Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Бекфокус на Nikon D5200
Автор: Pac   
Дата:   01-10-14 00:14

Здравейте,
От декември 2013 съм собственик на Nikon D5200. Доскоро го ползвах с китака 18-55, 55-200 и един 35mm f/1.8G DX. Всички обективи фокусираха прецизно.
Преди около месец напазарувах един ръчнофокусен Voigtlander 58mm f/1.4 (с чип за потвърждаване на фокуса). Забелязах, че много често потвърждението на фокуса е грешно в посока изместване назад. После установих, че колкото по-близо фокусирам толкова по-незабележим е проблемът, а колкото по-далече е обектът, толкова по-сериозна е грешката. Обвиних обектива за този проблем и започнах да снимам в Live View, така естествено фокусирането е ок.
Слагам си обаче тия дни добрата стара 35-ца и забелязвам същия проблем в снимките ми с автофокус. Слагам 55-200 - същото (макар по-трудно установимо, предвид по-големия DOF). С други думи с всички обективи имам изразен бекфокус, явно проблемът е в тялото.
Четох в нета разни неща и това тяло няма фина настройка на фокуса, нямам идея как да се справя с проблема, намирисва ми на сервиз.
Реших обаче да попитам тук по-опитните от мен дали няма начин сам да се справя с проблема?

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: Pac   
Дата:   01-10-14 00:36

Намерих току що едно видео по въпроса, не знам обаче доколко е разумно да се пробвам сам с тази интервенция.
https://www.youtube.com/watch?v=Pfxz-Z_uEfU

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: Sentel   
Дата:   01-10-14 00:57

Това мисля е грешен подход, а и при 5200 май не ставаше номера. Скоро се дискутираше това.

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: Pac   
Дата:   01-10-14 09:59

Дайте някакъв съвет по въпроса. След 10-ина дни заминавам на екскурзия из Европа и ще е доста тъпо фотото да не изправно точно тогава, трябва да се действа.

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: Pac   
Дата:   01-10-14 10:47

Говорих си с Профайлд, ще го нося за калибрация.

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: джъмбо   
Дата:   01-10-14 10:47

пипнеш ли там и гаранцията ти отпада...
има си сервизи за целта

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: ishootraw   
Дата:   01-10-14 11:53

Аз имам такъв проблем с Д5100 и 35мм 1.8. Сподели после колко пари искат за калибрация. Аз се замислям вече за Д7100, където има micro adjustment.

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: Pac   
Дата:   01-10-14 12:04

Моята калибрация ще е в рамките на гаранцията, но иначе струва 30лв, става за ден-два. Поне така ми казаха по телефона.

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: AsenRangelov   
Дата:   01-10-14 13:31

След като си го вземеш от калибрацията , провери как се държи в двата края на зумовете които имаш! Освен това ги сравни с обекти намиращи се на различни разстояния от апарата.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: emo99   
Дата:   02-10-14 11:12

Направи проба още докато си в сервиза, за да не се връщаш пак и пак и пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: imitev   
Дата:   02-10-14 11:17

Занеси всичката стъклария да я калибрират с тялото...

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: Pac   
Дата:   02-10-14 11:21

imitev, как си представяш тази калибрация? Фотоапаратът няма fine tuning за различните обективи. Тялото се калибрира по 1 обектив и се надяваш с останалите да работи що годе коректно. Не знам да има такова нещо като калибрация на обектив. По-високия клас Никони (от d7000 нагоре) могат да бъдат настройвани различно за различните обективи, но за 5200 това няма как да стене, поне доколкото на мен ми е известно (и според казаното ми в сервиза).

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: mihajlov2   
Дата:   02-10-14 11:39

Доколкото имам представа от духова музика, калибрирането на тялото в сервиза се извършва с техен еталонен обектив /доколко е еталонен нямам представа/ - доколкото си спомням от стари теми тук във форума - обективът е нещо от рода на 50/1.4, но може и да бъркам.

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: Pac   
Дата:   02-10-14 11:45

Мен изрично ми казаха да занеса тялото с обектив, по възможност твърд и светъл. В моя случай дадох 35мм ф/1.8, калибрацията ще е по него. Може би калибрирането с еталонен обектив се прави за телата, които имат fine tuning за отеделни обективи после.

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: Simbon4o   
Дата:   02-10-14 20:49

Бутането на ограничителя на огледалото е тотално грешен похват. Кофтито е, че от Д5100 нататък корпусите на тези никони са отвратителни за разглобяване, а отдолу са врътките за калибровка на фокусната система. На 5100 и 5200 има вариант и със биос префлашване и сервизния софтуер(това, което ще направят от сервиза), но е отвратително сложно. Дефакто д5000 е първия от серията и последния с лесен достъп до калибрация. За 4-5лв инструменти ми трябваха и си го направих перфектен.
Наскоро бях пускал тема за 5100 или 5300 и начините за калибрация понеже ме блазнят матриците им и не искам 7ххх серия заради по-високата цена и ненужни екстри като горен дисплей(архаични отживелици), много малко по-голям визьор и за мен тъпия фикснат дисплей... Лично за мен реших да изчакам 7200 или някой 7000 на прилична цена и да приключа въпроса... просто 5ххх серията са страхотни, но ако ги обслужваха в сервиза на сони в българия(най-добрия сервиз!!!) иначе не мерси! А явно и голяма част от тях имат фабрично некалибриран фокус... не са само те де. Всички марки смятат тези тела за предназначени за работа с китак за любители. Кой ти гледа фокуса от тези хора.

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: Pac   
Дата:   02-10-14 21:09

На мен това ми е първи DSLR (и изобщо апарат с матрица по-голяма от 6мм). Уж си мислех, че правя информиран избор, но тия неща за тунинга на фокуса не ми бяха ясни изобщо. Вече съжалявам, че не взех Д7000, разликата в цената не беше голяма. Нищо... следващия път Д750, така съм го замислил.

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: Simbon4o   
Дата:   02-10-14 21:46

Не е фатално, 5200 е чудесен, само на един от обективите да нацелиш фокуса с останалите ще е ок. Проблема е, че сервиза на никон са некъдърни и работата е пипкава... никога няма да го направят.

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: Pac   
Дата:   02-10-14 22:51

Утре ще разбера какво са направили.

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: Sentel   
Дата:   02-10-14 22:52

Аз знаех за този проблем и обстойно тествах моето D5100 и 35-цата като ги купувах. Към момента и с него и с китовия цепи фокуса. Често го проверявам и с чартове и просто със снимки - една чрез визьора и една чрез лайв вю.
От 5ххх серията са продадени доста бройки в световен мащаб и доста хора го използват с доста скъпи и светли стъкла. Не мисля, че едва ли не всички бройки са проблемни, но явно се случва за съжаление.

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: Pac   
Дата:   02-10-14 23:15

Ама моята бройка си беше съвсем ок в началото. После нещо почна да бяга.

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: Sentel   
Дата:   02-10-14 23:17

Разбрах аз, това е още по-кофти. На колко кадъра е тялото, ако това е показателно изобщо? Не е изтървано предполагам?

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: Pac   
Дата:   03-10-14 00:42

Не съм сигурен за кадрите, към 10к може би. А иначе чантата с апарата се е случвало да пада на земята от някой стол, демек не от високо, но може и от нещо такова да е дошъл проблема, макар че не съм го свързвал с конкретно падане.
То напоследък снимах най-много с тъмен широкоъгълен 10-20, трудно се забелязват такива неща с него, затова не мога да преценя и точно кога се е появил проблема.

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: Pac   
Дата:   03-10-14 10:31

Всичко е точно с калибрацията, сега с 35-цата фокусирам супер прецизно, другите още не съм ги изтествал добре, с Voigtlander-a щракнах 2 пъти, и също е по-добре от преди, не знам дали идеално.

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: bepa   
Дата:   05-10-14 19:07

Наблюдавам, че и моя D5200 с 85-цата основно ми прави този проблем. Гаранцията ми не е при фотопавилион, дали ще е проблем да го занеса там за калибрация срещу заплащане, ако може някой да даде инфо?
Благодаря



Публикацията е редактирана (05-10-14 19:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Бекфокус на Nikon D5200
Автор: Pac   
Дата:   06-10-14 10:14

Вече съм написал по-горе, че извън гаранцията процедурата по калибрация струва 30лв.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »