Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: GTR   
Дата:   27-03-15 10:20

Здравейте на всички [smile]
Бих ли могъл да помоля за вашето мнение и помощ?
Начинаещ любител съм. Снимам с Nikon D5100. Взех си този апарат, тъй като има възможност за ръчни настройки и идеята беше да задълбочавам познанията си във фотографията. Но така или иначе последните две години все не остава време и … снимам с автоматични настройки на апарата. Имах китов обектив Nikkor 18-55 без стабилизация. След четене в интернет и всеобщи препоръки си взех Nikkor AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR. Снимам при автоматични настройки за landscape или portrait … И проблемът е, че цветовете на снимките ми изглеждат по-бледи, отколкото при 18-55, което на мен не ми допада. Снимката е ясна но цветовете са по-бледи – говоря например за цветовете на морето, на цветя (съжалявам но нямам под ръка снимка, за да ви покажа…).
Бях се насочил към продажба на 18-105 и покупка на Nikkor 16-85 но ми казаха, че едва ли мога да очаквам значителна разлика в цветовете при автоматични настройки. По-скоро е въпрос на настройки от апарата.

Та молбата ми е, бихте ли ми казали някакви препоръчителни настройки за снимане в градски условия (сгради, забележителности) и/или пейзажи, като акцентът за мен е в засилване на цветовете ако е възможно… Ползвам апарата за снимки при командировки и пътувания - тоест минавам от някъде и снимам, нямам време да отделя за експериментиране в различни режими, за съжаление ...

PS: А също така ми препоръчаха вместо Nikkor 16-85 да погледна Tamron SP AF 17-50mm F/2.8 XR Di II LD (без стабилизация) – бил хубав обектив … въпреки че в интернет чета противоречиви мнения. Вие какво мислите (като говорим за Nikkor 18-85 втора употреба – 1000 лв. просто не мога да дам за обектив)- струва ли си да заменям 18-105 или по-добре да се науча да го използвам по-добре?

Много ви благодаря за всички мнения и съвети!
Хубав и успешен ден!


Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: realnoncho   
Дата:   27-03-15 10:23

Покажи 2 абсолютно еднакви кадъра с двата обектива. Аз не мисля, че ще има особена разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: GTR   
Дата:   27-03-15 11:01

За съжаление нямам два еднакви кадъра, защото продадох единия обектив и после купих другия. Но ще кача снимки при първа възможност, за да видите за какво говоря ...

Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: Mogila   
Дата:   27-03-15 11:11

Да не си сменил настройката на камерата или на програмата, с която обработваш от sRGB в Adobe RGB?

Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: milen4040   
Дата:   27-03-15 11:15

18-105 е в пъти по-добро решение от стабилизирания 18-55, пък да не говорим за нестабилизирания.
Не става ясно какво сравняваш жпег от апарата или роу файла, но и в двата случая проблема ако го има е въпрос на настройки [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: GTR   
Дата:   27-03-15 11:50

Снимам и сравнявам ".жпег" формат. Не съм пипал настройките - снимам с фабрично зададените за портрет и пейзаж. Довечера ще кача снимки, за да видите и прецените.
Бихте ли споделили, какви примерни настройки мога да направя за по-добри пейзажни снимки. Или по-скоро фотография в града - сгради, забележителности(предстои ми една командировка и мисля да взема апарата с мен).

Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: deerstalker   
Дата:   27-03-15 12:05

[smilie24]



Публикацията е редактирана (27-03-15 23:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: Божидар58   
Дата:   27-03-15 12:15

18-105/VR е перфектен обектив с идеално цветопредаване. Търси проблема на друго място....


Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: GTR   
Дата:   27-03-15 12:31

"deerstalker", извини ме че "крада" от твоето време ... Как можах да поискам съвет в интернет форум... такова безочие от моя страна[smilie11] Ако искаш, дай банкова сметка, да ти преведа 5 лева за консултацията.
Фотографията не ми е професия. Мислех, че ще имам време но, поради естеството на работата ми се оказа, че това не е така. Проблем ли е? Какво като съм попитал за съвет? Никого не съм задължил да ми отговаря, всичко е въпрос на добра воля. Идеята на форумите не е ли именно взаимопомощ?! По твоята логика човек за нищо, в никоя сфера, не трябва да иска "безплатен" съвет, щото видиш ли, може или сам да научи и ако не, то тогава краде от времето на другите.

Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: mihajlov2   
Дата:   27-03-15 12:33

За мен да ползваш 2 години DSLR в изцяло автоматичен режим си е направо углавно престъпление...[smilie18]
Няма да те убеждавам колко по-добре е да снимаш в RAW, в режим Aperture Priority и т.н. и т.н. Няма да ме разбереш.
А на твоя въпрос - отиваш в Shooting menu - оттам в set picture control - vivid. И вдигаш saturation с една степен. Или с две. Може също и контраста - с една степен.
Всъщност такива настройки, а и много повече всъщност, могат да се направят, ако снимаш в RAW, когато след това си обработваш файловете в RAW конвертора - примерно Лайтрум.



Публикацията е редактирана (27-03-15 12:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: deerstalker   
Дата:   27-03-15 12:38

[smilie24]



Публикацията е редактирана (27-03-15 23:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: EvaJor   
Дата:   27-03-15 12:54

Не сменяй обективите, 18 -105 е чудесен обектив за туристически и любителски цели за 5100. Ако искаш снимки с по наситен цвят - задай vivid или landscape-ако снимаш пейзажи. Ако снимаш портрети -задай portrait. Всичко това се регулира от информационния екран -иконката най-долу и най- вдясно, непосредствено преди иконката за BKT.
За наситеност и регулиране на контраст и острота- в менюто Shooting menu, Set Picture Control, Ok и после -стрелка надясно, оттам ще си избереш каквото си избираш.

Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: milen4040   
Дата:   27-03-15 13:25

виж това
http://kenrockwell.com/nikon/d300/picture-control.htm



Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: GTR   
Дата:   27-03-15 13:52

Благодаря ви[beer]
Именно тази функция "vivid" мисля, че ще свърши работа. За портрети съм си взел Nikon AF-S Nikkor 50mm f/1.8G. Много съм доволен от него, пак при автоматични настройки. Предимно ме интересува настройка за снимки в градски условия (туристически). Иначе по-добре да си снимам с мобилния телефон, вместо половината багаж да ми е само фотоапарата.
Книги съм си купил поне 5-6 (последно даже малкото книжле на създателите на фото-форум). Теоретично съм подготвен, поне с основните положения, но нямам време за практика - като се прибера вечер снимам една саксия вкъщи - това ми е практиката[smilie18]
Следя всички курсове за начинаещи и ако излезе някой, който да започва от поне 9 часа вечерта, бих се записал. А работата ми е пред компютъра и докато другите пушат аз "кибича" във форума - това е моята "пуш-пауза", затова пиша [smilie7]
Та така ... Благодаря ви за мненията[smilie24]
Бъдете здрави и успех във всички дела!
[shtrak]



Публикацията е редактирана (27-03-15 14:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: deerstalker   
Дата:   27-03-15 16:06

Успех в начинанието и ще се надяваме да видим снимки.
Видях, че споменаваш за Никор 50/1.8 [smilie24] чудесен избор.

Настройката на фотоапарата в градски условия - според ситуацията, светлината и т.н. Тук всичко зависи от познанията и опита на снимащия. Просто е нужна практика, всеки ден да се снима и вярвам, че след време снимащия ще се справя във всяка една ситуация. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: batsali   
Дата:   27-03-15 20:16

Съвет от мене - не ти трябва да отделяш време да се запознаваш систематично с техническата страна на фотографията. Имаш цифрова камера, ръчни настройки, можеш просто да експериментираш. Доста бързо ще почнеш да чаткаш какво се случва. За времето на една пуш-пауза можеш да цъкнеш 5-10 снимки и да видиш какво контролират различните настройки. Разбира се четенето на теория не вреди.

Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: GTR   
Дата:   27-03-15 20:51

Да, разбирам, че трябва практика ... Надявам се, да успея да намеря време.

Ето снимки с 18-105 на автоматични настройки "Пейзаж" или има една за "пясък/сняг":

https://photo-forum.net/static/forum/2015-03/gysk8011.JPG


http://i.imgur.com/hGFGW5V.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2015-03/kazg1965.JPG


http://i.imgur.com/mqYSWnY.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2015-03/gwfw0142.JPG


http://i.imgur.com/0F1leiL.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2015-03/lunu0847.JPG


http://i.imgur.com/Wf5OVnY.jpg



А тези две са с 18-55:

https://photo-forum.net/static/forum/2015-03/ixhl2679.JPG


http://i.imgur.com/a831EZ9.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2015-03/curt4482.JPG


http://i.imgur.com/BrgHNvj.jpg





Публикацията е редактирана (27-03-15 21:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: vkk1   
Дата:   27-03-15 21:28

Е само 50 1.8 за портрети на автоматичен не бях чувал.
Защо е тази мъка, просто не разбирам ...

Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: GTR   
Дата:   27-03-15 21:36

С 50-ката и една снимка още не съм направил самостоятелно - само пробата при покупката [smile] Отидох в магазина за 35 мм и си излязох с 50 мм. И така ... [smile]

Иначе, ето тази книга съм зачел последно:
http://www.amazon.com/Nikon-D5100-Snapshots-Great-Shots/dp/0321793846

PS: а след като се поразрових, открих и едно приложение за андроид - EoP: Photography Tips Tutorial. Струва ми се доста полезно за основните неща и хубавото е, че винаги ти е под ръка, за "опресняване" на основните понятия[smile]



Публикацията е редактирана (28-03-15 08:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: Daniel_P   
Дата:   27-03-15 21:37

А аз такива драматични изказвания [smilie5]
тор: milen4040
Дата: 27-03-15 11:15

18-105 е в пъти по-добро решение от стабилизирания 18-55!

Би ли обяснил кое му е в пъти по доброто на 18-105 от 18-55VRii ????[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: batsali   
Дата:   27-03-15 21:54

тая книга е все едно "Как се кара Пежо 306" [smilie6] Както се кара и Опел Астра...

Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: milen4040   
Дата:   30-03-15 10:51

"Автор: Daniel_P
Дата: 27-03-15 21:37

А аз такива драматични изказвания [smilie5]
тор: milen4040
Дата: 27-03-15 11:15

18-105 е в пъти по-добро решение от стабилизирания 18-55!

Би ли обяснил кое му е в пъти по доброто на 18-105 от 18-55VRii ????[smilie5]

"
Някъде да съм споменавал втора версия на 18-55?


Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: Daniel_P   
Дата:   30-03-15 11:31

Milen4040 в такъв случай съм се подвел сори [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: chrisnoch   
Дата:   30-03-15 12:59

GTR,
Симай си за кеф и не се връзвай на "професорите" в този форум! За тях е кощунство да имаш голям черен фотоапарат (най-паче с твърд светлосилен обектив!) и да снимаш само в JPEG и автоматични режими! Те снимат по 20-ина RAW кадъра на месец (защото поголовното щракане е любителски порок!) и после прекарват дълги часове пред компютърния си монитор (който се калибрира почти всеки ден, защото цветопредаването все не им харесва!) в напразни опити да извадят повече детайл от сенките (например!), защото така правят професионалистите! След дългите родилни мъки обикновено се пръква измъчена снимка с нефелно съдържание.
Преувеличавам, разбира се! [smilie5]
Като оставим майтапа настрана, няма да е зле да попрочетеш една-две популярни фотографски книжки. Не за друго, ами ще постигаш много по-предвидими резултати. Не се страхувай да "експериментираш" с настройките на камерата, дори и да не разбираш докрай за какво точно служат! Постепенно ще натрупаш знания и опит и ще започнеш да снимаш с по-голям кеф и по-малко ядове, а това е по-важно от всичко останало. Ти все пак си любител и нямаш никакво намерение да ставаш професионалст, нали?
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Никор 18-105 и цветоподаване; Настройки на апарата?
Автор: GTR   
Дата:   30-03-15 15:03

Благодаря [smile]
Не, нямам никакво намерение да съм "профи" - хлябоизкарването ми е много далеч от тази сфера [smile] Че даже и ентусиазиран любител не е ясно, доколко мога да бъда [smilie25]
Ей това апп-че (EoP: Photography Tips Tutorial) ми е изключително полезно и като е на телефона, непрекъснато ми е под ръка за справки и подсещане.
Даже зачетох една друга тема, където се дискутира Сони RX100, сравнено с D3200 (което май си е горе-долу 5100). И предвид компактния му размер мнооого се чудя, дали да не се преориентирам в посока на подобно апаратче ...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »