Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Компютър за 4К видео-обработка....?
Автор: ivanblg   
Дата:   04-05-15 12:39

Здравейте!Знам,че има чичко Гугъл,за повечето отговори,но нека тези които знаят и имат желание да се включат в темата.
Не снимам в 4к,но понеже ще правя нова машина,ми се иска да може да се справя с 4к видео и съответните формати-като перспектива.
Може да не посочвате конкретните компоненти,като модел,по важно е какви са минималните....оптималните характеристики и обем на дъно,процесор,рам,хард-есесди и т.н.Знам ,че колкото повече-толкова повече,но бюджета винаги си има граници.Няма да се спирам на конкретна цифра,но нека все пак се въртим около 1 000 лв.-без блу-рей записвачка,кутия клавиатура и мишка. Няма да се обосновавам,но предпочитам ИНТЕЛ пред АМД.Ако сте на противоположното мнение,кажете защо.
Поздрави на всички и благодаря на включилите се!


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за 4К видео-обработка....?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   04-05-15 12:54

С 4К видео се "справя" бавно и моя 5 годишен кютук с двуядрен с 4 ГБ рам и 256МБ видео Радеон. Помисли си и за софтуера, който ще мачка това видео.
Предполагам, че хубав i7 + добро дъно с Интел чипсет, поне 12 ГБ РАМ и бърз диск + SSD 256GB + видеокарта 2 ГБ (Невидя или АТИ) ще свърши работа. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за 4К видео-обработка....?
Автор: pmartinov   
Дата:   04-05-15 13:04

Помисли и на какъв екран ще го гледаш това 4К !


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за 4К видео-обработка....?
Автор: ivanblg   
Дата:   04-05-15 13:10

За сега не става въпрос за гледане-иска ми се просто машината, която ще се сглобява да има някаква перспектива.Монитор въобще не включвам в конфигурацията.То всичко така бързо се променя....че не се знае,но в момента това ме вълнува.



Публикацията е редактирана (04-05-15 13:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за 4К видео-обработка....?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   04-05-15 13:21

За какъв вид обработка става въпрос, с кой software?
Той поддържа ли хардуерно ускорение или не?

Явно че се търси компромисен вариянт, така че ще е според възможностите на софтуера.

1000лв е доста скромна сума за подобен род машина, преди 2 години правих конфигурация за full hd редактиране (на приятел) и по памет излезе към $2-3 хиляди.

Иначе ако е само за encoding (без редакция) на 4k видео съм го правил на на двуядрено AMD с 2GB RAM, но отне 17 часа за 3 минути :)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за 4К видео-обработка....?
Автор: realnoncho   
Дата:   04-05-15 13:23

Бюджета е недостатъчен за да мислиш за перспективи, само един i7 процесор от поколението актуално в момента е над 600лв.
При ограничен бюджет принципа е да вземеш най-доброто за момента на купуването.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за 4К видео-обработка....?
Автор: pmartinov   
Дата:   04-05-15 13:36

Това за 1000лева е мисия невъзможна...


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за 4К видео-обработка....?
Автор: Daniel.de.Marko   
Дата:   04-05-15 14:10

Ами възможно е. Даже има лаптопи с C7 за около 1200 лева.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за 4К видео-обработка....?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   04-05-15 14:37

Добре, нека нахвърлим какво е адекватно за обработка на 4k в относително реално време:

6 ядрена i7-ца (може и 4 ядрена, а може и 8/10/12 ядрен)
Дъно съвместимо с нея
2 броя SSD 256GB (може само 1, ако не се работи с uncompressed)
2-3TB HDD
(поне) среден клас видео с 2-4GB рам
16GB бърза RAM

Сериозната обработка на видео на лаптоп винаги е компромис, така че е нормално да е desktop-ска машина. Иначе и с 7 годишен компютър може да се обработва 4k, стига да имаш нерви като кабелите на стоманено-бетонен висящ мост...



Публикацията е редактирана (04-05-15 14:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за 4К видео-обработка....?
Автор: pmartinov   
Дата:   04-05-15 16:11


6 ядрена i7-ца (може и 4 ядрена, а може и 8/10/12 ядрен)
Дъно съвместимо с нея
2 броя SSD 256GB (може само 1, ако не се работи с uncompressed)
2-3TB HDD
(поне) среден клас видео с 2-4GB рам
16GB бърза RAM


И най-вероятно този компютър ще е някакъв нов модел без захранване и кутия .

Един лев като стане четри долара и ще може за 1000лева да се купят горните неща .


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за 4К видео-обработка....?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   04-05-15 17:35

pmartinov написа:

> И най-вероятно този компютър ще е
> някакъв нов модел без захранване и
> кутия .
>
> Един лев като стане четри долара и
> ще може за 1000лева да се купят
> горните неща .
>
Хубав сърказъм, но ако беше прочел темата по-горе щеше да видиш че сумата от 1000лв беше определена като мисията невъзможна, за това споделих какво би било адекватно за нормална редакция на 4k видео (без значение от бюджета).

Отделно има хубава опция за цитиране.



Публикацията е редактирана (04-05-15 17:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за 4К видео-обработка....?
Автор: pmartinov   
Дата:   04-05-15 18:08

Това е повече от ясно !

Но нали на автора на темата трябва да му стане ясно, че с този бюджет няма шансове.


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за 4К видео-обработка....?
Автор: Simbon4o   
Дата:   04-05-15 18:59

Най-доброто, което може да се направи е да се вземе най-коравото дъно, хубава рам поне 16ГБ и някаква видеокарта втора ръка поне GTX 660 2GB, хардове - SSD на първо време 256, после ще си добавяш... Много кораво захранване - поне 650W фортрон или по-добро. И на всичко това - най-евтиния процесор, който се овърклоква най-добре. Може и i3 ка някаква... на първо време ще работи опържен на колкото може с някакво добро охлаждане. И като дойде момента да работиш 4К сменяш процесора и добавяш още SSD, това е което може да се направи според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за 4К видео-обработка....?
Автор: ivanblg   
Дата:   04-05-15 19:05

Ясно ми е!Мненията ви припокриват моите наблюдения.Докато стигна до 4К-най вероятно дори висок клас компютър ,ще е морално остарял.Не искам супер машина-просто не съм си имал работа с 4К и се питах,какви са минималните изисквания за encoding+ някой преход,надпис и въобще-прост монтаж. Консултирам се с надеждата,че някой ще измисли нещо....иначе с много пари,да речем 3 хил.лева-отивам в компютърна фирма и казвам-дайте ми най-доброто за видео,за тези пари...и въпроса приключва.Мисля да взема един-два 4К файла и да ги пробвам,на старата ми машина-ще добия някаква представа.



Публикацията е редактирана (04-05-15 19:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за 4К видео-обработка....?
Автор: ivanblg   
Дата:   04-05-15 19:12

Колеги,не се палете в спорове.Въпроса не е толкова важен,просто да си почешем езиците...

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за 4К видео-обработка....?
Автор: zEAL   
Дата:   05-05-15 00:43

Реално за тези пари е най-добре машина втора ръка, примерно за 980лв: Dell Precision T5500, Intel Hexa Core Xeon X5660, 12GB DDR3 ECC Ram, 2броя 300GB SAS 15k, Nvidia Quadro 4000 2GB DDR5 256bit, с една година гаранция.

Но нещата при компютрите толкова бързо се променят, че е по-добре да търсиш машина като ти потрябва.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »