Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Pentax da70 опит и ремонт
Автор: ico66   
Дата:   12-10-14 11:00

Бях прочел, че този обектив при последните сепии е механично капризен. Вчера и на мен се случи като се разхождах да изпадне половината обектив на земята. Да късмет падна с капачката към чакъла на витошката пътека.

Реших сам да се справя с проблема, а също да видя каква е причината за тази изненада. Оказа се, че ограничителния щифт в единия край опира в тънка планка, което е предпоставка при определени условия да се качи над нея и да позволи развъртане на обектива от фокусиращия винт.
При мен условията са носене на апарата с ремък и обектив надолу. Оптическата част е тежка за конструкцията и от ходенето предполагам измества лико щифта върху планката и при фокусиране се развърта в посока малките разстояния.

В началото на годината имах проблем, който бе решен в сервиза. Там се опитах да ме убедят, че съм изпускал обектива.
Аз не бях съгласен, но сега съм убеден, че се е случило пак развъртане, но без да падне обектива.

Ремонта се оказа, че не труден. Необходимо е да се свали байонета. Добре е пиновете предварително да се залепят с тиксо. При поставяне на байонета се сваля задния пластмасов ограничител за да се нагласят пружините на пиновете.

Свалят се двете пластини, които водят предната половина с лупите и тя се зацепва правилно при положение на фокуса на безкрайност. Добре е преди това да получи нормално положение на щифта, с въртене на фокусния ринг.

При правилното зазяпване се внимава да се уцели фабрично зацепения зъб т.е. променя се с по един зъб докато има правилен фокус. Да се внимава предната част има положение, което зависи от изрязаната и част. Тя е към платката в обектива, ако се обърка, то другата страна опира плътно в нея.

Калибрирането зъб по зъб е около 15 мин, ако се внимава ремонта е не повече от час. На мен ми отне повече защото работя по принципа опит-грешка и чак след анализ се справих с проблема.

Необходими инструменти кръстата отвертка и пинсета, последната не е задължителна.

Отговори на това съобщение
 Re: 70 опит и ремонт
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   12-10-14 11:06

браво за уменията и споделянето. (какъв е този обектив 70 - за Лайка ли ?) [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Pentax da70 опит и ремонт
Автор: ico66   
Дата:   12-10-14 11:10

Пиша от таблет и затова има грешки и пропуски. Обектива Пентакс да 70. Сега ми блокира латиницата

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax da70 опит и ремонт
Автор: Simbon4o   
Дата:   12-10-14 11:40

Сервиза на пентакс не е от най-добрите. Много колеги имат проблеми в следствие от ходене на камерите им там...

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax da70 опит и ремонт
Автор: ico66   
Дата:   12-10-14 14:18

Според мен проблема е в проектирането и производството. Можело е да сложат там една по солидна преграда.

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax da70 опит и ремонт
Автор: Simbon4o   
Дата:   12-10-14 14:53

Аз лично за сефте чувам за проблем със сглобката на 70ката. Но щом имате познанията да го разглобите и сглобите, вероятно сте прав и за недомислицата в конструкцията.

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax da70 опит и ремонт
Автор: ico66   
Дата:   12-10-14 16:13

Ето и пример по темата:
http://www.pentaxforums.com/forums/10-pentax-slr-lens-discussion/275150-repair-70mm-2-4-a.html

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax da70 опит и ремонт
Автор: i_v   
Дата:   13-10-14 10:11

Тва ако беше преди години щеше да е редно поне проектанта, шефа му и шефа на отдела да си направят харакири ;). Това в сферата на шегата, ама в света на ширпотребата, където занижените стандарти са стандарт, явно и японците претръпнаха (ако изобщо новите лимитед ги проектират и произвеждат в Япония де).

А иначе благодаря за споделеният опит, ако имаш и снимки, ще е супер ;)!

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax da70 опит и ремонт
Автор: ico66   
Дата:   15-10-14 07:41

Pentax произвеждат обективите си във Виетнам. Не съм сигурен, че има производство в Япония.

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax da70 опит и ремонт
Автор: i_v   
Дата:   15-10-14 09:13

Поне Limited серията и някой primes ги правиха в Япония, но наистина не съм обръщал внимание по-новите DA Limited къде са произведени. Описаният от теб дефект е по-скоро конструктивен отколкото производствен. Въпреки това DA 70 Ф2.4 Limited създава усещане(без да съм разглобявал такъв ;)) за много добра изработка, единствената причина 77 F1.8 Limited(който е една от основните причини да не сменям Pentax-a) да създава усещане за още по-здрава изработка е че е по-голям и тежък. Така или иначе 70-ката е прекрасен обектив (честно казано по едно време се замислях дали да подмения 77-цата със 70-ката, ама се отказах бързо).
Да си го ползваш дълго, безпроблемно и без инциденти ;).

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »