Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Pixel averaging във Фотошоп?
Автор: rx   
Дата:   07-02-15 01:15

От темата за многото пиксели ми хрумна въпроса - има ли начин във фотошоп да се смали резолюцията на едно изображение като се усредни матрица примерно с големина 2х2 пиксела? Какво имам предвид - ако изображението е било 24мп, да стане 4 пъти по-малко и всеки пиксел от новото изображение да е средноаритметична стойност на съответстващото му квадратче от 4(2х2) пиксела. Би трябвало по този начин да се елиминира сериозна част от шума за сметка на резолюцията. Това е и разликата с нормалното преоразмеряване във фотошоп - там особено при bicubic sharper се прилага прогресивно изчисляване спрямо околните пиксели и всъщност шума в еднообразните области на изображението става по-контрастен и видим...

Отговори на това съобщение
 Re: Pixel averaging във Фотошоп?
Автор: asahi   
Дата:   07-02-15 01:26

Начин има, смисъл няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Pixel averaging във Фотошоп?
Автор: hotsnail   
Дата:   07-02-15 01:30

Има далаверка в Лайтрум или ACR да се прави може би. Ще стане като картинка от фовеон ама с 4 пъти по-малко пиксели т.е. от 50 ще дойдат 12.5 т.е. доста малко

Отговори на това съобщение
 Re: Pixel averaging във Фотошоп?
Автор: rx   
Дата:   07-02-15 01:35

asahi, с аргументация моля :)

hotsnail точно това ми е идеята - да се получи по-малко изображение, но по-безшумно. В случая ми трябва така да се каже само luminance-а - дори ако се усредни байер матрицата преди това ще е още по-добре :) Чувал съм, че има програмки, с които това може да стане директно от raw файла, но досега не съм намирал такова нещо...

Отговори на това съобщение
 Re: Pixel averaging във Фотошоп?
Автор: h_bio   
Дата:   07-02-15 01:54

Пичове, къв ви е проблема?

Отговори на това съобщение
 Re: Pixel averaging във Фотошоп?
Автор: nyamago   
Дата:   07-02-15 01:59

Не прави ли точно това просташката функция Resize, която с години са ни учили да не ползваме, че е със загуби на качество - а винаги да ползваме Resample с един от няколко тарикатски алгоритми за интерполация с имитация на качество. Дотам се стигна, че днешните версии на ФШ май нямат прост Resize, a под тази думичка дават Resample (не ми се отваря да проверя каво точно имат).

Но при прост Resize надолу (умаляване) би следвало да се усредняват такъв брой пиксели, който отговаря на съотношението на умалване?

(Със сигурност гледачката IrfanView има И прост Resize, освен дето за Resample има повече и по-добри алгоритми от ФШ.)

Отговори на това съобщение
 Re: Pixel averaging във Фотошоп?
Автор: rx   
Дата:   07-02-15 02:07

Доколкото се сещам можеш да избираш в момента като ресайзваш някой обект, с какъв алгоритъм да го ресайзва... т.е. е еквивалентно на resample.

Отговори на това съобщение
 Re: Pixel averaging във Фотошоп?
Автор: Lycan   
Дата:   07-02-15 06:08

:) принципно, червеното кранче е отляво!

Без значение как назовава действието дадено приложение, кокато има свиване т.е. убиваме пиксели и измисляме нови с усреднена стойност е интерполация. С обратното действие също измисляме нови пиксели с усреднена стойност и това също е интерполация.
Алгоритмите се различават по рязкост на контура в крайния резултат.

Свиване 2*2=1 не е много популярен метод по понятни причини. Има го в DCRAW и RPP, където се нарича half и прави кръгчетата да изглеждат като зъбни колелца ако сте без АА филтър. Иначе шумът намалява заедно с размера на файла, шум влязъл - шум излязъл.

Само стакерите ефективно интерполират без шум, напр. от 4, 8, 16 и т.н еднакво повтарящи се кадъра. Обаче пълното обезшумяване води до други проблеми като бандинг при големи площи с близка тоналност, сливане на планове и общо плоско усещане.

Поправете ме ако бъркам щото идвам от купон и не мога да спра тавана

Отговори на това съобщение
 Re: Pixel averaging във Фотошоп?
Автор: nyamago   
Дата:   07-02-15 11:53

> Без значение как назовава действието дадено приложение,
> кокато има свиване т.е. убиваме пиксели и измисляме нови с
> усреднена стойност е интерполация. С обратното
> действие също измисляме нови пиксели с усреднена стойност и
> това също е интерполация. Алгоритмите се различават по
> рязкост на контура в крайния резултат.

Това е вярно - всички тези преобразования са интерполации. Единствено вместо 'усреднена' стойност бих употребил 'нова' стойност - да не заблудим някого, че е средно-аритметична (а и в някои от алгоритмите не е дори нелинейно усреднена, а другоче определена). Имах превид най-простата, линейна интерполация в стария смисъл на Resize, докато в Resample са нелинейни. (Технически и Resize е вид Resample, но така бяха решили да ги разграничават софуерните фирми преди 15-20 години. Сега границата между термините е заличена).

> ...прави кръгчетата да изглеждат като зъбни колелца...

Това не е ли преди всичко 'нагоре' (при увеличение)? Простата линейна интерполация буквално 'увеличава' пикселите (имаме 4 нови пиксела, но всеичките със стойността на един оригинален, т.е. блокчето 2х2 си е един порастнал 'пиксел'). При умаляване назъбеността си остава, но пропорционално по-дребна - и за окото линията е по-'гладка'? (Допускам, че тази по-гладка лиия е и по-остра, защото пикселчето е с единствена стойност и няма 'дефокусиращия' ефект на 4 различни съседни стойности...)

Всичко това само си го мисля, никога не съм задълбал да погледна на >100% увеличение какво всъщност става. Този начин на разглеждане на снимки не ме кефи и не ми е в навиците. Иначе мисля, че дизайнерите на икони и шрифтове правят много назъбени форми, знаейки че потребителят на графичния интерфейс ще ги вижда гладки в малкия размер, за който са правени?

> Само стакерите ефективно интерполират без шум, напр. от 4, 8, 16
> и т.н еднакво повтарящи се кадъра.

Един от парадоксите е, че стакерите, поне някои... интерполират(!) нагоре (увеличават) преди да си приложат сумиращите алгоритми - и после умаляват обратно до оригиналния размер. Иди после разбери кой (д)ефект от кое е [smilie11]

Като цяло мисля, че ненужно си усложняваме живота с тия неща [smilie6]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Pixel averaging във Фотошоп?
Автор: rx   
Дата:   07-02-15 12:15

Реших да драсна едно скриптче набързо и честно казано се изненадах от резултата - с усредняване на решетка 2х2(т.е. всеки 4 пиксела стават един), т.е. намаляване на резолюцията 2 пъти, и после увеличаване до първоначалния размер с произволен алгоритъм от сопата, се запазва повече детайл отколкото с махане на шума с филтри.

Още нещо интересно, което забелязах е, че начина, по който изглежда изображението когато го увеличих до оригиналния размер твърде много наподобява новата ресайз опция в сопата "preserve details + remove noise", така, че е възможно да правят именно някаква такава врътка...

Но като цяло е хамалогия цялата работа и си струва единствено ако имаш един кадър, който си струва да "спасиш" :) Затова - фотоапарата на режим картечница и после - стакинг. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Pixel averaging във Фотошоп?
Автор: nyamago   
Дата:   07-02-15 12:32

^ Докато още не си се отказал, опитай как ще изглежда ако в скрипта ти не усредняваш аритметично (с 'average'), а с 'median'.

И обаждай в съответната тема ако откриеш добър стакер (който хем да позволява бъзикане на много параметри, хем да автоматизира за работа 'с едно натискане' : ) Говорим за стакване главно за резолюция и детайл, не за шумоподтискане (не като главна цел, то пак си става).

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Pixel averaging във Фотошоп?
Автор: rx   
Дата:   07-02-15 12:36

Софтуер за суперрезолюция знам само един - Photoacute. Ако не го намериш в "библиотеката", драсни ми на лични, ще ти го пратя излекуван :) Иначе стакването го правя основно за шумоподтискане и съм си направил елементарен екшън във фотошоп за целта - наместване на всички кадри и поетапно слагане на прозрачността - 100, 50, 33 и т.н.
Бях пробвал един стакер за звезди дето го бяха препоръчвали ама не ми хареса :)

Отговори на това съобщение
 Re: Pixel averaging във Фотошоп?
Автор: Lycan   
Дата:   07-02-15 17:13

Без нагледни примери чешенето на езици няма много смисъл.
И оправете заглавието на pixel peeping [cool]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »