Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблем с Lightroom - снимките от каталога липсват?!
Автор: metodiev_martin   
Дата:   04-09-14 00:48

Имам голям проблем с Lightroom. Под всяка снимка в каталога стои удивителен знак " ! " и пише, че файлът не може да бъде ползван, защото липсва оригиналът. Оригиналът е на лице, на преносим HDD, но въпреки това, програмата не ги открива. Въпросните снимки съм оправял, през преносимият HDD, запаметил съм си каталога със снимките (респективно и настройките за всяка снимка)но когато искам да отворя каталога отново - оригиналните файлове липсват (HDD-то със снимките е включено)
Трябва ръчно да задавам директорията на всеки един файл по отделно, което не е много удачно, при 800-1000 файла.
Имате ли някакви идеи, какво мога да направя, за да заредя всички снимки отново в каталога, като ми останат старите настройки за всяка една от тях?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom - снимките от каталога липсват?!
Автор: iliyanb   
Дата:   04-09-14 01:08

Задай външният диск всеки път да се включва под едно и също име, тоест буквата му винаги да е D, F или друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom - снимките от каталога липсват?!
Автор: metodiev_martin   
Дата:   04-09-14 10:10

Как мога да го задам това? И аз мисля, че проблемът е там някъде, понеже ми изписва, че миналата локация на файла е била в I:\, докато HDD-то ми го именува като H:\
Тъй като бях свързал 3 външни HDD, явно от там е дошло оплитането.
Въпреки всичко, копирах информацията и на трите харда, за да може, когато потърси програмата въпросната папка в I, H, J да я открие, но уви не се получава.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom - снимките от каталога липсват?!
Автор: jigsaw   
Дата:   04-09-14 10:18

Най-простото решение е просто да го включиш в такъв ред при който буквата съвпада с буквата от каталога. Всичко друго е свързано с досади и повярвай ми, няма смисъл да си го причиняваш. Иначе проблема е ясен. Пътя в каталога в Lightroom не отговаря на сегашния път до файловете. Иначе има и опция да ъпдейтнеш директорията в Lightroom за да решиш проблема, но както по-горе написах, най-лесно е просто да го нагодиш със същата буква, отколкото всичко останало.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom - снимките от каталога липсват?!
Автор: джъмбо   
Дата:   04-09-14 10:22

при мен също са на външен диск но понеже съм с мак и той си излиза винаги като име а не като някаква буква както на РС тата...
достатъчно е да укажа една снимка от каталога който съм обработвал и ако другите снимки са в същата папка си ги намира автоматично, но това разбира се само в случаите в които съм преместил папка от едно място на друго

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom - снимките от каталога липсват?!
Автор: iliyanb   
Дата:   04-09-14 10:26

Решението е с програма за управление на устройствата,както вече казах, да се зададе постоянна буква на устройството. Иначе не си е работа. Аз правя това винаги първия път когато форматирам външното устройство.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom - снимките от каталога липсват?!
Автор: ogi100   
Дата:   04-09-14 10:32

...



Публикацията е редактирана (04-09-14 10:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom - снимките от каталога липсват?!
Автор: джъмбо   
Дата:   04-09-14 10:36

дали в папката със снимките са налични XMP файловете

ти шегуваш ли се??? LR не прави XMP файлове а каталог в който се записва всичко

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom - снимките от каталога липсват?!
Автор: chukov   
Дата:   04-09-14 10:38

Методиев,

това не е проблем
Чукни на удивителния знак и ще излезе съобщение да локализираш файла. Тоест да посочиш къде, аджеба е оригиналът.

След като му го покажеш от външния диск, независимо на коя буква се е присвоил, останалите файлове той сам ще си ги локализира

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom - снимките от каталога липсват?!
Автор: ogi100   
Дата:   04-09-14 10:39

...



Публикацията е редактирана (04-09-14 11:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom - снимките от каталога липсват?!
Автор: vicking   
Дата:   04-09-14 10:56

джъмбо, не се излагай! [smilie7]
начинът !!!



Публикацията е редактирана (04-09-14 11:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom - снимките от каталога липсват?!
Автор: джъмбо   
Дата:   04-09-14 11:49

както виждаш инсталира се по дефолт изключена тази опция а и не съм забелязал някой познат да я използва....

за мен правенете на XMP означава риска да загубиш всякаква информация ако не го преместиш заедно с файла...

затова харесвам LR заради каталога

https://www.dropbox.com/s/7tdju7capas7zyy/Screen-Shot.jpg?dl=0



Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom - снимките от каталога липсват?!
Автор: dibat   
Дата:   04-09-14 13:22

Записването на корекциите в XMP файл не отменя записването им в каталога, съответно загуба няма, напротив, дава възможност за за запазване на корекциите при преместване на файла извършено извън каталожната функционалност на Lightroom.
Загубата на XMP файл не води до загуба на корекциите, те се пазят и в Каталога.

ЗАБЕЛЕЖКА: XMP файлове не се записват само когато Raw файла е DNG, тогава корекциите се записват директно в DNG файла (и в каталога разбира се).

Записването на корекциите в XMP файл е адски полезна опция и при мен е включена постоянно. При една евентуална загуба на Lightroom catalog файла (всичко се случва), губиш всичко, но не и корекциите ако имаш такива XMP файлове.
Освен тази полза, много лесно можеш да копираш настройки с цел пренасянето на определени RAW файлове на друг компютър или използването на друг DNG редактор.



Публикацията е редактирана (04-09-14 13:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom - снимките от каталога липсват?!
Автор: vicking   
Дата:   04-09-14 13:31

Мерси за разяснението, dibat. Благодарение на теб я знам тази функция и се радвам, че точно ти се включи с уточненията. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom - снимките от каталога липсват?!
Автор: джъмбо   
Дата:   04-09-14 13:33

всяка добавена функционалност която може да се включва е полезна ;) спор няма, аз съм си патил от загубени XMP та и затова даже не съм и гледал за такава опция. Ако ми трябва обработка в шопа то ЛР ги отваря директно там с обработките които съм направил...

иначе най-добре си е човек да си конвертира всички вайлове в днг... ама мързела е голямо нещо

принципно си пазя каталозите и на облак.... ама след като хакнаха нам си кой облак се притеснявам голите ми снимки да не плъзнат из нета [cool] [smilie7] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom - снимките от каталога липсват?!
Автор: metodiev_martin   
Дата:   04-09-14 22:17

Пенчо, опитах, но не се получи.
Задавам директорията на липсващия файл, открива го, но останалите не ги открива автоматично.
Програмата търсеше диск F - аз на преносимия диск F, качих директорията, пуснах лайтрума и вече ми търсеше I - качих ги и на диск I - почна да ми търси J
сега ще го умувам пак...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom - снимките от каталога липсват?!
Автор: metodiev_martin   
Дата:   04-09-14 22:40

Оооо, открих проблема. Цялата работа идва от там, че в USB-то на монитора (който монитор играе в случая ролята на USB хъб) съм включил четец за карти с 4 слота (всеки със собствено име + имената на USB-тата на монитора). Отделно в самия компютър има още 1 четец, отделно 3 HDD-та, отделно USB хъб за принтерите.
Изключих всичко живо, рестартирах ПС-то, преинсталирах лайтрума, направих нов каталог, импортирах снимките от HDD-то в него и всичко си е ок - стоят си всички корекции. Преди да го преинсталирам, когато се опитвах да направя нов каталог със същите снимки, се импортираха и всички бяха с удивителен знак.
Явно нещо лайтрума се е бъгнал, понеже ползвам различни каталози, качени на различни носители.
Вече ще си имам едно на ум [smilie24]
Благодаря на отзовалите се [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »