Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   09-03-15 10:38

Но в следствие на това, че полицаите задържали трима фотографи за 45 минути, съдът в Лос Анджелис постановил да им бъде изплатено обезщетение от $ 50 000.

И не само това.
След решението на съда градската управа на Лос Анджелис постановява да се осигури обучение за полицията по темата "Взаимодействаме с фотографи или граждани, които правят снимки на обществени места".
На всички полицейски патрули е раздаден бюлетин, в който се казва да не пречат, заплашват или блокират работата на хората, които снимат.
Фотографите имат право да снимат служители, докато те изпълняват своите задължения, фотографите имат право да присъстват на публични събития, се казва в обучението.
На полицията се забранява да искат от хората да показват или изтриват снимките си.

ФОТОГРАФИЯТА НЕ Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ! се казва в решението на съда.

цялата статия


Как ще ги стигнем...

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: ecobo   
Дата:   09-03-15 10:48

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: compur   
Дата:   09-03-15 10:49

не "негър в Алабама", "фотограф в ЛА" [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: deerstalker   
Дата:   09-03-15 11:02

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: aroot   
Дата:   09-03-15 11:04

Как ще ги стигнем... [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: juslen   
Дата:   09-03-15 11:07

Има ли арестуван фотограф затова, че е снимал на обществено място досега у нас че да трябва да ги стигаме?

Аз досега проблем с полиция за снимане не съм имал никога и никъде, докато в САЩ и в други държави полицаите много обичат да си надвишават правомощията и затова е пълно и с клипове в тубата за конфронтации между полицаи и фотографи.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: gbdesign   
Дата:   09-03-15 11:15

juslen, имаше един много скандален случай, касаещ слабичък фоторепортер, който беше отнел доста бой от полицията, по време на протестите срещу Орешко Тъпото.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   09-03-15 11:18

За арестуван не знам. За пребити от полицията - колкото щеш.
Ей тия колеги не си правят снимка за спомен пред МВР, събрали са се на протест по повод фоторепортер пребит от полицията.



Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: PhotoBo   
Дата:   09-03-15 11:23

В нашата Държава обратното законово постановление очаквам [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: E.Stanev   
Дата:   09-03-15 11:24

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Alice   
Дата:   09-03-15 11:24

фотографът снимал спящи полицаи е привикан на разпит

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Emil   
Дата:   09-03-15 11:35

У нас е обратното Не снимайте полицаи. Ще ви арестуват

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: chrisnoch   
Дата:   09-03-15 11:39

В Париж, близо до Триумфалната арка, някакво скучаещо полицайче на пост пред посолството на Катар се опита да ми вземе фотоапарата, за да провери дали не съм го снимал. Отказах, разбира се. Полицайчето се опита да ми издърпа камерата от ръцете. Стана голяма патардия. За има-няма минута около нас се насъбра тълпа. Отнякъде се появиха още трима полицаи, които след дълъг спор с постовия (не успях да схвана същината, защото говореха много бързо на френски, който владея слабо) успяха да го убедят, че не може да има претенции към мен. Полицайчето с неудоволствие се върна поста си. Държа да подчертая, че през цялото време се намирах на 50-ина метра от въпросното посолство, пред което той "дремеше". Не е като да съм му заврял фотоапарата в лицето!
В България не съм имал подобни инциденти.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rx   
Дата:   09-03-15 11:45

В едната статия единия е бивш затворник, който е вгорчил живота в следващите месеци на двама служители, които, се оказва, просто дремят в обедната си почивка, в другата - човека е решил да се "ебава" явно с полицаите. И в двата случая са били без лична карта, което подлежи на действията, които са направени. Един вид - като показвате треската в нечие око, първо трябва да огледате дали нямате греда в своето. И аз да бях полицай и някакъв келеш да ми подсвирква, "че много филми гледам", с кеф ще го закача да повиси на "тролея". Не само в България, но и по света "превишаването на правата" на полицаите обикновено се случва след очевадна и умишлена провокация от страна на "жертвата". Като допълнение ще кажа, че в България полицията е особено толерантна към гражданите - дори ТВЪРДЕ толерантна, в сравнение с останалите страни. Така, че внимавайте кого си пожелавате да "стигнеме". [smile]



Публикацията е редактирана (09-03-15 11:54)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: lamerko   
Дата:   09-03-15 11:56

Има обекти, които са забранени да се снимат - дори от разстояние. Обикновенно се стига до изтриване на картата (действие, което е обратимо, ако полицая не е много в час), но може да се стигне и до арест. Общо взето американците са малко докачливи, когато става на въпрос до национална сигурност и официално наложените мерки във връзка с нея :)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   09-03-15 12:06

Не бих казал че е така.
В България по принцип хората са изключително нетолерантни към фотографите. Така че всякакви служители, в това число и полицаите, няма как да правят изключение.
Тук всичко е "забранено" да се снима - банки, църкви, манастири, магазини, молове, заведения, гари, концерти... абе каквото се сетиш.
В края на миналата година бях в Тайланд и Лаос, там е рай за фотографа.
Нямаше човек когото да снимам и да ми се намръщи. Всеки ти се радва, усмихва.
Снимаше се без никакви проблеми навсякъде - летища, граници, училища, молове, храмове, военни, полицаи, стюардеси, монаси, учители, търговци - всичко и всеки.
Изобщо не може да става сравнение с България.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rx   
Дата:   09-03-15 12:16

Жоро - за хората и манталитета им ли говорим последно или за полицаите и законите в дадена държава?

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: muzicantini   
Дата:   09-03-15 12:18

Второто е функция на първото.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rx   
Дата:   09-03-15 12:22

Именно. Иначе няма лошо да даваме примери с разни добри порядки от разни знайни и незнайни страни, но без да сме наясно с цялостната им ситуация, тая стратегия да вземаме на парче и да копираме тук не се получава.

Искам да припомня на Жоро и, че в страната на неограничените възможности полицаите въобще нямат скрупули да стрелят на месо(нещо, което и тук трябва да е така!!!) и съвсем случайно може, виждайки с периферно зрение в изнервена ситуация, че някой вади "нещо" и го насочва към тях, да не се сетят, че може да е фотоапарат и тогава няма да го топли факта, че на близките му ще платят някаква сума, а той ще гледа цветята откъм корена.

И като говорим за манталитет и хора, искам да попитам Жоро дали ако докато снима на улицата дойда и го помоля да изтрие кадъра, в който по някаква случайност съм и аз, ще го направи и ще се извини, или ще почне да ми обяснява как имал право и т.н.? [beer]



Публикацията е редактирана (09-03-15 12:27)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: boni   
Дата:   09-03-15 12:28

Вече има толкова много възможности за снимане с различни видове скрити камери и фотоапарати, че забраната за снимане на обществени места с цел "сигурност" е пълна глупост. Всеки, който желае да заснеме нещо с лоши помисли, може да го направи и никой няма да разбере.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   09-03-15 12:29

Глупости, законите нямат общо с манталитета и никога не са имали. Виж за интереса на някого с правят закони. Но интереси има във всяка държава. Защо там те не са свързани с манталитета? И какво знаете вие за манталитета изобщо? Или за всяко неправилно нещо е най лесно да се каже политиците и манталитета са виновни, като че ли вие не сте същите ... ебаси лицемерите човек ...

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rx   
Дата:   09-03-15 12:33

Ми същите сме разбира се. Ако теб те сложим на мястото на Бойко или Гойко, и ти ще правиш абсолютно същото, което те. Да не са дошли от космоса нашите политици, адвокати, полицаи... фотографи... :)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: gbdesign   
Дата:   09-03-15 13:00

Boni, май си забравил за този случай

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   09-03-15 13:42

rx не точно ;) такива като мене не стигат подобни постове иначе ще се препълнят затворите, а половината администрация ще остане безработна ;)
Иска ми се ченге да пробва да ми вземе апарата и аз да изкарам от държата някой лев най-накрая ...

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: ecobo   
Дата:   09-03-15 13:45

boni написа:

> Вече има толкова много
> възможности за снимане с различни
> видове скрити камери и
> фотоапарати, че забраната за
> снимане на обществени места с цел
> "сигурност" е пълна глупост. Всеки,
> който желае да заснеме нещо с лоши
> помисли, може да го направи и никой
> няма да разбере.


[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   09-03-15 13:47

И да се случи, съдът тука ще отсъди 5 лева[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   09-03-15 13:49

Автор: ecobo
Дата: 09-03-15 13:45

boni написа:

> Вече има толкова много
> възможности за снимане с различни
> видове скрити камери и
> фотоапарати, че забраната за
> снимане на обществени места с цел
> "сигурност" е пълна глупост. Всеки,
> който желае да заснеме нещо с лоши
> помисли, може да го направи и никой
> няма да разбере.


[smilie24]


Няма закон който да е нарушаван, така че дали да не отпаднат законите и да се върнем в каменната ера[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   09-03-15 13:55

falcon ако делим със съдията може да са хиляди АХхАхАа

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: sherbit   
Дата:   09-03-15 17:20

Един "папарак" от Варна имаше големи проблеми....

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: duranhaskovo   
Дата:   09-03-15 18:21

На протестите на площад Таксим в Истанбул през 2013 основно първо се чупеше фотоапарата на снимащия след това самия него.Особено по страничните и тъмни улички навсякъде се виждаха останки от обективи и тв камери.Снимането на държавен обект там случайно независимо какъв е автоматически ти урежда затвор.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: nyamago   
Дата:   09-03-15 19:45

> На протестите на площад Таксим в Истанбул през 2013 основно първо се
> чупеше фотоапарата на снимащия
> след това самия него..."


Нечовешко е, но обяснимо - след като режимът вече се е 'изпуснал' да потушава протестите със сила (при това доста груба), фотографите не правят изключение и са първи жертви.

Но извън най-бунтовните дни (точно тогава не бях в града), няма такива изстъпления. Бях там малко по-късно, площадът беше напълно разчистен и отворен за граждани. Снимах графити с тематика от протестите. CNN снимаше репортаж на ул. Истиклал - и аз снимах техния репортер както говори срещу камерите. И всякакви градски сцени в района на площада и околностите - никой не ми направи никакъв въпрос, въпреки че в атосферата още тежеше отзвука от събитията.

> "...Снимането на държавен обект там случайно
> независимо какъв е автоматически ти урежда затвор..."


Това не е вярно, особено в частта "независимо какъв е". Ако е стратегически военен обект, с въоръжена охрана и надписи "Снимането забранено" - може би. Не съм попадал на такъв.

Но съм снимал безброй други държавни обекти, от типа "независимо какъв е":
- Летища, пристанища и гари
- Министерството на транспорта и телекомуникациите
- Националната телефонна компания Тюрк Телеком (частично приватизирана, но с дръжавно акционерно участие и стратегически важна инфраструктура за страната)
- Дворци, оперирани като правителтвени резиденции и в които се правят срещи с държавни глави
- Държавни университети и болници
- Безброй общински обекти (и те са един вид държавни)...
- Военни кораби в Босфора и Златния Рог...
- Паметници на национални герои, вкл. спорни като Ататюрк (когото сегашният лидер и партията му хич не обичат), вкл. 'на пъпа' на площад Таксим.

За това се сещам, ако разровя архивите сигурно има и по-интресни. И още не съм в затвора [smilie11]

От 10-ина години редовно пътувам до там по работа и често прекарвам дълги периоди, немалко снимки съм направил без проблеми. Не в държавни, а в частни обекти съм бил любезно поканван да спра да снимам (някои молове, хотелът Риц), но на подобни места е обяснимо да имат такива правила - не е рядкост и в други страни.

Нямам впечатления от анадолската дълбочина на страната, но в Истанбул снимането е общоприето и безпроблемно, дори по-лесно от някои 'демократични' страни.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: bo6o   
Дата:   09-03-15 20:06

Не знам дали се вписвам в темата, ама като знам "папарашката култура" в онази "държава", повечето са не за затвор, а за е*ане. И то не от властите, а от гражданите, било то известни или не, и същото важи за целио свят - ако по някаква причина съм станал интересен, и някой щракач ми навлезе в личното пространство, ще забременее от апарата си.
Иначе в общия случай - да, общественото снимане, което включва и обществените служители, без да накърнява личните им животи, което подлежи на тълкуване, е редно да е свободно. Протести, с любовницата, с дозата, няма значение - ако си на площада - ОК. Ама ако някой се навира - ще яде камико. И според мене, точно с това се злоупотребява.
За Лаос и свободата там - мче кога ще ги стигнем... Излезте от малко "вашия свят". Това, че всеки там се хили за снимка, не значи че може да изхрани семейството си, или че въобще знае какво се случва. И в парка наркоманите се хилят, или циганите на гарата - да живее Калето. В Лаос е като някое умряло село в Родопите - като видят кола и колят прасето...
И спрете да сравняте културите - абсурдно е... Еле пък континенталните култури... Аз искам като в Бразилия - като видя свиня в джипка, да го замъкна в джунглата и да го бъхтят маймуни, докато ми пратят 3 калашника, примерно.

Или обобщено мнението - хвъпляйте малко поглед на света и без апарата на окото [cool] undefined



Публикацията е редактирана (09-03-15 20:11)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: MarinY   
Дата:   09-03-15 20:21

bo6o, ми не се вписваш. Нито със демонстрацията, че си по-силен от закона, нито с неуместните сравнения на Лаос с наркоманчетата в София.
Прекалил си с гледането на екшън филми.

П.П. А по темата: за снимането на улицата, има много условности, акота и можебита. Който се опитва да вкара всичко в прости правила, със сигурност ще сгреши. Фотографът, обаче е този, който трябва да се съобразява и опитва да разбере другата страна. Не да налага правилата.



Публикацията е редактирана (09-03-15 20:26)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: bo6o   
Дата:   09-03-15 20:37

...Като гласи трупове по руините или рисува облаци от бомбени взривове. Контекста липсва в 90% от фотографиите.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   09-03-15 20:50

Те на Таксим стреляха и по снимащи дрони,там режима е друг[smilie2]



Публикацията е редактирана (09-03-15 20:57)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rexpitbul   
Дата:   09-03-15 22:53

В пътеводителя ми за Франция пишеше, че е забранено да се снимат полицай и полицейски автомобили и не съм си и помислял да ги снимам. В Италия отиваш при някой карабинер и питаш дали може да се снимате с него и той позира с вас ако е в настроение.



Публикацията е редактирана (09-03-15 22:54)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: mihankov   
Дата:   09-03-15 23:29

Спомням си как на едно местенце за скално катерене в град Пловдив, едно Никонче стана на парчета след двукратно предупреждение от катерач че не желае да бъде сниман! В друг подобен случай един познат хем яде бой, хем беше арестуван, хем го осъдиха.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rx   
Дата:   09-03-15 23:35

Ми така се случва - градация на комуникационните канали - со кратце, со благо, со малко кьотек. А някои не разбират чак докато им се обясни по пернишки с арматурно желязо като изразно средство...

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: MarinY   
Дата:   10-03-15 02:34

Докато преобладаващите писания стигат до установяване на ред и правила чрез чупене, кютек и секс, няма надежда за изцеление на тази държава. По-зле е и от джунгла.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rx   
Дата:   10-03-15 03:03

Докато хората имат нужда от чупене, кьотек и секс за постигане на ред и правила, няма надежда за изцеление на тази държава. По-зле е и от джунгла. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 11:16

Ами, така е в БГ. Тук винаги се тръгва с презумпцията, че снимащият е шпионин, а сниманият е извършил нещо нередно, в което може да бъде уличен чрез снимката. Затова е и тази всеобща параноя. Манталитетът е такъв - сниманите да се държат като престъпници, а снимащите като папараци. А и не се знае на кого ще попаднеш, дето се вика, и колко е луд. Това важи и за сниманите, и за снимащите. :-))

Друга страна е, че в крайна сметка в Конституцията ни пише, че никой не може да бъде сниман без негово съгласие. Но пък, хей! Нали да не спазваме законите и правилата е част от националната ни идентичност! :-))

Принципно май от всеки сниман човек, ако представлява основен елемент в кадъра, независимо от какво разстояние е сниман /защото може да го снимам и от 100 метра с някакъв теле-обектив/, трябва да се получи писмено разрешение. Не беше ли така, поне в България?

[beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 11:25

Сливенски, Конституцията е писана доста преди ерата на камерафоните и думите 32(2)"следен, фотографиран, филмиран и записван" се отнасят за СРС-тата. Освен това е подточка от чл 32(1) "Личният живот на гражданите е неприкосновен"
Не се отнася до обществения живот, обществените места и публичните събития.
Върховния съд се произнесе по това, говорили сме го и друг път...

ПП. С т/в/оя прочит на Конституцията излиза че е незаконно ти докато говориш, аз да извадя тефтер и химикалка. Защото никъде не е упоменато за какво точно "записване" иде реч. Записването на лист също е записване :) :) :)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 11:31

Пропуснал съм, че Върховният съд се е произнесъл. Може ли повече инфо или линк към решението? Или поне от коя дата е... горе долу?

Ще ми е интересно да прочета мотивите.

Защото за мен няма особена разлика дали ще ме снимат с камерафон или с голям черен апарат, ако не желая да бъда сниман.

Явно Върховният съд е направил разлика, съобразявайки се с технологичния напредък.

Между другото, една от причините очилата на Гугъл да се провалят, засега, беше от съображения за сигурност - заради вградената в тях камера.

Но сигурно не е далеч времето, когато камери ще се вграждат и в контактни лещи за очи.

Тогава този спор съвсем ще стане безслислен, просто защото всеки ще може да снима каквото и когото си поиска.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: backoa   
Дата:   10-03-15 11:33

За съжаление нямат стигане ...

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 11:43

Тъй като става дума за снимане на полицаи по време на служба, това определено не е "личен живот".

Но аз не бих го определил и като "обществен", поне не в нормалния смисъл на думата, защото става дума за органи на реда и сигурността. Специалните части ходят с качулки на главите, точно за да не бъдат разпознати.

За мен това е пропуск в закона - трябва ясно да се определи дали полицай, пожарникар и прочие, могат да бъдат снимани по време на изпълнение на служебните си задължения.

Аз не се наемам да дам категоричен отговор. :-))

Ясно е, че който иска да снима, ще снима - с камерафон, с камеракопче или с камеракуфар. Въпросът е какво става после, ако снимките бъдат публикувани.

[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 11:47

Сливенски, линк не мога да ти дам, защото не знам дали го има в интернет.
Но много добре помня случая, един журналист снима някакъв чиновник, зам-министър или партиен функционер някакъв, не помня точно, и оня му счупи апарата в земята. Случката става на улицата.
Съответно двете страни започват дела един срещу друг.
Делата минават на всички инстанции и стигат последно до Върховния съд.
Който се произнася в полза на журналиста, позовавайки се именно на това че улицата е обществено място и не засяга личния живот на съответния чиновник.
Скандалът беше детайлно отразен по медиите. Трябва да е било в края на 90-те или началто на тоя век.
Обръщам внимание на мотива - това че случката става на улицата.
А не че потърпевшия е журналист или че оня е незнам какъв си.
Нито журналистите имат по-големи права, както си мислят някои. Всеки може да е журналист на свободна практика. Нито пък чиновниците имат по-специален статут.

И да, прав си, според законите всеки може да снима когото си поиска на обществени места (ако не са примерно наети със специално предназначение)
И приказки като "ти що ме снимаш, бе" са същата простащина като "ти кво ме гледаш, бе". Без разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   10-03-15 11:54

Мой познат от Ботевград фотожурналист.

вижте в http://botevgrad.com/ мисля миналата година беше
загглавие: Скандал: Георги от с. Новачене счупи апарат на фоторепортер на botevgrad.com, снимал Ротондата

Всъщност Георги от с. Новачене е кмета на Ботевград :)

"Институцията отказва да образува досъбедно производство срещу кмета Георги Георгиев, който на 7 ноември безпричинно свали служебния фотоапарат от врата ми и го захвърли в храстите до Централна градска част „Форум”. Мотивите за отказ може да прочетете в самото Постановление, което предоставям за публикуване на botevgrad.com. "



Публикацията е редактирана (10-03-15 11:55)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 11:54

Надявам се всички правим разлика между снимане на обществено място и снимане на публична личност на обществено място.

Публичната личност може да бъде снимана на обществено място, но не може да бъде дебната пред дома и, в заведение или на плажа, защото това вече за мен минава границата на обществения и влиза в личния живот. Не че няма и такива снимки.


Но ако аз, примерно, който не съм публична личност, стоя в някое кафене и някой дойде и ми навре обектив в лицето, няма да скоча да го бия, определено, но няма да ми е приятно. Естествено, мен никой няма да дойде да ме снима, защото не съм публична личност... хахаха... Омагьосан кръг! [smilie18] [smilie18] [smilie18]


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   10-03-15 11:58

Slivenski ти си някаква частна личност :D
Кафето е публично място и човек може да те снима без проблем ;)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 12:00

Абе, не съм съгласен. Макар и на улицата или в заведение, ако изразя несъгласие, не можеш да ме снимаш. Аз не съм публична личност. :-)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Thimotty   
Дата:   10-03-15 12:05

По закон у нас нямаме право да снимаме абсолютно нищо извън дома. Друг е въпроса, че тоя абсурд никой не го знае/спазва/следи!

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 12:08

Незнам в това дело дето Жоро го е посочил, какво точно е установено за чиновника от съда - просто се е движел по улицата в работно време, демек докато е публична личност или след работно време или в почивен ден??? Това е важното в делото.

Разбира се, тази тема колкото и да се дъвчи, повечето не искат, не могат, душа не им дава да се примирят, че не могат да правят всичко с апарата си..ами не можете сори, както и мъжете не могат да правят всичко с оная си работа както и когато им скимне..дори и на улицата където уж мъже, жени нямат личен живот[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: OIM   
Дата:   10-03-15 12:48

Тимоти - я кажи да видим кой закон забранява снимането на всичко извън дома ни


Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 13:04

"Публична личност" - няма такова животно.
Коя Златка е по-публична, Черната, Белата или Русата? [smilie18]
Никъде, абсолютно никъде не е дефинирано подобно нещо.
Кой е "публичната личност"? И с какво се измерва тая "публичност"?
Ако утре Сливенски отиде на площада да си размаха... шлифера, публична личност ли е или не е?
Значи, ако го снимат 20 репортери и излезе в 20 медии - одма е публична, повече от Йоло. Обаче пък тия 20 репортери нямат правото да го снимат, защото не е публична...
Ай стига ве [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 13:37

Не, Жоро, ако си размахам "шлифера" на площада, няма да съм публична личност, а най-вероятно арестуван за нарушаване на обществения ред. Разбирам желанието ти да омаловажиш това, което казвам, но то не го прави по-малко валидно. Бъди здрав!

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Thimotty   
Дата:   10-03-15 13:45

OIM забранено е за обекти от национално значение в един закон, а после в друг има списък кои попада в тази класация. Списъка е супер общ и на практика обхваща всичко. Например пътищата. Сега нямам време да го търся, но по късно може да се опитам. Има го и по темите тук във форума.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 13:54

Не, опитвам се да кажа, че за правния свят "публична личност" не съществува.
"Публична личност" е медиен термин.
Синоним на известен.
А известен може да си с всичко, с това че си гадже на някой футболист, примерно. Или че си роднина на някого.
Публичните личности ги създават именно фотографите и операторите, като насочат обективите си към този или онзи. Така е по цял свят.
И става малко "Параграф 22", твърдението че ако не си публична личност не могат да те снимат. Защото именно снимането те прави "публична личност".
Което пак казвам е жаргон, а не правен термин.
В правния свят има физически и юридически лица, които по конституция са равноправни.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 14:00

Фотографията е да запечатваш моменти. В същото време фотографията има и морална страна.

Има много условности, но в общи линии, ако не извършвам престъпление в момента, ако не съм на публично събитие в качеството си на обществена личност или изпълняващ служебните си ангажименти в момента на снимането, за мен не е морално да се навират обективи в лицето ми. Това е грозно и папарашко. Цитираните черни, бели и пембяни златки са точно измислени медийни герои, които са станали такива именно благодарение на папарашкото снимане.

За мен да се навлиза в личното пространство на човек, без негово желание, е неприемливо. Да не кажа, че има нещо дълбоко перверзно и дори патологично в това.


[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 14:02

Дори ще отида по-далеч, като сравня снимането на някого без негово желание с изнасилване.

Това е вид изнасилване. Акт, който не е доброволен и за двете страни.


[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 14:29

Не очаквай да те разберат, сега ще започнат да ти обясняват за свободата на изразяване, сакаш това е единственото конституционно право на гражданите[cool] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 14:36

Този въпрос, доколко е морално е изключително спорен и аз не смятам че можем да го разрешим.
От гледна точка на индивида е възможно и да си прав.
От гледна точка на обществото - не си.
Снимките са информация.
Също както и думите, но по-концентрирана.
Дали Елин Пелин ще опише Гераците с думи или Петър Божков ще заснеме Гераците с фотоапарата си - на практика ние следващите поколения получаваме информация за живота през тия години, за социалното битие на хората, за поминъка им, нравите, дрехите и всичко останало.
Независимо от това дали на Гераците им е кеф или не им е кеф да бъдат герои на снимка или на разказ.
Та в това отношение хора като Бресон и целия екип на Магнум, хората снимащи и разпространяващи информация или най-общо казано - щракачите с апарати, са хората които пишат историята.
На просяка на улицата може да не му е кеф че го снимаш или на някоя Златка или мутра. Може да го смята за изнасилване, както ти смяташ.
Но тези снимки носят повече информация за времето в което живеем, отколкото сводките на финансовото министерство.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 14:40

Да, и ти си прав - от гледна точка на обществения интерес е оправдано почти всяко нещо, включително и снимането на някого.

Но ако кротко стоя в някоя кръчма и си пия бирата, и някой дойде да ме снима, само защото съм някаква златка, да кажем, това не е от обществен интерес.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 14:58

Лошото е, че в случая това не го решаваш ти.
А този, който натиска копчето.
Ти може да си пиеш кротко в някоя кръчма, а фотографа да те издигне до символ на цяло едно поколение.
До метафора на обществото.
Чрез твоя образ да разкаже изключителна история, да напише свидетелство на времето.

Голямата награда на Уърлдпрес фото за 2011.
Никой от тия хора не е "публична" личност, нито е питан дали може да го снимат.



Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rx   
Дата:   10-03-15 15:15

Темата очаквано се завъртя в логичния си кръг - ще продължава да има нагли фотографчета, които смятат, че света е задължен да им даде право(морално, обществено и законово) да си врат обектива където и когато си поискат. Света от своя страна понякога ще им показва съвсем недвусмислено границата чрез счупване на въпросния обектив или по-лошо - локирането му в някой от анатомичните отвори на притежателя й [beer] Като съвет мога да дам към въпросните фотографи - просто бъдете еволюирали хомо-сапиенси и когато видите, че някой не желае да бъде сниман, просто го подминете. А към хората, дето не искат да ги снимат - не скачайте веднага с рогата напред - може пък този дето иска да ви снима да е пич и културно да се съобрази с желанието ви да не бъдете снимани :)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 15:27

"Автор: J0R0
Дата: 10-03-15 14:58

Лошото е, че в случая това не го решаваш ти.
А този, който натиска копчето.
Ти може да си пиеш кротко в някоя кръчма, а фотографа да те издигне до символ на цяло едно поколение.
До метафора на обществото.
Чрез твоя образ да разкаже изключителна история, да напише свидетелство на времето.

Голямата награда на Уърлдпрес фото за 2011.
Никой от тия хора не е "публична" личност, нито е питан дали може да го снимат."

Сега гледам през прозореца една готина мацка, сигурно е студентка и..реших, че вече ми е жена. Отивам да си я прибирам, къде ми е тръгнала по това време...ще напишем история, дето ще е символ за поколения наред[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 15:30

Автор: J0R0
Дата: 10-03-15 14:36

Този въпрос, доколко е морално е изключително спорен и аз не смятам че можем да го разрешим.
От гледна точка на индивида е възможно и да си прав.
От гледна точка на обществото - не си.
Снимките са информация.
Също както и думите, но по-концентрирана.
Дали Елин Пелин ще опише Гераците с думи или Петър Божков ще заснеме Гераците с фотоапарата си - на практика ние следващите поколения получаваме информация за живота през тия години, за социалното битие на хората, за поминъка им, нравите, дрехите и всичко останало.
Независимо от това дали на Гераците им е кеф или не им е кеф да бъдат герои на снимка или на разказ.
Та в това отношение хора като Бресон и целия екип на Магнум, хората снимащи и разпространяващи информация или най-общо казано - щракачите с апарати, са хората които пишат историята.
На просяка на улицата може да не му е кеф че го снимаш или на някоя Златка или мутра. Може да го смята за изнасилване, както ти смяташ.
Но тези снимки носят повече информация за времето в което живеем, отколкото сводките на финансовото министерство.


Така е, всичко е инфо щом си на улицата, това под бикините на жените също, пък и на улицата няма лични неща, така че да живее итфото[cool]

Жоро, защо след толкова спорове все избиваш в посока, че света се върти около фотографите и като видиш такъв губиш всичките си права[smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rx   
Дата:   10-03-15 15:41

Между другото компютърното пиратство също почива на парадигмата, че всичко обществено-достъпно е общо, включително информацията. Т.е. подкрепящите въпросната свобода не би трябвало после да пищят тук когато им крадат снимките и дори ги надписват като свои собствени - нали са обществено-достъпни - значи всеки може да прави каквото си иска с тях. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 15:46

Е, защо да си губиш правата, не мога да разбера. Да си снимаш на улицата е най-естественото нещо, хиляди ако не и милиони хора всеки ден го правят. Това не е престъпление и не пречи на никого. Аз като изляза на улицата за час виждам поне 20 човека с апарати и телефони да снимат нещо или някого. Не го смятам за ненормално. Напротив.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rx   
Дата:   10-03-15 15:52

Разбира се - никога не съм казвал, че е ненормално човек да снима каквото му душа иска. Ненормалното, от обществена, морална и културна точка е когато някой ти направи забележка, да не се съобразиш с него. Защото той също има право да не бъде обезпокояван и не дължи обяснения защо. Подобни казуси много трудно се дефинират в законова рамка, защото се предполага, че в еволюирала цивилизация, човешките й представители са достатъчно добри в социалната и мисловна дейност, за да се съобразяват един с друг. Един вид, говорим за човещина и общество, не за закони. Системите и режимите, опитващи се да опашат цялостното държание на обществото в законови норми са се проваляли в историята. Това е нещо като в автобуса бременна жена да те помоли да седне на твоето място - няма закон, който да те задължава, а и никоя майка не е пометнала от седене права в автобуса. Но обществото е приело, че е правилно да й се направи път. По същия начин, аз може да си имам лична причина да не искам да ме снимат и приемам за задължителна част от морала на един фотограф да се съобрази с тази моя позиция.



Публикацията е редактирана (10-03-15 15:56)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 16:07

Жоро, ами лесно ще ме разбереш, ако намеря интерес да снимам теб и семействието ти на улицата. Бързо ще се сетиш, че имаш и други права, освен да вадиш фотоапарата[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 16:26

Този въпрос досега не е решен със закон, защото не може да бъде решен със закон. Просто трябва да се изброят хиляди хипотетични ситуации.

Но едно невинно снимане и после публикуване на дадена снимка, може да има тежки последици. Това е толкова пренебрежимо рядко, че законодателите са преценили, че не си заслужава да се квалифицира, но е напълно възможно.

Затова са си измили ръцете с текста в основния закон, че никой не може да бъде снимам без негово съгласие, освен в изрично разрешените от закона случаи - което са СРС-тата, най-вече.

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: MarinY   
Дата:   10-03-15 16:33

Falcon и поддръжници, моля, обяснете ми какъв е проблемът, че някой ме снима на улицата?
Ще ми вземе душата? Ще ми разбие семейството? Ще ме докладва на шефа, че ...? Просто, не мога да разбера тази реакция. Стои ми като "гузен негонен бяга" или като екоактивист, борещ се за личната си неприкосновеност.

П.П. И изобщо, защо включвате в обсъждането момент, когато някой покаже нежелание за снимане? Това е ясно и категорично - фотографът трябва да си изключи камерата. Разговорът е за всички останали случай, когато не е показано нежелание или забрана за снимане.



Публикацията е редактирана (10-03-15 16:37)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 16:36

MarinY, хората имат личен живот. Той е лично право на всеки от нас. Една такава снимка може да доведе до всевъзможни последици за някого - от проблеми с половинката, през уволнение от работа, до заплаха за живота му. Снимащият понякога може да е в неведение какво и кого точно снима, но това може да има последици.


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: MarinY   
Дата:   10-03-15 16:39

Личният живот е в къщи. Ходиш ли по улицата си един от многото социални индивиди. Безименен. Ако имаш нещо да криеш, не го разнасяш по тротоарите.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 16:41

Ще дам пример, за да не съм голословен.

Виждате млада, красива, влюбена двойка в парка или в кафенето. Те се прегръщат и целуват.

Решавате, това е страхотен момент и "открадвате" няколко кадъра.

После публикувате снимката във фотографския си профил тук, във Фейсбук или другаде.

Оказва се, че реалната "половинка" на единия от двойката е ваш фен и вижда тази снимка.

Последствията може да са скандал, раздяла, побой, убийство или самоубийство.

Това е напълно възможна ситуация.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rx   
Дата:   10-03-15 16:42

Говориш за социални индивиди, а ти самия говориш така сякаш изобщо не схващаш основите на думата общество, социум и т.н. Но ще ти отговоря в същия абсурден стил - когато си навън, приемаш риска да те ошамарят [smilie8] Какъв мотив има някой да не иска да го снимат теб не те засяга. Може да има фобия от камери, или от навлеци, примерно.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 16:43

Не, личният живот не е само вкъщи! С това тотално не мога да се съглася!

:-))

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: MarinY   
Дата:   10-03-15 16:46

Е, фотографът какво е виновен?
Фактът съществува. Последствията са преценени от участниците. Рано или късно, резултатът ще е налице.
За семейният с гадже има хотели. Ако кисне на пейка, значи не е в състояние да поддържа две жени. [smilie6]

П.П. rx, За това вече писах. Има ли изразено нежелание, не подлежи на обсъждане изключването на апарата. И мотивът наистина не е важен. [beer]



Публикацията е редактирана (10-03-15 16:50)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 16:50

Естествено, че фотографът не е виновен пред закона.

Той дори може да не подозира до какво е довела снимката му.


Но малко автоцензура няма да навреди. Имам предвид да се замисляме, преди да "отстреляме" някой непознат.


Наистина отсреща има живи хора, а не предмети.

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 16:52

MarinY, няма проблем със снимането, решено е в ЗАПСП.
Зависи какво е снимането - детайл или основен обект,зависи какво е желанието на индивида- когато е основен обект това желание се съобразява съгласно Конституцията и после в закона- ЗАПСП.
Колко пъти ще трябва да се обяснява това.
Когато някой е детайл, законът допуска и без разрешение, отчитайки обективната невъзможност на улицата да се гарантира пълна неприкосновеност на личния живот. Когато изобретим телепортирането тогава постановките ще са други. Засега това че се движиш по улицата не значи, че не упражняваш личен живот. Не упражняваш такъв, когато ходейки да се придвижиш от точка А до т Б решиш да повикаш малко лозунги, тогава всичко се променя.

Само че тези неща са много сложни за съобразяване явно.[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rx   
Дата:   10-03-15 16:53

[smilie24] Така е, когато няма несъгласие, си е виновен сниманият. По тази линия с тия фотографи по дискотеките знаеш ли колко бити мъже има [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 16:59

Несъгласие може да има, ако има знание, че човек е сниман.

Ако го издебнат, няма как да изрази несъгласие.

Това не отменя, а напротив - още повече засилва преценката на самия фотограф, както и моралната му отговорност.


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 17:01

Това, че някой не е разбрал, че е друг е нарушил правата му, не означава, че нарушителя е опрадан за деянието. Все едно ако ти откраднат скришом нещо, да не е кражба[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: MarinY   
Дата:   10-03-15 17:08

Мненията ни изглеждат различни, защото всеки си представя някакъв конкретен случай. Това показва колко е необхватен този този проблем. Наистина всичко опира до личните качества, възпитание и преценка на натискащия спусъка, а и на приемащият/отказващ снимане. "Спорът" възниква, когато това възпитание или преценка са под една обща, допустима за КОНКРЕТНОТО общество граница.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 17:09

Разбира се, че си говорим за възпитание.
Законово нещата са от ясни та по-ясни.
Самият факт, че като "аргументи" се размятат приказки от рода "ще ти завра обектива" са най-голямото доказателство.
Ако аз съм правата страна и мога да взема от виновната няколко хилядарки в съда, изобщо няма да се занимавам да му завирам някъде обектива. Вземам си парите и си си свиркам...
Обаче осъдени фотографи - няма. Бити - колкото щеш.

Та, разбира се, че говорим единствено за възпитание, а не за право.
Но и там нещата не стоят така както някои си го представят.

Първо има "репортажен метод на снимане". На който не му е ясно какво значи - да направи справка в учебника.
Та при репортажния метод на снимане се цели максимална автентичност и непринуденост.



Ако Бресон беше питал тия хора дали може да ги снима, тая снимка нямаше да я има. И хиляди още шедьоври на фотографията нямаше да ги има.
При репортажния метод не се пита, снима се.

Оттук насетне топката е в модела на снимката.
Той няма как да знае дали фотографът е снимал него, дали фокусът не е другаде, дали има лента (карта) в апарата, може да си тества обектива и да няма карта. Дали от обектива не са извадени групи лещи за да снима само цветни петна, основа за абстрактна живопис. Дали има правилна експонация за да се получи снимка. Може фотографът да тества умишлено преекспониране да види при каква бленда и скорост ще се получи напълно бяло петно... И т.н. И т.н.
Човекът НЕ ЗНАЕ дали е обект на снимката или не е. И няма как да знае.
По тая причина не е особено проява на добро възпитание да речеш на фотографа "Абе, ти кво снимаш, бе. Я дай да вида кво снимА".
Или още повече "Ей тарикат, я веднага трий картата"

Законодателството никъде не дава право на някого да проверява друг какво е снимал, да му трие картата или нещо подобно.
(Съвсем друг е въпросът, ако тая снимка се появи в неподходящ контекст, тогава можеш да съдиш фотографа и да му прибереш солидна сума)
Та понеже тия неща са пределно ясни, дори и на тия които се правят че не са им ясни - затова и аргументите са налитане на бой и заплахи.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rx   
Дата:   10-03-15 17:15

Тоест отговора на въпроса ми "ще изтриеш ли снимката ако те помоля", е, че ще ми се озъбиш, че нямам право да искам това от теб? [smile] Еми да, тогава остават другите изразни средства, след като всеки ден нагледно виждаме колко можем да разчитаме после на съдебната ни система... Но все пак аз бих помолил учтиво. Има и други хора - този дето утрепа девойката в Търново писаха, че не можал да даде обяснение защо продължил да троши черепа й след първия удар. Първия - ясен - да я свали и обере. Останалите - и той не знаел, просто продължил. Та хора всякакви... луди, агресивни, рецидивисти, разни престъпници дето въртят бизнес на улицата... не е като да няма хора от които изядения бой да е най-малкото, което може да се случи. Говорейки за снимката на Бресон, нямаше ли скоро случка в София, в която някой се беше опитал да снима някаква тараба с варена царевица и го сгази мечката?



Публикацията е редактирана (10-03-15 17:19)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 17:19

Не бре Жоро, остави контекста на използване, там може да се отиде в съвсем други постановки по наказателния кодекс, можеш да съдиш само затова, че другия е направил снимката, което не е престъпление, но е нарушение на права, респективно имаш право да ги защитиш, като се явиш пред съд[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: sunnyshot   
Дата:   10-03-15 17:21

Първоначално мислех да прескоча тази тема, но ще дам моите 5стотинки, все пак.

Полицаите не обичат да бъдат снимани в действие заради възможни правни усложнения.

Една вечер щраках едни полицаи в екшън пред един мол в Шрийвпорт, Луизиана. Долетяха и ми казаха да изчезвам, защото молът бил частна собственост и нямам право да го фотографирам като такъв (полицаите бяха заснети на фона на мола) [smilie3]

Друг път щраках изпращачите си през секюрити на летището в София. Пак ми казаха, че нямам право, но не ме набиха, нито пък бяха нелюбезни [smile]

Така че, не видях разлика [smilie5]



Публикацията е редактирана (10-03-15 17:24)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Thimotty   
Дата:   10-03-15 17:22

@rx, ако съм снимал само теб веднага ще изтрия снимката. Ако обаче си попаднал в кадъра ми покрай нещо друго, в зависимост от тона с който ме попиташ, може да ти откажа учтиво или грубичко. А другите изразни средства не забравяй, че може и срещу теб да се обърнат.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 17:23

Законът не лови собствеността при снимане, лови само хора, в БГ това де, не знам как е в хамеричко.



Публикацията е редактирана (10-03-15 17:31)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 17:32

rx - на въпроса ми "ще изтриеш ли снимката ако те помоля"
Еми не знам дали ще я изтрия.
Първо бих те питал защо да я трия, второ бих те питал откъде си сигурен че теб точно съм снимал, и като уточним детайлите - тогава ще преценя.


falcon - можеш да съдиш само затова, че другия е направил снимката, което не е престъпление, но е нарушение на права, респективно имаш право да ги защитиш

Аз съм готов да направим един експеримент. Може да съберем и спорещите тук за свидетели. Имам един стар апарат за прежалване. Ще се срещнем на Витошка, аз ще те снимам, а ти ще го счупиш. После ще се съдим. Ако изкараш някой лев - халал да ти е, ако аз спечеля, ще трябва да ми възстановиш апарата с нов :) :) :)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 17:35

Не съм говорил за чупене, в една тема само си позволих да го кажа и после ясно посочих, че никога не бих го направил, а го използвам като контрапункт.

Експеримента е следния, вървя си, ти ми навираш апарата в лицето, аз ти казвам че не искам да ме снимаш, ти не ме чуваш и си снимаш. Трябва свидетели и се явяваме в съда[cool]



Публикацията е редактирана (10-03-15 17:36)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: MarinY   
Дата:   10-03-15 17:42

Честно, не знам дали лови и собственост, но при снимки от улицата, никога не съм имал проблем. Когато, обаче съм в сграда - ако е на една компания или в голям магазин или в частен комплекс, който е пешеходна зона с ресторанти и магазини, случвало ми се е, да бъда помолен, да спра снимането. В повечето случай, обяснението е, че с "черният апарат" [smilie3], правя снимки, където ще ползвам интериора им. Т.е. Обърни се към администрацията, плати си и ползвай това, което сме подготвили за твоя фон. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: nyamago   
Дата:   10-03-15 17:47

> Експеримента е следния, вървя си, ти ми навираш апарата в лицето, аз
> ти казвам че не искам да ме снимаш, ти не ме чуваш и си снимаш. Трябва
> свидетели и се явяваме в съда...

При този казус вече ти (почти) печелиш делото, ОБАЧЕ - по невнимание сам му даде защитата с думите "ти не ме чуваш" [smilie5]

Трабваше да напишеш изрично "ти СЕ ПРАВИШ, ЧЕ не ме чуваш" - при всички случаи в съда ще ти трябват свидетели или други доказатлства, че ти достатъчно ясно (високо и членоразделно) си му казал да не те снима. И че той те Е ЧУЛ. Тогава вече, снимайки въпреки твоето (чуто и разбрано) изявление, той става уязвим и вероятно ще загуби (ако не 'делят' със съдията [smilie3] ).



Публикацията е редактирана (10-03-15 17:48)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 17:47

Когато си в частната собственост е друго, там собственика определя правилата. Когато си отвън, това е една сграда, няма ограничения за снимането и, освен нещо оке не бърникаш националната сигурност[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 17:49

nyamago, аз жестикулирам често, като говоря, така че все тая[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 18:03

Марине, тука се стига до абсурдната ситуация, нает съм от управата на МОЛ-а да направя цялостно интериорно заснемане. Почвам да снимам, първо идва някакъв гард да ме пита какво и защо снимам.
ОК, обяснявам му, той се обажда на шефа, разбира че съм нает и ме оставя.
След известно време от един магазин излита някаква леля в критическата и ми прави луд скандал че не съм можел да снимам срешу магазина и.
Обяснявам и на нея, че съм нает от ръководството на МОЛ-а, но тя си знае своето, ръководството можело да ми разреши да снимам само общите части, а не и нейния магазин. Еми аз съм в момента в общите части, и снимам коридора, ама как да снимам само коридора, без да влязат в кадър витрините, които са част от коридора...
Луди хора колкото щеш. Да е само тая леля, на ръце да я носиш.
Заради такива, взех да искам, когато снимам големи обекти с мен да върви човек от техните и да се разправя с откачалките, защото аз нямам нерви.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: vladis   
Дата:   10-03-15 18:03

Снимате мечка в планината, тя налита и ви чупи апарата (ясно, че ще счупи и още нещо де[smilie18]) и тя ли отива на съд или ще се споразумеете извънсъдебно [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 18:14

Абсурдните ситуации са навсякъде. Докато отивам на работа спри на този светофар, пропусни онзи с предимство, остави пешеходеца жив..много сложно с тези правила наистина, не може ли газ до дупка и много много да не се мисли, егати сложния живот стана[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 18:28

Автор: nyamago

> Експеримента е следния, вървя си, ти ми навираш апарата в лицето, аз
> ти казвам че не искам да ме снимаш, ти не ме чуваш и си снимаш. Трябва
> свидетели и се явяваме в съда...

При този казус вече ти (почти) печелиш делото



Доста съмнително е, има някакъв шанс, ако съм му се наврял в лицето. Ако си снимам кротко от 3-4 метра срещу него - едва ли.
Той ми вика "не искам да ме снимаш", аз му викам "че, аз не те снимам тебе". После в съда той трябва да докаже че съм го снимал, сиреч да представи снимки, доказателство. Със свидетели няма да мине.

ПП. А чисто технически няма как това да стане без участието на полиция.
За да заведе той дело срещу мен, трябва да ми има данните от личната карта. Обаче като гражданин не е упълномощен да изисква такива данни. Единствено полицията може. Значи полицията се явява първата инстанция, която трябва да реши, че има проблем на базата на който да ми снеме данните и да ги предаде на ищеца.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: MarinY   
Дата:   10-03-15 18:33

Жоро, както стана дума, много агресивност и мнителност владеят България.
Има моменти, когато просто застивам с едно голямо "ЗАЩО".
За мен отговорът май се крие в чуството на липса на перспектива и повсеместното унижение на личноста - от служители, съседи, непознати, колеги ... . Всеки търси малко компенсация, от където може и от който може.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 18:41

Да, Марине, има го тоя момент.
Аз мисля обаче че е в комбинация и с нещо друго. Бурното развитие на технологиите постави пред нас много въпроси за които не сме готови.
В нормалните страни има традиции, законодателните органи работят, държавната администрация - също. Там проблемите са същите, но много по-бързо и леко ги решават.
Преди време отворих една тема за дроните.
Оказа се че в други страни вече има законодателство по тоя въпрос. Хората реагират, щом се появи проблем и правна бъркотия.
А тук сме в някаква каша.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 18:50

В България има интернет поне от 20 години, но още няма юридическа яснота какво е това интернет - ако аз сложа един текст тук в тази тема, това дали е "размножаване" на тоя текст по смисъла на закона или е един единствен екземпляр от тоя текст, който стои тук и хилядите хора, които минават през сайта го четат, все едно плакат залепен на пл. Славейков.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: MarinY   
Дата:   10-03-15 18:51

"Риба се лови в мътна вода."

П.П. Написах го, но като риболовец не съм убеден и в тази "народна мъдрост". [smilie3]



Публикацията е редактирана (10-03-15 18:52)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 18:52

Трябва промяна на конституцията Жоро, за да стане това което искаш[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: muzicantini   
Дата:   10-03-15 19:47

Абе явно на всеки човек опитът е различен. Аз като любител, с група екскурзианти във Washington DC с Лумикс турбосапунер си снимах и хора, и полицаи, и полицейски коли, и Белия дом, и Капитолия, никой не ме е изгледал лошо или нещо от сорта. Сега ако някой неугледен, брадясал тип с качулка и тъмни очила, с раница, "снайперира" с някакъв дълъг обектив от разни храсти мацки с къси поли или полицаи извършващи арест... Не бих се учудил да му направят забележка. Важното в случая и извода от статията е, че все пак в тази държава има справедливост и работеща съдебна система - някой си е превишил правата, но после е осъден и потърпевшият е обезщетен подобаващо.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: arkturian   
Дата:   10-03-15 19:53

В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...

А ако фотографа е негър?

http://s21.postimg.org/478zcdj8z/monkey_selfie.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: sherbit   
Дата:   10-03-15 19:58

В една друга тема думата "турчин" беше скрита, автора порицан...негър е доста обидна дума в USА ...
Темата за един атентат я заключих заради общите глупости царящи във формума, но тя пък странно изчезна. Двойни стандарти май.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: MarinY   
Дата:   10-03-15 19:58

Е това е истината. Снимал съм конни полицаи и в Щатите и в България. Завързваш разговор, похвалваш коня, питаш ги за снимка и отговорът винаги е Да. В София, дори се изредиха няколко, искаха и снимка с кучето и имейл ми дадоха да си получат кадрите. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rx   
Дата:   10-03-15 20:00

muzicantini бъди сигурен, че още преди да извадиш апарата край Капитолия вече са знаели колко пломби има в устата втората ти братовчедка. [smile] Поне хората подеха тука в темата правилната посока на проблема. Всъщност на никой не му пука за вашите проблеми със законовата рамка в България. В частност - на авторите на тези закони въобще не им пука кога и колко сте ощетени. Те за 2 години вече не могат да инкриминират и да смачкат извергите, които вдигат ръка на лекари, дето и без това са дефицит, а тука се обсъжда дали е морално някой да снима, а друг да го ошамари... Такава е страната ни и народа ни просто...

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: iliyanb   
Дата:   10-03-15 23:52

Sherbit, авторът сам скри думата "турчин" и то не защото беше порицан, а защото човек, който уважава, го убеди на лични, че някак не седи добре. Не знам има ли двойни стандарти, но ме изумява, че най-вървежни въф фотографски форум са политическите теми.



Публикацията е редактирана (10-03-15 23:54)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Thimotty   
Дата:   11-03-15 01:05

iliyanb защо те учудва? Фотографите не са ли и те хора?


Хах тъкмо по темата гледам една " новина"



Публикацията е редактирана (11-03-15 01:12)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   11-03-15 08:09

Няма лошо репортера да попита дали човека е добре, ама това да отваря вратата....първо е въпрос на възпитание, след това и на познания на законите. Да типичен пример за наглост и за самозабравяне. Въпросът какво са правели хората в колата, дали е правилно, дали не е нарушение на общ.ред и т.н са съвсем отделни въпроси.

Всъщност и в предишните подобни теми, основната тези на тези, които застъпваха свободията, беше, че чрез фотожурналистиката могат да се покажат "нарушения", да се гепи някой в крачка и това съответно оправдавало някои действия на снимащите. Тази теза изидша в две направления- първо, презумира, че всички са някакви нарушители на законите, в противоречие с принципите за невинност в Конституцията и второ, журналистите или гражданите с фотоапарат не са органите установяващи нарушения, а сигнали за нарушения може да подава всеки съгласно АПК, а от друга страна, това е дефинирано и като право на гражданите в чл.45 от Конституцията.

Неразбирането на елементарният правов ред в държавата е основна причина да се случват постоянно конфликти, както от страна на снимащите, така и от страна на обикновения гражданин или държавен служител. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: bo6o   
Дата:   11-03-15 09:32


http://www.celebritybabyscoop.com/files/2010/03/paparazzi-shooting-celebrity-kids-and-parents-3.jpg



Лешояди(мършояди)... [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   11-03-15 10:31

Полицията може да те набие във всяка една държава,независимо от политическото й устройство и дереджето на човешките права и законовата рамка.Разликата е тази,че в една нормална държава,където все пак човешките права са приоритет за закона и морала на обществото можеш да си потърсиш правата и както се е станало в конкретния случай,потърпевшите са с 50 бона напред.Дано и мен да ме набият следващия път.Даже ще кандисам и на по-малко.10 хилки са ми достатъчни :)
Въпреки,че в щатите никъде не съм имал проблем със снимане.Май никъде не съм имал,освен в Лисабон,където едни полицайчета се възпалиха,че съм снимал някакво посолство.Показах им снимката и се успокоиха.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: asahi   
Дата:   20-09-18 09:45

Тук се размина без бой


https://www.picclickimg.com/d/w1600/pict/302746624953_/French-Magazine-CLOSER-N%C2%B0379-KATE-MIDDLE



Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: nsirakov   
Дата:   20-09-18 10:27

Обичам да снимам "на улицата". Никога не снимам някого в непристойна поза, папарашки или по начин, който може да е лиценеприятен за него.
В България често реакцията е "ти къв си и за кво се бориш", но на такива хора отговарям с усмивка, опитвам се да завържа разговор, някак си "да стопя" леда... За сега ми се е получавало. Ако някой изрично направи жест, или каже "Не искам" докато вдигам апарата (а аз снимам обикновенно от 3-4 метра и то без да се крия), просто не снимам...

Един единствен път, в Ксанти (Сухоруков сигурно помни) докато снимах едно заведение с красиви лилиуми (не някого специфично), един едър Елин започна да ме засипва с гневни по интонация гръцки думи започващи и завършващи на "малака"... До момента, в който не му отговорих, че е Кенгуру (нали се сещате - Кен-гу-ру - на аборигенски значи "не разбирам")... като ме чу да шпреха на англиийски човекът само ме попита: "Туристен?", усмихнах се и му казах - "Я, Я , туристен вударбар.." и онзи се ухили, ощипа госпоицата седнала до него по четирибуквието и продължи да си яде калмарите... Явно ме беше помислил за частен детектив... знам ли...

Някой по-горе беше казал и съм съгласен с него... При снимането "на улицата" може да си в рамките на закона, но трябва и да имаш някакво чувство за морал и достойнство относно онзи, който запечатваш в кадъра... Никога не търсете кадър "на всяка цена".Ще видите, че в повечето случаи, хората ще ви толерират...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: te4i   
Дата:   23-09-18 21:40

Интересно защо нещата със снимането и правата на сниманите са част от някакво законодателство. При положение, че всеки идиот си прави безсмислени селфита нонстоп, а когато има шанса да участва в изграден с композиция и мисъл кадър, изведнъж се сеща, че са му нарушени правата. Това е абсолютното лицемерие на съвременното високотехнологично общество. Всеки си мисли само какви права са му нарушени, а не какви той е нарушил. Днес ми се случи някакъв господин с детето си да ми нахълта в кадъра , който бях композирал и разбира се аз спрях да снимам и изчаках да премине. Той обаче дойде към мен да ми обяснява как съм го снимал без негово съгласие и т.н. Докато се обяснявах, че неговия образ не ми е важен, а даже ми пречи на снимката, останалата част от кадъра и елементите в нея се разпадна и аз изпуснах момента.Човекът даже извика полицай да му се жалва, но той отказа да заеме страна. Аз лично нямам нищо против, нито пък се кефя, безразличен съм дали някой ме снима. Хората, които се дразнят за мен имат някакъв проблем със себе си. В България , където хората са допуснали държавата да нарушава всичките им основни права-от правото на детето да ходи на детска градина без подкуп, ако се вреди някакси там лелките да му крещят, горе долу всички основни права, даже правото да се движа по тротоара без някой тарикат с кола да ме пресрещне отпред. Та май единственият начин да се почувстаме важни е да се опитаме да набием някой, който явно, без да дебне се опитва да документира живота, не да го шпионира. Отказвам да трия снимки и ще прежаля апарата като сам го счупя в главата на засегнатия, ако някой тарикат, дето си няма хал хабер от изкуство, журналистика и т.н. се опитва да ми се меси в работата. На мен също ми пречат безкрайните ремонти, дето общината ми ги навира в очите, ама се налага да се съобразявам. Ширещото се неразбиране на неща, които не ги разбираме като уличната фотография, показва колко много тъпанари живеят в територията, наречена България.Подобно отношение имат талибаните, дето разрушават всичко, което не разбират. По подобен вандалски начин общината разруши паметника пред НДК, защото на хората им бил грозен. В развитите интелектуално и духовно общества никой не пита идиотите дали изкуството им пречи. Защото обществото цени дори неща които не разбира в конкретния момент. А не като нас да си взривяваме Мавзолея само, защото ни мъчат елементарни комплекси от вече не толкова близкото Соц. Минало.Защото дъщеря ми, която не е била свидетел на тази историческа епоха, е лишена от правото си да види важен културен, архитектурен артефакт, който да й помогне за разбирането на порядките и традициите на социалистическото минало.
По същия начин снимките с нас, които си мислим, че имаме правото да изтрием, някой ден може да се окажат важен документ,елемент, по който бъдещите поколения ще разберат как сме живели днес. Никой няма правото да слага кръст,да трие нещо, което не разбира.Ако използва сила,за да го направи има няколко варианта.
Фотографът защитава правото си като се защитава.
Фотографът е набит, но структурите на държавата -Съд, полиция,принуждават нарушителя, да заплати щетите. Така би следвало да е в Белите държави. Ние разбира се не сме там.
Или както се казваше в Щатите- ”Не съм съгласен с теб, но съм готов да умра, за да защитя правото ти на свободен изказ”Последното показва културата на дадено общество. Оливър Стоун защитава Путин, и прави филми, които са в разрез с официалната политика. Но никой не отрича правото му да прави своите велики филми.



Публикацията е редактирана (23-09-18 22:32)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: mmjm   
Дата:   23-09-18 22:37

Това с чупенето на апарата в главата на „засегнатия“ ако не е същата талибанщина, от която се възмущаваш, не знам как по друг начин да я нарека. Не съм присъствал на конфликта, който описа, но предполагам че ако не беше се конфронтирал с господина, може би щеше да успееш да заснемеш изпуснатия кадър. Това е само предположение обосновано на разказа ти и последвалия коментар.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: asahi   
Дата:   24-09-18 00:02

"Не съм съгласен с това, което казваш, но докато съм жив ще защитавам правото ти да го казваш" е мисъл на Волтер (1694-1778), френски писател и философ от епохата на Просвещението. Щатите са от 4 юли 1776, но не вярвам Волтер да е отскочил за тези две години дотам за да каже тази мисъл.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Imaginarium   
Дата:   24-09-18 01:54

Ми те и германците що са премахнали всичко което напомня за нацистите. Да го бяха оставили нацисткото наследство, та да "не са лишени децата от правото си да видят важни културни, архитектурни артефакти, който да им помогне за разбирането на порядките и традициите на нацисткото минало."
Ей ти го погледнато от друга перспектива :)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Антивик   
Дата:   24-09-18 09:24

Imaginarium написа:

> Ми те и германците що са премахнали всичко което напомня за нацистите. Да го бяха оставили нацисткото наследство, та да "не са лишени децата от правото си да видят важни културни, архитектурни артефакти, който да им помогне за разбирането на порядките и традициите на нацисткото минало." Ей ти го погледнато от друга перспектива :)

Нямах нерви да изчета всички коментари, но това последното дразни.
В Германия, до колкото знам, някои от лагерите на смъртта и до сега са си там, да се вижда, какво е било. Освен това на доста места има запазени архитектурни артефакти от онова време, не са разрушени ... Та изглежда хората не мислят, като нас, че като разрушиш нещо построено или някой паметник, ще промениш и историята, която е била.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   24-09-18 13:31

Даже има и туристически разходки до някои лагери.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: asahi   
Дата:   24-09-18 13:37

Дали причината е в "да не са лишени децата от правото си да видят важни културни, архитектурни артефакти, който да им помогне за разбирането на порядките и традициите на нацисткото минало"?

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Aleksandr   
Дата:   03-10-18 11:24

Ами...изостанали сме. По времето, когато Д.Х.Чейс е написал "Кейд", тук едва ли са арестували фотографи на улицата...:)


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »