Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: pachok   
Дата:   26-06-15 00:42

Снимам RAW+JPEG и искам докато си раглеждам снимките на компютъра и не си харесам някоя, с едно натискане на бутона (DEL) да изтривам едновременно и двата файла, за да не губя излишно време.
Ако някой знае как става, ще съм му благодарен да сподели.
ПП. По възможност програмка в която превюто да е само на JPEG файловете (за по-скоростна визуализация) и с изстиване на съответния JPEG да се премахва автоматично и RAW-а.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   26-06-15 01:13

Ползвай софтуера на камерата/марката.
При Nikon/Olympus има опция да групира Raw/Jpeg в едно.
За другите нямам представа как стоят нещата :P

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: lamerko   
Дата:   26-06-15 01:13

Мисля, че Adobe Bridge имаше такава опция.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: asahi   
Дата:   26-06-15 22:21

Windows explorer може да трие всичко, което не е забранено за триене. Сортираш по time and data и файловете jpg и RAW застават един до друг. Натискаш Shift, маркираш със стрелките и после Shift + Del.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: m.djorov   
Дата:   26-06-15 22:34

По име също ги подрежда един под друг, стига само разликата да е само в разширението.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: pachok   
Дата:   26-06-15 23:52

С Explorer-a са ми ясни всички морафети, така и правя, но става бавно, говорим за стотици снимки - една става, после две не стават и се трият, следващата пак остава и тн. Въпросът е докато гледам снимката на голям екран с някоя програма от сорта на ACDSee или FastStone, с едно цъкване на бутона да ми я изтрива (и двата файла едновременно), без да ходя да селектирам в explorer-a и прочее. И превюто в тази програма да е на Джипезите, защото при РОУ времето за реакция и визуализация е по-дълго.
С програмките в диска към апарата и с Adobe Bridge все още не съм пробвал и имам леки подозрения, че няма да са толкова бързи при последователен преглед на много изображения на цял екран.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   27-06-15 00:08

"Джейпег" се произнася.
Добре, де, jpeg+RAW не ти ли заема много място?Ползвай само RAW, нали си има пак превю, като го отвориш с който и да е вюър.Така ще триеш само един файл.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: Lycan   
Дата:   27-06-15 00:55

Аз трия JPEG директно докато избирам и точно като Pachok ме мързи да търся RAW съответсващите файлове. Та след като съм почистил дадена папка пускам един малък скрипт да забърше излишните RAW.

https://github.com/al4/scripts/blob/master/bash/rawdel.sh


Много е удобно. Преправил съм го да работи в една папка (не разделям /JPEG /RAW)


Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: lamerko   
Дата:   27-06-15 01:57

Аз принципно снимам в RAW+JPEG, но в момента, в който докарам файловете до Bridge затривам JPEG версиите и работя само с RAW. Adobe Bridge си прави кеш с превюта и по този начин бачка МНОГО бързо. Специално за двойките RAW+JPEG може да се направи един макрос, който автоматично да ги групира (stacks). Поне за мен работата е много бърза и удобна - само при първо зареждане на НОВИТЕ снимки се изчаква малко докато се билдне базата с превютата (които може да се настройват за качество, големина според екрана и т.н.)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: kireto_a   
Дата:   27-06-15 10:15

има начин да се направи това с lightroom със стекове и при това джепега от камерата да е това дето се вижда в превю, но е малко космато за описване и поради една или друга причина не работи в луп вю, но в грид работи. ако лр е опция пиши, ще го опиша. не ти трябват макроси.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: rdo   
Дата:   27-06-15 10:23

Irfanview може да трие двата едновременно. В насройките трябва да си добавиш (ако го няма вече) какво е разширението на рау файла и после като триеш единия, той чисти всички съвпадащи

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: pachok   
Дата:   28-06-15 02:06

Да, има такава опция в IrfanView, настроих си го и става номера! С леки корекции в *.ini файла работа върши и програмата XnView. Не съм особено доволен обаче от бързодействието на двете програми. ACDSee v5.0 зарежда, прелиства и зуумва в пъти по-бързо JPEG изображения, свикнал съм с нея и сега всичко останало ми се вижда супер тромаво.
Има и разни скриптове из нета, но се изпълняват през Command Prompt, все още не намирам готово EXE, което с едно кликване да изчиства излишните RAW-ове от папката.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: m.djorov   
Дата:   28-06-15 12:45

Ще пробвам довечера да скалъпя едно ехе-нце.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: sherbit   
Дата:   28-06-15 13:30

Като Linux потребител съм за XnView, макар че ползвам, Geeqie. На XnView можеш да и настройваш качеството за преглеждане ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: PhotoBo   
Дата:   28-06-15 13:47

Офф: Извинявайте за въпрос, но какъв е смисъла да се снима в RAW+Jpeg, след като винаги ценните файлове оставяме и не трием суровите такива, а има софтуери (разни, камъка например), с помощта на които с лекота и бързина същата, като тази за разглеждане на jpeg разглеждаме RAW? А от там винаги можем да конвертираме суровия файл в jpeg за семейния албум и снимки на маса? Просто питам, не се заяждам, защото аз самия бях в подобна дилема преди. След като настроих Fn бутона за бърза смяна RAW->Jpeg и обратно си улесних доста нещата и винаги един от двата режима се сменя за секунда, което ми спестява часове след това вкъщи.



Публикацията е редактирана (28-06-15 13:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: alext   
Дата:   28-06-15 14:10

RAW + Jpeg има смисъл, разбира се зависи какво, как и за кого снимаш. small jpeg е много удобен за бързо разпращане след това, не заема много място на картата, а и не винаги има снимки за обработка- на екскурзия например. Също jpeg е добър ориентир за цвета, защото обикновено lightroom и ACR прецакват цветовия профил и чрез jpeg се докарват по- реални. А и тази постоянна смяна raw, jpeg е объркваща и все ще забравиш да смениш..



Публикацията е редактирана (28-06-15 14:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: PhotoBo   
Дата:   28-06-15 16:52

Да, то че има смисъл явно има, щом и тема за това има [smilie3] На мен просто ми беше любопитно, пък и казах как е през моята капандура [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: pachok   
Дата:   29-06-15 01:21

Не бих казал, че има програма, която да разглежда RAW файлове, със същата скорост като JPEG. Всичко това са софтуерни манипулации (кешове, превюта, ресайзи), които създават впечатление за по-бърза работа, но пак не са достатъчно бързи, просто не сте попадали на наистина бързи програми за разглеждане JPEG, за да усетите разликата.
Имам около 100 000 снимки, повечето RAW+JPEG, които искам максимално бързо да разчистя, разглеждайки JPEG-ите и нещо след мен да почисти съответстващите им RAW-ове. Ползвам и двата формата според нуждите си, разисквали сме го в много теми.
Подкарах ги снимките с IrfanView, но все още ми се струва тромава програма, а също и thumbnail вюъра им не е оптимизиран. Както споменах вече старата ми 13 годишна версия на ACDSee работи с JPEG изображения около 2-3 пъти по-бързо от всички масово използвани програми, които съм пробвал.
m.djorov - ще се радвам да направиш нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: PhotoBo   
Дата:   29-06-15 13:09

Ами не знам, аз пример съм дал за такава програма, която за нен е задоволително бърза за разглеждане на RAW. Дано се намери цяр иначе, че 100к снимки си е бая ресурс...и време [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: lamerko   
Дата:   29-06-15 13:59

pachok: няма значение какъв е похвата - важни са резултатите. Лично аз работя с Adobe Bridge и не мога да коментирам другите програми от този тип, но ако трябва да сравнявам скоростта на преглед между бриджа с РОУ и стандартния вювър на Windows с JPEG - бриджа е много по-бърз. Реално той си прави оптимизацията според конкретната машина и монитор, а не с няаккви предварително заковани настройки. И въпреки, че настолния ми комп вече е доста остареличък - резултатите от към бързина са чудесни - практически не виждам абсолютно никакво забавяне при преглед. И няма значение какви са файловете. Разглеждането с програма, която не кешира е пълна мъка, най-вече защото трябва да прочете целия файл - често файловете ми скачат по 30-50 мб, което за нормален диск си е доста тегаво занимание.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: m.djorov   
Дата:   29-06-15 14:02

програмЧе.
Разширенията ги пишете чисто, без точки, звездички и т.н - JPG, BMP, NEF, RW2 и т.н
Водещото разширение е това, което ако не бъде открит файл с него ще изтрие файла със разширението въведено в полето Изтрий разширение. Не работи с подпапки.

Пример: JPG, NEF - програмата сканира посочената папка и намира всички файлове с разширение NEF. След това за всеки намерен проверява има ли файл със същото име, но с JPG разширение. Ако не намери го добавя в списъка за триене. След като се даде потвърждение за изтриването - тези файлове се затриват от диска.

Програмата създава едно малко INI файлче, в което да помни въведените при последно използване разширения, че да не ги въвеждате всеки път, а и защото всяка марка е с различни разширения на RAW-те.

Ако има нещо - давайте на ЛС, че я видя писаното я не.

ПП. пуснете я първо върху някоя пробна папка, да не стане фал. При мен уж работи :)

Ред. Добавена отметка дали да праща файловете към коша.



Публикацията е редактирана (30-06-15 09:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: lamerko   
Дата:   29-06-15 14:25

То ако е до отделна програма - мога да драсна нещо тази вечер с някаква интеграция в браузъра. Само това да е проблема :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: pachok   
Дата:   29-06-15 22:06

Железен си m.djorov. Работи перфектно програмката. Сега ще си ги разцъквам набързо снимките с ACDSee -то, трия каквото не ми трябва, и накрая пускам програмката да ми зачисти останалите излишни RAW-ове. Бързо и лесно. Благодаря ти!
Ако ти се занимава някой път може, да направиш така, че изтритите файлове да влизат в кошчето, а не да се изтриват напълно, един вид защита, ако човек случайно си промени мнението в последствие и иска да върне нещо :-) Не ми е толкова фатално де, и така върши перфектна работа.
Благодаря и за предложенията на останалите отзовали се, някои от тях изпробвах, за други не ми остана време, но благодаря, че ми отделихте внимание.
lamerko изпревари те човека :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: lamerko   
Дата:   29-06-15 22:53

Е, аз зор нямам :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да трия едновременно JPEG + RAW?
Автор: crazyman   
Дата:   30-06-15 07:36

m.djorov [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »