Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 D750 Raw файлове
Автор: etto   
Дата:   09-01-15 23:25

Здравейте! Имам малък проблем и естествено реших да се посъветвам с приятелите си от фото-форум (: Купих Д750,ала компютъра ми е много стар(на 8год) и го ползвам с Windows XP SP2,мога да отворя файловете от предишния си апарат,Д90,но на д750 не мога.Предполагам ,че трябва да мина на windows 7 минимум,но реших да се посъветвам първо с вас.Има ли заобиколен начин да подкарам файловете на този уиндоус ?Благодаря!

Фотошоп версия ЦС4 11.0
Камера Роу версия 5.7(за по-горните иска windows 7)

Отговори на това съобщение
 Re: D750 Raw файлове
Автор: dimidumi   
Дата:   10-01-15 00:44

Сменяй компа и качвай windows 7 64 бита, не си късай нервите със стари машини и стар софтуер.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: D750 Raw файлове
Автор: AlexHD   
Дата:   10-01-15 08:29

Без нов комп няма да се разминеш. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: D750 Raw файлове
Автор: jumpy   
Дата:   10-01-15 09:41

Ако държиш да ги отваряш с ACR(Lightroom),ще ти трябва минимум Windows 7.Ако искаш да си останеш с XP можеш да пробваш Rawtherapee, който поддържа роу-файловете на D750 и си е доста добър безплатен конвертор.Corel AfterShot Pro също поддържа D750 и Windows Xp.



Публикацията е редактирана (10-01-15 10:46)

Отговори на това съобщение
 Re: D750 Raw файлове
Автор: tzl   
Дата:   10-01-15 10:40

Ако не изкарваш пари с тази техника, си стой на това, което имаш и си ползваш безплатния софтуер, който ти препоръчват (не говорим за "безплатен" Windows 7, който ти дават съвети да си слагаш).

Ако вадиш пари от това нещо, ще си инвестираш от фирмените пари в това, което е нужно и ще си работиш.

Аз като започнах, не инвестирах в скъп софтуер, но известно време работих с Photoshop Elements (150лв) и като той изработи пари за пълната версия на Photoshop си купих Photoshop. Дори Photoshop Elements знам, че идва с разни принтери, скенери и други такива устройства, та е добре да си погледнете дисковете със софтуер. Имам снимки обработвани с Elements и такива с Photoshop и съм сигурен, че не могат да се познаят. Защо? Защото и едното и другото е просто инструмент, който върши работа със съответните ограничения.

Човек трябва да се разпростира според чергата си.



Публикацията е редактирана (10-01-15 12:06)

Отговори на това съобщение
 Re: D750 Raw файлове
Автор: crownmaker   
Дата:   10-01-15 11:06

tzl,вярно ли е,че разликата между Elements and PS се състои само в качеството на печат?

Thanks

Отговори на това съобщение
 Re: D750 Raw файлове
Автор: tzl   
Дата:   10-01-15 11:46

@crownmaker — качеството за печат е преди всичко във файла. На второ място е софтуерът, който интерпретира файла заедно с настройките за печат. Не съм печатал директно от Elements, но съм отпечатвал файлове, обработени с Elements в размери 60х90см и си изглеждаха както бяха на монитора.

Разликите между софтуери като тези, които са безплатни или по-евтини и тези, които са скъпи, са най-различни. Понякога има безплатни софтуери, които вършат всичко, което даден човек би искал от платен. Разберете ме правилно, говорим само за нуждите, които има даден човек. Много хора си слагат пиратски фотошоп за функционалност, която е налична във вградения софтуер за снимки в операционната им система (да кажем им трябва само преоразмеряване или записване в резолюция за публикуване в интернет).

Photoshop Elements работи само с 8 битов цвят, докато пълната версия работи и с 16 битов. Ако принтерът, който се ползва, печата само 8 битов цвят, тогава е все едно дали се печата през Elements или Photoshop. Но ако снимката има нужда да бъде отпечатана с 16 битов цвят и (много важно) вие знаете в кои участъци това ще се забележи, тогава има значение.

Повечето от любителите дори няма да забележат разликата в 8 и 16 битовия цвят и не винаги 16 битов цвят изглежда по-добре на отпечатък. Понякога е дори обратното в зависимост от това кой печата и дали знае какво прави.

Ако обработвате снимката с последна версия на Photoshop и я дадете като JPEG в максимално качество за печат, това няма никаква разлика ако я обработите с Elements, защото JPEG е файл с 8 битов цвят. Сиреч накрая разполагате пак с 8 битов цвят независимо дали ползвате Elements или Photoshop. Aко някой ще отпечатва на принтер, който работи с 16 битов цвят, тогава да даде съответните файлове, които са 16 битови.

Та човек, който не се занимава професионално с това, спокойно може да си отвори софтуера, който идва заедно с фотоапарата, да пипне там суровите файлове и да ги export-не в TIFF или в най-лошия случай в JPEG. Дали този JPEG ще се обработва е въпрос на вкус и конкретен файл. Има световно известни фотографи, които все още снимат в JPEG (и комерсиална продуктова фотография и портретна фотография).

Има и други софтуери освен Adobe Camera Raw, които четат сурови файлове и могат да ги преобразуват в други формати (като TIFF, JPEG). CaptureOne също е такъв софтуер, но е платен. Има и безплатни, за които могат да помогнат други колеги.

Надявам се това да не е голямо отклонение от темата, но да е в подкрепа на това, че в много случаи не толкова скъпият софтуер върши същата работа за нуждите на човека, стига човек да знае точно от какво се нуждае и как да работи с него. Иначе опитва да утрепе комар с топ.

Смятам, че е по-полезно да се помогне на тези, които разполагат с дадена софтуерна и хардуерна база по такъв начин, че да запазят максимално това, което имат. За мен съветите по-горе са изключително прибързани с това "купи си ново, инсталирай си ново". Гледайки снимките на автора на темата не виждам нищо, което да не може да се направи с Windows XP и текущия му хардуер.



Публикацията е редактирана (10-01-15 12:09)

Отговори на това съобщение
 Re: D750 Raw файлове
Автор: iasen2   
Дата:   10-01-15 12:13

Пак пишете наизус. Най вероятно ползваш стар конвертор,който няма данни за новия никон. Ползвай безплатния конвертор на адоб от NEF във DNG. Това е . така ще може да ползваш стари версии на конвертори, които са си работят и на XP. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: D750 Raw файлове
Автор: jumpy   
Дата:   10-01-15 12:18

Безплатният конвертор на Adobe вече не поддържа XP и няма как да го ползва.

Отговори на това съобщение
 Re: D750 Raw файлове
Автор: imitev   
Дата:   10-01-15 12:31

Кой принтер може да печати с 16 бита на канал?

Отговори на това съобщение
 Re: D750 Raw файлове
Автор: tzl   
Дата:   10-01-15 12:33

@jumpy — добре е да даваш информация, която е полезна, а не безполезна. Аз мога да кажа, че безплатният CS3 също не върши работа, но каква е помощта за автора на темата?

Говорим, че конверторите, които идват заедно с тялото вършат работа все още. Да, ще дойде време, когато тези конвертори ще изискват по-нова операционна система, но ако не го изискват, тогава защо трябва да насърчаваме хората да ползват друг софтуер, който да ги вкара в разход (а някои, които ползват пиратки — в беля)?

Отговори на това съобщение
 Re: D750 Raw файлове
Автор: tzl   
Дата:   10-01-15 12:38

@imitev — така казват фирми производители на принтери за определени свои модели. Нито им пиша софтуера, нито им пиша техническите характеристики. Аз съм обикновен потребител, който чете какво пишат производителите и ползва това, което му е изгодно в случая.

Влизаш в интернет, пишеш "16 bit printers" и каквото пишат сайтовете на производителите, туй е.

Знам, че в други теми си писал, че разбираш от печат и този въпрос е подвеждащ като начало на лекция как хора като мене нищо не разбират. Може и така да е.

Темата е преди всичко за софтуера, който човекът автор на темата може да използва с новия си фотоапарат, а отклонението за печата беше поради въпрос на колега по-горе. Отклонението се опитах да го вкарам в релсите на темата, та ако искаш да напишеш нещо по темата за 16 битовите принтери, отвори образователна тема, напиши подробно нещата, после ела тук, сложи линк и всички ще се научим на това, което не знаем. Не е мястото да се отварят лекции за 16 битовите принтери, за които производителите пишат, ама не било истински 16 битов, а по-малко. Голям праз. Особено за любителите, повечето от които пишат и питат в този форум. Имаш доказателства за това? Чудесно и по-добре го кажи на производителите, че има човек, който не е будала като останалите от нас, които четем техническите характеристики и да вземат да се стенгат, да си оправят принтерите и да не пишат глупости в техническите характеристики. Хем и ние ще се облажим от това като знания.



Публикацията е редактирана (10-01-15 12:41)

Отговори на това съобщение
 Re: D750 Raw файлове
Автор: jumpy   
Дата:   10-01-15 12:50

Казах, че безплатният конвертор на Adobe няма да му свърши работа само защото съфорумеца iasen2 предложи ползването му.Нямам представа дали софтуера, който идва с камерата поддържа XP, но си помислих, че щом автора на темата търси помощ тук, най вероятно е пробвал този вариант(с прилежащия софтуер)



Публикацията е редактирана (10-01-15 13:30)

Отговори на това съобщение
 Re: D750 Raw файлове
Автор: tzl   
Дата:   10-01-15 13:00

@jumpy — ясно, разбрах те. Колегата е писал за по-стари версии на конвертори, та не визира специално последния, но имайки предвид контекста, че е нов фотоапарат, тази твоя забележка има смисъл.

Отговори на това съобщение
 Re: D750 Raw файлове
Автор: crownmaker   
Дата:   10-01-15 14:45

Ex,ako всички се отнасяха към въпросите на другите катo tzl,този форум щеше да е едно страшно приятно място...

Отговори на това съобщение
 Re: D750 Raw файлове
Автор: etto   
Дата:   10-01-15 14:46

Ами и нов компютър ще ми трябва и това ще е следващата покупка (: А за сега ще обработваме само jpg,колкото и неприятно да зчучи (: Благодаря ви за отговора,приятели! Пожелавам ви вълшебна нова година с милиони кадри,заслужаващи вниманието на целия свят!

Отговори на това съобщение
 Re: D750 Raw файлове
Автор: gbdesign   
Дата:   10-01-15 15:13

Файловете на D750 са големи и тежки и си искат съвременна машина. Аз се опитах да се мъча с един приличен двуядрен пентиум, когато си взех D600 и бързо се отказах.

Отговори на това съобщение
 Re: D750 Raw файлове
Автор: imitev   
Дата:   10-01-15 19:15

Аз от 4ядра Q6600 се отказах заради 40Д...

Отговори на това съобщение
 Re: D750 Raw файлове
Автор: tzl   
Дата:   10-01-15 19:48

Проблемът не е във файловете, а в софтуера, който ползвате и който upgrade-вате. Това някой да си работи нормално на 12 -15 мегапикселови файлове и да каже, че вече не може да работи когато му дадат 25 мегапикселов файл, е несериозно. Просто се слага още малко RAM и се закрепва положението. Та, проблемът не е, че са големи файловете.

Вижте в началото на темата преди да предлагате на човека решения да си сменя компютъра заради "големи файлове". Проблемът му е със софтуера, а не с файловете.

Плюс това болшинството от фотографите тук работят с по 1 файлче (независимо дали е 15 или 25 мегапиксела). Ами ако трябва да направите нещо, което включва в себе си 20 такива файла? Ако ви слуша човек, ще трябва доста да похарчи, а и магазинът може и да не може да предложи такава конфигурация.



Публикацията е редактирана (10-01-15 19:49)

Отговори на това съобщение
 Re: D750 Raw файлове
Автор: victory13   
Дата:   10-01-15 23:22

RAW файловете на D750 са компресирани винаги, и като физически размер в компресията без загуби са по-малки от файловете на едната ми безогледалка.
В крайна сметка това оптимизира броя на записаните кадри, и е за добро [cool]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »