Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: Almanah   
Дата:   05-06-14 16:42

Пускам обявата от името на моя приятелка, поради което за детайли и подробности пишете на посочения в края на обявата имейл:


АДРЕС Недвижими имоти е най-голямата агенция за недвижими имоти в България. Ние непрестанно се стараем да подобрим качеството на офертите ни. Знаем, че освен добрите описания, за клиентите значение имат снимките и разпределенията, които илюстрират предлаганите от нас жилища. Затова търсим да присъединим към екипа ни в Пловдив:

ФОТОГРАФ

Вашата работа ще включва:
- Посещение на имота.
- Заснемане на жилището – интериор, фасада на сградата.
- Обработка на снимките.
- Портретни снимки за визитки на консултанти.

Какво трябва да знаете:
- Търсим фотограф за дългосрочно сътрудничество.
- Очакваме човек с око за детайлите и усещане за пространство.
- Работите с Ваша собствена фотографска техника.
- Владеете Photoshop, Illustrator, Corel Draw или други производни програми за обработка на изображения.

Ангажиментът включва заснемане на около 10 имота на седмица, което сумарно може да се случи за ден и половина.

CV(портфолио)изпращайте на: v.kerekova@address.bg[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: allyx   
Дата:   05-06-14 16:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: vga   
Дата:   05-06-14 17:11

Нали ще кажете, когато търсите човек и за София? :)

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: Thimotty   
Дата:   05-06-14 17:19

Браво @Almanah, колкото и да те врънкат не казвай колко предлагат. И щом ти е приятелка помогни й със избора от кандидатите, защото иначе ще я излъжат.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: Almanah   
Дата:   05-06-14 17:30

vga, за София вече има човек. [smile]

Thimotty, има си имейл за контакт и последващ подбор, така че пожелавам успех на всички, които има какво да предложат. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: deerstalker   
Дата:   05-06-14 19:32

Almanah
Браво на тази фирма, така се работи, така се печелят клиенти, така се изгражда бъдеще с успехи.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: deandim   
Дата:   05-06-14 22:01

браво!!!сега ако се "светнат" и автосалоните че се иска хубави снимки за да се продава...

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: fastman   
Дата:   06-06-14 00:25

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: vga   
Дата:   06-06-14 12:35

Няма страшно, тя работата ще се увеличи и ще има нужда от следващ човек [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: t.marev   
Дата:   07-06-14 19:49

То хубаво, ама като опре въпросът за плащане, тогава ще стане ясно колко имат нужда от свястни снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: dimidumi   
Дата:   08-06-14 00:31

Ха-хааа, те ако имаха нужда от свястни снимки , щяха да продават и свястни имоти...я вижте какви боклуци и коптори продават или дават под наем и тогава се надявайте на търсене на професионални интериорни фотографи [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: tisho86   
Дата:   08-06-14 09:30

vga, преди 2 месеца имаше и за София. Много ме бяха харесали, имах дори и вътрешни хора, но щом се стигна до заплащането си пролича, че все още не са дорасли за да дават "прилични цифри" на фотографите си. Така, че това колко е голяма агенцията само аз си знам[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: 798099   
Дата:   09-06-14 11:08

tisho86, имам конкретни основания да се съмнявам, че брокерите на недвижими имоти оценяват нечий труд по-високо от собствения такъв!

Преди време продавах една панелка като частно лице. Бях направил доста добри снимки с широк обектив (10-20). Както бях написал в обявата, че не желая посредници, така ми се изредиха поне 20 фирми за недвижими имоти. Масово охкаха и ахкаха колко били хубави снимките, ама като предложих на един-двама да снимам за тях... ГРЕДА! Не можели да си позволят таква разходи, значи! Имай предвид, че цени изобщо не сме коментирали - директно НЕ!

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: tisho86   
Дата:   09-06-14 12:03

798099, те за оценяване го оценяват, просто казах, че не са дорасли да плащат достатъчно, а и аз не исках някакви невъзможни цифри. Все пак съм вложил в техника, имам транспортни разходи, храна... Няма как за 500лв един здравомислещ човек да се навие.

Да не говорим, че повечето брокери са ужасни и само те пришпорват, не те оставят да си вършиш работата на спокойствие. Искат хем хубаво, хем да стане за 5 минути...

Както казах още не сме дорасли, иначе работата звучеше приказка.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: peter_m   
Дата:   09-06-14 16:27

Не разбрах - тези 10 имота седмично наведнъж ли се снимат за ден и половина (един след друг) по желание на фотографа, или разпокъсано цялата седмица ... по което време ти кажат...

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: allyx   
Дата:   09-06-14 16:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: Almanah   
Дата:   09-06-14 17:46

@tisho86

Очевидно не си бил чак толкова добър, след като са наели друг човек и то с доста по-различно заплащане от това, което си визирал. Лесно е да гледаш от собствената си камбанария, особено ако не си успял да се наложиш.[smilie3]
Освен това, все пак не става дума за красивите интериорни снимки на скъпи имоти, които виждаме по списанията, и за които се плаща доста скъпо. Става дума за прилични снимки, които да представят в една по-добра светлина един имот. Пределно ясно е на всички, че една панелка, в която е живяла баба до 90тата си годишнина, няма как да изглежда прекрасно, както и да е снимана тя.[shtrak]

@peter_m - Има имейл, кандидатстваш и ако те викнат на интервю - питаш [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: t.marev   
Дата:   09-06-14 23:51

Все си мисля, че фирма която сериозно иска да и се свърши работата, би си пуснала поне нормална обява. Има много фирми, които искат да изпробват някоя идея, но не желаят да инвестират в нея и търсят някой ентусиаст да си чупи главата. Ако стане - добре, ако не стане - той да му бере гайлето.
Тука случаят е подобен....колко имота ще снима, по колко ще се плаща на снимка.... и кога? Та повечето агенции дори не са виждали имотите които продават или дават под наем.
Най-вероятно човекът ще прави най-вече портрети за визитките на брокерите....за друго няма да му остане време, като имаме предвид, че брокерите се сменят всяка седмица.


Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: tisho86   
Дата:   10-06-14 13:17

Almanah, нещо се заяждаш май? Както бях написал, хората ме харесаха много просто им се стори много да ми дават по 1000лв на месец, като имаш предвид разходите, които ще имам.
А това кой колко е добър го определя клиента, тук може само да си чешем езиците и да се заяждаме, типично по български...

Мисля, че е повече от ясно, че на баба ви панелките няма нужда да им обръщам достатъчно внимание, но има имоти за по над един милион и когато те карат да обиколиш 4-ри етажна къща за 10 мин. нещата за мен лично не са нормални.
В момента презентацията на снимките в сайта им е под всякаква критика. Няма как човек да добие реална представа за имота от снимка с размер 400х300px.

АДРЕС има над един милион чиста печалба годишно само за София, мисля, че може да си позволи да отдели 12к годишно за фотограф.

След мен бяха харесали едно момиче, което в последствие се отказало, а познайте защо...
В момента е нает фотограф на който му се плаща ден за ден, на базата на сниманото.

Айде много поздрави на всички философи във форума[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: allyx   
Дата:   10-06-14 13:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: bpavlov   
Дата:   10-06-14 13:57



allyx, като те гледам, ти си вещия в определянето на чуждите хонорари. Гледай си в собствената копаня. В София една средностатистическа сервитьорка изкарва 1000 лева.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: tisho86   
Дата:   10-06-14 14:03

bpavlov именно!

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: Thimotty   
Дата:   10-06-14 14:29

Ебаси, сватбарите айде до някъде мога да ги разбера. Ама да искаш 1000 кинта месечно за по 1 час на ден лека работа, дето можете да се уговорите винаги да е след работно време! Без да трябва да гониш момента като на сватба! Без да снимаш хора! Без да снимаш каквото и да е специално! Дето който и да е апарат за 200-300 лева ще свърши работата повече от добре. Вие имате ли на идея дори, колко труд хвърля една сервитьорка, че си позволявате да се мерите с нея?

Баси алчните хора има тука!

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: tisho86   
Дата:   10-06-14 14:34

Абе къде го видя този час работа? Пълни глупости говорите наизуст.
Работното време беше за 4-5 часа на ден от понеделник до петък, като можеш да се чувстваш ангажиран и за събота и неделя ако изскочи нещо спешно... След тези часове се прибираш и почваш да обработваш. Лично за мен ти се връзва един хубав работен ден.
Относно сервитьорката, аз съм сервитьор!

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: prisonbreak   
Дата:   10-06-14 14:38

Бате ставам Барман.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: allyx   
Дата:   10-06-14 14:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: 798099   
Дата:   10-06-14 14:48

Направих си "труда" да погледна в сайта на въпросната фирма. Въведох произволни параметри за търсене: София, център, тристаен апартамент.

Ако имате малко време, погледнете и вие. После можем да коментираме.


Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: allyx   
Дата:   10-06-14 14:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: 798099   
Дата:   10-06-14 15:01

allyx, там е работата, че "възложителят" не е наясно какво да поиска от фотографа. И вероятно очаква снимките да са със същата "сапунерска" визия. И, също така вероятно, не смята, че си заслужава да плати повече, след като "и това върши работа".

Моля да се отбележи, че не коментирам цени изобщо!!! Не се прехранвам с фотография и не съм в час с ценоразписите.


Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: pmartinov   
Дата:   10-06-14 15:44

Когато интелектуален труд започва да се мери на бройки за ограничено време трябва да се събудете !

В България.

"Автора" който всъщност не бил автор е написал невероятни бисери, за малко да си помисля,че агенцията разполага с дистанционно за слънцето.

Твърдо съм убеден,че подобна обява може да предизвика единствено съжаление...



Публикацията е редактирана (10-06-14 21:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: allyx   
Дата:   10-06-14 15:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: ivababy   
Дата:   10-06-14 23:36

Много тънки сметки взеха да си правят тези агенции, обещават работа, намират няколко търсещи работа фотографи да им наснимат по-трудните имоти и уж щели да обсъждат снимките, като ги получат и повече не ви се обаждат.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: allyx   
Дата:   11-06-14 01:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: tisho86   
Дата:   11-06-14 03:17

allyx, нещо ми слагаш думи на други в устата! Ако четеш чети ако не мълчи!
За последно пиша в тази тема щото явно хейтърите са на мода и са превзели форума...
За справка ще отбележа, че нито съм се бутал нито нищо за тази работа. Обадиха ми се в един хубав ден и ми казаха, че им трябва фотограф за заснемане на имоти и ако може да направим пробни снимки. Ето ги и тях:

http://yordanovphotography.com/images/address/living%20room.jpg



http://yordanovphotography.com/images/address/living%20room2.jpg



http://yordanovphotography.com/images/address/kitchen.jpg



http://yordanovphotography.com/images/address/bed%20room8.jpg


Ето я и обявата , може да си го купиш апартамента, супер изгоден е [smilie5]
Нито искам да парадирам със снимките нито нито нищо. Тъпото от цялата история е че ми се обадиха без въобще да съм ги търсил, хареса ме, ама когато се опря до парите греда.
Определено смятам, че 1000лв в днешно време са нищо особено след като си платиш, наема, тока, водата, парното, нета, сота, заредиш хладилника и колата, купиш памперси и отидеш да пиеш една студена бира с приятели, щото за уйски не са ти останали[smilie5]

Докато не почнем да си ценим труда и 300лв ще ни се струват много!
Хайде сега се замислете, колко ще лапне АДРЕС от тази оферта ако се продаде имота. Комисионната за продавача е 3% и още 3% за купувача. Ако смятате, че брокерите вършат повече работа от един фотограф живеете в тотална заблуда! Лично за мен брокерите са лешояди, които само чакат някой да им се обади. Много се радвам, че когато си купувах апартамента попаднах на частно лице, защото няма абсолютно никаква философия в това да си купиш/продадеш имота!

Айде на здраве на всички![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: allyx   
Дата:   11-06-14 04:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: tisho86   
Дата:   11-06-14 11:13

хахаxa тази пак аз съм я снимал :D

http://yordanovphotography.com/images/address/boqna3.jpg


[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: 798099   
Дата:   11-06-14 12:33

Тишо, надявам се, че не ти си отрязал ъглите на покрива и басейна. Визирам снимката, постната от allyx.[cool]



Публикацията е редактирана (11-06-14 12:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: tisho86   
Дата:   11-06-14 12:55

не съм аз разбира се, така ги качват орязани...

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: vladod   
Дата:   11-06-14 13:08

Не успях да се въздържа!
allyx, коя, според теб е "обществено-важна професия, за да й бъде обърнато нужното внимание в най-бедната държава в ЕС" ???
Не те знам, не те познавам, НО съм сигурен, че и твоята професия не е "обществено-важна", а защо не и да може да я върши всеки срещнат за половината пари от тези, които ти се дават ???
Постът ми си е чисто заяждане, ама съответства на твоите [shtrak]

------
Когато си във фотографски форум е нормално да уважаваш професията фотограф! Ако не я уважаваш - какво правиш тук [shtrak]
------



Публикацията е редактирана (11-06-14 13:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: Thimotty   
Дата:   11-06-14 13:51

Тишо, ако не е тайна, колко поиска за тези снимки?

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: allyx   
Дата:   11-06-14 14:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: fraction   
Дата:   11-06-14 15:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: vladod   
Дата:   11-06-14 16:00

allyx, изобщо НЕ СМЯТАМ да ти се извинявам, защото НЕ ЗАСЛУЖАВАШ !!!
И, след като си толкова ценен и незаменим кадър, защо не се съсредоточиш в твоята работа, а ръсиш "висококомпетентен" мозък, където никой не ти го иска [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: allyx   
Дата:   11-06-14 16:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: imitev   
Дата:   11-06-14 16:18


Стига бе - страхотен глад за кадри [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Ако беше така заплатите щяха да са в небесата [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: tisho86   
Дата:   11-06-14 16:34

Thimotty , за първия обект нищо, тъй като той ми се явяваше интервюто. След него вече бях ходил на интервю и бях останал с впечатлението, че ще станат нещата... няколко дни по-късно ми се обадиха за къщата и ми казаха, че ще ми дадат 25лв., което ми се стори малко, но тъй като смятах, че ще работя с тези хора за в бъдеще си замълчах:)

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: peter_m   
Дата:   11-06-14 16:38

Тези 25 лв за всички снимки на къщата, обработени, с транспортни разходи от теб ли ?

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: allyx   
Дата:   11-06-14 16:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: pmartinov   
Дата:   11-06-14 17:08

Тази смешна "ЦЕНА" от 25 лв обяснява всичко......















[thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: dimidumi   
Дата:   11-06-14 21:14

Мдааа, мисля че ми стана ясна стратегията и тактиката на тези така наречени "агенции за имоти"...с празни обещания за работа, а използване на почти безплатен труд, ноу-хау, собствен транспорт и снимачна техника...не си губете времето колеги. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: imitev   
Дата:   11-06-14 22:00

alix - и за кой бранш говорим така надменно?

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: nomadsl   
Дата:   11-06-14 22:15

Сега ще се опитам да вдигна малко нивото, чисто информативно.

Понякога, но не често се налага да се реализират истински добри снимки на даден интериор с цел неговата продажба или преотдаване. Това са особено качествени интериори с дизайнерско обзавеждане и/или исторически елементи. Рядко са, но съществуват и ценители на подобна фотография - целите по привличане на адекватни ценово клиенти го налагат. Тогава и хонорарът е по-нормален, но и трудът е много повече.

Какво имам впредвид под повече?

Ще дам стандартна работна процедура за високо ниво изпълнение:

1. Посещение на обекта и разглеждане. Почти винаги поне два пъти за да се види в различните часове на деня как слънцето и светлината оказват влияние и да се направи план - дали и доколко амбиента ще се използва или ще се ограничава.

2. Прави се план и приблизителна сметка на брой кадри и ракурси. Правят се изводи и какво трябва да се донесе за допълнителна естетизация на интериора /когато е беден/ или как и къде ще се премахват части от обзавеждането /когато е претрупан/. Последното води до сметка за един или двама помагачи-монтажници. Обикновено се носят няколко подходящи голямоформатни албума с подходяща по цвят корица, етно или модерни делви, чаши, панери, вази, шалове, и завивки за леко намятане - те стоят добре леко метнати на подлакътник на диван или небрежно полегнали на пода. С цветовете на тези внесени аксесоари може "да се подвърже" цветовото решение на наличните вещи и да се направят нужните връзки и/или контрасти. Свежи цветя също помагат и дори странни по форма и цвят плодове - тикви, ябълки, лимони и др. Добре стоят понякога и предмети за акцентиране на стандарта - стикове за голф, красиво конско седло хвърлено на земята, стар глобус със стойка, стар телескоп ...

3. Обикалят се знаковите места за наемане на естетски аксесоари. Това са няколко фирми, като Гамма Дизайн, Дженезис, Склада, познати и т. н. и се калкулира какво ще се вземе и колко ще струва.

4. Ден преди снимките се почиства /или изисква да е почистено/, разтоварва, пренарежда и преместват по-едро мебели и др. съобразно премислените ракурси. Важно е по-възможност това да се направи предишен спрямо снимачния ден, защото операцията винаги крие непредвидими забавяния, колебания и прочие и гълта доста време. Освен това и изморява.

5. Снимачен ден. Понякога два. Случва се и три, когато се гони присъствие на специфичен амбиент, който слънцето или отражение от сграда "даруват" в ограничен времеви интервал.
По време на снимките се допреместват и нагласяват неща. Под неща включвам не само аксесоари и леки мебели, като столове, маси и кресла, но дори и ако е възможно и библиотеки и дивани с оглед оправяне на композиция, вътрешнокадрови перспективи, хвърлени сенки и прочие. Накрая всичко се връща на мястото му.

6. Ако клиента е бил убеден и е бюджетирано се включва и модел. Присъствието на модел е важно предимство, защото придава мащаб на пространството, задава посоки на движение, внася цветови акценти или просто очовечава. Персонажа на модела може да бъде с различна степен на яснота и абстрактност в участието си в изображението. Аз предпочитам контролирано размазване, съобразно разстоянието от камерата и дори, ако решението е статично - да присъства размазващ елемент /примерно книга, чиито страници се прелистват и размазват на избраната скорост/ или вятър/вентилатор, който люлее перде. Когато решението е ролята на модела да е по-присъствена и характерова, това включва внимателен подбор на облекло, грим и коса - все неща, които носят допълнителен разход.

7. Обработка. Тези петнадесет или двадесет финални кадри се подлагат на грижлива обработка, често в една или повече варианти за избор на крайно решение с оглед максимално въздействие. Това трае няколко дни. Тук е и мястото да спомена, че само връщането на наетите аксесоари със съответен преглед за наранявания и прочие си е един ден.

8. Тъй като е фотографски форума, въобще не съм се спирал на изконно фотографските принадлежности, които се подразбират, като фототехника, обективи, осветление, отражатели, сенници и др. Да подчертая - в подобни фотографии тилт/шифт обективите са сериозно предимство.

Извинявам се за протяжността, но изписвам горния текст за пояснение, че понякога трудът за подобна работа е голям, като време и изисква съвсем не ниска квалификация.



Публикацията е редактирана (11-06-14 22:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: imitev   
Дата:   11-06-14 22:37


Това ако успееш да го ценообразуваш и продадеш на БГ сайт за имоти - шапка ти свалям[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: pmartinov   
Дата:   11-06-14 22:40

Блaгодaря нa Стaнимир зa товa,че повдигнa лекичко зaвесaтa,но нaкрaя нa всичко товa идвa време дa бъдем възнaгрaдени зa знaниятa,опитa,стaрaнието,търпението и професионaлизмa.


Цели 25 левa!


Много е възможно потупвaне по рaмото или поздрaв пред строя дa получите кaто бонус.


Дa не би вестник "Стършел" дa е нa гости фотогрaфите?


1ви aприл минa все пaк...


Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: nomadsl   
Дата:   11-06-14 22:43

imitev,

обикновено това са европейски агенции, специализирани за висок клас "риъл естейт/, които имат клиенти, на които предлагат имоти на територията на БГ. С български агенции съм имал само недоразумения. С частни лица - продавачи по става, но е рядкост.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: allyx   
Дата:   11-06-14 23:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: Thimotty   
Дата:   12-06-14 00:45

25 лева ви се виждат малко за тези снимки? Железни сте!

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: nomadsl   
Дата:   12-06-14 00:52

Тимоти,

не разбирам последното ирония или апология е?

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: Thimotty   
Дата:   12-06-14 00:58

Ирония, разбира се. В този форум и рокфелер би се почувствал пропаднал просяк.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: imitev   
Дата:   12-06-14 01:15


25 лева за загубен цял ден са много малко пари за този тип работа.

Отиване до обекта, чакане на клиента минимум 30 минути (има човека по-важна работа). Приказване пред обекта как снимките требе да станат еди кви си вълшебни (за пореден път). Снимане. Връщане в офиса/дома. Обработка.

Дотук са 2-3 часа работно време. Без транспортните разходи.

Изпращане на клиента. Обсъждане на изпратените снимки с клиента. Коригиране на нещо по снимките (все пак клиента също разбира от снимки, както и секретарката му, жена му, майка му и дъщеря му, и някои клиенти в офиса му...)

Обаждания да си търсим парите. Още обаждания да си вземем парите.

Ходене на крака в офиса на клиента 2-3 пъти да си вземем парите (гл. счетоводителка не дава днес, шефа не дава утре, на третия ден не е ден за плащания във фирмата и така) [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Амортизация на техниката, софтуер, компютри и собствено обучение - в сферата на научната фантастика...

За 25 лева - No mercy! (Не мерси!) [beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: tisho86   
Дата:   12-06-14 02:48

Е така де, нали за това стана на въпрос, че си замълчах. Защо сега не ме помолят да ида да им снимам за 25лв...
Абе и вас тука половината не мога да ви разбера... 1000лв са ви много за месец, 25лв са ви малко за обект... 2 обекта на ден при 20 работни дни в месеца колко прави [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: pmartinov   
Дата:   12-06-14 08:13

Ангажиментът включва заснемане на около 10 имота на седмица, което сумарно може да се случи за ден и половина.



Тази формулировка ни говори ясно, имаме работа с непълно технически неграмотни хора които притиснати от обстоятелствата задават фиксирана бройка кадри за определено време.

Сериозно ли в 2014 година някой си мисли,че естественото осветление може напълно да се замени при снимането на интериори и екстериори с обработка на кадрите?

Когато хора снимали до вчера с телефоните си обектите за продажба започнат да задават условията на фотографите настава най-меко казано тотално недоразумение.

Да оставим цената на страна,макар че тя ни подсказва обидно и надменно отношение към интелектуалният ни труд.


Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: nomadsl   
Дата:   12-06-14 09:23

Аз мисля, че за това недобро поставяне на ситуацията имат вина ... повече фотографите.

Веднъж едно предложение да снимам новия салон за частно банкиране на една банка. Снимките ще са през работен ден и ще има клиенти. Това означава, че няма да мога да даймерирам наличното архитектурно осветление до нива без прегаряния, а трябва да вдигна общото до степен да вкарам всичко в желаната динамика. А там и августовското слънце се облещило през едни големи прозорци, огромни сенки от противоположната страна и прочие. Само сметката за необходимата мощност в джаули, която трябва да привнеса бе огромна. Отделно безкрайни изисквания за перфектно изображение, защото всеки един от кадрите трябва да има потенциал за разгръщане за голям печат. И за всичко това предложението е по 30 лв на кадър за общо 10 - 15 кадъра. Аз отказах, защото не виждах как това може да се случи за тези пари при тези изисквания.

Работата била приета от друг фотограф. След месец видях кадрите в едно списание. Еми нищо общо с изискванията. Поголовно изгоряло през прозорците и по дограмите и щорите. Изгоряло по слънчевите петна вътре. Практически никакво изображение в сенките. Ужасен цвят - авторът изобщо не се бе занимал с хаотичната цветна температура на съществуващите лампи. Оставям никаквите кадровки и липсата на елементарни корекции по нетежките вещи, с които да си оправи композициите и перспективата , но и снимано на високо ИСО???
След време си говорим с поръчителя и казвам, че нищо от изискванията им не присъства в публикуваните кадри. Ми той фотографът обещал, но не се получило съвсем и нямало време за преснемане. Втори път нямало да работят с този човек.

Та, достоинството на фотографския професионализъм се защитава и с пълна еквивалентност между вербалното описание на продукта и физическата му реализация.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: pmartinov   
Дата:   12-06-14 10:22

Дигитaлизaциятa нa фотогрaциятa спомогнa много зa нейното рaзпрострaнение.

Нaпълно негрaмотни и посредствени хорa стaнaхa собственици нa електронни фототaмaгочитa ,с които кaто третa,петa "специaлност" си докaрвaт някaкви допълнителни "доходи".

Отчaйвaщо огрaничени възложители нa фотогрaфски продукти без елементaрнa визуaлнa културa искaт неизпълними нещa нa нереaлни цени, изпълнени зa минимaлно време което може дa е зa сметкa сaмо нa кaчеството нa крaйния продукт.

"Гениaлно" е дa откриеш през 2014 годинa възможностите нa фотогрaфиятa дa продaвa .

И когaто всичко товa се оценявa нa половинaтa нa хaмaлски труд рaзбирaш,че си в стрaнaтa където aбсурдa ви зaобикaля нaвсякъде непреодолимо.

Добре дошли !

В Бългaрия.

Зa дa бъде aтмосферaтa мaксимaлно реaлистичнa тук е мястото дa си пуснете песентa нa Емил Димитров :

Моя стрaнa,моя Бългaрия!



Публикацията е редактирана (12-06-14 10:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: allyx   
Дата:   12-06-14 14:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: imitev   
Дата:   12-06-14 14:29


Клиентите следващият път ще търсят отново най-евтиният следващ фотограф (автомонтьор, водопроводчик, уебмастър, програмист). Те просто са си такива. Не че нямат да платят 100 лева за сесията (от имот за 500000 лв.), за тях въпросът е принципен - колкото по-малко платят, толкова повече ще остане за тях...

Вервай ми.

Опитът учи [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: allyx   
Дата:   12-06-14 14:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: imitev   
Дата:   12-06-14 15:06

Аз не съм фотограф, но бизнесът е сходен.

Не е добре да се правят чужди сметки...

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: pmartinov   
Дата:   12-06-14 16:13

- Очакваме човек с око за детайлите и усещане за пространство.


При така зададените условия гарантирам на госпожа Керекова много дълъг и мъчителен фото сериал.


Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: Thimotty   
Дата:   12-06-14 16:37

Ей тая тема ми става все по-смешна и по-смешна. Верно фотографите труда им е интелектуален. Толкова философстване за едни най-прости снимки. После се чудите, защо ви плюят и никой не иска да ви наеме :)

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: dimidumi   
Дата:   12-06-14 17:05

Thimotty написа:

> Ей тая тема ми става все по-смешна
> и по-смешна. Верно фотографите
> труда им е интелектуален. Толкова
> философстване за едни най-прости
> снимки. После се чудите, защо ви
> плюят и никой не иска да ви наеме :)

Работата е там, че не са никак прости, а разликата между снимките в твоя профил и тези на професионалиста е огромна, не мога да си позволя да я измервам в цифри...Ти ако искаш снимай за "Адрес" и за без пари, тъкмо ще натрупаш опит [smile] ...За един друг случай ще ви разкажа, така между другото...Моята приятелка снима и подготвя за печат артикули за брошури за големи търговски вериги
и го прави на високо професионално ниво...една от тези търговски вериги, чула-недочула и предлага оферта, 2-пъти в месеца заснемане на по около 300 артикула, обработка, подготовка и напълно завършена предпечатна подгготовка за смешните 600 лв. на месец...Моята приятелка ги попита, колко получава една продавачка на каса на месец при вас, отговор 550 лв...а нейният отговор беше, "Предпочитам да ме наемете като продавачка за следващия месец, я вие наемете някоя от продавачките да ви снима и подготвя за предпечат продуктите"...[smilie5] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: allyx   
Дата:   12-06-14 17:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: dimidumi   
Дата:   12-06-14 17:12

allyx, ти си снимай за твоите работодатели, а нас не ни мисли...[beer]

П.П. Снимките за вестниците на "Кауфланд" също са на професионално ниво, колкото и зле да изглеждат, печатани на вестникарска хартия...



Публикацията е редактирана (12-06-14 17:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: allyx   
Дата:   12-06-14 17:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: dimidumi   
Дата:   12-06-14 17:30

allyx , естествено, че хартията и принта е долнопробна, а и снимането, постобработката и предпечата се претупва, не че не могат или не знаят да снимат хората, просто за толкова пари, толкова работа...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: Thimotty   
Дата:   12-06-14 18:41

Буахахахаха "...колкото и зле да изглеждат..."!
Вече определено ми стана ясно, какво означава "професионално ниво".
Та следва въпросът - как да разпознаем професионалния фотограф, щом нивото му автоматично пада, като не му плащат достатъчно? Нали за да го наемем първо трябва да го намерим?

Просто си представям интервюто:
-Къде сте работили преди.
-Снимах професионално за Кауфланд, но не ми плащаха достатъчно и затова получаваха такива снимки.
-Ние какви снимки ще получим?
-Зависи от заплащането.
-Благодаря, ще се свържем с вас по-късно...

Да се чуди човек, как така си позволяват по-късно да не го потърсят хахахахаха

Дими, не се опитвай да ми оценяваш снимките от профила, и аз няма да кажа нищо за твоите. Тези снимки съм си ги качил там заради момента, който стои зад снимката, заради емоцията, която са ми донесли, не заради някакви технически характеристики.
Твоята приятелка да се раздва, че от веригата не са решили да се изгаврят с нея, като просто се съгласят с нейното предложение. Много бързо щеше да си разбере грешката.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: dimidumi   
Дата:   12-06-14 18:56

Брей, много форумни тролове напоследък, чудя се за какво сте в този сайт...а за моята приятелка не се притеснявай, наели са я, за двойно по-висок хонорар [smilie5]

...А бе Thimotty , обработил съм си точно 300 снимки от RAW до добър jpeg, трябва да се изрежат с Pen Tool във Photoshop и да се направят още няколко неща, преди да се нарежда във InDesign и да се подготвя за печат...колко ще ми вземеш на снимка, плащам в кеш [smilie5]

...ааа забравих да спомена, че имаш 48 часа за готов продукт [smile] ...



Публикацията е редактирана (12-06-14 19:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: imitev   
Дата:   12-06-14 19:12


Бла бла блааа...

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: Thimotty   
Дата:   12-06-14 19:42

Дими, такива продукти от веригите, ако трябва да се режат с с молива - фотографа е за уволняване. Ако пък предложиш така рязани и преправяни снимки на агенция и те ги приемат - ами какво да ти кажа - това се нарича измама.

Чисто хипотетично 300 продукта да снимам за някоя верига ще искам следното:
1) отделна стая за 1 ден.
2) предварително да са доставени всички продукти в стаята. Предполагам ще има 10-тина по-обемисти, които ще се наложи да се снимат отделно.

В най лошия случай ще са готови и предадени след 16 часа.
Цената, която бих поискал е 200лева за еднотипни снимки и 300 лева ако има изискване да се поразнообразят. Тези пари бих поискал ако с това си изкарвах сляба. В извън работно време и малко по дълги срокове цената наполовина.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: allyx   
Дата:   12-06-14 19:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: Thimotty   
Дата:   12-06-14 19:53

Бой, бой, бой, докато спре да мърда. Като спре да мърда, значи се преструва и пак бой [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: dimidumi   
Дата:   12-06-14 21:36

Браво момчета, успех в снимането и рязането. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: imitev   
Дата:   12-06-14 22:06

Ха ха ха веригата щяла да докара в ателието стоките за снимане [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Даже и тези с температурен режим...

Ще ме уморите от смях[smilie18]

Всичко се върти около царят слънце видиш ли [cool]

Манджите за ресторантите пак ли у вас да ги носят[smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (12-06-14 22:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: Thimotty   
Дата:   12-06-14 23:05

Абе заяждай се, митев, заяждай се, ама и сам знаеш, че в момента си измисляш и никой не е казал нищо за носене извън веригата. Ясен си!

А и това с веригите си е просто пример, как за някакви сравнително прости снимки професионалните фотографи се оплакват, че не искали да им ползват супер скъпите услуги. Изненадаааа, техниката с всеки ден поевтинява, а това е основната пречка, за хората с желание. Все повече и повече любители с прилична техника ще има!



Публикацията е редактирана (12-06-14 23:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: ss_sgp   
Дата:   12-06-14 23:18

няма да чета темата кой какво е писал, само споменавам, че във 'веригите' графичният дизайнер снима обикновенно в бяла палатка и с това се приключва снимането за промо брошурите.
Графичният дизайнер с помощта на този 'дивайз' ще направи доста по-добри снимки от "Thimotty" без да се налага да тифецва и без да се похарчат грешни 200лв [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: Thimotty   
Дата:   12-06-14 23:20

ss_sgp абсолютно съм съгласен с теб!

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: dimidumi   
Дата:   12-06-14 23:55

Момчета, номера е да вземеш тези 200 лв. и няколко пъти по 200 лв...а вие си снимайте за без пари, ако искате, това няма да повиши значително стандарта ви на живот, ако продължавате така да работите, сори...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: Thimotty   
Дата:   13-06-14 00:33

Дими, ето заради такова мислене професоналните фотографи няма да са търсени у нас.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: allyx   
Дата:   13-06-14 00:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: imitev   
Дата:   13-06-14 01:32


Това е много теоретично.

А клиентите в основната си част точно с приказки се убеждават и сваляне на звезди.

Кажи му истината в очите - никога няма да си поръча при теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: Thimotty   
Дата:   13-06-14 01:45

По голяма глупост няма!

@imitev съвсем искрено успех в бизнеса ти пожелавам! И да излъжеш повече клиенти ти пожелавам! И да се замогнеш повечко също! Не се бъзикам и няма ирония - всеки ден виждам много подобни хора!

Все пак виждам и други все още....за щастие!



Публикацията е редактирана (13-06-14 01:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: imitev   
Дата:   13-06-14 01:53

Аз не съм фотограф.

Едно нещо струва точно толкова, колкото успееш да му вземеш.

Аз мога да убедя клиента че струва 200 лв., ти можеш да успееш до 150, трети само 100. И тук не става дума за измама. Всеки си преценява сам - трябва ли аз и ти да го правим за 100, защото някой друг не е успял да убеди човека?

Като ви продават кола на старо цените варират с около 30% за идентични бройки, кой мислите че купува по скъпите? Сигурно глупаците нали [smilie8]

Ще поживеете и ще се научите...



Публикацията е редактирана (13-06-14 01:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: Thimotty   
Дата:   13-06-14 02:03

Е значи предното не се отнася за теб. Ако почнеш обаче, като професионален фотограф, да убеждаваш за няколко пъти по 30% разлика......

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: allyx   
Дата:   13-06-14 02:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: imitev   
Дата:   13-06-14 02:24


Хубаво - не се отнася за мен, но явно фотографите не се включват в бизнес системата на свободния пазар.

Как преценяваш кой колко пари да иска за някакви кадри? Да не би да има ценоразпис някъде за 10-15 лева на кадър...

Аз правя фоторепродукции с цел последващ офсетов печат. Имам опит и знания. Това е проста техническа работа. За има няма 5 години и си готов научен... Кой ще ми каже колко пари да искам за кадър?

Естествено, че на един клиент ще му взема 10 (ако не може, не е склонен и т.н. няма пари, ако искам да му покажа, че мога да го направя, ако ми е приятел, ако съм станал в добро разположение на духа) при условие че имам свободно време и нямам други задачи, на друг ще му взема 20, ако успея да го убедя да ми ги даде. Това за една и съща услуга. Това е братче дивия капитализъм.

Естествено че има значение дали снимките са за село долно нанагорнище, софия, ню йорк и т.н.

По магазините стоките са с различни цени - те също ли са измамници?

Измама се нарича, когато се уговорите за нещо и не го направиш според уговорката. Иначе казано - измамиш, излъжеш, изментиш, завлечеш... Това важи и за двете страни...

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: Thimotty   
Дата:   13-06-14 02:33

Али, точно това имам предвид и аз. Има хора, които всимат много по евтино, пазара има търсене за много по-ниски цени. Тука професионалистите обаче смятат всички, които не им дават парите, които смятат, че заслужават, за идиоти. Още по големи идиоти са тези, които си посволят да спорят с тях. И щом не искаш парите, които и те искат ти си най-големия идиот и освен това няма как да си професионалист. Да покажат професионализъм обаче нещо хич ги няма, особено в тая тема. Аз пък не виждам нищо лошо в това, един идиот, като мен, да си им го гаже, каквото мисли по въпроса.

imitev и ако утре се появи технология, позволяваща на хората много по лесно да правят каквото правиш и ти, дали ще наричаш тези, които го правят на по ниски цени идиоти, или ще опиташ някак да се вместиш в новия модел с новите цени?

Измама се нарича и когато вземеш за нещо много повече, отколкото струва реално. Провери ако не вярваш! Ето ти един пример - 50% от парите отиват за комисионни.



Публикацията е редактирана (13-06-14 02:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: imitev   
Дата:   13-06-14 02:46


Тимъти - братчет те навсякъде ти вземат повече от колкото струват нещата реално. И в Кауфланд, и в Техномаркет, и на бензиностанцията. Ти как я мислиш тази работа [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Или си мислиш че като правят намаления на цените големите вериги не печелят от стоката? Или че дилърът на автомобили губи пари като продава колите на склад с 2-3 000 лева по-евтино от тези за които се чака?

Като дойдат новите технологии бизнесът със старите умира - за справка фабриките за хартия произвеждат все по-малко и по-малко... С новите дисплеи за билбордове все повече намалява нуждата от печат върху винил.

Автомобилният и самолетният транспорт затриват корабните превози.

Такъв е живота. Или се променяш или изчезваш.

Само че ти постепенно сменяш темата...

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: allyx   
Дата:   13-06-14 02:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: nomadsl   
Дата:   13-06-14 09:02

Философските теми са интересни, дори много по-интересни от "технологиите" по покупкопродажбата на стоки. Както и навсякъде, където в простите и непрости човешки дела се намеси комерса - материята става суха и бездушна. Не случайно Христос е изгонил търговците от Храма.

Но тук разговорът бе за къде по-семпли неща. За приемлива степен на баланс между различни групи стопански активности. Защото фотографията не е само и винаги изкуство - в болшинството си дейности тя е занаятчийство. Някъде по-умело, някъде - не.

Степените на "дискомфорт" сред хората живеещи с фотография са формирани от различни причини. За едни те са породени от масовото навлизане на нови технологии, които безкрайно опростяват дейности, за които преди са се изисквали технологични познания и умения. За други това е липсата на платежоспособна клиентела с афинитет към тези фотографски продукти, които имат претенцията да носят артистизъм, креативност и изкуство. Но в такъв период се намираме - по върховете на пирамидата се настаняват участници с незавиден културен статус. Винаги е така, когато има разместване на социалните пластове. Изкуството е силно и конвертабилно, когато има улягане, рафиниране и декаданс.

Но това не пречи и днес да се постигне задоволителен баланс между интересите. Не казвам това да се изгради чрез някакви форми на картелизация, а посредством приемане на относително единни стандарти за средно претеглени разходи. И спазването им от участниците.

Това се постига с внимателна разяснителна работа с лек хумор и постоянство. На клиенти, които имат "пестелив" характер и се опитват да минимизират нещата аз казвам: На примерно "ще ти платя бензина", отговарям че само с бензин не става, трябва и автомобил. Освен това, фактът че съм на терен не премахва и издръжката на офиса. Добавя се цената за амортизация на техника и прочие.

За да не си мислят фотографите, че са единствените ощетени ще дам един пример от часовникарството. Наблизо до къщата ми има часовникарско ателие. С много добър часовникар. Услугата почистване на механизъм на часовник варира от 80 до 150 лв. И на мен ми изглеждаше "овърпрайсед". Става въпрос за истински хубави ръчнопроизведени часовници. Часовникарят много пъти ми е споменавал как клиенти се пазарят, а някои направо си тръгват след като не постигнат цена от примерно 50 лв.... Веднъж дадох един мой часовник на такова почистване. И часовникарят спечели уважението ми. Става въпрос за една среден клас Омега, но да видиш как се разглобяват всичките и няколкостотин части, как се мият във вани с разтворител с ултразвук за да се премахнат остатъците от втвърдено старо масло и неизбежните микроабразивни частици, как се сушат на фини скари с топъл въздух и цялата тази работа се прави с ковьози, за да няма достъп на атмосферен въздух, носещ прах. И накрая финият монтаж и настройка всички тези няколкостотин части да се превърнат отново в часовник.... А това отнема около ден и половина, два и изисква много умения и познание.

Часовникарят е коментирал в разговор, че има хора, които са си съпипвали скъпи часовници от по пет, десет и повече хиляди евро, защото не искат да правят разходи по елементарана и задължителна подръжка на тези изключително фини машини. И ги унищожават така. Реално работят против своя интерес с елементарана икономия, защото искат да влязат само с единия крак на нивото на високия стандарт, без да пристъпят и другия крак - стандарта на подръжката. Парвенющина или какво, но ви е познато нали? А тези сто, сто и петдесет лева, които тази услуга струва тук са едни 300 - 500 евро в Европа. Във фотографията не е ли същото. Не искат ли някои да продават продукт за хиляди евра с изображения за "25 лв"?
Пътят към баланса предстои.
По-горе Тимоти казва: "Та следва въпросът - как да разпознаем професионалния фотограф, щом нивото му автоматично пада, като не му плащат достатъчно?"

Реално и сега всеки получава точно за колкото е платил. В магазина за Мерцедес е същото - дали ще платиш за А, В, С, Е, S или Майбах, ще получиш съответно А, В, С и т. н. И при часовникаря е същото. На въпроса как прави нещо за 150 лв, което "струва" 300 -500 евро... той отвръща: " По-бързо и малко по-небрежно. Слагам по-евтино масло и неоригинални уплътнения... Е, ако си платят адекватно, правя нещата както трябва." ???



Публикацията е редактирана (13-06-14 09:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: Tenebrus   
Дата:   13-06-14 11:02

Е защо не ръкопляскате? [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Търси се...фотограф за гр. Пловдив
Автор: dimidumi   
Дата:   13-06-14 15:04

nomadsl написа:


> Реално и сега всеки получава точно
> за колкото е платил.

nomadsl [smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »