Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Избор на първият ми DSLR
Автор: mitko1pr   
Дата:   03-07-14 15:23

Здравейте, ще започна с това, че не съм много запознат с фотографията и досега съм снимал само с една сапунерка. Колебая се между четири фотоапарата два от които са хибридни. Моделите са следните: Sony A58, Nikon D3300, Sony A5000 и Sony NEX-5T. Как мислите дали хибридните ще снимат с качеството на DSLR? Като цяло съм чувал, че за DSLR Nikon е по-добре от Sony. Но пък Sony има HDR и някакъв стабилизация на изображението Sensor Shift. Nikon-a обаче има по-нов процесор, обективът е подобрен. Допълнителни обективи ще купувам по нататък. D3300 има неща, които според мен са плюсове пред Сони-то, но това важи и за А58. Как мислите кое ще е най-добре да закупя? Искам да допълня и че предимно смятам да снимам пейзажи, макро снимки и тук-там някоя нощна снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: A4o90   
Дата:   03-07-14 15:55

Oh boy, here we go..

Преди всичко да кажа, че подобни теми пораждат множество спорове. Всеки си хвали "неговото" и може би малко важи приказката "нашето гардже е най-хубаво". [smile]

Накратко: каквото и да си вземеш, за описаните от теб цели ще върши работа. Като правило в ниския ценови сегмент DSLR би трябвало да ти предложи по-бърз автофокус от безогледалка. Безогледалните /хибридните/ пък ти дават възможност да закачаш множество стари обективи, които да се явят бюджетни решения за пейзаж и макро.

Снимал съм с а58 /в т.ч и за работа/ и съм доволен от него, но разни хора, разни идеали :). Не ти казвам "купи си Х", просто защото няма конкретен отговор. Имаш ли познат или приятел, който снима с DSLR/T? Ако да, по-добре се насочи към неговата марка с цел да си "менкате" обективи когато се наложи. Обективите трябва да са водещ мотив според мен. [smile]

Като цяло..
Ще се примириш ли с липсата на визьор? Да => Нексовете печелят с малки размери (т.е ще се носи по-често), възможности за ръчнофокусни обективи итн
Важен ли е бързия АФ? Да? DSLR/SLT значи. Aко си съгласен на EVF, а58 е чудесно тяло със стабилизация, което поне на мен ми допадна. Ако не - Никона. Сигурно ще се държи по-добре на високо ИСО, пък и ще пише Никон на него, та ще си по pro [smilie3] Последното в кръга на шегата :)

Ето тук имам качени малко снимки с най-първия Некс 5, просто като доказателство че когато не трябва АФ и най-старите безогледалки могат да изкарат чат-пат сносни кадри ;) Идеи, мерак за снимане и желание за четене му е майката ;)

А да, във всеки голям град има Фотопавилион/Фотосинтесиз. Отиди, хвани ги в ръка и сам виж кое ще ти допадне най-много. Мисля че това доста често се пропуска. Не ти ли "лепва " в ръката .. [beer]



Публикацията е редактирана (03-07-14 15:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: kvakioh   
Дата:   03-07-14 15:57

От изброените 4- А58. Добър критерии е стабилизацията.
Д3300 също става, ако е с новия китов 18-55 VR2, който като обектив е по-добър от китовия на Сонито. 4-те мехапиксела в повече може би са някакъв плюс, ако гледаме jpeg кадри при Никон са по-добре.
За плочките А5000, 5Т, може, но да се помисли дали липсата на визьор и някои други удобства ще повлияят от началото до по нататък. 18-55 е за предпочитане като китов обектив.
HDR не е за всеки, като тази "страхотна" опция може да се направи от всеки апарат, дори и с 1 jpeg кадър. Ако това е основен критерии, значи по-добре Никон Д3300, защото има БГ меню и може да е в червен цвят на корпуса. Това също е "много важно" при избора.
Като качество, съизмерими са между хибридните и рефлексните в днешно време.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: victory13   
Дата:   03-07-14 16:00

Никакъв Х... Да взима сонито... Иначе ще му се види тясна ... темата [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: BonoVox   
Дата:   03-07-14 16:08

ако искаш тухла, но с повече възможности - А58
ако искаш леко, но поорязано - А5000 или Nex 5T
Nikon - забрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: nevermess   
Дата:   03-07-14 16:45

Ето едно сравнение

D3300 vs Nex5T vs A58

Още едно сравнение:

D3300 vs Nex5T vs A5000

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: arris   
Дата:   05-07-14 14:22


Ако искаш апарат с който да си "щтракваш" за спомен на ляво на дясно вземай Сони,Пентакс или която и да е безогледалка. [beer]

Ако обаче имаш желание да се развиваш с фотоапарат в ръка вземи Никона. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: mihail_radkov   
Дата:   05-07-14 14:45

Независимо от всички глупости които ще се изпишат в темата ти по-късно ще разбереш нещо - зависи от теб, ако се справяш, със всички изброени ще правиш добри снимки, ако не - с всички ше правиш смотани снимки.

Избери си нещо което да ти е удобно да ползваш (тегло, ергономия). Успех [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: jigsaw   
Дата:   05-07-14 14:59

@mitko1pr

Накрая си завършил с изречението "Искам да допълня и че предимно смятам да снимам пейзажи, макро снимки и тук-там някоя нощна снимка." Първото и второто са в двете крайности! За първото се изисква "широк" обектив, който не става за макро. За второто се изисква специфичен тип обектив(не става с "широк" за пейзажи) и отделно ако искаш да е както трябва макрото, се изисква много специфична макро светкавица. И от трета страна нощните снимки имат изискване към тялото. С други думи ще ти трябва тяло с достатъчно качествено шумоподтискане и статив, за да останеш доволен от резултата. От четвърта страна, телата с подобни параметри са скъпи и не става със сапунер или турбо-сапунер. Естествено последните два типа апарати ще ти позволят и едното и второто и третото, но нито едно от трите няма да е както трябва!И на финала се връщаме на варианта, два обектива за пейзаж и макро + читаво тяло! Марки няма да споменавам, че ще се разрази спор, но в едно бъди убеден. Всяка марка ще ти свърши работа, НО над определен клас тяло от нея!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: mihail_radkov   
Дата:   05-07-14 15:06

Да, преди "широките" обективи не е имало пейзажна фотграфия, преди "много специфичните макро светкавици" не е имало макро и преди модерните тела не е имало нощни снимни. В този форум всеки ден е петък [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: chrisnoch   
Дата:   05-07-14 15:11

Още един глас за Сони А58. Безогледалките също са много добър избор, но на мен не ми допадат малките тела от ергономична гледна точка.
Ето едно подробно ревю със сравнения:
http://www.imaging-resource.com/PRODS/sony-a58/sony-a58-image-quality.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: jigsaw   
Дата:   05-07-14 15:34

@mihail_radkov

Не става въпрос за някакви снимки по принцип. става въпрос, че човек сравнява резултатите си със съвременните резултати и се опитва да постига същото! За това му е нужна Техника. Иначе в контекта на твоя пост... Ами те хората и през 1900г. са правили снимки, че и преди това дори! Ама айде нЕма нужда! Ако искаш да постигнеш резултата различен от "някакъв", то ще ти се наложи да вложиш в правилната техника. Всичко останало е компромис, който пък зависи от личното усещане на фотографа за качествен резултат! И ако трябва да се захвана буквално за думите...Как се прави пейзаж с различен от "широк" обектив? Веротно има някаква никому неизвестна техника на пейзажи с 200mm? Хората и без ток са живяли едно време и изобщо без много от нещата с които днес сме свикнали в ежедневието, но не вървим назад, а напред! Така че Ай няма нужда от подобен спам.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: chrisnoch   
Дата:   08-07-14 11:14

jigsaw,
Ако ти смяташ, че пейзажи се снимат САМО с широки обективи - това си е твой проблем! Хайде почети малко, пък тогава се изказвай "компетентно"!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: jigsaw   
Дата:   08-07-14 12:39

@chrisnoch

Да, смятам че смислени пейзажи се правят с широки обективи. Под широк обектив разбирам, всичко под 50мм. Аз снимам с 50мм и знам колко пъти съм изпитвал неудобство от твърде "дългите" 50мм за пейзаж с които да обхванеш това което искаш. Само не разбирам за какво спорими в какво ще се убеждаваме. Ще се обеждаваме, че с телеобективи се правят уникални пейзажи или какво?...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: kvakioh   
Дата:   08-07-14 12:42

С всичко може...Аз мога да представя със 150мм обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: marves   
Дата:   08-07-14 12:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: BonoVox   
Дата:   08-07-14 12:50

с 500mm/ф8!!! [smilie10] , sony A77, автор:flammen


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1385992496_DSC01734.jpg



https://photo-forum.net/i/1790814

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: Gravolez   
Дата:   08-07-14 14:07

Да ве ама тия пейзажи не са "смислени" [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: fraction   
Дата:   08-07-14 14:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: allyx   
Дата:   08-07-14 15:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: fraction   
Дата:   08-07-14 15:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: allyx   
Дата:   08-07-14 15:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: fraction   
Дата:   08-07-14 15:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: i.tomov   
Дата:   08-07-14 16:13

Здравей!
И аз като теб съм начинаещ. И бях изправен пред същият проблем! След дълго ровене и четене бях се насочил към Пентакс К 5 , но поради бюджетен дефицит не успях да му стана горд собственик. Изпадна ми Канон 600 Д втора употреба на добри пари( изключително запазен), взех и един по-дълъг варио-обектив освен китовия, чанта, УВ филтър и някой други дреболии. Като цяло смятам че това е едно не лоша стартова система.Съветвам те да се поогледаш из форуми и пазари и да помислиш за нещо запазено втора ръка. И дано направиш много хубави снимки с твоя избор, какъвто и да е!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: stown   
Дата:   08-07-14 16:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: allyx   
Дата:   08-07-14 16:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: stown   
Дата:   08-07-14 16:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: allyx   
Дата:   08-07-14 16:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: stown   
Дата:   08-07-14 16:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: marves   
Дата:   08-07-14 16:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: fraction   
Дата:   08-07-14 16:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: stown   
Дата:   08-07-14 16:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: fraction   
Дата:   08-07-14 16:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: i.tomov   
Дата:   09-07-14 09:54

Здравейте отново!
Когато човек се учи: чете и в практиката допуска и грешки. Сигурно на китов обектив е глупаво и без друго да го затрудняваш с филтър, но предполагам че докато се науча да боравя с техниката мога и да понадраскам обектива. А като отчета факта че в момента нямам пари за друг, сметнах че филтъра би помогнал повече отколкото би навредил. Идеята за сенника е чудесна! Веднага монтирам и него!
На колегата пуснал темата за избор: успех ( знам че е трудно, и в повечето случаи след първият идва по-ново и по-класно тяло в последствие)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: IDA   
Дата:   09-07-14 10:36

От личен опит:
==============

Едно запазено 350Д за около 200 лв., един стабилизиран ЕФС 18-55 за около 130 лв., един портретен ЕФ 85/1,8 за около 550 лв., едни макро пръстени Кенко за около 100 лв. и един статив, всичко това от базара, и за около 1000 лв. си напълно оборудван за всичко, което си изброил, че искаш да снимаш. От там нататък, ако нещо не се получава, търси причината изцяло в себе си. Само ще добавя, че с горепосочената система се научих да проявявам прецизност и критичност към всеки заснет кадър и направих най-красивите снимки в живота си.

Пожелавам ти здрав разум и успех.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: Emoxide   
Дата:   09-07-14 10:56

EOS 350D [smilie11] WTF! По-добре една сапунерка Sony RX100 за 800лв. и нищо друго не ти трябва.

Извод: SONY a58 [smilie24]



Публикацията е редактирана (09-07-14 10:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: petrov88   
Дата:   09-07-14 11:06

Привет и аз дълго време се чудех Nikon или Canon в ценовия клас под 1000лв като за любител и ето, че вчера, и аз поръчах A58. Сигурно сам си си преценил плюсовете и минусите на телата като възможности, и затова няма да наблягам на тях. Една от основните причини заради, които Sony надделя при мен е цената на автофокусните обективи на Minolta, че и някои на Sony.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: fraction   
Дата:   09-07-14 11:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: estate   
Дата:   09-07-14 12:09

Айде взимай Сонито че ще свършат скоро .....[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: Emoxide   
Дата:   09-07-14 12:59

а58 не се произвежда, а е наличен до изчерпване...

Sony Alpha 58 kit (18-55mm) + памет Sony SD 16GB class 4 + Керамична чаша into focus = 799лв. с ДДС и 24м гаранция



Sony Alpha 58 kit (18-55mm) + SAM 35mm f/1.8 + чанта Sony LCS-SC8 + чаша into focus = 1099лв. с ДДС и 24м гаранция




Съвет и препоръка: Снабди се със MS Pro-HG Duo HX


НЕ ГО КАЗВАМ СЛУЧАЙНО! РАЗЛИКА ИМА! SONY държи да налага собствените си технологични разработки;
тази карта (MS Pro-HG Duo HX) наистина си поддържа до 50MB/s запис и това се усеща!
Инак с Class10 карти работи до 10MB/s запис, независимо дали картата ти е от най-бързите (UHS-1)

За съжаление едва новите модели фотокамери SONY ILCE a6000, SLT a77 Mk II, поддържат пълноценно SDHC UHS-1


Tук търси 8GB MS Pro-HG Duo @ 44лв. Редовната й цена е над 60лв.

Поне магазина в Бургас я има, все още...



Публикацията е редактирана (09-07-14 13:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: Seifi   
Дата:   09-07-14 22:48

Сонито е добра машинка няма да съжаляваш, но и друго да купиш книжката е задължителна .

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: stown   
Дата:   09-07-14 23:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: arris   
Дата:   10-07-14 00:28

Ако сега избирах системата си със сигурност не бих взел Сони,не бих избрал и Пентакс системата с която в момента снимам.

Съвета ми към mitko1pr е да се насочи към Никон или Канон,ако иска да се развива във фотографията. [cool] undefined



Публикацията е редактирана (10-07-14 09:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: stown   
Дата:   10-07-14 01:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: BonoVox   
Дата:   10-07-14 11:16

Автор: arris
Дата: 10-07-14 00:28

.....да се насочи към Никон или Канон,ако иска да се развива във фотографията.




да, със Сони никакво развитие не го очаква, надписа на камерата е много определящ за развитието на един фотограф [smilie8]



Публикацията е редактирана (10-07-14 11:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: IDA   
Дата:   10-07-14 11:48

"EOS 350D [smilie11] WTF! По-добре една сапунерка Sony RX100 за 800лв. и нищо друго не ти трябва."

Абе хора, защо реагирате толкова първосигнално? Не се ли замисляте, че след като съм решил да предложа тази комбинация на питащия, може би имам сериозни причини да го направя?

Човекът досега е снимал със сапунерка и решава да премине към първия си DSLR. По този път са минали по-голяма част от сериозно снимащите в този форум, в това число и аз. Разликата между двете категории апарати, макар и да работят на един и същ принцип, е огромна, както като функционалност, така и като управление, боравене с апарата и най-вече като краен резултат. На прохождащия с DSLR му трябва система, която да му позволи по максимално лесен, бърз и интуитивен начин да усвои основната функционалност на апарата (бленда, скорост, ISO, ръчни настройки, бял баланс, компенсация на експонацията, снимане в RAW, ръчно и автоматично фокусиране) и толкоз. Веднъж усвоил тази основна функционалност, той ще може бързо да се насочи изцяло към снимане, експериментиране и подобряване на фотографските си умения. Нещо повече, много скоро ще разбере, в какво го ограничава старият модел фотоапарат и сам да направи правилния избор за по-съвременен апарат.

Точно за тази да я наречем образователна цел, едно силно опростено апаратче като 350Д, което се намира за смешни пари в базара, предлага всичко необходимо, без компромиси с качеството на изображенията и ограничения в това, което питащият иска да снима. Нещо повече, след година джиткане, той ще може да го продаде на същата цена, на която го е купил, тъй като моделът няма накъде повече да се обезценява. Ако направи същото със Сонито, ще загуби маса пари, които иначе би вложил в обективи и аксесоари. Освен това, за какво му е апарат, натъпкан с хиляди високотехнологични екстри, които той няма никога да ползва в реални условия на снимане? За какво му е например да има GPS и WiFi? Само да му изсмуква батерията и да остане без ток, точно когато най-много му трябва. За какво са му всичките онези сложни схеми за управление на групи от външни светкавици, когато още не се е научил да ползва вградената в апарата светкавица? За какво му е цялата тази Life View функционалност, когато още не се е научил правилно да кадрира и фокусира чрез визьора на апарата?

За ваше сведение, в колежите по фотография в Щатите, през първите две години от обучението, на студентите абсолютно се забранява да се докосват до цифров апарат. Снимат с архаични лентови тела, в които единствените настройки са бленда, скорост и ръчен фокус. Експонацията я мерят с външни светломери, после само кадрират, фокусират ръчно и снимат. Целта е една единствена - да усвоят до съвършенство основната функционалност на апарата, без да се разсейват с разни хай-тек екстри, след което да насочат изцяло усилията си към рисуването със светлина и усвояване на фотографски умения.

В течение на дългогодишния ми преподавателски опит, съм стигнал до следния основен извод - колкото е по-съвършена и натъпкана с всякакви екстри техниката, на която се обучават начинаещите, толкова е по-ниска тяхната успеваемост. В опитите си да открият основната функционалност на техниката, те затъват в паяжини от менюта, подменюта и настройки, пробват едно, трето, пето и десето, накрая губят ориентация, оплитат се като пате в кълчища, писва им и захвърлят високо технологичната си играчка като ненужна вещ в някой шкаф.

Ето това бяха моите съображения, когато направих горното предложение и всеки мислещ с главата си човек би ги разбрал. Дано да ги е разбрал и питащият, с което се надявам да съм му бил полезен.

Всичко друго е техноонанизъм, фенщина и талибански пристрастия, с които не само че не помагате на питащите, ами ги обърквате още повече.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: Gravolez   
Дата:   10-07-14 12:06

Изобщо не мога да се съглася, че е по-добре скапан DSLR отколкото каквото и да е друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: marves   
Дата:   10-07-14 12:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: fraction   
Дата:   10-07-14 12:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: Gravolez   
Дата:   10-07-14 12:30

fraction: "RX100, може да бъде 2-и или 3-и или 55-и апарат за всеки фотоентусиаст, но не и единствен. "
Защо, кой ще ме накара да си купя други фотоапарати ако съм си взел rx100?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: fraction   
Дата:   10-07-14 12:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: IDA   
Дата:   10-07-14 16:59

Абе хора, вие не разбрахте ли, че темата се нарича:

"Избор на първият ми DSLR"

Защо карате момчето да си купува отново сапунерка, пък била тя и последен писък на технологиите (RX100)?

За обективите, напълно споделям горното мнение. 350Д прави изключително красиви снимки с бюджетния 85/1,8, който и до ден днешен се счита за най-добрия портретен обектив от канонската серия след 135/2. Да не говорим, какво става, ако се сложи на пълноформатно тяло, към което със сигурност ще премине някой ден, когато 350Д му отеснее. Ако реши, че иска да снима по същия начин със Сони, ще трябва да изсипе една торба пари за съответния еквивалентен обектив, след което да загуби много, ако реши да го продава.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: Sky_Knight   
Дата:   10-07-14 22:13

Айде, почти сме в петъка!

RX100 е крайно неудобен за снимане. Лично мнение. Има безспорни качества, но аз не бих го препоръчал на начинаещ ентусиаст. За ентусиаста - стабилно старо тяло с оптичен визьор. 350D е прекрасна опция, но трудно ще се намери запазен. Някое Пентакско тяло също е добро за начинаещи поради изобилието от стари обективи.

Новата техника е за хора, които вече или знаят какво искат със сигурност и са разбрали какво да очакват, или за онези, които просто искат да задоволят консуматорския си нагон с поредната технологична джаджа.

Определението на автора на темата за това какво иска да снима показва, че той идея си няма какво ще снима. В това няма лошо и затова е най-добре да минимизира загубите си още от самото начало.

Влез базара в колега и си избери нещо евтинко и старичко с оптичен визьор. После ще ми благодариш (както и на другите колеги, които те посъветваха същото).

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: stown   
Дата:   10-07-14 22:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: engbojkov   
Дата:   10-07-14 23:30

Един съвет и от "аматьор 2-ри клас" като мен
вземи си огледано рефлексен апарат с оптичен визьор и лесно меню, с което да научиш основните параметри и баланса между тях. След година-две ще скочиш на нещо по-добро в зависимост от консуматорския си нагон (по Скай Найт горе) или наученото до момента :)
Подкрепям идеята, че първия апарат не е само за хубави снимки, а и за обучение. Ще допълня само, че за аматьора първият апарат до голяма степен предопределя и бъдещото развитие по отношение на марката - Канон, Никон, Сони и т.н. От Канон и Сони не разбирам, хванах се за Никон Д80 и бях доволен. Този никон си има и мотор, което дава достъп до пазара за някои сравнително евтини и хубави безмоторни обективи. А както всички аматьори знаем, че след апарата, потребителския нагон удря в посока обективи
Успех

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: arris   
Дата:   11-07-14 00:16

BonoVox

Канон и Никон са системи,който предоставят всичко необходимо за всеки фотографски жанр. Те са завършени системи. [smile]

Сони не е такава.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: allyx   
Дата:   11-07-14 00:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: petrov88   
Дата:   11-07-14 01:18

И една торба пари да изсипеш, не ставаш ли за нищо... На едно друго място хората си боготворят БМВ и Мерцедес, и не виждат нищо друго, а тука....
Остави ги 600 и 550d, и по особено втория (говоря за 2ра ръка) Нови са добре. За тези двата и особено за 550д има много оплаквания от прегряване и последвали проблеми най- вече покрай снимането на видео. Така, че дори и да вземеш някой от тези 2та на малко кадри, това не ти е гаранция. И аз отначало мислех на нещо такова да скачам, но после се разубедих.
Взимай един d90, че да спят спокойно хората тук. Снимал съм, хубав е и лесен за употреба + моторчето. И най- важното- пише Nikon (Една от двете марки, за които много хора са убедени, че дамското бельо пада само от присъствието им в стаята или, че са като в онова клипче за Бургас, в което се обяснява, че носенето на Адидас ти давало еди колко си точки живот.. )
От друга страна един обектив 2ра употреба винаги може да го продадеш за почти същите пари(а в някои по- редки случаи и за повече), за които си го купил така, че е почти сигурно да си спестиш "Големите загуби", когато решиш да сменяш системата.
Имаме си в градчето един "фотаЖия", който щрака ли, щрака, чак трепе рибата от щракане, всички дето малко от малко се сещат му се забавляват на снимките, но за простосмъртните той е направо бог с неговия Mark II твърдо завинтеният 70-200 f2.8, който или е толкова здраво завинтен за тялото, че да не може да го свали, или просто си няма друг човекът, защото не помня да съм го виждал с нещо друго вече 2ра година.
Хората сега ще кажат, че избрах Sony и веднага скочих на другото. Не е така, и аз бих предпочел един 60д или d7000 например, но всяко нещо с времето си.
Щях да ти кажа да помислиш и за Pentax, ама и него "плюйнаха" вече.



Публикацията е редактирана (11-07-14 01:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: allyx   
Дата:   11-07-14 01:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: petrov88   
Дата:   11-07-14 01:38

Казах 2ра ръка такива и снимане на ВИДЕО. Отвори продавалниците, че и тука, и сам ще видиш как в някои от обявите специално за 550d се споменават неща от сорта на "Почти не е ползван за видео" или "Много малко видео", или oбяви, чието описание започва с "FULL HD VIDEО ЗАПИС!!!!", или с други думи все неща, които не се срещат обикновено в обявите за други модели. В bg-mama не знам дали са писали такова нещо, но ако не си влизал там- заповядай. Често има какво да се види там по различни въпроси.



Публикацията е редактирана (11-07-14 01:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: allyx   
Дата:   11-07-14 02:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: burningice   
Дата:   11-07-14 10:27

Ако е малък бюджета (ниския клас) - никон (напр. D5300), ако е голям (високия клас) - канон (напр 6D).

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: fraction   
Дата:   11-07-14 10:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: marves   
Дата:   11-07-14 11:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: Seifi   
Дата:   11-07-14 11:36

Лефски , Лефски , Лефски , Лефски , Лефски - Никон
Цацка, Цацка, Цацка, Цацка, Цацка, Цацка - Канон

Ако искате може и обратно [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

И накря лудогорец ще ви бодне тоест избора на човекът.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: fraction   
Дата:   11-07-14 11:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: burningice   
Дата:   11-07-14 11:47

Нищо му няма, ама на предния модел много бързо му намаляваше маслото ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: fraction   
Дата:   11-07-14 11:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: Emoxide   
Дата:   11-07-14 15:28

от прекалено ползване на Video освен да ти изгорят дузина пиксели, друго не виждам какво може да ти се случи...

Според мен е добре да се закупи съвременно тяло което вече е не е в производство но има наличности по магазините. Така цената му е най-ниска като за новозакупено. Аз под EOS 650D не бих взел нищо. Nikon D5200 е доста добър избор. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: petrov88   
Дата:   11-07-14 16:36

Allyx, За проблеми с матрицата и такива, които като се включели вървели малко и пак гаснели (явно пак някоя платка), и пак за 550d
Чуждите форуми и прочее са пълни с дискусии по темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: allyx   
Дата:   11-07-14 17:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: IDA   
Дата:   13-07-14 13:32

Пак се заплеснахте по техноонанизма и съвсем ще объркате момчето. Специално за него пускам една моя фотопрезентация с морска пейзажна фотография, снимана с 350Д:

Есенна морска фото импресия

Впрочем, в базара мярнах едно 350Д на една година, за малко над 200 лв. заедно с китовия обектив. Ако още не са го лапнали, скачай смело. Няма да съжаляваш.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: marves   
Дата:   13-07-14 13:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: Edmon   
Дата:   13-07-14 14:01

IDA Аз също съм нов спрях се на твоите препоръки ЕОС 350 , обектив ЕФС 18/55 и ЕФ 85/1.8, обаче ще ми кажел ли точно какъв пръстен ли е какво е там не знам трябва да си взема, защото търся в базара и в продавалник ама не знам какво е това чудо.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: IDA   
Дата:   13-07-14 14:33

Пръстените са за снимане на макро и се поставят между апарата и 85/1.8. Три броя са и могат да се комбинират в зависимост от желаното увеличение. Марката е Kenko.

За момента обаче макро пръстени не ти трябват, тъй като още не си усвоил работата с апарата и обективите. Затова купи първо тях, започни да се учиш и междувременно следи, дали пръстените няма да се появят в базара. Можеш и от e-bay да си ги купиш. На този етап е много по-важно да се научиш да работиш с апарата и обективите и да изучиш основната им функционалност. Явно си абсолютно начинаещ, затова най-настоятелно ти препоръчвам да посетиш един курс по фотография. Повярвай ми, адски помага, а придобитите знания ще ти помогнат много бързо да навлезеш в материята и да се научиш пълноценно да се възползваш от възможностите на техниката си.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: IDA   
Дата:   13-07-14 14:50

И още нещо много важно. Когато купувате техника от втора ръка, внимателно проверявайте в присъствието на продавача, дали всичко работи както трябва (комуникация на тялото с обектива, управление на блендата, бърз, сигурен и точен аутофокус на всички АФ точки, светкавица и пр.). Ако не знаете, как се правят тези проверки, вземете с вас някой, който знае. Иначе, да не стане така, че да гризнете дръвцето? Тогава няма да има на кой друг да се сърдите, освен на себе си.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: chrisnoch   
Дата:   13-07-14 17:20

Можем да се сърдим и на IDA, 'щото ни съветва да си купуваме технологично остарели гробници с архаична електроника и изчерпан ресусрс!
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първият ми DSLR
Автор: v100ev   
Дата:   14-07-14 13:00

Взимаш си един 1100d, снимаш само RAW (вътрешния jpeg е ужасен, а raw-тата са добри). И после си добавяш оптика. Набираш оптика + опит. Не слушаш никого ([smilie5] ), че 4те цифри били кофти вариант (почети интернета - 1100 е уникат от бюджетните на канон) и когато решиш и имаш пари го сменяш с нужното ти тяло (ако въобще решиш да го сменяш). [shtrak]


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »