Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: axlastro   
Дата:   04-01-15 18:10

В профила ми пише какво имам до момента.

Първо мислех да взема 40 2.8 STM, но ми се струва прекалено близко до 30мм, който имам. 50 1.8 II съм го имал и не съм много впечатлен. Нямам много излишни пари, така че колкото по-евтино, толкова по-добре.

Понякога ходя да снимам по събития и ми липсва светъл нормален варио обектив. Липсва ми и къс портретен/пейзажен около 50-60мм, въпреки че имам Хелиос 58мм, но искам автофокусен. Евентуален вариант би бил тамрон 17-50 нестабилизиран на старо, но не знам дали си заслужава да спестявам за него.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: simbon4o   
Дата:   04-01-15 18:19

Ако искаш нещо в този диапазон от канонските само 50 1.4 си струва. 1.8цата е саморазпаден неприятен оптически евтинджос, а 40ката е компактна и толкос.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: axlastro   
Дата:   04-01-15 18:38

50 1.4 ми харесва като рисунък, боке и цветоподаване, но има няколко неща, които ме спират

1. Цената на старо е доста висока, нов също не е никак евтин. Реално 100-150 лв над това, което струва според мен поради липсата на евтин и добър 50мм

2. Доколкото знам, механиката и мотора му не са от най-здравите.

3. Доста е мек и аберира ужасно на 1.4, особено на кроп тяло. По мои наблюдения започва да става добър на 2.8 и нагоре.

Отдавана се замислям за старата Сигма 50 1.4, но там е голямо тото с бройките, а новата още ми идва скъпа. За зумовете какво мислиш - заслужава ли си за 2-3 събития през годината, за които не получавам пари да си купувам нещо, което ще бъде компромис на фона на това, което имам.

П.П. Гледам върти се един зенитар 50 1.7 в базара, но не ми се занимава с ръчни обективи нещо.



Публикацията е редактирана (04-01-15 18:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: PhotoBo   
Дата:   04-01-15 18:44

Липсва ти нормален варио обектив за събития. Както сам си предположил Тамрон 17-50/2.8 мисля, че е доста удачен избор, а и щом се гони бюджет... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   04-01-15 18:52

Ако тялото ти няма миклоаджъстмен, по-добре не се захващай със сигмата. Въпреки, че дори да имаш въпроснта опция, понякога и тя не върши работа с тия светли сигми. Аз съм тествал 4 бройки и накрая се отказах от старата педесетица. Друг вариант е да ти я калибрират с тялото, но не зная дали си заслужава разправията.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: axlastro   
Дата:   04-01-15 19:07

Ами аз не съм се захванал с нея именно заради това... Май ще събирам парички за тамрон-а, може и нов да го взема предвид гаранцията. Стабилизация не ми трябва.



Публикацията е редактирана (04-01-15 19:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: batsali   
Дата:   04-01-15 19:29

50mm f1.8 II не е чак толкова зле, но е зле за цената си. Ако искате да се уплашите снимайте на 1.8 фокусиран на безкрайност [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: axlastro   
Дата:   04-01-15 19:51

Има ли някакви особености този тамрон за които трябва да внимавам?

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: tyunkata   
Дата:   04-01-15 20:00

Имам Tamron 17-50 2.8, нестабилизираната версия.
Плюсове: Супер остър, постоянно 2.8, метален байонет.
Минусите са му, че фокуса му е проблем (бек и фронт фокус), даже и често иска калиброване. Има крива фокусна равнина и не винаги фокуса е там, дето трябва. Фокусирам по странични точки има по-малко фокус брак.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: simbon4o   
Дата:   04-01-15 22:03

Ами предвид, че фокус проблемите може да ги има аз бих пропускал тамрона. Вземи си стабилизирания китак, не е по-мек и ако снимаш със светкавица няма нужда да е 2.8...

Относно 50 1.4, от 2.0 става за кропка макар че зависи от ситуацията, понякога и на 1.4 става. Всички стари 50 1.4 са така. Сигмата е яка на 1.4, но ако тялото няма аджъстмент е много възможно да има проблеми с фокуса т.е., ако си поне със 70д е ок. Канонския се предполага, че ще е ок.

Зенитара е як, но ДСЛРите са трудни за ръчен фокус, особено кропските с тези малки шпионки за визьори. Безогледалка без пиикинг или поне XGA визьор също не е добра идея. Иначе определено зенитара е по-добър оптически от канон 50 1.8II на отворени бленди, ако не броим флеърите.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: imitev   
Дата:   04-01-15 23:18

Пробвай за спорта канонския 17-55 2.8... Знам че е над бюджета, но винаги може да направиш компромис...

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: mihajlov2   
Дата:   05-01-15 09:44

Имам неприятни спомени от нестабилизирания Тамрон 17-50/2.8 в изпълнение за Никон. Хем имаше бекфокус /който го оправих с микроаджъстмент/, хем една ивица от изображението в единия край на картинката беше омазана неспасяемо.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: kvakioh   
Дата:   05-01-15 10:02

Сигма 50/2.8 макро, две в едно.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: realnoncho   
Дата:   05-01-15 10:06

По-скоро Tamron 60 2.0 macro за 2 в 1 [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: kvakioh   
Дата:   05-01-15 10:38

Toзи е по-добре наистина. Но е по-скъп.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: 2metraninja   
Дата:   07-01-15 12:17

Истината е че няма пълно щастие. Хем да е хубав, хем универсален, хем евтин. Трябва да си избереш най- много две от изброените (или даже 1.5)

Светлосилен 50 мм трябва да има всеки фотограф в раницата си. И аз имах 50/1.8 и честно казано като му знам слабите места - непостоянството с фокуса (гледам през визьора и префокусирам ако не е хванал правилно фокуса) и непоносимостта към насрещна светлина (просто не снимам с насрещна светлина), си беше съвсем приличен обектив като за парите си преди да го изпусна на дебел персийски килим от 30-40 см и да се разглоби :) Макротата дето ти ги препоръчват са ОК като обективи, но са бавни с фокуса и си имат картинка като макро - едно такова техническо боке, а картинката остра, остра, контрастна, та чак неприятна ако снимаш хора.

Но пък на теб ти липсва и ежедневен зум. Според мен стабилизирания канонски китак си заслужава парите отвсякъде. Остър е, пъргав фокус, не е търд- парти, удобен (ежедневен) диапазон. Цветопредаването и контраста малко куцат според мен, но пък за толкова пари е супер.

Със скъпия канонски 17-55 съм снимал само едно събитие и истината е че очаквах повече от него. Като изработка, като усещане е супер, обаче като картинка и резултат.. не знам. Отделно че е цяла шапка пари.

Тамронския на 2.8 е мнооого остър (поне този, който съм пробвал), пъргав обектив, нали очевидно 2.8 по цялата дължина, което е супер. С фронт и бек фокуси проблем не съм видял, макар и да нямаше тялото аджъстмънти. Може би е въпрос на късмет (като с доста от евтините търд- партита) и ако пробваш бройката, преди да купиш може да уцелиш бинго. А, и разбира се, гривната за зума се върти обратно на канонските, което е доста досадно, може би поне докато му свикнеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: axlastro   
Дата:   07-01-15 13:09

Пробвал съм тамрона, вчера го пробвах пак. Това ще ми е следващия обектив, но не знам кога ще си го купя - просто в момента нямам свободни финанси, а никой от другите ми обективи не мисля да продавам за момента, защото ги ползвам. Евентуално ако продам EOS-M системата, ще си купя тамрон-а и 10-18, но това ще е компромис, защото и 22/2 и 11-22 са оптически почти "перфектни". Липсва ми зум и си го знам, но китовия канон не бих си го купил именно заради изброените от теб причини.
Канонския 17-55 съм го тествал веднъж и не ме впечатли като картина кой знае колко. Стабилизацията му е на много високо ниво, което не е без значение. Цената обаче... Логичния избор е тамрон-а, въпроса е кога и дали да не го купя нов, защото като гледам на старо цената му не е много ниска, а ще мога да ползвам някои данъчни облекчения като го купя на фирма + 5 годишна гаранция.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: imitev   
Дата:   07-01-15 14:15


Викате тамрона има по-добра картинка от каноня?

Аз пробвах и тамрона - непостоянен фокус на тъмно, крива фокусна равнина, много по-студено изображение от канона. Остротата му също не ме впечатли.

Канона е остър, на бленда 4 можете да го сравнявате с твърдите обективи. Има прилично боке. Фокусира бързо, прецизно и безшумно. Страхотна стабилизация. Много добре контролирани аберации. Контролирани геометрични изкривявания.

Наистина е скъп, но за съжаление си струва парите...

Единственият кусур който съм му намерил за 2 г., е че като снимам с минимално предметно разстояние омеква доста.

Много рядко го свалям - предимно когато снимам портрети с твърди обективи или 70-300is.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: 2metraninja   
Дата:   07-01-15 14:28

Не съм казал че тамрона има по- добра картинка от канона или че е по- добър обектив, просто предвид разликата в цената на двата обектива, при тамрона съм по- склонен да му преглътна недостатъците. Последно като гледах разликата беше в пъти, не в проценти.

И явно както обичам да категоризирам - търд партитата явно си е до късмет. Аз тамрона който пробвах даже ми се стори че на топло бие като че ли.

Канонския 17-55/2.8ис, който като цена превъзхожда 17-40, а не може да се мери с него по фокус и картинка (субективно мнение мое разбира се), не отговори на високите ми очаквания. Може би просто аз съм имал нереалистично високи очаквания от четене по интернета.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: 2metraninja   
Дата:   07-01-15 14:29

Сега се сещам че наистина канонския имаше доста топла картинка като че ли, та може и оттам тамрона да студенее на неговия фон.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: axlastro   
Дата:   07-01-15 17:11

За мен 17-55 е малко безсмислен. Вместо това мога да продам моята сигма 30 1.4 Арт и да си взема 18-35 1.8, който определено превъзхожда всички изброени дотук. Но няма да имам 50мм. Всичко е въпрос на компромис.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: simbon4o   
Дата:   07-01-15 18:09

Който и скъп зуум да купиш, винаги го има момента с АФ - с това тяло няма възможност за настройка и ще са дадени едни пари за ...

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: kvakioh   
Дата:   07-01-15 18:14

Най-благото и най-трудно за намиране решение един път- Сигма 20-40/2.8, нещата там са доста ясни, лиспват проблеми с фокуси и други. Само е тежък за 100Д-то. САмо съм го слагал за проби преди година, но го нямам. Ако се намери, това е мега обектива. Достатъчен за нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: aldygreen   
Дата:   07-01-15 18:16

2metraninja написа:

> Но пък на теб ти липсва и ежедневен
> зум. Според мен стабилизирания
> канонски китак си заслужава
> парите отвсякъде. Остър е, пъргав
> фокус, не е търд- парти, удобен
> (ежедневен) диапазон.
> Цветопредаването и контраста
> малко куцат според мен, но пък за
> толкова пари е супер.

Стана ми интересно, та затова пускам две пълноразмерни картинки с EXIF и много бих искал да чуя мнение за всяка от тях по отношение на цветопредаването и контраста.

Картинка А:

https://photo-forum.net/static/forum/2015-01/htge0611.JPG


https://farm8.staticflickr.com/7550/16037357277_97c1b1f83d_o.jpg



Картинка Б:

https://photo-forum.net/static/forum/2015-01/rslx5282.JPG


https://farm8.staticflickr.com/7509/16197307676_da8af11fdc_o.jpg



Снимано е в различно време, с различни обективи, в RAW и еднотипно конвертиране.

Единият от двата обектива е 18-55 IS STM.



Публикацията е редактирана (07-01-15 21:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: axlastro   
Дата:   07-01-15 19:33

Simbon4o, 18-35 поддържа настройки с док-а, който аз имам. Проблем е размера, парите и обхвата.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: 2metraninja   
Дата:   08-01-15 08:25

@aldygreen:

Е, аз не съм снимал цял живот с този обектив че да мога да го позная с полу- затворени очи. Минавал ми е през ръцете и съм снимал някакви неща с него колкото да си изградя мое си мнение като за мен си. Но веднага мога да кажа коя картинка ми харесва повече като цветове и контраст и това е първата.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: imitev   
Дата:   08-01-15 08:29

Първата е с новия китак EF-S18-55mm f/3.5-5.6 IS STM според екзиф-а

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: 2metraninja   
Дата:   08-01-15 08:36

Той колко е нов всъщност? Отпреди 5-6 години някъде, нали? Когато изкараха въобще стабилизиран пластмасов 18-55 ис китак? Моите впечатления са от тогава, ако има нова версия, даже не съм я чувал.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: lamerko   
Дата:   08-01-15 08:44

STM е по-нова серия - до някъде са коригирали и оптиката.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: 2metraninja   
Дата:   08-01-15 08:48

Явно не съм в крак с новостите.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: lamerko   
Дата:   08-01-15 09:35

Ем април 2013-та: DPreview

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: aldygreen   
Дата:   08-01-15 13:32

imitev написа:

> Първата е с новия китак EF-S18-55mm
> f/3.5-5.6 IS STM според екзиф-а

Да, така е. А втората картинка е с EF 35mm f/2, един признат обектив.
Та като се говори за СВЕТЪЛ обектив, 18-55 IS STM до 32mm е с бленда 4 плюс стабилизация, т.е. само 1 стоп от 2.8, и много прилична рязкост и на най-отворена бленда.

Ето и картинка на 29/4:

https://farm8.staticflickr.com/7511/16197992615_b2c9f9d4b5_o.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: lorddemonic   
Дата:   08-01-15 13:35

Честно казано ако ти не знаеш какъв ще ти е следващия обектив и какво ще снимаш с него ... значи не ти трябва следващ обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: axlastro   
Дата:   08-01-15 14:09

Ами по принцип мога да снимам и с наличните, но много често ми липсва 50-ца и нормален зум за събития, така че някои от посочените варианти покриват изискванията. Донякъде съм съгласен и с aldygreen - новият СТМ е доста над старите китови обективи и има доста приложения.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: 2metraninja   
Дата:   08-01-15 14:16

Аз имах ОК мнение за стария (както се оказва) 18-55ис, а този новия СТМ явно са се постарали още повече, което е готино и може би си струва да го пробваш. Пак зависи и от цената му де. Ако наистина снимаш 2-3 събития некомерсиално в годината дори тамронския 17-50/2.8 си е сериозна инвестиция. Но всъщност съм почти сигурен че когато имаш ежедневен зум ще снимаш и повече с него ежедневно.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв да ми е следващия обектив?
Автор: axlastro   
Дата:   08-01-15 14:26

Това е така. Бях решил да снимам само с твърди обективи, за да си създам повече дисциплина при кадрирането и да мисля повече преди да щракам. Не знам доколко е успешно, но все по-рядко ми се налага да изрязвам снимките при обработка. Може би 18-55 STM е разумен избор в случая, въпреки че ако взема тамрон-а както ти самия казваш, ще бъде постоянно закачен за тялото, а твърдия 30 1.4 ще се слага само в конкретни случаи, което е доста жалко, предвид някои особени характеристики които харесвам в него. Тук нещата по-скоро отиват към оптимизация на наличната ми техника.

Може би ще е по-добре да вложа малко средства в някой уъркшоп или семинар по жанровете, които ме вълнуват.


Благодаря на всички за предложенията и идеите.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »