Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Ремонт на flektogon
Автор: Nadia2604   
Дата:   18-06-14 10:22

Привет,
имам малко въпросче. Преди няколко дни ми подариха обектив Flektogon 20 мм, но се нуждае от ремонт. Аз съм от Велико Търново, но не знам някой в града да се занимава. Може ли да ми препоръчате някой който би могъл да го поправи. Ще съм ужасно благодарна !

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на flektogon
Автор: fraction   
Дата:   18-06-14 10:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на flektogon
Автор: turntablism   
Дата:   18-06-14 10:33

Какво му е на обектива? Слав от Търново прави байонети на струг за разни оптики, сръчен е. Ако има нещо за затягане може да помогне.

http://slav61.free.bg/

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на flektogon
Автор: Nadia2604   
Дата:   18-06-14 10:39

Ами понеже не беше ползван повече от 30 години и блендата му беше залепнала. Аз обаче направих огромната грешка да реша, че мога оправя проблема. Сега блендата работи, но долният пръстен за фокусирането се развива при регулиране на фокуса. Всички чаркове са запазени, но просто не мога да го сглобя [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на flektogon
Автор: fraction   
Дата:   18-06-14 10:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на flektogon
Автор: sathv   
Дата:   18-06-14 12:07

Да бе никога да не пипа обективи. То голяма философия да сглобиш един обектив. Още повече пък Flektogon. Питащия да потърси приятел работещ във военния завод Ивайло. Там си имат оптици и ще го сглобят, макар, че всеки от старите часовникари може да помогне.

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на flektogon
Автор: fraction   
Дата:   18-06-14 12:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на flektogon
Автор: Nadia2604   
Дата:   18-06-14 14:41

придобих знания, но мисля да не ги упражнявам повече :)
голяма идиотщна направих [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на flektogon
Автор: axlastro   
Дата:   18-06-14 17:04

Ако е подобен на 35 2.4 е елементарен. Все пак не е лесно. Виж в интернет мисля, че имаше доста подробно описано със снимки, но да не вземеш да го потрошиш. Иначе е вариант при някой майстор.

http://forum.manualfocus.org/viewtopic.php?id=13259

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на flektogon
Автор: ZENON   
Дата:   18-06-14 17:07

Значи, така или иначе си се заиграла. Пробвай да си го оправиш ти и ако в бъдеще изпадне нещо омазано за ниски пари можеш да си го оправиш сама. Аз така се сдобих с много стъкла на смешни пари, но просто заебах шубето и ги направих като нови.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на flektogon
Автор: Nadia2604   
Дата:   18-06-14 17:45

Аз виждам, че не е сложно и ако глобя още 10 - 15 пъти сигурно ще успея [smilie5], но ме е страх да не прецакам резбите на болчетата . И за това реших , че преди да съм го съсипала по - добре да го види някой , който знае какво прави [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на flektogon
Автор: fotorafi   
Дата:   19-06-14 08:25

ОПАСНО И ФАТАЛНО Е ДА СИ РЕМОНТИРАШ САМА ФЛЕКТОГОНА
Компетентно и професионално трябва да се разглоби, после:
Ламелчетата на диафрагмата са много дребни, трябва да се измият в обезмасляващ се разтвор, да се избършат със специална антистатична кърпа. После се разглобяват лещите, избърсват се със специален разтвор против гъбички, издухва се праха.После се сглобяват. Измива се старото масло от механиката и се смазва с часовникарско.Сглобява и тества фокуса на обектива на различните фокусни разстояния....
Ползват се специални инструменти, трябват умения.
НЕ СЕ ЦИГАНИ ЗА 25-35 ЛВ.ЗА МАЙСТОР И ДА РАЗСИПЕШ ХУБАВ ОБЕКТИВ ЗА 350-400 ЛВ
Техникът е Наско, два пъти е бил на специализация в завода Карл Цайс-Дрезден за обективите от ГДР

София, 0887-360-051, Дондуков 18
Изпращаш обектива с Еконт до сервиза, той го ремонтира и ти го връща с Еконт[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на flektogon
Автор: fraction   
Дата:   19-06-14 08:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на flektogon
Автор: fotorafi   
Дата:   22-06-14 10:54

Лично аз съм се "парил" само веднъж! Въпреки, че съм израстнал като фотограф в сервиза "Цайс". Той беше до старата антикварна книжарница на ул."Граф Игнатиев"-20. Там работиха изключително компетентни и професионално подготвени специалисти. Специализирани по марки и модели с инструменти, много кратно били на специализации в съответните заводи за апарати и обективи. Гаро Налджиян беше ненадминат майстор на Пентакони, Екзакти, Лайки и японски апарати, Иван Светославов беше специализиран на Хаселблад, Ролайфлекс, Практики МТЛ, Наско Атанасов на обективи, брат ми на Аспектомати и всички руски: ФЕД, Зенит,Зоркии.
Веднъж един обектив хлопаше. Явно се беше отвила една леща. Опитах се да отвия 3 винтчета, да махна декоративната гривна и да навия лещата с гривната и. Скъсах винтчетата, оказаха се с обратна резба...И стана белята.После години наред ми се смяха, нарязаха нови резби, нови винтчета.
Бил съм свидетел, как са носили реазглобени апарати и обективи с липсващи части....Става тогава страшно...
Разглобявайте и се опитвайте да поправяте само евтини апарати и обективи[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на flektogon
Автор: g_kalliergis   
Дата:   22-06-14 13:37

A удавен обектив Карл Цайс Йена, Слав би ли почистил? Заля го наводнението в Търново обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на flektogon
Автор: sathv   
Дата:   22-06-14 14:45

Абе слав не е оптик, ами стругар. Казах Ви, че в Търново имате оптици в завод Ивайло. Все някой познаваш от завода да те свърже. После в кръчмата на портала ще ударите по някоя бира и ще проверите фокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на flektogon
Автор: j_mironski   
Дата:   22-06-14 22:19

Хммм... флектогона е един от най лесните обективи, но не е за човек дето не се е сблъсквал с тая материя. Аз лично бих препоръчал Наско на Дондуков. Ако има някой в Търново във военната работилница да се заемее.... също става.
Я погледни това мисля че имаше някакъв ограничител на многоходовата резба. То един обектив ли беше вече че да ги помня

http://forum.mflenses.com/help-flektogon-20-2-8-opened-in-two-pieces-t33549.html

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на flektogon
Автор: Maxime   
Дата:   17-07-17 20:55

Стара е тази публикация,но да ви попитам.Имам Пентакон със залепнала бленда.Този Наско още работи ли??И освен по телефон ,мога ли да го намеря като потребител тук или фейсбук.Не съм в България в момента и предпочитам,ако може да му напиша едно съобщение,за да се разберем.fotorafi написа:

> ОПАСНО И ФАТАЛНО Е ДА СИ
> РЕМОНТИРАШ САМА ФЛЕКТОГОНА
> Компетентно и професионално
> трябва да се разглоби, после:
> Ламелчетата на диафрагмата са
> много дребни, трябва да се измият в
> обезмасляващ се разтвор, да се
> избършат със специална
> антистатична кърпа. После се
> разглобяват лещите, избърсват се
> със специален разтвор против
> гъбички, издухва се праха.После се
> сглобяват. Измива се старото масло
> от механиката и се смазва с
> часовникарско.Сглобява и тества
> фокуса на обектива на различните
> фокусни разстояния....
> Ползват се специални
> инструменти, трябват умения.
> НЕ СЕ ЦИГАНИ ЗА 25-35 ЛВ.ЗА МАЙСТОР И
> ДА РАЗСИПЕШ ХУБАВ ОБЕКТИВ ЗА 350-400
> ЛВ
> Техникът е Наско, два пъти е бил
> на специализация в завода Карл
> Цайс-Дрезден за обективите от ГДР
>
> София, 0887-360-051, Дондуков 18
> Изпращаш обектива с Еконт до
> сервиза, той го ремонтира и ти го
> връща с Еконт[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на flektogon
Автор: asahi   
Дата:   17-07-17 22:16

Наско ремонтира на небето, светла му памет.
Часовникарите успешно оправят обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на flektogon
Автор: asahi   
Дата:   17-07-17 22:17

Виж и тази тема - https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1852378&t=1852378&phorum_uriauth=

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на flektogon
Автор: Maxime   
Дата:   17-07-17 22:52

Тъжно,но нещата от живота!Благодаря ви!

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на flektogon
Автор: fotorafi   
Дата:   18-07-17 12:07

Препоръчвам за ремонти техника и обективи Христо Лейчев от София
0898-961-050

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »