Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: fraction   
Дата:   12-05-15 14:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: ceco   
Дата:   12-05-15 15:15

@ chrisnoch: Хубаво, убедително, само да попитам тогава какво измерва уреда експонометър?? [smilie8] Съдейки по корена ... или може би е грешна тази дума, да я забравим или да я заменим с експозометър?! [smilie10]

И аз държа на точните думи, особено когато има опасност от объркване или грешна интерпретация, но в случая няма такава опасност ... по-скоро става дума за буквоядство. Ясно, че експонация е процес, но няма проблем така да се нарече и мярката за този процес!
Така е, например, и с думата ускорение, и с много други.

Автор: GenaDP Дата: 12-05-15 09:40 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: SameButDifferent   
Дата:   12-05-15 20:12

Горките народи (повчето са така) дето си нямат две отделни думи [smilie8]

То и в българския език е така според "Официален правописен речник на българския език" на БАН от 2012 г. В него думата "експонация" не съществува. Все пак не съм сигурна, че там са включени всички технически термини.


Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: nyamago   
Дата:   12-05-15 20:19

^ Българинът не признава официални речници [smilie6] Имаме си всезнаещи 'експерти' да ни учат кое е правилно, речниците ги пишат 'разни продажни неграмотници за пари' [smilie10] В нашата национална култура всеки авторитет е такъв само до първото "Кой си ти, бе?!" [smilie22]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   12-05-15 20:24

То и в българския език е така според "Официален правописен речник на българския език" на БАН от 2012 г. В него думата "експонация" не съществува

А експонатор или експонометър има ли? Или вече на тези неща трябва да им викаме по друг начин?

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: nyamago   
Дата:   12-05-15 20:40

> А експонатор или експонометър има ли?..

Разбира се че няма такива думи в българския език затова и в речника. Има светломер [smilie6]

Което не те спира да му казваш както си искаш - експонометър или дори експонозавър. И да си мериш с него в "стопове", да си щракаш с "шатъра", гледайки през 'лайф вю' и да отваряш по-широчко 'апертурата' за 'повече(!) ДОФ'... Демокрация сме, в края на краищата!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   12-05-15 20:41

А на експонатора как се вика на български?

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: SameButDifferent   
Дата:   12-05-15 21:23

Както казах: Все пак не съм сигурна, че там са включени всички технически термини.

Но мисля, че тези, които използват думата "експозиция" като фотографски термин, се разбират помежду си. [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: ejel   
Дата:   12-05-15 21:44

От Речник на чуждите думи в българския език, БАН, София 1982 г.; стр. 285:

ЕКСПОНИРАМ (нем. еxponieren от лат. еxpono ‘излагам’) ... 2. Излагам фотографически ленти на действието на светлината; осветявам.

ЕКСПОНАЦИЯ (по експон(ирам)+-ация) Фот. Времето, през което светлочувствителният материал е изложен на действието на светлината във фотоапарата.

ЕКСПОЗИЦИЯ (чрез нем. Exposition от лат. еxpositio ‘излагане’)... 3. Фот. Светлинно облъчване на изложения във фотоапарата светлочувствителен материал.

PS Добавих обяснението за формирането на експонация.



Публикацията е редактирана (12-05-15 22:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: nyamago   
Дата:   12-05-15 21:52

> А на експонатора как се вика на български?

Виж, за експонатора може и да си прав - май е чисто българска дума! [smilie5]

Сериозно - макар да звучи като чуждица (друго си е, по-професионано някак) всъщност я няма в другите езици. Поне в познатите ми западни езици + руски, откъдето идват техниеските термини, няма такава дума. Ако говорим за същото нещо (печатарския уред, който 'печати' със светлина на филм?) то на всеки език се казва другояче, но не и 'експонатор'. Подозирам, че е родено от някой учител в техникума Фучик някъде около 70-те или началото а 80-те?

(Полиграфията не ми е първа специалност, нито дори 101-ва, та някой може да ме поправи [smilie25] )



Публикацията е редактирана (12-05-15 21:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   12-05-15 22:03

ЕКСПОЗИЦИЯ (чрез нем. Exposition)

Интересно... На немски си мислех, че се употребява Belichtung
http://www.duden.de/rechtschreibung/Exposition

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: ejel   
Дата:   12-05-15 22:11

Интересно... На немски си мислех, че се употребява Belichtung

-------------------

То и на български се употребява "осветяване"... Какъв е проблемът?

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: ejel   
Дата:   12-05-15 22:25

Автор: chrisnoch
Дата: 12-05-15 04:38

Мдааа! Неграмотността съвсем скоро ще властва не само в този форум, но и в целия Интернет! Все повече хора обичат да пишат, но не обичат да четат!
"Експозиция" е количеството светлина, което попада върху филма/сензора по време на снимка. Измерва се в EV.
"Експонация" е процесът на експониране. Неправилно се употребява като синоним на "експозиция" в резултат на неграмотна интерпретация на значението на наставката "-ация", която е правилно използвана в думи като градация, приватизация, поляризация, синхронизация и т.н.

-------------------------------

[shtrak] [shtrak]

За горното има дума на български, ама не е в речника: ИЗЛАГАЦИЯ[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: e-mil   
Дата:   12-05-15 22:48

Автор: nyamago
Дата: 12-05-15 21:52
"Виж, за експонатора може и да си прав - май е чисто българска дума!... Поне в познатите ми западни езици + руски, откъдето идват техниеските термини, няма такава дума."


Разбира се, че в руския има и експонация и експонатор. Виждал съм я в старите съветски фото книги, но е доста по-стара - на повече от 100 години. Както горе казаха, вероятно идва от латински. И то не е чудно - връзката е много близка - както експонатите в музея се излагат, така и лентата се излага на светлина. Само че се пише "экспонация", та вероятно затова не си я срещал. [smile]

Може да се види в енциклопедията на Брокхауз и Ефрон в статията за фотография. Моето издание е от 1902, но ме домързя да го търся, затова копирах от ПДФ.
"Нiэпсь покрывалъ мѣдную доску растворомъ асфальта въ лавандовомъ маслѣ и экспонировалъ высушенную пластинку отъ 4-8 часовъ въ камерѣ, послѣ чего проявлялъ ее лавандовымъ масломъ..."


http://prikachi.com/images/395/8110395G.jpg




Публикацията е редактирана (12-05-15 23:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: e-mil   
Дата:   12-05-15 22:53

Среща се и в съвременния руски, макар и по-рядко от експозиция.
Google: экспонирование фото
YouTube Экспонатор 1.0: Экспонирование фоторезиста


Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: nyamago   
Дата:   12-05-15 23:05

@e-mil Не виждам в показаното копие думата експонация - иначе похвално усърдие да намериш източник, но НИЩО НЕ ДОКАЗВАШ с него [smilie25]

Това, че бил 'експонирал' (представи си, знам, че се пише с обратно 'е' - чел съм на руски когато не си бил роден) изобщо не значи, че я има и другата дума. И еднократна употреба на грешна/измислена дума някъде си (извън официален речник) също не доказва съществуване на думата в езика. Системна, многократна употреба, в различни източници - дори ако я няма в речник - би била малко по-убедителна.

Понеже и от други теми знам, че не те мързи да търсиш (или както твърдиш - без усилие ти се отдава) - вземи намери 2-3 руски източника за 'експонатор' (с обратно 'е', разбира се - нямам го на тази клавиатура). Ще е хем забавно и интересно, хем може и да призная, че българите не сме уникални в адаптирането и измислянето на термини.

Успех!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: e-mil   
Дата:   12-05-15 23:44

Автор: nyamago
Дата: 12-05-15 23:05
"Не виждам в показаното копие думата експонация... Това, че бил 'експонирал'... изобщо не значи, че я има и другата дума.


Е-хе-хе! Имало глагол, но нямало съществително. Вече се излагаш... така де, исках да кажа вече се експонираш. [smilie5]
Да, на руски няма експонация, има експонирование. Ми то е същото. И го употребяват за фотография наравно с експозиция. Пуснах горе един линк от Гугъл, в който се виждат значително количество теми от руски форуми... ама човек като не иска да види почва да си търси оправдания. Тая игра вече съм я играл с други форумци. Не ми е интересна. [smilie7]

Автор: nyamago
Дата: 12-05-15 23:05
"И еднократна употреба на грешна/измислена дума някъде си (извън официален речник) също не доказва съществуване на думата в езика... вземи намери 2-3 руски източника за 'експонатор'..."


Да бе, ей сега ще седна да ти вадя линкове. Не стига, че сам призна за непознаване на възможните приложения, ами и се пънеш. Не е с еднократна употреба - и във фотографията, и в полиграфията, че и в киното. Там откъдето го извадих има още много. Можеш да се размърдаш и сам да потърсиш преди надменно да ръсиш неверни предположения за възрастта ми. Няма да седна да ти доказвам нещо, което е достъпно за всеки.
За някой като теб, който толкова добре владее руски изобщо няма да е трудно. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: nyamago   
Дата:   13-05-15 01:17

[smile] Велик си - нищо не доказа, нищо не показа, а скачаш да риташ играча вместо топката. Не отвръщам със същото - респект за усилията и амбицията. [smilie24] И най-искрени извинения за това, че не ме убеди.
Желая ти още повече успехи!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: mihalo   
Дата:   13-05-15 03:27

Думите могат да носят различен смисъл, не са точни като формули. Добиват повече конкретност, когато са в словосъчетания. Защо иначе има изречения? Казваш думата и всичко е ясно?? ):))
Това от моята си камбанарийка, де [smile] :)))

Те, редакция:
В следващия пост, че редактирането в опциятя "редакция" тук е малко сакато [smilie6]



Публикацията е редактирана (13-05-15 03:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: chrisnoch   
Дата:   13-05-15 03:29

Става ми смешно, когато разни хора, които не могат да пишат правилно, предявяват претенции, че познават българската граматика в детайли! Уви, това е сложна наука, която далеч не се изчерпва с материала, изучаван в гимназиите! [smilie5]
Колко от вас са изучавали българска граматика на университетско ниво? Защо спорите, когато не знаете?

"От Речник на чуждите думи в българския език, БАН, София 1982 г.; стр. 285:

ЕКСПОНАЦИЯ (по експон(ирам)+-ация) Фот. Времето, през което светлочувствителният материал е изложен на действието на светлината във фотоапарата."


- Драги ми ejel,
Хубаво е, че можеш да си служиш с речници! Наивно е, обаче, да приемаш безкритично тяхното съдържание. За съжаление, във въпросното томче на БАН е написана огромна глупост. Очевидно авторите на тази "дефиниция" не са специалисти по фотография и съвсем фриволно са си позволили да обявят "експонация" за синоним на "скорост на затвора".


На тези от вас, които наистина искат да вникнат в проблема, бих препоръчал да прочетат забележителната монография "Наставките в българския език" на Диана Благоева. От нея, може би, ще разберат, че всяка наставка носи определен смисъл и не може да се интерпретира произволно - независимо от неистовото желание за словоблудство на някои неграмотници! Отглаголните съществителни, образувани с наставката "-ация" неизменно обозначават "процес" - т.е. действие, което произтича. Ще рече, че "експонация" е синоним на "експониране". За разлика, "експозиция" е резултатът от действието - т.е. величина, която може да бъде измерена.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: chrisnoch   
Дата:   13-05-15 03:38

mihalo,
Думите могат да носят различен смисъл в ежедневния език - за разлика от термините, които се употребяват в специализирания език, и в частност - в научния език. Те носят точно определено значение, именно защото в научния дискурс е особено важно да се избегне двусмислието!



Публикацията е редактирана (13-05-15 03:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: mihalo   
Дата:   13-05-15 04:03

"Автор: chrisnoch
Дата: 13-05-15 03:38

mihalo,
Думите могат да носят различен смисъл в ежедневния език - за разлика от термините, които се употребяват в специализирания език, и в частност - в научния език. Те носят точно определено значение именно защото в научния дискурс е особено важно да се избегне двусмислието!"


Уви, не мога да не се съглася с теб! Само викам "сещай се снахо" :))

И да използвам да си вмъкна редакцията - Parole Parole (1972)


Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: mihalo   
Дата:   13-05-15 04:18

А, и между другото! Хронологията на постовете тук, в сайта е доста объркана. Вероятно една от причините е неработещата опция "Отговори на това съобщение". Понякога става буламач, докато напиша нещо и вече има даве-три мнения към които моят коментар не се отнася [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: fraction   
Дата:   13-05-15 08:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   13-05-15 08:23

"Отглаголните съществителни, образувани с наставката "-ация" неизменно обозначават "процес" - т.е. действие, което произтича."

Значи експонация било отглаголно съществително? [smilie5]

И един въпрос към автора на горната мъдрост - какъв точно процес обозначава думата ДЕЛЕГАЦИЯ? [smilie18]



Публикацията е редактирана (13-05-15 11:00)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »