Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Критика на фотографии
Автор: nyamago   
Дата:   20-08-14 02:04

Напоследък тук доста се дискутира отсъствието на критика във форума (или нелицеприятните форми на поднасянето и). Бели кахъри!

Бледнеем в сравнение с критиката в Иран , където двама фотографи били официално осъдени на 75 камшика, защото си позволили да критикуват фотокнига на някакъв високопоставен държавен чиновник [smilie10]

От една страна който критикува тук да има предвид какво може да му се случи; от друга страна - вече го практикуват онези, дето трият критични коментари и блокират критикуващи съфорумници. Не боли като камшик, но е точно толкова (не)оправдано и глупаво.

Критика? А бой, де! [smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Критика на фотографии
Автор: philip   
Дата:   20-08-14 06:11

[smilie24] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Критика на фотографии
Автор: my.point.of.view   
Дата:   20-08-14 08:46

Много погрешно се смята, че критика означава да унижиш другия. Или да говориш само за това, което биха били слабите места на един кадър. А често се случва критикуващият просто да покаже колко много не знае. Примери няма да давам, този форум изобилства от тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Критика на фотографии
Автор: Sentel   
Дата:   20-08-14 10:21

my.point.of.view [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Критика на фотографии
Автор: hEka   
Дата:   20-08-14 10:30

Стига с тия теми, че ще дойде нервния grumpy (вие знаете кой :)) и ще избълва някоя пледоария за невинния форум и нас неговите рушители... Това само като съвет преди администрторите да започнат да раздават правосъдие

А за критиката това, което ми е направило впечатление е, че когато кача снимка чат пат някой от изявените фотографи отваря и коментира, което наистина ми допада, защото ме кара да се замисля върху грешките си... за съжаление да се качват снимки по темите мисля, че няма смисъл... градивна и качествена критика няма да получиш... освен някоя плюнка от вие знаете кой :)



Публикацията е редактирана (20-08-14 10:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Критика на фотографии
Автор: nyamago   
Дата:   20-08-14 10:39

@my.point.of.view Разбира се, критика не значи САМО това, но не значи и хвалебствия. Просто разбор - в който неизбежно ще се споменат и добри страни (доколкото ги има), и не чак толкова добри (съществуват ли изобщо?).

Проблемът е как се реагира когато неизбежно се покажат някои недостатъци (пардон, тази дума е 'мръсна' - в политически коректния речник те се наричат 'възможности за подобрение'. А мотиката се нарича 'земекопно устройство с ръчно опериране' и черното се нарича 'тъмно-бяло').

Аз съм също против предубедено-негативната критика, писал съм неведнъж и против абразивното и профанизирано поднасяне на критиката, против ритането на играча вместо топката...

Не говорим за това. И не затова направих асоциацията с персийския велможа. Ина добре известен проблем в този форум - рязко да не се приема обективна, дори добронамерена критика и да се реагира враждебно на такава.

Или няма такъв проблем? Вичко е розово (свали си черно белите очила [smilie3] )
[shtrak]



Публикацията е редактирана (20-08-14 10:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Критика на фотографии
Автор: realnoncho   
Дата:   20-08-14 10:46

Абе много докачливи хора има във форума - https://photo-forum.net/i/1854875


П.П. Даже аз това го видях, защото автора сам си е маркирал коментара като полезен [smilie8]



Публикацията е редактирана (20-08-14 10:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Критика на фотографии
Автор: rimohit   
Дата:   20-08-14 10:49

Moже би това , че в полето пише "КОМЕНТАР" а не "Критика" кара истинската такава да изглежда , като превзети снобски думи всред поредицата +++ !!! :)))
Но е факт , че освен трудното приемане ..още по трудно се дава...
Има и друг феномен... Получили критика в чужди сайтове ще я приемем за чиста монета а тук ще я нарачем нападка....
Българска работа...

Отговори на това съобщение
 Re: Критика на фотографии
Автор: marves   
Дата:   20-08-14 10:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Критика на фотографии
Автор: realnoncho   
Дата:   20-08-14 10:58

Като имаш една снимка [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Критика на фотографии
Автор: nyamago   
Дата:   20-08-14 11:29

Нончо, вярно този автор е реагирал като персийския велможа с камшиците. ОБАЧЕ и другата страна не е невинен ангел:

Сарказмът (не само при фото-критика) винаги е насочен към две различни страни. Главната му аудитория не е обектът, а останалата публика, към която посланието е "Ние, понеже ги разбираме тия работи, можем да се посмеем над този нещастник."

И едва второстепенна 'аудитория' е самият обект на сарказма - към него саркастичното послание винаги и единствено ЦЕЛИ ДА УЯЗВИ, да нарани и обиди. (Не случайно често съпътстващи думата 'сарказъм' са прилагателни като 'язвителен' и 'злъчен').

Това НЕ Е помощ към незнаещия и неможещия, нито е конструктивна критика, която обяснява какво е грешно. Такива изцепвания са по-често мастурбация на егото на някой, гледащ от високо. Критиката може да бъде брутална И конструктивна, тази е само брутална. И не съм сигурен дали може да се нарече критика.
- - -

Разбирам, че за велик маестро е под достойнството да учи и обяснява на някой проходащ некадърник. Но дори некадърникът е човек. С аспирации и емоции - и като му ги нараним, да не се чудим, че е извадил камшика.

За да съдя получателя на тая критика, много ми е любопитно как би реагирал на истински конструктивна И брутална критика. Която не пести нищо за грешките, но ги изброява и обяснява как е правилно и какво е нарушено. Може да боли, но има урок за научаване и напредък. На такава критика ми е интересно как се реагира?
[shtrak]



Публикацията е редактирана (20-08-14 11:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Критика на фотографии
Автор: realnoncho   
Дата:   20-08-14 11:44

Донякъде съм съгласен, аз наистина на 2 пъти пишех и триех критика като беше в албума точно тази снимка. ОБАЧЕ - ако наистина не можеш да видиш разликата с един хубав портрет просто няма смисъл, много вероятно е като гледам реакцията да е подобна и при мой опит за директна по-конструктивна критика. И всъщност това с НЕписането на критика се получава от многото ощипани госпожици, на които не знаеш какво да им напишеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Критика на фотографии
Автор: my.point.of.view   
Дата:   20-08-14 11:53

Аз предпочитам да дам някой съвет, отколкото да подхождам критично към някой кадър, ако ми е по възможностите, естествено. Съвети за снимане на пилета не давам, защото и не снимам. Не обича да говоря за неща, от които хабер нямам.

Отговори на това съобщение
 Re: Критика на фотографии
Автор: rimohit   
Дата:   20-08-14 11:59

Така поставен нещата , май критика не съм чел ( в истинския смисъл на тази дума)[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Критика на фотографии
Автор: Gravolez   
Дата:   20-08-14 12:22

Един познат имам който се захвана да пише книги като хоби преди години. Това, което прави е слуша внимателно всякаква критика и после си преценява дали е адекватна или не е и какво може да пробва да промени или да промени, за да станат нещата по-добре. Може да спомене кое с каква цел е направил, за да стане по-смислена дискусия относно творбата му, но не спори и не се оправдава. Като го видях това за пръв път изпитах много голямо уважение към него, защото знам колко усилия изисква.

Отговори на това съобщение
 Re: Критика на фотографии
Автор: nyamago   
Дата:   20-08-14 12:29

realnoncho написа:

> НЕписането на критика се получава от многото ощипани госпожици, на които не знаеш какво да им напишеш.

В това си абсолютно прав, като яйцето и кокошката е. С лошо поднесена критика се събуждат комплекси и самозащитни инстинкти. Те пък с гневни реакции (които щяха да бъдат смешно жалки, ако не бяха толкова вредни за климата и качеството) убиват всякакъв апетит за критика.

Кой трябва да престане пръв? [smilie11]

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Критика на фотографии
Автор: bo6o   
Дата:   20-08-14 15:05

nyamago - "Проблемът е как се реагира когато неизбежно се покажат някои недостатъци "

На една наистина хубава снимка, която и в момента е на първа страница с над 100Б, бях първия коментирал, като само уточних, че слънцето ми изглежда странно, иначе кадърът е супер. Реакцията беше изтриване и повторно качване на снимката [smilie21]

Та преосмисли, има ли смисъл да пробваш с подобна тема. Егото на "можещите" у форума, не позволява никакви негативни коментари на техните снимки, а пък това да покажат кусур и как да се оправи, на някой новобранец е невъзможно, защото все пак вярват, че някой може да ги надмине и тогава няма да са номер 1.
Няма да споменавам едни трети вид личности, които нямат нито един смислен кадър в профила си, но се изказват крайно агресивно, като видят някоя аматьорска снимка. Никой не се е родил научен, ама тяхното е смехотворно [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie25]

Все едно сме в автомонтьорски форум. За това и толкова пиша тука...



Публикацията е редактирана (20-08-14 15:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Критика на фотографии
Автор: virosh   
Дата:   20-08-14 15:36

И аз предпочитам да давам съвети, когато мога и за каквото смятам че съм компетентен. Не съм критик че да пиша обстойна критика на снимките, а и честно казано не мисля че някога ще стана такъв.
Иначе това което ми направи впечатление е, че преди време бях писал точно такива съвети под едни сравнително добри кадри. Просто имаха нужда от маалка промяна (според мен). Няколко часа по-късно кадрите изчезнаха яко дим.[smilie11] [smilie10]
Ето това не го разбирам вече...

След една емоционална чистка на профила ми преди няколко месеца, се отказах да трия кадри от там. Нека ми напомнят от къде съм минал и как съм стигнал до там закъдето съм се запътил.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »