Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Никон и MF обективи
Автор: Serbezov   
Дата:   22-04-15 00:58

Здравейте всички,от доста време само чета форума и намирам решения на проблемите си но този път въпреки че съм на ясно с телата на никон и старите ръчнофокусни обективи,че мерене има само с високият клас тела все пак искам да попитам!
Имам тяло на никон 5100,скоро си взех и един стар макинон 135мм,
Слав ми преправи байонета имам безкрайност имам потвърждаване на фокуса но няма мерене на експозицията, въвеждам скоростта ръчно,по принцип се справям с определянето на скоростта но все пак си ме дразни това!С глухарчета не ми се занимава поне на този етап.
Та въпросът ми е как скапаното тяло на никон с този обектив когато го свържа с компютъра,въпреки че не разпознава бленда ми показна мерене на софтуера на никон ?

Извинявам се за дългият пост!

Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: simbon4o   
Дата:   22-04-15 07:32

Не знам да има решение на твоя проблем. Тези тела нямат мерене и с никонски обективи. Можеш да пробваш от лайфвюто да познаваш скороста. Май имаше хак фърмуеър отключващ смяната на бленда и скорост в лайфвю.
Иначе нямаш избор, просто никон не е за ръчнофокусни.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: fraction   
Дата:   22-04-15 08:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: satyno   
Дата:   22-04-15 08:50

Донякъде съм съгласен с автора, само трябва да замени "скапано" с "предумишлено окастрено" тяло.
Как така при свързаване с компютъра показва мерене и към simbon4o някакъв линк към този хак?


Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: fraction   
Дата:   22-04-15 09:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: TheBossBG   
Дата:   22-04-15 11:29

Една полезна таблица. Когато купувате стари обективи, гледайте я! За да няма после "това що не работи"! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: Serbezov   
Дата:   22-04-15 17:43

На ясно съм какво съм купил и как да го ползвам,също така съм доволен от тялото на 5100 ползвам го основно с твърди обективи с електроника,както и самиянг който е с чип за никон,но странното за мен е че тялото свързано с компютъра със 135-та и камера контрол на никон има мерене през обектива,на скалата въпреки че не се отчита бленда при отваряне и затваряне на диафрагмата си отчита експозицията,тоест меренето на тялото с този обектив работи но го виждам само на компютъра,тялото е със последният софт[smile] ей тва не мога да си обясня[smilie11]

Ето и една посредствена снимка от този обектив без никаква обработка,снимано е със вградената светкавица[beer]

https://photo-forum.net/static/forum/2015-04/czyu5531.JPG


http://imageshack.com/a/img673/2859/Gi7WmG.jpg




Публикацията е редактирана (22-04-15 17:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: dekov   
Дата:   22-04-15 19:41

На режим "А" не променя ли скоростите при затваряне на блендата ?

Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: Serbezov   
Дата:   22-04-15 20:09

Обектива го разпознава само на М,завъртя ли селектора на различно от М изписва lens not attached !

Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   22-04-15 20:13

MaЙ има опция в апарата, Shooting with no lens, Или беше само за безогледалките...

Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: sakuraki   
Дата:   22-04-15 20:24

A shooting with no lens май съм го виждал, но не съм сигурен къде. При канон и пентакс съм откачал обектива и го слагам обратно (без обръщащ пръстен) и пак си снима. Пък и на М не е лошо де, малко е досадно някой път, но поне си се кефиш сам на тъмните/белите снимки [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: Serbezov   
Дата:   22-04-15 21:38

Няма го Shooting with no lens,никон явно на по ниският клас умишлено е орязал софтуера,иначе да няма как да няма брак ,но примерно при слънчево време светлината е около 100000 лукса при исо 100, ф8 скоростта е около 1/500,така че има начини за смятане но става по бавно и пак си иска някоя друга проба[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: Stoimen_82   
Дата:   22-04-15 21:48

Чета и на мен ми е интересно това " през компа ", само едно не ми е ясно, при положение, че обектива и тялото няма как да комуникират - как компа разбира на коя бленда е обектива, без да знае няма как да определи скоростта, нали? Старите тела имат един ринг над байонета, когато той се върти и тялото разбира на коя бленда е обектива, ринга го имат и някой от цифровите тела, Д200, Д300, Д700 и други може би... Така като настроиш определена бленда и тялото наистина може да се настрои на опция "non cpu lens" мисля че беше...та тогава вече според дадената бленда и тялото мери експозицията... При Д5100 това няма как да стане, защото освен на М режим на другите режими тялото не знае на коя бленда е обектива и всичко друго отпада... :)


Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: satyno   
Дата:   22-04-15 22:12

На мен ми е интересно какво толкова им е специалното на ниския клас никони, че не не могат да работят на приоритет на бленда със стари стъкла. Всички други познати на мен марки им е все едно какъв буркан си им сложил и бачкат в този режим.


Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: Serbezov   
Дата:   22-04-15 22:24

Щом като отварям и затварям диафрагмата с ръка и софтуера отчита промените на светлината,от там и на скоростта на компа означава че мери през обектива,не знае коя е блендата но в зависимост колко е отворена преминава различно количество светлина,поне аз така си го обяснявам,иначе в режим М тялото също не знае каква е блендата.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: simbon4o   
Дата:   22-04-15 22:30

При конекция към компа апарата мери понеже ползва лайфвюто. И не мери на база каква бленда е обектива, а на база какво влиза през него в момента преди снимката. Тази опция и меренето при работа с визьора са неактивни при телата под д7000.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: Serbezov   
Дата:   22-04-15 22:39

Без включено лайфвю пак си мери със софта.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   22-04-15 23:02

ЗА какво е мерене, разни екстри през апарата, нали всичко е ръчно??
Значи на М, от обектива фокуса и блендата. Исото-пак ръчно и така.
Ползвам един Caspeco 135/2.8 на Никонски байонет с всякакви тела- Д3200, Д7100, Д700, и всичко винаги ръчно.
Да, по-трудно се нагласят нещата, но не е невъзможно.
Според мен друг обектив, но както трябва. Моят Caspeco го давам за 35лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: Serbezov   
Дата:   23-04-15 03:10

Някой ползвал ли е актуализацията от nikonhacker.com ,и не само тази като цяло да е запознат с този форум ?

https://www.youtube.com/watch?v=PJYuJGVSSCg&feature=youtu.be

Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: Serbezov   
Дата:   25-04-15 21:23

Кеф вече апаратчето е със Liveview Manual Control ISO/Shutter актуализацията от никон хакер както по горе на клипа и си мери през лайфвю без никакви ядове[cool] [cool] [cool] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: tishovsx   
Дата:   26-04-15 20:15

Ми добър вечер, пичове!
Като ползвате ръчни обективи, има тела на Pentax, има тела и на Canon, има и убави на Nikon-ня
Аз имам една торба ръчни убави обективчета и им се кефя...
От години не съм влизал във форума, ама ми гот, че пичове като : simbon4o, JORO,pmartinov, и други дето не си ги спомням вече (да ме прощават)сигурно са още тук...ех колко вода изтече[beer]

Та такива ми ти работи...

Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: Serbezov   
Дата:   26-04-15 21:48

Ми аз затова си купувам сега такива обективи понеже така или иначе ще се минава на убавии на никоня
а тия по простите не че не стават но са си за мастори [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: sherbit   
Дата:   26-04-15 22:20

вече може да ползваш батерии без чип

Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: didesignbg   
Дата:   26-04-15 23:34

Тялото по никакъв начин не е осакатено. Хубаво е да прочетеш малко за скачаща диафрагма и как е реализирана при никон. Евтините никони просто нямат начин да разберат каква диафрагма си задал в момента (това при положение че ползваш никонски обектив разбира се, иначе и скъпите нямат как).
Ако си толкова мераклия правиш модификация с чип до AI-P

Отговори на това съобщение
 Re: Никон и MF обективи
Автор: Serbezov   
Дата:   27-04-15 15:46

Да и не само батерии без чип,виждам аз че повечето сте на ясно но си траете[smilie3]
А с четене и малко техническа грамотност се стига до истината[beer]

А до колкото до съм на ясно със скачащата диафрагма тя играе роля да задържа диафрагмата отворена при фокусиране,и не виждам каква и е връзката със меренето или греша ?



Публикацията е редактирана (27-04-15 15:48)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »