Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Що всички "закупуват"?
Автор: GenaDP   
Дата:   25-05-15 12:06

Аман от неграмотници по всякакви медии! Подозирам, че именно от тях тръгва модерното "закупуване".

И всичките велики водещи и политици (начело с Бат Бойко) мечат като кози - "ходиме", "погледнеме", направиме".

А оня гологлавия набеден екшън герой, дето води някакво парично шоу, все още всяка вечер пита "с кой си тук".

Скоро не съм отварял вестник, но подозирам, че и там положението не е по-различно.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: kvakioh   
Дата:   25-05-15 12:11

Промивки, мързел, източване. Телевизията и вестниците, радио, все "полезни" и удобни неща в родината.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: marves   
Дата:   25-05-15 12:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: penco   
Дата:   25-05-15 12:32

Сутринта слушах БНР, където водещата питаше - незаконните постройки ще бъдат ли бутани, вместо на български, ще бъдат ли съборени.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: nyamago   
Дата:   25-05-15 12:34

Закупуването май е русизъм, влязъл с бюрократичната терминология, вероятно още преди соца. Със сигурност служебната длъжност "закупчик" датира от по-рано.

Помня, че в соц време чиновниците го употребяваха като да им звучеше по-професионално и дори по-изискано. Прилагаше се много повече за капитални покупки (еднократни и на по-висока стойност), отколкото за ежедневни консумативи. Като са го пренесли в домовете си, същите чиновници го прилагат за хладилници и телевизори, които си "закупуват", но не и за кило картофи, например. Тя и представката предполага еднократен акт, но и сигурно им е звучало като важна постъпка в живота.

Та не се чудя, че днес децата им го употребяват за скъпа фотоапаратура - не-еждневен акт на разделяне с доста пари, което си е важно решение в живота. Дори си е меродавен новобългарски глагол - не съм проверявал дали го има в Търновския речник (сигурно няма такъв речник, но така си представям еквивалента на Оксфордския за английските думи).

Виж, доста по-неграмотно е ако някой каже, че си е 'закупил' много хубава баничка или че се отбива от пътя да си 'закупи' бензин...



Публикацията е редактирана (25-05-15 12:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: Ivo55   
Дата:   25-05-15 12:43

Миналата седмица и на мен ми писна от "да закупите" в Кауфланд и се осмелих да направя забележка на служителката на гишето "информация".
Девойката с абсолютно безразличие ми каза, че не я интересува как е правилно да се каже и няма да се поправи - така и било спуснато от София...???[smilie7]

Пък и само това да е...
Журналистите масово използват СТАРТИРА вм. започва, СЛУЧВА /т.е. нещо, ставащо случайно/
КОМУНИКИРАМ вм. общувам........
А как заекват, как ъ-кат само....[smilie10]
[smilie7] [smilie7] [smilie7]



Публикацията е редактирана (25-05-15 12:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: GenaDP   
Дата:   25-05-15 12:56

Закупчик е правилно - той пазари на едро. И в речника закупуването си има такова значение (макар че не е ясно защо трябва да има отделен глагол за тази работа). Но сега масово се закупува всичко - от коли до термометри (очевидно цената не е от значение). Стана модерно да се "закупува" през последните 5-10 години май. Но кой точно наложи думичката не е ясно...

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: SameButDifferent   
Дата:   25-05-15 13:03

Пазари на едро [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: Ivo55   
Дата:   25-05-15 13:04

...........Както и РЕНОВИРАМ, РЕНОВИРАН... ОТВЪРШЕН (апартамент), то край няма словоблудството ....!


Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: мара   
Дата:   25-05-15 13:07

бая подобни думи са изпълзели...мен не всички ме дразнят. на повечето гледам много да не им обръщам внимание, щото хората, които ги ползват са все повече и не моем да се нервим за глупости.
на мен ми беше най-трудно с помпозните фрази и купешките думЕчки, с чуждиците...
внимавам да не ги ползвам. обаче кат филолог толкова се дразнех, че почнах да се уча да не обръщам внимание...
за таз даже не бах се и толкоз замисляла, ма ся като казваш - прав си.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: ejel   
Дата:   25-05-15 13:09

Пазари на едро = закупува единична бройка[smilie18] [smilie18] [smilie18]

.... като емоционален заряд, примерно[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: asahi   
Дата:   25-05-15 13:40

Придават си важност. Ама на дребно.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: Lycan   
Дата:   25-05-15 13:52

закупщик-водитель в ресторан

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: m.djorov   
Дата:   25-05-15 14:18

Закупуват по същата причина, поради която едно време е имало мъдури, сега ташаци. Случват се някакви промени в езика. За добро или за лошо. Първо като разговорна форма, след време сигурно ще я обявят за валидна. Преди няколко години искаха или май даже махнаха пълен и непълен член и искаха да го освободят. Не знам приеха ли го.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: imitev   
Дата:   25-05-15 15:21


образОвателно се пише, от образовам...

Освен ако не е нарочно сгрешено [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: anjsan   
Дата:   25-05-15 16:06

Щом има закупуване , то следва да има и запродаване бре .[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: мара   
Дата:   25-05-15 16:27

ней нарочно, как же е нарочно?

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: imitev   
Дата:   25-05-15 16:37

Въй! Смятай [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: ejel   
Дата:   25-05-15 17:39

Автор: GenaDP
Дата: 25-05-15 12:06

......

А оня гологлавиЯ набеден екшън герой, дето води някакво парично шоу, все още всяка вечер пита "с кой си тук".

------------------------
[shtrak]

Като си говорим за неграмотници, правилото за пълен член още е в сила, но май не за възмущаващите се[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: sherbit   
Дата:   25-05-15 17:59

"Ходиме", "погледнеме", направиме", типично за шопския диалект. Но какво разбирам аз съм от Варна.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: m.djorov   
Дата:   25-05-15 18:08

За Варна съм забелязал, че колегите от тамошния офис исталирват, стартирват, монтирват :). В Пловдив И-каме, въобще - много разнообразно си говорим за 500 км страна :) В Раковски, кв Секирово няма да казвам как говорят - само те си се разбират :) Има го и момента, че вече с многото тв медии в ефир, просто се наемат хора, които са без дикция, говорят диалетно и това се излъчва в ефир. Колко репортери и водещи има с говорни дефекти просто не е истина. Когато гледаш нон стоп от екрана, някой, който говори по даден начин нон стоп, доста хора малко или много го приемат като твоя форма на изговаряне и от там се разпространява. Отива Пенка от някъде си и става шефка на отдел в Кауфлан, спуска текста "Закупувайте си ххх", щото е минала изпитите по другия начин и не знае как се пише правилно, спуска го на Гинка в мазин Х и тя го чете на уредбата. После като и правят забележка - казва така ми го спуснаха.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: sherbit   
Дата:   25-05-15 18:11

Мекането ни го налагат шопите с един от най-неправителните говори. Както говорят аристократите така е правилно...

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: Bumerang   
Дата:   25-05-15 18:16

В Раковски/токуз ,онокуз,чарва жа вадя/[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: pmartinov   
Дата:   25-05-15 18:44

[smilie5]

Входираме вашите предложения !

[smilie18]


Trade mark of BB

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: MikeDimit   
Дата:   25-05-15 18:51

Като човек с гимназиални знания по бълг.език не е ли очебийна разликата между закупувам и купувам? Едното е процес , а другото -еднократно действие. Българския език е екзактен и лаконичен все пак :-)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »