Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проявяване на снимки
Автор: rosica0204   
Дата:   03-12-14 19:22

Искам да питам дали някой може да ми даде линк към сайт с резюмирано и ясно обяснение как се промива фото лента и как се вадят снимките на хартия след това ?

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на снимки
Автор: chel   
Дата:   03-12-14 19:48

на първо време се сещам за този линк
http://www.ipetar.com/analogova-fotografiya/proyavyavane-na-film.html

и за книжки...

https://photo-forum.net/static/forum/2014-12/qkbk0770.JPG


http://prikachi.com/images/412/7760412G.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на снимки
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   03-12-14 20:15

С най-добро чувство и уважение към младежите решили да опитат мокрите процеси, да започнем с терминологията.
Филмите не се промиват, проявяват се.
Снимките се копират.

По същество, кажи какъв филм си снимал/а и с какъв прояветел разполагаш.


Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на снимки
Автор: lamerko   
Дата:   03-12-14 21:42

От съществено значение дали става въпрос за цветна или черно-бяла фотография...

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на снимки
Автор: fotorafi   
Дата:   03-12-14 22:07

Великата преподавателка по обща фотография, Янка Кюркчиева късаше на изпит курсист по фотография за израза: "Промиване на лента".
Така с поставения въпрос и отговори, няма да се научиш
Навремето се научих да проявявам филми и да копирам черно-бели снимки до 70/100 см след 18 месеца работа и чиракуване при великия копист Гого Велинов.
Спретни лаборатория, обади ми се и ще поработим заедно и ще се опитам да те науча, ако имаш голямо желание и постоянство
Имам пластифицирани фотохартии ФОМА 13/18 и 18/24, проявители ОРВО и фиксаж ФОМА, корекс доза
София 0886-711-193

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на снимки
Автор: chel   
Дата:   03-12-14 22:57

струва ми се, че в случая не се търси научаване, а място за копи-пейст [smilie3]
... "резюмирано и ясно"... Не ми се вярва, ако искаш да научиш нещо, да търсиш резюме.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на снимки
Автор: rosica0204   
Дата:   03-12-14 23:52

Aми търся резюмирано и ясно ,защото искам наистина да е точно и ясно ,а обикновено дългите обяснения загубват началото си ,но както и да е ,това е мое мнение . Знам ,че се казва проявяване (спокойно) ,не съм тръгнала още да ме изпитват ,а и съм наистина в началото на фотографията ,така че не мисля ,че е редно веднага да поправяте по такъв груб начин ;) Мисля ,че първият коментар ми беше най-полезен за сега . Дано да намеря книгите и благодаря ,за това ,че ми ги препоръча ! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на снимки
Автор: Петрос   
Дата:   04-12-14 00:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на снимки
Автор: batsali   
Дата:   04-12-14 00:45

Ако знаеш английски, в youtube има сума видео по темата.

Проявяването може де е супер прост или супер сложен процес според целите. Само с едно кратко обяснение няма да минеш...

Успех с бъдещите ти творчески планове!

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на снимки
Автор: rosica0204   
Дата:   04-12-14 01:05

Благодаря !

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на снимки
Автор: hristol83   
Дата:   04-12-14 08:38

http://www.ilfordphoto.com/Webfiles/200629163442455.pdf
Тук е описано. Аз лично първия го проявих по прости обяснения. Всичко е лесно и просто трябват ти няколко пособия и мерак.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на снимки
Автор: hristol83   
Дата:   04-12-14 08:39

https://www.youtube.com/watch?v=hWqKmR5TBjs

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на снимки
Автор: lamerko   
Дата:   04-12-14 09:21

Пак ти казвам - процеса на проявяване при черно-бялата фотография и цветната и ма много съществени разлики. За черно-бялата фотография мога да ти обесня много подробно, но съм разчистил преди време някогашните материали (май останаха само някоко филтъра за фенери и 2-3 пакета плаки със съмнително качество след толкова време). При цветната фотография не можеш да използваш фенерите (освен на 1-2 фактора, без отражение) - на практика работиш в пълна тъмница със серия от тестове... бавно, досадно и почти винаги с неприятно изкривени цветове.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на снимки
Автор: chel   
Дата:   04-12-14 09:35

lamerko, как въобще може да става дума за цветно, ако човек още не е помирисвал най-простичкото? А за "резюмето" не исках да съм груба, просто захване ли се човек (дори само да чете по темата, за да се подготви), веднага изникват въпросителни и неминуемо се търси по-подробна информация. "Резюме" върши работа за училищен проект - копираш и принтираш, за да предадеш на другия ден...
Интересното е в детайлите, също и там е разковничето за повечето неуспехи, които отказват човек в самото начало.
Ето един линк, където някои основни практически неща са хитро обяснени
http://www.photofilm.org/viewtopic.php?f=42&t=221&sid=033c9f0086647c2a9a389693014b38b4

edit: да добавя - за книгите, с радост мога да услужа [beer]



Публикацията е редактирана (04-12-14 09:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на снимки
Автор: lamerko   
Дата:   04-12-14 09:53

Ами знам ли... :)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на снимки
Автор: turntablism   
Дата:   04-12-14 11:42

Проявяването на филма си има тънкостите, но да се четат книги и учебници по темата мисля, че е безумно(освен ако няма да ви изпитват след това на някаква суха теория). Особено в днешно време. Проявяваш си гледаш си резултата, задаваш си въпроси, изниква въпрос, четеш по него, и така полека събираш опит забавлявайки се, защото снимането на филм е забавно! Извинвам се на всички, които го правят професионално, а не за собствен кеф...

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на снимки
Автор: D.S   
Дата:   04-12-14 12:17

като горния пост [smilie21]

Oт книги няма да се научиш, особено от тези в темата. Виж ако ще ставаш химик ги прочети. Относно филма - избираш си една комбинация филм / проявител и почваш да снимаш. После намираш някой да ти покаже как става ( не е сложно ) проявяването. За копиране си трябва хубав негатив, та е по-добре първо това да научиш как става

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на снимки
Автор: 3DF   
Дата:   04-12-14 13:20

В резюме

за черно бяло.
Готовия филм (сниман) се поставя в бачоката - дозата - кутията за проявяване ПРАВИ СЕ НА ТЪМНО.
Преди това се тренира със стар осветен филм на светло как става това.
Има два вида дози с разделителна лента и със спирала.

Като се свикне на светло със стария филм вече на абсолютно тъмно се поставя филма в дозата. Когато се завинти капака на дозата може да се светне и да се работи на светло.

В дозата се налива Проявител . Оста на дозата се върти и се спазва времето за проявяване указано на кутията на филма и кутията на проявителя.

След това проявителя се излива. Може да се направи промивка с вода, която се налива в дозата (филма не се изважда и дозата не се отваря.
Тази операция може да се пропусне.
В дозата се налива фиксаж. ЗА спиране реакцията на проявяване и фиксиране, испиране а реакцията. Обикновено времето за работа на фиксажа е 10 -15 мин.
Фиксажа се излива.
В дозата се налива вода за изплакване на филма.
Тогава дозата се отваря и филма пак може да се изплакне - измива се да не остане фиксаж по него.

Филма се хваща за единия край със щипка и се закачва да виси , като на другия край се слага друга щипка да го опъва леко.

След като изсъхне филма може да се нареже на по 6 кадъра и да се сложи в класьор за филми.

ЗА всички тези операции има написано и трябва да се прочета минимум една страница текст.

Проявителя, водата и фиксажа трябва да са с еднаква температура - 20 градуса или 21, 22 макс 24.

От температурата на разтворите зависи и времето за преоявяване.
По толпло по кратко проявяване. Важно е и концентрацията на разтвора. Как е разреден.

Готовия филм се сканира на скенер и после се принтира на принтер.
Или:

Тъмна стайчка
Копирен апарат за филми Крокус, Упа, Дурст и тн. Три ванички за химикали.
Проявител за хартия
Фиксаж за хартия.
Ванa с вода

Поставя се филма на апарата. Слага се хартията от долу. Правят се няколко проби с различно време на осветяване на хартията и тя се проявава (проявяването става на червена светлина за да се види резултата. КАто се уточни времето за експонация на хартията се копира снимката,
После се потапя във ваната с проявителя и се гледа проявяването. Когато излезнат всички детайли С щипка се вади хартията и се потапя във фиксажа за да се спре процеса на проявяване.

След няколко минути се вади от фиксажа и се слага във ваната с водата.

Когато се проявят снимките и ако хартията е от стария тип - не пластифицирана се включва пресата за снимки.
Поставя се снимката на пресата и след няколко минути (пресата е с огледални хромирани листа и нагревател ) се вади изсъхналата и гланцирана снимка.

Оценява се резултата.

За всички операции пак се чете минимум една страница текст.


Това е в резюме.



Публикацията е редактирана (04-12-14 14:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на снимки
Автор: Петрос   
Дата:   04-12-14 13:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на снимки
Автор: DonBasilio   
Дата:   05-12-14 12:22

Хубава темичка!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »