Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 APO Tessar 9/450 Carl Zeiss Jena
Автор: BAJDOBRI   
Дата:   13-05-15 20:50

Здравейте! Днес ми попадна едно такова чудо на техниката,като част от стар шрайб проектор или нещо подобно.Потърсих в нета и намерих снимки на същото и информация,че е пълноформатен обектив(large format lens).Но тъй,като съм лаик в тази област,моля някой да ми обясни по-подробно и достъпно!

Отговори на това съобщение
 Re: APO Tessar 9/450 Carl Zeiss Jena
Автор: sidthesloth   
Дата:   13-05-15 22:40

Ето инфо за цялата продуктова група - Large format lenses from VEB Carl Zeiss Jena 1945 - 1991


Отговори на това съобщение
 Re: APO Tessar 9/450 Carl Zeiss Jena
Автор: BAJDOBRI   
Дата:   13-05-15 23:21

Благодаря за документацията! Явно е ценна,но мен по-вече ме интересуваше,дали този обектив,може да има практическо приложение в любителската фотография,дали да се опитвам да го продавам или да го запазя,като музеен експонат? Ей такива неща,за които ще съм благодарен! :)

Отговори на това съобщение
 Re: APO Tessar 9/450 Carl Zeiss Jena
Автор: dimidumi   
Дата:   14-05-15 01:17

Практическо приложение може да има, ако ти се занимава да си направиш един тилт-шифт обектив за тяло с APS-C сензор, трябва да му разбереш работната отсечка, ама си е голяма занимавка...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: APO Tessar 9/450 Carl Zeiss Jena
Автор: pmartinov   
Дата:   14-05-15 07:16

Този обектив е неприложим за снимане от ръка при любителско снимане.

Това е строго специфичен обектив който изисква много богат опит и знания за да покаже възможностите си напълно.


Отговори на това съобщение
 Re: APO Tessar 9/450 Carl Zeiss Jena
Автор: BAJDOBRI   
Дата:   14-05-15 07:36

Аха! А има ли реална стойност и дали мога да го продам в базара,за някакви(?!?)пари ? :)

Отговори на това съобщение
 Re: APO Tessar 9/450 Carl Zeiss Jena
Автор: pmartinov   
Дата:   14-05-15 08:25

Всеки обектив има някаква стойност която се определя както от състоянието му така и от широтата на приложението му.

Цените в ибей могат до някъде да бъдат някаква най-обща ориентировъчна база в зависимост от състоянието.

Но с оглед на ситуацията в която се намира фотографията и пазара в България международните цени не са по силите на родния "пазар"

Все пак за цената последната дума винаги има пазара колкото и да е малък за такъв специфичен обектив.

За колко може да го продадете не бих се ангажирал с мнение.

Този обектив има по-скоро екзотична отколкото фотографска стойност


Отговори на това съобщение
 Re: APO Tessar 9/450 Carl Zeiss Jena
Автор: BAJDOBRI   
Дата:   14-05-15 09:55

Благодаря,за изчерпателната информация! Гледах цени в ebay.com, харесаха ми(става дума за над $100 :) ) и мисля да се пробвам и тук и там. Въпросът е,че трябва да си поиграя малко с него и да го почистя. Някакви насоки да дадете(линкове, съвети,форуми на БГ) за как се почистват обективи и компонентите им? Техники,препарати,последователност? :)

Отговори на това съобщение
 Re: APO Tessar 9/450 Carl Zeiss Jena
Автор: GenaDP   
Дата:   14-05-15 11:26

По-добре не барай. След некадърно чистене може да се ползва само за затискане на зелето...

Отговори на това съобщение
 Re: APO Tessar 9/450 Carl Zeiss Jena
Автор: pmartinov   
Дата:   14-05-15 11:39

GenaDP [smilie24]

Такъв клас техника трябва да се докосва само от доказали квалификацията си майстори които остават все по-малко за голямо съжаление.

Пипането на такъв обектив от неквалифициран ентусиаст е най-бързия и сигурен начин по който този обектив от фотографски да се превърне в антикварен.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »