Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  18  19     всички  напред  последна
 Re: Покажете се и споделете гледната си точка
Автор: nyamago   
Дата:   28-09-15 02:31

geokar написа:

> От щракач до щракач има разлика. Едно обиграно око вижда, избира и
> документира без да се замисля по един начин, друго - без опит и
> естетически критерии, без подготовка - по друг. Ако се получи
> нещо интересно и за другите, ще е чиста случайност, в първия случай
> ще е закономерно.

Това е съвсем вярно - по принцип. В действителност двете крайности са теоретични, а реалните фотографи са някъде в континуума между тях. Аз имах предвид 'щракач', който знае елементарните А-Б на фотографията, не бебето на споменатия фотограф. Оттам нататък има много степени на сиво между черното и бялото:
- аз се мисля (примерно) за 5 от 10,
- Антон, Илиян или Юри са (също примерно) някъде между 7 и 9,
- а някой световен майстор може да е и над 9 - примерно 9.25 или 9.5
по тази скала на интуицията и опита, където попаденията идват 'закономерно'. И НИКОЙ не е на 10, десятката е утопична величина, към която се стремим, но никога не я достигаме. (А ако някой я постигне, веднага поставя нова десятка, някъде по-нагоре : )

Грешно и смешно е, разбира се, да мерим така фотографите 'на килограм', работата е доста по-сложна. Към степените на сивото в 'скалата' се прибавят и безброй цветове според контекста и намеренията на 'щракача' - примерно преднамерено случайни настройки или кадрирания от иначе опитен фотогаф - заради експеримента. Или неизбежната ни избирателност към сюжети и обекти: аз уж снимам всичко наред, каквото ми види окото - но ако ми погледне човек снимките, доминират архитектурни и улични кадри. 'Без да искам' снимам 'случайно' повече такива работи, отколкото природа (из която по-рядко бродя) и много повече, отколкото портрети - каквито почти никога не снимам. Все 'случайно' щракане [smilie11]

Друга порменлива в модела е споменатият опит и какво значи 'обиграно' око - при едни това са системни знания за техниката, за светлината, за композиция и пр. За други - тренирано реагиране на определени ситуации в резлтат на многобройни срещи с тях. За трети - вроеден естетизъм, виждане на красивото, което и без познания по фотография, често води до попадения...
- - -

Празни приказки в късна доба - я да пия едно и да гася. При вас може и да е сутрин. Успешна седмица!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Покажете се и споделете гледната си точка
Автор: антивик   
Дата:   28-09-15 05:56

geokar написа:

> Антивик, интересно ми е кога и къде е правена снимката с училището. Фотографът много прилича на дядо ми.

[shtrak] Щом се приема за снимка значи съм надминал себе си[smilie25], всъщност е монтаж от 2 снимки, правени от различни места на едно и също училище и пробвах да ги събера в нещо като панорама с разходящ се ъгъл /в действителност такъв ъгъл на сградата няма[smilie3]/ та и за това казвам, че ми е разклонена точката на гледане[smilie5].
Инак снимките са правени сега - на 15-ти в едно кърджалийско училище с Любител 166, формат 6х6 (другите данни ми са малко мътни и незапомнени).

Отговори на това съобщение
 Re: Покажете се и споделете гледната си точка
Автор: geokar   
Дата:   28-09-15 08:43

Как се повтарят нещата. Почти бях уверен, че е от седемдесетте годии... :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Покажете се и споделете гледната си точка
Автор: Антивик   
Дата:   28-09-15 08:51

геокар написа:

> Как се повтарят нещата. Почти бях уверен, че е от седемдесетте годии... :-)

[smilie3]Ми....може би що тогава почнах да се занимавам с тази краста, а разправят, че стар пес на нови номера трудно се учи и си повтарям старите мурафити......[smilie25] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Покажете се и споделете гледната си точка
Автор: geokar   
Дата:   28-09-15 09:15

И аз щракам какото ми видят очите, освен това не трия нищо, принцип някакъв, фиксидея, че зайчето може да се е скрило там, където не подозираш. Е, напоследък се поукротих, излизам и без фотоапарат, но пък сега почнаха да правят едни телефончета... Та често ми се струва, че няма неща недостойни за отразяване. Със споделянето нещата по-иначе стоят, виждаме иначе ние хората. Решаваш, че нещо е много интересно, щракваш го, поиграеш си да му направиш вид, достоен за споделяне и го качваш на някаква платформа. Обаче се оказва, че е било интересно само за тебе - явно когато не го пречупиш през собствения си житейски опит, фантазия, асоциативен багаж и т. н. няма какво да се види в него. По-просто казано, интересно ти е било, защото подсъзнателно си го свързал с нещо дълбоко лично, което само тебе те засяга. Постоянно ми се случва, така че съм свикнал и го смятам в реда на нещата. В края на краищата хората са различни и се вълнуват от различни неща. Показваме своята гледна точка, защото ни се струва, че така е редно. Пък ако някъде някой вижда нещо по начин, подобен на нашия и се получи някакъв резонанс, това е, което наричам - общуване чрез изкуство. В някои отношения въпреки (а може би тъкмо поради) анонимността на участниците в това общуване, то е по-истинско от всеки реален разговор, най-малкото защото е изчистено от всякакви условности.
От друга страна тъкмо фотографите са ме учили да виждам като гледам, акцентирайки върху на пръв поглед незначителни подробности, които забързано отминаваме. Това е и една от мисиите на фотографията според мен. И е заразно за тези, които обичат да възприемат и да се обогатяват от чуждия опит и не смятат, че притежават единствената меродавна истина.

Отговори на това съобщение
 Re: Покажете се и споделете гледната си точка
Автор: my.point.of.view   
Дата:   27-10-15 09:41

Добре съм направил преди години да не трия от кадрите, които не ми харесват. Мислех си да трия всичко, което не ми харесва и да оставям само "най-доброто". Добре, имам предвид стария вариант на "триене" - с ножицата и в кошчето.
Да ви кажа ли защо?
Ами преди години, преглеждайки си сега старите снимки, едни кадри смятах за сполучливи, сега гледам и откривам, че и тогава съм снимал като сега, просто е било процес несъзнаван, неформулиран, без да е търсен, насочен. Но съм имал. Просто съм нямал очите да ги видя и да се стремя да правя повече от "тях".
Затова човек не трябва да трие. Не се знае какъв акъл ще му дойде някоя сутрин.

Някой за кафе в събота във Фотосинтезис?

Отговори на това съобщение
 Re: Покажете се и споделете гледната си точка
Автор: Антивик   
Дата:   27-10-15 12:10

Ако под "триене" с ножицата имаш в предвид унищожаване на негативи, това никога не съм го правил. В коша вървяха само де на тях няма никакъв образ. Пазя си и най-калпавите, оказва се, че с новата техника от тях се вади образ. А и други, като ги разглеждам със сегашни очи и поглед вадят нови мисли и хрумки.
За кафето....малко ми е далечко[smilie3] .

Отговори на това съобщение
 Re: Покажете се и споделете гледната си точка
Автор: nyamago   
Дата:   27-10-15 13:06

Това с пазенето и аз го правя, но имам тревожни наблюдения: безсмислено е [smilie2]

Защото съм натрупал няколко десетки иляди дигитални кадъра от поне седем-осем години и НЯМА НАЧИН някога да ги видя всичките. Уж искам да се връщам и да избирам за обработка и показване, но така и не се случва в дефицита на време. А планини от нови кадри непекъснато ги затрупват...

При едно ходене в София изрових от предишен дом и купища диапозитиви, по-малко негативи и 'само' няколкостотин хартиени увеличения. Пак с благородната амбиция да ги прегледам и сканирам за дигитално гледане и споделяне. Ами още седят и чакат, дори не съм си купил подходящ скенер (за прохдяща светлина) и не вярвам изобщо да ги 'огрее' [smilie8]

Уж опитах да взема радикално решение за безмилостно късане със сантименталните ценности на миналото, за живеене в настоящето и гледане напред. Добре де, късане - ами като 'сърцето ми се къса'? [smilie10] Знам, че нито аз, нито поколенията някога ще ги прегледат, но нещо не ми дава да ги изхвърля...

И съм възприел една 'соломонова' стратегия (по-скоро тактика). Не правя опити да преглеждам наред, а просто бъркам в архива и вадя случайна снимка. Хубава, лоша - тя ми е късмета за деня (понякога - за седмицата). И предимно такива случайни снимки представляват колекциите ми на Фликър и (по-малка) в този форум.

Пълния брак (примерно чисто черен кадър) съм изтрил още в апарата или при прехвърлянето. Останалото, както може да се очаква, е твърде разнобойно - по сюжет и стил, но за съжаление - и по качество. С тоя 'лотариен' принцип понякога правя грешката да 'спасявам' или да пудря много скапани кадри, вместо да ги изтрия. Все едно рибарят като улови стара обувка вместо риба, да опитва да си я сготви на по-силен огън и с повече подправки - та дано заприлича на нещо... Трябва да се уча при това вадене на случайни кадри да си приемам късмета и да карам нататък.
- - - -

Та - такава една гледна точка за пазенето на старите кадри.

А кафенце в събота ще пия за / с вас - в Баку. Понеже клиентът не можа да ми намери полет в петък вечер, ще имам няколко часа 'туристическо' време за снимане. И още няколкостотин кадъра към камарата, чакаща късмет [smilie11]

[shtrak]



Публикацията е редактирана (27-10-15 13:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Покажете се и споделете гледната си точка
Автор: my.point.of.view   
Дата:   29-10-15 08:47

Вчера четох как дядо ни Анри е хвърлял негативи. Обяснил е, че иска да запази най-доброто, другото не го интересувало. Е, той има какво да изхвърля, колкото и да изхвърля, ще остане, хаха.
И си казах - е, значи не съм единствен. Нали изхвърлих всичките си диапозитиви плюс диапроектора. Луд съм, това е ясно. Но лудостта помага да живеем в луд свят. Така си мисля.

Отговори на това съобщение
 Re: Покажете се и споделете гледната си точка
Автор: hrup   
Дата:   29-10-15 09:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Покажете се и споделете гледната си точка
Автор: my.point.of.view   
Дата:   26-12-15 22:49

Кафе пихме, но чак днес.

Оказа се, че имало и по-трудни пътища фотографски.
За пореден път се убеждавам, че е важен пътя.
Не всичко е пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Покажете се и споделете гледната си точка
Автор: nirval   
Дата:   27-12-15 19:18

[smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  18  19     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »