Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Портретна фотография
Автор: i_kostov   
Дата:   09-02-15 14:57

Здравейте, имам огромно желание да си закупя портретен обектив за моя Nikon D5100. Харесах си Nikon 50mm f/1.8G AF-S, но не мога да го намеря втора ръка, а и не мога да си го позволя чисто нов.. Та въпроса ми е - какво друго подходящо бихте препоръчали вие за портрети? Благодаря ви предварително :)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: gbdesign   
Дата:   09-02-15 15:08

Няма друг подходящ, за 300 или под 300 лв. Дебни в базара, до като не си намериш.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: lorddemonic   
Дата:   09-02-15 15:15

D5100 няма микро аджъсмънт до колкото знам и си е малко риск с тия 50ки ... бек-фронт фокус ...

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: gbdesign   
Дата:   09-02-15 15:23

lorddemonic, първо въпросният проблем при твърдите обективи почти не съществува. После, при покупка на втора ръка е напълно нормално да се огледа и тества обстойно обектива, а фронт-бек фокус не е скрит дефект, че да не го види веднага.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: Божидар58   
Дата:   09-02-15 16:01

Не е вярно, че проблема с фронт-бек фокус при твърдите обективи не съществува.


Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: gbdesign   
Дата:   09-02-15 16:10

Божидар58 Би ли споделил, с какъв праим си имал проблем с фронт-бек фокус и по-специално, тялото преди това, било ли е настройвано по някой зум или не е било пипано. Щото аз съм виждал проблеми с няколко тела, развъртяни по сервизите за да паснат с някой износен зум, но не и не пипани такива.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: kaci   
Дата:   09-02-15 16:19

Комбинацията Nikon D7000 + Nikon 50mm f/1.8G при мен си беше проблемна.
Тялото и обектива бяха купувани чисто нови.


Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: okoto   
Дата:   09-02-15 16:30

Аз съм любител, но доколкото знам добрите портретни обективи са с фокусно разстояние около 100 - 135 мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: demiman   
Дата:   09-02-15 16:34

... ми да взема да си изхвърля веднага 85цата ... [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   09-02-15 17:02

Стига с тези 50-ки. Портретен обектив означава от 80 мм нагоре. 135, 180, и т.н.



Публикацията е редактирана (09-02-15 17:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   09-02-15 17:06

Тялото е Канон 40Д а обектива е 1.8/50. Преди да услужа на колега с него за няколко дни, беше с почти 90 % успеваемост при снимките на 1.8 - 2 - 2.2. След това се появи неприятен бекфокус, който се замазва чак при бленда 4 и нагоре [smilie11] . Случки колкото искаш[smilie5] !

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: Божидар58   
Дата:   09-02-15 17:11

85/1.8G с D300 настройка + 14, с D300S настройка + 10. 50/1.8G с D300 настройка + 8, с D300S настройка +6

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: okoto   
Дата:   09-02-15 18:01

demiman, понеже не си вадя хляба с фотография, не твърдя, че знам всичко. Това за портретните обективи съм го чел в книги, затова си позволих да изкажа мнение... Иначе поклон за родените, научени на всичко![smilie3] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: satansho   
Дата:   09-02-15 18:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: satansho   
Дата:   09-02-15 18:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: Pac   
Дата:   09-02-15 18:27

Не знам какво наплашихте човека с това фокусиране. Аз съм с Д5200, закачвал съм всякакви обекективи, твърди и варио и фокусират коректно. В един момент всички започнаха да дават бекфокус, отидох до сервиза (Профайлд), калибрираха го по твъдата ми 35-ца и отново почна да фокусира коректно с всички обективи. Ясно, че може да има отклонения на някои стъкла, но точно на никорски е твърде малко вероятно. И винаги може да калибрира апарата в сервиза по новата 50-ка, ако предположим, че ще снима предимно с нея.
Иначе аз лично смятам, че 50мм на кропка си е доволно адекватен портретен обектив. Почти толкова, колкото 85-ца на фул фрейм. Не твърдя, че е оптималния портретник, но в крайна сметка говорим за бюджетно решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   09-02-15 18:33

satansho, Не [smile] 135 си е 135 мм и на кроп и на 24/36. Големината на снимания обект е абсолютно същата, освен че е орязана (кропната). 50 мм. не е подходящ за портрети. Пише го във всички учебници - стари и нови. Може да се снима с 50 мм, но не е истински портретен обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: alext   
Дата:   09-02-15 18:38

Взимай смело 50- ката, ще ти хареса много, да не говорим, че е и един от най- добрите обективи като цена- качество. В базара в момента я няма, но се появява доста често, така че следи или пусни обява, че търсиш.[shtrak].
За да си сигурен, че няма да има проблеми с фокуса с това тяло си принтирай една табличка на A4 лист за проверка на фокуса focus test chart потърси в гугъл, снимаш под ъгъл от 45 градуса на няколко бленди и т.н



Публикацията е редактирана (09-02-15 18:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: satansho   
Дата:   09-02-15 18:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: gbdesign   
Дата:   09-02-15 19:19

След като човека ясно е казал че не може да си позволи нова 50-ка 1.8G и тялото му е DX вариантите му са само 3. 35-цата е не достатъчно дълга, с 50/1.8D няма да има авто-фокус, така че остава единственият вариант, 50/1.8G на втора ръка. В момента има само една в базара и пишеше че е запазен. Но от НГ насам се продадоха повече от 10-тина, така че все ще се появи някой тези дни.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: Simbon4o   
Дата:   09-02-15 19:35

Наскоро имаше две обяви с 50 1.8G на по 250лв в базара на форума. Проблема с неточния фокус е от тялото, не обектива. С други думи - или ще има проблем или няма да има... но с 18-55 не личи така както с 50 1.8, затова повечето хора не знаят че имат проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: satansho   
Дата:   09-02-15 19:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: vgramatikov   
Дата:   09-02-15 19:55

От кога 50мм не е портретен обектив? Особено на кропка?

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: satansho   
Дата:   09-02-15 20:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: D.S   
Дата:   09-02-15 20:48

Че то 50мм си е портретен и на ФФ, ако не криви до безобразие, но 50ките го нямат този дефект. Виж букето ще е по-малко. И в кой учебнек е забранено да се снима портрет с 50мм [smilie18] ?

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: victory13   
Дата:   09-02-15 21:02

... са кръсти и си погалва фуджитата на f/1.4... [smilie18]

слушайте симбон и не се превъзнасяйте в тъпи спорове кое какво е [cool]

даже и да не го послушате, преди да развъртите комчалъците напред-назад, хвърлете едно око и на темата на жоро за чистене на авто-фокусния блок и сензори, и на малкото огледало [cool]

ФокусЪт да е с вас ! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: Simbon4o   
Дата:   09-02-15 21:23

Пък аз портрети и със 35мм на ФФ снимам, много е приятно [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: satansho   
Дата:   09-02-15 21:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: D.S   
Дата:   09-02-15 22:06

Има го в базара за 300 лв. Взимай и не се занимавай с фикуси

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: satansho   
Дата:   09-02-15 22:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: sherbit   
Дата:   09-02-15 22:19

По-дълго не става за снимки на маса ;)



Публикацията е редактирана (09-02-15 22:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: D.S   
Дата:   09-02-15 22:31

380 е в синтезиса. с малко пазарлък ще дойде 100лв. надолу

за маса най-добре fisheye, да не ти се налага да обясняваш що толкова криви [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: hotsnail   
Дата:   10-02-15 00:17

gbdesign написа:

> lorddemonic, първо въпросният проблем
> при твърдите обективи почти не
> съществува. После, при покупка на
> втора ръка е напълно нормално да
> се огледа и тества обстойно
> обектива, а фронт-бек фокус не е
> скрит дефект, че да не го види
> веднага.

D700 и D600 с 85/1.8 и 50/1.8 G и двата имаха грешки във фокуса, но имат и микро настройки.....слава богу при твърдите обективи корекциите в повечето случаи са успешни. А при зумовете каква е драма....

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: satansho   
Дата:   10-02-15 07:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: h_bio   
Дата:   10-02-15 09:02

Термина "портретен обектив" е малко като "професионален апарат".
Портретния обектив не прави портрети, фотографа ги прави. Ако с 135мм ф2.8 на фул фрейм, който си е портретник par excellence, снимам листенца с хубаво боке, няма да имам портрет вупреки портретния обектив.

Портрети могат да се снимат и с 24мм. Има различни поджанрове на Портрета. Не е само снимка за паспорт.

Това портрет ли е?


https://ppcdn.500px.org/48894430/92d5d8ce3e1cc8be3d6fd9953d9d2d5c733503e5/2048.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   10-02-15 09:13

Една от най-скъпите портретни снимки продавани някога е една групова на Бийтълс снимана с рибешко око в гримьорната[smile]. Но класическия портретен обектив е 85 мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: satansho   
Дата:   10-02-15 09:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: h_bio   
Дата:   10-02-15 09:56

Не, не е със 135. По-скоро беше пример, че портрет се снима и с широко и в този смисъл нямам портретни обективи, а има портретна фотография. Както и няма професионални камери, а има професионална фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: Frenchev   
Дата:   10-02-15 10:07

Аз пък бих казал, че по скоро има професионални камери, но няма професионална фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: SoftImage   
Дата:   10-02-15 10:28

Не е ли по-добре да се аргументирате с примери (като h_bio). Темичката ще стане доста по-интересна!!! [beer]


http://i.minus.com/iBF6aSLapd9r.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: Myth   
Дата:   10-02-15 10:45

Автор: NORMAN-KUK
Дата: 09-02-15 17:02

Стига с тези 50-ки. Портретен обектив означава от 80 мм нагоре. 135, 180, и т.н.


Това е като да кажеш, че пейзажен обектив е от 24мм надолу. Чудесни портрети има и на 30мм, че и на по-малко. 50мм си идеален обектив за портрети, както и 30мм, както и 24мм, както и 85мм и наогре

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: prisonbreak   
Дата:   10-02-15 11:54


https://photo-forum.net/static/site_pics/114/r_1321358563_b18.jpg


Nikon 85/1.8 D +D 7000



https://photo-forum.net/static/site_pics/182/r_1336717547_DPF_1485.jpg


Nikon 50/1.8 D + Nikon D7000

35/1.8 е много готин обектив. Но е за ежедневна употреба в домашни условия. Имах го, и го продадох. Не ми харесваха портретите с него.

85/1.8 е готин обектив.Нищо че бе D Версията. Но е готин само за навън.

Изчакай си в базара 50/1.8G . В момента е боднат на Д7000, и си правя яки кадри на мъника с него. Това е стъклото за кропка, което комбинира стриит, със портрет за всекидневна употреба.

Пусни си една тема "КУПУВАМ"...Ще получиш със сигурност поне 3 оферти.

[beer]



Публикацията е редактирана (10-02-15 11:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: axlastro   
Дата:   10-02-15 12:25

Снимам портрети и на 30мм (50мм на фф) и на 85мм (135мм) и на 58мм (100мм). Много зависи какво искаш да постигнеш. По-широкия обектив включва повече от фона и като цяло не "размазва" толкова много. Също така с широк обектив трябва да се внимава с перспекривните изкривявания - ако позираш модела легнал с краката към теб с широкия обектив ще изглеждат дълги. С дългия е обратното - същата поза ще изглежда странно. 85мм на фф или даже 100мм са така да се каже някаква златна среда - можеш да снимаш сравнително едър план глава и рамене без изкривявания и можеш да снимаш цял ръстбез да се налага да се отдалечаваш много. Аз харесвам да снимам с 50мм (30мм на кроп) защото съм близо до модела и се създава усещане за близост, поне аз така го усещам като си гледам снимките. Но може на модела да му е неприятно/притеснено и това също си личи. 85Мм според мен е максимума за кроп (135мм) при който може да си в контактната зона на човека (под 2м), т.е. да си взаимодействате социално, да има усещане за интимност и близост.



Публикацията е редактирана (10-02-15 12:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: axlastro   
Дата:   10-02-15 12:31


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1423073533_IMG_0747_DxO2ff.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1415914926_IMG_0631_proviaFF.jpg


Първата е с 30мм, втората е с 85 мм. Не са някакви перфектно позирани и изпълнени, но мисля че е ясно какво имам предвид.



Публикацията е редактирана (10-02-15 12:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: Lorena   
Дата:   10-02-15 12:32

Снимала съм с канонски 50-ца на 1.8 и с 85-ца на 1.8. Втория определено е по-добър, по-рязък, с много по-бърз и точен фокус. Бокето също е по-добро. На кроп обаче идва малко дълъг и от разстояние 1.5-2 метра хващам модела малко под раменете. Въпреки това между 50 и 85 бих избрала 85 без да се замислям.[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   10-02-15 12:38

Философията на представяне на портрета е, да покажеш красотата, душата и моментната емоция на човек. Това се постига като елиминираш всичко излишно от снимка за да не се разсейва зрителя. Някога единственият правилен начин да се постигне това е със възможно най-тесен зрителен ъгъл за да отделиш лицето от всичко останало. (фон, дървета, клечки, цветя, небе, хоризонт) :) Ако приемем, че 50 мм. се води НОРМАЛЕН обектив, то тогава не можем да го приемем за портретен :) С две думи: Ако имаш 85 няма да снимаш с 50. Ако нямаш 85-ца по принуда ще снимаш с 50 и ще отваряш бленди и ще се мъчиш.....ако искаш да направиш наистина хубав портрет.



Публикацията е редактирана (10-02-15 12:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: prisonbreak   
Дата:   10-02-15 12:45

Норман е до някъде прав.Но 50-ката струва 300, а 85-цата струва от 700...
Не че след като поснима с 50ката няма да иска да си купи и 85. Но това е друга тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: satansho   
Дата:   10-02-15 13:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: MikeDimit   
Дата:   10-02-15 15:09

Интересно...По дефолт портретен обектив не е ли оня който не изкривява перспективата?!? Сиреч нейде от 43мм до към то 90мм на лайка формат? Па може да бъркам...Той и Пикасо е правил портрети, ама все пак през повечето време е рисувал. Защото с фишай обективче европейските ни носове стават африкански, па с базуките - азиатски.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: axlastro   
Дата:   10-02-15 16:30

Смята се, че когато гледаме нормално, полето на зрение е подобно на 43мм обектив лайка формат. Когато обаче гледме някой полето на зреное се намаля (човек се концентрира) и е някъде около 85-135мм еквивалент. Също така, ако се завреш в някой на половин метър мозъка автоматично коригира перспективните изкривявания. Затова дължините около 85-135мм се смятат за такива, че обекта изглежда по същия начин, по който си го визуализираме ние. Това не пречи на някои фотографи да снимат на 200мм или повече. Да си наеме и двата от павильона и да прецени. 50 мм е по-универсална дължина. Колкото по-дълъг обектива, толкова по-слаб трябва да е модела. Това в общия случай.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: satansho   
Дата:   10-02-15 18:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   10-02-15 18:05

axlastro [smilie24]

satansho Естествено, че има зависимост! Явно толкова си снимал хора.....професионално, колко аз им излизания в открития космос.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: satansho   
Дата:   10-02-15 18:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: axlastro   
Дата:   10-02-15 19:03

Ами не е нужно да снимаш професионално за да забележиш, че хората изглеждат различно заснети с различни фокусни разстояния при еднакво кадриране. Това, обаче явно не е важно за теб. За теб е важно да се заяждаш с хората, които се опитват да бъдат полезни. За финал юе кажа следното - купуваш-пробваш-продаваш. Така правя а. Ако купуваш от базара и не купиш нещо счупено и си пазиш техниката, загубата е минимална.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: PhotoBo   
Дата:   10-02-15 19:21

Защо всяка тема, в която се иска съвет се превръща в спор базиран на подигравки и конфликти?

Моето кратко мнение по темата - след като определящото за избора на обектив са финансите, то 50/1.8G e напълно подходящ за целта - а именно добро качество, острота, боке, размери...идеален за портрети! Чакаш в базара да се появи твоя обектив, който те устройва като цена и си готов. Можеш да направиш чудесни портрети, а ако ще и само ти да си доволен от резултата...но нали това е идеята - нали не снимаш професионално и не продаваш кадрите си за пари. 85/1.8G е много по-приятен обектив за портрети, така е! Даже се води класическия портретен обектив по неписани закони, но както се каза по-рано.. който няма 85мм, снима с 50мм и може и да не усети нуждата от първия, макар, че има много по-хубав рисунък и приятно боке.
Съвета ми е да не гледаш 35/1.8 като вариант за портретен, не, че е е лош обектив де...но както се спомена - повече е за домашна употреба и снимки на масата. На мен лично не ми допадна по-нервното му боке, изобщо рисунъка, както и това, че при близки портрети прекалено много изкривява чертите и пропорциите на лицето.
А понеже се заговори за фронт и бек фокус - моя 50/1.8G нито на Д7000, нито на Д610 се налага да му правя някакви корекции. Фокуса си е там където трябва, бърз и задоволителен. Бих определил 50/1.8G като обектив, който всеки трябва да има, без значение дали ще се ползва за портрети или не... дава повече от много други обективи за парите си [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: satansho   
Дата:   10-02-15 20:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   10-02-15 20:30

С 50 мм. могат да се направят чудесни портрети. Но, все пак няма нищо лошо да се каже на човека, който пита, че 50 мм. не е портретен обектив. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: satansho   
Дата:   10-02-15 20:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: DX   
Дата:   10-02-15 21:27

Защо въобще трябва да категоризирате какво е портретен и какво е пейзажен обектив?!? Разчупете представите си, преминете нормите и бариерите, които сте си поставили най-вероятно от други мнения във виртуалното пространство. Опит му е майката...опит и експериментиране! Това е фотография, не е сърдечно-съдова хирургия. Всеки има право да снима с каквото поиска, стига резултатите да го удовлетворяват! По-рано се показаха примери, но интернет е пълен с милиони други такива, как портрет може да се снима с всичко, стига да знаеш как и какво искаш да постигнех. За обратното има също много примери - как с идеален "портретен" обектив и камера се постигат плачевни резултати [smilie3]
Човека пита за Nikkor 50/1.8G, значи се е ориентирал, а целта е ясна - портретна фотография! Без значение дали 50-та е портретен обектив или не (според нечии представи), то питащия може да бъде сигурен, че няма да намери по-добър обектив за тези пари, ако иска работещ АФ с неговото тяло и снимането на портрети! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »