Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Canon 600D или Nikon D5100
Автор: HsS777   
Дата:   09-06-14 00:19

Здравейте на всички :)
Бих искал да ви помоля да ми ударите едно рамо за избора ми на първия ми DSLR. Нямам абсолютно никакъв опит с подобен вид техника, за това се обръщам към вас професионалистите, за да ми дадете правилна насока на това мое начинание. Бюджета който съм определил е около 900 лева, като на първо време ще снимам с китовия обектив, докато свикна с апарата, след което ще се оборудвам и с по-добри обективи, надявам се отново с ваша помощ. Всъщност не държа избора да е точно измежду тези два модела, но от това което четох, останах с впечатлението, че за тези пари, това е най-доброто което бих могъл да купя, така че дори да предложите нещо различно, ще ви послушам.
И сега към най-важната част, за какво ще използвам фотоапарата. Любител съм на нощните снимки, така че държа да мога да правя такива с добро качество (дори и с друг обектив, който бих закупил допълнително), пейзажни снимки, макро (на което не държа особено, колкото другите две неща) и портретни.
Ще съм ви безкрайно благодарен, ако ми помогнете с избора! :) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: kvakioh   
Дата:   09-06-14 01:00

Канонът.
Или безогледален Сони А3000 и 2 обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: tttodorov   
Дата:   09-06-14 01:01

и двата апарата са в един клас , главното предимство на канона е че може да ползваш по старите обективи :)
HsS777 написа:

> Здравейте на всички :)
> Бих искал да ви помоля да ми
> ударите едно рамо за избора ми на
> първия ми DSLR. Нямам абсолютно
> никакъв опит с подобен вид
> техника, за това се обръщам към вас
> професионалистите, за да ми дадете
> правилна насока на това мое
> начинание. Бюджета който съм
> определил е около 900 лева, като на
> първо време ще снимам с китовия
> обектив, докато свикна с апарата,
> след което ще се оборудвам и с
> по-добри обективи, надявам се
> отново с ваша помощ. Всъщност не
> държа избора да е точно измежду
> тези два модела, но от това което
> четох, останах с впечатлението, че
> за тези пари, това е най-доброто
> което бих могъл да купя, така че
> дори да предложите нещо различно,
> ще ви послушам.
> И сега към най-важната част, за
> какво ще използвам фотоапарата.
> Любител съм на нощните снимки,
> така че държа да мога да правя
> такива с добро качество (дори и с
> друг обектив, който бих закупил
> допълнително), пейзажни снимки,
> макро (на което не държа особено,
> колкото другите две неща) и
> портретни.
> Ще съм ви безкрайно благодарен,
> ако ми помогнете с избора! :) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: chrisnoch   
Дата:   09-06-14 04:48

Сони А58 е най-добрият избор за твоя бюджет (899 лв.). В сравнение с посочените от теб модели:
- По-добър сензор;
- По-добра автофокусна система;
- Вграден в тялото автофокусен мотор;
- Врадена в тялото стабилизация;
- OLED визьор с голяма детайлност и увеличение;
Канон и Никон не предлагат нищо по-добро за тези пари.
Болшинството в този форум са виждали Сони само на картинка и пишат глупости. Не им обръщай внимание!

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Pavlov   
Дата:   09-06-14 08:03

"Автор: chrisnoch
Дата: 09-06-14 04:48
Сони А58 е най-добрият избор за твоя бюджет (899 лв.). В сравнение с посочените от теб модели:
- По-добър сензор;
- По-добра автофокусна система;
- Вграден в тялото автофокусен мотор;
- Врадена в тялото стабилизация;
- OLED визьор с голяма детайлност и увеличение;
Канон и Никон не предлагат нищо по-добро за тези пари.
Болшинството в този форум са виждали Сони само на картинка и пишат глупости. Не им обръщай внимание!"

Ето ТОВА са пълни глупости! Не им обръщай внимание, chrisnoch e просто един вманиачен фен на Sony. Назубрил е рекламните им плакати, и го повтаря във всяка тема за избор на DSLR. Погледни снимките в профила му, и ще ти стане ясно, че всичките му "знания" идват от ровене в Интернет, а не от фотографска практика.
Най-важното, което трябва да разбереш е, че DSLR не е само фотоапарат, а система - от тяло, обективи, и други съвместими аксесоари. А в това отношение в момента в България Canon и Nikon предлагат най-голямо разнообразие. За Sony изборът е беден, те разчитат повече на разни "иновации", като полупрозрачни огледала, електронни визьори като в сапунерките, и др., които в крайна сметка се оказват неудачни, и пазарът ги отхвърля.
Снимал съм 2 години с Nikon D5100, мога да кажа само хубави неща за това тяло. Няма да сбъркаш, ако си го купиш, нищо, че вече излязоха неговите наследници. Те обаче са извън бюджета ти. Преди него имах и Canon 550D, който по принцип е същия като 600D, само няма въртящ се дисплей. И с двете тела могат да се правят снимките, които искаш, с достатъчно добро качество. Който и да вземеш, няма да сбъркаш.
Но имай предвид, че тяло с китов обектив е само началото. След това, с течение на времето, сигурно ще трябват още средства за допълнителни обективи и аксесоари. Защото и с китовия могат да се правят хубави снимки, но той е ограничен като възможности в много отношения.
Успех [smilie24] .

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: insofia.net   
Дата:   09-06-14 10:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: HsS777   
Дата:   09-06-14 10:24

Благодаря ви много за отговорите :) [beer]

Значи явно няма значение кое от двете тела ще избера. Що се касае до обективите и аксесоарите, това си го имам впредвид. Знам че за всеки по-хубав обектив ще трябва да дам горе долу толкова, колкото струва тялото, но това няма да е проблем, все пак качеството си има цена, а удоволствието след това е безценно :)
С китака ще карам докато поразуча апарата и след това вече ще започна да се оборудвам с по-добри.
Покупката може би няма да е много скоро, след месец-два, а когато се понауча да снимам, ще се включа по-активно във форума. За сега дори и аматьор не мога да се нарека, за това само чета и разглеждам вашите снимки, между които има големи шедьоври (bow)!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: quazimodo   
Дата:   09-06-14 10:30

Да не се приема като изказване на crisnoch[smilie5], но в момента май само за Канон има Magik Lantern, чието инсталиране дава доста предимства спрямо Д5100.


Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: BonoVox   
Дата:   09-06-14 10:37

В диапазона до 900 лева, Sony A58 e абсолютен хегемон! Точка!

А и се замисли, авторе на темата, какво си купуваш: 1) надписа на апарата или 2) повече екстри, функции и възможности, които при А58 са безапелационно повече от конкуренцията в класа си



Публикацията е редактирана (09-06-14 10:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: fraction   
Дата:   09-06-14 11:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: jivkojj   
Дата:   09-06-14 11:56

За ДСЛР Никон или Цанон. Сони за видеокамера или безогледалка, като последното с някои уговорки.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: daniil-k   
Дата:   09-06-14 12:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: kvakioh   
Дата:   09-06-14 12:39

Не всеки си хвали техниката, ами всеки хвали каквото е пробвал. Дотук имаше изказване само от 1 човек, който може реално и с опит да покаже, и за трите марки.
Може и безогледалния Сони А3000, както вече го казах. Евтин е, има предимството за 900лв с два обектива, които са предостатъчно като за начало 1-2 години да не се взима нищо повече. Единствено бих отбелязал големия недостатък на слабите батерии.
ГледАх го най-накрая и този А58...електронен визьор- недотам премислен, счупени менюта. Като картинка е ОК, повечко в RAW варианта на Сони трябва да се ползва. Прилично добро високо ИСО.
Канон 600Д...има си кусурчета и той, както беше казано с помощния софтуер бива.
Никонът- недостатъкът му е ръчното ползване (фокусиране) на по-евтини и все още достатъчно добри безмоторни обективи.
Каквото и да се вземе, да се чете упътването добре и да се четат книжки и подходящи списания.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: go6o_s   
Дата:   09-06-14 12:44

Съветвам те да си вземеш настоаро, да поснимаш малко и сам ще се ориентираш какво ти трябва. На мен ми подариха Канон 1100 Д, ведмага му купих обектив СИГМА 17-70/2.8-4 ОС, след това си пиоръчах от Щатите Канон 60 Д известно време снимах с него, впоследствие се появи нуждата от фулфрейм тяло и обективи ( сигмата не става), та сега съм с 60 Д и 6 Д. в момента усещам нужда от 50 мм твърд обектив на Канон, но този който става е на цена окло 3000 лв. Мисля, че Никон имат по-добри обективи в по ниския ценови диапазон. Ако сега трябваше да избирам първо тяло, най - вероятно щеше да е Никон 5100 настоаро или Д 700. Това е лично мое мнение.Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: fraction   
Дата:   09-06-14 12:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: go6o_s   
Дата:   09-06-14 12:57

Само внимавай, като избираш настаро да е читава бройка, най-добре с някой който разбира, да не вземеш да се откажеш от фотографията :)))

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: dimitar3   
Дата:   09-06-14 13:12

2ра употреба d5100 + китак и ще има пари за 50 1.8 или 35 1.8. Сигурен съм че ще се намерят оферти за д5100 на 10-20 хиляди кадъра с остатъчна гаранция и в отлично състояние.



Публикацията е редактирана (09-06-14 13:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: HsS777   
Дата:   09-06-14 13:20

По-скоро тялото бих го взел чисто ново, не ми се рискува да купувам втора ръка. Вече за обективите бих рискувал да взема използвани такива.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: izbyagal   
Дата:   09-06-14 13:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: allyx   
Дата:   09-06-14 13:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Sentel   
Дата:   09-06-14 14:06

izbyagal написа:

> Nikon D5100 ама нов и купен от магазин
> там където живееш, да го пробваш с
> макро или с портретен обектив, да
> видиш дали не му бяга фокуса. С
> китовия няма нищо да разбереш от
> пробата.

Това не работи ли?


Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: go6o_s   
Дата:   09-06-14 14:32

Абе аз от известно време гледам Сони А900 с цайс 135/1.8, имам наблюдения как се справя и да ви кажа уникален е при достатъчно светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: allyx   
Дата:   09-06-14 14:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: fraction   
Дата:   09-06-14 14:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: marves   
Дата:   09-06-14 14:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: fraction   
Дата:   09-06-14 14:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: allyx   
Дата:   09-06-14 15:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: fraction   
Дата:   09-06-14 15:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: quazimodo   
Дата:   09-06-14 15:23

И двете, fraction, и двете [smilie5]!!!


Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: nik4o79   
Дата:   09-06-14 15:28

HsS777 , Вземай един Canon 650D и си свиркай.[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: go6o_s   
Дата:   09-06-14 15:34

Allyx, човека не пипта само за Никон или Канон и какво изтъкваш 70-200/4, като не знаеш, какво ще снима, ако му трябва свестен 50 мм например, с бърз фокус, какво ще муи препоръчаш, между другото добре, че пуснаха 35/2 ИС, че стария е трагичен. Аз пък, ще му препоръчам ако се спре на Канон - 100/2, самоче да забрави да снима в стаята с него или със 70-200. С тоя 70-200 нестабилизиран, колко трябва да е според теб исото ако снима привечер от ръка. Аз му препоръчвам да си вземе тяло и 3 обектива, около 28мм, около 50 и около 100. Зумовете са хубави и удобни, но нито са светлосилни със светлосилните, а само скъпи със скъпите.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: izbyagal   
Дата:   09-06-14 15:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: allyx   
Дата:   09-06-14 15:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: go6o_s   
Дата:   09-06-14 15:44

allyx, да чета те :)))

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: go6o_s   
Дата:   09-06-14 15:51

Вижте това, сензора на никона е доста по напред в сравнение с тази матрица на канон, която не се представя добре в тъмните области ;) доказано е на полеви тест http://www.dxomark.com/Cameras/Canon/EOS-600D

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: allyx   
Дата:   09-06-14 15:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: HsS777   
Дата:   09-06-14 19:13

Аз мислих че ще ми помогнете, а вие ме объркахте още повече хахах :D
Майтапа на страна, аз знаех че едни ще държат за едното тяло, други за другото, а трети ще ми препоръчват нещо различно. Все пак всички мнения до тук са много полезни за мен, защото вече знам какви проблеми мога да очаквам и какво да гледам при покупката. Ще се радвам ако някой който притежава едно от двете тела, да качи някоя снимка в тъмното и някой пейзаж, или каквото намери за добре, за да мога да направя някаква разлика.
Някой ми предложи да си взема по-висок клас тяло. Наистина ми се иска и на мен, но нямам възможност за съжаление. Може би в един хубав ден, след някоя друга година, ще си купя и по-висок клас, но за сега толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: dimitar3   
Дата:   09-06-14 19:23

^Всяка една снимка в профила ми е с D5100. Пейзажа и нощната снимка са с китака, по-първите портрети са с 50 1.8 последните с 85 1.4

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: allyx   
Дата:   09-06-14 19:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Emoxide   
Дата:   09-06-14 19:53

Според мен събери за Nikon D5200 или Canon EOS 650D, не взимай по-старите тела.
Не ми се навлиза в подробности защо, довери ми се, тези които посочих си си струват разликата с предшествениците си.

Ако наистина ти се "свидят" повече пари, SONY a58 е по-добър пакет в 1 тяло. /според моя кратък 2-седмичен опит с D5100 и a58/

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Sentel   
Дата:   09-06-14 19:58

Nikon D5200 не си струва. Не ми се навлиза в подробности, D5300 - да, D5200 - не.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: simbon4o   
Дата:   09-06-14 20:19

Значи повечето постове са сякаш говорим за сапунерки с несменяеми обективи. Конкретно в ниския ценови клас канон са бедна на обективи система сравнени с никон. Има някакви наченки за промени на това, но за момента нищо. 70-200, който канонци слагат на всичко всъщност е ФФ обектив не за кропка.

Ако говорим за телата от заглавието на темата, никона е много по-добър. Като АФ не може да се сравняват изобщо. Аз бих избрал никона и да Д5100, по-новите предлагат по-големи файлове и по-добро видео... комуто са нужни да си купува.

Интервалометри и т.н. има в Д5ххх серията единственото предимство на канона е видеото с меджик лантерна, но и то не е за всеки.

Работата с ръчнофокусни обективи - да канона дава повече възможности, но ако ще се ползват предимно такива по-добре да се купи безогледалка - много повече възможности излизат там. И пак не е за всеки...

Липсата на мотор в тялото на Д5100 за мен не е проблем. Никон имат достатъчно обективи вече с мотор и не некупуваеми и по-добри от старите така че... това е минало. Не се сещам за един обектив, който да искам от безмоторните... особено при старт на система.
Примерно Д5000 със 50 1.8(новия) е по-евтина комбинация от
Д90 със 50 1.8(стария) и първата комбинация ще снима по-добре и ще е по-евтина...
Ако целта е да се правим на ПРО-та и да слагаме грипове и сенници и тялото да изглежда голямо и да тежи да..., но аз лично си купих началото на месеца Д5000 и съм си много доволен от това тяло предвид, колко е евтино и старо.

ПС никоните дето уж нямат калибрация на фокуса включително моя Д5000 се оказа, че имат и то много лесна с малко разглобяване. На канон 600д, май с лантерна може да му се влияе по този показател, но е свързано с хабене на батерии, забиви и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: allyx   
Дата:   09-06-14 20:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: nevermess   
Дата:   09-06-14 20:54

Предвид факта, че телата са евтини Никон предлага 35 1.8, 50 1.8, 50 1.4 на уникална цена. При сонито определено бих предпочел Некс пред А58.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: go6o_s   
Дата:   09-06-14 21:15

Автофокусната система на Никон 5100 е по-добра, държи по-високо исо, матрицата се представя по-добре в тъмните области и има повече динамика. Аз имам Канон 60 Д и 6 Д. Аз съм за Никона.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: mlubomirov   
Дата:   09-06-14 21:56

Я си вземи този, който ти харесва. Аз бих си взел Канона. Може би, защото като говорите за цени и обективи са доста по ефффтини от "боклуците", които вземам за Фуджи. Канона си е доста убав фотоапарат и по моя мироглед си е доста по-добър от Никона. Изборът на система по някога зависи от финансовите възможности и компромисите с нея. Тъй че гледай освен голи тела, търси и това, в което ще инвестираш като обективи, светкавици, списъци и.... Да пийна бира....

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: simbon4o   
Дата:   09-06-14 22:21

70-200 е обектив за ФФ понеже на кропка си е изцяло дълго варио, а на ФФ идва тамън за репортажно варио. НЕ съм казал, че не става на кропка, но кропския вариант е нещо като 50-135 2.8, което го няма на никон и канон. Има токина и сигма 50-150 2.8, която е брутална и много по-удобна за кропка като диапазон.

Но това са скъпи обективи. Говорим за хиляда+ лв. В диапазона под 1000лв канон има какво - няколко китака и от скоро 10-18 за 300$, който не е лош. Но отсъстват обективи като 28 1.8 под 1000лв, 35 1.8 под 300лв, 50 1.8(канонския не го броя понеже е най-слабата 50ка сред всички системи) под 300лв, 85 1.8 и двете системи си имат, но никонската има и нов подобрен отново под 1000лв.
18-105 - чуден зуум под 350лв втора ръка, колко струва канонския 18-135 СТМ и по-добър ли е след 55мм?

Освен това, който не е снимал с двете тела не може да каже кое е по-добро като АФ, а аз съм и мога да кажа, че 600д е по-зле с доста. Никончето просто си снимаш и забравяш, а с канона централната точка горе долу работи, останалите са... и следящия фокус при канон става чак в 70д.

Като шум са кантар, но ако объркаш експонацията и се наложи да светнеш снимката от роу канона ще издиша много спрямо никона. Това се случва лесно с 600д.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: allyx   
Дата:   09-06-14 22:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Daniel_P   
Дата:   09-06-14 22:38

HsS777 -- Здрасти! И двете тела който си избрал са достатачно добри за старт и нещата който искаш да снимаш! Аз имам оферта за теб, имам Никон Д5200 който мисля да продавам скоро, защото съм решил да минавам на ФХ! Аз живея в чужбина но се пребирам след месец за седмица и мога да не го пускам за продаване тук и да ти го донеса в бг. Ще го дам на добра цена. Апарата е на 10месеца без драскотина, много съм го вардил има скрин протектор и не е снимано много с него около 6-8 хиляди снимки което е нищо!!! Апарата го продавам с китовия обектив 18-55 ВР+ сеник! Всичко е вардено и е като ново с оргиналната кутия! Цената която мога да ти предложа е 800лв. Ако решиш нещо пиши ми на лично. [shtrak] Ако не успех и само добри кадри!!! [smile] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: go6o_s   
Дата:   09-06-14 23:37

simbon4o, евала със всичко съм съгласен и точно това имах впредвид. Мн точно казано.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: chrisnoch   
Дата:   10-06-14 06:14

HsS777,
Нали те предупредих?!
Тук повечето "дървени философи" са болни фенове на Канон и Никон. Щом някой се "осмели" да спомене Сони, всички гракват в един глас: "Анатема!". Всъщност повечето от тези пишман фотографи никога не са пипали техника на Сони, но са зомбирани от "крилатата фраза", че професионалистите снимат само с Канон и Никон. Тези същите имат съвсем скромен практически опит (меко казано!), но за сметка на това имат още по-скромни теоретични познания. Те нямат смислени аргументи, но пък пишат с ужасяващи правописни грешки.
Аз снимам от 40 години. Не съм професионален фотограф, но професията ми е тясно свързана с всякакви изображения. Използвал съм снимачна техника от всички фирми, за които можеш да се сетиш, и от още поне толкова, за които никога не си чувал. Към днешна дата снимам с Канон, Панасоник и Сони. Утре сигурно ще снимам с нещо друго.
Моят съвет е: не вярвай на форумните дъдорковци! Те нямат нито знанията, нито опита да формулират смислено мнение. По-добре прочети няколко професионални ревюта, публикувани в авторитетни сайтове. Например това:
http://www.imaging-resource.com/PRODS/sony-a58/sony-a58A.HTM

Форумните тролове не вярват на такива ревюта, те си знаят своето. Ревютата били "платени", а троловете - "обективни". Хайде холан! Троловете не могат един смислен тест да спретнат, камо ли нещо достоверно да измерят, но (ти да видиш!) имали "личен опит"! Все едно ревютата в Интернет се пишат от хора, които нямат никакъв!

Pavlov,
quazimodo,
allyx,
fraction,
Личните нападки НЕ ви правят чест! Моля придържайте се към установените норми на общуване! Мога да ви отговоря аргументирано, но не ми се занимава с глупости!

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: localhost   
Дата:   10-06-14 07:35

Да не навлизам в спор кое е по-хубаво че темата отлетя, но ето ти няколко 'опорни точки' при избора:

1. какви системи имат приятелите ти? какви обективи можеш да вземаш от тях да тестваш?
2. проучи какви обективи имат съответните системи (SONY/Canon/Nikon) и кои от тях би ползвал. Също така и колко пари струват :)
Лесно е да кажеш - ами цайс правят за SONY супер стъкла. Ами цената?
3. провери в пазара/базара колко струват обективите с които смяташ да снимаш и дали се намират лесно? т.е. има ли голямо предлагане.
4. отиди до някой от магазините за фототехника и изпробвай телата които си си харесал. Виж как стоят в ръката ти и т.н.

А ако можеш вземи си някое тяло/обектив под наем за 1 седмица и сам ще се увериш дали това е за теб.

успех с избора [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: fraction   
Дата:   10-06-14 08:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: simbon4o   
Дата:   10-06-14 08:06

chrisnoch
Сонито, което така настървено буташ е най-нисък клас камера, толкова нисък, че чак байонета му е от пластмаса.
Ето кратко ревю сравнение с други модели на други марки.
http://www.dpreview.com/articles/7526513643/consumer-slr-camera-roundup-2013/5

Това, което не ми допада в камерата е байонета, слабия за времето си дисплей - само 460000 пиксела, бавните реакции.
Като система, сони е за предпочитане спрямо канон в нисия ценови диапазон. Като тяло А58 е по-добро от 600Д(като фокус и мерене на светлина, шум), но спрямо Д5100 не бих го предпочел.
Вградения мотор не го прави по-привлекателно понеже това е отживелица и едно излишно стъргане като звук докато фокусираш. Другия минус на тези мотори е слабия следящ фокус - никога не могат да са толкова прецизни и неуморни като моторите в обективите.
Вградената стабилизация е горе долу хубаво нещо, но не манна небесна понеже реално плюс ще има при по-дълги обективи.

localhost [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Pavlov   
Дата:   10-06-14 08:54

chrisnoch,
"Болни фенове на Canon и Nikon" има само в твоето съзнание. За пореден път изсипваш една купчина простотии във форума.
Нямам нищо против Sony, или която и да е друга марка. Имам си любима - Panasonic, но тъй като не произвеждат DSLR-и, снимам с Canon и Nikon. Много уважавам и Pentax, регистрацията ми във форума им е отпреди тази на simbon4о [smile] , въпреки, че така или иначе не успях да стана собственик на такъв. За момента планирам следващият ми фотоапарат да е Sony - нещо от рода на А6000, за да си ползвам ръчнофокусните обективи.
Sony имат и добрите си постижения. А580 на времето си беше много конкурентно направена камера, да не говорим за А900. Но SLT-то като технология е една голяма недомислица. От една страна - взимат ти оптичния визьор, и ти напъхват електронно екранче до окото, с нереални цветове и дразнещи трептения. От друга страна - за да го постигнат това, отнемат част от светлината, предназначена за сензора. и това влошава показанията му. Като толкова харесваш тестове - ето какво казват по въпроса от DxO Mark:


http://picbg.net/u/29353/40576/766595.jpg



Забележи - иначе качественият сензор на Sony, съизмерим с този на D5100, по отношение на шума пада на нивото на Canon 1100D - най-ниският им клас.
А за обективите? Вярно, намират се. Само че защо в друг компетентен сайт за тестове - photozone.de, постоянно се оплакват от изработката им? В много от ревютата пишат за проблеми, и че резултатите са валидни само ако попаднем на добра бройка. Това не е добре. Вярно, има и Zeiss-ове, но те не са за всеки.

И на твое място не бих се хвалил, че снимаш от 40 години. Ако наистина е така, и все пак за толкова години не си направил нищо свястно, което да покажеш - значи си пълен, непоправим некадърник. Има момчета, които за година-две постигат повече. Засрами се (ако можеш).
Не се хаби да ми отговаряш [smile] , няма да ти отговоря. Времето е хубаво, взимам си апарата, и отивам да снимам. Пожелавам същото и на теб.


Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: kvakioh   
Дата:   10-06-14 09:01

Който крещи, че знае, но не му се занимава с "глупости" да убеди както трябва, а може реално, не заслужава голямо внимание. Даже обида не заслужава, защото си е затънал в блатото отдавна.
Аз лично не съм фен на нищо, освен на апарат с визьор.
И според мен този Сони А3000 не е лоша идея, въпреки предимствата на Канона и Никона. Голям е почти като двата други, и цената му е доста добра.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Mogila   
Дата:   10-06-14 11:13

Автор: Pavlov
Дата: 09-06-14 08:03

Ето ТОВА са пълни глупости! Не им обръщай внимание, chrisnoch e просто един вманиачен фен на Sony. Назубрил е рекламните им плакати, и го повтаря във всяка тема за избор на DSLR. Погледни снимките в профила му


Ами да погледне и твоите тогава.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: fraction   
Дата:   10-06-14 11:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: ishootraw   
Дата:   10-06-14 11:58

Снимам с Nikon D5100 + 50mm 1.8 и 35мм 1.8 и съм много доволен за моите нужди. Добър съвет е да вземеш тяло втора употреба и да инвестираш в добри обективи, според това какво ще снимаш. Иначе D5100 прави доста прилични снимки дори и при ниска осветеност (с обективите по-горе). Сензорът му е от по-високия клас тяло Д7000. Добър баланс между цена и качество.

Накратко бих препоръчал тялото на хора, които купуват първи dslr за посочения бюджет и имат планове да се развиват.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: kvakioh   
Дата:   10-06-14 11:58

Няма такива болни фенове на Канон и Никон, просто са изключително много и различни мнения може да се дадат. Много малко са хората тук, които истински държат на техниката да е определена марка. Има може би само 1, който се бори за Сони, реално, купува, пробва, гледа, знае, може и това е hotsnail. Въпреки тотално грешното му изказване, че много хора с Олимпуси и Пентакси не влизат тук, заради такива теми като тази.
Да, Никонът има няколко добри евтини обективи, това му е предимството. Отстъпва, че не може доста от по-старите обективи да му се сложат, т.е фокусира ръчно само с тях.
Канонът може да се нагоди по-лесно с 2, макс 3 обектива да е приятно добра система. Със софтуера Magic Lantern става по-добър.
Сонито А58, за 3-4 часа допир, казах си го. Дори не видях, че е пластмасов байонета. Абе, прави доста добри снимки с 16-50/2.8 Сонито. Но да са RAW. Електронния визьор е далеч от А77, дори и да ми докажете, че са същите.
Каквото и да се вземе, обективите както винаги са много по-важни. И при трите марки мисля с 2 обектива и 1-2 аксесоара стават нещата прилични.
И да не го обръщаме на лични неща толкова. Всъщност те са строго лични, защото ако не бяха, chrisnoch щеше да пише ревюта само и да не влиза тук поради своето тщестлавие или високомерие или големи знания, което не го прави. Точно обратното- има поне 10, дори 20 теми, в които влиза нарочно, и се говори само, САМО за тела Никон и/или Канон и той нарочно бута нещата към Сони. Което показва тенденциозност и груба намеса с цел единствено дразги. Ако да беше толкова вежлив, услужлив,приятен и загрижен някои "недорасли и незнаещи" да не пречат на "истинския избор", да беше написал строго технически и след това лично и ясно, красиво за тоя А58 велик и най-топ апарат. Защо, как, с какво, е по-добър. Пък той изсипва на начинаещия и за пръв път купуващ апарат човек ревюта...Само ще се пулят хората за какво става дума, затова питат тук, лично мнение, идеи, усещания даже, технически данни РАЗЯСНЕНИ, а не натрапени гадно и с отхвърляне на всичко друго. Не става само с наднормени кила, задух от ярост и нощно щракане по клавиатурата. Особено пък след определена възраст, която предполага бързи и ненадейни здравословни проблеми. И не го казвам с някакви си лоши намерения или мисли, това се вижда, не само от мен. Просто само аз го пиша директно.
Техниката в доста случаи става лична, тоест няма как дори от лично ревю в топ страница да се разберат някои неща. Трябва си тест на място. Дреме ми, че някой си чичка, спонсориран яката от марка някаква си правел добрите снимки. Хората искат да правят по-добри.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: bepa   
Дата:   10-06-14 12:20

Аз не съм достатъчно компетентна като другите потребители писали тук, но от личен опит ще споделя виждането ми за Nikon D5200, което се приближава доста до 5100.
От 7 месеца имам 5200 и имам почти 10хил кадъра вече. Взех си Nikkor 18-105мм и Nikkor 35мм 1.8G, с UV филтри, като за 18-105 си взех и CPL. Използвам апарата за любителски цели. От известно време чета по форуми и се ослушвам за широк обектив 11 или 12 мм, също се чудя дали да продам това 5200 и да си взема 7100, но за момента само чета и снимам с моя. Едно от нещата, което почва вече да ми липсва в това 5200 е, че няма мотор и както искам да взема друг обектив то трябва да дам повечко пари, другото е изнесените бутони - те са доста малко сравнение със 7000 и 7100 и за бързо снимане на портрети понякога се моташ, докато влезнеш в менюто да промениш - този минус може да се компенсира донякъде с допълнителна настройка на вече съществуващите бутони.
Ако използваш апарата като мен любителски, то каквото и да вземеш от споменатите два ще ти е достатъчно, въпроса е след това с обективите, какво си се ориентирал да снимаш - дали искаш широк обектив, зуум, боке и т.н. НО винаги след като вземеш нещо искаш повече и повече. Разгледай снимки в профилите на хората, виж с какво снимат, пиши им директно на тях и ги питай.
Успех с покупката и не забравяй да се върнеш да споделиш :)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Pavlov   
Дата:   10-06-14 13:35

Автор: Mogila
Дата: 10-06-14 11:13
Ами да погледне и твоите тогава.

Да, нека ги погледне [smile] . Нали затова съм ги сложил там.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Mogila   
Дата:   10-06-14 13:38

И ако твоите снимки бяха направени със Сони а58 мислиш ли, че щяха да са с по-лошо качество?

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: allyx   
Дата:   10-06-14 13:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: marves   
Дата:   10-06-14 13:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: fraction   
Дата:   10-06-14 13:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Mogila   
Дата:   10-06-14 13:59

fraction Аз пък си взех и то по няколко различни апарата от Сони, Канон и Никон и не ми трябваше много време да разбера, че марката е абсолютно безразлична. Каквото и да вземеш за дадена цена е все тая!

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Pavlov   
Дата:   10-06-14 14:22

Автор: Mogila
Дата: 10-06-14 13:59
... не ми трябваше много време да разбера, че марката е абсолютно безразлична. Каквото и да вземеш за дадена цена е все тая!

Съгласен [smilie24] . Обясни го на chrisnoch, ако можеш!

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: chrisnoch   
Дата:   10-06-14 14:37

kvakioh,
За пореден път те предупреждавам да не пишеш измислици за мен! Нито съм тщеславен, нито високомерен, нито съм с наднормено тегло, нито възрастта ми предполага "бързи и ненадейни здравословни проблеми"! Последното как не те беше срам да го напишеш - никой не е застрахован, независимо от възрастта си! Явно си душевно осакатен, щом ми пожелаваш болест!
Апропо, всичко това какво общо има с фотографията? [smilie11]
Защо си въобразяваш, че след 3-4 часа "допир", можеш точно ТИ да оцениш някакъв фотоапарат по-вярно от професионалисти, които са го тествали в продължение на 3-4 седмици?! Наистина ти завиждам за самочувствието! Аз не мога да се похваля с такова - нищо че ти ме определяш като "тщеславен" и "високомерен"!
Я да видим какво "смислено" си написал в тази тема - като изключим глупавите нападки срещу мен:
kvakioh: "И според мен този Сони А3000 не е лоша идея, въпреки предимствата на Канона и Никона."
- Какви предимства? Кой да каже?
Аз съм писал съвсем точно за А58:
- По-добър сензор;
- По-добра автофокусна система;
- Вграден в тялото автофокусен мотор;
- Врадена в тялото стабилизация;
- OLED визьор с голяма детайлност и увеличение;
(Извинявам се за автоцитата!)
Ти какво си написал? Нищо!
Апропо, точно А3000 е с най-лошия електронен визьор в цялата линия тела на Сони. Дали не си противоречиш със следващия си коментар?


kvakioh: "Сонито А58, за 3-4 часа допир, казах си го. Дори не видях, че е пластмасов байонета. Абе, прави доста добри снимки с 16-50/2.8 Сонито. Но да са RAW. Електронния визьор е далеч от А77, дори и да ми докажете, че са същите."
Като не си видял, че байонета е "пластмасов", какво си видял??? И как точно прецени, че електронният визьор е "далеч от А77"???
Апропо, точно JPEG обработката на Sony А58 е една от най-силните му страни. Изобщо не може да се сравнява с мърлявия JPEG на Canon 600D или Nikon D5100!


Както виждаш, ква-ква, не си казал почти нищо конкретно! А това, което си казал, е по аматьорски елементарно и повърностно! Къде се пънеш да се мериш с професионални ревюта??? [smilie23] [smilie23] [smilie23]


Pavlov,
Хубаво е, че имаш мнение! Само че колко струва то, след като практическия ти опит е минимален, а теоретичните ти познания - никакви? [smilie23]
Ще си позволя да те цитирам:
Pavlov: "Но SLT-то като технология е една голяма недомислица. От една страна - взимат ти оптичния визьор, и ти напъхват електронно екранче до окото, с нереални цветове и дразнещи трептения. От друга страна - за да го постигнат това, отнемат част от светлината, предназначена за сензора. и това влошава показанията му."
- Електронният визьор има и предимства пред оптичния, не само недостатъци. Особено когато се сравнява с мижавите тунелни пентаогледални визьори на нискобюджетните канони и никони! Електронният визьор позволява преглед на менюто и всякакви настройки, визуализация на всички параметри + хистограма в реално време + виртуален нивелир по две оси + онагледяване на промените в реално време + преглоед на заснентите кадри + ... Тази функционалност е недостъпна за оптичните визьори.
Тестовете на DxO показват данни, които не са никаква новост и Сони не ги крият - че полупрозрачното огледало намалява с 1/3 интензитета на светлината, която достига до сензора. Това е недостатък в едно отношение, но предимство в много други: огледалото не "хлопа" и не създава механични трептения, които намаляват резкостта на снимките; фазовият фокус работи много по-точно, защото е активен през цялото време, а не само когато огледалото е спуснато; фазовият автофокус работи и във видео режим; и т.н. и т.н.
Sony A58 е камера, която работи изцяло в Live View режим, поради което не страда от глупавите ограничения, присъщи на традиционните DSLR - например невъзможността на Nikon D5100/200/300 да контролира блендата в Live View.


Pavlov: "Забележи - иначе качественият сензор на Sony, съизмерим с този на D5100, по отношение на шума пада на нивото на Canon 1100D - най-ниският им клас."
- Случайно да си забелязал, че Sony A58 е най-ниският клас, предлаган от "четирибуквената фирма"?

Pavlov: "И на твое място не бих се хвалил, че снимаш от 40 години. Ако наистина е така, и все пак за толкова години не си направил нищо свястно, което да покажеш - значи си пълен, непоправим некадърник."
- Аз НЕ показвам снимки в този сайт. Това е въпрос на личен избор - борбата за рейтинг НЕ ме интересува. Означава ли това, че аз не съм компетентен???
Честно казано, ако снимах некадърно като теб, щях да си продам всичката техника, да се одтегля на самотен остров и никога да не дръзвам да си покажа носа пред "белите хора", камо ли да пиша във фотографски форум!


Толкова засега, че нямам време за повече!

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: allyx   
Дата:   10-06-14 14:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: kvakioh   
Дата:   10-06-14 14:57

Изобщо, само зъбене точно на определени хора и пак не каза нищо. Само лични нападки...Особено пък как ми криви думите, че съм му пожелавал нещо лошо, дебил! Като си недоволен Ицка, не пиши изобщо, никога не си бил полезен и няма как да си!
Сонито масово го тикат надолу в jpeg, дори не четеш каквото препоръчваш. Масово го определят като лош jpeg-а на високо ИСО и като цяло.
За А3000 може да има калпав електронен визьор, но цената и каквото има с него си заслужава парите. Един вид, количеството малко надминава качеството. Което не е зле.
А58 беше само с 16-50/2.8 като го пробвах, за чии х.й ми е да му махам обектива и да правя прах на сензора??? Ти кат си спец със старите Минолти и снимал сватбата на баба си, що не кажеш нещо повече от 5-те реда с по 2 думи за апарата. Само заучено от ревютата, плагиат! Дай поне 5 снимки с А58, сравнени с Канона и Никона лично от теб, да те видим! Голем мъж- 120 кила пред 15 инча мониторче!
И хлопа ти дъската, отдавна вече няма такива неща като шумно огледало. Нещата са премислени. Има дори звуково записани файлове колко е шумно огледалото и затвора на почти всеки апарат.
Безогледалните дори шумят повече като се снима с тях от 100Д Канон например в тих режим. Сонитата дори като се изключват пак захлопва затворът, говоря за некс 3 и 5 плочка. Канон 1Д марк1 от преди десетина години има тих режим, при който няма "хлопане", което е само в главата ти...
Докато всички не викнат срещу него, няма да спре. То бива наглост и тъпня, ама повече не може да бъде. Язък за познанията от преди години. Язък за възрастта, язък за злобата натрупана, за да изопачиш думите на хората към лошо...
И като препоръчваш професионални ревюта, защо няма един професионалист станал от твоите Сони маниащини, или нещо някой да е напреднал??? Или си само нагъл псевдо професионален спамер за точно определени теми във фото форум, които имат за цел не професионално, ами лично, начално снимане?
И какво ще спомогне едно кратко описание превод от професионално ревю от чужд сайт, един вид директно плагиатстване, пред лично мнение тук, от хора, ползвали техниката и при това цялата изброена? Каква стойност има ревю, писано от някой си спец, пред мнението на обикновените потребители тук? Дали си избираме всичко така в живота, от професионалисти? Едва ли...Нали затова е форума, да кажем нещо от себе си, а не да фъфлим, дразним и дебнем и хвърляме само чуждото про мнение?



Публикацията е редактирана (10-06-14 15:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: fraction   
Дата:   10-06-14 14:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Mogila   
Дата:   10-06-14 15:05

fraction каквато и система да градиш, снимките ти нямаше да са с по-различно качество от в момента. Е, просто щяха да имат по-хубави цветове ако градеше Сони система.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: jivkojj   
Дата:   10-06-14 15:05

Това, че няма огледало, не означава, че няма затвор. Например на А6000 затвора дрънчи почти колкото дъртия ми д90 и на това лекото телце с малък обектив, направо се усеща в ръката как "затваря".

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: marves   
Дата:   10-06-14 15:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Pavlov   
Дата:   10-06-14 15:13

Ако имаш предвид тази обява - не виждам да пише, че е в гаранция, или пък снимка на гаранционната карта.

Доп. Видях и друга обява за същия апарат, в която пише, че е гаранционен. На мен не ми допада този модел. Но ако ще го купувам - предпочитам го чисто нов за 580 лв.



Публикацията е редактирана (10-06-14 15:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Sentel   
Дата:   10-06-14 15:26

@chrisnoch

Спри се, бе човек. Тая злоба и агресия ще те погуби. Един факт не казваш, една снимка не показваш, показват ти факти от тестове и пак спориш. Каква е тази болна фенщина, не знам, но не е на хубаво.
Гаден е визьора на A58 (в началото ми беше в полезрението), матрицата на Никона е на Сони, не е по-лоша, напротив - доакзано страхотна е. Байонета дори е пластмасов на това Сони. То бива бива пестене, но чак пък толкова...
Екранът с мижава резолюция, с перде пред сензора...
И айде - да кажеш, че е хубав апаратът - добре, но ти ги изкара другите, че са пълни боклуци, което просто не кореспондира с истината.



Публикацията е редактирана (10-06-14 15:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: sathv   
Дата:   10-06-14 15:41

Абе тука още ли има почитатели на класическото лупащо огледало? Даже да го изтъкват като предимство. Сега с излизането на Oled визьорите с висока резолюция съвсем скоро ще иде окончателно в историята. /Барабар с Никон, Kanon малко по-късно/Вярно добра работа вършеше при лентовите тела, ама вече не ни е нужно. Заедно с него и полупрозрачното огледало. То е преходен елемент. Наред със Sony и Fuji и Oly правилно се ориентираха в обстановката и го игнорираха.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: kvakioh   
Дата:   10-06-14 15:44

Никой не напада Ицката заради това, че се меси, ами че го прави еднакво винаги, кратко и с крадени думи и определения, уж професионални, напада хората, че не разбирали, че не знаели или се хваща за думите им кой какво бил казал. Пък после се сърди като малко дете, че някой си бил казал накратко нещата и само повтаря чуждите думи и ги анализира "професионално". Или че му се дават определения...
И обективите са много важни, с 16-50/2.8 си е Ок Сонито като картина и острота, но струва пара. Обикновените китаци рядко работа като хората вършат, ако е 18-55 STM или новия VR2 18-55 на Никон са по-добре като картина, острота и фокусиране, дори като шум при работа(ако се задълбочим като Ицето професионалистО)от китачето на Сони.
Спирам дотук, мнението ми си го казах, лично, защото ако съм професионалист, нямаше да пиша тук, щях да съм си купил Фото Форум и да забраня да Ицко да блъска само празни думи и единствено чужди мнения (само с 1-2 снимки във профила и голия стар опит във видеото, без нито една тема) във точно определени теми с цел дразги и голЕЕЕЕм "професионализъм"- гъзизъм с извинение към останалите пишещи тук. Точно професионалните ревюта ни правят снимките и изборът ни точен. Не и форумите.
И като за последно един гол, непрофесионален факт, но все пак факт и половина- Канон отбелязаха продадени 100 милиона обектива преди 2-3 дни, нещо, което Сони може би след 1000 години няма да постигне.



Публикацията е редактирана (10-06-14 15:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: allyx   
Дата:   10-06-14 15:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: sashinkata   
Дата:   10-06-14 16:23

До Авторът:
Аз съм абсолютен аматьор (дори и това не съм). Имам от 10 месеца Nikon D5100 с китовия обектив. Много ми помогна анимираното меню в началото да разбера кое за какво служи (докато не осъзнах, че само с картинки не става и прочетох ръководството). Като цяло съм много доволен от камерата. Според мен е идеална за човек навлизащ във фотографията. Хем не е много скъпа (ако се откажеш), хем си има повечето екстри, необходими за изучаването на тази наука. Няма да сбъркаш с този модел апарат.
Само да уточня, че нямам наблюдения върху други фотоапарати, освен сапунерките, които съм имам преди. Надявам се да съм помогнал, защото знам какво е да питаш за нещо и знаещите да си мерят... и да се заяждат един с друг.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Pavlov   
Дата:   10-06-14 16:27

Автор: chrisnoch
Дата: 10-06-14 14:37
"Честно казано, ако снимах некадърно като теб, щях да си продам всичката техника, да се одтегля на самотен остров и никога да не дръзвам да си покажа носа пред "белите хора", камо ли да пиша във фотографски форум!"

Неосъществената мечта на живота ми ... [smilie5] . Особено това, че ще съм далеч от Крисковци като теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: allyx   
Дата:   10-06-14 16:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: sathv   
Дата:   10-06-14 16:53

Allix много бързо ме погребваш. Мисля да живея повече от 2-3 години. И не съм роден в зората на чалгата, а много преди това. Още повече , че съм заклет рокаджия.
Явно тука се робува на марки /по специално канон и никон/. За едните как да е, ама за Никон? Та те нищо нямат създадено от тях. Обикновена пакетажна фирма. Вече и процесорите не са тяхни а ползват стандартни ARM ядра умело прикрити под звучното име Expeed. Друг пък се изхвърли, баш по хлапетийски с израза: Видите ли Canon имали продадени 1000000 обектива и Sony никога нямало да ги достигне. И какво? Като чуя Канон и трябва да застана мирно? Те и Sony, Philips, Hitachi, Grundig имаха продадени по много милиони телевизори, но всички прекратиха производството. Отделно въпроса в момента е не колко произвеждаш като бройка, а каква печалба получаваш от бройка. Защото примерно Цайс продават едно шприцвано диоптрично стъкло за очила на цена над 700 лева, а един обектив с десет стъкла, няколко мотора, жироскоп, електроника, тяло, че и ръчно юстиране струва пак толкоз. А кажете кой работи за печалба и кой за слава. Недейте робува на марки, само щото са били модерни преди. Не бъдете вие спонсори на закъсалите финансово японски старчета. Целта им е не да ви правят кефа, а да ви бръкнат дълбоко в джоба. Западняците се усетиха,че ги клатят и сума ти и фирми смятани за безмъртни са в историята.



Публикацията е редактирана (10-06-14 17:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: kvakioh   
Дата:   10-06-14 17:12

Фактите са си факти. Да, точно така, сто милиона, които дори Сони да продават на всички прехваления си гол сензор няма да достигнат.
Ето какво се получава. Не е от фенщина, просто пазар. Това се купува най-вече. Все едно някой да пита за Самсунг нещо тук...еми трима ще кажат нещо, един от тези трима ще даде реално лично мнение. И дотука.
Това със стоте милиона е директен отговор на господин "про" Ицето, който си мисли, че като изкопира 5 показателя назаем от известни сайтове без дори да каже откъде краде (не че нормалния човек не може да ги види), с които някой си апарат (без да гледа обективи и др, което си е цялата система), че всички ще се втурнат да го слушат и купуват.
И най-наглото е, че копира после и думите, казани от хората и ги преиначава и злобее над чуждото мнение, вместо да си впрегне професионалния уж акъл и с 15-20 реда, научно или със собствени думи, реално да каже защо. Ама да си отвори тема, да ги обясни както той иска- с думи сложни и цифри яки, и после накратко за хората, които влизат да гледат. А обидите, че били боклуци, ми купуват ги двете други марки, каквито и да са. Това, че има Сони форум, и там няма голям наплив на потребители и повече желаещи да си вземат от марката, също е показателно. Също е факт, че Канон и Никон форум няма, така че е напълно нормално тук да са масово с такава техника хората.
Бе да е жив и здрав, пък Сонитата ще са Ок и те. Само да не изкелефенчва какво казват другите.



Публикацията е редактирана (10-06-14 17:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: stown   
Дата:   10-06-14 18:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: allyx   
Дата:   10-06-14 19:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: HsS777   
Дата:   10-06-14 20:07

Аз (авторът) искам само да вметна, че следя постоянно темата и чета всичко, да не мислите че съм избягал някъде, но просто няма с какво да се включа и да напиша. Благодаря на всички, без изключение, които се включихте и споделихте мнението си, за мен то беше ценно. Въпреки дразгите ви (не се карайте така момчета, това място би трябвало да е за удоволствие) разбрах доста неща, които ще са ми полезни за крайното ми решение, а в момента все още не знам какво ще бъде то. :D

Автор: bepa
Дата: 10-06-14 12:20

Успех с покупката и не забравяй да се върнеш да споделиш :)


Благодаря. Както вече казах, след около 1-2 месеца най-вероятно ще осъществя покупката, но исках от сега да си изясня нещата и като дойде момента да съм готов, а не тогава да се чудя. За това подхванах малко по отрано темата. И разбира се че ще се върна. За мен този форум е едно бижу. Въпреки че не пиша, тъй като няма какво да кажа, го посещавам редовно и се радвам изключително много на шедьоврите които качвате (bow)!!! Когато започна да снимам и аз горе-долу добре, ще бъда малко по-активен. Задължително след като стана притежател на нещо, ще споделя и ще ви благодаря още веднъж :) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: simbon4o   
Дата:   10-06-14 20:57

Нe трябва да се карат ама на все едно са на процент :D, за някои от тях подозирам, че са ама не може всички да са. [smilie5] Успех в избора!

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: красис   
Дата:   10-06-14 21:18

Автореее ти хубаво пусна тая тема ама виж кво направи,ми че те още малко и на бой ще скочат[smilie18] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: HsS777   
Дата:   15-06-14 18:30

След дълго мислене, реших да си взема Никона. Струва ми се, че е по-силен в нощната фотография, а това е нещото което ме влече мен.
Само имам едно последно питане. Кой от двата ще е по-добър избор D5100 или D5200. Виждам че във фотопавилион го има намален за 1149 лв (Д5200) с китовия обектив, за това питам.
И за още нещо ако можете да ме насочите, искам да си взема на първо време за нощните снимки един обектив, какъв да бъде той? Бюджет ... не знам, колкото по-евтино по-добре, вие ми препоръчайте нещо хубаво което ще ми върши работа, а ако ми се стори прекалено скъп, ще изчакам и по-натам ще го взема.
Благодаря :)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Pavlov   
Дата:   15-06-14 18:38

Определено D5200 е по-доброто тяло.
Друг е въпросът, че най-вероятно и D5100 ще ти върши идеална работа.
Нощните снимки могат да се правят и с китовия обектив. Аз бих ти препоръчал 18-105VR. Само, да знаеш - стативът е задължителен.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: HsS777   
Дата:   15-06-14 19:21

Благодаря! Значи ще бъде Д5200 ако офертата я има като го купувам. Иначе статив задължително ще взема, за да не става мазало като снимам :D

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: simbon4o   
Дата:   15-06-14 19:24

Д5100 е по-добрия избор. Ако ще снимаш видео тогава 5200. Цена/възможности 5100 печели за мен. Ще останат пари за обективи, които правят снимките по-добри, не са телата!

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Pavlov   
Дата:   15-06-14 20:22

D5200 е с по-добра 24MP матрица, с автофокусната система и меренето на D7000, AutoISO-то е като в D7100, процесорът е следващото поколение. Разликите са съществени, и си заслужават повечето пари.
Разбира се, ако и двете тела влизат в бюджета.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: simbon4o   
Дата:   15-06-14 20:47

Според мен начинаещ няма да усети разликата. Старата АФ система се справя много добре с подходящ обектив и двете тела са нисък клас, т.е., когато му затрябват екстрите ще иска дори нещо повече и ще вземе 7ххх серия, но ще загуби по-малко пари от продажбата на 5цата. А матрицата на 5100 се справя много добре дори без разлика спрямо новата, освен ако няма да се снима за плакати на 100исо с яки обективи защото с китака разлика няма да има между 16 и 24мп освен размера на файловете.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Sentel   
Дата:   15-06-14 21:41

Аз ще си позволя пак да си кажа мнението, понеже дъъълго се чудя между 5100/5200. Много, ама много съм чел и съм гледал снимки от двете тела.
Матрицата на D5100 за мен е по-добра. Още повече пък за нощни снимки, защото там сенките търпят много корекции. Зависи и каква е целта де. При D5200 си го има т.нар. banding. В интернет информация бол.
И преди някои да скокнат, че това се получавало само с яко недоекспонирани кадри и драстично вдигане на сенките в пост обработката, веднага давам пример със снимка, която аз съм правил. Тази бройка D5200 имаше и два изгорели пиксела, единият се вижда тук на кропа. Снимката не е била силно недоекспонирана, снимана е на auto mode, заради теста. Леко просветлена, кроп 100% рамката. За много хора не е проблем, но нека знае автора.


http://s7.postimg.org/8z057pwrv/DSC_0002_2.jpg



http://s29.postimg.org/zbja2cu47/New_Bitmap_Image.jpg




Публикацията е редактирана (15-06-14 21:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: naskonerva   
Дата:   15-06-14 23:54

Pavlov написа:

> D5200 е с по-добра 24MP матрица,

Това малко ми звучи като тема за сапунерки[smile]
е друго си е пикселите да са повечко[cool]

Ако ще се снима в jpeg, препоръчвам А58, ако ще се снима в суров формат D5100.
С D5200 за 300лв повече си копуваш един куп софтуерни глупости и претъпкана матрица което води до необходимост от много скъпи обективи за постигане на качеството на D5100 с евтините.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Pavlov   
Дата:   16-06-14 08:24

naskonerva, извинявай за откровеността, ама пишеш пълни глупости.
Един и същ обектив няма как да докара по-малко детайл на 24MP матрица, в сравнение с 16MP. Просто е невъзможно. Заблудата идва оттам, че сравнявате снимките зуумнати на 100%. Ама я преоразмери голямата до размера на малката, и ще видиш, че и с евтиния китак разликата е никаква.
От друга страна има достатъчно много евтини и остри стъкла, с които ще се види разлика в полза на по-многопикселната матрица. Визирам например 50/1.8D и 35/1.8G.
А и матрицата не е само брой на пикселите. Тази в D5200 е по-ново поколение, цветопредаването и динамиката също са по-добри, и това се усеща.
Пък ако смяташ, че автофокусната система, меренето и процесорът на един апарат са софтуерни глупости - [smilie18] [cool] .
Съвет - повече снимай, по-малко чети форуми и ревюта. Защото в тях всеки може да напише каквото му хрумне, без значение дали е вярно. Или пък смислено.
2.5 години съм снимал с тела с 16MP (D7000/D5100), от три месеца съм с D7100. Усеща се разликата [smile] . И това, което пиша е от лични наблюдения, а не защото съм го чел някъде. Пък който не ми вярва - негова си работа, да си взима D5100, и да се радва, че е спестил пари. Въпреки, че по тази логика, най-добре е едно D90 - 12MP, още по-евтино тяло, с мотор, с голям визьор, много контроли ... Кеф [smile] .


Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Sentel   
Дата:   16-06-14 09:31

написа:
И това,
> което пиша е от лични наблюдения, а
> не защото съм го чел някъде.

Е така де, по форумите има и други хора с личен опит, не си само ти. Не виждам разлика между теб и тях. И понякога мненията се различават.
В крайна сметка човек чете ревюта, мнения от ползватели и решава. Колкото повече информация, толкова по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: allyx   
Дата:   16-06-14 12:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: naskonerva   
Дата:   16-06-14 12:51

Точно това което казва allyx имах предвид.
24МР на фулфреймова матрица ти е гъстота от 28кР/мм2
на кроп гъстотата отива на 72кР/мм2 - 2,6 пъти повече.
За сравнение 16МР при кроп 1,5 матрицата е 1,7 пъти по натоварена - 48кР/мм2
От тук следва че увеличаването на мегапикселите на матриците ще е свързано с търсене на по остри оптики който да извадят по големия брой пиксели качествено.
Павлов виж някъде 100% на снимка с кроп матрица 10 или 12МР правени преди години и ще разбереш за какво говоря. Може да си я разпечаташ на 100%, което едва ли ще го направиш при 24МР матрица



Публикацията е редактирана (16-06-14 12:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: marves   
Дата:   16-06-14 13:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Pavlov   
Дата:   16-06-14 13:46

naskonerva, allyx, не ми се спори с вас, имам си по-приятни занимания [smile] . Само ще кажа, че едно време и аз мислех така. Но - в един момент разбрах, че греша [smile] . Ще ви оставя сами да откриете грешката в изчисленията си.

ПП. Ще ви дам жокер [smile] . Това е от photozone.de. Обективът е 18-105VR, тестван съответно на 10 и 16MP матрица.


https://photo-forum.net/static/site_pics/198/1402916243_2014-06-16_135613.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/198/1402916258_2014-06-16_135649.jpg



Както се вижда, на 10MP обективът достига резолюция, дефинирана като "отлична", докато на 16MP не успява. Тоест - не е толкова остър, нали така? [smile]



Публикацията е редактирана (16-06-14 13:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: allyx   
Дата:   16-06-14 13:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: naskonerva   
Дата:   16-06-14 18:25

Павлов, всеки е свободен да си мисли каквото иска. Това че съм спорил с теб си е твое мнение. Аз с човек който не познавам и не му виждам очите не споря.
Това което съм споделил съм убеден че е вярно инак нямаше да го пиша щото ще заблудим човека пуснал темата. Ако печаташ 10/15 или 18/25 едва ли ще видиш разлика от 300 лева в снимките.
Сайтовете и четенето ги оставям за теб, Павлов. Аз отдавна съм ги приключил. Щом си фен на сравняването на 100% jpeg ето ти и линк за да видиш огромното "предимство" на 5200 пред 5100 при различно исо
http://www.imaging-resource.com/PRODS/nikon-d5200/nikon-d5200A.HTM



Публикацията е редактирана (16-06-14 18:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: nevermess   
Дата:   16-06-14 21:20

Хммм на мен от показаното сравнение ми се струва, че D5100 се справя по-добре на високо ИСО.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: HsS777   
Дата:   21-06-14 19:19

Здравейте отново!
Както ви обещах, след като купя нещо, ще драсна. Е днес ходих до фотопавилиона и се сдобих с Nikon D5100 с 18-55mm VR обектив.[smilie25] Реших докато го разуча да съм с китака, а по-натам ще си взема и други. Още веднъж благодарности на всички :) [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Pavlov   
Дата:   21-06-14 19:41

Добър избор [smilie24] . D5100 е много добра машинка, две години изкарах с такъв. Само хубави снимки ти желая, и винаги на фокус [shtrak] .

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: HsS777   
Дата:   21-06-14 20:14

Благодаря ти [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Стефан-Г   
Дата:   27-05-18 11:27

Здравейте, за да не отварям нова тема искам да задам няколко въпроса тук близки до темата. И аз искам да си взема нещо ново. В момента си продавам моя 40д и китовия обектив като с тези пари и малко отгоре (да кажем 400 общо) искам да си взема нещо ново. Също имам 50мм 1.8 2рата версия и мисля да я запазя ако наследникът ще е пак канон. Искам да снимам видео, но и да ползвам фотоапарата за фотография. Много се двоумя между това да си намеря някое тяло 600д втора ръка или да продам 50-ката заедно всичко на канон което имам (някакви преходници, капачки), да събера към 550+лв и да си търся nex-6 с китов обектив например, но пък така до 50-ка, вече за сони, сигурно няма да се добера скоро.

Основните ми несгоди със сегашния са, че няма видео, тежи много, екрана не е много хубав

Какво мислите? И кажете ако ви хрумне някое друго предложение за което не съм се сетил. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: vladis   
Дата:   27-05-18 11:49

Ако ще е точно 600Д, по-добре Канон ЕОС М с преходник. Поне размер и тегло да спестиш. При него можеш да добавиш и за малко пари чудесния Canon EF-M 22mm f/2 STM.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Стефан-Г   
Дата:   27-05-18 12:07

Погледнах какво представлява М. Няма визьор и батерията не издържа. В теста на DxO срещу nex-6 изкарва това:
М: nex-6:
DxO Overall Score 65 78
DxO Color Depth 22.1 23.7
DxO Dynamic Range 11.2 13.1
DxO Low Light ISO 827 1018

Какъв е смисъла?

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: ombre   
Дата:   27-05-18 13:06

[beer]



Публикацията е редактирана (27-05-18 13:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: ombre   
Дата:   27-05-18 17:43

Колегата,може би е имал в предвид М5.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Стефан-Г   
Дата:   27-05-18 20:24

Не мисля, защото това е вече камера в пъти по-скъпа. Но иначе за M със сигурност е хубав, но освен това което казах за него по-горе, не му се и вади екрана, докато на 600d и nex-6 може. Затова не се заглеждам по 550d, защото бил същия откъм качество на видео, но със статичен дисплей.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: aldygreen   
Дата:   27-05-18 21:00

Взимаш Canon EOS 600D, инсталираш му Magic Lantern и получаваш куп нови приятни възможности, както за видео, така и за снимки. Лошото е, че трябва да се чете подробно още едно Ръководство, при това на английски.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600D или Nikon D5100
Автор: Стефан-Г   
Дата:   27-05-18 21:04

Мерси за съвета, знам за magic lantern, че ще имам пийкинг с него ама не знаех, че има още работи. За четенето имам мерак, така че... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »