Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Светкавица за събитие в голяма зала
Автор: ops5   
Дата:   04-04-15 11:05

Здравейте,

от време на време ходя на някаквия събития/мероприятия и се опитвам да си снимам лекторите или други интересни моменти. Нямам светкавица, а тази на фотоапарата не е достатъчна. Вчера бях на подобно събитие и всички снимащи (не знам кой доколко беше любител, като мен или по-сериозен фотограф) имаха светкавица. Замислих се, че и аз явно трябва да си купя, за да ми се получават по-добре нещата.

И възниквант някои въпроси:

Какво трябва да гледам за светкавицата ( имам D5100)? Освен това масово съм виждал да слагат някакви картончета на върха на светкавицата. Видях една мацка да имаше някакво капаче на светкавицата - може би да я омекотява свтрлината знам ли? Ако обекта е на примерно 7-8-10 метра какъв ще е ефекта от светкавицата?

А сигурно има и други въпроси, за които не се сещам.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за събитие в голяма зала
Автор: niki777   
Дата:   04-04-15 11:22

светкавицата вече рядко има смисъл в репортажното снимане.
добра практика в такива ситуации е да снимаш на високо ИСО и отворена бленда. в доста от случаите ти трябва поне ф/2.8 обаче, което е свързано с кинти за обективи.

ако си от сф мога да ти дам една светкавица за няколко дена, да си поцъкаш и да видиш дали те кефи [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за събитие в голяма зала
Автор: ops5   
Дата:   04-04-15 11:36

Имам светлосилен обектив 50мм 1/8G, но вчера не беше в мен, за да пробвам. А и ми трябва по-широк. С китовия 18-55 докарвам нещата в кадър, но той си е яко тъмен.

Знам, че трябва широк и светлосилен обектив, но са наистина сериозни цифри.

Един по-поносим, който съм набелязал за след време http://magazin.photosynthesis.bg/offer/211203075001.html

но минимума му е 3.5 бленда. С по-отворена бленда сумите са доста по-високи, които за моя случай са безмислени. От Сигма и Тамрон видях малко по-евтини, но пак са цифра.

Значи все пак трябва да мисля за светкавица, само с обектив ще трябват много повече пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за събитие в голяма зала
Автор: rx   
Дата:   04-04-15 11:40

Ако ще снимаш "лекция", където няма да има кой-знае колко движение, можеш да се ориентираш и към нещо ръчно - примерно самянг 85 1.4, който за парите си ще ти даде несравнимо добра картинка.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за събитие в голяма зала
Автор: niki777   
Дата:   04-04-15 11:51

според мен не бързай с покупка на каквото и да е било. наблюдавай по-внимателно кое, как и защо снимаш; както и какво точно в резултата не те удовлетворява, може и тук да постнеш.
от 18-55 + 50/1.8 може дооста да се изстиска [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за събитие в голяма зала
Автор: MauMyHa   
Дата:   04-04-15 12:06

Светкавица си е задължителна. Вземи си от онези дето са по 150 лева и комплект батерии за тях със зарядно. Вярно че са без ТТЛ но, в повечето случай ще работиш на ръчен режим. Няма да те раззочороват!

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за събитие в голяма зала
Автор: ops5   
Дата:   04-04-15 15:22

Това TTL не е ли за моменти с повече движение - например някой се движи по сцената. Или изведнъж минава някоя интересна личност и трябва бързо да го щракнем?!?!

На прима виста си мисля, че ще трябва да си взема светкавица - дори мислиех, че ще трябва да отделя повече от 150лв - например 300-400. С яките обективи ще е много по-скъпо.

Като цяло искам да снимам с широк обектив, защото обикновено седя на първите редове. Другия вариант е да се поразхождам и така да снимам, ама си мисля че това е повече за баш фотографите, които са по-скоро за това на събитието - да снимат. А аз съм главно заради събитието, фотото е между другото.

Явно ми трябва малко повече инфо.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за събитие в голяма зала
Автор: quazimodo   
Дата:   04-04-15 17:10

Трябва ти запознанство с другите фотографи на събитието[smile].


Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за събитие в голяма зала
Автор: ops5   
Дата:   04-04-15 18:19

Още малко и си ме уредил с фотографка :).

И все пак, някой друг път (ако дотогава не съм взел светкавица) наистина може да питам някой от по-разбиращите и снимащи на място.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за събитие в голяма зала
Автор: iasen2   
Дата:   04-04-15 19:40

Зависи от събитието. Има случаи в които динамичния обхват на сцената е много голям и ако снимаш примерно на високо исо без светкавица или голяма част от нещата изгарят или се получават тъмни сенки или и двете заедно :)

Много често изнасям светкавицата със статив и чадър до мястото, където снимам . Но за тази цел си трябва планиране и обмисляне какво и как ще снимаш . Не ги слушай тея , дет ти казват че без светкавица не става . Просто трябва да се научиш да я ползваш , трябва си опит и много проби .

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за събитие в голяма зала
Автор: Slivenski   
Дата:   04-04-15 19:47

След вчерашната тема за "черната светкавица", когато написах буквално какво е нужно, а ме обвиниха, че спамя, сега не смея да напиша нищо... [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за събитие в голяма зала
Автор: axlastro   
Дата:   04-04-15 19:47

Скоро снимах на едно събитие ей така, да се пробвам. Снимах със светкавица и 85 1.8, като повечето време бях на 1.8 и исо 800. Мисля, обаче че имаше и кадри, в които не беше светнала светкавицата (нямаше време да рециклира) и почти не се усещаше разлика, та можех и без нея да мина...



https://farm9.staticflickr.com/8668/16706759471_735e2eee33_c.jpg

IMG_0272 by a.petlichkov, on Flickr


https://farm9.staticflickr.com/8675/16520457308_62b4130d6f_c.jpg

IMG_0263 by a.petlichkov, on Flickr

Има вариант да се снима и без светкавици - ето кадър на 1.4 и iso 500


https://farm6.staticflickr.com/5601/15262360528_a764c60e33_c.jpg

IMG_0005 by a.petlichkov, on Flickr

Проблема е, че при такова осветление на 1.4 фокуса е доста разтегливо понятие с някои по-евтини тела като моето.

Със светкавицата с лека компенсация 1 стоп или нещо такова надолу при iso 400 и малко по-висока скорост белндата вече беше 2.2 и имаш и асиситиращата лампа на светкавицата да помага с фокуса.

Но има и добре осветени събития - там може би би станало и без светкавица, не знам - тук е времето професионалистите да кажат.

Ако си на първия ред един 35 1.8 може би ще е добър вариант.



Публикацията е редактирана (04-04-15 19:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за събитие в голяма зала
Автор: ops5   
Дата:   05-04-15 01:25

От една страна съм благодарен на хората с мнения, от друга не разбрах много. За последното са виновни малкото ми знания и опит, а не съфорумците.

Нямам много обективи, тъкмо 2 и тези дни ще си взема трети 70-300 или 55-300 - но той хич не се вписва с темата.

Та светкавица ще си взема - ще попочета повече за TTL и водещо число и другите неща за този атрибут.

После остава повече снимане и проби. Благодаря на всички за мненията, ако някой мисли, че може да полезен още, ще съм благодарен и на него.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »