Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: Tonyy   
Дата:   04-06-14 19:01

Мисълта ми е че когато човек остарее ползвайки една технология му е трудно да признае преимущества на по новите технологии и умишлено ги подценява както и изтъква недостатъци в по нови технологии. Пиша тази тема с цел да покажа на мои приятел каква е действителната разлика между нова и стара технология от преди 6-7 години.И най-вече оправдани ли са високите цени на старите ,и заслужават ли си цената новите .

Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: M_D   
Дата:   04-06-14 19:11

Той мъдрецът си е казал:

"1. Anything that is in the world when you’re born is normal and ordinary and is just a natural part of the way the world works.
2. Anything that's invented between when you’re fifteen and thirty-five is new and exciting and revolutionary and you can probably get a career in it.
3. Anything invented after you're thirty-five is against the natural order of things."

Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: MarinY   
Дата:   04-06-14 19:39

Важи за ленивия ум и самопредалите се "стари"

Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: allyx   
Дата:   04-06-14 20:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: nyamago   
Дата:   04-06-14 22:07

На пределна възраст съм (много над избраната по-горе граница от 35 : ) И нищо ново не ми е чуждо. Не ми е трудно, нито противоестествено - напротив, жадно търся, очаквам и поглъщам иновациите. Смея да мисля, че дори имам скромен принос в някои. Познавам доста от моето поколение, които имат същото отношение и поведение.

Разбира се, имам и връстници, които се противят на новото, било от инерцията на навици, било от мързел да го разчовъркат и овладеят. Но, между нас казано, тези съученици и състуденти и на младини си бяха такива: някой просто си се ражда 'чичка' и оттам много лесно се става дядка. От изкуфелия вид - защото иначе какви енергични и луди дядки има... [cool]

- - -

Друг е въпроса, че някои технлогии просто имат по-дълъг живот. И ако са решили радикално някой проблем (или редица проблеми), продължават да са върха с години, дори десетилетия - и опитите да ги заменят с нещо ново се оказват повече козметични или самоцелни. Тогава може да възникне горния спор между запален привърженик на 'новото на всяка цена' и трезв познавач, който цени по-трайното.

И казусът се усложнява от факта, че успешната технология обикновено не седи на едно място, а се саморазвива инкрементално - с по-невидими, но важни нововъведения, които я правят актуална и след време...

Имах нещо предвид в тоя ред на (безредни) мисли, но ще чакам да видя ваши примери [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: vgramatikov   
Дата:   04-06-14 23:18

nyamago

Много прав. Немога да допълня нищо.


Ако отчетем ,че сме фотографски форум може да дадете някой пример с непреходна технология и с безвъзвратно остаряла.

Аз само ще вметна ,че през последните 6-7 години от както се занимавам с фотография и чета за инновациите и технологичния процес мога да отчета един елементарен факт.

Забелязвам ,че фотографията сама по себе си доста консервативна технологично.

Аз лично си давам сметка ,че през последните 6-7г( ако не и 10) забелязвам незначително подобрение на камерите и обективите.Поевтиняването на вечно недостъпния дигитален ФФ и появата на безогледалните системи.

Но фундаментално дори един сензор на 6-7 години като този в Никон д300 например е напълно сравним със съвременните сензори от 2014-та година. Въобще цялата камера е сравнима да не говоря и по-добра в някой отношения.

В момента дори Канон 5д за мен лично не е старо тяло от към функционалност.

Харесвам добрите стари неща!!! (за моята скромна възразт разбира се аз съм на 28)
Но оценявам и новите по-практични и високотехлнологични неща ,когато са интелигентно изпълнени и на добра цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: allyx   
Дата:   04-06-14 23:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: uri64   
Дата:   05-06-14 01:35

Леле, не разбутайте въпроса за смисъла на цените на лайките, че ще стане мътна и кървава и от темата нищо няма да остане [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: uri64   
Дата:   05-06-14 01:42

А иначе всичко е относително - някои хора остаряват по-бързо а други по- бавно. Същото е и с технологиите. Добрите такива, дори когато са остарели си имат своите ниши. Снимането "на лента" с "аналогова техника" (тук някои пуристи на изказа ще ударят гъза в тавана, но нищо :) ), въпреки че определено е остаряла технология, може да даде прекрасни резултати, дори и ако се прави от някой остарял фотограф (пък бил той и фотограф - художник :) ) [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: kvakioh   
Дата:   05-06-14 02:06

Единствено не разбирам защо яката хората се бутат да снимат видео с рефлексни апарати и безогледалки...Същото е с ползване на прекалени глезотии като Live View, компаси, WI-Fi, NFC и още някои съкращения като уж големите технологии. ГолЕмата работа, че ги има...
ЗА лентата, има хора, които не знаят дори как изглежда ролката с лента, но снимат прекрасно дигитално. Това не значи, че са зле или нещо такова.
Според мен не се остарява, ами няма време...То е като да си прочетеш упътването на апарата преди дори да го разопаковаш самия апарат. Винаги го правя, като купя ново нещо (за апарати говоря, за обективи не толкова).
Например, много ме учуди, че Фуджи Х-Е1 дойде нов с изписване на досадното Firmware Update на екрана още от самото пускане за първи път...Еми, трябваше да правя нещо, което никога не съм правил досега. Може да е елементарно, но си е факт. Същото беше да пусна светкавицата. Пробвах за колко време ще е по-бързо да го разбера- от Google или като чета упътването. В първия случай беше по-бързо, но по-мързелешката.
Иначе за пример на това, че някои са дървени глави или дебилни четци на новите неща (но не и ползватели) има доста тук.
В много от случаите е по-добре да пробваш нещо, да го видиш, пипнеш, заковеш в камерата, да развалиш обектив дори отколкото да четеш и зубриш цифри, данни и процеси, че някои си камери имали повече мегапиксели или че били с хипер яката матрица, в които само си тренираш мозъка за колко можеш, но не и какво точно.
Лайка, с три обектива. Ще е трудно да се разбере. Не как, ами защо.

Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: chrisnoch   
Дата:   05-06-14 03:30

Хората снимат видео с фотоапарати, защото в същия ценови диапазон видеокамерите са с много по-малки сензори. Трябва ли да обяснявам какви са предимствата на по-големия сензор?

Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: mitku   
Дата:   05-06-14 08:07

И аз вече минавам към "дъртите", но хич не ми пречи "новото". Напротив - иска ми се, но ми пречи само цената. Ако имам възможност - избирам новото... ако нямам - се задоволявам с по-евтини, по-стари варианти. Това е положението. Право куме в очи. Въпрос на кинти. [smile]
А вече че има и "хора, които не са обремемени със знания" (а.к.а. тъпаци [smilie5] ), си е отделен въпрос. Но реално най-голямата част са такива, на които както и на мен им е проблем бюджета, но не искат да си го признаят и толкова други "причини" си изсмукват от пръстите да залъгват останалите като стане въпрос за това, че накрая сигурно и сами започват да си вярват. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: MikeDimit   
Дата:   05-06-14 09:12

Ново , старо...А кое е по-ефективно. За какво ми е смартфон, ако не му ползвам и 1/10 от функциите на цена от средномесечна заплата? Или за какво са ми 36 мегапиксела, ако 1/1000 от кадрите ги разпечатвам в кварталното фото? Целезъобразност и ефективност на действията - това е което човек придобива с остаряването. И трудно се проумява от по-младите.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: georgivelev   
Дата:   05-06-14 09:14

А инак, ФФ телата не са скъпи за западните развити страни. Това, че тука хората сме в кофти положение и цените изглеждат космически си е наш проблем. Мой познат в Австрия преди година ме разпитва какво да си купи да се снима със семейството, а накрая взе Leica - чел, че било най-хубавото и го купил. На мен 7-8 бона за камера ми се виждат покъртителен безсмислен разход, но за хората на запад не е чак така.

За болшинството от хората на запад 7-8 бона за фотоапарат е също така покъртително безсмислен разход, както и за тебе. Освен ако не става въпрос за някой empty nester, който разполага със сериозни финансови ресурси и му е все тая. Голяма част от технологичните продукти са предназначени именно за този сегмент хора.

Иначе, ако си родител с 2 малки деца, имаш ипотека и лизинг на автомобила, доста трудно ще се навиеш да похарчиш 7-8к евро за фотоапарат. Понеже споменаваш Австрия, моя позната във Виена ми спомена, че там средната работна заплата е около 1500 евро. Сложи ги 2000. 3000 да са, след облагането с данъци. Не е сериозно да се смята, че такъв безпроблемно ще извади 7-8к, или дори 1500евро за гъдулка като D610.


Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: georgivelev   
Дата:   05-06-14 09:17

По темата:

Въпроса не е толкоз нелогичен - след 30-35 ума става "непластичен" - човек вече не може да усвоява нови знания толкова бързо и лесно като преди

Все още съм си съвсем пластичен. Професията ми го изисква. Разбира се, далеч не следя развитието на всички технологии. Ограничил съм се до Никон, Епъл, Пежо, Ямаха, и отчасти строителни технологии. Нямам време да следя абсолютно всичко, а и не е нужно.

Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: fmj   
Дата:   05-06-14 09:35

Пълна глупост е тая тема.Технологиите нито са ни направили по добри и човечни,нито по талантливи. За да пишеш стихове, не ти трябва таблет.Да рисуваш, не ти трябва 6 ядрен комп.[smile] консервативното не е лошо,то върви ръка за ръка с иновативното. Предполагам всеки може да изпере на ръка, но си ползва автоматичната пералня всеки ден. Човек е създаден по образ и подобие на Бог.Така пише в библията. Образа на Бог е твореца.Човека също е творец във всекидневието си.Дали ще сготви, отремонтира или проектира,изгради и разруши, той твори.Така,че пълна глупост е тая тема.



Публикацията е редактирана (05-06-14 09:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: Lycan   
Дата:   05-06-14 09:39

fmj [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: idonkov   
Дата:   05-06-14 13:06

fmj [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: nyamago   
Дата:   05-06-14 15:01

@fmj : Това, което си написал, е съвсем вярно. И добре казано [smilie24]
Но то не противоречи на темата, нито дава отговор (положителен или отрицателен) на поставения въпрос. Въпросът е доста широко формулиран и темата отвоена за всякакви мисли и мнения.

А тврдението "...пълна глупост е тая тема." не е нито осбено творческо, нито 'по образ и подобие на Бог'.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: allyx   
Дата:   05-06-14 15:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: Lycan   
Дата:   05-06-14 17:36

и какъв е смисъла от подобни бг-мама теми?
нещо май липсва сутрешната ерекция у троловете

Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: MauMyHa   
Дата:   05-06-14 19:19

Технологиите са предназначени да съпътстват ежедневието на човека, а именно да улесняват някой непосилни физически действия от наша страна. Фотоапаратите са едно от нещата които ни правят живота по лесен. Има, амортизация на технология и нововъведениея, които внасят по-добро качество на крайният продукт или правят ежедневието ни по-комфортно!

Въпросът на темата, може да се разгледа в много аспекти.

Преди да се захвана с фотография да изучавам нейните теоретични особеностти и синхронизацията с наличната техника. Се занимавах за кратко с дърводелство.
Има едно просто изобретение което се казва БОРапарат. Устройството му е елементарно за съвремието ни. Състои се от Глава, който може да придържа разпробиващи елементи с голям диаметър, иначе казано Бургии. Предполагам в различните епохи този бор апарат, е претърпял стотици промени, като дизайн, функционалност и начин за задействане.
Може би са ползвали за неговото задвижване: Вода, вятър, пара и така докато изобретят трифазният електромотор. И с това не свършва неговата модернизация. Някой е умалил модела и така се е появила на бял свят Бормашината, с нейната мобилност и фукционалност до наши дни. И така с ново въведенията, се появяват и нови потребностти от хора с необходимите специфични умения да използват новите технологии. Аналогично и с фотографията.

Та, БОРапарата и до ден днеше се използва в дърводелството.

Един, малък пример за това че, човек не остарява с технологията.

Както някой се вписа в темата, че дори с лентово тяло може да направиш по добри резултати от дигиталките и обратното, че някой от новото поколение фотографи не са помирисвали фотолаборатория и това не ги прави по-лоши фотографи. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: landstar   
Дата:   05-06-14 20:17

То таман докато ти дойде акъла към 35 почваш да разбираш за какъв ... са ти тия нови технологии. Например - 8к телевизор за да гледаш люба кулезич. i7 процесор за фейсбук. Пералня с 1200 оборота, след като още 400 късат гащите. Смартфони които са ни риба, ни рак. 50 мпх апарати, които са досадни и за профитата. Супер автомобили дето не можеш и 100 да вдигнеш по нашите пътища.

Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: MauMyHa   
Дата:   05-06-14 20:27

Намерих отговора на въпроса! Или поне част от него.
Моля да гледате и слушате внимателно и поучително...

Приятно Гледане [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Остаряват ли хората заедно с технологиите
Автор: photostoykov   
Дата:   05-06-14 21:56

Човекът физически старее и не би могло да бъде иначе!
Друг е въпросът как старее?
Като цървул или като катедрала?
В контекста на технологиите:
- неминуемо новите технологии принадлежат на младите и подготвените;
- но да не забравяме обаче, че "новите" технологии в над 80% от случаите са отдавна забравени "стари" технологии, създадени от същите тези "старчоци";
- доказано е, че човек независимо от физическата си възраст се чувства на толково години, на колкото го определя неговото подсъзнание;
- технологиите не могат да остареят с такава скорост, с каквато може да остарее една личност!
Не се притеснявайте да остареете физически, притеснявайте се да остареете психически!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »