Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За мегапикселите
Автор: r_rusev   
Дата:   13-08-15 12:48

Колкото повече, толкова повече казал мечо Пух.
А сега сериозно, как мислите, има ли някъкъв приемлив оптимум?
12, 16, 24, 36 а сега 42-сони. Не са ли излишно много? Какво се печели?
В състояние ли са обективите, дето ги купуваме, да осигурят тази резолюция, или просто надуване с рекламна цел - да се продават.
А бе с две думи - интересно,какво мислите [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: jivkojj   
Дата:   13-08-15 13:00

Аз лично съм против увеличаването на броя на пикселите, но кой ли ме пита [smilie5]

Затова съм решил "проблема" по следния начин: Взел съм големи карти на които снимам на 12Мпикс + РАВ. В последствие архивирам само 12Мпикс jpg, а РАВ ги трия. Ако се наложи нещо, си използвам РАВ файла от картата.
Тея големи резолюции, освен, че генерират огромни файлове, искат и здрави машини за обработка.
Ако човек се самодисциплинира, jpg-тата вече са достатъчно добри в повечето случаи, дори и да се наложи някава обработа, пак стават.

А 2-та беогледалка е така или иначе 10Мпикс и там терзания нямам.
Вчера си изкарах снимки 13х18 на хартия и не личи тея 10 или 12 Мпикс да са малко [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: J0R0   
Дата:   13-08-15 13:08

То зависи за какво ти трябват, за какво ще ги използваш сетне тия файлове.
Оттам се тръгва, а не от пикселите.
В повечето случаи 12 МП са предостатъчни.
Отпечатвали сме 5 или 6 изложби на Моста на НДК, в размери 180х110 см.
12 МП държат тоя размер идеално.
И 8 стават.
Разликата между 12 и 24 МП в споменатия размер може да се види, само ако се вгледаш в детайлите много отблизо, от 30-40 см.
Не знам обаче кой и защо ще гледа снимка метър на два от 30 см разстояние.
Далеч по-важно е съдържанието.

Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: tziko   
Дата:   13-08-15 13:14

От както взех 4к телевизора, като комбинирам с твърдаците с които все се налага да кропя нещо, се оказа, че 10мп не ми стигат, трябват ми поне 12-16мп. следващото тяло вероятно ще някой никон с 24мп, така ще закърпя положението за следващите 10тина години [smilie10] [smile] .

Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: mihajlov2   
Дата:   13-08-15 13:16

Накратко - за мен лично като скромен любител 16 и/или 24 мегапиксела са ми абсолютно предостатъчни. Засега нямам никакво намерение да се хвърлям към камери с повече мегапиксели. Обаче имам смътното предчувствие, че след години тези 16 или 24 мегапиксела ще се окажат някакъв тотален архаизъм и по улиците няма да можеш да се разминеш от фУтографи с телефони и таблети с по 60-80 мегапикселни микроскопични матрички...[smilie18] Да не говорим за по-"сериозните" щракалки. Все едно сега да тръгнеш да се разхождаш гордо и небрежно с някое апаратче с 2 или 3.2 мегапикселна матрица. От друга страна обаче, в кварталното фото чорбаджията продължава да щрака снимки за документи с една Коника Минолта Z1 или нещо подобно. Питах го аз що така, а той вика, че за снимки за документи апаратчето се е утепало. И ми вади един Канон 1Ds Марк нещо си: "Това няма защо да го хабим за документи!"

Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: pabadjiev   
Дата:   13-08-15 13:22

Joro "Далеч по-важно е съдържанието". Да Жоро, много пъти ДА![smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: pmartinov   
Дата:   13-08-15 13:28

Мегапикселите продават въпреки, че не гарантират съдържанието...




;)


Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: tziko   
Дата:   13-08-15 13:33

Като говорим за мегапиксели, значи става въпрос за качество. Приемаме условно, че всеки кадър е шедьовър и съдържанието е безпрецедентно!

Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: pmartinov   
Дата:   13-08-15 13:37

Това съдържание което днес е безпрецедентно утре навява съжаление и умиление, а не възторг...


Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: victory13   
Дата:   13-08-15 13:42

10MP стигат за 4К... но не и от Оли [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: pmartinov   
Дата:   13-08-15 13:50

[smilie5]

Зависи кой държи Оли !

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: J0R0   
Дата:   13-08-15 13:55

Преди няма и месец с Асахи гледахме една изложба на Салгадо.
Принтове от А2 до метър, метър и нещо.
Асахи като печатар, гледаше да им намери някакъв технически кусур :)
Та по тоя повод обръщахме внимание на детайлите повече отколкото е нужно.
Да, личи си кое е на филм, кое е с модерна цифрова техника.
Личи си и където е пипано с четките на Фошошоп.
Обаче какво от това?
Като гледам снимките на Салгадо последното нещо което ме интересува е колко пиксела са и дали е пипнал тук-там с четката.

Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: marvves   
Дата:   13-08-15 13:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: Marten   
Дата:   13-08-15 14:46

През определен период от време се появява подобна тема и почти винаги мненията вътре са едни и същи.

Аз лично не виждам никакъв минус от многото мегапиксели. Снимките заемат повече място, но мястото в днешни дни е толкова евтино, картите са толкова големи, че наистина е смешно да се споменава това. Колкото до това, че трябва сериозен компютър.. ами моят MacBook на три години (което за мен вече е морално остарял компютър) и се справя без никакъв проблем с NEF-ове от по 24 MPix.

И накрая в тези теми винаги се стига до твърдението "мегапикселите не са важни, далеч по-важно е съдържанието". Ами ако ви кажа, че можете да създавате снимки със съдържание с апарат с много мегапиксели? Това твърдение би имало смисъл ако човек е поставен пред дилемата дали да снима снимки със съдържание или да има много мегаписели. Предвид, че не сме пред такава дилема, то мисля всеки който снима добре ще може да го прави и ако има повече мегапиксели. Повечето мегапиксели са само в плюс. Вече има монитори с много висока резолюция, на които снимките изглеждат архаично ако не са с много пиксели. Например, при мен, на retina display-а, снимките тук с ограничението си от 1200 пиксела изглеждат нелепо.

Едва ли е нужно да разяснявам плюсовете на многото мегапиксели.

Ако бяхме авто форум предполагам че темата би изглеждала така:

- Има ли смисъл от 500-600 коня?
- Аз съм против многото коне!
- Не, няма смисъл. Много по-важен е майсторлъка на шофьора!

Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: victory13   
Дата:   13-08-15 14:49

50MP не променят една камера както 500HP една кола [smilie5]



Публикацията е редактирана (13-08-15 14:49)

Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: pmartinov   
Дата:   13-08-15 14:52

Marten

Обективите които се държат прилично на повече мегапиксели са много ограничени като избор на всяка една система и не са много евтини.

От такива теми най-често оставам с впечатлението, че един апарат и един обектив ви стигат за всичко...


:)


Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: r_rusev   
Дата:   13-08-15 15:02

Съгласен с pmartinov . И това ми беше подвъпроса. Има ли изобщо комерсиални обективи да подържат повече мегапиксели.
Пример: 12Мп за фурфрейм са 120/приблизително/ линии на мм.

Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: jivkojj   
Дата:   13-08-15 15:02

- Има ли смисъл от 500-600 коня?

500 коня както и да го погледнеш ти е 20+/100км разход. Сам си отговори има ли смисъл за кола дето я търкаляш всеки ден из града.

Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: Marten   
Дата:   13-08-15 15:03

pmartinov написа:
> Marten
>
> Обективите които се държат
> прилично на повече мегапиксели са
> много ограничени като избор на
> всяка една система и не са много
> евтини.

Вероятно си прав, но си мисля, че един обектив, колкото и да не се справя с много мегапиксели, все пак ще може да се извади повече информация от снимка направена с апарат с повече мегапиксели.


pmartinov написа:
> От такива теми най-често оставам с
> впечатлението, че един апарат и
> един обектив ви стигат за всичко...
>
>
> :)

Недей така, че сега някой ще ти обясни как техниката не е важна, а уменията са по-важни и един голям майстор ще направи най-яката снимка с кофти обектив и тяло докато щракачите като мен и с добър обектив и последен модел тяло ще могат да правят само чалга. :)

Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: hrup   
Дата:   13-08-15 15:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: icovalchev   
Дата:   13-08-15 15:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: Marten   
Дата:   13-08-15 15:44

Точно за това става въпрос.. Не е нужно да има конфликт между изкуство и пиксели. Нито многото мегапиксели пречат на изкуството, нито изкуството пречи на мегапикселите. Няма нужда човек да избира едното или другото.

Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: hrup   
Дата:   13-08-15 15:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: jivkojj   
Дата:   13-08-15 15:48

снимаш на 5 или 10 мп и си имаш цифрово увеличиние без загуба на качеството. Няма да се разкарваш напред -назад за да кадрираш. Изключително полезно. Напълно замества вариообектив с всичките му недостатъци.

[smilie24]

Още повече, че има апарати, които го поддържат това софтуерно. Когато намаляш резолюцията се появява още х1.7 или х2 зум.

Отговори на това съобщение
 Re: За мегапикселите
Автор: boxer   
Дата:   13-08-15 16:05

Глупости. Това можеше да е вярно, само ако не съществуваха перспективата и dof-a.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »