Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Избор на обектив?
Автор: bestlap   
Дата:   05-04-15 11:08

Здравейте :) намислил съм да закупвам 3-то обективче имам 35мм G1.8f и 70-300 обаче 35мм ми идва тесен доста пъти.Искам някакво хубаво и бюджетно варио примерно 14-24 17-35 или нещо подобно ако може дайте някакви съвети на какво да се спра искам да е и колкото се може по-светлосилен.Ще го слагам на д3200

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: pdimitrov   
Дата:   05-04-15 11:20

17-50mm f/2.8, а в зависимост от бюджета 18-35 на Sigma може би. Посочи сума, че "бюджетно" за всеки е различно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: Pavlov   
Дата:   05-04-15 20:34

"искам да е и колкото се може по-светлосилен"

Значи - Sigma 18-35/1.8, от него по-светлосилно варио няма [smile] .

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: Qze   
Дата:   05-04-15 20:57

Привет,
Реално 35мм са ти 52.5 заради кроп фактора 1,5, за това ти се вижда тесен.
Аз ползвам Д3200 и съм със:
17-70 Ф/2,8 сигма (25,5мм - 105мм еквивалент)
10 Ф2,8 самянг (15мм еквивалент, достатъчно светъл и широк, когато ми трябва голям ъгъл).

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: bestlap   
Дата:   06-04-15 01:51

Благодаря за съветите :)
относно цена мога да отделя до 400 лв за 2-ра ръка обектив на 2.8 ме устройва [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: PhotoBo   
Дата:   06-04-15 04:33

В такъв случай остава Tamron 17-50/2.8 втора ръка и си готов. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: GTR   
Дата:   06-04-15 10:07

Тъй като и мен ме интересува подобен обектив, бих ли могъл да попитам, какво мислите за този Тамрон (без стабилизация):
http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=17&cat=65&product=1248&show=additional

Струва ли си в сравнение с Никор 18-105?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: PhotoBo   
Дата:   06-04-15 10:44

За същия Тамрон говорим и да, струва си!
За мен това ще си остане най-приятното стъкло на разумна цена за всекидневен, а в базара се намира под 500лв. спокойно без напрежение [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: pdimitrov   
Дата:   06-04-15 11:46

Я и аз да питам, че сигурно и аз ще си купя един такъв :) Сигма или Тамрон да гледам? Във форума имаше дискусия по темата и доколкото разбрах, при Сигмата може да има проблем с бек/фронтфокус, а при Тамрона - с фокусната равнина. Та не ми е много ясно кое е по-малкото зло. За D90 става въпрос, съответно нямам фина настройка на фокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: rx   
Дата:   06-04-15 12:11

Тамрона по картинка бие сигмата стократно - просто не са в една категория! Проблема с фокусната равнина е по-изразен при стабилизираната версия и се проявява видимо единствено при снимане на пейзажи на широко, където когато знаеш как да фокусираш - по периферията на кадъра, проблема изчезва напълно.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: kvakioh   
Дата:   06-04-15 12:12

При Д90 особено трябва да се гледа. Това е тялото на Никон с най-много проблеми и нужди от настройки със Сигми, Тамрони, дори Токина обективи. И има доста странни случаи в които се налага доста калибрация и човек като си купи например 17-50 Тамрон и някоя яка Сигма като 30/1.4 и може да се наложи единия да не го ползва, защото имат различни настройки и само в сервиз.
От първото мнение на автора на темата- 18-105 е най-близо като идея, Тамрон 17-50 след това.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: Rusinov   
Дата:   06-04-15 12:21

Имал съм Тамрон 17-50 2,8 и съм го ползвал точно на Д90. Няма какво лошо да кажа за обектива, само позитивно мнение мога да дам. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: kvakioh   
Дата:   06-04-15 12:34

Tук са най-големите щастливци с Тамрона 17-50. Или късметлий, или ужасно позитивно търпеливи.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: rx   
Дата:   06-04-15 13:06

kvakioh кажи си мъката, дай да видим една снимка в която е отразен проблема ти, и ще ти помогнем [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: Pavlov   
Дата:   06-04-15 13:21

Може ли аз? :) >>>КЛИК<<< .

Tamron 17-50/2.8 без VC, Canon 550D, 21 мм, бленда 7.1 . Центърът е на фокус, краищата - размазани.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: rx   
Дата:   06-04-15 13:31

[smilie24] Пробвай да фокусираш някоя точка по периферията на кадъра - най-добре в лайв вю в някой от ъглите. Пробвай обаче с нещо по-отдалечено и равно - при тебе май има и друг проблем освен фокусната равнина [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: PhotoBo   
Дата:   06-04-15 13:33

Аз лично не виждам смисъл от подобни препирни. Човека пита - хората си изказват мнението. Едни доволни, други не - нормално е и подобни спорове да излишни. Имам десетки постове за точно тоя обектив, сравнен със стабилизираната версия, с 16-85, 18-105 - всички на база собствен опит и убеждения и ще взема да ги събера и селектирам в един общ отговор, та като някой пита за 17-50/2.8 да му дам всички мои впечатления на куп. Разбира се няма да претендирам за експертно мнение, а за лично такова. За мен Tamron 17-50/2.8 нестабилизирания (че и безмоторен, ако че е стар) ще остане най-сполучливия избор за всекидневен, светлосилен, изккючително остър и със страхотно цветопредаване, достъпен обектив за кроп. От там нататък всеки си решава според бюджета, изискванията си за светлосила, обхват, марка и др. Успех на търсещите [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: Pavlov   
Дата:   06-04-15 14:11

rx, нали си наясно, че имам същата снимка, правена с 18-105VR? [smile] при нея няма такива проблеми. Ако много настояваш, ще я изровя от архива.
Не ме устройва идеята да композирам един кадър, и след това да търся крайна фокусна точка, само и само да не е размазано. Това би ме отказало от обектива. Всъщност, на практика точно такива снимки ме накараха да го продам.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: rx   
Дата:   06-04-15 14:18

"Търсенето на крайна фокусна точка" е занятие, отнемащо около 5 секунди. Някак си съм успял да го преживея. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: Pavlov   
Дата:   06-04-15 14:24

Значи този Tamron е точно като за теб [beer] .
Аз някакси не чувствам нужда от него, с 18-105 и 35/1.8G съм успявал да снимам всичко, което съм поискал.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: pdimitrov   
Дата:   06-04-15 14:37

Щом това е положението, скоро ще поръчам един нестабилизиран Tamron, ще го пробвам и ако има проблем - връщам и събирам за 18-35 1.8, пък 18-105 ще си ми остане за щракане :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: prisonbreak   
Дата:   06-04-15 14:41

Какъв тъп спор.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: rx   
Дата:   06-04-15 15:02

Pavlov разбира се - просто по-горе попита сам за решение на въпросния проблем, и решение ти бе дадено, а ти продължи да спориш :) Истината е, че първото стъкло, което задминава тамрона по качество осезаемо струва 2 пъти повече пари от него и е само за EF-S



Публикацията е редактирана (06-04-15 15:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: Pavlov   
Дата:   06-04-15 15:21

Не съм питал за решение, а само показах снимка на проблема [smile] .

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: PhotoBo   
Дата:   06-04-15 15:27

Всъщност в този форум съм видял само 2-3 негативни мнения за въпросния Тамрон, колегата Павлов, който уважавам е един от тях, но никога не пропуска възможността да сподели, колко неудовлетворен е бил от обектива. Няма лошо, за това е форума, но не знам защо обаче се пренебрегва факта, че някои негативни впечатления може да са създадени от използването на кофти бройка или сработването и с точно тяхното тяло. Проблем, който може да възникне с различни производители. Аз също от всичките 5 или 6 такива стъкла съм имал едно проблемно, като проблема се изразяваше в меренето (винаги преекспонираше и трябваше да компенсирам), а при останалите - от бройка до бройка имаше пакнразличия в остротата също. Въпреки това, това е обектива, който е оставил у мен най-добри впечатления (от този клас и диапазон), че ако бях още на кроп сигурно бих казал, че е моя фаворит евър. В комбинация с твърд светлосилен става неизменима величина за парите си. Ако трябва да обобщя Tamron 17-50/2.8 нестабилизиран, без вграден мотор в него, made in Japan - е най-добрата бройка, която съм имал. Сега колега и приятел от форума го ползва като бекъп на моето старо тяло Д7000, като въобще няма намерение да се разделя с него, въпреки, че има Никкор 24-70 на Д750, ама то май най-добре и той да си каже мнението в темата ако реши [smilie3]



Публикацията е редактирана (06-04-15 21:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: prisonbreak   
Дата:   06-04-15 15:28

Купете си Сони и всичко ще се оправи.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: rx   
Дата:   06-04-15 15:45

PhotoBo снимката, която Pavlov показва има странен дефект, което ме кара да мисля, че или е дефектна бройка, или е изтърван, или му е разхлопана челната леща - оправял съм няколко нестабилизирани тамрона, на които по някаква причина ринга, който държи челната леща почва да се разхлабва и обектива почва да дава точно това неравномерно размазване в ляво и в дясно като на снимката. Разбира се, колегата има право да обвинява марката като цяло и да я демонизира колкото си иска, бидейки недоволен от покупката си :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: Pavlov   
Дата:   06-04-15 16:08

Спорът вече не ми е интересен, но щом ме споменавате, се чувствам длъжен да отговоря.

"да обвинява марката като цяло и да я демонизира колкото си иска" [smilie11] . rx, извинявай, ама пишеш глупости. Нищо не съм казвал за марката като цяло, да не говорим за "демонизиране". Изказвам впечатленията си от конкретна бройка на конкретен модел. И то придружено със снимки. Всъщност обективът не е лош, просто много хора го изкарват тук идеален. А не е. Има дребни забележки, които трябва да бъдат споменати. Не съм го изпускал, нямам спомени да му е била разхлопана челната леща, и с човека, на когото го продадох, имахме уговорка да го тества известно време, и ако установи проблем (с фокуса например), да ми го върне. Което не се случи.

PhotoBo, щом си следил какво съм писал във форума, би трябвало да знаеш всичко, което съм писал за обектива, а не само лошото. Моята бройка беше от японските, купих го от един от най-коректните продавачи в стария Базар, който ме остави да го тествам колкото си искам, преди да му платя. В началото го ползвах на Canon 1000D, и бях много доволен - остър, с хубави наситени цветове, 1-2 стопа по-отворена бленда в сравнение с китака, фокусираше точно на всякакви бленди и милиметри. Само че смених тялото, и на новото 550D не беше толкова идеален. Така че най-вероятно си прав, нещо не са си паснали. Но е хубаво и това да се знае, нали? Че нещата зависят от конкретната бройка, и трябва задължително да се пробва преди покупка. А не само : "Супер обектив е, купувай".

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: PhotoBo   
Дата:   06-04-15 16:48

Радвам се, че вече си говорим на един език и мненията като цяло се препокриват [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: Daniel_P   
Дата:   06-04-15 17:31

Айде и аз да споделя, найстина явно си е до бройка на обектива, а и понякога до тяло! Та моя опит е имал съм 18-55VRii и 16-85VR след което взех 17-50 2.8 не стабелизирания, ами тампона определено е по добър и от двата следователно и от 18-105! Та много остър,контрастна картинка, светлосилен- въобще си е страхотен ежедневен обектив! Който е евтин, лек,светлосила по цялата дължина, става си за пейзажи и добре се справя с портретите и бокенцето не е лошо! Еми и за мен това може би е най добрия обектив за ДХ тяло, не съм пробвал сигмата 17-50 2.8 и никон 17-55 ма никона и да е по добър цената му е 4x. Та това мога да кажа, аз по въпроса. Но трябва да се тества задължително! А за малко да забрая, единствения недостатък който излезна е че има не дотам явно добра прахо защитеност, понеже открих две прашинки влязли вътре и се появяват при нощни пеизажи по снимките по някога! Незнам до колко са защитени евтините Никонски но това съм открил за тамрончето което е на няколко години :)



Публикацията е редактирана (06-04-15 18:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: Tenebrus   
Дата:   06-04-15 17:51

Супер ме домързя да чета всичко. Ще кажа само следното :

Купих си наскоро Сигмата 17-50 2.8 със стабилизацията. Чудесно стъкло. Мога да говоря само хубави работи. Като ходих да го взимам държах да пробвам и Тамрона. Тамрона е една сериозна идея по бавен, шумен и пластмасов (говоря пак стабилизирания).

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: GTR   
Дата:   06-04-15 19:31

А за Sigma 17-70mm f/2.8-4 DC спрямо Тамрон-а, какво бихте казали?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: kvakioh   
Дата:   06-04-15 20:31

ВСеки Тамрон, различен от 15-30 VC, 24-70 VC, 70-200 VC, 90 macro VC, 60/2 macro за какъвто и да е байонет и тяло е бледо и недомислено компромисно решение за нещо по-добро- прекалено пластмаса, прекалени игри с фокуса, бройки, кривене и други. И най-вече парите играят в полза на това, че този 17-50/2.8 е много евтин, иначе е много компромисен. Тамрон ще пуснат скоро и такъв обектив, вече наситиха всичките мм от 15 до 200 за ФФ, сега идват кропките.
17-70 Сигма ако е новия, е готино решение, но основно ако се комбинира с някой телеобектив и дотам за готина система с 2 обектива и покриващи всичко.
Сигма 17-50 OS е по-добър обектив, има и Токина 16-50/2.8, който също е доста добър като оптика, изработка и без проблемен фокус, но е рядък. При Сигмата може да има недобър фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: DX   
Дата:   06-04-15 22:19

Автор: kvakioh
Дата: 06-04-15 20:31

ВСеки Тамрон, различен от 15-30 VC, 24-70 VC, 70-200 VC, 90 macro VC, 60/2 macro за какъвто и да е байонет и тяло е бледо и недомислено компромисно решение за нещо по-добро- прекалено пластмаса, прекалени игри с фокуса, бройки, кривене и други.
[smilie23]
Малко нескромно звучи подобна констатация!

Много по-добре щеше да е ако всичко това започваше със "Според мен всеки Тамрон, различен от..."
А който знае английски или руски и се порови малко в чуждестранните форуми ще види, че според мнозина точно пък този Тамрон 17-50/2.8 е за предпочитане пред всички изброени до момента в темата, пък който желае да взима Сигми стари-нови, все тая...постоянно изразен проблем с фокуса, особено при кроп тела.

Иначе за мен е ясно, че който твърди, че обектив, като Тамрон 17-50/2.8 (нестабилизирания) е "бавен, шумен и пластмасов", съвсем не се интересува от оптичните му качества, а гледа недостатъци, като изброените, пък макар и да сравнява със стабилизираната версия, за която стана ясно, че наистина не е толкова остра и надеждна, като нестабилизираната, която обсъждаме тук!

За мен пък обектив като Сигма 17-70 е компромис заради непостоянната бленда по цялата дължина, а сигма 17-50/2.8 ОС пък е по-мека от нестабилизирания Тамрон 17-50/2.8. На тая Сигма всъщност силата и е в 50-те мм и най-вече защото там има стабилизация, а подобен обектив се взима заради широкия и светъл край най-вече, пак според мен! Кой чел, чел - който иска да си сипе [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: nevermess   
Дата:   06-04-15 22:29

Още един глас за Sigma 17-50 2.8. Сравнявах я с Тамрона и Сигмата ми хареса повече. НА тамрона мотора му шуми много и това е проблем при видео... за тези, които снимат де. Аз снимам и шума ме дразни...
Стабилизацията на Сигмата определено е предимство. Стабилизираният тамрон не е толкова добър оптически....

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: AlexHD   
Дата:   06-04-15 22:31

Sigma > Tamron > Tamron VC

Общо взето е така :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: DX   
Дата:   06-04-15 22:40

Автор: AlexHD
Дата: 06-04-15 22:31

Sigma > Tamron > Tamron VC

Общо взето е така :)


Според кого? Леле как ме дразните с генералните си заключения, в които обобщавате и налагате личното си мнение, но го изказвате все едно сте някакви фото гуру-та и друг вариант няма, само вашия... [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: AlexHD   
Дата:   06-04-15 22:58

Според ревюта из мрежата, които на скоро четох и мнения от тук. Наскоро се интересувах точно от тези обективи. Това са моите заключения от изчетеното. Нямам възможността да си ги купя всичките.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: DX   
Дата:   06-04-15 23:07

Тогава малко е безсмислен спора, кой какво прочел в интернет...или един приятел на един приятел имал такъв обектив... Говорете от преки лични впечатления, а не от прочетеното в споснорирани и платени сайтове и ревюта. Така ще сте от полза и на останалите [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: kvakioh   
Дата:   06-04-15 23:50

Не е домислен 17-50/2.8 Тамрона, още повече, че бива хвален/ използван по-стария без стабилизация. Което означава само, че има голям компромис, иначе да го хвалят и купуват масово най-новия с VC. Значи-евтин пластмасов, с предимството че е 2.8 и толкова.
Сигма 17-50/2.8 ОС е с нова конструкция, нов вид стабилизиращ ринг и конструкция (тайно проверено от 2-3 отворени такива и няколко от по-старите). Въпреки че не е Арт или С обозначен, си е със бърза стабилизация и ако пропуснем вероятността за неточен фокус(което се коригира в Сигма сервиз, не да тъне в Никонски/Канонски срещу заплащане и много време) и фокуса е доста бърз. 77мм филтър срещу само 67мм при Тамрона.
Tokina 16-50/2.8- с 1 мм в повече, метал, голямо като стъкло (77mm срещу само 67 за Тамрона) и доста бърз автофокус.

И не е генерално, не гледам някакви ревюта, цифри, диаграми и други подобни. Без някой да се обижда, или да звуча негативно, но Тамроните 17-50/2.8 най-често ги купуват хора, които са си продали китаците за 100-150лв (може и в евро да ги гледате, не говоря само за БГ), дали са 300-350-400лв щото повече не могат/искат да дадат за нещо по-яко, или няколко неща по-яки. Особено при Никонски кроп тела, където 18-105 и 35/1.8 са по-готината, универсална и удобна конфигурация. Д7100/7200 бих смело казал, че с 18-140 само е по-добре. Още по-ясно бих го дал като пример, че има доста хора, които купуват въпросния Тамрон и дотам, повече няма какво да дадат или искат. Ни твърди, ни нещо по-светло.
В случая и аз се отплеснах, като измених на началното си мнение, че 18-105 ще е по-логичния избор в случая.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: lamerko   
Дата:   06-04-15 23:59

Баси драмите с тоя 17-50. Аз сравнително доскоро въобще не поглеждах към Тамрон (генерално), но след като преминах на ФФ - видях малко зор със стъклата. Та четох що нещо четох и накрая си взех 24-70. Интересното е, че тоя модел на Тамрон е всял много голям смут из сайтовете с ревюта [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: ivjordan   
Дата:   07-04-15 00:07

И аз писах в една предишна драма от същия сорт (щото тая драма се повтаря във форума всеки месец), че 18-105 е напълно достатъчен и значително превъзхожда въпросния Тампон, но тогава ме игнорираха. Сега пак ще ме игнорират, в което няма лошо. Аз не съм специалист, просто споделям мнение.
Безсмислено е да се дадат 100-200 кинта повече за обектив с по-малък обхват и крива фокусна равнина. Освен това, твърде пластмасов и мощно засмукващ прах от околността. И това само за 2,8 които на кроп така или иначе не означават "светъл".
Ама, за всеки влак си има пътници.
Аз бих си купил (и съм си купил) 18-105 и 35/1,8. Така имам и светло и универсално за същите пари.
Сега обмислям да си взема и една петдесетка на 1,4 и съм по-добре от всякакви тампони. А, забравих, имам и стабилизация на вариото, която спокойно снима до 1/15 от секундата в широкия край.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: victory13   
Дата:   07-04-15 00:24

Тамрон 17-50 нестабилизиран ми беше първият и основен обектив около 2 години време с с5. Взех го от колега, пресен американ внос.
Както всяка любов, и тази поръждяса... Тръгнах да го продавам, и се ужасих от фокусните проблеми с 1 д300, 2 х д90, и едно д60 май беше /обектива беше с мотор/. На нито едно от тези тела нямаше фокус този обектив, корекцията в д300 изобщо не помогна...
В крайна сметка го купи колега с с5 пак [cool] .

Та ако ще се ползва на д90, много, много внимателно да се тества [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: prisonbreak   
Дата:   07-04-15 09:39

Повечето мнения тук наистина са доста не точни и супер "лайшки".
В тръбата има толкова много клипчета,филми и разкази.
Прстанете да питате става ли тоя обектив (за 400лв. ) в базара.
Ами става обективи колеги и колежки. За тия пари толкова.

Получаваш, толкова колкото плащаш. През 3 дена една и съща тема.
Старите Сигми са проблемни с фокуса. Старите тамрони са проблемни с шума.

За новите мнение нямам. Те са и скъпички.
И аз искам да си взема 24-70/2.8 на Никон. Но нямах 2к и си купих новата версия на Тамрона. Ми перфектен е за парите си.

А не бях си гурен за Никона, щотото и там и се носи слоавата че е до бройка.

А, и нещо друго. Аз не съм от хората който гледат крайща,винетиране, цветове и т.н. Снимам>смъквам на ПЦ-то>лек едит > Печат. И се кефя....

Тва е . [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: Daniel_P   
Дата:   07-04-15 12:50

Не знам ама все едно говорим за различен обектив тука! Или моята бройка е няква златна :D Моя Тампон е остър дори и на 17мм, фокуса му си е точен, въобще не е бавен, до сега не съм попадал в ситуация в която да не фокусира дори и много тъмно да е! Не знам кво толкова му намирате пластмасово, всичките в тоя клас са такива :D Единствено съм съгласен че е шумен Относно 18-105 пасти да яде спрямо тоя Тамрон! Въобще не е компромис точно 18-105 е компромис!Много ми е интересно с калво го превъзхожда според колегата (ivjordan)( В осрота,цветопредаване,светлосила,бързина,боке??? :D Ок с 50-105 но към края е доста мек! Имамх и 35 1.8 и я продадох, понеже след като взех Тамрона не си спомням да съм го слагал някога, въпреки че си е хубав обектив ! А за сигмата 17-50 2.8 както казах и горе може да е и още по добра!



Публикацията е редактирана (07-04-15 13:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: Daniel_P   
Дата:   07-04-15 13:26

А сега видях мнението и на kvakioh, което е не до там позитивното, после сам си го е казал:( Още по-ясно бих го дал като пример, че има доста хора, които купуват въпросния Тамрон и дотам, повече няма какво да дадат или искат. Ни твърди, ни нещо по-светло.) Ами точно така прав си, защото обектива е достатъчно добър за всекидневен или да тръгнеш на разходка, патуване и дори да заснемеш събитие, без да закачаш твърд с който може да се искара в дадени ситуации и малко повече :)[shtrak]



Публикацията е редактирана (07-04-15 13:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: GTR   
Дата:   07-04-15 14:23

Хахаха ... [smile] Горко на такива като мен, които нямат много опит...[smile] Имам 18-105; Чета вчера темата и се надъхвам, как след работа ще ходя да си взема Тамрона... след няколко часа чета пак, че е добре да се пробва с конкретния апарат и си казвам "утре ще си взема фотото и с него в магазина, а после ще си продам 18-105цата... Ставам тази сутрин, приготвям чантата с апарата за го взема с мен и чета отново - Тамрона не е нищо кой знае какво и едва ви е нещо много по-добро от китака... Казвам си, "ми тогава да не чупя грешни пари за друг обектив, не са ми излишни" и оставих апарата вкъщи. Сега пак чета и отново ме обзема желанието да ходя да си го купя [smilie25]
Добре си разнообразявам деня с такива емоции [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: Daniel_P   
Дата:   07-04-15 14:43

Да весело :D По някога се изпада в крайности и всеки си знае неговото! Но така е всеки има различен вкус и потребности :) А и явно тук е и до бройка обектив- тяло! Така че нищо не ти пречи да отидеш и пробваш, а не е задължително да копуваш! [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: Pavlov   
Дата:   07-04-15 14:49

GTR, правилното решение е едно [smile] , стига да имаш средствата. Вече притежаваш 18-105, купи си и Tamron-а. Поснимай известно време и с двата, и реши кой да си оставиш. Аз бях така - имах едновременно Tamron 17-50/2.8 на 1000D и 550D, и 18-105 и 35/1.8 на D80 и D5000.

Daniel_P, ще съм ти благодарен, ако пуснеш снимки с твоята бройка примерно на една права тухлена стена, на 17 мм, на различни бленди. И да са в цял размер. Да се види колко му е права/крива фокусната равнина.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: Daniel_P   
Дата:   07-04-15 15:13

Предложението на Pavlov е добро и аз така направих взех 17-50 на старо и имах 16-85VR и си реших за себе си ;) А за снимката ок довечера като се прибера ще щракна няколко кадъра! В интерес на истината това не съм го пробвал!

Ето няколко кадъра с него:

https://photo-forum.net/static/forum/2015-04/xete0296.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1424377943_DSC_1315vzfor.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2015-04/jcbx3702.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1419884604_DSC_7698vforum.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1419279588_DSC_0058for.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2015-04/cpxs4081.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1419369083_DSC_9898da2forum.jpg




Публикацията е редактирана (08-04-15 17:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: Daniel_P   
Дата:   07-04-15 15:19

Ето и в фейса

тук

тук



Публикацията е редактирана (07-04-15 15:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: Daniel_P   
Дата:   07-04-15 15:33

И няколко портретни

тук

тук

тук

тук

тук

тук

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: kvakioh   
Дата:   07-04-15 20:28

DSLR с един обектив, и неупотребявани никога други преспокойно може да се замени с всяка турбосапунерка или новите камерки с големи сензори от Сони, Фуджи и други. Това имах впредвид, че като се купи Тамрон 17-50/2.8 и се сложи за постоянно на голямо черно тяло. Еффффтина работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: Daniel_P   
Дата:   07-04-15 22:01

Kvakioh по принцип ти следя коментарите и по някога мнението ти съвпада с моето! Ма тука взе да си ги смучеш да не казвам от къде, чак ме разсмиваш [smilie5] [smilie6] И 18-105 хич пък не е ефтинджок, а не от най високия клас е :D Тампона става за ежедневен и по някога ако се наложи да се вземе само един си става,и е добър! Това е което пък аз имах предвид, а иначе аз го ползвам в комбинация с 85 1.8 Г така че е виж имам и друг [smilie5]



Публикацията е редактирана (07-04-15 22:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: Daniel_P   
Дата:   08-04-15 00:45

Ето линк към кадрите който обещах за фокусната равнина! Ако някой разбира да си даде мнението! Снимките ги направих точно по смрачаване и на 800исо но мисля че ще покажат ако има нещо, 7 кадъра на 17мм от бленда ф2.8,ф3.5,ф5.6,ф6.3,ф8,ф11 [shtrak]
http://dox.bg/files/dw?a=b2e0386595

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: DX   
Дата:   08-04-15 00:54

Защоооооооооооо? Защо ги качи тези кадри, Даниел? Сега ще те обвинят в манипулации, снимал си с Никкор 17-55/2.8 или тухлите са от новите - дето се фокусират лесно и зидаря не е бил пиян, като ги е редил!
А сега да дадат кадри и от Сигмите, че и от уникалния 18-105 [smilie5] ... ама няма да смеят [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: DX   
Дата:   08-04-15 00:57

ПС: Щях да кажа да ги сравните, ама то пък 18-105 няма нито 17мм, нито ф/2.8 та...ще трябва да гледаме стоп нагоре [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: PhotoBo   
Дата:   08-04-15 01:24

Той човека даде достатъчно снимки (всякакви), който не му харесват и смята, че с другите от изброените резултатите ще са по-добри - да взима някой от тях [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: Daniel_P   
Дата:   08-04-15 12:46

Хаха DX няма лъжа няма измама би ми се искало да е 17-55 2.8 ма и той си има кусури;) А иначе DX, снимката се са снимани в роу и само са преобразувани в jpeg и са напълно в суров вид! Преставяш ли си ако бях снимал на 200 исо в jpeg, и следоватрлно с добавен контраст, острота и цвят, а и без протектора които е на обектива , малиии щяха да се виждат и порите на тухлите :D
Та така аз съм до тук, дано все пак съм бил полезен! Съжалявам че някой колеги са попаднали явно на не до там добри бройки! И в крайна сметка като се купува този обектив трябва да се пробва, защото явно е до бройка и комбинация с тяло! Но това не важи само за Тампон а за всички марки! Защото с 35мм примерно който имах и продадох, июах back fokus с старото ми тяло д5200, а с 85мм режеше!После с д7000 35 на -20 настройка на фокуса го докарваше но пак не беше това което знам че може да даде 35 и за това го продадох на скоро на комшията кой има д3200 и на него направо реже :D А де явно си е и до пасване. А 85 1.8G на д7000 също ми даде back fokus но на -15 се оправи и си реже, а тамарона е на 0 никъв дерт! Така че е комбинация от късмет :) Поздрави и успех на всички [shtrak]



Публикацията е редактирана (08-04-15 12:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: lamerko   
Дата:   08-04-15 13:53

DX е прав - тестовите кадри са компроментирани, понеже не е спомената техническата спецификация на тухлите, сертификати за произход и платени декларация свободен текст от маг Илиян за астрална чистота...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: bestlap   
Дата:   08-04-15 14:30

А можете ли да ме посъветвате при закупване какво да гледам като състояние на самият обектив и как да го пробвам в еконт като си взема лаптопа и тялото ?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: Daniel_P   
Дата:   08-04-15 15:36

Тук е добре да се намесят и обобщят хората които са има ли проблем с обектива да споделят отново точно какъв проблем са имали и при какви обстоятелства са се проявили и да кажат как да го тестваш по въпросните проблеми успех! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: marves   
Дата:   08-04-15 15:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: PhotoBo   
Дата:   08-04-15 16:42

Само да добавя, че в някои офис на Еконт явно няма да има проблем за тестването, защото няколко пъти в София-офиса до нас съм тествал с чарт таблица и лаптоп, както и няколко снимки отвън пред самия офис, но може би защото по едно време им ползвах услугите доста и направо си бяхме станали близки [smilie18]
Идеята ми беше, че не пречи да се пита за подробен тест, все пак имаш 15мин за това.



Публикацията е редактирана (08-04-15 17:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: fistmele   
Дата:   08-04-15 17:46

И аз съм ходил в офис на Еконт (в София) с тестова мишена за фокусиране и лаптоп при получаване на обектив. Служителите нямаха никакви възражения, но се вместих в 15-те минути за тест, разбира се.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: kvakioh   
Дата:   08-04-15 17:48

Kaкто и да го измяте, нещо, за което ще трябва да изкара човек 5-10-20-120 минути, за да го пробва, тества и др. значи не е читава работата.
Доцент Нагласенко е.
Най-интересно е след всичките тия много думи, и аз казах някои в повече, какво избра автора на темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: bestlap   
Дата:   08-04-15 22:38

Ами двоумя се между Тамрон 17-50 2,8 или нещо 14-24 но не знам какво да бъде то [smilie10] но май ще взема първо Тамрон 17-50 2,8 и после ще търся нещо с по малко мм :) До няколко седмици ще ми подарят един D7000 [thankyou] [smitten] и каквото и да купя ще го ползвам на него а на D3200 ще си стой с 35мм 1.8 както в е момента [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: kvakioh   
Дата:   08-04-15 22:42

14-24 е в доста силна категория, и различен от Тамрона...
В широкото има доста обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: bestlap   
Дата:   08-04-15 23:24

Да,но като цена не знам дали ще се вместя в около 400 лв 2-ра ръка за нещо читаво :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: PhotoBo   
Дата:   08-04-15 23:39

За около 500лв. ще се вместиш за Tokina 12-24/4, обектив който съм имал и винаги препоръчвам, когато става въпрос за бюджетен широкоъгълен варио обектив. Та за него съм с две ръце за [smilie24] [smilie24]
Проблема обаче с него е, че ще отдалечиш от първоначалната цел и задача, която си поставил в началото, а именно не е светлосилен (макар и с постоянна бленда) и не става за евридей обектив (разбира се, зависи от употребата, но като цяло...), а и голяма дупка се отваря между 24 до 35мм. Според мен първо тествай и ако ти хареса Тамрона - първо него вземи, а след това, ако осъзнаеш истинска нужда от още по-широко стъкло - ще го мислиш. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив?
Автор: bestlap   
Дата:   08-04-15 23:54

Благодаря ви за съветите намерил съм един тамрон 2-ра ръка до 1 седмица ще е при мен :) [cool]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »