Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   12-05-15 03:34

Автор: t.marev

...това са основни понятия и ако не са ти ясни, е много възможно да се объркваш постоянно. Във фотографията се използват и двата термина, но за различни неща естествено. Експозиция е комбинацията от бленда и скорост на затвора, съобразено с чувствителността на материала или матрицата в дигиталния случай. В някои случаи, но много условно, към нея може да се включи и допълнителното осветление, ако има такова, но това не е много правилно. Експонацията е времето през което е отворен затвора и светочувствителния слой или елемент е изложен /експониран/ на светлинното въздействие.


https://photo-forum.net/joro/emoticons/original/516.gif

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: chrisnoch   
Дата:   12-05-15 04:38

Мдааа! Неграмотността съвсем скоро ще властва не само в този форум, но и в целия Интернет! Все повече хора обичат да пишат, но не обичат да четат!
"Експозиция" е количеството светлина, което попада върху филма/сензора по време на снимка. Измерва се в EV.
"Експонация" е процесът на експониране. Неправилно се употребява като синоним на "експозиция" в резултат на неграмотна интерпретация на значението на наставката "-ация", която е правилно използвана в думи като градация, приватизация, поляризация, синхронизация и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: fraction   
Дата:   12-05-15 07:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: uri64   
Дата:   12-05-15 08:46

Ндаа, а как е правилно - бленда, апертура или дупка? До колко е коректно понятието "скорост на затвора"?
И естествено сакралното - може ли да се казва "АНАЛАГОВА техника" и "снимам на ЛЕНТА"?

[smilie5] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: 798099   
Дата:   12-05-15 08:51

Съвсем се обърках!!![smilie2]

Защо ми се струва, че това са две противоположни мнения?!

1. Автор: chrisnoch
Дата: 12-05-15 04:38

"Експозиция" е количеството светлина, което попада върху филма/сензора по време на снимка. Измерва се в EV.
"Експонация" е процесът на експониране.


2. Автор: t.marev
Дата: 11-05-15 22:24

Експозиция е комбинацията от бленда и скорост на затвора, съобразено с чувствителността на материала или матрицата в дигиталния случай.В някои случаи, но много условно, към нея може да се включи и допълнителното осветление, ако има такова, но това не е много правилно.
Експонацията е времето през което е отворен затвора и светочувствителния слой или елемент е изложен /експониран/ на светлинното въздействие.


Или е едно и също, но обяснено по различен начин?

3. от WIKIPEDIA:

Експозиция във фотографията се нарича общото количество светлина, което достига фотографската среда (фотографски филм или сензор за изображения) по време на процеса на снимане.
Експонация (експониране) е процесът на засветяване на фотографския материал.


Според мен 1=3 и като че ли, поне за мен, това е правилното.

П. С. При цитатите съм премахнал другите коментари, не касаещи конкретно термините, като предполагам, че авторите няма да се сърдят за това.


Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: marves   
Дата:   12-05-15 08:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: Тед   
Дата:   12-05-15 09:17

Според мен объркването идва от:
1/ общия корен на двете думи: expo
2/ упътвания в книжките на Сони например, където се обяснява, че експозиция е комбинацията на бленда и скорост - в частност в ръчни настройки.
За експонация Сони счита, количеството светлина и времето, за което е изложен сензора /филма.

Говори се и за компенсация на експонацията, а не на експозицията.

Много хора съм срещал да използват експозиция като един вид обектите в кадъра.
Не е лишен от смисъл, тъй като всеки знае какво е изложба и експозиция...

Тотално объркване в ФФ[smilie25]



Публикацията е редактирана (12-05-15 09:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: fraction   
Дата:   12-05-15 09:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   12-05-15 09:40

На мен ми е интересно кой точно е измъдрил това:
"Експозиция" е количеството светлина, което попада върху филма/сензора по време на снимка. "Експонация" е процесът на експониране."

И как точно е станало така, че за две значения на една и съща дума в чуждите езици при нас са се появили две различни думи с отделно значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: vgramatikov   
Дата:   12-05-15 10:45

Малко е малоумно да :) Дреме ми на мен...

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: M17cH   
Дата:   12-05-15 10:50

Един по-лакейски въпрос.

Експозиция - количество светлина в EV, което всъщност е енергия, но да кажем че количеството е пряко свързано към енергията ако приказваме за фиксирана спектрална лента.
Експонация - процесът на експониране.

В кое от двете играе роля ИСО-то, времето на затвора, блендата са ясно свързани с количество светлина, но ИСО-то не. Или то симулира че влиза повече светлина от колкото всъщност има? Или пък в Експонацията?

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   12-05-15 10:56

Едно пояснение - на времето експозиция се ползваше като синоним на експонация (предполагам, че думичката идваше от руския, а тогава руски книги имаше бол - и в оригинал, и преведени). Изведнъж някой измъдри, че експонация и експозиция имат различни значения.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GOSPODIN   
Дата:   12-05-15 10:59

Напълно съгласен с мнението на GenaDP. Същото стана и с блендите, та сега им викат стопове.[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: vgramatikov   
Дата:   12-05-15 11:02

Отворено и затворени ми е по-лесно на мен. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: Vanquished   
Дата:   12-05-15 11:35

marves, к'ви цолове, к'ви пет ле'а :) Цол е инч. Отворът на диафрагмата е съотношение, не е константа. f не е фи.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: jivkojj   
Дата:   12-05-15 11:46

..
-Не хи, а Фи!

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: nyamago   
Дата:   12-05-15 11:46

Горките народи (повчето са така) дето си нямат две отделни думи [smilie8]

Има логика да се различават добре времето от количеството светлина, полезно е за (най-)начинаещите, когато им се обяснява ролята на диафрагмата.

Но е смешно в нечия приумица да създадем (може би единствени в света - поне в нещо и ние да сме първи) два отделни термина - да се търси 'правилна' употреба на думите. В език, който без друго е препълнен с чуждици и ежедневно се 'обогатява' с неканени нови по пътя на 'общоприетата употрба'. Като 'стопове', 'ДОФ', 'шатър', 'лайФ вю' и безброй други.

За сведение само - ИСО-то е неправилно намесено. Нито експозицията, нито експонацията (количчеството светлина, времето или както и да ги разбирате) НЕ зависят от ИСО-то. Логаритмичната* комбинация от време и относителен отвор ('скорост' и 'бленда', на дргуг език) НЕ включва чувствителност като характеристика не фотографския материал (филм или дигитална матрица). Появата на тази променлива в мисленето (и писанията) на някои специалисти идва от концепцията за 'оптимална' или 'използваема' експозиция, която отговаря на дадена чувствителност. Но самата вкспозиция не съдържа (!) чувствителността и е обективно независима от нея...

И аз изпаднах в подробности.

* За тези неща си има формули и доста наука, който се интересува има откъде да прочете.

А животът е върде кратък да се занимаваме с такива глупости - я си снимайте![shtrak]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: e-mil   
Дата:   12-05-15 12:03

Автор: nyamago
Дата: 12-05-15 11:46
"Нито експозицията, нито експонацията... НЕ зависят от ИСО-то. Логаритмичната комбинация... НЕ включва чувствителност... самата вкспозиция не съдържа (!) чувствителността и е обективно независима от нея..."


Можеше просто да кажеш, че фотографията е лишена от чувствителност. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: imitev   
Дата:   12-05-15 12:13

Цоловете са мярка за диаметър, инчовете за дължина... Иначе са си равни като размер...

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: e-mil   
Дата:   12-05-15 12:20

Автор: imitev
Дата: 12-05-15 12:13
"Цоловете са мярка за диаметър, инчовете за дължина..."


И двете са мярка за едно и също. Просто по навик ползваме немския термин, щото едно време той беше езикът на техниката.

А marves очевидно се бъзикаше.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: satyno   
Дата:   12-05-15 13:50

marves очевидно се бъзикаше, обаче е обсолютно прав

Ако имаме поредица от окръжности с радиус( диаметър ) 1, 1/1.4, 1/2, 1/2.8, 1/4, 1/5.6 и т.н, то всяка следваща има площ 1/2 от предходната - S=pi*R*R. Без значение дали мерим в сантиметри, цолове или педи. Неволната грешка, която се прави, е че се мисли в цели, а не в дробни числа.
И аз казвам отворена или затворена бленда.


Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: fraction   
Дата:   12-05-15 14:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: aldygreen   
Дата:   12-05-15 14:21

Ако трябва да бъдем точни, окръжността няма площ, но кръгът има.


Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: fraction   
Дата:   12-05-15 14:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: satyno   
Дата:   12-05-15 14:24

fraction :"стига с тия цифри, сичко е светлина"
каза човекът, чийто ник означава дроб в математиката-)


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »