Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Плоски лещи обещават идеално изображение
Автор: Sassho   
Дата:   30-09-15 18:37

По-добре късно от никога [smile] Случайно ми попадна това инфо от 2012г с веселия цитат:

Учени от Харвардския университет са успели да конструират плоска леща, която не изкривява образа и в бъдеще може да бъде получена идеалната снимка от камерите и айфоните

и реших да направя тема с идеята да се изкажат първите юзъри или противници на тези мистериозни лещи [shtrak] Оригиналния и далеч по-подробен линк е тук и на руски за тия които не са на ти с английския


https://photo-forum.net/static/forum/2015-09/yebr2543.JPG


http://i65.fastpic.ru/thumb/2015/0930/25/916d94f20e753984c0c404f4e6f79425.jpeg


Отговори на това съобщение
 Re: Плоски лещи обещават идеално изображение
Автор: alsash   
Дата:   30-09-15 20:37

...нещо съм скептичен!

Отговори на това съобщение
 Re: Плоски лещи обещават идеално изображение
Автор: serjy   
Дата:   30-09-15 20:41

пробивът ще със сферичен сензор, по-лесно изглежда от тези лещи.

Отговори на това съобщение
 Re: Плоски лещи обещават идеално изображение
Автор: Sassho   
Дата:   30-09-15 21:05

Плоските лещи са още далеч от практическа реализация , ползват се екзотични материали и диелектрици. Вероятно желанието е да намерят приложение в създаването на огромни и същевремено леки телескопи.
Добра е идеята , ще упрости много изработването на оптически елементи и ще повиши неимоверно качеството. Може би има и по-лесни начини , подобно на ефекта на дупката в камера обскура.

Отговори на това съобщение
 Re: Плоски лещи обещават идеално изображение
Автор: stzz   
Дата:   30-09-15 21:55

дааа, само да не стане тъй, че f64 да е супер светлосилен!

[smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Плоски лещи обещават идеално изображение
Автор: Sassho   
Дата:   07-06-16 10:22

Отново плоски лещи - линк english / руски - не знам дали става въпрос за разработката горе или е нещо ново. Не е много ясно обяснено принципа на работа , вероятно да става въпрос за ефекта пречупване на светлината при преминаване през кръгъл отвор(Камера обскура) , тоест ако направите 1мм дупка в стената на 5 метра от нея ще получите фокусирано изображение , физичното свойство се изразява в 1 към 500. 1 метър дупка отговаря на 500 метра фокус , а един Нанометър ще отговаря на 5мм фокус , точно колкото му трябва на един камерафон.

https://photo-forum.net/static/forum/2016-06/msjb3602.JPG


http://www.picshare.ru/uploads/160607/toguyZ15nh_thumb.jpg



https://bg.wikipedia.org/wiki/Камера_обскура

https://photo-forum.net/static/forum/2016-06/ckiw6196.JPG


http://www.picshare.ru/uploads/160607/xS9NNsnimz_thumb.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Плоски лещи обещават идеално изображение
Автор: kvakioh   
Дата:   07-06-16 10:25

Чакаме до 2020 органичните сензори за първи път в камери.

Отговори на това съобщение
 Re: Плоски лещи обещават идеално изображение
Автор: batsali   
Дата:   07-06-16 10:28

По-скоро нещо с дифракция.

Отговори на това съобщение
 Re: Плоски лещи обещават идеално изображение
Автор: Sassho   
Дата:   07-06-16 10:29

Сензора не толкова важен колкото нещото което фокусира светлината - плоски лещи , големи размери и никакви аберации / дисторсии обещават революция в оптиката и астрономията , въпроса е как да фокусираме максимално количество светлина с максимална точност и минимални проблеми [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Плоски лещи обещават идеално изображение
Автор: kvakioh   
Дата:   07-06-16 10:38

Органичните сензори са нещо различно от досегашните. Там ще може да се контролират още по-фино и в точно определени ситуации определени показатели на матрицата. Така, дори и с недотам добри обективи ще може да се коригират недостатъците. Всичко естествено е комбинация.

Отговори на това съобщение
 Re: Плоски лещи обещават идеално изображение
Автор: hotsnail   
Дата:   07-06-16 10:52

органичните сензори последните 15 години слушам как щели да променят всичко и сега започва голямото снимане....и още няма нито един....трябваше по график още 2010-а да са измели целия пазар след като отмине времето на фовеона. Уви греда ни фовеон ни органичен сензор......

А междувременно излизат нови и нови технологии в нормалните сензори - X-PRO2 и А6300 имат сензори с две базови иса и като цяло доста впечатляваща картина и ми се вижда далеко по-смислено да дискутирам тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Плоски лещи обещават идеално изображение
Автор: JohnyWalker   
Дата:   07-06-16 11:06

Аз по-скоро очаквам да видим извити сензори, както Сони направиха KW1 само, за да покажат че могат и замлъкнаха.

Отговори на това съобщение
 Re: Плоски лещи обещават идеално изображение
Автор: vgramatikov   
Дата:   07-06-16 11:35

Извития сензор не решава нищо. Още повече ,че в момента обективите са проектирани за плоски сензори и ако сложиш извит не се знае какво ще се случи. Използването на нови дизайни и материали в оптиката със сигурност е част от бъдещето.

Отговори на това съобщение
 Re: Плоски лещи обещават идеално изображение
Автор: Sassho   
Дата:   07-06-16 11:42

Извития сензор решава геометричните изкривявания , но трябва да върви с изчислен за него обектив. Истината е в нови идеи как да пречупим идеално светлината и също така идеално да я уловим ))

Отговори на това съобщение
 Re: Плоски лещи обещават идеално изображение
Автор: stav   
Дата:   07-06-16 12:39

А какво ще кажете за сензори, които освен силата, регистрират и фазата на светлината :)
Няма лещи, оптика, фокуси, бленди ... само софтуерна обработка след сензора.
Не е толкова невероятно. В радарите вече го има масово (AESA), що не скоро и във фотото :)

Отговори на това съобщение
 Re: Плоски лещи обещават идеално изображение
Автор: georgioiv   
Дата:   07-06-16 18:17

на мен "идеалните" лещи, без никакви аберации не ми вършат работа.. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Плоски лещи обещават идеално изображение
Автор: JohnyWalker   
Дата:   07-06-16 18:26

Извитият сензор решава освен геометричните изкривявания, също и хроматичните аберации, резолюцията по крайщата на кадъра, размерите и теглото на оптиката и т.н.

Да ще трябват нови обективи, но нима не е така за всяка нова система.

gorbi, сигурен съм, че СА ще можеш да си ги добавиш в пост :)

Само не знам, какво ще правим без фишай проекцията :)


Отговори на това съобщение
 Re: Плоски лещи обещават идеално изображение
Автор: georgioiv   
Дата:   07-06-16 20:22

JohnyWalker : всеки от обективите които съм насъбрал си има собствен почерк... От супер идеално изображение до тип монокъл... Няма универсален... супер идеалният е добър за едно и непригоден за друго.. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Плоски лещи обещават идеално изображение
Автор: mihalo   
Дата:   08-06-16 04:45

Е добре де :) [cool] Френелова леща подобрена със съвременна технология, но принципът е известен от 19ти век. Няколко плашещи термина и.. те ти чудо.

Всъщност, чудото е в прецизността на реализацията на тази стара идея. Бъркам ли нещо? [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Плоски лещи обещават идеално изображение
Автор: JohnyWalker   
Дата:   08-06-16 10:55

gorbi, съгласен съм с теб и никой не те кара да сменяш системата, но за някои приложения би била по-добър избор. Хубаво е да го има на пазара.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »