Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Що всички "закупуват"?
Автор: GenaDP   
Дата:   25-05-15 12:06

Аман от неграмотници по всякакви медии! Подозирам, че именно от тях тръгва модерното "закупуване".

И всичките велики водещи и политици (начело с Бат Бойко) мечат като кози - "ходиме", "погледнеме", направиме".

А оня гологлавия набеден екшън герой, дето води някакво парично шоу, все още всяка вечер пита "с кой си тук".

Скоро не съм отварял вестник, но подозирам, че и там положението не е по-различно.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: kvakioh   
Дата:   25-05-15 12:11

Промивки, мързел, източване. Телевизията и вестниците, радио, все "полезни" и удобни неща в родината.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: marves   
Дата:   25-05-15 12:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: penco   
Дата:   25-05-15 12:32

Сутринта слушах БНР, където водещата питаше - незаконните постройки ще бъдат ли бутани, вместо на български, ще бъдат ли съборени.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: nyamago   
Дата:   25-05-15 12:34

Закупуването май е русизъм, влязъл с бюрократичната терминология, вероятно още преди соца. Със сигурност служебната длъжност "закупчик" датира от по-рано.

Помня, че в соц време чиновниците го употребяваха като да им звучеше по-професионално и дори по-изискано. Прилагаше се много повече за капитални покупки (еднократни и на по-висока стойност), отколкото за ежедневни консумативи. Като са го пренесли в домовете си, същите чиновници го прилагат за хладилници и телевизори, които си "закупуват", но не и за кило картофи, например. Тя и представката предполага еднократен акт, но и сигурно им е звучало като важна постъпка в живота.

Та не се чудя, че днес децата им го употребяват за скъпа фотоапаратура - не-еждневен акт на разделяне с доста пари, което си е важно решение в живота. Дори си е меродавен новобългарски глагол - не съм проверявал дали го има в Търновския речник (сигурно няма такъв речник, но така си представям еквивалента на Оксфордския за английските думи).

Виж, доста по-неграмотно е ако някой каже, че си е 'закупил' много хубава баничка или че се отбива от пътя да си 'закупи' бензин...



Публикацията е редактирана (25-05-15 12:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: Ivo55   
Дата:   25-05-15 12:43

Миналата седмица и на мен ми писна от "да закупите" в Кауфланд и се осмелих да направя забележка на служителката на гишето "информация".
Девойката с абсолютно безразличие ми каза, че не я интересува как е правилно да се каже и няма да се поправи - така и било спуснато от София...???[smilie7]

Пък и само това да е...
Журналистите масово използват СТАРТИРА вм. започва, СЛУЧВА /т.е. нещо, ставащо случайно/
КОМУНИКИРАМ вм. общувам........
А как заекват, как ъ-кат само....[smilie10]
[smilie7] [smilie7] [smilie7]



Публикацията е редактирана (25-05-15 12:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: GenaDP   
Дата:   25-05-15 12:56

Закупчик е правилно - той пазари на едро. И в речника закупуването си има такова значение (макар че не е ясно защо трябва да има отделен глагол за тази работа). Но сега масово се закупува всичко - от коли до термометри (очевидно цената не е от значение). Стана модерно да се "закупува" през последните 5-10 години май. Но кой точно наложи думичката не е ясно...

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: SameButDifferent   
Дата:   25-05-15 13:03

Пазари на едро [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: Ivo55   
Дата:   25-05-15 13:04

...........Както и РЕНОВИРАМ, РЕНОВИРАН... ОТВЪРШЕН (апартамент), то край няма словоблудството ....!


Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: мара   
Дата:   25-05-15 13:07

бая подобни думи са изпълзели...мен не всички ме дразнят. на повечето гледам много да не им обръщам внимание, щото хората, които ги ползват са все повече и не моем да се нервим за глупости.
на мен ми беше най-трудно с помпозните фрази и купешките думЕчки, с чуждиците...
внимавам да не ги ползвам. обаче кат филолог толкова се дразнех, че почнах да се уча да не обръщам внимание...
за таз даже не бах се и толкоз замисляла, ма ся като казваш - прав си.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: ejel   
Дата:   25-05-15 13:09

Пазари на едро = закупува единична бройка[smilie18] [smilie18] [smilie18]

.... като емоционален заряд, примерно[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: asahi   
Дата:   25-05-15 13:40

Придават си важност. Ама на дребно.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: Lycan   
Дата:   25-05-15 13:52

закупщик-водитель в ресторан

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: m.djorov   
Дата:   25-05-15 14:18

Закупуват по същата причина, поради която едно време е имало мъдури, сега ташаци. Случват се някакви промени в езика. За добро или за лошо. Първо като разговорна форма, след време сигурно ще я обявят за валидна. Преди няколко години искаха или май даже махнаха пълен и непълен член и искаха да го освободят. Не знам приеха ли го.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: imitev   
Дата:   25-05-15 15:21


образОвателно се пише, от образовам...

Освен ако не е нарочно сгрешено [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: anjsan   
Дата:   25-05-15 16:06

Щом има закупуване , то следва да има и запродаване бре .[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: мара   
Дата:   25-05-15 16:27

ней нарочно, как же е нарочно?

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: imitev   
Дата:   25-05-15 16:37

Въй! Смятай [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: ejel   
Дата:   25-05-15 17:39

Автор: GenaDP
Дата: 25-05-15 12:06

......

А оня гологлавиЯ набеден екшън герой, дето води някакво парично шоу, все още всяка вечер пита "с кой си тук".

------------------------
[shtrak]

Като си говорим за неграмотници, правилото за пълен член още е в сила, но май не за възмущаващите се[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: sherbit   
Дата:   25-05-15 17:59

"Ходиме", "погледнеме", направиме", типично за шопския диалект. Но какво разбирам аз съм от Варна.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: m.djorov   
Дата:   25-05-15 18:08

За Варна съм забелязал, че колегите от тамошния офис исталирват, стартирват, монтирват :). В Пловдив И-каме, въобще - много разнообразно си говорим за 500 км страна :) В Раковски, кв Секирово няма да казвам как говорят - само те си се разбират :) Има го и момента, че вече с многото тв медии в ефир, просто се наемат хора, които са без дикция, говорят диалетно и това се излъчва в ефир. Колко репортери и водещи има с говорни дефекти просто не е истина. Когато гледаш нон стоп от екрана, някой, който говори по даден начин нон стоп, доста хора малко или много го приемат като твоя форма на изговаряне и от там се разпространява. Отива Пенка от някъде си и става шефка на отдел в Кауфлан, спуска текста "Закупувайте си ххх", щото е минала изпитите по другия начин и не знае как се пише правилно, спуска го на Гинка в мазин Х и тя го чете на уредбата. После като и правят забележка - казва така ми го спуснаха.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: sherbit   
Дата:   25-05-15 18:11

Мекането ни го налагат шопите с един от най-неправителните говори. Както говорят аристократите така е правилно...

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: Bumerang   
Дата:   25-05-15 18:16

В Раковски/токуз ,онокуз,чарва жа вадя/[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: pmartinov   
Дата:   25-05-15 18:44

[smilie5]

Входираме вашите предложения !

[smilie18]


Trade mark of BB

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: MikeDimit   
Дата:   25-05-15 18:51

Като човек с гимназиални знания по бълг.език не е ли очебийна разликата между закупувам и купувам? Едното е процес , а другото -еднократно действие. Българския език е екзактен и лаконичен все пак :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: batsali   
Дата:   25-05-15 19:06

Телевизионерите, радионерите и вестникарите може да са стремят към книжовна реч, но не виждам защо трябва да се изисква от останалите, които се появяват на екрана или пеят, или нещо друго правят на всеослушанието на целокупния български народ, да говорят по начин, който им е неприсъщ. Всеки е израснал някъде, където има местни особености на езика. Това не е недостатък. По-жалкото е, че журналистите явно смятат, че употребата на чуждици компенсира липсата на дар слово или по-скоро, че ги прави да звучат по-сериозно. За чий някой би употребил "бламирам" и какъв процент от населението би разбрало за какво става дума изобщо?

Иначе подозирам, че "закупувам" за нечии уши звучи по-интелигентно, защото се "купуват" чушки и патладжан на пазара, което разбира се е просташко [smilie5]

Като човек, който знае английски много добре, ми се повръща, когато чуя буквален превод на английски израз или граматична структура, която е добила някаква популярност в медийното пространство. Сигурно става по вина на калпави преводачи първоначално, но страшното е, че започва да се употребява понякога масово.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: tonyf   
Дата:   25-05-15 19:07

GenaDP написа:

> Закупчик е правилно - той пазари на
> едро. И в речника закупуването си
> има такова значение (макар че не е
> ясно защо трябва да има отделен
> глагол за тази работа). Но сега
> масово се закупува всичко - от коли
> до термометри (очевидно цената не
> е от значение). Стана модерно да се
> "закупува" през последните 5-10
> години май. Но кой точно наложи
> думичката не е ясно...



GenaDP... Не е много книжовно и някой да "пазари на едро" [smilie6]. Разговорно може, особено из Североизтока. По принцип книжовно се пазарува на едро, а пазаренето е малко по-друга работа.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: GenaDP   
Дата:   25-05-15 19:26

@tonyf: Според тълковния речник пазарувам и пазаря са синоними*.

*) В книжовната реч се употребява глаголът пазарувам, а пазаря е разговорна дума.

Източник
Речник на българския език. Т. 12. С., БАН, 2004, с. 35.



Публикацията е редактирана (25-05-15 19:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: ejel   
Дата:   25-05-15 19:28

Бургаско издание ли е тоя речник?[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: GenaDP   
Дата:   25-05-15 19:29

БАНско, не Бургаско.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: sherbit   
Дата:   25-05-15 19:32

На шопите Иван Вазов да им каже, че говорят неправилно няма да повярват.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: mmjm   
Дата:   25-05-15 19:40

Ще направя една презентация. или Ще Ви представя... [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: batsali   
Дата:   25-05-15 19:41

Че как да повярват:

........

- Аз съм български войвода,

момци ми са тез,

ний летиме за свобода

кръв да лейме днес.

..............


Ееех, Иване, Иване, казва се "летим" и "леем" [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: sherbit   
Дата:   25-05-15 19:49

Единственото нещо, което го оправдава, е че е нямало официален български книжовен език. [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: johnny_fx   
Дата:   25-05-15 19:56

Щом и в поезията взехте да търсите кусури, работата стана дебела. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: ve_sselin   
Дата:   25-05-15 20:11

Всички езици търпят промени и се развиват, отпадат думи, появяват се нови като тенденцията е към опростяване. Ядосвайте се колкото си искате, щом народа използва тези думи, значи така го кефи и рано или късно ще се признаят официално. Не мога да разбера диалектите пък какво ви пречат!? Това е богатство на езика, ама ние понеже сме много умни що да не се подиграваме..Във Великобритания работя заедно с ирландци, англичани, шотландци, уелсци и всички говорят много различно, но никога не чух някой да се подиграе на друг за това какъв акцент има и какъв диалект говори. Само в България сме майстори на подигравките и на това да показваме колко сме велики, а другите какви са мърши! [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: m.djorov   
Дата:   25-05-15 20:36

написа:


> Сигурно става по
> вина на калпави преводачи
> първоначално, но страшното е, че
> започва да се употребява понякога
> масово.
Мен най-много ме дразни като видя превода Силиконова долина вместо Силициева долина. Даже на HBO бг им писах как може да се изложат така с превода на сериала, който е с това име. Гледам сега втория сезон е правилно преведен, може и аз да имам малка "вина". Че нещо ми се пенеше една кака, че така решили понеже било широко разпространено, ама аз контрирах, че можеше да ползват сериала да образоват хората за превода. Дано съм помогнал малко[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: batsali   
Дата:   25-05-15 20:43

Мани. Какви неща съм чел по субтитри и съм слушал в дублажи. Да се смее ли човек да плаче ли.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: mmjm   
Дата:   25-05-15 20:44

Както е написал Петко Славейков:
Не сме народ, не сме народ, а мърша,
хора, дето нищо не щат да вършат.
Всичко тежко, всичко мъчно е за нас!
"Аз не зная! Аз не мога!" - общ е глас.
И не знаем, не можеме, не щеме
да работим за себе си със време.
Само знаем и можеме, и щеме
един други злобно да се ядеме...
Помежду си лихи, буйни, топорни,
пред други сме тихи, мирни, покорни...
Все нас тъпчат кой отдето завърне,
щот сме туткун, щото не сме кадърни...
Всякой вика "Яман ни е нам хала!" -
а всякому мерамът е развала...
Не сме народ! Не сме народ, а мърша,
пак ще кажа и с това ще да свърша.

Но мисля, че темата не беше за това, а по-скоро за опростачването(нещо различно от опростяването) на езика ни.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: мара   
Дата:   25-05-15 20:50

опростачва се.
факт.
туй е зарад наколенките към "демоса" [smilie18] [smilie18]

щото в зората на демокрацията некой реши, че е правилно да свали нивото на целата писана реч, за да "слезе на нивото на читателя", съответно оттогава насам нивото на читателя слиза, съответно - нивото на буламача, дето му готвят - и то [smilie18] [smilie18] [smilie18]

мене не ме гледайте...[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: sherbit   
Дата:   25-05-15 20:50

Западно от ВТ говорят така..

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: Ivo55   
Дата:   25-05-15 20:53

То май някои тук не правят разлика между поетична (художествена) реч и книжовна. Още по-малко - в каква ситуация е допустима употребата на диалектни думи, изрази....[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: мара   
Дата:   25-05-15 20:57

дааам.
аз винаги говоря художествено!
не, художесвеНно [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: Ivo55   
Дата:   25-05-15 21:05

Мара - forever young![cool] [thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: sherbit   
Дата:   25-05-15 21:06

Руснаците още спорят парус одинокой или одинокий. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: Frenchev   
Дата:   26-05-15 08:11

Да ползвам темата да попитам - вместо реновиран апартамент, кое е по правилно да се използва. Ремонтиран апартамент не ми звучи точно на място. Все едно е бил счупен и някой го е поправил. Знам, че ще кажете, че идва от ремонт, но пак ремонтиран не ми звучи на място.

А мен лично тези чуждици или измислици не ме дразнят чак толкова. Нормално е един език да еволюира. Нещото, което ме вбесява обаче е батерий, идей, функций и т.н.
Не знам защо. Българския ми далеч не е най-правилния, но видя ли такава грешка и се побърквам. Иде ми да мажа с коректор по монитора.



Публикацията е редактирана (26-05-15 09:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: m.djorov   
Дата:   26-05-15 08:30

Обновен?

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: мара   
Дата:   26-05-15 08:42

обновен е точно [smilie5]

френчев - ей ся се сетих за амигото хахахааааааа

и батериЙ
леле, колко купон имаше в зоната по тоя повод [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: anjsan   
Дата:   26-05-15 10:26

В медиите трябва да говорят с правилен език , ама проблема е , че не го правят . В училище , у дома ... също който иска да научи децата си на чист български език ще положи усилия , въпреки неправилния говор наоколо . Постепенно всички биха се ограмотили да говорят както трябва ... ама едва ли .
Примерно трябва да се почне от мерси - на български си е благодаря . Как ще се каже благодарен съм - мерсиален съм ли ? Глупости! Турцизмите и всички чуждици за които има български думи трябва да се премахнат . За , които няма - да се измислят . Как ще стане всичко това обаче - не знам .... Езика се развива .

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: batsali   
Дата:   26-05-15 10:31

Перде, таван, чанта, боклук са турски думи. Таван може да е всъщност гръцка. Измислете български еквиваленти [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: GenaDP   
Дата:   26-05-15 11:19

Нещото, което ме вбесява обаче е батерий, идей, функций и т.н.

Забрави найстина.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   26-05-15 11:25

Проблема ще е когато спрем да се разбираме (ако не сме спрели вече де...) до тогава все тая какви думи се използват и чии са...

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: diver   
Дата:   26-05-15 12:24

GenaDP ,мога ли да Закупя от някъде, дъждобран за никон ,че стория се скъса?!?!:))))))[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: imitev   
Дата:   26-05-15 13:05

Перде, таван, чанта, боклук са турски думи. Таван може да е всъщност гръцка. Измислете български еквиваленти [smilie5]

Завеса. Перде не е с турски, а с персийски произход показва крато търсене в интернет

Таван си е турска дума, широко използвана на балканите (Гърция, България, Сърбия, Румъния). Няма аналог в българския език.

Торба. Чанта също е с персийски произход.

Смет

Ако не можеш да измислиш поне 2-3 синонима на някоя дума, работата отива на зле...

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: anjsan   
Дата:   26-05-15 14:50

Модерни и изопачени думи , често без смисъл могат да се измислят , а други нормални не може . Да бе да ...

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: Ivo55   
Дата:   26-05-15 15:16

Imitev, посочените от теб думи са навлезли в бълг. език преди векове - такива заемки има във всеки език. Те са престанали да бъдат вече чужди думи.... и са утвърдени поради липса на родни думи, или поради нюансите, които носят. ( както и думите креват, трапеза....), а и дават своеобразно богатство на езика ни . Такива са и думите за много ястия в националната ни кухня!
И това, в общи линии е станало преди формирането на единен български книжовен език. / За този дълъг процес, приключил в края на 19. век,
МАРА има думата[smilie21] /
Но употребата на глаголите "да закупя" , "стартира" вм. "започва", "финализирам" вм. "приключвам", "дебатирам" вм. "обсъждам" и пр. и пр.
е неуместна, поради специфичната смислова същност на тези думи.
Псевдо-книжовна реч, с една дума......!
"Стартираха преговорите за....." Алоооо, журналята, стартират спортистите в дадена състезателна дисциплина, бягане на 1000 метра, примерно![smilie7] [smilie7] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: imitev   
Дата:   26-05-15 15:38

Вие не четете ли целите теми?

Ако четеш само моят пост е все едно да вадиш думите от контекста на изречението...

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: Ivo55   
Дата:   26-05-15 16:26

imitev, късно видях, че си ползвал курсив...[smilie8]

ИзвинетИ, моля![smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: GenaDP   
Дата:   26-05-15 19:39

Хех... Днес попаднах на още два бисера - състой и кутий. Интересно откъде се учат на такъв правопис...

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: batsali   
Дата:   26-05-15 19:41

От маисторите [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: piknik   
Дата:   26-05-15 20:27

[smilie5] Ха-ха и аз бях пуснал подобна тема, но там ме изкараха ИДИОТ:

текст


Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: nyamago   
Дата:   26-05-15 21:18

> От маисторите...

Ааа - сакънь, моля! Ней от нас![smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: asahi   
Дата:   26-05-15 22:45

ѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝ
ѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝ
ѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝ
ѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝ
ѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝ
ѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝ

Ударени и-та за тези, които не могат да натиснат едновременно Ctrl и х.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: мара   
Дата:   26-05-15 22:50

ся от тебе чувам, че така се правело...
я да пробвам:





мдаам.
това излезе. едно празно място.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: imitev   
Дата:   26-05-15 22:55

Всъщност е Shift+x, когато си на кирилица...

ѝѝѝѝѝѝѝ [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: batsali   
Дата:   26-05-15 23:31

На клавиатурата кат ѝ се зададе БДС се гнЕти Shift + ь, за ѝ. Все пак няма за какво да се ползва главно ь. Аз съм на линукс де, може да е само при мене така.



Публикацията е редактирана (26-05-15 23:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: GenaDP   
Дата:   26-05-15 23:45

Пффффф... Не вдявате ли, че как ще изскочи ѝ-то зависи от конкретния драйвер?

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: batsali   
Дата:   27-05-15 00:26

не.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: tvk75   
Дата:   27-05-15 00:33

тия с -й накрая съм забелязал от Казанлъшкия край предимно

я да видя сега колко грешки направих

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: e-mil   
Дата:   27-05-15 00:40

"Автор: batsali
Дата: 26-05-15 23:31
"Все пак няма за какво да се ползва главно ь."


Разбира се, че има за какво - примерно за да напишеш заглавие, което съдържа думи като ВИЗЬОР, МИНЬОР, МОНТЬОР и т.н.


https://photo-forum.net/static/forum/2015-05/pqda0469.JPG


http://prikachi.com/images/692/8137692l.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: piknik   
Дата:   27-05-15 00:57

Интересно, кога ли ще се появи нова тема - примерно:
" Искам да си закупя... - какво ще ме посъветвате ? Предварително благодаря. "
[smilie5]



Публикацията е редактирана (27-05-15 00:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: Lycan   
Дата:   27-05-15 08:52

Веднага, разбира се :)

Също толкова забавни са обявите "търся си ..."?



Публикацията е редактирана (27-05-15 09:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: chrisnoch   
Дата:   27-05-15 16:29

В "търся си ..." няма нищо лошо, дори е книжовно!
А тези, които "закупуват" са просто неграмотни. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: мара   
Дата:   27-05-15 17:26

начи тва дали ще ползваш ударено И или Й, на практика няма никакво, ама НИКАКВО значение!
щото и в ръкописането - пак изглеждат почти еднакво.
и щот оняма начин да се сбърка.
и щото кат го видиш, веднага ти става ясно, че не е неграмотност.
ако речеш да се заядеш - начи си един заядлив чуек!

ЧУЕК!

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: deyan1   
Дата:   27-05-15 17:27

Както и почти винаги пред предвид, слагавт в предвид, на предвид, което също е много неграмотно!

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: batsali   
Дата:   27-05-15 17:36

E to i na 6ljokavitsa da pi6e6, pak se razbira...

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: мара   
Дата:   27-05-15 19:26

ама не е същото :)
аз ударено И не мога да напиша.
когато нямам кирилица - тогава ще се обясняваме и за нея :)
засега се налага да приемете на доверие, че повечето хора НИКАК не бъркат удареното И с краткото И [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
просто не могат да го напишат.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: imitev   
Дата:   27-05-15 19:39


Те Й за нищо го нямат, ние за някакво ѝ си говорим...

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: 798099   
Дата:   28-05-15 10:09

Маро, аз също не успявам с удАреното "И", на дори когато го пиша с "Й" не може да бъде сбъркано с онова "Й", което много хора употребяват при изписване на множествено число.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: m.djorov   
Дата:   28-05-15 10:18

Ако ползвате за писане на кирлица БДС подредбата, не се получава това с ѝ-то. Но на фонетичните подредби, когато се натисне Shift и буквата за ь - се получава ѝ. Но при тях единствения начин да напишеш голямо Ь е с CapsLock.
Друг начин е да се създаде клавиатурна подредба базирана на БДС, но с добавено ѝ с комбинация. Самите Microsoft имат програмка, с която създаване на нова подредба става за секунди до минути, зависи какво се прави. Аз така си направих фонетична, която на точката от цифровия блок слага точка, а не запетая. Че дори със сменен от настройките знак за десетична точка, често обича да почва да пише запетайка.
Програмата е The Microsoft Keyboard Layout Creator

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: 798099   
Дата:   28-05-15 11:04

По БДС, знакът, разделящ целите от десетичните стойности, е запетая! Хилядите се отделят с интервал.

Напоследък, в доста счетоводни програми се ползва точка, вместо запетая, а хелядите се отдзелят не с интервал, а с точка. Това, вероятно е резултат от навлизането на чуждите банки у нас, които не се интересуват от стандартите в РБ, както и от факта, че голяма част от счетоводните програми и тези, за писане на фактури, са "copy/paste" от чужди такива.


Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: nyamago   
Дата:   28-05-15 11:57

Абе знам го БДС-то, ама след 25 години писане "по чуждото БДС" ще ме извините като някой път напиша десетична дроб с точка или разделя хилядите със запетайка [smilie8]

Виж, по-непростимо е когато на български изпиша месец или ден от седмицата с главна буква - за това приемам бой през пръстите. Но няма да кажа на размазването "блър" и на затвора - "шатър". Нищо, че е неформално общуване във форум, а не литературна монография. Гледам да пиша... на български. Ходил съм на училище.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: m.djorov   
Дата:   28-05-15 12:03

В математиката още от училище винаги съм писал с точки. Никога със запетайки. После покрай компютрите и програмирането се затвърди - там също е точка.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: tziko   
Дата:   28-05-15 14:50

798099,

Всъщност проблема идва от това, че повечето програми сврзани с числа, нямат настройка за точка или запетая за десетичен знак. По-лесно е да си направиш виндоуса от колкото няк'ва програма, която по няк'ва причина си решил да ползваш. Освен това, също по-лесно/добре ще е БГ да стане като света от колкото света да стане като БГ. За банките пък да не говорим, те обменят данни между държави и т.н., софтуера е създаден там по спецификации...

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: 798099   
Дата:   28-05-15 15:10

tziko, не съм имал намерение да налагам мнение кое е правилно и кое, не. Още по-малко, кой как и в каква посока да се променя. Просто, по една случайност съм запознат с този стандарт и ле-е-еко възразих на m.djorov по отношение на това "що е то БДС и има ли почва у нас"... Напоследък имам доста пререкания с един монополист на тема стандарти, та съм започнал да ставам педант.


Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: m.djorov   
Дата:   28-05-15 15:20

Аз сега като се поразрових МАЛКО БДС май ползва заложените в Si системата, а именно със запетайка. Попаднах на текст, където споменават, че само в Британия е точка и май в някакъв момент приели и тяхното. Или нещо подобно. Отгоре отгоре прочетох текста, но в общи линии трябва да е запетайка. Аз лично си го правя на точка поради ред причини и само се нервя с Open Office, че няма значение как съм конфигурирал десетичния знак в числата той си праска запетая :(

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: stoyanivanov   
Дата:   30-05-15 11:03

Първо: Функций, Статий и Концепций са братчеди на Конфуций и ма зачудихти многу. Незнам как не гу знайти!
Неумението да се различи "й" от "и" се превърна в масова зараза през последните 10-15 години. Според личните ми наблюдения се дължи на отпадането на редица упражнения и диктовки в началните класове.

Второ: Проблемът с й вместо ѝ се появи преди много, много време и беше свързан с липсата на ѝ в клавиатурите на много пишещи машини. А в по-ново време - с кодировките и кодовите таблици на кирилица. Windows-1252( ANSI), ако си спомняте. За да уподобиш удареното ѝ, се налагаше да сменяш на латиница и да правиш някакви комбинации от клавиши. А проклетото "ударено" всъщност се употребява почти само за лично местоимение за 3 л. ед.ч. ж.р. и за притежателно местоимение в женски род единствено число: Стоян ѝ каза... Майка ѝ дойде... Това някак неофициално се прие - всички грамотни люде знаеха, че е грешка, но не от неграмотност. Вече има Unicode и проблемът уж е решен. Макар че на мен ми се налага честичко да работя в ANSI. [smilie7]



Публикацията е редактирана (30-05-15 11:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: мара   
Дата:   30-05-15 11:12

туй е щото е навлязъл английският, а оттам - прилежащите ми подробности на тяхната система на изписване.
която аз не знам откъде идва, щото баба ми си спомням, че приказваше за "десетична точка". аз съм учила запетая, децата ми - и те.
та така....
хм...
напоследък усещате ли как хората пишат "незнам", "немога", "неискам"?

при това - грамотни хора.

а ся чета едни биографии, печатани в началото на 80-те.
там навсякъде пише "в същност". което значи, че "всъщност" "в" и "същност" са се слели законно по-късно [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: Slivenski   
Дата:   30-05-15 11:17

Всеки език, а съответно и неговият правопис, върви към опростяване.

В българския език и в момента има доста неуточнени правила.

За референция или при съмнение аз ползвам сайта

http://kaksepishe.com/


Не му правя реклама, но има доста полезна информация.

[beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: Mogila   
Дата:   18-07-15 19:50

Брей, напоследък много се ЗАкупува във форума...

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: ceco   
Дата:   18-07-15 20:00

Пак добре, че никой не ИЗкупува ... [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: asahi   
Дата:   18-07-15 20:24

"Автор: m.djorov
Дата: 28-05-15 15:20

Аз сега като се поразрових МАЛКО БДС май ползва заложените в Si системата, а именно със запетайка. "

International System of Units
From Wikipedia, the free encyclopedia

Unit symbols and the values of quantities

General rules

The 10th resolution of General Conference on Weights and Measures (CGPM) in 2003 declared that "the symbol for the decimal marker shall be either the point on the line or the comma on the line." In practice, the decimal point is used in English-speaking countries and most of Asia, and the comma in most of Latin America and in continental European languages.


Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: golded   
Дата:   18-07-15 21:34

заглавие от новинарски сайт:
" Маймунски крясъци и средни ПРЪСТОВЕ в руския шампионат "


Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: GenaDP   
Дата:   18-07-15 23:00

Все по-често срещам "найстина". Явно езикът се развива с доста бързи темпове...

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: GenaDP   
Дата:   19-07-15 12:59

Днес научих още една нова дума - одговарам

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: amplified   
Дата:   27-07-15 21:30

http://www.noi.bg/forusers/procedures/167-procesotppensii/686-vasmojnost

И в НОИ се закупува :)

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: mihajlov2   
Дата:   27-07-15 21:57

Преди години във форума на хардуербг си позволих да направя извънредно любезна забележка на един тъпанар за някаква много често повтаряна правописна грешка от неграмотност, която направо бодеше очите. Моментално скочиха в негова защита още около двайсетина нещастници. То бяха обиди, то бяха заплахи... Накрая някой от админите тихомълком почисти темата.
Та неграмотността обикновено е войнствена и нападателна. Като идиотите от ИДИЛ. И много заразна. За недоучилите.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: kvakioh   
Дата:   28-07-15 00:12

Най-странно е като един нещо направи и всички го правим заедно- "Спечелихме купа по тенис", "Плащаме на гишета в банките" Все едно всички заедно го правим. Или пък майки като кажат за децата си:"Растем, играем, правим пакости". Все едно ведно с тях правят всичко...

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: GenaDP   
Дата:   28-07-15 01:28

Обява: троика диван, двоика диван, два фотиуола триката се разтяга плат промазана дамаска графитен звят

И снимките към обявата:




Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: oswald   
Дата:   28-07-15 12:00

А, какво мислите за много модерния напоследък израз "случва се"?
"Хубаво е нещата да се случват", "Какво се случва с теб?"
"Магазинът още не се е случил?" ?!?!?
Много ме дразни...[smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: 2metraninja   
Дата:   28-07-15 12:08

М,да, и в нашата фирма е много разпространен. "По какъв начин се случват нещата" lel [smilie22]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: mun4o   
Дата:   30-07-15 18:32

Вчера от една национална телевизия научих, че "цената на тока поскъпва".

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »