Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   09-06-15 09:38






Лично аз нямам проблем със светещите очи на паметника.
Проблемът е другаде, че колкото по-силно се вее патриотарското знаме, толкова повече се лумпенизира и изпростява народа.
Ще ги настигнем македонците, че и задминем дори.


В тоя дух, хайде една задачка за патриоти и родолюбци, интеуектоалци и колтуролошки - защо поредицата от владетели е - хан Пресиян І, княз Борис І, Владимир Расате, василевс Симеон Велики, цар Петър І...
император Калоян, деспот Слав?

? Самуил

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: daniel.de.marko   
Дата:   09-06-15 09:49

Одобрявам! Чакам други подобни паметници на български владетели да бъдат направени и поставени в различни градове! Жалко, че ще "угасят" светещите очи.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 10:03

Аз не разбрах идеята в първия постинг... [smilie8] [smilie25]


Коментираме градацията на титлите на българските владетели и конкретно тази на Самуил ли?

Или самия паметник?

Или и двете?


[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   09-06-15 10:06

Кой каквото може [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 10:10

Ами, за мен паметникът е поредната грозотия, не по-различна от статуята на София пред ЦУМ и Самарското знаме /някъде точно срещу този на Самуил/. Изобщо, в последните години се налага някакъв абсолютно кичозен буквализъм, който граничи с комикса. Смеем се на македонците, но ние сме същите. Дори ги надминаваме. А светещите очи са апотеоз на глупостта. Добре, че не му сложиха и джедайски меч в ръцете.

[smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: ninikolov   
Дата:   09-06-15 10:16

Знам само, че ако искаме нещо да се промени в живота и страната ни трябва като народ да престанем да гледаме на себе си като на жертви. Вчера "Време разделно" - най-добър филм, днес - паметник на владетеля, при който България престава да съществува. Факт, който сам по себе си не прави автоматично Самуил отрицателна фигура. Напротив. Но е време, крайно време да престанем да почитаме пораженията си и да започнем да почитаме победите си и то най вече духовните.
Та ние традиционно честваме смъртта на националните си герои, вместо рождението им.

Понякога се чудя с какво сме заслужили да живеем толкова добре.


П.П. Светещите очи са не просто кич, а връх в пошлостта. В Скопие си кИнат ризите от яд :)


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Vanquished   
Дата:   09-06-15 10:16

Като се изключат светещите очи, кое точно е кичозното? В средновековието царете са се кичили с всякакви лъскави неща, да му сложат едно расо ли само?

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 10:26

Кич не идва от "накичен". [smilie5]

Кичозно е, защото е твърде буквално и в същото време претенциозно. А за мен изкуството трябва да използва по-стилизирани образи. Естествено, всичко е субективно. На мен така ми изглежда. Може би не разбирам от изкуство или съм твърде консервативен.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   09-06-15 10:27

По е лесно да вееш патриотарското знаме, отколкото да познаваш историята си и символите и

Дотук нямаме познал отговора на въпроса от първия пост :))

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   09-06-15 10:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: sauron69   
Дата:   09-06-15 10:39

Не знам, ама с тези светещи очи ми е доста зловещ. Прилича ми малко на моя адаш Саурон [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 10:42

Разбира се, че не е изключено короната на Самуил да прилича на тази унгарската. Особено ако са от един и същи период. Но историята е точна наука и в нея съществува един основен принцип – тя спира дотам, докъдето има извори. Останалото са предположения и догадки, а това вече не е история.

Например, всички тези възстановки на средновековни български крепости, които се правят последни години, нямат нищо общо с действителността, защото никой не знае как са изглеждали тези крепости. С някои изключения. Но това пак се прави, за да се храни именно този патриотарски напън да хвърлим прах в очите на хората и да ги отвлечем от всичко, което се случва ДНЕС. Но ще спра дотук, защото темата ще стане политическа.


[beer]



Публикацията е редактирана (09-06-15 10:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: lumixp   
Дата:   09-06-15 10:43

Както всички знаят след управлението на Цар Самуил Първата българска държава пада под византийско робство 1018г., може би Жоро пита дали въобще заслужава паметник този владетел, но следва да се вземе под внимание и обстоятелството, че за държавата е изтощена много от войните на предшествениците му, най-вече по времето на Цар Симеон...

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   09-06-15 10:44

Не, не съм сигурен, но по свидетелства от онова време нашите царе тук са с едни по-други корони Боянска църква, Беренде, Лондонско четвероевангелие и т.н..
Но за титлите съм сигурен :)))

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: CDman   
Дата:   09-06-15 10:46

Трябвало е да светят зениците [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: uri64   
Дата:   09-06-15 10:54

С тези очи е като върколак....ако успеят да докарат и едни синкави пламъци около жезъла ще е супер...наистина сме на път да ударим Скопие в земята...[cool][smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (09-06-15 10:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: kefalcho   
Дата:   09-06-15 10:56

ninikolov [smilie24], на същото мнение съм отдавна[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: solar   
Дата:   09-06-15 12:17

Какво ще каже Стефан Данаилов, като застане пред паметника на Самуил?
— Ти знаеш ли, че имаш страшни очи!


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   09-06-15 12:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: ecobo   
Дата:   09-06-15 12:51

Актуалния дебат е за паметника на червената армия - там е истинския проблем, а това тук е просто отместване на темата в "правилната" посока.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   09-06-15 12:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: axlastro   
Дата:   09-06-15 12:58

Какъв ти дебат - той просто трябва да се махне.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: golded   
Дата:   09-06-15 13:03

fraction [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 13:03

Съгласен съм! Паметникът на Съветската армия трябва се махне, но постаментът му да се запази и статуята на Самуил да се качи там, по-нависоко. Така няма да я виждаме толкова добре и няма да дразни. А хем ще служи и за гръмоотвод... и очите му ще светят с безплатен ток.

[smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: GOSPODIN   
Дата:   09-06-15 13:04

Нищо не свети, а отразява околната светлина. Няма никакво вградено осветление. Явно апологетите на шестопръстия петохуйник и на статуи издялкани с един замах от питекантропи са доста в тази измъчена държава.

Харесва ли ви този хокеист подклекнал (пак е Самуил от "Самуилова крепост")



Както и дупките в ужасния образ вместо очи:



Или нашествениците от друга планета, а всъщност трябва да са създателите на България:



Копирам и мнението във ФБ на Жоро Пентаграм, което казва доста ясно "проблема":


"Значи, всичките нео софиянци и псевдо-интелектуалци които се изказаха за скулптурата на Самуил - нека първо си се върнат по селата и да си видят чугунените ръбати паметници на партизани със шмайзери които още им стоят по мегданите, след това ако не са ходили в Прага, Виена, Будапеща - да влязат в Google view и да разгледат скулптурите там дали не си приличат като стил с тази на нашия Самуил. А дали му светят очите и защо е намръщен - докато вижда че има такива цървули като вас, няма как да не е намръщен!"

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: kefalcho   
Дата:   09-06-15 13:06

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: da.fo   
Дата:   09-06-15 13:09

"... Такава държава проявява културологична търпимост към съветски войник с високо вдигнат автомат, както и към американските летци, бомбардирали София, но мрънка като стара баба при вида на нов български паметник. Пълен резил е, че столицата на България нямаше нито един паметник на български цар. На руски цар има от повече от 100 години...."

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 13:10

Въпросът не е само във формата и изпълнението, но и в съдържанието, както и в посланието.

В случая става дума за просташко послание - натрапено, най-вероятно с някакви политически цели, ще видим.

Визията не е толкова важна. Макар, че мен лично ме дразни. [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: jivkojj   
Дата:   09-06-15 13:11

Нищо не свети, а отразява околната светлина. Няма никакво вградено осветление.


....
Ако се прецени, че очите на владетеля не трябва да бъдат осветявани,

ще се прекъсне

само една жичка

По паметника нищо няма да се променя, обясниха от фондация “Българска памет”, която инициира поставянето му.

Светодиодите придавали леко сияние на очите вечер. При сблъсъка на тази светлина с излъчваната от двата прожектора, които също осветяват паметника, в тъмното очите се виждали като живи.

Поставянето на светодиодите е лично решение на автора на паметника Александър Хайтов.
...


Няма да вадят очите на Самуил, режат диодите


На мен ми изглежда доста зловещ с тея святкащи очи. [smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: шдфдшд   
Дата:   09-06-15 13:14

....просташко послание..!?!?!?....[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 13:15

Да извадят очите на Самуил... или да отрежат диодите - от това по-голяма ирония няма как да съществува.


И това е сигурно най-големият аргумент, че този паметник е по-скоро подигравка с един велик български цар, а не издигнат в негова чест.




[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: GOSPODIN   
Дата:   09-06-15 13:23

Стига с тия диоди, ето какво каза автора на паметника- А.Хайтов вчера: "Има един премерен ефект в погледа на Самуил - нощно време, при запалено осветление и насочено срещу него, до "Света София", очите леко ще фосфорисцират. Те са като живи, каза Хайтов."

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 13:26

Да не говорим за самото място и за общото изпълнение - изравнени 5-10 квадрата от градинката пред църквата, циментирани, поставена една двуметрова колона и паметникът пльоснат върху нея - просто така. Без архитектурен ансамбъл, без контекст, без съобразяване с околната архитектурна среда. Още по-просташко. :-))


[smilie21]



Публикацията е редактирана (09-06-15 13:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: serjy   
Дата:   09-06-15 13:30

GOSPODIN [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: GOSPODIN   
Дата:   09-06-15 13:35

Викаш колоната върху паметника ще е по-добре [smilie5] Нарича се пиедестал и го имат почти всички паметници. И "Попа" е пльоснат на близо двуметров пиедестал , ама никой не го хули , а е от 1939г.
Имам чуството, че някои изказвания изпълняват поръчката на партийната ядка по местоживеене. Голямо хулене, без никаква обосновка , а още по-малко някакви други идеи. Много познато от близкото минало.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 13:39

Не е верно, GOSPODIN. Не изпълнявам ничии поръчки. Който някога ме е познавал в този форум, сигурно знае, че не съм свързан с никоя партия. Този паметник наистина е нелеп. Каква по-голяма обосновка може да има, ако нещо просто не ти харесва? :-)

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 13:41

Ако съм единственият, който смята, че този паметник е нелеп, просто ще спра да пиша в темата.


Наздраве! [beer] [beer] [smilie21]


[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: eon4e   
Дата:   09-06-15 13:41

Титлата на цар Самуил е дадена от Рим - дали ще се нарича император, крал, или цар, според мен смисълът е един и същ.
Примерите за корони, които Жоро е дал, са от Второто българско царство и вероятноста самуиловата да е изгеждала по същия начин е много малка. Тази на главата на статуята наподобява унгарската, но на този принцип всички си приличат, а унгарската корона е създадена в същия период, като тази на цар Самуил.
Лично на мен скулптората (на снимки) ми харесва, включително и очите - въздействаща е.

> оправих сгрешеното име на царя



Публикацията е редактирана (09-06-15 14:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   09-06-15 13:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 13:49

Всеки хлебар може да говори в социалните мрежи за "Квадрат 500", всеки месар е наясно с новата естетика на "Витошка", всеки филолог може да коментира законите на бизнеса или начина, по който "онези идиоти" биха могли да вкарат топката във вратата. В зависимост от ситуацията. "


Да, може. Всеки хлебар, всеки филолог и всички. Това е защото не живеем на планетата или държавата на хлебарите, филолозите, инженерите или футболистите, а в едно нещо, наречено общество. И в това общество всичко, което всеки от нас прави, пряко или косвено засяга и останалите. Поради тази причина и те имат право най-малкото на мнение. :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: GOSPODIN   
Дата:   09-06-15 13:52

Slivenski ,ако аз например ти кажа, че си нелеп БЕЗ никакви други коментари и аргументи, ще ти хареса ли? Не, нали?
Когато се прави критика се дава алтернатива и се позовава на културно-историческото наследство и традиции, защото думи, като "пльоснат на двуметрова колона", не са критика, а обикновено елементарно хейтване.

Никой не даде алтернатива, за материала(бронз, желязо,гранит), за фигурата (да бъде седнал, прав, на кон, с вдигнат меч и т.н) , за местоположението (да бъде пред двореца или на мястото на "шмайзера") , но иначе големи разбирачи - ужасен, нелеп и други глупотевини. Погледни се в огледалото- може очите ти да светнат от ....избери си сам.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   09-06-15 13:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 13:54

Този паметник най-вероятно ще си остане там.

И след години единствената му функция ще бъде, че майките и бабите ще плашат с него децата си:

"Ако не слушаш, ще те дам на Цар Самуил да те вземе!"


[smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   09-06-15 13:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: шдфдшд   
Дата:   09-06-15 13:57

...не , че съм историк , ама Симеон май беше поискал титлата от Константинопол, пък те му отказали , пък след Ахелой се самопровъзгласил...

...Петър е признат от Константинопол за Цар(Цезар)..

...Калоян има титла Rex (Крал , Владетел), дадена му от Папата...

...общо взето това специализирани професионално/исторически въпроси и не е много редно да се изисква от всеки да е навътре в детайлите...

...искам да запитам тези , които гледат отвисоко на патриотизма дали са сигурни , че имат с какво да го заменят....

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 13:57

Ако махна пиещите емотикони, мнението ще изглежда ли по-сериозно? [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   09-06-15 14:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 14:03

[smilie18] [smilie18]

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   09-06-15 14:03

Титлата на цар Симеон е дадена от Рим - дали ще се нарича император, крал, или цар, според мен смисълът е един и същ.

Три грешки дотук.

Симеон не е коронясан от (папата в) Рим. Самият той се нарича "василевс на българи и ромеи", а не "цар". Ако приемем че смисълът на "император", "цар", "княз", "крал", "деспот" и т.н. е един и същ - то какъв е този смисъл?
Че управляват държавата ли? Тогава каква е разликата между гражданите Бойко Борисов и Симеон Борисов - и двамата са изпълнявали едни и същи функции. Освен това Симеон Борисов също както Бойко Борисов никога не е коронясван за цар.
Ако смисилът е несменяемост и неограничена власт, то всеки диктатор тогава е "цар".

Ако броим за грешка, че въпросът беше не за Симеон, а за Самуил - стават четири.



шдфдшд [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: ffoko   
Дата:   09-06-15 14:25

Автор: Slivenski
Дата: 09-06-15 13:54
Този паметник най-вероятно ще си остане там.
И след години единствената му функция ще бъде, че майките и бабите ще плашат с него децата си:
"Ако не слушаш, ще те дам на Цар Самуил да те вземе!"
[smilie21] [smilie21]


Ако според теб с този паметник ще плашат децата, не знам какво ще кажат майките и бабите на децата си за царете и хановете в паметник "1300г. България" в Шумен.[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: mbs   
Дата:   09-06-15 14:31

Паметник като паметник. А това с очите е или гениална идея (с алюзия към загасналите очи на хилядите ослепени) или нещо друго. Всъщност времето е единственото, което оценява гениалността, съвременниците - никога. А колкото до тенденциите - що пък никой не се възбуди от смешната 50-сантиметрова статуйка на Гарибалди върху кон на едноименния площад? Там нямаше май про ет контра, или съм пропуснал нещо?

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: GOSPODIN   
Дата:   09-06-15 14:31

Не бик коронясван, а това какво е?

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtf1/v/t1.0-9/11390399_10205263336597106_36650396009044...



Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: jivkojj   
Дата:   09-06-15 15:03

Интересно тея светодиоди с кабели от постамента ли с е захранват или слънчева батерия има монтирана някъде на главата [smilie18]



Публикацията е редактирана (09-06-15 15:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Ivo55   
Дата:   09-06-15 15:13

JORO! [smilie24]

Slivenski! [smilie24]

Към Gospodin
- посоченият от теб документ свидетелствува за това, че е извършен ЕДИН от задължителните църковни обреди - "помазание на царство"
Това, по принцип миропомазване , е само част от интронизация, но не е интронизация т.е. не извършено публично богослужение за въвеждането на престонаследника на трона.

Между другото, помазание се извършва при всяко кръщене, по-точно - веднага след като се извърши кръщението и детето се извади от купела - това са онези действия на свещеника, с които той докосва/помазва с миро/ различни части на тялото - челото, бузите, ръцете.....с цел укрепване на християнския дух.
А и самото име Христос означава "помазан"

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   09-06-15 15:20

Ми не знам какво е, пише че е някакво помазване.
Не знам Симеон ІІ да е коронясван за цар на България. Коронясването е официална церемония по встъпване в длъжност, полагане на тържествена клетва пред Народното събрание и поемане кормилото на държавата, а не помазване в някакъв параклис в присъствието на духовници и семейство. Тук мисля че по-скоро става дума за кръщене. Самият документ прилича също на кръщелно.

Както и да е, на мен поне не ми е известно Симеон ІІ да е бил официално коронясван. А и това не променя същността на въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: realnoncho   
Дата:   09-06-15 15:20

Продължавам да не разбирам какъв е този общонационален проблем, който се прави от този паметник...

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: eon4e   
Дата:   09-06-15 15:21

От уики: "Титлата василевс замества римските титли „император“ и „август“, както гръцкият език измества постепенно латинския като официален език в двореца, провинциалната администрация и войската, с което се финализира процесът на елинизация на Източна Римска империя."

Когато казвам, че за мен няма значение, дали български цар се е титуловал по конкретен начин, значи за мен наистина няма значение, след като е признат за самостоятелен български владетел. Никъде не сравнявам цар и император с княз, деспот и други васални по дефиниция титли.
Титлата на цар Самуил е продиктувана от конкретното време в което е живял, но това е тема за специалисти, какъвто аз не съм. Не мисля, че дребнаво заяждане по тази тема води до нещо конструктивно.
Честно казано не виждам и нещо прекалено националистично и натруфено в това да сложиш статуя на един от великите български царе в столицата на България. Това, че Президентът си е поставил някаква цел (връщането на костите на цар Самуил) и я преследва е негово лично решение.
Най-общо казано - не виждам къде е драмата.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: stoyanivanov   
Дата:   09-06-15 15:30

Жоро, при цялото ми уважение, обаче избягвай да преписваш аргументи от някои "разбирачи", подвеждат те... Посочените от теб корони "от същата епоха" са от 250-350 години по-късно. Короната на главата на Самуил е реплика на короните на византийските императори, а е известно, че нашите владетели са носили подобна корона. И не, не е взаимствана от короната на Ищван Първи, но е нормално да си приличат. Както биха си приличали цилиндрите на главите на държавници от най-различни страни през 19 век - от Япония, през САЩ, та до Европа.
"Историческите" закачки на тема кой бил "хан", а кой княз и цар също не помагат, защото са от същия арсенал на "разбирачите". Цезар, кесар, василевс... откъде пък се пръкна това "цар" - да ви питам в същия дух?! Или кинг и конунг... и какво общо имат с "княз"? Ами крал? Дук?
Впрочем лично на мен паметникът ми хареса, смущава ме само "светодиодният" елемент. Не знам, може би на други им изглежда като "кич", но според мен не е. Някои биха сметнали за добра идея с лошо изпълнение и паметника на Стамболов да речем. Който - лично на мен - също ми харесва по ред причини.
Но тук сте опитни и отлични фотографи - толкова ли няма кой да направи една читава нощна снимка на паметника с осветлението, защото повечето, които се появиха по разни вестници и сайтове, въобще, ама въобще не предават истинския вид на паметника нощем.



Публикацията е редактирана (09-06-15 15:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: шдфдшд   
Дата:   09-06-15 15:30

..eon4e успокой се..[smile]

...доколкото знам , Самуил от никого не е признат за самостоятелен владетел...

... мисля , че е възстанал деспот , решил да възстанови царщината и както казват - българската политическа идея...

...ослепяването е било стандартно наказание за престъплението ИЗМЯНА...

...войниците на Самуил са третирани , като бунтовници, изменници...

...в общия случай ,не е имало практика да се ослепяват войници на победена чужда армия...

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Ivo55   
Дата:   09-06-15 15:31

JORO - наистина, това е документ за ЦЪРКОВЕН ритуал!

Е, /да ме прощавате/ - спорен е въпросът велик цар ли е Самуил....
Трагичен - да, но "един от великите български царе" ?!

Съвет - просто идете и вижте паметника - на живо, като помислите и как се вписва в цялостната картина...

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   09-06-15 15:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: stoyanivanov   
Дата:   09-06-15 15:36

Как не ги е срам да носят толкова приличащи си шапки! Къде са разбирачите да се възмутят?!


http://www.lady.ru/images/assets/site/2010/03/magiaa/28/napoleon.jpg




https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/35/Alexander_I_of_Russia_by_F.Kruger_%281837%



Публикацията е редактирана (09-06-15 15:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Insight   
Дата:   09-06-15 15:41

GOSPODIN написа:

> Копирам и мнението във ФБ на Жоро
> Пентаграм, което казва доста ясно
> "проблема":
>
>
> "Значи, всичките нео софиянци и
> псевдо-интелектуалци които се
> изказаха за скулптурата на Самуил
> - нека първо си се върнат по селата
> и да си видят чугунените ръбати
> паметници на партизани със
> шмайзери които още им стоят по
> мегданите, след това ако не са
> ходили в Прага, Виена, Будапеща - да
> влязат в Google view и да разгледат
> скулптурите там дали не си
> приличат като стил с тази на нашия
> Самуил. А дали му светят очите и
> защо е намръщен - докато вижда че
> има такива цървули като вас, няма
> как да не е намръщен!"


Аз мисля, че това би трябвало да изчерпа темата....

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   09-06-15 15:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: sirteo   
Дата:   09-06-15 15:58

Първо да кажа, че Цар (Цесар) и Император е едно и също. Провъзгласяването за такъв става или от друг Цар/Император, или от главата на църквата. Крал може да стане всеки.

Паметника ми харесва, само се питам, дали Цар Самуил е носил такава корона?


http://b1302.hizliresim.com/16/l/k7w4x.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Ivo55   
Дата:   09-06-15 16:04

Insight, никът ти не е помогнал - явно не си прозрял какво се крие в спора за паметника....а цитатът показва доста...наивно мислене!
ПРОФ. Дичев - НЕО-СОФИЯНЕЦ И ПСЕВДОИНТЕЛЕКТУАЛЕЦ?

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: eon4e   
Дата:   09-06-15 16:06

шдфдшд, тук си водим някакви отнесени спорове за неясни неща - защо да съм неспокоен?
А цар Калоян пише на папа Инокентий II:"Secundum consultudinem predecessorum meorum imperatorum Bulgarorum et Blachorum, Symeonis, Petri et Samuelis progenitorum meorum et ceterorum omnium imperatorum Bulgarorum". Щом папата е бил ок с формулировката, значи и аз съм ок. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: serjy   
Дата:   09-06-15 16:08

Цар Самуил - гордата истина за него


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Ivo55   
Дата:   09-06-15 16:12

Титлата ЦАРпроизхожда от съкратеното изписване на Цезар, откъдето са и производните титли и на немските царе - кайзер...и на византийските владетели - кесар.



Публикацията е редактирана (09-06-15 16:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   09-06-15 16:17

През 997 г. Роман умира в константинополска тъмница. Чак тогава Самуил приема короната на България. Римският папа го провъзглася за император (цар) на българите.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: шдфдшд   
Дата:   09-06-15 16:27

Автор: LorDDemoniC
Дата: 09-06-15 16:17

..."През 997 г. Роман умира в константинополска тъмница. Чак тогава Самуил приема короната на България. Римският папа го провъзглася за император (цар) на българите."...

...сигурен ли в това твърдение?...[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   09-06-15 16:31

шдфдшд Чел съм го в 4 книги до момента ... ти сигурен ли си , че не е бил с 3 ташака? Нищо няма сигурно ... историята се пишела от победителите, нашата от гърци и турци ...

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: шдфдшд   
Дата:   09-06-15 16:39

LorDDemoniC ...да си провъзгласен(коронясан) от Папата не е шега работа...фактът щеше да е широко известен..

...помниш ли заглавията на книгите , в които си го чел..или на някои от тях...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Ivo55   
Дата:   09-06-15 16:50

http://istoria.bg/654/tsar-roman

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: asahi   
Дата:   09-06-15 17:11

Паметникът ми харесва, още повече че нямам претенции да разбирам.

Приятно съм изненадан от огромното количество просветени разбирачи в тази материя. Нямам притеснения за българската култура.

Тази картинка:



е от тази книга. Изображенията са авторски.


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Ivo55   
Дата:   09-06-15 18:19

ASAHI,
време ти е да се връщаш.....[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: chill   
Дата:   09-06-15 18:59

Паметникът не е лош.

С изключение на очите.

Още малко лазери и цветомузика ... [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: тьма   
Дата:   09-06-15 19:05

Е, не - не съм виждала паметника - но тази снимка и целият диалог в темата са нещата, което ме разсмяха яко - благодаря, ще си копирам снимката за при нужда от смях.

Жоро, преди да твърдиш толкова уверено някои неща, вземи се консултирай с историци.

Всъщност, интересно защо паметник на царя се вдига в София, а не във Видин, където той е управител. Управител на областта Средец е Арон, убитият от собствения си брат трети син на комит Никола.



Наистина голям кич, по-голям от паметника на Самуил в Скопие [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: chill   
Дата:   09-06-15 19:15

Абе, струва ми се, че Самуил не е бил демократично избран държавен глава, а периода на управлението му (не само неговия) се характеризира с липса на политическа и икономическа свобода и нарушаване на човешките права.
Що тъй му се издига паметник на центъра на столицата на европейска България? [smilie21]

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

https://photo-forum.net/joro/emoticons/original/T1A.gif

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   09-06-15 19:31

шдфдшд не , майка ми е библиотекарка 30 години това ми е останало в главата, ако не греша с официален документ пратен на Самуил се случва това ... ще потърся де ...

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: vladis   
Дата:   09-06-15 19:35

Паметникът на Самуил бил кич...
Сигурно и за този спорят, че на коня очите му са кофти, да не говорим, че "кичозно" е покрит със злато..., а да не говорим за приликата (за коня говоря)[smilie18]


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/56/France%2C_Paris%2C_la_statue_de_Jeanne_d%27Arc_%C

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 19:38

По-нагоре четох нещо и много не разбрах за какво спорите - дали Самуил бил коронясан или не... Или е бил помазан и какво означавало това.

Та, ето какво означава:

http://www.pravoslavieto.com/docs/Tainstva/sv_miropomazvane.htm



Естествено, нямало е как Самуил да отиде и да се разпише в Съвета, че става цар, разбира се... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: h_bio   
Дата:   09-06-15 19:38

Паметник на Самуил трябва да има и мястото му е точно там, срещу паментника на ослепените му войници..нали така?
И на други български владетели трябва да има паметници. Аспарух пред президентстото съм си мислел, че би било подходящо.


Съвсем друг е дебата относно качествата на въпрсония монумент. Съгласен съм със Сливенски, че е прекалено буквален и детайлен, но това е и качество на използваната технология и материал. Личното ми мнение, без да съм специалист, е че можеби този паментник трябваше да се изпълни също от гранит (или каквото е там) като паметника на самуиловите войници за да се включи по добре в цялостната аритекруно-монументална среда на площада. Отделно това щеше да редуцира и нивото на детайла и да елиминира мутро-бароковите и Скопски асоцииации, които неизбежно изникват.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: тьма   
Дата:   09-06-15 20:36

Сливенски, не си разбрал - ставаше въпрос дали Симеон Сакскобургготски е бил цар, или не.


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Ivo55   
Дата:   09-06-15 20:41

Чел е оттук-оттам...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   09-06-15 20:57

ставаше въпрос дали Симеон Сакскобургготски е бил цар, или не

Този въпрос няма еднозначен отговор.
Бил е цар, да, по наследство.
Според традицията и закона по това време, когато царят умре, синът му поема короната и управлението на страната.
Тъй че в това отношение е цар. Безспорно.
В смисъл на управник, управляващ страната - не е бил цар. Управлявал я е, но като министър-председател.

Не разбирам какво ми вменява Тъма.
Не споря дали е бил цар или не е, защото подобен спор за мен е безумен.
Казах само, че не съм чул да е коронясван в официална церемония.
Затова попитах каква е разликата с другия Борисов, от днешна гледна точка, от факта че сме република. Титлата му има смисъл в един друг контекст, който днес не съществува.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 21:02

Казах само, че не съм чул да е коронясван в официална церемония.


Доколкото знам, такава церемония е имало - в Испания, ако не се лъжа, в годините му на изгнание.


Подробности сигурно има в интернет.


[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: тьма   
Дата:   09-06-15 21:04

Нищо не разбрах, наборе, но ще да е от възрастта ни - трудно се разбира какво казваме, а и ние трудно разбираме другите какво казват [smilie3] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 21:07

Всъщност не е било точно коронация, а прокламация от негова страна - когато навършва пълнолетие на 16 юни 1955 г., Симеон II прочита прокламация към българския народ, в която потвърждава своята воля да бъде цар на всички българи, да бъде верен на Търновската конституция и на принципите на свободна България.

Прокламация, която той сам наруши, като стана премиер-министър.


[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: тьма   
Дата:   09-06-15 21:15

Slivenski , ти не си ми набор, бе човек [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: zookig   
Дата:   09-06-15 21:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 21:21

Автор: тьма
Дата: 09-06-15 21:15

Slivenski , ти не си ми набор, бе човек [smile]



Това какво общо има? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: gbdesign   
Дата:   09-06-15 21:32

Моето мнение за паметника е по-скоро положително. Освен това, доста се посмях на истериите и крайностите около него. Денят ми днес почна с тази веселяшка снимка, на която искрено се посмях:


https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xft1/t31.0-8/11336850_10206375318529334_396446207336482

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 21:35

Цетрипио защо показва среден пръст на Самуил? То верно, че това е мода напоследък, ама... [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Konstantinov   
Дата:   09-06-15 21:56

Примерите по-горе са гротескни.Подобни паметници са анахронизъм.В 21-ви век е неуместно и смешно да се правят такива неща,ако някой иска информация -има я в нета , не е необходимо да се слагат паметници,всичко е във виртуалното пространство.
Да не се правят повече чучела,има съвременни дизайнерски решения за мемориал-пример мемориала за Даяна в хайд парк който представлява каменна река с водоскоци,или светлините на местото на кулите в Ню Йорк.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 21:58

Да не се правят повече чучела,има съвременни дизайнерски решения за мемориал-пример мемориала за Даяна в хайд парк който представлява каменна река с водоскоци,или светлините на местото на кулите в Ню Йорк.



[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: MikeDimit   
Дата:   09-06-15 22:26

Добре де, решили очите да са светещи - да светят!Ама порке бе джанъм са оцъклени?!? Все едно е видял някакъв български политик от висотата на метрите си и се е втрещил от това до къде сме го докарали и са му светнали очите от бяс. Поне аз си мисля, че така се ококорват очите от прекомерен потрес.



Публикацията е редактирана (09-06-15 22:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: serjy   
Дата:   09-06-15 22:34

Божидар Димитров: Василий не е успял да избоде очите на Самуил. Ние ще ги избодем!

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: tocheto   
Дата:   10-06-15 00:20

За ужас на GOSPODIN ще напиша, че паметникът на цар Самуил на Самуиловата крепост и въобще целият мемориал са много въздействащи - и позата му няма нищо общо с приклекване - по-скоро създава впечатлление на човек, който е покосен от мъка.
Сравнението на професор Борис Гондов с питекантроп ми идва в повече[smilie11] но не смятам да изпадам в спорове опитвайки се да наложа собствния си вкус.
Лично аз когато съм на Самуилова крепост имам усещането, че всичко се е случило вчера... самата атмосфера, тишината - всичко ме кара да се чувствам така.
Това не означава обаче, че няма място за паметник на цар Самуил в София и смятам, че цялата тази истерия е смешна.
Не знам за другите, ама аз и цялата да се завра във виртуалното пространство, дето има информация за всичко - едва ли ще се почувствам така.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: mihalo   
Дата:   10-06-15 03:00

Това с очите!!!

Щом яките нации не са го направили вече, значи е неправилно? А, ако го бяха направили, ние щяхме да сме само подражатели :(( И(?)... те така, никой не е пророк /навреме/ в собствената си страна!

Аз пък, ще уважа правото на Автора да прави изкуството си, както го вижда[cool]. Нали същото се опитваме да защитим в тоя форум? Или пък, всъщност желаем да разрушим всичко пред(и) нас ):О

П.П. Няма значение, но споровете ме натъжават! Приличат ми на борба за позиция, точно както се случва в това, дето недомислено му викаме "парламент" [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: GOSPODIN   
Дата:   10-06-15 03:28

tocheto , на Самуилова крепост съм по-често отколкото предполагаш. Всеки път виждам груби, недодялани, грозни и страшни фигури. Не ме интересува, кой проф. или акад. ги е изродил(Хайтов не е проф. и слава Богу), а просто не се прехласвам по т.н. социалистически реализъм. Човекоподобните фигури от паметника пред НДК са същите, но от друг автор и пак проф.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: tocheto   
Дата:   10-06-15 03:33

Не знам защо реши, че трябва да си говорим на ти, но добре....та, не ме интересува колко често си на Самулова крепост, нито мнението ти - по същия ултимативен начин, по който се опитваш да си го налагаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: pmartinov   
Дата:   10-06-15 03:57

Когато стане въпрос за историята на България мен винаги ме е вълнувал един въпрос :

-Какво щяха да си помислят всички царе от създаването на България до днес ако можеха да видят днешна България и тези които са и начело ?






?????......?????.....?????.....?????


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: GOSPODIN   
Дата:   10-06-15 05:20

tocheto, не се занимавай с моята личност. Обърна се по име (ник) към мен и за това отговорих. И нищо не налагам, а изказвам мнение, което обосновавам със снимки и текст, а доводите ти са кой, каква титла имал. Хайтов без да е проф. има повече и много по-красиви издигнати паметници в България от онзи проф.Толкоз.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Антивик   
Дата:   10-06-15 07:03

От толкова много изписано чак започнах да забравям за какво точно се спори....[smilie11]
Дали се харесва или не паметника го оставям настрана, но при създаване на паметници на владетели, царе, князе, военачалници...и т.н. си има точни канони които на някои места се спазват на други види се не. Някой по преди беше споменал, че може да е на пиедестал на ... не знам какво ... на кон...обаче според каноните владетел или военачалник се качва на кон, когато е участвал във война и боеве, отделно имаше правила колко и какви крака трябва да са вдигнати на коня и дали да е на задни крака/подробностите ми се губят, едното беше да е раняван във войната, битката/. По тази логика Самуил може да беде сложен на кон що първом нанася един много як пердах на византийците, па после Василий тръгва да си го връща.
Не виждам причини и за злоупотреба с историческата действителност за периода, а тя спрямо владетелските инсигнии/за незнаещите символи на властта/ се учи доста на широко, а и някои преди мене са се постарали да покажат корони от онова време плюс останалите символи.
Меча който е сложен в ръката на Самуил е меч на обикновените воини, за справка какво са носели владетелите - гроба от Малая Перешчепина, гроба на Кубрат, а там точно е намерено какво аджиба е било оръжието на владетеля.
Лицето на владетеля доста се различава от възстановката по намерения череп/справка Гугле(има бая снимков материал)/.
Относно светещите очи....че ако се търси символика и нещо общо с последиците от ослепената войска, то след това той получава удар и какво излиза...., като изразно средство да вземе да му се ръгне някоя помпа или компресор в гърдите, че от зор да пухти и се гърчи ли....
И от първо гледане по медиите на резултата най-първом ми се хвърли в очите тази аналогия:

http://www.picbg.net/u/50558/34509/801248.jpg




Публикацията е редактирана (10-06-15 09:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Ivo55   
Дата:   10-06-15 08:51

Абе - грозен си е!

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   10-06-15 09:07

Има и един друг момент. Ние българите нямаме в главите си визуална представа за Самуил.
Каквато имаме за Ботев примерно.
В следствие на това, за много българи визуалния код за Самуил ще останат светещите очи.

Но пък македонците ни завидяха.
В днешната македонска преса масово се коментира, че техния паметник на Самуил струва милион и половина евро, а нашият е само за 50 хиляди и плюс това свети.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Антивик   
Дата:   10-06-15 09:13

За Самуил има визуална представа, от черепната възстановка/може би до някъде приблизителна/ и точно от това идват разминавания паметник - образ и качества на паметника.
Друг въпрос, че примерно за Крум няма такава представа, но паметника му в Пловдив е доста по-добър/лично мнение/.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   10-06-15 09:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: ishootraw   
Дата:   10-06-15 09:43

И македонците искат паметник с фул екстри, както е и Мерцедесът на техния премиер. Смятайте от тези милион и половина евро, колко са отишли за екстри в Скопие.

Иначе все пак статуята е малко или много изкуство, лично виждане на даден автор, било то и със светещи очи. Трудно е да се определи кое е красиво или не, много е субективно. Хубавото обаче е, че поражда теми за размисъл!

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Ivo55   
Дата:   10-06-15 09:45

fraction???
За себе си ли говориш?

Фактът, че този паметник предизвиква толкова дискусии в обществото показва, че не сме безразлични към историята ни!

А и към пространството, в което живеем - ставаме по-взискателни, в което няма нищо лошо!
Мина това време, в което някой решаваше - това ще е и буташе, примерно, аптека МАРИЦА, аптеката на Кудоглу в Пловдив.....без да се замисля за тяхната стойност като архетектурни паметници! Същото е и с паметниците - и до днес голяма част от т.нар. художествена интелигенция на Пловдив не приема паметника на Съединението, поставен на едноименния площад по партийна повеля!



Публикацията е редактирана (10-06-15 09:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   10-06-15 09:50

Сега, за да не отварям нова тема - един английски колега, фотограф прави изложба на тема български църкви

Фотографът Джеймс Краучман: Български църкви на шестстотин години са изоставени

Та за българската духовност ставаше дума.
Духовност се гради, не с итонг и вампири.
По-приоритетно е да се реставрират и подържат истински исторически обекти, вместо да се строи исторически Дисниленд по примера на македонците.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: chill   
Дата:   10-06-15 09:54


http://i2.offnews.bg/events/2015/06/08/516504/1433789118_1.jpg




http://i.ytimg.com/vi/baFBseCxWF0/maxresdefault.jpg



[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   10-06-15 09:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   10-06-15 10:03

Абе, манете ги очите.

Май никой не написа нищо за меча. Още първия път ми направи впечатление, като видях паметника, но се отплеснахме по светещите очи.

Този меч не може да е царски меч. Щом държи жезъл, значи и мечът трябва да е по-официален. Този прилича на обикновен войнишки боен меч.


[smilie11] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   10-06-15 10:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Commander_Keen   
Дата:   10-06-15 10:27

---Когато стане въпрос за историята на България мен винаги ме е вълнувал един въпрос :

-Какво щяха да си помислят всички царе от създаването на България до днес ако можеха да видят днешна България и тези които са и начело ?

?????......?????.....?????.....?????


"[smilie10] [smilie10] Илядо години и никаква промяна!"

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   10-06-15 10:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Commander_Keen   
Дата:   10-06-15 10:51

Пак глупости... 50-те години комунизъм са проекция на народопсихология градена векове преди това. В Чехия също имаше комунизъм. В Източна Германия тоже. Що не е аналогично положението?
Като зачетеш Алеко и Ботев, че и Паисий преди това какво виждаш? Не ме карай да търся цитати...

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   10-06-15 10:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: pmartinov   
Дата:   10-06-15 11:00

Не обиждайте шутовете !

Те все пак умеят да разсмиват отегчените.

Точната дума измамници и крадци облечени в овчи кожи.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Антивик   
Дата:   10-06-15 11:06

написа:

> Абе, манете ги очите.
>
> Май никой не написа нищо за меча.
> Още първия път ми направи
> впечатление, като видях паметника,
> но се отплеснахме по светещите
> очи.
>
> Този меч не може да е царски меч.
> Щом държи жезъл, значи и мечът
> трябва да е по-официален. Този
> прилича на обикновен войнишки
> боен меч.
>
>
> [smilie11] [smilie8]

Писано е, писано е и примери са дадени, обаче някой изглежда прескача писаното.....[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: izabela   
Дата:   10-06-15 11:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   10-06-15 11:10

Писано е, писано е и примери са дадени, обаче някой изглежда прескача писаното.....[smilie2]


Съжалявам, може и да съм пропуснал. То за един ден толкова се изписа в тая тема, че... :-))


[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: chill   
Дата:   10-06-15 11:20

fraction написа:

> безпардонна подигравка със всичко
> и всички.

Това следва да се разглежда като положително развитие.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   10-06-15 11:26

Това било проектът, спечелил второ място:

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/v/t1.0-9/11391448_890952340972547_3799724412829299...



Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   10-06-15 12:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: pmartinov   
Дата:   10-06-15 12:19

В изкуствата въображението е от решаваща роля.

В историята няма място за въображение.

С изключение на случайте в които историята се използва от клептократи и популисти за да трупат девиденти предизборно.

Наивно е да си мислите,че нещо се случва случайно в период на предизборна кампания.

И така ще бъде до изборите.





А след това новите цени на тока и увеличение на данъците ...


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: pmartinov   
Дата:   10-06-15 13:20

Самуил ако можеше да види днешна България дали би издържал повече от гледката на ослепените си войници?

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Ivo55   
Дата:   10-06-15 13:37



fraction! [smilie24]
За мен също това е паметникът!
Изчистена линия, ясно послание -страдащ и загрижен държавник.
Трагизмът на образа не трябва да се обяснява!

http://c2.24chasa.bg/Images/Cache/Image_4126888_128.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: nyamago   
Дата:   10-06-15 14:11

И аз харесвам показания (от fraction) алтернативен вариант, но личният вкус на никой от нас не може да диктува. Демократично (?) е избран онзи със светещите очи и това е - другите следва да си глътнат личното мнение и да си мълчат или най-много "под мустаците увиснали..." как беше там...

Също като най-добрите снимки във Фото Форум и като най-добрите политици в Парламента. Който не ги харесва - да се съобразява с демократичния избор и да си трае. Точно затова няма да казвам какво мисля за обсъждания обект / явление.

Да живее мнозинството - Азис за президент! [cool]



Публикацията е редактирана (10-06-15 14:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: caspin   
Дата:   10-06-15 14:38

Проектът спечелил второ място действително ще е близък като вид до ослепените войни на Самуилhttps://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/v/t1.0-9/11391448_890952340972547_3799724412829299...


Сегашния обаче също има своите достойнства.И като размер и като качество на изработка ми допада, мястото е подходящо избрано.Като мине повече време и като се патинира ще изглежда още по внушително.Очите си изглеждат добре /видях ги само на дневна светлина обаче/.Защо обаче тези очи не се приемат като нещо новаторско, което се прави за пръв път у нас.
Няма място за съпоставка на нашия паметник с македонските мегаломански произведения били те и за милиони[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   10-06-15 14:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: pmartinov   
Дата:   10-06-15 15:25

И все пак ако този паметник помогне на българския народ да прогледне и да разбере защо е в това положение днес неговото създаване няма да е напразно.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: h_bio   
Дата:   10-06-15 15:33

Ще помогне, ще помогне. Ама на всеки за различно ще помогне. Защото и дявола си има своето тълкуване на евнагелието, което вярвам се различава от това на папата.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: GOSPODIN   
Дата:   10-06-15 16:15

Като гледам алтернативните проекти се убеждавам, че е нямало по-добър избор. Единия някакво си бюстче с глава и копче, а другия е в момент на полуразпад или какавида, та ми заприлича на персонажите от "Мумията".

Мечът му бил войнишки, та нали и царят е войник. Как някой не се сетил да бръкне и под мантията се чудя.

За всичко е виновен Бойко - за сушата, за кишата, за ураганите, за снеговалежите, за паметниците и даже , че нечии половинки не могат да заченат. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: шдфдшд   
Дата:   10-06-15 16:22

Автор: GOSPODIN
Дата: 10-06-15 16:15
....За всичко е виновен Бойко - за сушата, за кишата, за ураганите, за снеговалежите, за паметниците и даже , че нечии половинки не могат да заченат...


...нали!?...[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   10-06-15 16:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: шдфдшд   
Дата:   10-06-15 16:32

..fraction, недей така бе...проблемите на България са от много преди Бойко и нямат нищо общо с него...
...ти ми кажи, варианта , който показваш...така ли е бил предложен...само бюст или това е част от някакво друго цяло ?...

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Антивик   
Дата:   10-06-15 17:07

pmartinov
написа:

> И все пак ако този паметник
> помогне на българския народ да
> прогледне и да разбере защо е в
> това положение днес неговото
> създаване няма да е напразно.

Да бе ДА! С това рязане на уроците и часовете по история и с налагането на Чалго-Мутренските идеали....[smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Антивик   
Дата:   10-06-15 17:16

GOSPODIN
написа:

> Като гледам алтернативните
> проекти се убеждавам, че е нямало
> по-добър избор. Единия някакво си
> бюстче с глава и копче, а другия е в
> момент на полуразпад или какавида,
> та ми заприлича на персонажите от
> "Мумията".
>
> Мечът му бил войнишки, та нали и
> царят е войник. Как някой не се
> сетил да бръкне и под мантията се
> чудя.
>
.......................... [smilie18]

Въпросът не е в какво е бил, какво не е бил..., кой къде и какво е погледнал.
Въпроса е в спазването на някои правила и канони при творенето на ПАМЕТНИЦИ, при предаване на историята. Пак го повтарям ПАМЕТНИЦИ ако беше проста скулптура, просто творение на художник, как да е, но когато се предава история и исторически идеали/които между другото би трябвало да дават някакви насоки на размисъл, някакви примери и спомени/, все пак трябва да се спазват определени правила, инак се стига до чалга в символите и в историята. Нещо от рода на изографисването на патриаршията на хълма Царевец /все пак не е действащ храм и може да се приеме/ и онази църква там...на Баба Ванга с модернистичното изписване де няма нищо общо с православието.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: pmartinov   
Дата:   10-06-15 17:31

Българският народ искаше нещо различно от меките китки които му предлагаха.

И си избра силен,снажен,смел министър председател.

Той твърдеше:


-Вие сте прости и аз съм прост!


Оказа се,че само ние сме простите...

Последното което може да се каже за Бойко Борисов е,че е прост!


Разбира се не може да се твърди,че ББ е виновен за всичко!

Наследството което получи не беше леко.

Той застана на чело в сложна ситуация която във времето ставаше все по-зле както във вътрешен така и във външен политически и икономически план.

Не съм сигурен,че друг би издържал толкова на неговото място.


Най-много сълзи са излети за сбъднати мечти.

Пътят към Ада е постлан само с добри намерения.

Сам каквото си причиниш никой не може да ти го направи.



За това хората трябва много да внимават какво си пожелават...

Защото после плащат сами сметката.



Публикацията е редактирана (10-06-15 17:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: GOSPODIN   
Дата:   10-06-15 18:02

pmartinov , Виденов, Станишев и Орешарски, като не бяха прости, какво направиха?
Аман от учили дупедавци и мръсници...

Ето ви за капак едно жалко изказване на проф. Ивайло Дичев : " "По-лошото е, че с нея заигра традиционната десница. Тази година например г-н Борисов и г-н Москов (който се прочу с расисткото си изказване за циганите) ходиха на гара Буново при едно друго произведение на Александър Хайтов, посветено на "протурския тероризъм" - много специално място за партии като "Атака". Тия неща не са случайни." [smilie10]

Безродниците и предателите са навсякъде, за по-малко от 30 сребърника са готови на всичко.

Ето и произведението в памет на загиналите жени и деца в АТЕНТАТА :


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: pmartinov   
Дата:   10-06-15 18:21

Крадоха Господин !

Всички които се изредиха крадоха,крадоха...

Единствените който не откраднаха нищо са Желю Желев и Петър Стоянов.

Свидетел съм лично как Георги Първанов открадна бившата патийна школа и сега е :

belchin-garden

Всички от Самоков знаят за какво става въпрос.



Публикацията е редактирана (10-06-15 18:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   10-06-15 18:40

Знаем мартинов и още как ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: icikonti   
Дата:   10-06-15 18:57

Извън контекста на лакърдията за паметника, на мен ми правят впечатления две неща, които към днешен ден са ми необясними....
Битолски надпис на цар Иван Владислав (1015-1018).Той е племенник на цар Самуил и би трябвало най-добре да знае името на чичо си, пък било и защото чичото избива всички негови роднини!


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b7/Bitolski_nadpis.jpg



1."† Въ лѣто Ѕ ҃Ф ҃К ҃Г ҃ отъ створенїа мира обнови сѧ съ градь зидаемъ и дѣлаемъ Їѡаном самодрьжъцемъ блъгарьскомь и помощїѫ и молїтвамї прѣс ҃тыѧ влад ҃чицѧ нашеѧ Б ҃чѧ ї въз()стѫпенїе І ҃В ҃ i връховънюю ап ҃лъсъ же градь дѣлань бысть на ѹбѣжище и на сп҃сенѥ ї на жизнь бльгаромъ начѧть же бысть градь сь Битола м ҃ца окто ҃вра въ К ҃. Конъчѣ же сѧ м ҃ца ... исходѧща съ самодрьжъць быстъ бльгарїнь родомь ѹнѹкъ Николы же ї Риѱимиѧ благовѣрьнѹ сынь Арона Самоила же брата сѫща ц ҃рѣ самодрьжавьнаго ꙗже i разбїсте въ Щїпонѣ грьчьскѫ воїскѫ ц ҃рѣ Васїлїа кде же взѧто бы злато ... фоѧ съжев ... ц҃рь разбїенъ бы ц҃рѣмь Васїлїемь Ѕ ҃Ф ҃К ҃В ҃ г. лтѣ оть створенїѧ мира ... їѹ съп() лѣтѹ семѹ и сходѧщѹ"

2."блъгарьскомь", "бльгаромъ", "бльгарїнь".

Чини ми се, че макетата са прави да пишат СамОил???
И май, май, май.....не сме българи, а блъгари???

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: pmartinov   
Дата:   10-06-15 19:41

icikonti

Българският език както всички езици търпи развитие.

Няма как да е същият 1000 години.



Звук на 6000 години !!!

Такива има само в Македония :)


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: mmjm   
Дата:   10-06-15 19:42

От въпроса безобразен кич ли е паметника на Самуил (личното ми мнение е да, безобразна мутро-чалгарска изгъзица с привкус на ромско гето и дъвки турбо), стигнахте до "кой не скача е червен". Нямам думи, заслужаваме си и управниците (бивши и настоящи) и паметниците (от този на съветската армия през петохуя до Самуил. Е можеха и да му се въртят очите в такт с ... кой каквото си пожелае.)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: nyamago   
Дата:   10-06-15 22:15

Азис за президент! [cool]

(И, разбира се, кой не скача е червен![smilie22] )

[beer]



Публикацията е редактирана (10-06-15 22:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   10-06-15 22:20

Като мине повече време и като се патинира ще изглежда още по внушително.


А дано! [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: ElBandido   
Дата:   10-06-15 22:31

а за победата му при "траянови врата" никои нищо не казва!!! как може да има толкова много смотани на едно място, такъв бил онакъв бил. по прост народ от нас няма да има никога. дори се чуда как ме се запазили до тези дни. а пък тук в тоя форум сте най-големите разбирачи по всякакви въпроси[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: nyamago   
Дата:   10-06-15 22:47

Някакъв бронзов паметник със светкащи очи - какво толкова?! Виж други (велики) нации имат къде по-големи проблеми, когато в свети (за тях) места се излагат далеч по-спорни монументални чудеса:


http://si.wsj.net/public/resources/images/BN-IS678_0604KA_G_20150603091449.jpg



Това следва да е половият орган на кралица Мария Антоанета - въздигнат тези дни във Версайския Дворец! (Разбира се, авторът Аниш Капур великодушно разрешава на французите "да си го интерпретират кой както иска") Те - французите - освен със спорното изкуство, имат леки проблеми и с националостта на автора (хем англичанин - любима вражеска нация, хем циганин - индиец, хем евреин - по майка)...

И тази творба не е единствена, а само част от поредица. други - все идеални за съвсем прясната тема с Черните Квадрати. Заслужават си един поглед тук и тук .

[shtrak]



Публикацията е редактирана (10-06-15 22:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: nyamago   
Дата:   10-06-15 22:51

^ Това само да не го видят македонците, че с какво ли ще го надцакат [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: asahi   
Дата:   10-06-15 22:55

Те си казаха - следващият паметник ще фърга огин!

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: pmartinov   
Дата:   10-06-15 22:57

Явно скандала като най-висша форма на реклама е днес основната цел на изкуството.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: icikonti   
Дата:   10-06-15 22:57

Аз си отговорих на въпроса защо е СамУил "В новобългарския език също така са регистрирани колебания при изписването на името Самуил. Например Паисий Хилендарски възприема варианта СамОилъ" в „История Славянобългарска“ 1762.
"В езика на по-късните възрожденски книжовници обаче, вероятно под влияние на Елисаветинската Библия, е възприето изписването СамУил,".
Не е "в развитието на езика", а в мнението на тоя или оня книжовник-демек същото като в момента.Луда работа с тоя паметник!!!Всеки кретен с мнение.
http://conf.uni-ruse.bg/bg/docs/cp11/10/10-12.pdf



Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Kolev68   
Дата:   11-06-15 02:43

А сега след толкова словоблудство и душевен онанизъм споделете единствено правилния начин за правене на снимки, да не се отклоняваме от канона така да се каже .

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Ando   
Дата:   11-06-15 05:38

Kolev68, за да е всичко по канон правилния начин е да се снима с Канон [smilie18]

Автор: J0R0
Дата: 09-06-15 10:44

Не, не съм сигурен, но по свидетелства от онова време нашите царе тук са с едни по-други корони Боянска църква, Беренде, Лондонско четвероевангелие и т.н..
Но за титлите съм сигурен :)))


След като си сигурен за титлите, можеш ли да посочиш свидетелство от онова време, в което Пресиян І се титулува с титлата хан? В надписа от Филипи е титулуван „На многото българи от Бога архонт“. Интересно ми е да видя артефакт с титлата хан на български владетел. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   11-06-15 08:59

Интересно ми е да видя артефакт с титлата хан на български владетел

Ако се има предвид "кан" и "хан", то се предполага, че изговорът е бил "кхан", но на съвременен български език е "хан" и по тая причина филмът за Аспарух се казва "Хан Аспарух", въпреки че със същия успех може да се казва и "Кан Исперих".

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Антивик   
Дата:   11-06-15 09:26

Хора, вземете и се уточнете за кои периоди и кои векове се говори тук....щото титли, корони, икони, закони...всичко се променя в историята, що тя не е застинал момент, а си е движение, развитие, промени. Та първоначалната титулатура на българските владетели е КАНА СЮБИГИЙ от тук производната ХАН, след покръстването започва да навлиза /и не само в титулатурата, а и във всичко останало/ византийския тертип.
Относно това за какъв точно е бил обявен Симеон, спора си е много спорен и не е изяснен от титла Кесар та до духовно осиновяване от византийския патриарх....за нас е по-важно, че Симеон на тази основа сам си дава титлата цар.
При короната същата работа, взема се като модел византийската СТЕМА /който му се рови да рови от какво е съставена, какво представлява и кое какво символизира/, тази тенденция се запазва и нататък, след завладяването на всички български територии, но тя е коренно различна от тази де е шибната на паметника, за която модел е унгарската, а там е силно влиянието на Папата и католицизма.
Относно паметниците на франсетата па и останалите европейци...., и друг път съм си казвал мисЛата - ако тръгнат да си завират моркови или краставици изотзадзе и ние ли ще ги последваме...[smilie22] . А и въпроса това като паметник ли се разглежда или като произведение на изкуството....
Относно нашият паметник, аз продължавам да си държа на това, че поне в паметниците на царе и националните ни герои не бива да вкарваме чалгата, нека си бъдат малко по-консервативни, по-реалистични и близки до човешките форми.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   11-06-15 09:32

Лесно получаваме съставляващите статуята елементи (вж. кратък преглед в изображението към текста), а тях разделяме в два типа - антропологични и части от облеклото и инсигниите. Изгледът на царя смущава, защото дори не наподобява нито едно от известните ни четири (не две, както смята скулпторът) възстановки по черепа от гроб 3 в църквата "Св. Ахил". Скелетът от гроб 3 е всичко друго, но не и масивен, поради което царят е бил повече човек на духа, а не разярен воин, както е представен. Освен това е известно, че Самуил умира около 70-годишен, а бронзовата статуя представя мъж малко над 40-годишна възраст - по това време той още не е бил цар, а, формално, само пълководец на цар Симеон Роман (977-997), поради което окичването му на тази възраст с царска корона е нелепо.

Вторият тип елементи - неопределяема дреха, абсурдни инсигнии с безреден и разновременен набор от хаотично нахвърляни символни знаци. Най-шокиращото е използването на фибула с 16 лъча звезда от Вергина, за която са в лют спор Гърция и БЮРМ; женският накит за глава от ХIV в., "преправен" на царски колан; мечът, сякаш нарисуван в тетрадката на скучаещ ученик в долните класове; безумният скиптър; и, разбира се, унгарската корона. Някои от символите са дадени накратко в изображението, но за повече разяснения не остана място, за съжаление.



В статията подробно е обяснено и защо твърдението, че Самуил бил "софиянец" и че е бил кръстен в църквата "Св. София", са исторически несъстоятелни.


http://www.segabg.com/article.php?id=755333



[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: realnoncho   
Дата:   11-06-15 09:44

На бас, че както и да беше изобразен със символи и дрехи щеше да има друга версия и недоволни. Просто е по-лесно да не правиш нищо и да критикуваш някой който прави.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   11-06-15 09:50

Ами, дайте да правим само глупости тогава. За мен тая поговорка - "залудо работи, залудо не стой", е пълна идиотщина. :-))

Като ще се прави нещо, поне да се прави като хората. Още повече, че с една по-обстойна проверка на историческите извори, можеха да го докарат достоверен на външен вид. А не някакъв неясен еклектичен образ, който няма нищо общо с истината, която, в случая, поне донякъде е известна.


:-)

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Антивик   
Дата:   11-06-15 10:27

Що трябва да се докарва достоверен вид..., че то точно на него имаме реконструкция по череп и вида му гора-долу се знае.
https://www.google.bg/search?q=%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B0+%D0%BD%D0%B0+%D1%81%D0%B0%D0%BC%...




Публикацията е редактирана (15-06-15 06:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   11-06-15 10:29

Този линк препраща към някаква друга страница... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   11-06-15 10:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Ando   
Дата:   11-06-15 13:20

JORO, ааа, не го приемам. Във въпросният надпис титлата е Κανασυβιγη, не e Khan, каквато е монголската титла и ние на съвременен език и казваме хан. Такава титла за български владетел не е засвидетелствана никъде. Наложена е в по-нови времена за доказване на азиатски произход на нас българите. Титлата Κανασυβιγη на съвременен български по-скоро е княз. Борис I e титулуван МНХАНЛЪ ВЕЛНКІН KNZZЪ БОЛГАРСКІН. Κανασ преминава в KNZZЪ изписано с кирилица. Какви ханове, какви 5 лева? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   11-06-15 14:20

Е, айде сега, Хан Ювиги било Княз.
При държавно устройство хаганат, да се титлуват със слвянското "княз" не ми е на място.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Ando   
Дата:   11-06-15 14:49

Κανασ υβιγη - кънѧѕь
Κανασ υβιγη - хан
Кое е по- на място? А това, че държавата е била племенен съюз изобщо не означава, че титлата е Хан. Според официалната история най-многобройни са били славянските племена в този племенен съюз и славянското кънѧѕь/kъnędzь си идва съвсем на място. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: realnoncho   
Дата:   11-06-15 15:11

И над 90% от нещата за които спорите са хипотези, основаващи се на написаното от тогавашните ни врагове [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: chill   
Дата:   11-06-15 15:18

модерен исторически ревизионизъм с политическа мотивация

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   11-06-15 15:18

Ами то затова, за да се обяви нещо за неоспорим факт, се търсят поне два-три независими източника. Не само в историята. Иначе си остава хипотеза.

:-))

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   11-06-15 15:20

Хаганатът си върви с всички производни, не само с върховния хан, ами също така и титлите кавхан, кана боила и т.н.
Все са производни на хан и хаганат, а не на княз и княжество.
Обърнахме спора на лексикален.
Идеята беше друга, че според средновековната традиция цар (цезар) означава божествен и титлата се получава само от божия наместник тук на земята, папата или патриарха.
Или се предава по наследство.
В тоя смисъл Борис, както и синовете му Владимир Расате и Симеон не са царе.
Първият български цар е Петър.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   11-06-15 15:29

Всъщност, ако трябва да бъдем точни, първият български цар /цезар, кесар/ е Тервел, който е бил коронован на официална церемония от самия император на Византия, който полага благословената от Константинополския патриарх корона върху главата на Тервел през 705 година. :-))

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   11-06-15 15:50

Също така е интересен казуса с "разцаряването" на получия по наследство титлата.
(Дето Тъма вика че не го разбира)
Аналогичен случай на Симеон ІІ имаме с първородния син на цар Шишман - Александър.
Цар Александър (цар по наследство) става чиновник в държава с друга административна уредба, султанат.
Цар Симеон ІІ (цар по наследство) става чиновник в държавна администрация с друга административна уредба - републиканска.
Двата случая са абсолютно идентични.
И ако днес някой (примерно поп Ники Ролекса) нарича Симеон ІІ цар на българите, то трябва да нарича и дясната ръка на Баязид и Мехмед, не "Искендер бей", ами "българският цар Александър".
Обаче на никого не отърва един от най-свирепите османски главорези да е български цар, затова историята предпочита да не споменава че Искендер бей и цар Александър са едно и също лице.


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Kolev68   
Дата:   11-06-15 17:16

Абе Вие работа нямате ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: chill   
Дата:   11-06-15 18:34

К'во предлагаш?

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Kolev68   
Дата:   11-06-15 18:52

Мотика или лопата .

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: тьма   
Дата:   11-06-15 19:46

Наборче, какво ти става, бе човек - какъв Скендербег намеси, че и българин го направи. Ще те линчуват шкиперите, то и аз, че съм с албански корен също [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: nyamago   
Дата:   11-06-15 20:04

> историята предпочита да не споменава че Искендер бей и цар
> Александър са едно и също лице.

Защо - нали именно историята го казва? Едно и също лице е, защо да се премълчава? Далеч не е първия (нито последния) българин, който е рязал български глави (всеки от тях по свои си уважителни причини) - какъв е проблема? [smilie11]

Само разни идеолози и политикани избирателно цитират историята (всеки по свои си уважителни причини) - тя, горката, нищо не крие. Те също така избирателно тълкуват и езиковите преводи, титлите на владетелите, и много други неща - все по свои си уважителни причини.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: шдфдшд   
Дата:   11-06-15 20:04

...искал е да каже Искендер ....[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   11-06-15 20:07

Не е И-С-К-А-Л,
Казал съм Искендер бей съвсем ясно.
Това че някой не чете или преиначава нарочно си е негов проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: шдфдшд   
Дата:   11-06-15 20:08

...тьма, какво е "шкиперите"...нещо , като "шиптърите" ли ...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   11-06-15 20:09

Абе, вижте са... Шсе отплеснем много! Български глави са рязали и хора с чисто български имена. Дайте да не ровим!

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: тьма   
Дата:   11-06-15 20:18

Да е уточнил Жоро за кой Искендер бей говори - турците наричат по същия начин и албанския Скендербег, да, извинявам се, навярно защото скоро бях в Круя - царството на Скендербег.

шдфдшд, албанците така наричат себе си, а как другите го видоизменят, е техен преблем.


Още веднъж, съжалявам за обърквацията[smilie3]


Относно Самуил, може да прозвучи отново не особено приятно - но много въпроси има около смъртта на братята, синовете на Петър ...по пътя на Самуил към властта, това, разбира се, не го прави по-малко мъдър, смел цар и войн.


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   11-06-15 20:19

Автор: nyamago
Защо - нали именно историята го казва? Едно и също лице е, защо да се премълчава?

Ми не знам защо, в учебниците по история не го намирам този факт, в двутомното издание на БАН - също. То и много други общоизвестни факти не ги намирам в официалните издания, други ги намирам тотално изкривени...
И аз не знам защо.
Най-вероятно по идеологически причини.
Така е структурирана държавата, че се предпочита идеологията пред фактологията.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   11-06-15 20:21

Относно Самуил, може да прозвучи отново не особено приятно - но много въпроси има около смъртта на братята, синовете на Петър ...по пътя на Самуил към властта, това, разбира се, не го прави по-малко мъдър, смел цар и войн.


Ами, злите езици говорят, че брат му Арон се опитал да сключи тайно съглашение с ромеите. Самуил научил и му отрязал главата.

[smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   11-06-15 20:23

Автор: тьма
Да е уточнил Жоро за кой Искендер бей говори


Много ясно съм написал, че става дума за първородния син на Шишман. От това какво по-точно искаш?

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: шдфдшд   
Дата:   11-06-15 20:24

..в "История на България" на Петър Мутафчиев е подробно разяснено...(за Искендер бей става въпрос)..



Публикацията е редактирана (11-06-15 20:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: шдфдшд   
Дата:   11-06-15 20:27

..май и Вера Мутафчиева говори за това в "Последните Шишмановци"...

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   11-06-15 20:35

Между другото, за да направя темата малко по-жълта, злите езици говорят, че около 200 години след Самуил, Асеневци са се „възвисили“, защото византийският император решил да им намали процента от данъците, които те кротко събирали в негово име от подопечните им българи. Та решили да се разбунтуват – и взели, че успели, защото точно тогава Византия не била особено силна. Но иначе кой знае – можеше още да сме под византийска власт.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: тьма   
Дата:   11-06-15 20:45

Slivenski, за Арон и неговото избито семейство, с изключение на последния цар на Първото българско царство, го знаем от учебниците.

Имах предвид смъртта на Давид, Мойсей, както и на убития все още незнайно как Борис - по-големият син на Петър 1[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: nyamago   
Дата:   11-06-15 21:55

Абе средновековие - с меч са се решавали всички въпроси, от царската корона до цената на лука на пазара. Тоя убили, на оня отрязали главата - ами такива времена са били, бе! Това си е било ежедневие и на никого не е правило впечатление. Не е имало медии да правят от всяка отрязана глава сензационни заглавия [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: analogsa   
Дата:   12-06-15 11:35

Най-после адекватно мнение по въпроса



"Защо на интелектуалните критици на днешния паметник не вади очите на тази 37-метрова грамада, която стърчи в центъра на София, за да възхвалява всеки ден позора, че една шепа безогледни и кървави комунистически терористи получиха нелегитимна власт за половин век и кусур, благодарение на чужда окупационна армия?"


Не паметникът на цар Самуил, а този на Съветската армия е същинският позор в София

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: tonyboy79   
Дата:   12-06-15 14:31

Четейки темата за миг се заблудих, че съм попаднал във форума на скулпторите. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   12-06-15 14:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: PieroBG   
Дата:   12-06-15 21:16

Много точно казано от Жоро Пентаграм. Кой видял паметника, кой - не, всички плюват и хокат.... Статуята е добре направена и въздейства точно с погледа си. Светещи очи, джедайски мечове, дрън - дрън е всичко. Колкото до скиптъра, короната и някои елементи, които автора е пропуснал да съобрази с епохата.... можем да го преглътнем. Това да ни е проблема в татковината ни![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   12-06-15 21:42

Преглътнете... Така преглъщаме и цялата останала идиотщина, за всичко.

Аймаутахиъ... [cool] [cool] [cool]



Публикацията е редактирана (12-06-15 21:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   12-06-15 21:44

Това е добра статия по темата която обяснява хорските реакции

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: nyamago   
Дата:   13-06-15 01:21

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: kaiser.soze   
Дата:   13-06-15 02:03

no offense, но българите сравнени с европейцита са с дръпнати очи [smilie21]

200 [smilie21]



Публикацията е редактирана (13-06-15 02:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: victory13   
Дата:   13-06-15 11:50

Хубав паметник [smilie24]


http://picbg.net/u/7174/59359/801508.jpg




Дано намерите днес нещо, което да ви зарадва [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: aliengg   
Дата:   13-06-15 19:54

Всъщност трагедията е не че А. Хайтовото "творение" е кич, трагедията е, че повечето хора го харесват.



Публикацията е редактирана (13-06-15 20:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: тьма   
Дата:   14-06-15 14:40


http://m4.netinfo.bg/media/images/7306/7306082/655-402-pametnikyt-na-car-samuil-v-skopie.jpg

Скопският СамОил

Отличават ли се короните? - Определено, хайде сега да видим кой скулптор се е допитвал до историците? [smilie3]
Между другото, ако папата коронясва царе, живели по едно и също време - дали в България или древна Унгария - не виждам защо короните им да не си приличат



Публикацията е редактирана (14-06-15 14:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Драгончик   
Дата:   14-06-15 16:31

Очите, короните...
А, че са го направили чернокож, нищо не казвате... [smilie25] [smilie25] [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: тьма   
Дата:   14-06-15 18:14

Е, разбира се, че чернокож, американците направиха Орфей негър, защо ние да не ги "догоним" [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Антивик   
Дата:   15-06-15 06:45

analogsa
написа:

> Най-после адекватно мнение по
> въпроса
> "Защо на интелектуалните критици на днешния паметник не вади очите на тази 37-метрова грамада, която стърчи в центъра на София, за да възхвалява всеки ден позора, че една шепа безогледни и кървави комунистически терористи получиха нелегитимна власт за половин век и кусур, благодарение на чужда окупационна армия?"
>
> Не паметникът на цар Самуил, а този на Съветската армия е същинският позор в София

Причините може би са няколко...едната, че това е бая висока грамада и не всеки я вижда и и обръща внимание.
Другата, че България е подписала международна спогодба за военните гробища и паметници и ... , чини ми се я спазва....то и в Германия има паметник на Руски войник държащ немско дете, има паметник и на Маркс, но .... дали някой там дига патардия за присъствието на чужд паметник или паметник от комунистически времена....[smilie10]
[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Антивик   
Дата:   15-06-15 06:56

написа:

> Този линк препраща към някаква
> друга страница... [smilie8]
Коригирах си линка в поста сега се вижда реконструирания образ на Самуил.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: bairi100   
Дата:   15-06-15 23:45

По-интересно за мен бе инфото,че е първи паметник на наш цар в София.Явно шопите не си падат по царе?[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: 5co   
Дата:   16-06-15 10:27





Публикацията е редактирана (16-06-15 10:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: мара   
Дата:   16-06-15 10:58

малко кат главуняк, а?

ше требе да ида да гио видя. изглежда експресивно.
светкащите очички са замаятелни.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: imitev   
Дата:   16-06-15 11:12


Сега се връщам от париж...

Като гледам в двореца Лувр колко статуи има покрай прозорците си представям какви биха били коментарите на франсетата по повод решенията и орнаментиката им [smilie8]

Баси и националния въпрос с 1 бр. нищо и никаква статуйка [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Антивик   
Дата:   16-06-15 11:15

Много писано и види се "чукча писател, чукча не читател". При всичките сравнения, съпоставки, анализи се бяга от главното, че трябва да се направи основното разграничение.
Тука не става въпрос за произведение на изкуството, за творба на автор на когото му е щукнало и е издялкал, излял, извапцал нещо си и почват да се тълкуват художествените му качества.
Става дума за официален паметник, открит от президента на републиката с гвардията на републиката/един от символите на страната/ + духовенство и нужните църковни ритуали - сиреч на най-високо ниво. А когато става въпрос за такова високо ниво не би трябвало да се допуска каквато и да било чалга, а в това творение тя е доста събрана.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Ivo55   
Дата:   16-06-15 11:39

Антивик[smilie24]

Казано кратко, ясно и точно.

На мен пък образът на Самуил, интерпретиран тук от Хайтов, все повече
ми наподобява Евгений Дайнов.....[smilie8] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: мара   
Дата:   16-06-15 15:10

верно е, че мяза [smilie18] [smilie18] [smilie18]
ама па евгений дайнов е убавеляк!

ся...напоследък хич не съм в час кво пишеи приказва и нямам никво намерение да наваксвам, ама на вид е ок.
понеже не съм чела темата, само съм писала малко, ще ми се да кажа, че то не е лошо да има статуи и паметници...не е лошо и да са хубави. тоя на картинки кат го гледам - може да е от прекрасен до ужасен - зависи кой как го е снимал.
нещо като роси де палма [smilie18] [smilie18] [smilie18]


http://www.novini.bg/uploads/news_pictures/2012-07/big/igrivi-monahini-razgneviha-ispaniq-53929.jpg




http://fotos.subefotos.com/12ae2b339fe0a683a5423ca67d3ba116o.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   16-06-15 15:37

Щели сега до паметника на Самуил да поставят и паметник на Джон Сноу... със светещи очи. [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: мара   
Дата:   16-06-15 15:43

кой е джон сноу, бе?

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   16-06-15 15:45

Дето го убиха в последната серия на "Игра на тронове". :-))

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: мара   
Дата:   16-06-15 15:51

не гу знам! ше погледна в нета [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Ivo55   
Дата:   16-06-15 15:56

Марчеее, Марче!
Мноу сме назаТ с матриала!
И аз кат теб не съм в час![smilie8]
Ма темата е друга, де!

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: мара   
Дата:   16-06-15 15:59

иво, братле, важнуй да ги ги оставяме да са зимат насюрьозно [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Konstantinov   
Дата:   21-06-15 22:52

Един колега любител на теориите за световна конспирация ме посъветва като минавам покрай паметника да не го гледам,бил сложен нарочно да предизвиква депресия у психично нестабилни хора и да ги подлуди съвсем,но той има същата теория и за цветовете на дрехите през соц времето ,казва ми че нарочно правили дрехи с такива отвратителни цветове че хората да бъдат в непрекъсната депресия, а също и вещите и колите били грозни по същата причина,само не може да реши дали е по поръчка на кгб или цру или и на двете служби.
Иначе аз си падам и по крайния кич, освен светещи очи да го бяха и раздвижили и като минаваш покрай него да казва нещо дълбокомислено на църковнославянски ,някоя молитва или каквото и да е,примерно пускаш 1 лев и ти казва нещо и за всеки да е различно...
На живо паметника ми хареса,от далеч изглежда много добре,в смисъл ако си вървиш и не го гледаш специално си е супер. От близо също не е толкова страшен,паметник като паметник.Извода ми е че не е фотогеничен,нарочно го снимах и на моите снимки не изглежда добре,изобщо не е фотогеничен.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: мара   
Дата:   21-06-15 23:23

[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
не знам кой си ти, братче...ама ме спечели одмах!

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »