Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   12-05-15 03:34

Автор: t.marev

...това са основни понятия и ако не са ти ясни, е много възможно да се объркваш постоянно. Във фотографията се използват и двата термина, но за различни неща естествено. Експозиция е комбинацията от бленда и скорост на затвора, съобразено с чувствителността на материала или матрицата в дигиталния случай. В някои случаи, но много условно, към нея може да се включи и допълнителното осветление, ако има такова, но това не е много правилно. Експонацията е времето през което е отворен затвора и светочувствителния слой или елемент е изложен /експониран/ на светлинното въздействие.


https://photo-forum.net/joro/emoticons/original/516.gif

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: chrisnoch   
Дата:   12-05-15 04:38

Мдааа! Неграмотността съвсем скоро ще властва не само в този форум, но и в целия Интернет! Все повече хора обичат да пишат, но не обичат да четат!
"Експозиция" е количеството светлина, което попада върху филма/сензора по време на снимка. Измерва се в EV.
"Експонация" е процесът на експониране. Неправилно се употребява като синоним на "експозиция" в резултат на неграмотна интерпретация на значението на наставката "-ация", която е правилно използвана в думи като градация, приватизация, поляризация, синхронизация и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: fraction   
Дата:   12-05-15 07:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: uri64   
Дата:   12-05-15 08:46

Ндаа, а как е правилно - бленда, апертура или дупка? До колко е коректно понятието "скорост на затвора"?
И естествено сакралното - може ли да се казва "АНАЛАГОВА техника" и "снимам на ЛЕНТА"?

[smilie5] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: 798099   
Дата:   12-05-15 08:51

Съвсем се обърках!!![smilie2]

Защо ми се струва, че това са две противоположни мнения?!

1. Автор: chrisnoch
Дата: 12-05-15 04:38

"Експозиция" е количеството светлина, което попада върху филма/сензора по време на снимка. Измерва се в EV.
"Експонация" е процесът на експониране.


2. Автор: t.marev
Дата: 11-05-15 22:24

Експозиция е комбинацията от бленда и скорост на затвора, съобразено с чувствителността на материала или матрицата в дигиталния случай.В някои случаи, но много условно, към нея може да се включи и допълнителното осветление, ако има такова, но това не е много правилно.
Експонацията е времето през което е отворен затвора и светочувствителния слой или елемент е изложен /експониран/ на светлинното въздействие.


Или е едно и също, но обяснено по различен начин?

3. от WIKIPEDIA:

Експозиция във фотографията се нарича общото количество светлина, което достига фотографската среда (фотографски филм или сензор за изображения) по време на процеса на снимане.
Експонация (експониране) е процесът на засветяване на фотографския материал.


Според мен 1=3 и като че ли, поне за мен, това е правилното.

П. С. При цитатите съм премахнал другите коментари, не касаещи конкретно термините, като предполагам, че авторите няма да се сърдят за това.


Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: marves   
Дата:   12-05-15 08:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: Тед   
Дата:   12-05-15 09:17

Според мен объркването идва от:
1/ общия корен на двете думи: expo
2/ упътвания в книжките на Сони например, където се обяснява, че експозиция е комбинацията на бленда и скорост - в частност в ръчни настройки.
За експонация Сони счита, количеството светлина и времето, за което е изложен сензора /филма.

Говори се и за компенсация на експонацията, а не на експозицията.

Много хора съм срещал да използват експозиция като един вид обектите в кадъра.
Не е лишен от смисъл, тъй като всеки знае какво е изложба и експозиция...

Тотално объркване в ФФ[smilie25]



Публикацията е редактирана (12-05-15 09:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: fraction   
Дата:   12-05-15 09:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   12-05-15 09:40

На мен ми е интересно кой точно е измъдрил това:
"Експозиция" е количеството светлина, което попада върху филма/сензора по време на снимка. "Експонация" е процесът на експониране."

И как точно е станало така, че за две значения на една и съща дума в чуждите езици при нас са се появили две различни думи с отделно значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: vgramatikov   
Дата:   12-05-15 10:45

Малко е малоумно да :) Дреме ми на мен...

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: M17cH   
Дата:   12-05-15 10:50

Един по-лакейски въпрос.

Експозиция - количество светлина в EV, което всъщност е енергия, но да кажем че количеството е пряко свързано към енергията ако приказваме за фиксирана спектрална лента.
Експонация - процесът на експониране.

В кое от двете играе роля ИСО-то, времето на затвора, блендата са ясно свързани с количество светлина, но ИСО-то не. Или то симулира че влиза повече светлина от колкото всъщност има? Или пък в Експонацията?

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   12-05-15 10:56

Едно пояснение - на времето експозиция се ползваше като синоним на експонация (предполагам, че думичката идваше от руския, а тогава руски книги имаше бол - и в оригинал, и преведени). Изведнъж някой измъдри, че експонация и експозиция имат различни значения.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GOSPODIN   
Дата:   12-05-15 10:59

Напълно съгласен с мнението на GenaDP. Същото стана и с блендите, та сега им викат стопове.[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: vgramatikov   
Дата:   12-05-15 11:02

Отворено и затворени ми е по-лесно на мен. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: Vanquished   
Дата:   12-05-15 11:35

marves, к'ви цолове, к'ви пет ле'а :) Цол е инч. Отворът на диафрагмата е съотношение, не е константа. f не е фи.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: jivkojj   
Дата:   12-05-15 11:46

..
-Не хи, а Фи!

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: nyamago   
Дата:   12-05-15 11:46

Горките народи (повчето са така) дето си нямат две отделни думи [smilie8]

Има логика да се различават добре времето от количеството светлина, полезно е за (най-)начинаещите, когато им се обяснява ролята на диафрагмата.

Но е смешно в нечия приумица да създадем (може би единствени в света - поне в нещо и ние да сме първи) два отделни термина - да се търси 'правилна' употреба на думите. В език, който без друго е препълнен с чуждици и ежедневно се 'обогатява' с неканени нови по пътя на 'общоприетата употрба'. Като 'стопове', 'ДОФ', 'шатър', 'лайФ вю' и безброй други.

За сведение само - ИСО-то е неправилно намесено. Нито експозицията, нито експонацията (количчеството светлина, времето или както и да ги разбирате) НЕ зависят от ИСО-то. Логаритмичната* комбинация от време и относителен отвор ('скорост' и 'бленда', на дргуг език) НЕ включва чувствителност като характеристика не фотографския материал (филм или дигитална матрица). Появата на тази променлива в мисленето (и писанията) на някои специалисти идва от концепцията за 'оптимална' или 'използваема' експозиция, която отговаря на дадена чувствителност. Но самата вкспозиция не съдържа (!) чувствителността и е обективно независима от нея...

И аз изпаднах в подробности.

* За тези неща си има формули и доста наука, който се интересува има откъде да прочете.

А животът е върде кратък да се занимаваме с такива глупости - я си снимайте![shtrak]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: e-mil   
Дата:   12-05-15 12:03

Автор: nyamago
Дата: 12-05-15 11:46
"Нито експозицията, нито експонацията... НЕ зависят от ИСО-то. Логаритмичната комбинация... НЕ включва чувствителност... самата вкспозиция не съдържа (!) чувствителността и е обективно независима от нея..."


Можеше просто да кажеш, че фотографията е лишена от чувствителност. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: imitev   
Дата:   12-05-15 12:13

Цоловете са мярка за диаметър, инчовете за дължина... Иначе са си равни като размер...

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: e-mil   
Дата:   12-05-15 12:20

Автор: imitev
Дата: 12-05-15 12:13
"Цоловете са мярка за диаметър, инчовете за дължина..."


И двете са мярка за едно и също. Просто по навик ползваме немския термин, щото едно време той беше езикът на техниката.

А marves очевидно се бъзикаше.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: satyno   
Дата:   12-05-15 13:50

marves очевидно се бъзикаше, обаче е обсолютно прав

Ако имаме поредица от окръжности с радиус( диаметър ) 1, 1/1.4, 1/2, 1/2.8, 1/4, 1/5.6 и т.н, то всяка следваща има площ 1/2 от предходната - S=pi*R*R. Без значение дали мерим в сантиметри, цолове или педи. Неволната грешка, която се прави, е че се мисли в цели, а не в дробни числа.
И аз казвам отворена или затворена бленда.


Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: fraction   
Дата:   12-05-15 14:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: aldygreen   
Дата:   12-05-15 14:21

Ако трябва да бъдем точни, окръжността няма площ, но кръгът има.


Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: fraction   
Дата:   12-05-15 14:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: satyno   
Дата:   12-05-15 14:24

fraction :"стига с тия цифри, сичко е светлина"
каза човекът, чийто ник означава дроб в математиката-)


Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: fraction   
Дата:   12-05-15 14:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: ceco   
Дата:   12-05-15 15:15

@ chrisnoch: Хубаво, убедително, само да попитам тогава какво измерва уреда експонометър?? [smilie8] Съдейки по корена ... или може би е грешна тази дума, да я забравим или да я заменим с експозометър?! [smilie10]

И аз държа на точните думи, особено когато има опасност от объркване или грешна интерпретация, но в случая няма такава опасност ... по-скоро става дума за буквоядство. Ясно, че експонация е процес, но няма проблем така да се нарече и мярката за този процес!
Така е, например, и с думата ускорение, и с много други.

Автор: GenaDP Дата: 12-05-15 09:40 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: SameButDifferent   
Дата:   12-05-15 20:12

Горките народи (повчето са така) дето си нямат две отделни думи [smilie8]

То и в българския език е така според "Официален правописен речник на българския език" на БАН от 2012 г. В него думата "експонация" не съществува. Все пак не съм сигурна, че там са включени всички технически термини.


Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: nyamago   
Дата:   12-05-15 20:19

^ Българинът не признава официални речници [smilie6] Имаме си всезнаещи 'експерти' да ни учат кое е правилно, речниците ги пишат 'разни продажни неграмотници за пари' [smilie10] В нашата национална култура всеки авторитет е такъв само до първото "Кой си ти, бе?!" [smilie22]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   12-05-15 20:24

То и в българския език е така според "Официален правописен речник на българския език" на БАН от 2012 г. В него думата "експонация" не съществува

А експонатор или експонометър има ли? Или вече на тези неща трябва да им викаме по друг начин?

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: nyamago   
Дата:   12-05-15 20:40

> А експонатор или експонометър има ли?..

Разбира се че няма такива думи в българския език затова и в речника. Има светломер [smilie6]

Което не те спира да му казваш както си искаш - експонометър или дори експонозавър. И да си мериш с него в "стопове", да си щракаш с "шатъра", гледайки през 'лайф вю' и да отваряш по-широчко 'апертурата' за 'повече(!) ДОФ'... Демокрация сме, в края на краищата!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   12-05-15 20:41

А на експонатора как се вика на български?

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: SameButDifferent   
Дата:   12-05-15 21:23

Както казах: Все пак не съм сигурна, че там са включени всички технически термини.

Но мисля, че тези, които използват думата "експозиция" като фотографски термин, се разбират помежду си. [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: ejel   
Дата:   12-05-15 21:44

От Речник на чуждите думи в българския език, БАН, София 1982 г.; стр. 285:

ЕКСПОНИРАМ (нем. еxponieren от лат. еxpono ‘излагам’) ... 2. Излагам фотографически ленти на действието на светлината; осветявам.

ЕКСПОНАЦИЯ (по експон(ирам)+-ация) Фот. Времето, през което светлочувствителният материал е изложен на действието на светлината във фотоапарата.

ЕКСПОЗИЦИЯ (чрез нем. Exposition от лат. еxpositio ‘излагане’)... 3. Фот. Светлинно облъчване на изложения във фотоапарата светлочувствителен материал.

PS Добавих обяснението за формирането на експонация.



Публикацията е редактирана (12-05-15 22:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: nyamago   
Дата:   12-05-15 21:52

> А на експонатора как се вика на български?

Виж, за експонатора може и да си прав - май е чисто българска дума! [smilie5]

Сериозно - макар да звучи като чуждица (друго си е, по-професионано някак) всъщност я няма в другите езици. Поне в познатите ми западни езици + руски, откъдето идват техниеските термини, няма такава дума. Ако говорим за същото нещо (печатарския уред, който 'печати' със светлина на филм?) то на всеки език се казва другояче, но не и 'експонатор'. Подозирам, че е родено от някой учител в техникума Фучик някъде около 70-те или началото а 80-те?

(Полиграфията не ми е първа специалност, нито дори 101-ва, та някой може да ме поправи [smilie25] )



Публикацията е редактирана (12-05-15 21:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   12-05-15 22:03

ЕКСПОЗИЦИЯ (чрез нем. Exposition)

Интересно... На немски си мислех, че се употребява Belichtung
http://www.duden.de/rechtschreibung/Exposition

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: ejel   
Дата:   12-05-15 22:11

Интересно... На немски си мислех, че се употребява Belichtung

-------------------

То и на български се употребява "осветяване"... Какъв е проблемът?

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: ejel   
Дата:   12-05-15 22:25

Автор: chrisnoch
Дата: 12-05-15 04:38

Мдааа! Неграмотността съвсем скоро ще властва не само в този форум, но и в целия Интернет! Все повече хора обичат да пишат, но не обичат да четат!
"Експозиция" е количеството светлина, което попада върху филма/сензора по време на снимка. Измерва се в EV.
"Експонация" е процесът на експониране. Неправилно се употребява като синоним на "експозиция" в резултат на неграмотна интерпретация на значението на наставката "-ация", която е правилно използвана в думи като градация, приватизация, поляризация, синхронизация и т.н.

-------------------------------

[shtrak] [shtrak]

За горното има дума на български, ама не е в речника: ИЗЛАГАЦИЯ[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: e-mil   
Дата:   12-05-15 22:48

Автор: nyamago
Дата: 12-05-15 21:52
"Виж, за експонатора може и да си прав - май е чисто българска дума!... Поне в познатите ми западни езици + руски, откъдето идват техниеските термини, няма такава дума."


Разбира се, че в руския има и експонация и експонатор. Виждал съм я в старите съветски фото книги, но е доста по-стара - на повече от 100 години. Както горе казаха, вероятно идва от латински. И то не е чудно - връзката е много близка - както експонатите в музея се излагат, така и лентата се излага на светлина. Само че се пише "экспонация", та вероятно затова не си я срещал. [smile]

Може да се види в енциклопедията на Брокхауз и Ефрон в статията за фотография. Моето издание е от 1902, но ме домързя да го търся, затова копирах от ПДФ.
"Нiэпсь покрывалъ мѣдную доску растворомъ асфальта въ лавандовомъ маслѣ и экспонировалъ высушенную пластинку отъ 4-8 часовъ въ камерѣ, послѣ чего проявлялъ ее лавандовымъ масломъ..."


http://prikachi.com/images/395/8110395G.jpg




Публикацията е редактирана (12-05-15 23:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: e-mil   
Дата:   12-05-15 22:53

Среща се и в съвременния руски, макар и по-рядко от експозиция.
Google: экспонирование фото
YouTube Экспонатор 1.0: Экспонирование фоторезиста


Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: nyamago   
Дата:   12-05-15 23:05

@e-mil Не виждам в показаното копие думата експонация - иначе похвално усърдие да намериш източник, но НИЩО НЕ ДОКАЗВАШ с него [smilie25]

Това, че бил 'експонирал' (представи си, знам, че се пише с обратно 'е' - чел съм на руски когато не си бил роден) изобщо не значи, че я има и другата дума. И еднократна употреба на грешна/измислена дума някъде си (извън официален речник) също не доказва съществуване на думата в езика. Системна, многократна употреба, в различни източници - дори ако я няма в речник - би била малко по-убедителна.

Понеже и от други теми знам, че не те мързи да търсиш (или както твърдиш - без усилие ти се отдава) - вземи намери 2-3 руски източника за 'експонатор' (с обратно 'е', разбира се - нямам го на тази клавиатура). Ще е хем забавно и интересно, хем може и да призная, че българите не сме уникални в адаптирането и измислянето на термини.

Успех!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: e-mil   
Дата:   12-05-15 23:44

Автор: nyamago
Дата: 12-05-15 23:05
"Не виждам в показаното копие думата експонация... Това, че бил 'експонирал'... изобщо не значи, че я има и другата дума.


Е-хе-хе! Имало глагол, но нямало съществително. Вече се излагаш... така де, исках да кажа вече се експонираш. [smilie5]
Да, на руски няма експонация, има експонирование. Ми то е същото. И го употребяват за фотография наравно с експозиция. Пуснах горе един линк от Гугъл, в който се виждат значително количество теми от руски форуми... ама човек като не иска да види почва да си търси оправдания. Тая игра вече съм я играл с други форумци. Не ми е интересна. [smilie7]

Автор: nyamago
Дата: 12-05-15 23:05
"И еднократна употреба на грешна/измислена дума някъде си (извън официален речник) също не доказва съществуване на думата в езика... вземи намери 2-3 руски източника за 'експонатор'..."


Да бе, ей сега ще седна да ти вадя линкове. Не стига, че сам призна за непознаване на възможните приложения, ами и се пънеш. Не е с еднократна употреба - и във фотографията, и в полиграфията, че и в киното. Там откъдето го извадих има още много. Можеш да се размърдаш и сам да потърсиш преди надменно да ръсиш неверни предположения за възрастта ми. Няма да седна да ти доказвам нещо, което е достъпно за всеки.
За някой като теб, който толкова добре владее руски изобщо няма да е трудно. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: nyamago   
Дата:   13-05-15 01:17

[smile] Велик си - нищо не доказа, нищо не показа, а скачаш да риташ играча вместо топката. Не отвръщам със същото - респект за усилията и амбицията. [smilie24] И най-искрени извинения за това, че не ме убеди.
Желая ти още повече успехи!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: mihalo   
Дата:   13-05-15 03:27

Думите могат да носят различен смисъл, не са точни като формули. Добиват повече конкретност, когато са в словосъчетания. Защо иначе има изречения? Казваш думата и всичко е ясно?? ):))
Това от моята си камбанарийка, де [smile] :)))

Те, редакция:
В следващия пост, че редактирането в опциятя "редакция" тук е малко сакато [smilie6]



Публикацията е редактирана (13-05-15 03:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: chrisnoch   
Дата:   13-05-15 03:29

Става ми смешно, когато разни хора, които не могат да пишат правилно, предявяват претенции, че познават българската граматика в детайли! Уви, това е сложна наука, която далеч не се изчерпва с материала, изучаван в гимназиите! [smilie5]
Колко от вас са изучавали българска граматика на университетско ниво? Защо спорите, когато не знаете?

"От Речник на чуждите думи в българския език, БАН, София 1982 г.; стр. 285:

ЕКСПОНАЦИЯ (по експон(ирам)+-ация) Фот. Времето, през което светлочувствителният материал е изложен на действието на светлината във фотоапарата."


- Драги ми ejel,
Хубаво е, че можеш да си служиш с речници! Наивно е, обаче, да приемаш безкритично тяхното съдържание. За съжаление, във въпросното томче на БАН е написана огромна глупост. Очевидно авторите на тази "дефиниция" не са специалисти по фотография и съвсем фриволно са си позволили да обявят "експонация" за синоним на "скорост на затвора".


На тези от вас, които наистина искат да вникнат в проблема, бих препоръчал да прочетат забележителната монография "Наставките в българския език" на Диана Благоева. От нея, може би, ще разберат, че всяка наставка носи определен смисъл и не може да се интерпретира произволно - независимо от неистовото желание за словоблудство на някои неграмотници! Отглаголните съществителни, образувани с наставката "-ация" неизменно обозначават "процес" - т.е. действие, което произтича. Ще рече, че "експонация" е синоним на "експониране". За разлика, "експозиция" е резултатът от действието - т.е. величина, която може да бъде измерена.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: chrisnoch   
Дата:   13-05-15 03:38

mihalo,
Думите могат да носят различен смисъл в ежедневния език - за разлика от термините, които се употребяват в специализирания език, и в частност - в научния език. Те носят точно определено значение, именно защото в научния дискурс е особено важно да се избегне двусмислието!



Публикацията е редактирана (13-05-15 03:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: mihalo   
Дата:   13-05-15 04:03

"Автор: chrisnoch
Дата: 13-05-15 03:38

mihalo,
Думите могат да носят различен смисъл в ежедневния език - за разлика от термините, които се употребяват в специализирания език, и в частност - в научния език. Те носят точно определено значение именно защото в научния дискурс е особено важно да се избегне двусмислието!"


Уви, не мога да не се съглася с теб! Само викам "сещай се снахо" :))

И да използвам да си вмъкна редакцията - Parole Parole (1972)


Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: mihalo   
Дата:   13-05-15 04:18

А, и между другото! Хронологията на постовете тук, в сайта е доста объркана. Вероятно една от причините е неработещата опция "Отговори на това съобщение". Понякога става буламач, докато напиша нещо и вече има даве-три мнения към които моят коментар не се отнася [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: fraction   
Дата:   13-05-15 08:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   13-05-15 08:23

"Отглаголните съществителни, образувани с наставката "-ация" неизменно обозначават "процес" - т.е. действие, което произтича."

Значи експонация било отглаголно съществително? [smilie5]

И един въпрос към автора на горната мъдрост - какъв точно процес обозначава думата ДЕЛЕГАЦИЯ? [smilie18]



Публикацията е редактирана (13-05-15 11:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: 798099   
Дата:   13-05-15 09:09

втор: ejel
Дата: 12-05-15 21:44

От Речник на чуждите думи в българския език, БАН, София 1982 г.; стр. 285:

ЕКСПОНИРАМ (нем. еxponieren от лат. еxpono ‘излагам’) ... 2. Излагам фотографически ленти на действието на светлината; осветявам.

ЕКСПОНАЦИЯ (по експон(ирам)+-ация) Фот. Времето, през което светлочувствителният материал е изложен на действието на светлината във фотоапарата.

ЕКСПОЗИЦИЯ (чрез нем. Exposition от лат. еxpositio ‘излагане’)... 3. Фот. Светлинно облъчване на изложения във фотоапарата светлочувствителен материал.

PS Добавих обяснението за формирането на експонация.


Този речник май е за по-умни от мен[smilie2].

Първо, "фотографически" е русизъм. Българският термин е "фотоленти" или в краен случай "фотографски ленти". Въпреки, че в случая, правилният термин е "светочувствителен материал".

Второ: твърде примитивно обяснение на глагола "експонирам". Съгласно така даденото определение, спокойно бихме могли да го заменим с "фотографирам" или още по-просто - "снимам".

Трето: ако "експозиция" е отглаголно съществително, отразяващо резултата от глагола "експонирам"(защото по даденото в речника определение е точно това), то защо тогава не е "експонация"?

Както правилно отбеляза колегата по-горе, ако "експонация" е синоним на "скорост на затвора", защо никой не нарича затвора "експонатор"?

Ще го потърся някъде този речник, дано се ограмотя малко. Нали "човек се учи докато е жив."!?

ПП: ejel, това не е критика към теб, а към автора на "мъдростите" в речника.


Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: e-mil   
Дата:   13-05-15 10:53

Автор: nyamago
Дата: 13-05-15 01:17
"И най-искрени извинения за това, че не ме убеди."


Нищо не си разбрал. Аз нямам за цел да те убедя. Просто показах във форума, че руснаците ползват такъв термин - в случай, че някой вземе да ти повярва на високомерните твърдения. Не коментирам дали го ползват правилно, само го показвам.
А убеждаването си е твоя работа, аз там не мога да ти помогна. Да не искаш да видиш това, което всички виждат е едно от основните човешки права. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: fraction   
Дата:   13-05-15 11:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: chrisnoch   
Дата:   13-05-15 11:10

GenaDP,
Да, "експонация" е отглаголно съществително.
Глаголът "експонирам" е влязъл в българския език много преди съществителното "експонация", което по същество е неологизъм. В случая се прилагат етимологични правила, които не познавам в детайли. За съжаление, до момента не е публикуван адекватен етимологичен речник на българския език. Чувам, че се работи по него.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: izabela   
Дата:   13-05-15 11:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   13-05-15 13:09

Автор: chrisnoch
Да, "експонация" е отглаголно съществително.


Преди да се пише е желателно да се чете. Отглаголното съществително на експонирам е експониране.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: niro   
Дата:   13-05-15 13:46

Нека все пак тръгнем от далечното минало - тогава са експонирали светлочувствителен материал в продължение на минути, а в последствие на секунди, т.е. говорим за време. Няма бленди, исо и т.н. Сега вече снимаш или дори фотографираш[smilie3] и включваш много други неща. Няма смисъл да се мъчим даваме 15 различни значения на една дума СЕГА, като тя си е /била/ за едно и също нещо.
А колкото до ФИ-то, то се променя с "по корен от 2" и е отношение, бездименсионна величина м/у фокусното растояние на обектива и диаметъра на блендата.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   13-05-15 13:49

Автор: niro

...тогава са експонирали светлочувствителен материал в продължение на минути, а в последствие на секунди, т.е. говорим за време. Няма бленди, исо и т.н.


Петък иде со страшна сила... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: nyamago   
Дата:   13-05-15 14:53

> Просто показах във форума, че руснаците ползват такъв термин...

Нищо НЕ СИ показал. НЕ ПОЛЗВАТ термина 'експонация', за който е темата и едиствено за който с изказах - не съм твърдял нищо за глагола 'експонирам' или съществителното 'експониране' - съществуването им изобщо не доказва автоматично употребата на 'експонация'. Та - какво всъщност показваш, я пак?

> "... в случай, че някой вземе да ти повярва на високомерните твърдения.

Отново риташ играча вместо топката. Високомерието ми (или напротив) не е предмет на темата и има кой (и къде) да го съди. Изглежда не можеш да уцелиш топката (термина 'експонация' в руския език) с 'дказателствата' си. Патологичната амбиция лишава човека от етика. Ритай - аз няма да отвръщам.

И за да прекратя тоя безсмислен обмен (имам леко по-важни и по-полезни неща да си запълвам времето) - ще те призная за победител. Не знам в какво, но явно ти е много важно да 'излезеш отгоре' да си 'правия' и да си публично видян да побеждаваш някого в нещо. Печелиш - ти си прав, аз не съм! [smilie24]

Сега кажи и последната дума (и това май ти е много важно), аз няма да ти я отнема или последвам с друго. Дотук съм.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: ejel   
Дата:   13-05-15 21:20

Chrisnoch:
Отглаголните съществителни, образувани с наставката "-ация" неизменно обозначават "процес" - т.е. действие, което произтича. Ще рече, че "експонация" е синоним на "експониране". За разлика, "експозиция" е резултатът от действието - т.е. величина, която може да бъде измерена.

------------------------------

Chrisnoch, българският да не ти е втора специалност? [smilie5]

Действията не „проИЗтичат”, а "протичат" в контекста горе. Може би трябва да понаблегнеш и на представките[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: kireto_a   
Дата:   14-05-15 02:00

разликата между експозиция и експонация е като разликата между "дреме ми на к..." и "не ми дреме на у..". експонация, експозиция, осветяване, засветяване, огряване, просветляване - се е едно и също - някакво(по възможност контролируемо) количество светлина трябва да бъде пропуснато и да достигне до някакъв(по възможност контролируем) променящ се от светлината м'трял. кой както иска да си му казва, но целият нормален свят използва думата exposure и expose и за количеството светлина(на кой точно му пука за това) и най-вече за "процеса" като цяло. как се превежда на нашенски не знам и не искам да знам(дреме ми), щот в последните години няма една преведена, па камоли написана, на български книга за фотография. за знанието за фотография изложено в интернет на български или добро или нищо, затова ще си млъкна.

предлагам също така да изберем и превод за liveview - живогледка, живоизглед, живопреглед, живовид и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: burningice   
Дата:   14-05-15 08:00

Много се преекспонира с експозицията.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-05-15 15:18

ejel,
Написал съм "проИЗтича", защото точно това имам предвид. Ако не схващаш разликата, няма смисъл да ти обяснявам.

GenaDP,
Зависи! Прав си за "експониране", но само в най-общия случай. Неслучайно наблегнах на етимологичния аспект, който в конкретния случай носи и смислова разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   14-05-15 15:25

GenaDP,
Зависи! Прав си за "експониране", но само в най-общия случай.


Прав съм и в общия, и в частния, и в останалите случаи. Във всички учебници по граматика ясно е написано, че отглаголните съществителни се образуват с наставка -не или -ние.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-05-15 15:53

Зависи кави учебници четеш! То и в учебника за първи клас пише, че не можеш да извадиш 2 от 1.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: t.marev   
Дата:   14-05-15 16:00

написа:

> разликата между експозиция и
> експонация е като разликата между
> "дреме ми на к..." и "не ми дреме на
> у..". експонация, експозиция,

> кой както иска
> да си му казва, но целият нормален
> свят използва думата exposure и expose и
>

Ами точно защото никой не се опитва да направи разлика между тези основни понятия, се получава такава глупост, като заглавието на темата, от която тръгна тази дискусия. Човекът, чиято грамотност е много подобна на твоята, питаше за "мултиекспозиция", а е имал предвид многократна експонация или ако запазим англопърдящото звучене - мултиекспонация. Става дума за многократно експониране на един и същи кадър, поради незнайно какъв авторски замисъл. Нема такова животно като многократна експозиция, защото експозиция означава друго - това е комбинацията между бленда и скорост, именно комбинацията, а не само единия параметър. При едни и същи светлинни условия и еднаква чувствителност, има само една експозиция примерно 125/8. Ако промениш блендата на 5.6 трябва да вдигнеш скоростта на 250, ако затвориш на 11, трябва да свалиш скоростта на 60 и така нататък, но експозицията си е пак същата. Това е смисълът на този термин - експозицията е точна, но ти дава възможност да играеш с параметрите, ако прецениш.
Тези неща са елементарни и трябва да се знаят преди да научиш що те то лайфвю и значението му за народното стопанство. И не е вярно, че няма къде да се прочетат, трябва просто да се потърси и освен това да се помисли. Иначе само с гледане на клипчета в Тубата няма да стане. Нормалният свят не е само там и не всичко започва от този негърски английски в нета.


Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: anjsan   
Дата:   14-05-15 16:27

В една по-стара българска книжка пишеше , че под експозиция се разбира най-вече изложение; излагане на нещо (примерно картини или фотографии в галерия) ... Сега май е модерно да му викат инсталация на туй нещо . Затова по-правилно във фотографията е да се ползва термина експонация . Автора го твърди това ! Аз така си ги използвам тези термини . Може би е едно и също нещо и объркването идва от неточни преводи .
За бленда и скорост е същата работа . Диафрагма и време са другите еквивалентни понятия . Скорост за мен си е напълно грешно и объркващо (идва от английски вероятно) , защото тя се измерва в м/с примерно , а времето си е точно в секунди . По-дълго време са си повече секунди (1,2,3 ...20). Дробните числа (1/30, 1/60 ...) са с по-малка стойност и времето е по-кратко . Всичко си идва на място и никакви скорости не са нужни . [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   14-05-15 17:08

За бленда и скорост е същата работа . Диафрагма и време са другите еквивалентни понятия .

Пьэтък идье... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: anjsan   
Дата:   14-05-15 17:31

Диафрагма на обектив и време на експонация . Какво не е ясно GenaDP ?
Ей тука обяснено за диафрагмата :
http://markishki.astronomy.bg/Photo1.htm#dia
В оптиката се изполава по-често този термин , отколкото бленда . [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: kireto_a   
Дата:   14-05-15 20:11

t.marev аман от расисти грамотници с ампутирано чуство за хумор като тебе.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   14-05-15 20:17

@anjsan:

"Диафрагма и време са /другите/ еквивалентни понятия" - ще рече че са синоними.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: anjsan   
Дата:   15-05-15 08:12

Какво означават понятията експозиция,експонация,бленда и скорост според теб GenaDP ? В тая тема освен заядливи въпроси и езикови докачки не видях да си ги обяснил ти как ги разбираш . Да приемем , че хората са неграмотни , както се твърди в мнение N2 . Нека един участник в изложби на фотофорум да ги разясни , моля . Целта на темата е да се дразнят хората ли [smilie11] ?

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   15-05-15 08:32

Да беше чел внимателно - щеше си разбрал какво ми е мнението.
За мен експонация е правилният термин. Експозиция (ако някой държи да ползва тази дума) би трябвало да е неин синоним. А бленда и скорост са обяснени във всяка книжка за начинаещи.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: anjsan   
Дата:   15-05-15 08:52

По тая логика ... то и експонацията е обяснена във всяка книжка за начинаещи.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: bg2014   
Дата:   15-05-15 09:41

От тази тема разбрах ЗАЩО този прекрасен език- българският е толкова сложен. Когато добре образовани хора започнат да си мерят..... знанията се получава точно това. Сложна каша от безсмислени правила и тълкувания на прости и елементарни човешки процеси или думи. И сега, АКО някой учен прочете тази тема и ето ви ново попълнение на сложните речници и прекалено усложнените правила. А това, което се вижда между редовете си е друга работа.
Поздрави на всички участници, обогатили българския речник!

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: chrisnoch   
Дата:   15-05-15 14:38

bg2014,
Българският език е богат, а граматиката му - сложна.
Правилата не са безсмислени, а необходими. Без тях книжовен език няма!
За съжаление все по-малко хора (особено сред по-младите) познават езика добре и си служат с него на по-високо от махленското равнище. Говорят като каруцари, пишат на "маймуница" и нехаят за пунктуация, синтаксис и т.н. Жалко! Българщината си отива!
Иначе ти си свободен да говориш и пишеш като си искаш. Само недей да претендираш, че си грамотен и че мнението ти е меродавно!

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: bg2014   
Дата:   15-05-15 17:07

Автор: chrisnoch
Дата: 15-05-15 14:38

bg2014,............
Само недей да претендираш, че си грамотен и че мнението ти е меродавно.


Чети и спазвай собствените си препоръки. Отнасят се за теб най-вече.
Аз претенции НЯМАМ, нито съм на всяка тема ментор (като теб).
Грамотността ми е достатъчна, за да не ме притесняват хора, мислещи се за всевишни. Умея добре да се смея на такива. И въобще не ти се връзвам на приказките. Само като видя автора на мнението ми е ясно, че ще е спор, дразги, мерене на .... и т.н.
Не вървиш.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »