Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Черно петно при проявяване - малко помощ?
Автор: A4o90   
Дата:   22-08-14 21:48

Здравейте приятели,

Пуснах един Ектар за проявяване и може да предположите учудването ми, когато получих това..

ЦЪК ТУК

Не мога да си обясня аз ли съм о$p@л нещо.. Да кажем, синята картинка /не е грешен баланс на бялото, така си е/ да е от филма.. но тези петна.. нямаше ги на предходни филми.

За жалост филма го взе приятелката ми и ми го показа сега, но и аз да бях, като не знам дали вината не е била у мен..

Та, цялата работа е дали това е проблем в апарата, филма или проявяването? При №1 какво би могло да се направи? Става дума за Канон А-1.

Поздрави и на фокус [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Черно петно при проявяване - малко помощ?
Автор: geokar   
Дата:   22-08-14 22:05

Все на едно и също място - провери пердето на апарата. Със сигурност не е от прпоявяването. Или при пренавиване, или в покой пердето пропуска светлина в единия край.

Отговори на това съобщение
 Re: Черно петно при проявяване - малко помощ?
Автор: Sokola   
Дата:   22-08-14 22:07

имаш ли спомен проблемните кадри дали не са правени на еднаква скорост

Отговори на това съобщение
 Re: Черно петно при проявяване - малко помощ?
Автор: da.fo   
Дата:   22-08-14 22:51

Според мен имаш проблем с пердето на затвора - забавяне в единия край. По горе са ти казалаи за снимане на една и съща скорост ако е било. С времето старите апарати клеясват(смазката се втвърдява) и някои скорости забавят.


Отговори на това съобщение
 Re: Черно петно при проявяване - малко помощ?
Автор: MikeDimit   
Дата:   22-08-14 22:56

Има шанс да е уплатнението на задния капак примерно. За да елиминираш другите варианти свали обектива . В стая с една включена лампа( най-добре нощна) насочваш апарата срещу лампата с отворена вратичка на филма. Гледаш дали просветва някъде през пердето. Зареждащ затвора и пак гледаш. Ако не просветва значи е или от уплатнението около вратичката или друго. Има и трети вариант - самия филм да не е бил добре капсулован или да е бил светнат по време на проявяване. В този случай обаче ще има следи и върху перфорацията, подобни на тези върху кадрите. За дупки в пердето прилагам пример
http://storage4.album.bg/951/img_6243_d5308_30791523.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Черно петно при проявяване - малко помощ?
Автор: MarinY   
Дата:   22-08-14 23:03

Не е от пердето. То върви успоредно - проблемът ще е по цялата ширина на кадъра. А ако "пропуска светлина" петното ще е светло, а не тъмно. (това е позитив!) [smilie3]
Но нямам идея от какво е! Не е постоянно (еднакво), не е симетрично, не може да е от проявяването ...

Отговори на това съобщение
 Re: Черно петно при проявяване - малко помощ?
Автор: M_D   
Дата:   22-08-14 23:24

Синьото е от скана или печата. Аз толкоз син Ектар не съм виждал.
Както се каза вече, ако пропуска някъде светлина, върху индекс копието дефектите ще са по-светли, а не по-тъмни.
Ти все пак провери ли на негатива има ли ги тия неща?

Отговори на това съобщение
 Re: Черно петно при проявяване - малко помощ?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   22-08-14 23:35

След многото глупости написани до тук ще ти кажа проблема. Той е в движението на процепа на пердето при явно по-високи скорости. Явно не се забавя , а е по-бързо и за това недоекспонира 1/4 от кадъра.Ако се загледаш ще видиш, че това не е петно, а цяла ивица, но поради различната осветеност на обектите в кадъра по-добре си личи в по-тъмните участъци. Проблема се показва при кадрите правени на слънце , когато предполагам си минал на по бърза скорост (1/500 например). При кадрите правени на сянка не си личи, защото скоростта е била и по-ниска. Трябва ти профилактика и калибриране на скоростите , но не знам кой ще ти го направи, защото Наско си отиде.
Специално за MarinY едно видео за това , как се движи пердето на А-1:
https://www.youtube.com/watch?v=4Ur4S47guCs



Отговори на това съобщение
 Re: Черно петно при проявяване - малко помощ?
Автор: MarinY   
Дата:   22-08-14 23:42

Господине, за глупостите ще си говорим в кръчма. А твоите умности - за пердето не са верни. Я виж кадри 22, 32, 33. Къде виждаш тъмното? Това преливане не е от пердето. [beer] При проблем, какъвто и да е с перде, ще имаш отчетлива , преливаща или не, в зависимост от проблема, ЛИНИЯ, успоредна на ръба на пердето. Тук имаме петно с неясна форма.

Отговори на това съобщение
 Re: Черно петно при проявяване - малко помощ?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   23-08-14 00:00

Колегата A4o90 да отвори задния капак и визуално да погледне пердето, как се движи при различни скорости, както и за евентуални боклуци по него, гънки или друго. Тези канони прашасваха доста отвътре и звука на затвора започва да се чува , като виене, а не като щракане. Не знам Веска дали работи още -и тя може да ти помогне.



Публикацията е редактирана (23-08-14 00:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Черно петно при проявяване - малко помощ?
Автор: A4o90   
Дата:   23-08-14 00:28

@ GOSPODIN тъкмо това тръгнах да правя. Клъцнах първите 1-2 пози от филма дето бях сложил, какво да се прави.

ЦЪК

Моля някой по-разбиращ от мен да се изкаже, но не мисля че този ъгъл трябва да го има на пердето..

Малко офтопик, ама ме е яд сега. С такъв ентусиазъм го взех този апарат, специално заради 135/2.. много приятна машинка, разпали ми пак желанието да цъкам на филм. Дано е поправимо [smile]

Edit: Проверих и другия филм, който бях проявил преди време. И там го има, просто на ч/б го забелязах малко по-трудно..



Публикацията е редактирана (23-08-14 00:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Черно петно при проявяване - малко помощ?
Автор: batsali   
Дата:   23-08-14 00:33

Такова кривене ми се е случвало с един Зенит, след като го изтървах от половин метър височина.



Публикацията е редактирана (23-08-14 00:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Черно петно при проявяване - малко помощ?
Автор: Sokola   
Дата:   23-08-14 00:33

Проблемът е открит,пердето не трябва да се движи под ъгъл.
В този случай нямаш еднаква експонация по целия кадър.
Вероятно замърсени плъзгачи затрудняват движението на пердето.



Публикацията е редактирана (23-08-14 00:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Черно петно при проявяване - малко помощ?
Автор: A4o90   
Дата:   23-08-14 00:49

Въпросът е къде да се носи на профилактика/ремонт. В София знаех само за Наско.. въпросната Веска е може би на Дондуков 51? Намерих телефон на дамата, но от пост от 2013. Утре ще проверя дали е същия [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Черно петно при проявяване - малко помощ?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   23-08-14 09:28

A4o90, радвам се, че проблема е открит и е отстраним. Апарата е много стабилен и не се притеснявай - просто си му трябва профилактика.
Когато си снимал 1-2 кадъра може да върнеш филма внимателно в касетката (да не вкараш опашката) и после на опашката пишеш с маркер, че трабва да се зареди от 4 кадър. Като го зареждаш слагаш скорост 1/1000 и капачка на обектива , щракаш 4 пъти и си готов.

Надявам се колегата MarinY да разбере, че когато не познава хората и техния опит е по-добре да чете и се учи.[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Черно петно при проявяване - малко помощ?
Автор: 8250   
Дата:   23-08-14 11:54

На мен ми изглежда по-скоро като проблем с уплътнението на задния капак. Петното е по-силно изразено когато си бил на силно слънце. Всъщност, петното продължава ли и по перфорацията на филма? Ако го има - вероятно е уплътнението, ако го няма - може би проблем със затвора. Но по-скоро е първото според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Черно петно при проявяване - малко помощ?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   23-08-14 12:08

Колега 8250, ако е от уплътнението петното трябва да е бяло, защото е осветено. Човека показва контактни копия в позитив, а не негатив. Осъзнавайте ги тези неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Черно петно при проявяване - малко помощ?
Автор: MarinY   
Дата:   23-08-14 15:48

Чакам да видя резултатът от поправеното перде, след което темата ще продължи.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Черно петно при проявяване - малко помощ?
Автор: A4o90   
Дата:   08-11-14 23:01

Само малък ъпдейт, Веска каза че проблема далеч не бил само в пердето и ремонта ще струва повече, отколкото ако си намеря друг А1.. греда.
Какво точно му има забравих, но думите "тотално разглабяне", "търсене на части" и "около 80лв" са се запечатали в съзнанието. Е.. нов ще е :)

Отговори на това съобщение
 Re: Черно петно при проявяване - малко помощ?
Автор: bobonai   
Дата:   09-11-14 01:41

Защо се опъвате на ГОСПОДИН-а. Той ви дума предполагаемата истина, аз също заставам зад разсъжденията му в темата.
И препоръчвам да си търсиш нещо с ламели, а не щора за затвор, която на студ "замръзва".
На показаната снимка щорите на камерата са натегнати неравномерно /горе и долу/ или са се размертикосали от зор - как да работи коректно? Отделен е въпроса за верност по скорост за експонация.
Смея се на съжденията за осветеност с черни ивици в позитива.

Отговори на това съобщение
 Re: Черно петно при проявяване - малко помощ?
Автор: fotorafi   
Дата:   09-11-14 06:45

Canon A-1. Имал съм същия проблем
При различните скорости, при експониране, първото /лявото/перде тръгва на ляво и експонира кадъра последователно с различна скорост.След него и второто. Между двете пердета в зависимост от скоростта: процепа/разстоянието/ и времето /забавянето/ на тръгване на второто е различно
При този случай, второто перде след като настигне първото, не затваря, не се прилепва добре в единия край и осветява кадъра

За съжаление Наско си отиде от този свят, проблема може да го реши мъжа на Веска, Цветан Драганов, тел. 02/ 980-83-10
Или техника Виолета-0889-752-133, ако приеме за ремонт апарата
Късмет[shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »