Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Спот мерене или компенсация
Автор: axlastro   
Дата:   01-05-15 22:38

Как според вас е по-добре да се снима в случай, че модела е примерно с тъмни дрехи и на тъмен фон или в контражур? Спотово мерене с заключване на експонацията или компенсирате експозицията, в зависимост от ситуацията. За съжаление на моето тяло спота не се мести и е винаги в центъра, което налага мерене и рекомпозиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Спот мерене или компенсация
Автор: alext   
Дата:   01-05-15 22:41

Да, при каноните е само централна точка спота...Най- лесно компенсация.

Отговори на това съобщение
 Re: Спот мерене или компенсация
Автор: asahi   
Дата:   01-05-15 22:47

Според опита на снимача.

Отговори на това съобщение
 Re: Спот мерене или компенсация
Автор: ghost4o   
Дата:   01-05-15 22:48

на моя НЕКС май и той е само в центъра - спота

Отговори на това съобщение
 Re: Спот мерене или компенсация
Автор: axlastro   
Дата:   01-05-15 22:51

При всичките им модели ли е така? Аз мислех,че само в ниския клас. Лошото е, че именно заради това не го ползвам спот меренето и сега са ми публикували една снимка на корица - гледам изгорено по лицето. Направо ми дойде да се застрелям. Може ли да кажете примерно в двата "екстремни" случая, за които споменах каква компенсация бихте ползвали - 2/3 или цял стоп? Може би ще трябва да си отговоря сам, чрез експериментиране...



Публикацията е редактирана (01-05-15 22:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Спот мерене или компенсация
Автор: aldygreen   
Дата:   02-05-15 00:27

Сложи си Magic Lantern и се научи да му ползваш възможностите. Ама и за него ще се наложи доста да се почете.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Спот мерене или компенсация
Автор: kireto_a   
Дата:   02-05-15 02:38

Не знам как е с канона и латерната, но според теорията компнесация и т.н. умни мерения нямат голям смисъл заедно, освен ако нещата не са статични и може да правиш тестови кадри, защото трябва много добре да знеш каква компенсация ще си измисли самата камера. Докато спот мернето е предсказуемо, стига "петнето" да покрива напълно областа, която е водеща за определяне на експозицията. Ако не е пак си фира. Ако покрива цялото лице, +1 би трябвало да е добре за белите хора. Но имай преддвид, че на камерата в тоя случай, хич и няма да и дреме за областите тедо ще се клипнат и в двете посоки и най-вече от дясно.

Отговори на това съобщение
 Re: Спот мерене или компенсация
Автор: Lycan   
Дата:   02-05-15 03:09

Ако не е променлива светлина отиваш на 1м за спот на бузата и след това на М :)

Отговори на това съобщение
 Re: Спот мерене или компенсация
Автор: axlastro   
Дата:   02-05-15 08:59

HTML - В М режим ли умаш предвид? 100D няма латерна, иначе да я бях качил. По принцип при по-статични сцени, когато имам и повече време да си настроя нещата да, може и така.

Kireto - не те разбрах много, имаш предвид спот мерене и компенсация да се ползват едновременно?



Публикацията е редактирана (02-05-15 09:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Спот мерене или компенсация
Автор: niki777   
Дата:   02-05-15 09:49

като имаш постановъчен кадър и непроменящи се условия, имаш предостатъчно време да си определиш експонацията правилно (със светломер, пробен кадър на М или хистограма) и да си снимаш спокойно. кийп ит симпъл [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Спот мерене или компенсация
Автор: kireto_a   
Дата:   02-05-15 10:05

да, според мен компенсацията има смисъл при осреднените мерения - като спот и center weighted. те се опитват да осреднят областа, в която мерят - ако я избереш във фотошоп и направиш Filter->Blur->Avarage, тази област ще стане 50% светло сиво(все едно цялата сцена или област е 18% отразяваща сива карта) или иначе казано ще показва 128,128,128.

Тъй като бялото човешко лице отразява повече от 18%, ние го възприемаме като около 60% светло, а камерата ще го измери като 50%(ще изглежда тъмно) на спот, трябва да дадеш +1 стоп.

А защо отразяващата 18% от падащата светлина сива карта, я възприемаме като 50% светло сиво си е космата теория, но така работи човешкото зрение.

При матричните меренията, камерата се опитва да направи всичките тия галимации сама като мери н на брой области, сравнява с база данни от сцени, внимава да не прегори някоя по-голяма светла област, някои камери мерят и цвят(различните цветове отразават различно и се възпримат различно светли), може да вземат или да не вземат фокусната точка за приоритет и на базата на всичко това, а може и още, си измисля настройките на експозицията. Ако можеш да го направиш всичко това в главата си и си измишлиш компенсация, давай [beer]. Но това се развива все повече и резултатите, които дава са все по добри и са задоволителни в повечето случаи. Ако това не те радва, снимай в row.

Отговори на това съобщение
 Re: Спот мерене или компенсация
Автор: kireto_a   
Дата:   02-05-15 10:19

но ако можеш да направиш тестови кадър заедно със заключване на експозицията, прегледаш снимката или хистограмата, тогава компенсацията има смисъл. също така вече, доста камери показват хистограмата на живо, преди да се снима.



Публикацията е редактирана (02-05-15 10:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Спот мерене или компенсация
Автор: axlastro   
Дата:   02-05-15 14:22

Да, става дума за ситуации, в които нямам време да правя тестов кадър, наоколо бръмчат репортажни фотографи и нямам много време за реакция. Досега снимането в RAW ме е спасявало, но този път за нещастие се случи да снимам на матрично мерене и с лека компенсация около 1/3 стоп нагоре.
Понеже беше слънчево, сложих модела (с черна рокля) на сянка до едно дърво с тъмни листа, но в крайна сметка малък участък от кожата, върху който светлината е падала от определен ъгъл излезе прегорена, което на печат личи повече отколкото на екрана. Знам, че грешката е в мен, но все пак се опитвам да си изработя техника, която да работи сравнително бързо и сигурно в променливи, динамични условия. Иначе като си имам спокойствието си гледам хистограми и т.н.

Ще пробвам със спотово мерене и компенсация да видя как се справя. Иначе
матричното мерене, както ти каза е доста добро и рядко ми се случват такива неща, но за нещастие когато не трябва. Може би и липсата на врътка за компенсация на тялото е проблем - със сигурност би била полезна в динамични ситуации и не случайно Канон я спестяват на евтините си тела.

Отговори на това съобщение
 Re: Спот мерене или компенсация
Автор: jivkojj   
Дата:   02-05-15 14:45

Черна дреха, значи компенсацията е трябвало да бъде надолу.

И да, това с компенсацията нагоре е доста коварна работа. Освен ако не е някоя преобладаващо бяла сцена, може да се получи така, че и от РАВ да не може да бъдат върнати гръмналите участъци. Аз затова и гледам да я ползвам основно за jpg-когато няма да променям после и каквото станало-станало. Ако снимам в РАВ, слагам 0 и после в конвертора донагласям.
Спотовото мерене го ползвах на никона, там е много интелигентно вързано с фокус-точката. Сега на сони-то е само в центъра и почти не го ползвам. Добре, че има лицево разпознаване- освен че се цели сам в очите, мери експозицията по лицето.

[beer]



Публикацията е редактирана (02-05-15 14:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Спот мерене или компенсация
Автор: axlastro   
Дата:   02-05-15 15:51

Да. Ама какво да ги направя, като ги бяха облекли половината модели в бяло :) Вече в такива ситуации 1/3 или даже 2/3 стоп надолу, на 100 ISO дори и канона не шуми толкова много в сенките и може да се дръпнат. Но както вече казах - липсата на врътка за компенсация е доста неудобна.

Отговори на това съобщение
 Re: Спот мерене или компенсация
Автор: kireto_a   
Дата:   02-05-15 16:23

http://snapndeals.com/seller/40-off-understanding-perfect-exposure-on-your-eos-camera-ebook/


това може да е от полза.

Отговори на това съобщение
 Re: Спот мерене или компенсация
Автор: Lycan   
Дата:   02-05-15 16:29

Да, имах предвид спот от близо и ръчен режим след това, докато светлината е една и същата

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »