Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Да се редактират ли приказките?
Автор: J0R0   
Дата:   14-01-15 14:36

Или направо да се пишат нови?
Това май е по-добрия вариант [smilie18]

Преди няколко дни зачетох на дъщеря ми ей тая приказка юнак и слепец и така и не я дочетохме.
Дъщеря ми е на 6 и половина.
Стигнахме дотам, докъдето юнакът след серия садистични изпълнения към непознати нему хора, отишъл в дома на самодивите и им избил децата, които си играели. Става въпрос за положителният герой в сказката.
Не можах да обясня защо така е постъпил и се отказах от четенето.

Та приказки писани в едни други времена, с друга нагласа към живота, други ценности, дали трябва да се четат на днешните деца?
Трябва ли да се редактират?
Или днешното време си иска своите съвременни приказки?
Примерно "Играта на играчките" я разбирам и ми харесват посланията.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: Alsand   
Дата:   14-01-15 14:40

Редактирането на приказки и книги е откровен идиотизъм. А колкото до Николай Райнов - това е художник и писател с доста....да кажем спорна репутация. Най-добре е човек да заложи на класическите приказки, които са минали през проверката на много поколения.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: falcon   
Дата:   14-01-15 14:41

Абе щом четейки за змейове и отрязаните и глави поколения наред израстнаха що-годе свестни хора, твърдо ние за редакции на приказките[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: J0R0   
Дата:   14-01-15 14:45

Змейовете - ОК, ама децата, защо?

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: lorddemonic   
Дата:   14-01-15 14:46

Уж е всяко нещо с времето си ... ама не е точно така. Има класики които биха били (и са) полезни според мен и за днешните деца. Ние го караме за момента на класики.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: rx   
Дата:   14-01-15 14:51

Аз се сещам само, че в оригиналния си вид, идеята на царицата беше Снежанка да бъде убита, разфасована, и ловеца да донесе черния и белия й дроб, за да може царицата да си ги сготви. [smilie5] Но сега като се присещам, тогава не ми е звучало толкова потресаващо колкото сега [smile] Но пък от малък съм разбрал, че пред озлобена жена и ИДИЛ бледнее [smilie18]



Публикацията е редактирана (14-01-15 14:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: Slivenski   
Дата:   14-01-15 14:53

Абе, не знам дали да се редактират... По-скоро не бих ги редактирал.

Но трябва да се обяснява, че те са писани в други времена, когато отношението към определени неща е било друго.

Същото е и с анимационните филмчета, в които героите се пребиват от бой... Сещам се за "Том и Джери" примерно.

Цензура не трябва да има, но трябва да има критерий кое е приемливо и кое не в съвременното общество.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: victory13   
Дата:   14-01-15 14:55

за приказките не знам, ама ако може постовете да не се редактират [cool] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: falcon   
Дата:   14-01-15 14:56

И децата и децата, тяхната мама самовилска..щом са злонамерени към хората така им се пада[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: fraction   
Дата:   14-01-15 14:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: victory13   
Дата:   14-01-15 14:58

че те са редактирани отдавна ... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: rx   
Дата:   14-01-15 14:58

Че новия завет какво е? Ако прочетеш стария ще ти падне ченето...

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: falcon   
Дата:   14-01-15 14:59

Да бе вярно е, толкова кръв няма в друга книжка[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: ninikolov   
Дата:   14-01-15 15:05

Българските приказки в голямото си множество са отвратителни! Освен неоправданата жестокост и доста грубите отношения между хората са и апотеоз на подлостта: измами, кражби, лъжи ... подлости безкрай, представени в положителна светлина!
Примери: Хитър Петър, Педя човек


Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: victory13   
Дата:   14-01-15 15:06

ъндрешко [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: rx   
Дата:   14-01-15 15:08

Не забравяй, че твоето наблюдение през твоята "възрастна" призма не е това, което детето попива от книгите. Не си спомням Хитър Петър да ми е оставил трайни травми в съзнанието, нито Тримата Глупаци. Чак пък отвратителни...

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: realnoncho   
Дата:   14-01-15 15:12

Тая приказка е все едно играеш някакъв съвременен Action RPG Quest - отиваш където те пратят, вършиш каквото са ти казали, събираш каквото ти дадът покрай мисиите и накрая като изпълни всичко взимаш двореца [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: mihajlov2   
Дата:   14-01-15 15:15

Примери за зловещи приказки, които не са български, а "европейски" - колкото щеш. Примерно - Хензел и Гретел, Котаракът в чизми, Червената шапчица и т.н. Кой знае как сме израснали с тях, без да станем серийни убийци,садисти и канибали. А пък ако погледнем в древногръцките легенди и митове - "основата" на европейската цивилизация [smilie18] Примерно Херкулес - трепел наред, без да му мигне окото. А и всичките приказки за змейове, лами и дракони - замисляли ли сте се за какво са им трябвали всичките тези девици - за мезе или за нещо по-така - по тънката част? [smilie18]



Публикацията е редактирана (14-01-15 15:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: burningice   
Дата:   14-01-15 15:16

А хуманно ли е да се реже корема на животното и се тъпче с камъни?! (Вълка и Червената шапчица)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: Alsand   
Дата:   14-01-15 15:16

victory13, я да чуем кога са редактирани?

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: ninikolov   
Дата:   14-01-15 15:26

rx, това разбира се е вярно. И не става дума за пряка травма, а за нещо съвсем друго. Децата и възрастните по различен начин възприемат света и книгите. Въпросът е че едно дете с неизградено все още критично мислене възприема всичко, което прочете за чиста монета. И започва да приема за правилно и нормално лъжата, грубостта, бабаитлъка и дори насилието. Ето това вече е отвратително.

И докато в приказките на западноевропейските народи героите са принцове и принцеси и в норма са издигнати любовта и благородството, то най-популярният български приказен герой е опърпан дребен мошеник, чиито антипод е досущ като него с единствената разлика, че е от друг етнос.
Това вече е тъжно.

П.П. Повечето от най-популярните световно известни приказки по същество са любовни истории: Пепелявшка, Красавицата и звяра, Снежанка, Спящата красавица.
Не мога да се сетя на прима виста за нито една българска приказка, която е любовна история. Те по-скоро са истории за отмъщение и печалба (добита без труд).


Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: rx   
Дата:   14-01-15 15:29

Е айде прочети какво съм писал - една от най-известните детски приказки на запад е Снежанка - в нея баш знатната аристократка - царицата иска да убие от завист, и не само да убие, ми да изяде органите на Снежанка. Праща убиец ловец, после се опитва да я трови, после да я души... не е така, приятелю :) Но ето виж - ние сме ги чели и са ни ги разказвали тея приказки - и тея, и онея, и не сме тръгнали нито да колим, нито да бесим. [beer]

Ерго, другата най-популярна приказка - Пепеляшка е уж за любов, както казваш ти, ама в цялата приказка се натъртва колко е яко да си хванеш богато гадже - там с кристални обувки, замъци, коли, яхти и дебела банкова сметка. Сори, малко изпреварих времето :) Ако трябва да сме по-конкретни, натъртва се също как трябва да си супер яката мацка, на която другите мацки да завиждат и това е единственото качество, което трябва да имаш, за да хванеш готиното гадже - дори да си бедна. Също, всички западни приказки създават демоничен образ на мащехата - демек, ако си осиновено дете - мрази майка си... не е така и не вярвам детето да възприема така нещата :)

В хитър петър, осмиването му от страна на автора е достатъчно за детето да се сети, че въпросния герой е антигерой и не иска да става като него ;)



Публикацията е редактирана (14-01-15 15:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: realnoncho   
Дата:   14-01-15 15:30

Извода е да гледаме само сълзливи сериали, че по новините дават по-страшни неща от приказките едно време.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: krist   
Дата:   14-01-15 15:32

Темата е интересна, но не съм сигурен за мен кое е верният отговор. Всеки случай и аз се дивя често, последното беше именно споменатото по-горе изяждане на дроба на Снежанка. Може би все пак е добре подобни крайни брутализми да отпаднат. От друга страна има някои приказки, толкова съкратени в някои издания, че пък нищо не е останало и на нищо не приличат. Та верният път, както винаги, е по средата някъде..

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: falcon   
Дата:   14-01-15 15:37

Трябва да питаме децата дали искат да им се редактира някоя приказка[smilie5]

Приказките се приемат от децата като приказки, хем знаят че не са истински хем се терзаят от случките вътре. В крайна сметка, мисля че децата приемат доста-леко от възрастните бруталните истории..малко сълзи или плач и после спомена отшумява. В същото време обаче тези реалности действат на подсъзнателно ниво и формират далеч по-пригодимо и полезно за децата мислене докато растат, свързано с реалностите в живота. По-лошият вариант е израстването да стане в стерилна среда и детето после да се чуе и мае къде е попаднало, а с възрастта уроците се приживяват доста по-тежки и травмиращо. Мисля, че историята у нас поне в последните 100г е показала, че тези приказки не вредят, в контекста на зададената тема[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: mbs   
Дата:   14-01-15 15:52

Николай Райнов не трябва да бъде четен на малки деца. Аз си спомням, че го четох в някаква по-самостоятелна възраст и след време, когато се запознах с биографията и възгледите му, си обясних някои неща...

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: uri64   
Дата:   14-01-15 16:08

Еднозначно да се редактират приказките! Примерно, в приказката за тримата братя и златната ябълка единият брат задължително трябва да е цветнокож, и евентуално да изповядва някоя от формите исляма, вторият да е гей, а третият - аутист....и тримата братя задължително да са отгледани в семейство, в което и бащата и майката са от женски пол!

Това в рамките на несериозното - да не вземе да подпали някой директно на втора с демултипликатор [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: uri64   
Дата:   14-01-15 16:10

И да, да се пишат нови приказки, в които участниците могат да са с по-съвременни занятия - програмисти, системни администратори и хакери например...

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: victory13   
Дата:   14-01-15 16:12

Автор: Alsand
Дата: 14-01-15 15:16

victory13, я да чуем кога са редактирани?

[smilie18] шашко, много си объркан бе момче... я извади една православна и една католическа библия, и да почетем... а една от етиопия [smilie18] ... или чили... ми само съдържанието отвори, не е нужно всичко да четеш /ако изобщо четенето ти е приоритет [smilie18] /

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: falcon   
Дата:   14-01-15 16:12

uri64 [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (14-01-15 16:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: Alsand   
Дата:   14-01-15 16:14

Автор: victory13
Дата: 14-01-15 16:12

Давай конкретно. Нали си чел и си видял къде са разликите. Хайде просвети ни нас неуките и незнаещите.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: MarinY   
Дата:   14-01-15 16:16

Взимате се много на сериозно с тези анализи на 30-40 годишни. Приказките са за деца. Те трябва да са "преекспонирани" с "повишен контраст", така че детето да усети разликата между доброто и злото. Това, което се помни от разказа, че героят си реже петата за да нахрани птицата, издигаща го горната земя, не е яденето на човешко, а че без лични усилия си за никъде.
[beer] (само за родителите) [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: uri64   
Дата:   14-01-15 16:17

Конкретно? Ми тя Библията през толкова редакции е минала през вековете, че ако трябва подробна справка форума няма да стигне...ама туй е извън темата, определено.



Публикацията е редактирана (14-01-15 16:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: Alsand   
Дата:   14-01-15 16:19

uri64, хайде бъдете малко по-конкретни, че ми омръзна от слухове от Женския пазар.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: rx   
Дата:   14-01-15 16:21

Alsand, наистина ли не знаеш предишните "издания" на библията? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: fraction   
Дата:   14-01-15 16:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: Alsand   
Дата:   14-01-15 16:27

Може ли поне един да каже нещо конкретно и смислено. Само едно единствено нещо. Иначе всеки е готов да лаладжийства, колкото му душа иска.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: rx   
Дата:   14-01-15 16:32

Е какво да ти кажем? Библията е имала няколко преработки, като най-контрастни са новия и стария завет. В новия завет са стандартните общочовешки черти и али-бали за добрини, в стария завет си приравнен на прасе и псе ако не си евреин и съществуваш, за да служиш на "избрания народ". А, и имаш един изключително злобен, зъл и завистлив бог над главата. Ами хвани ги, прочети ги :) Аз интерпретации отказвам да правя, защото заради интерпретации от разни дето убеждават хората, че са си лафили с Бог, сега берем гайлето на тея дето ги слушат...

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: Alsand   
Дата:   14-01-15 16:36

rx, не мисля, че нещата са толкова елементарни.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: mihajlov2   
Дата:   14-01-15 16:36

Някъде в средата и към края на 90-те години, когато синът ми беше малък, по Нова телевизия въртяха приказките на братя Грим - японски анимационни филмчета. Японците бяха филмирали приказките извънредно натуралистично, с всичките им зловещи подробности. Синът ми ги изгледа с голям интерес /ние му ги и четохме междувременно/, като смея да твърдя, че тези приказки изобщо не са му повлияли вредно или отрицателно. Както и всички останали приказки. Отделен въпрос е, че в последствие извъртя и всякакви компютърни игри - и най-кървавите. В момента е много разумен и свестен младеж - студент, програмист и т.н. Нито пие, нито пуши, за наркотици пък да не говорим... Толкова за вредното влияние на приказките. За детето много по-важна е семейната среда, атмосферата в детската градина/училището, както и приятелчетата.



Публикацията е редактирана (14-01-15 16:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: rx   
Дата:   14-01-15 16:41

Alsand именно затова те призовах да седнеш и да ги прочетеш, макар и по диагонал. Не се наемам да интерпретирам коя е по-адекватна - за мен реално религията като цяло е един неадекватен феномен, който трябва да бъде забранен тотално, но това си е мое мнение :)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: uri64   
Дата:   14-01-15 16:58

Алсанд, викаш ей сега, тук точно да задълбаем в Ридакшън критицизЪма, а? Как не, чЕти си у нето то там си пише...

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: uri64   
Дата:   14-01-15 17:01

В краен случай, ако не са налице редактирани и/или новонаписани приказки, на децата да се четат само такива, адаптирани от Дисни и отпечатани от Егмонт![cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: bairi100   
Дата:   15-01-15 01:40

От 10г. чета на децата(вече 4 бр.) и изводите ми са: Чете се всяка вечер,по възможност за всяко по две ,сменят се автори и епохи и децата сами избират,кое им е интересно.Разбира се отбягваме съвременните интерпретации,че нямат дар слово горките аВТОРЧЕТА,изстискали от празна глава словоизлияния за някооой лев[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: DeDomus   
Дата:   15-01-15 06:23

Много комунистове тука- един иска да забранява приказки, друг религии, трети иска да се четат само правилните текстове...
Аз пък бих забранил цензурираните варианти на приказките и митовете на древните народи. Защото няма нищо по-лошо да създадеш един илюзорен свят на детето с помощта на цензурирани истории, след което сблъсъкът с реалността става много по-тежък.
Нека знаят от малки, че в живота има и предателства, измами, лъжи и всякакви други лошотии. Нека знаят и как да се борят с тях и да ги преодоляват. И че щастливият край не е задължителен.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   15-01-15 07:45

4 броя деца! :)
Ти си машина!
Респект !!!

На моята й чета всичко,супер любопитна е на почти 5 год.Като ме види да чета нещо и ми висва на главата.
Веднъж дори "Технология на кремове и унгвенти" :)



Публикацията е редактирана (15-01-15 07:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: Joro35   
Дата:   15-01-15 09:07

Хм..., а помисляли ли сте и за друга възможност???
Защо така наготово само?
Измислете сами приказки за своите деца. Там нагласете нещата така, както вие искате. Може и детето да подсказва. Така са правели много бащи през годините.
Това ще е много по-интересно и за вас и за детето. Ще развие творческо мислене, фантазия, ще укрепи връзката ви.
[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: kvakioh   
Дата:   15-01-15 09:24

Е има масово сега из Европа за приказките как Пипи Дългото чорапче не може да прави очите си като китайче и баща й не може като е бял да е крал на негърско кралство. Измишльотини.
Например в Холандия масово има против и все още доста "за" Черния Пит, помагач на Св. Никола(й), не можело черен да е и да е само помощник. Все за нещо да се хванат и те и да има маси надигнати.
Иначе няма за какво, ако се издават наново нещата и се променят малко според редактори и издатели...
Приказки много, най ми е интересно личните драми и вариантите в които хората сами се вкарват в истории. Може да се напише и във версия за деца и за възрастни- от детски книжки с илюстрации през сапунки до нещо голямо.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: J0R0   
Дата:   15-01-15 09:29

А, това последното е ОК!
Аз да измисля приказки не мога, но всяка приказка която разправям е в моя интерпретация. Вълкът от седемте козлета е злояд, като всички деца и трябва да се тъпче насила, ама накрая повръща козлетата и повече никога не ще и да чуе за козлета.
Песничките също.
Сияна беше учудена като чу оригинала на Зайченцето бяло. Не и хареса. Вкъщи я свирим и пеем с мелодията на Johny B Good, много пасва, а е по динамична и весела.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: kvakioh   
Дата:   15-01-15 09:41

Ето, значи има компенсация, че не може да се измисли текст, правите музика.
ЗА децата е важно да растат, като цяло Nine Inch Nails по мои наблюдения им действат много по-добре от приказки, независимо дали в кола, на масата за обяд, закуска или вечеря или под масата с кубчета. Дори на пясъчника пред/зад блока. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: sauron69   
Дата:   15-01-15 09:59

Ами то преди време се беше появила информация, че от ЕК замислят точно да ограничат детските приказки:

Според Комитета по правата на жените към ЕК, класическите произведения на литературата за деца формират в подрастващото поколение невярна представа за съвременния свят, затова четенето на такива книги следва да се ограничи.

http://www.blitz.bg/news/article/246818


Съответно много се кефя на написаната в отговор приказка от блогъра Иван Стамболов- Сула, която да е "коректна" и се казва "Спящият красавец"

http://sulla.bg/2014/01/27/2905.html


[smilie7]



Публикацията е редактирана (15-01-15 09:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: kvakioh   
Дата:   15-01-15 10:14

Ето как действат шведите за малките граждани между 3 и 10 години:
https://www.youtube.com/watch?v=GN4WaQLejm8

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: rx   
Дата:   15-01-15 10:20

Аз бих искал да докопам компютъра на автора на това за няколко часа. Сигурен съм, че ще открия поне една скрита папчица със "специални" снимчици и клипчета...

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: Alsand   
Дата:   15-01-15 10:26

грешка



Публикацията е редактирана (15-01-15 10:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: stoyanivanov   
Дата:   15-01-15 10:30

А има и още нещо. Днес априори приемаме, че приказките са нещо, предназначено само и единствено за децата. Обаче солидна част от това, което днес наричаме "приказки", се базира на едни странстващи теми и сюжети, непредназначени за деца.
За приказките и "редактирането им"... а защо не вземем направо да ги съберем накуп и да ги изгорим на площада? Така ще бъде най-политкоректно, най-либерално. [smilie5]
Ако говорим сериозно - може би авторът на темата трябва да постъпи по-простичко и прагматично: Да преглежда приказките предварително и да чете на дъщеря си това, което му хареса. Като не се увлича да изхвърля всичко, в което има насилие, а по-скоро да гледа кое ще е най-разбираемо за детето му.
Последно: Множество от сюжетите, темите, основните персонажи и ситуации в българските приказки не са оригинални и възникнали тук. Те се повтарят при много народи, при това далеч не само от Европа и Средиземноморието. А на "аристократичния поглед", сравняващ принцесите от "западните приказки" с нашенския Хитър Петър, мога да отговоря политкоректно ето така:
Лоша дума не се забравя
За поуките от рода на "най-опасният звяр е човекът, защото...", ето така: Котето и лъвът . Макар че там има и друга поука - ако държиш на първо място да си сит, а не свободен, ще си останеш дребна твар. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: petial   
Дата:   15-01-15 11:59

Някои от класически приказки са като филми на ужасите, но сега ги виждам така. В онова време когато нямаше интернет компютри които да използва и голямо и малко, електронни игри и тем подобни масово използвани неща сега от децата - приказките си бяха просто приказки забавни интересни и смислени. Започнем ли да ги променяме - става истинска пародия ,като тази за спящия принц.
Аз обаче имам проблем с архаизмите в българските приказки - на децата все едно им говориш на китайски и всяка втора дума има нужда от превод. И не само за 4-5 годишните , това се отнася дори за тези които са на 10 и повече години.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   15-01-15 12:20

Много интересна тема, Brawo!

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: m.djorov   
Дата:   15-01-15 15:36

Виц, ама май актуален към разговора:
Не е добре на стари години да четеш "Книга за джунглата". Изречението "Маугли лежеше в храстите и кротко галеше питона" звучи съвсем различно...

Мой бивш колега ми разказа веднъж следната случка с неговия син. Ставаше въпрос за приказката за козела - там клан-клан недоклан, яден-яден недояден и т.н, дадена от училище да я четат и разсъждават или нещо от сорта - задача някаква по литература. Та след като малкия тогава, прочел приказката баща му го пита - какво е разбрал. - Ами че ако лъжеш гледай да не те хванат :)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   15-01-15 16:23

И така нататък [cool]

Приказките са чудесни, но някои разказвачи въобще не ги бива



Публикацията е редактирана (15-01-15 16:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: тьма   
Дата:   15-01-15 18:58

Да се редактира най-добрият ни приказник - Николай Райнов - еее, това вече е [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: falcon   
Дата:   15-01-15 20:46

Е това е тенденцията..metro sapiens, стерилна раса, няма добро, няма зло, няма полов диморфизъм, абе много неща няма[smilie8]



Публикацията е редактирана (15-01-15 21:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: sherbit   
Дата:   15-01-15 22:11

малката русалка се самоубива, Макс и Мориц умират

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: batsali   
Дата:   16-01-15 20:29

Относно библията и религиите - самият факт, че религиите продължават да се цепят и множат, а не да се обединяват може да ви говори, че бог нема, а всеки си чете, разбира и измисля каквото си знае. В научните среди се наблюдава обратният процес - много хипотези се свеждат до по-малък брой, преминават в теории, които обясняват обективни факти от реалната реалност. С времето нещата клонят към правилния отговор, а не се цепят на различни научни течения и секти.

Иначе няма нужда библията да е редактирана умишлено. Самият процес на превод и дистанцията на времето променят значинето на думи и фрази. А кои книги са свети и вдъхновени от бог се е определяло на няколко пъти чрез гласуване [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: pmartinov   
Дата:   16-01-15 20:40

Университетско издателство "Оксфорд" препоръча да не се споменава за прасета и кренвирши в детски книги, за да не се засяга еврейската или мюсюлманската общност. Това обаче възмути мнозина британски депутати, предаде Франс прес.За препоръката обществото научи от дискусия за свободата на словото по радио Би Би Си 4 след нападението в редакцията на френския сатиричен седмичник "Шарли ебдо" миналата седмица в Париж.

Водещият Джим Ноти, чиято съпруга подготвя серия от образователни пособия за "Оксфорд юнивърсити прес", каза, че "сред нещата, забранени за споменаване в текста, поръчан от Университетското издателство в Оксфорд, са прасетата, кренвиршите и всичко, което може да бъде свързано със свинете".

Потърсено от АФП, издателството увери, че "не забранява изцяло прасетата или свинете в книгите си" и че не е променяло наскоро своите препоръки.

Негова говорителка обаче добави, че продукцията му "се продава в близо 200 страни, с оглед на което насърчаваме някои наши автори на педагогически пособия да отчитат културните различия и деликатни моменти".

Инициативата предизвика прекомерно силни реакции във Великобритания, родина на прочутия детски анимационен сериал "Пепа Пиг" ("Прасето Пепа").

"Големи глупости са това. Щом отидеш твърде далеч, това буди недоверие към целия дебат", заяви пред в. "Дейли мейл" депутатът Халид Махмуд, лейбърист и мюсюлманин.

"Трябва да спрем тази абсурдна политическа коректност", каза консерваторът Филип Дейвис.

Юдаизмът забранява да се консумира свинско, "но не и да бъде споменавано, или да се изобразява животното", каза пък говорител на Представителния съвет на еврейските организации във Великобритания.



Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: GenaDP   
Дата:   16-01-15 20:56

Най-добре направо забранете всички книги. Така със сигурност няма да накърняват ничии чувства. А подрастващите дебилчета ще имат повече време за фейсбук.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: pmartinov   
Дата:   16-01-15 21:06

GenaDP [smilie24]

Колкото по-неграмотни и ограничени толкова по-добре ...

Само един фейсбук е напълно достатъчен!


Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: asahi   
Дата:   16-01-15 21:37

Не съм чел нагоре.
Жоро, ще четеш само проверени приказки. Възпитанието е твоя отговорност и трябва да си подготвен.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: batsali   
Дата:   16-01-15 21:54

Възпитанието е твоя отговорност и трябва да си подготвен. [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: ivanblg   
Дата:   17-01-15 01:39


http://k31.kn3.net/taringa/2/2/5/5/9/4/46/diosdehombres/F25.jpg


И приказките никога няма да са същите...


Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: radomarinov   
Дата:   17-01-15 02:14

Абе верно вече не правят такива статуи- явно не са хуманни по новите евро-критерии ;)
https://www.dropbox.com/s/vywr5n7r3qr2bou/Perseus%20killing%20Medusa.jpg?dl=0


Ама и никой не ги събаря, а цял свят ходи да ги гледа.. Не видях никой да плаче за Медуза, макар че съдейки по останките, си е била пичка отвсякъде[smilie18]
То всичко ни е наред, че тръгнахме да оправяме приказките[beer]
Жоро, не се страхувай, че ще разплачеш детето с приказки, защото след някоя- друга година като прочетеш какво пише в учебниците му- ти ще ревнеш..



Публикацията е редактирана (17-01-15 02:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: тьма   
Дата:   17-01-15 19:41

Четете на децата си Ангел Каралийчев и приказките на Оскар Уайлд, повярвайте ми, няма да сбъркате [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: hotsnail   
Дата:   17-01-15 21:57

Абе трябва да се внимава с приказките. Дори Ангел Каралийчев е малко противоречив понякога. Народните приказки също не са безопасни.

Да в едно друго време когато хората са живеели във ферми и са клали животни редовно, деца са умирали от болести, семействата са били по 15-20 човека тия приказки традиционни са звучали добре.

ама прочетете ето тази народна приказка

http://chitanka.info/text/32841-lisa-lisana-v-kapana


Не че нещо ама дори на мен ми се повдига от описанията.

Още по-интересно е с телевизията. Сядаме да гледаме преди години към 7-8 часа някой филм по БТВ, Нова, каквото дават. Цъкам аз между тез уж безопасни канали, хващаме нещо и само минутка след като сме намерили филм се почват голи сцени, мацки пъшкат обладавани от кавалера си....не че нещо ама това редовно се случва по национални ефирни телевизии в интервала 5 до 10 вечерта....Да не говорим за сапунките с пресилените любовни истории, те какъв точно възпитателен ефект имат? Може да са забавни за жени подминали климактериума, но ми се струват крайно неподходящи за подрастващи



Публикацията е редактирана (17-01-15 22:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: mmjm   
Дата:   17-01-15 22:09

Студеното сърце, не е нашенска приказка, но е сред водещите приказки на ужасите(за хората с по-здрави нерви препоръчвам и екранизацията за деца, по същото произведение). [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: batsali   
Дата:   17-01-15 23:59

Децата се възпитават от родители, не от телевизия. Никой не е длъжен да мисли за твоите деца. Ти си ги правил, ти си ги гледай. Може да им обясниш и какво е секс, за да не трябва да научават от телевизия. То затва всички са нерваци, щото имат незадоволени желания. На секс са се учили от слухове и митове [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-01-15 00:12

Тия глупости може да си ги говориш с някой друг пубер на 4 ракии или 2 смешни цигарки и може дори да звучат смислено тогава, но в реалността може би не са най-добрата идея, а?

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: papadok   
Дата:   18-01-15 00:17

Да, да да напълно съгласен! И нещо повече, смятам, че в духа на политическата, верска и етническа корекност е съвсем наложително Гената да преосмисли и редактира ника си! Неслучайно първия постинг след инфото за Оксфордското издателство е неговия [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: batsali   
Дата:   18-01-15 00:19

Невероятна аргументация. Прекланям се пред достойния родител, строител на обществото.

Ако наистина бях пубер (да се чете 'дете'), не би ли трябвало да ми даваш добър пример и да мислиш за правилното ми съзряване, а не да използваш реторика на първолак? А?

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-01-15 00:29

какво да коментираме. Порасни първо и после ще обсъждаме.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: batsali   
Дата:   18-01-15 00:52

Аз съм пораснал, да викна ли някой побелял мой роднина да ти дава акъл, ако се впечатляваш от възраст?

И какво? Не смяташ, че твоите деца са твоя отговорност ли? Имането на деца е избор. Не може света да се върти около тебе, защото си решил да оставиш поколение. Един иска да се редактират приказки, за да на стряскат детето, друг иска да му пускат филми, които възпитават вместо него, трети, четвърти.... Ако не можете да се справите с отглеждането, да не сте се размножавали. Хората си имат друга работа, не могат да мислят за вашите деца, а и не им влиза в задълженията. Вие трябва да избирате какво да им четете и какво да им пускате да гледат, а не авторите да си слагат спирачки, сакън някое сладко детенце да не види цица за 2 секунди по телевизията.

Освен това децата израстват в този свят и трябва да са оборудвани да се справят с него, а не с утопиите, които им измисляте, за да ги "предпазите". А той светът е сурав и курав, дето има една приказка.



Публикацията е редактирана (18-01-15 00:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-01-15 01:07

нарочно ли се правиш на луд? Ако 6 годишното ти дете инцидентно се е оказало в хола, докато някоя опулена леля по БТВ мръхти като свиня на заколение с това ли ще обясниш какво е секс? А колко по-яко е ако хване Азис как изследва с език устната кухина на приятеля си....Сигурно ще остане с доста правилни разбирания за човешките отношения. Ами що направо не пускат на децата още в яслите порно канал, дето се вика, да се запознаят с анатомията по отблизо. А може и една практика с някой чичко като свещениците в Ирландия? ЩЕ свикнат с реалността, пък и ще усвоят полезни умения....Доколкото разбирам в някои училища в България имало вече пилотни програми. Така като се замисля ако снимат филмчета в детските градини докато децата "разучават живота" с чичковците и лелките, ще могат да продават материалите и да изкарат някой леф. Па ще земат да смъкнат таксите за детски градини, а дори може и ти като родител да намажеш ..... хем после като ги тресне хормона в училище и вече ще са запознати в детайли няма да изпитват ненужен стрес и да се срамуват, че не са правили секс


абсолютни глупости!!! Просто по големи тъпотии не съм чел.

Между другото като стана дума за задължения - по закон телевизиите нямат право да показват порнография преди 23 часа!!! Така че да за цицата или целувката на гейове би трябвало да им фраснат 200-300 бона глоба и после пак да мислят.



Публикацията е редактирана (18-01-15 01:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: batsali   
Дата:   18-01-15 11:42

Филмите, които пускат по родните телевизии са далече даже от софт порно. Айде те може да се ограничават, щото много псевдо моралисти има и ще се гневят на изпадналите западни ценности, които им се налагали уж през медиите, но да кажем, че се разхождаш с детето в парка и на някоя пейка видиш мъж и жена да се целуват или двама мъже да се целуват, или две жени да се целуват. Какво ще му обясниш, ако те пита защо го правят? Трябва ли останалите да се водят от това къде е детето на hotsnail и дали може да ги види? Не знам защо отиде направо в детско порно като средство за набиране на средства за ясли и градини, това е абсурдно и си го знаеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   18-01-15 12:08

Значи ето моите 5 стинки обезпечени от родителския ми опит:
Няма как да предпазим и да държим децата настрани от медийния поток,особено в тая цифрова ера.Единствено ни остава постоянно да им обясняваме,какво са видели по телевизора,на таблета,в парка,в детската градина,какви са причините за видяното или чутото нещо и какви са последствията,дали е правилно или неправилно.Често ми се случва да потушавам и последици от детската градина,там научават невероятни неща.Като думите "мръсен циган"
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: batsali   
Дата:   18-01-15 12:13

fast_eyebrow [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-01-15 12:28

баталии да видиш нормални хора да се целуват и т.н. не е проблем дори да са с хомосексуален уклон(то в България май хората с такива наклоности ги е страх много много да се показват на улицата. Това е отделна тема) . Това е просто и естествено нещо. Мен ме дразни хиперболата на телевизията. Вярно има и нормални двойки, дето имат по-особени разбирания за секса, но до сега на улицата не съм видял някой да парадира. Не случайно писах, че порнографията и сапунените сериали за мен са неприемливи. Представят се някакви крайно изкривени човешки отношения, които радват определени прослойки на обществото, но като цяло не дават добър пример. Можеш да си представиш, че и чалгицата родна, не ме радва с посланията си.

Както и да е тя щерката е голяма вече и други да му се притесняват.За сега мисля че се е ориентирала добре.

Между другого ефекта от "софт порното" за по-кратко чалга върху голяма част от младежите е доста очевиден. Просто ценностната система на хората в България е доста изкривена и това се вижда по количеството безработица и всеобхватната беднотия.



Публикацията е редактирана (18-01-15 12:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   18-01-15 12:36

Киро, разбирам тезата ти и тя е правилна сама по себе си. Но на телевизията не й е работа да дава добър пример или пък да възпитава.
Затова родителите трябва да са призмата, която пречупва тая, както казваш, хипербола, за да бъде смилаема за децата, без да изкриви възпитанието им.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-01-15 12:40

Имащ ли дете дето да ходи на училище?

Проблема не е само ти какво ще го научиш а какво е средното ниво. А лошото е че чалгицата е размътила мозъците на много родители също и децата им съответно са със съзнанието че от ученето няма полза. Най-добре да е крува или наркопласьор или нещо такова. Щото така се купува БМВ....а простите лекари и инженери и т.н. образовани хора караме избушени коли.....това последното е горе долу цитат от разговора на един приятел със сина му....

Другото е че според мен не трябва да насилвам щерката със моята свръх амбициозност. Според мен тя трябва да си избере пътя и за сега е много по различно отмоите разбирания, но и ми се види смислено в същото време, което е радващо.



Публикацията е редактирана (18-01-15 12:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: batsali   
Дата:   18-01-15 12:42

Ами изкривена ще е, защото вместо да им е обяснено нещо от родителите просто им е казано "това е лошо", а може и да не им е казано нищо. Както добре знаем децата правят много неща напук на родителите, така че е важно как се подхожда към възпитанието, а то зависи изцяло от родителя. Ето например вместо да се каже "чалгата е лоша, затъпяваш, не я слушай и гледай" е по-добре да се обясни защо е лоша. Няма значение на каква възраст е детето, трябва да му се обясняват нещата от живота. Как точно ще се обяснят трябва да е съобразено с възрастта, за да те разбере, но не трябва да се крие нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   18-01-15 12:44

Нещата ги виждам така- не обществото ни е такова, вследствие на чалгата, а чалгата е такава, вследствие на моралните и принципните нагласи на обществото ни. И тия нагласи са такива, далеч преди да се появи чалгата. Тя е просто следствие, не причина :)

Дали разбра, какво искам да ти кажа?

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: batsali   
Дата:   18-01-15 12:46

fast_eyebrow, мислим еднакво по въпроса и ме изпреварваш с постовете [smile]



Публикацията е редактирана (18-01-15 12:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-01-15 12:47

Не е само на родителя отговорността. Има и отговорност на училищата и на медиите. Щото детето ти след 3 годишна възраст е с теб половината от времето. Когато тръгне на училище и по-малко....като почне да излиза с приятели съвсем....

Кажи ми че наркоманите са само от слаби семейства, дето не се грижат за децата си.....това въобще не е така. Аз преди години имах познати наркомани от много добри семейства. А наркоманията е тотален кошмар. Говорим за тежки наркотици и зависимости не за трева

фаст прав си най-вероятно, че преди просот е имало прикрита простотия, сега просто е избуяла и се вихри на свобода, но размера и може би е константа, дори може би намалява....



Публикацията е редактирана (18-01-15 12:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   18-01-15 12:48

"Ето например вместо да се каже "чалгата е лоша, затъпяваш, не я слушай и гледай" е по-добре да се обясни защо е лоша"

Съгласен съм. Освен това е добре да дадеш алтернатива на това. Да му пуснеш друга музика, примерно. Децата са контрастни същества, при тях нещата са или бели или черни. Ако са видели черно, трябва да му покажеш и бяло и да му обясниш разликата между двете.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: batsali   
Дата:   18-01-15 12:48

Наркоманията също е следствие от проблеми в семейната среда.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-01-15 12:49

Не не е само следтвие на семейната среда....има и много други фактори.

Семейството може да е най-важния, но хлапетата си имат периоди когато са много уязвими и най-често от средата и приятелите се почва.

За съжаление както ти писах имам познати с доста добри семейства ккъдето имаше подобни трагедии и ....не винаги родителите могат да спасят децата си от тия неща.



Публикацията е редактирана (18-01-15 12:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: batsali   
Дата:   18-01-15 12:51

Да така е, но всички се мислят за добри родители и си приписват заслугите за успехите на децата си, но когато стане сакатлък все някой друг е виновен - я дилърът зарибявал, я Азис се мляскал с мъже по телевизора....

"Добро семейство" означава привидно добро семейство. И милионери да са и да изглежда, че са обичат много, има неща, които разяждат едно семейство отвътре и те не са винаги видими дори за членовете му.



Публикацията е редактирана (18-01-15 12:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   18-01-15 12:53

"Не е само на родителя отговорността. Има и отговорност на училищата и на медиите. Щото детето ти след 3 годишна възраст е с теб половината от времето. Когато тръгне на училище и по-малко....като почне да излиза с приятели съвсем...."

Нали ти е ясно, че нито на медиите им пука за твоето дете, пак казвам, те нямат такава функция и никога не са я имали, а пък един учител има на главата си примерно 50-60 ученици дневно, в най-добрия случай. Мислиш ли, че може да задоволи конкретно и индивидуално нуждите от възпитание на всяко едно дете? И то без пропорционален финансов стимул? Според мен- не.
Номерът е да направиш така, че на детето да му е интересно само да иска да прекарва повече време с теб, да му е интересно да се учи от теб. Това пък е нещо, дето ние родителите трябва да се научим да го постигаме. Напоследък често пренебрегвам работата си заради детето, трудно се постига баланс, но работа винаги можеш да си намериш друга, но дете..[smile]



Публикацията е редактирана (18-01-15 12:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: falcon   
Дата:   18-01-15 13:08

Конституцията:
Чл. 47.
(1) Отглеждането и възпитанието на децата до пълнолетието им е право и задължение на техните родители и се подпомага от държавата.

Явно е предвидена отговорност само на родителите, държавата помага само, в случаите когато детето не е при родителите и в случаите когато детето трябва да се вземе от родителите.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: batsali   
Дата:   18-01-15 13:26

Както казах и по-горе - потомството е личен избор. Никой не ви задължава да имате деца. Освен това сте били наясно със ситуацията в обществото преди да ги направите. Като ги направите никой не ви става длъжен с нищо. Апропо, направило ми е впечатление като шофирам, че най-безстрашно на пешеходна пътека стъпват майки с колички и като цяло родители с деца. Гледат в другата посока, не преценят разстояния и мислят сигурно, че някой им е длъжен повече отколкото, ако не бяха с дете.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: mmjm   
Дата:   18-01-15 14:25

Последния пример не е особено подходящ. Само в България съм виждал пешеходец да се пази и оглежда непрекъснато на пешеходна пътека, шофьори да псуват трудно подвижни хора, майки с деца и деца на същите тези пешеходни пътеки, на които пешеходецът би трябвало да е с предимство. Разбира се, че водачът е длъжен да се съобразява със знаците, ограниченията и особеностите на пътя, особено, когато около него има деца или инвалиди. Може би наистина приказките и разказите, в които положителният герой е дребен селски тарикат, са ти оказали голямо влияние.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: Iordanov   
Дата:   18-01-15 14:47

Темата не е за фотофорум, струва ми се

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-01-15 14:51

Всичките примери са неадекватни и могат да се дават само от хора с трайно увредена психика. ...т.е. увердени от родната чалгия

Държавата като някаква материализация на обществения интерес има единствено задължение да гледа интереса на своите граждани. Не ме интересува дори какви анти човешки неща сме си записали в конституцията. Държавата ни съществува само за да можем колективно да защитаваме интересите си които не можем да защитаваме индивидуално. Не може вскеи да си построи болница, не може всеки да си има собствена полиция и армия, не може вскеи да си строи сам пътища, не може всеки да си наеме сам учители....За това има общество, което пък е създало държавата. Всички сме се съгласили да плащаме данъци и с тиа пари това нещо деот сме измислили и нарекли държава извършва нещата дето не е ефективно да ги правим индивидуално.

От там насетне - да задължение на държавата е да осигурява безопасна среда за израстване на децата. За да могат свободно да играят вън с връсниците си, за да могат сами да ходят на училище без бодигард и т.н.



Публикацията е редактирана (18-01-15 15:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: falcon   
Дата:   18-01-15 15:18

Държавата е това, което е казано в Конституцията и после в законите. Извън тях държава няма, има мнения[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: nyamago   
Дата:   18-01-15 16:06

И все пак, след всичко това за чалга, Конституции и държави...

ТРЯБВА ЛИ ДА СЕ РЕДАКТИРАТ ПРИКАЗКИТЕ? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   18-01-15 16:19

nyamago не.
Хубаво е да има нови - съвременни обаче.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: mmjm   
Дата:   18-01-15 16:22

Не, но трябва да се разказват и нови, свързани с времето в което живеем и средата, която ни заобикаля.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-01-15 16:27

Добре пример по темата. Приказките на братя Грим са редактирани много сериозно и модерните им варианти имат малко общо с оригиналите. Оригиналите са доста зловещи истории базирани на немския фолклор и са били неприемливи за хората. Така са претърпели доста редакции още преди да бъдат преведени на други езици, дори преи да бъдат публикувани за първи път. Все пак са едни от най-популярните прикази.....

http://en.wikipedia.org/wiki/Brothers_Grimm




Публикацията е редактирана (18-01-15 16:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   18-01-15 16:32

...по принцип не са за деца, а за възрастни :)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-01-15 16:34

еми не знам аз ги четох в 1-ви клас....имаше една голяма дебела книжка....някой ми се видяха доста детски пък и някак дори Дисни ги филмира за деца...може би са се объркали и са искали да снимат софт порно....щото в конституцията не било записано че софт порното е кофти за деца....



Публикацията е редактирана (18-01-15 16:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: mmjm   
Дата:   18-01-15 16:35

Историите базирани на фолклора, няма как да са неприемливи за хората, та нали самите те са го създали?

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-01-15 16:39

Ами прочети страницата дето дадох. Там има конкретни примери за редакции в някои от по-известните приказки.

Мисля че наскоро ранните издания и ръкописи на братята са преведени на английски и са малко по-скандални - има експлицитни сексуални намеци, насилие и т.н. Първите версии наистина не са били за деца. По натам ги преработват за деца.

Приказките народните не са направени винаги за деца. Едно време не е имало достъпни книги, телевизия и списания и все пак информацията някак е пътувала между хората в разкази, легенди...не всички са били предназначени за деца.

От там и братята още докато са събирали пирказките и са ги редактирали за публикуване са изгладили някои по щипливи части или пък такива дето не са били политически коректни спрямо възгледите на 18-ти век.



Публикацията е редактирана (18-01-15 16:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   18-01-15 16:41

Именно

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: mmjm   
Дата:   18-01-15 16:55

По принцип във викито може да пише, който и каквото му падне липсва не само академичен, а какъвто и да е контрол върху написаното, така че игнорирах линка, но по принцип съм съгласен с теб че има разлика между първите издания на български, съвременните издания, а ако загледаме екранизациите на Дисни, общото е само името на автора. Дали това е правилно? Не мисля.
Да разгледаме Андерсен! Неговите приказки дали са за деца? Един по лабилен възрастен би изпаднал в много дълбока депресия, ако се задълбочи в тези истории, но те отразяват времето в което са писани. Затова и по-горе казах, че трябва да се създават съвременни приказки, а не да се осакатяват старите.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: falcon   
Дата:   18-01-15 16:59

Съвременни, добре, на каква тема, така, че да отразят съвремието.
Приказки за мутри, приказки за банки, приказки за парламента????

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: mmjm   
Дата:   18-01-15 17:12

Такова ни е съвремието. Забрави за храбрите пожарникари-каратисти, за скулптури без скрупули, за калинки с пелеринки и т.н.
Премръзнали деца по Коледа, по-добре ли е, въпреки че за съжаление това го има и сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-01-15 17:14

Роалд Дал е прекрасен пример за модерни приказки.

Има и доста други де.

ПП Предлагам да загърбим местната мутро поп фол култура....ако ще и да има такива приказки да си ги четат в съответните заведения....лошото е че после ходят в същите училища.....

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: batsali   
Дата:   18-01-15 17:16

Под статиите в уикипедия има източници, откъдето е взета информацията. Ако не вярвате и на тях, тва си е ваш проблем.

hotsnail, аз продължавам да не разбирам защо сме ти длъжни с нещо след като си се размножил. Струва ми се, че си мислиш, че след като някой стане родител придобива повече права от тези без деца.

"задължение на държавата е да осигурява безопасна среда за израстване на децата. За да могат свободно да играят вън с връсниците си, за да могат сами да ходят на училище без бодигард"

ОК, но това не се прави за да са децата в безопасност, а защото за всички е по-добре да живеем в безопасен свят. Твоя пример с циците по телевизора е коренно различен. Ти си мислиш, че като направиш дете придобиваш правото някой друг да го пази от нещата, които ти лично смяташ за неприемливи. Аз нямам деца, гледам телевизия, защо да съм принуден да гледам анимации примерно до 12 часа, щото тебе те мързи да си родител?

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-01-15 17:18

http://sacp.government.bg/normativna-uredba/zakoni/zakrila-deteto/


така пише в закона....

Държавата защитава и гарантира основните права на детето във всички сфери на обществения живот за всички групи деца съобразно възрастта, социалния статус, физическото, здравословно и психическо състояние, като осигурява на всички подходяща икономическа, социална и културна среда, образование, свобода на възгледите и сигурност.



Публикацията е редактирана (18-01-15 17:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: batsali   
Дата:   18-01-15 17:19

Ааа, значи ако може и децата, които са ти неприятни да ходят някъде другаде на училище. Много си си повярвал нещо. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: batsali   
Дата:   18-01-15 17:21

"Не ме интересува дори какви анти човешки неща сме си записали в конституцията."

Защо мене да ме интересува какво пише в закона за закрила на детето тогава?

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: falcon   
Дата:   18-01-15 17:23

Детето няма обществен живот докато е вкъщи, ти също там нямаш такъв, чети внимателно[smile] За обществените места и институции да и това е точно описаното от Конституцията подпомагане от държавата, последвано и от съответните закони.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: nyamago   
Дата:   18-01-15 17:25

> Съвременни, но какви?... [smilie11]

Ами... Хубави! [smile]

Няма значение дали отразяват директно действителността (с герои програмисти, мутри и роми), или са в иносказателния приказен свят на фантазиите като Хобит, Пръстените и подобни хитове - децата знаят, че това е фантазия и не ги учим да очакват да срещнат такава действителност.


Но новите приказки (както и добрите, оцелели стари) - трябва да са интересни и да вълнуват, да поучават без да наставляват, да внушават дълготрайни и положителни ценности (по чии критерии, ще попитате?) и да провокират детският разум (и този на възрастните) да прави самостоятелни връзки и изводи.

'Прости' изисквания - нищо по-лесно да се напише приказка, нали? За жалост куп самозвани 'писатели' наистина мислят, че е лесно и бълват недоразумения, които е все по-трудно да филтрираме. Все пак вярвам в пазарните механизми и скритата мъдрост на 'масите' - от днешните приказки се надвам да се наложат и оцелеят наистина добрите.[smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-01-15 17:27

Фалконе хайде и ти не се прави на улав....Закона за Радио и Телевизия споменава деца на 25 места. Само едно от тях ще сложа тука видно има препратки към няколко други


Доставчиците на медийни услуги са длъжни да не допускат създаване или предоставяне за разпространение на предавания в нарушение на принципите на чл. 10 и предавания, внушаващи национална, политическа, етническа, религиозна и расова нетърпимост, възхваляващи или оневиняващи жестокост или насилие, или на предавания, които са неблагоприятни или създават опасност от увреждане на физическото, психическото, нравственото и/или социалното развитие на децата, съгласно критериите по чл. 32, ал. 5.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: mmjm   
Дата:   18-01-15 17:28

Автор: hotsnail
Дата: 18-01-15 17:14

Роалд Дал е прекрасен пример за модерни приказки.

Има и доста други де.

ПП Предлагам да загърбим местната мутро поп фол култура....ако ще и да има такива приказки да си ги четат в съответните заведения....лошото е че после ходят в същите училища.....

[beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: batsali   
Дата:   18-01-15 17:29

hotsnail, ти осъзнаваш ли, че ако от тебе зависеше да тълкуваш тоя закон или от редовия родител като цяло, то всичко щеше да се върти около децата. Това няма как да стане, защото колкото и да ти се струва иначе, децата не са най-важното нещо в държавата. Ако беше така, то интересите на децата щяха да взимат превес при всички положения и щяхме да живеев едно много интересно общество. Почвам да си мисля, че ти си пубера с тва мислене да ти кажа честно.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: falcon   
Дата:   18-01-15 17:30

Измислянето лесно, има кадърни творци, ма като е съвремието и утре някоя група скочи, че в приказката има обида към етнос, към сексуални предпочитания и т.н, какво правим. Затова е логично да оставим старите приказки според мен, защото змея няма процесуална възможност да те съди, а сношението със самовили не е наказуемо [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: pmartinov   
Дата:   18-01-15 17:31

Интересен подбор на зимните празници и обичаи в страната ни може да си види в учебника по „Околен свят“ за 2-ри клас. За това сигнализира възмутен бургаски татко, чието дете учи в училище''Св. Княз Борис I''. Мъжът недоумява защо се изучават Рамазан Байрям и Василица, а Рождество не присъства никъде.

"Отваряли ли сте скоро някой от учебниците на децата си, независимо от това в кой клас са те. Аз не бях, съпругата ми се занимава с това. В петък обаче единият ми син, който е втори клас, се върна притеснен от училище. Госпожата му го изпитала, а той не си знаел урока, казала му, че следващия път, ако се повтори ще му пише слаба оценка. Стана ми интересно и реших да погледна какъв е този проблем урок, че детето ми, което има само отлични оценки, не е пожелало да научи.Учебникът е на издателство „Анубис“, а негов автор е И. Мирчева. Заглавието е „Зимни празници“. Вътре нагледно са показани и обяснени пет празника и обичая, свързани обаче само и единствено с етническите общности в страната ни – Рамазан Байрям, Пурим, Василица и Коледа (за българи и арменци).

Не си мислете, че след като се обяснява Рамазан как се празнува и циганската Василица, подобно нещо има и за Коледа. Напротив! На Коледа просто се украсява елха и се поднасят подаръци. Моментът с Рождество Христово липсва изцяло.

Не съм съгласен главата на децата ми да се пълни с подробности за цигански и турски празници, а българските, християнските да бъдат пропускани. Това не е нормално. Не може да учат турски народни песни в час по музика, а по новините да слушам, че искали да махат „Аз съм българче“", недоволства таткото.



Не станаха ли твърде много "случайностите" ?

За по-недосетливите ще спомена,че тези "случайности" не са безплатни!

Кой и защо е платил оставям да се досетите сами...



Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: falcon   
Дата:   18-01-15 17:32

hotsnail, тези критерии са с доста размити граници и позволяват съдържанието на телевизията да е такова, каквото е сега. Ако на теб ти се струва, че ще вреди на детето ти, изпълни си задълженията по Конституция и смени канала[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-01-15 17:42

bartsali нищо не си разбрал....ама карай....става дума за това дето го има навсякъде по света. Иди в една англия или САЩ или Франция и виж горе долу как са направени нещата.

Там си имат порно списания, но ги слагат в пликче. Има порно по телевизията, но някак е направено не съвсем лесно достъпно за малки деца. Това дето е лесно достъпно, както при нас са ефирните национални телевизии, ами ограничават се, дори ако дават съществуващи филми понякога режат сцени или цензурират. За това става дума. В цял свят има подобни неща. Няма какво да се правите на много умни. България е подписала един куп международни споразумения в тоя смисъл и е синхронизирала законите си с тези на Европа. Просто не се прилагат ефективно, това ме дразни.

Темата е за приказките в детските книжки и не виждам защо разводнявате с плткоумните си разсъждения....прочети го закона за закрила на детето прочети тоя за радио и телевизия....ако искаш прочети някоя книжка за психология или ако искаш за философия....извинявай ама ми спориш като някой подпинал пубер. нямаш аргументи не си запознатр с нищо само глупости....никой нямал задължение да пази децата....то има специален закон за това. Телевизиите нямали задължения ....25 места в закона за телевизиите говорят за това как те трябва да пазят децата. Да ти отворя ли закона за движение по пътищата?

Пак да кажа не става дума за нещо изключително. Не става дума за специално отношение а за най-нормални неща. Да тия нормални неща ги няма в България. Ако идеш на родителска среща 3-ти 4-ти или 5-ти клас и ти кажат как банда момичета пребила друго момиче в междучасието след като се наговорили в скайп, щото никой не им обръща внимание в къщи....или как 4-ти и 5-ти клас момиченцата налитали на батковците от горните класове (не да ги бият)....

да опира до семейстовото ама приеми, че някои семейства полагат големи усилия и държавата въпреки, че споменава деца във почти всеки закон лекинко проспива някои неща....



Публикацията е редактирана (18-01-15 17:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: falcon   
Дата:   18-01-15 17:47

hotsnail, виж сега, разбираме терзанието ти, но някак си не е мястото тука, ако един закон не те кефи, пишеш до парламента, а ако е противоконституционен според теб пишеш на Тлавния прокурор, или предизвикваш съдебно производство и мотивираш такава пред съда, разчитайки, че може и да се съгласи с мнението ти и да отправи въпроса пред Конституционния съд.



Публикацията е редактирана (18-01-15 17:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-01-15 17:48

факоне кефят ме законите защо да не ме кефят - виж цитирам ги...не ме кефи не прилагането им....това е проблема при нас иначе закони като слънце

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: falcon   
Дата:   18-01-15 17:51

Ами намери начин да промениш това, тук не е мястото, после ни кажи дали си успял и какво си направил[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: rx   
Дата:   18-01-15 18:20

Аз не разбрах само какъв е проблема да смениш канала като видиш, че каката почва да сваля дрехи... Пък и да припомня, ако някой е забравил, че земята е кръгла и докато у нас пече слънце, от другата страна свалят сутиени и прашки - дори и най-изпадналата кабеларка вече има по 2-3 порноканала денонощно, а в Гугъл като напишеш "забавни играчки", резултатите са от интересни по-интересни.

Ако родителя е безотговорен към детето си, нито Азис, нито Бойко, нито Адриана Лима, нито Саша Грей ще са му виновни, за това, че е възпитал идиотче/безделник/пияндурник/непрокопсаник. И нито държавата, нито обществото са длъжни да му помагат да възпита интелигентен, проспериращ човек.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-01-15 18:41

rx и аз имам порно канали денонощни ама с парола....а Канал 1 и БТВ ужка са такива канали за които не трябва парола.

Да нормално е да си гледаш детето ама е представи си ти или жената ти сте в къщи с детето. То седи в хола и си играе, телевизора включен, а ти готвиш и го наглеждаш....ми къде да дебнеш коя шаврантия ще се одупи ....ето ти простия пример с NG - на края на всяка рекламна пауза, дават кратко съобщение, що за програмата дават и за какво да се внимава.

За какво спорим изобщо - в закона ясно е разписано какво и кога може да се дава......одупени мръхтящи шаврантии нямат място по националните телевизии във времената дето деца ги гледат

А това последното дето написа е невероятна глупост. Просто невиждана......Държавата регулира образователната система и е обществен проблем да има подходящо образование така че хората да допринасят към обществото. Обществото дори би трябвало да се грижи децата да получават праивлната информация за професионалното си развитие, така че да осигури икономичексия просперитет на същото това общество (видно в България не се справяме....ама в една Британия примерно има специални програми за това успели жени да ходят по училищата за да окуражават момичетата да учат и да се развиват....). Такива неща имаше и в България преди 30 години....

Ако слушаш BBC или NPR например редовно се обсъжда как да се подобри системата - образованието, помощ за родителите и т.н., така че да се вдигнат бъдещите доходи на сегашните деца. Обсъждат се теми като подготовката на учителите, предметите дето се изучават, тормоза над деца от деца през интернет и т.н.

Да не говорим, че ако един родител не се грижи добре за децата си, държавата по закон трябва да му отнеме родителските права! По нашите закони е така, прочети ги. Обаче и това не се случва....живеем си щастливо защот и не ти съобщават какви ужасии се случват в милата родина...колко деца редовно похапват пердах или нямат храна или нямат учебници или са предмет на сексуално насилие....няма информация и ние се радваме и обясняваме, че всичко е задължение на родителите...ами майката на онова детенце дето даскала му беше блудствал с него? Тая майка виновна ли е по твоята логика? Щото го е пратила на училище ли е виновна? а може би трябва да у вземе бодигарт да го пази от учителите?

Тотални глупости пишете. Обществото има задължения към децата, не може да се каже, каквото направят е така родителите без външна помощ, това е....Това "Не може" е според нашите закони!!!



Публикацията е редактирана (18-01-15 18:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: falcon   
Дата:   18-01-15 20:08

hotsnail,явно е че много те тормозят тези неща и правилно, обективно погледнато човек да го е страх за детето, но винаги е било така, това е живота, не чакай закон или някой друг да направи живота утопия.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: batsali   
Дата:   18-01-15 20:18

hotsnail, в едно изречение се противопоставяш на конституцията (по-по-най законът), в следващото се оправдаваш със друг закон. Ясно е, че както ти, така и аз изхождаме от някаква позиция, за да преценим за себе си даден закон дали е справедлив и дали ни изнася. Не аз съм този, който няма аргументи, моето момче, ти си. "Така пише в закона" и "така правят на запад" не са аргументи. Започна и продължаваш да ме наричаш пубер, което говори лошо само за тебе. Ако наистина бях в тази възрастова група, то явно съм с повече акъл и дар слово от тебе сега, камо ли когато си бил пубер.

Децата могат да гледат телевизия на практика по всяко време. В интернет пък могат да намерят всякакво порно, щом си се запънал за тоя секс тука. Това да се ограничават телевизиите какви филми да пускат, така че да не ти се налага да следиш какво гледа твоето дете е еквивалентно на това да се забрани на цял интернет доставчик да предоставя достъп до определени сайтове, щото на някой родител така му е кеф. И не аз, който нямам деца, трябва да плащам допълнително да ми дават достъп до порно канали или порно сайтове, защото е мое право да имам достъп до информация, а ти трябва да плащаш допълнително за услугата някой друг да ти пази децата вместо тебе. Ще ти го напиша пак - никой не те е задължавал да имаш деца и независимо зад кой закон ще избереш да се скриеш ти си този, който носи най-голямата отговорност за тях.

Не, приказки не е редно да се редактират. Както можеш да прецениш кой филм да гледате с детето, така можеш да прецениш коя приказка да му прочетеш. Или пък може да се изгорят всички книги, които съдържат "опасни" за децата неща, а защо не и да не ги учим да четат сами, за да не им се изпържат мозъчетата от гнусни текстове....

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-01-15 20:44

чакай да те светна! децата преди да навършат 6 години имат един голям проблем с Гугъл! Можеш ли да се сетиш какъв? Вярно скоро тоя проблем ще се реши - всъшност на английски вече е добре решен, на българкси не чак толкова.....Обаче за сега все още 5 годишните имат малък проблем с Гугъл.

Между другого е така да те света също Гугъл имат настройки за деца които филтрират резултатите....Да те светна почти всички западни изделия и електроники имат подобни настройки. Да разбирам, че никога не си им обръщал вниамние, но ги има.....PlyStation-а ми има такива, iPad-a ми има такива и т.н....

това дето ти написах за конституцията беше защото четеш като дявол евангелието. Просто ти обясних защо от философска гледна точка съществуват обществата и държавите.

Пък за приказките положението е просто - културата ни се изменя и с това идва и необходимостта приказките да се ревизират, така че да са приемливи за съвремието....

Каква е алтернативата на редактираните приказки? Родителите отговорно да лишат децата си от литературното наследство? Защо?

Според мен е по-добре приказките да се преиздават с редакциите като се споменат оригиналните автори и тези направили редакциите.

В библиотеките ще запазим оригиналните приказки за възрастните. Обаче защо да лишаваме децата от интересни и поучителни истории само заради това, че не се вписват с модерните разбирания?

Та точно това са направили братя Грим...



Публикацията е редактирана (18-01-15 20:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: rx   
Дата:   18-01-15 20:59

Ако си в кухнята да готвиш, а детето ти е в хола може да се случат още много неща - да бръкне в контакта, да събори нещо върху себе си... или да пусне Нешънъл Джиографик и докато те няма, да дадат "предупредителните" надписи и да почне ъъъъ "неподходящото съдържание". Съжалявам, ама това е абсурдно - мен ме натоварва да живея в държава пълна с предупреждения - не, не ми трябва и табела на всяка чашка кафе, че КАФЕТО Е ГОРЕЩО! Да ти кажа правичката, мен са ме отгледали и без телевизор с парола, за секса и кое къде се пъха за първи път чух от "тайфата" в квартала, както вероятно ще чуе и твоето дете далеч преди ти да си подозирал, че скоро ще настъпи момента да му обясняваш за птички и пчелички... Айде стига глупости... :) Аз ако бях родител, бих бил много по-притеснен от детската злоба, която виждам в момента, агресивността на разните гнусни компанийки за играчки и рекламни агенции, които таргетират яко и нагло деца, отколкото да види две цици по телевизора. И какво като ги види - тамън ще е подготвено да знае какво да снима като порастне, за да трупа Б точки у форума [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: batsali   
Дата:   18-01-15 21:18

А пък аз да те светна, че за децата, които не помнят времена без мобилни телефони, интернет и компютри като цяло, тия смешни ограничения са като врата в поле. Аз като бях малък, баща ми беше инсталирал скрит ключ, за да не мога да пускам телевизора, когато го няма. Аз обаче го намерих. Децата са поначало любопитни и настроени изследователски. Да ги лъжеш или да им спираш порива особено в ранна възраст за мене е престъпно. Бъди открит и им обяснявай, за да ти вярват и уважават. Иначе после като пубери ще се чудиш кой да обвиниш, че са тръгнали по лош път.

Живял съм в Англия и там за пръв път чух по телевизията да ме предупреждават, че утре ще вали и представи си ще е МОКРО. Да внимавам да се не лъзна. Както писа rx над мене, това е прекалено. Това е по-вредно от 2 секунди цица на екрана. А тръгнем ли да редактираме литература, що да не редактираме и картини, снимки, история....



Публикацията е редактирана (18-01-15 21:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-01-15 21:22

rx ако имаше дете сигурно щеше да знаеш, че е добре да се слагат едни тапи за контакти ....продават ги в магазините....

не можете 100% от времето да контролирате децата. [smilie18] [smilie18] [smilie18] как мислите, че сте пораснали?



Публикацията е редактирана (18-01-15 21:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: falcon   
Дата:   18-01-15 21:29

С пръст в контакта, много тонизиращо е, с много бой от нашите и яко метал и пънк, генекологични прегледи още в детската градина...еех обичам детството[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: тьма   
Дата:   18-01-15 21:30

уф, темата стана скучновата - не забравяйте, че именно от вас, родителите зависи какво ще влезе в главата на детето ви.

Другото е въпрос на умение, жалко, че не се учи родителската професия.


Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: falcon   
Дата:   18-01-15 21:33

Донякъде Тъма, това, че отговорността е на родителите изобщо не означава, че няма фактори, върху които последните не помаг да повлияят...до голяма степен и е и гени, не само възпитание[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: тьма   
Дата:   18-01-15 21:43

Разбира се, винаги съм твърдяла, че на първо място са Гените[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: batsali   
Дата:   18-01-15 21:48

На мене лично са ми давали двуцевка и два джоба патрони да стрелям без надзор, когато съм бил някъде на 12. Това беше защото дядо ми ми вярваше и преди това ме беше научил как се борави правилно с оръжието. Това аз не бих го направил, но е важен принципът. Не знам дали това е по-лошо или да ми бяха забранили строго да пипам пушката, след което аз на своя глава без да знам какво правя да я извадя и да се застрелям. Като цяло от дядо ми съм научил доста неща и то на по-крехка възраст от повечето деца. Кола и трактор съм се научил да карам от по-рано. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-01-15 21:52

Еми да ти кажа една подобна простотия ми струваше 600 лева за операции на кучето и вероятно му скъси живота с една две години.....

Аз съвсем не съм за забраните и не си спомням нещо да сме забранявали на щерката. Ама няма да и давам пушка.



Публикацията е редактирана (18-01-15 21:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: cvetomir   
Дата:   18-01-15 21:53

JORO, напълно си прав, че много от приказките са пълни с щуротии, а в някой момент направо стават на касапница.
Преди 10 години, когато децата ми бяха малки, намерих едно интересно решение. Имаше поредица от приказки на "Питър Пан", които бяха записани на компактдискове и издадени на български. Във всеки диск имаше по 4-5 приказки на различните народи - български, френски, немски, датски, руски и т.н. Приказките бяха обработени, текста четяха професионални актьори, имаше подходящо озвучаване. Пусках ги на децата на касетофона и доста бързо заспиваха. Като казвам обработени имам предвид, че кръвожадните моменти бяха загладени - там където бабата искаше да яде Хензел и Гретел бяха сложили такъв смешен глас на бабата, че децата вместо да се натъжават се разсмиваха.
Та си мисля, че и сега това ще е решение. Пускаш от тези приказки на уредбата и после коментирате, ако детето има въпроси. Пък и ще си спестиш доста четене, което ако продължи дълго, може и да стане досадно.
Бъдете живи и здрави с малката. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: mmjm   
Дата:   18-01-15 23:25

Най накрая стигнахме и до същността на съвремието ни и на хала, в който се намираме, а именно тезата: Пък и ще си спестиш доста четене, което ако продължи дълго, може и да стане досадно.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: batsali   
Дата:   19-01-15 13:13

Затва по-добре други да му четат и да го пазят детето, да се не напрягам аз [smilie5] Като родител мое право е да се напрягат всички за моето дете.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: nikonfan359   
Дата:   24-01-15 20:30

Не би следвало да се редактират.
Трябва да се учат както са написани в оригинал.
Каква е логиката да се изменя мисълта на автора?

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: falcon   
Дата:   24-01-15 21:04

Децата трябва да бъдат възпитавани..вие за едни приказки се кахърите[smilie18]



http://www.justpo.st/images/2014/06/837a4cbe79080371506bbd4c0f3dfb87.jpg




Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »