Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Да се редактират ли приказките?
Автор: J0R0   
Дата:   14-01-15 14:36

Или направо да се пишат нови?
Това май е по-добрия вариант [smilie18]

Преди няколко дни зачетох на дъщеря ми ей тая приказка юнак и слепец и така и не я дочетохме.
Дъщеря ми е на 6 и половина.
Стигнахме дотам, докъдето юнакът след серия садистични изпълнения към непознати нему хора, отишъл в дома на самодивите и им избил децата, които си играели. Става въпрос за положителният герой в сказката.
Не можах да обясня защо така е постъпил и се отказах от четенето.

Та приказки писани в едни други времена, с друга нагласа към живота, други ценности, дали трябва да се четат на днешните деца?
Трябва ли да се редактират?
Или днешното време си иска своите съвременни приказки?
Примерно "Играта на играчките" я разбирам и ми харесват посланията.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: Alsand   
Дата:   14-01-15 14:40

Редактирането на приказки и книги е откровен идиотизъм. А колкото до Николай Райнов - това е художник и писател с доста....да кажем спорна репутация. Най-добре е човек да заложи на класическите приказки, които са минали през проверката на много поколения.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: falcon   
Дата:   14-01-15 14:41

Абе щом четейки за змейове и отрязаните и глави поколения наред израстнаха що-годе свестни хора, твърдо ние за редакции на приказките[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: J0R0   
Дата:   14-01-15 14:45

Змейовете - ОК, ама децата, защо?

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: lorddemonic   
Дата:   14-01-15 14:46

Уж е всяко нещо с времето си ... ама не е точно така. Има класики които биха били (и са) полезни според мен и за днешните деца. Ние го караме за момента на класики.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: rx   
Дата:   14-01-15 14:51

Аз се сещам само, че в оригиналния си вид, идеята на царицата беше Снежанка да бъде убита, разфасована, и ловеца да донесе черния и белия й дроб, за да може царицата да си ги сготви. [smilie5] Но сега като се присещам, тогава не ми е звучало толкова потресаващо колкото сега [smile] Но пък от малък съм разбрал, че пред озлобена жена и ИДИЛ бледнее [smilie18]



Публикацията е редактирана (14-01-15 14:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: Slivenski   
Дата:   14-01-15 14:53

Абе, не знам дали да се редактират... По-скоро не бих ги редактирал.

Но трябва да се обяснява, че те са писани в други времена, когато отношението към определени неща е било друго.

Същото е и с анимационните филмчета, в които героите се пребиват от бой... Сещам се за "Том и Джери" примерно.

Цензура не трябва да има, но трябва да има критерий кое е приемливо и кое не в съвременното общество.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: victory13   
Дата:   14-01-15 14:55

за приказките не знам, ама ако може постовете да не се редактират [cool] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: falcon   
Дата:   14-01-15 14:56

И децата и децата, тяхната мама самовилска..щом са злонамерени към хората така им се пада[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: fraction   
Дата:   14-01-15 14:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: victory13   
Дата:   14-01-15 14:58

че те са редактирани отдавна ... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: rx   
Дата:   14-01-15 14:58

Че новия завет какво е? Ако прочетеш стария ще ти падне ченето...

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: falcon   
Дата:   14-01-15 14:59

Да бе вярно е, толкова кръв няма в друга книжка[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: ninikolov   
Дата:   14-01-15 15:05

Българските приказки в голямото си множество са отвратителни! Освен неоправданата жестокост и доста грубите отношения между хората са и апотеоз на подлостта: измами, кражби, лъжи ... подлости безкрай, представени в положителна светлина!
Примери: Хитър Петър, Педя човек


Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: victory13   
Дата:   14-01-15 15:06

ъндрешко [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: rx   
Дата:   14-01-15 15:08

Не забравяй, че твоето наблюдение през твоята "възрастна" призма не е това, което детето попива от книгите. Не си спомням Хитър Петър да ми е оставил трайни травми в съзнанието, нито Тримата Глупаци. Чак пък отвратителни...

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: realnoncho   
Дата:   14-01-15 15:12

Тая приказка е все едно играеш някакъв съвременен Action RPG Quest - отиваш където те пратят, вършиш каквото са ти казали, събираш каквото ти дадът покрай мисиите и накрая като изпълни всичко взимаш двореца [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: mihajlov2   
Дата:   14-01-15 15:15

Примери за зловещи приказки, които не са български, а "европейски" - колкото щеш. Примерно - Хензел и Гретел, Котаракът в чизми, Червената шапчица и т.н. Кой знае как сме израснали с тях, без да станем серийни убийци,садисти и канибали. А пък ако погледнем в древногръцките легенди и митове - "основата" на европейската цивилизация [smilie18] Примерно Херкулес - трепел наред, без да му мигне окото. А и всичките приказки за змейове, лами и дракони - замисляли ли сте се за какво са им трябвали всичките тези девици - за мезе или за нещо по-така - по тънката част? [smilie18]



Публикацията е редактирана (14-01-15 15:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: burningice   
Дата:   14-01-15 15:16

А хуманно ли е да се реже корема на животното и се тъпче с камъни?! (Вълка и Червената шапчица)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: Alsand   
Дата:   14-01-15 15:16

victory13, я да чуем кога са редактирани?

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: ninikolov   
Дата:   14-01-15 15:26

rx, това разбира се е вярно. И не става дума за пряка травма, а за нещо съвсем друго. Децата и възрастните по различен начин възприемат света и книгите. Въпросът е че едно дете с неизградено все още критично мислене възприема всичко, което прочете за чиста монета. И започва да приема за правилно и нормално лъжата, грубостта, бабаитлъка и дори насилието. Ето това вече е отвратително.

И докато в приказките на западноевропейските народи героите са принцове и принцеси и в норма са издигнати любовта и благородството, то най-популярният български приказен герой е опърпан дребен мошеник, чиито антипод е досущ като него с единствената разлика, че е от друг етнос.
Това вече е тъжно.

П.П. Повечето от най-популярните световно известни приказки по същество са любовни истории: Пепелявшка, Красавицата и звяра, Снежанка, Спящата красавица.
Не мога да се сетя на прима виста за нито една българска приказка, която е любовна история. Те по-скоро са истории за отмъщение и печалба (добита без труд).


Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: rx   
Дата:   14-01-15 15:29

Е айде прочети какво съм писал - една от най-известните детски приказки на запад е Снежанка - в нея баш знатната аристократка - царицата иска да убие от завист, и не само да убие, ми да изяде органите на Снежанка. Праща убиец ловец, после се опитва да я трови, после да я души... не е така, приятелю :) Но ето виж - ние сме ги чели и са ни ги разказвали тея приказки - и тея, и онея, и не сме тръгнали нито да колим, нито да бесим. [beer]

Ерго, другата най-популярна приказка - Пепеляшка е уж за любов, както казваш ти, ама в цялата приказка се натъртва колко е яко да си хванеш богато гадже - там с кристални обувки, замъци, коли, яхти и дебела банкова сметка. Сори, малко изпреварих времето :) Ако трябва да сме по-конкретни, натъртва се също как трябва да си супер яката мацка, на която другите мацки да завиждат и това е единственото качество, което трябва да имаш, за да хванеш готиното гадже - дори да си бедна. Също, всички западни приказки създават демоничен образ на мащехата - демек, ако си осиновено дете - мрази майка си... не е така и не вярвам детето да възприема така нещата :)

В хитър петър, осмиването му от страна на автора е достатъчно за детето да се сети, че въпросния герой е антигерой и не иска да става като него ;)



Публикацията е редактирана (14-01-15 15:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: realnoncho   
Дата:   14-01-15 15:30

Извода е да гледаме само сълзливи сериали, че по новините дават по-страшни неща от приказките едно време.

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: krist   
Дата:   14-01-15 15:32

Темата е интересна, но не съм сигурен за мен кое е верният отговор. Всеки случай и аз се дивя често, последното беше именно споменатото по-горе изяждане на дроба на Снежанка. Може би все пак е добре подобни крайни брутализми да отпаднат. От друга страна има някои приказки, толкова съкратени в някои издания, че пък нищо не е останало и на нищо не приличат. Та верният път, както винаги, е по средата някъде..

Отговори на това съобщение
 Re: Да се редактират ли приказките?
Автор: falcon   
Дата:   14-01-15 15:37

Трябва да питаме децата дали искат да им се редактира някоя приказка[smilie5]

Приказките се приемат от децата като приказки, хем знаят че не са истински хем се терзаят от случките вътре. В крайна сметка, мисля че децата приемат доста-леко от възрастните бруталните истории..малко сълзи или плач и после спомена отшумява. В същото време обаче тези реалности действат на подсъзнателно ниво и формират далеч по-пригодимо и полезно за децата мислене докато растат, свързано с реалностите в живота. По-лошият вариант е израстването да стане в стерилна среда и детето после да се чуе и мае къде е попаднало, а с възрастта уроците се приживяват доста по-тежки и травмиращо. Мисля, че историята у нас поне в последните 100г е показала, че тези приказки не вредят, в контекста на зададената тема[smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »