Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: krist   
Дата:   03-06-14 19:47

След като поснимах известно време само със широк и дълъг зуум и 50-ка по средата, се убедих, че точно средният зуум си е незаменим в много ситуации - например наскоро в Прага си дадох сметка колко по-удобен би ми бил, ако го имах под ръка, също ми трябва и за ситуации за снимане в мъгла, когато не бих искал да сменям обективи, а светлосила пък искам за заигравки с по-плитък фокус на широко, както и за снимане на събития, когато се налага. Тялото е Д610, бих предпочел обективът да започва от 24 мм. и да има резба на 77 мм. Стабилизация също е за предпочитане, но тя ограничава избора само до един обектив, 77-те милиметра филтри май само до един друг обектив. Та освен Никора 24-70 и Тамрон 24-70, друго нещо заслужава ли си въобще вниманието? Чудя се на обсъжданата в една съседна тема Токина 28-70/2.6-2.8, но пък тя хем започва от 28, хем филтрите и май бяха на 67 мм, стабилизация ясно, че няма, па и не се намира лесно, иначе цената и е по-приемлива. Бих скочил на Тамрончето и най-вероятно то ще е, тъй като много ме блазни стабилизацията, но големите филтри ме спират, тъй като ще трябват поне 4 и ще трябва още доста парички да се налеят. Та, някакви други идеи, ако дадете, дадете, ако не - ще си имам две Тамрончета в отбора[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: gbdesign   
Дата:   03-06-14 20:42

Както зададе въпроса, все едно имаш голям избор.... а то в същност, на пазара има 4-5 обектива всичко на всичко. Стабилизация има само Тамрон 24-70. Никора е хубав но безумно скъп, тежък голям и няма стабилизация. Аз имам Тамрон 28-75 и съм доволен, като цяло. Токината не съм много сигурен, колко е добра. Сигмата също е хубава. Имаше и някакъв по-стар и намиращ се само на втора ръка Никор 28-70. С това изборът ти свършва... Драмата с филтрите, ако имаш 77 мм. и искаш да ги ползваш на 67 мм. може да си я решиш с преходник.

Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: krist   
Дата:   03-06-14 20:51

Да, 77 > 67 мм. е ясно, то така ги позлвам и на другите си обективи, но ще е по-тегаво, ако взема Тамрона, който е с 82 мм. филтри. Цената на Никора е ясна, но пък към цената на Тамрона трябва да сложим и цената на филтрите на 82 мм., с което ще удари над цената на Никора. Е, може да продам после филтрите на 77 мм. но неотдавна вече го правих това упражнение, като разкарах филтрите си на 67 мм и минах на 77 мм. та, не е лесно и губи много време, пари и нерви, ще трябват и преходници 82 > 77 мм, които може също да не се намират по нашенско (освен филтрите, за които гаранция, че НД-тата няма да ги има всичките), та ако взема Тамрона, ще запазя сигурно и двата комплекта филтри, с което цената наистина отива над Никора. Значи се чакат някакви особено положителни мнения за Сигмата 24-70 и Токината 28-70[smile] Между другото, мернах днес и някакъв слух, че Токина ще пускат 24-70/2.8, който не знам дали си заслужава да се чака, пред вид, че ще е нестабилизиран.

ЕДИТ: Колкото до това, че има само няколко варианта за избор, ако ме убедите, че има и тъмен зуум, който да е толкова остър, че да става за пейзажи, и ако покрива поне и изискването за 77 мм. може и да се разубедя от светлосилата, ама май и такова животно няма?



Публикацията е редактирана (03-06-14 20:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: jingov   
Дата:   03-06-14 21:17

Тампона 24-70 го хвалят, и аз натам вървя , Сигмата, ако е старата версия, голям зор да уцелиш читава, новите не съм пробвал, но и парите там са колкото Тамрона, а нямат стабилизация. Никора 24-85 е гооолям компромис, инак картинката бива горе долу.

Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: krist   
Дата:   03-06-14 21:25

Сигмата отгоре на всичко е и тя с 82 мм филтри, а и май е доста по-мекичка по краищата. Чудя се евентуално и за Никор 24-120/4 ВР, който да позлвам от 24 докъм 70 мм. примерно, за да избегна омекването в дългия край. При положение, че Тамрона 24-70/2.8 в момента е и на промоция, разликата в цената е минимална само на обективите, но за Тамрона ще трябват пак и филтри, докато Никора 24-120/4 е на 77 мм. Интересно ми е все пак и мнението за Токината 28-70/2.6-2.8 спрямо Тамрон 24-70/2.8 VC


Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: bpavlov   
Дата:   04-06-14 00:17


Единствения читав обектив ХХ-70/2.8 за Никон е Никор АФ-С 28-70/2.8, разбира се, вървящ и с неговите специфични недостатъци. Всичко останало на неговия фон е като дълбок, много дълбок компромис.

Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: kvakioh   
Дата:   04-06-14 00:29

Sigma 20-40/2.8+ 60 macro по-новия...
28-70 Токината е екстра, поне на Д200/Д300 добра картина даваше преди време, 77мм филтри.

Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: sky-fan   
Дата:   04-06-14 08:43

Даже е на 77мм. Имам го на Д600.


http://www.kenrockwell.com/nikon/images1/24-120mm/D3S_9153-24mm.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: Uri64   
Дата:   04-06-14 08:59

bpavlov написа:

>
> Единствения читав обектив ХХ-70/2.8
> за Никон е Никор АФ-С 28-70/2.8, разбира
> се, вървящ и с неговите специфични
> недостатъци. Всичко останало на
> неговия фон е като дълбок, много
> дълбок компромис.

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: mravunko   
Дата:   04-06-14 09:46

Рано или късно ще стигнеш до Nikkor 24-70/2.8, така че по-добре сега си спести разходите по закупуването на други обективи и после продажбата им на загуба :)

Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: sky-fan   
Дата:   04-06-14 11:19

Ако му трябва 2.8 бих се съгласил с 24-70, но не бих го помъкнал на разходка из европа.

Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: krist   
Дата:   04-06-14 11:21

Бих ви помолил все пак за малко повече аргументи по така категоричните мнения:

bpavlov, с какво според теб Никор 28-70/2.8 е толкова по-добър от останалите, та те се явяват всичките компромис? С кои от останалите си го сравнявал?

mravunko, същият въпрос и към теб - защо смяташ, че ще стигна до Никор 24-70/2.8, какви са му предимствата според теб, и с кои от останалите си го сравнявал?

ЕДИТ: sky-fan, абе аз съм си малко луд, та бих го помъкнал спокойно. В същност, спокойно може да върши работа като единствен обектив, и тогава би ми намалил теглото на чантата/раницата. Стабилизацията определено би била много полезна за такива цели. В Прага се нагледах на доста жълтури все с такива големи прасета закачени..



Публикацията е редактирана (04-06-14 12:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: sky-fan   
Дата:   04-06-14 12:48

Погледни си снимките и виж на коя бленда снимаш основно. 24-70 според мен ще ти е къс. По-добре 2-3 твърдака от колкото 24-70. Примерно един 105 дали VR или DC и един 85 1.8 + един широк. А и 24-70 да снимаш на затворени бленди некак не го разбирам. Но ти си знаеш де...

Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: demiman   
Дата:   04-06-14 12:49

За никон се купуват никори [smilie3] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: krist   
Дата:   04-06-14 12:50

След като сравних тестовете във фотозоната на Никор 28-70/2.8 с Никор 24-70/2.8 и Тамрон 24-70/2.8, започвам да разбирам донякъде мнението на bpavlov - определено първият би трябвало да е доста по-добре в ъглите на отворено от другите два, и дори и на затворено изглежда малко по-добре. Вярно, 2 мм по-малко в широкото, които за мен са много важни, и без стабилизация, но пък с филтри на 77 мм.

Колко върви нормално такова стъкло? Гледам един в eBay, в топ-състояние, но му искат 750 паунда, които ми се виждат множко?


Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: IsoIv   
Дата:   04-06-14 14:02

Никор 24-70 е обектива за Д600/Д610.Тамрона като го гледам не е лош,ама много пластмасов ми се вижда,а и сенника му не ми харесва.Вярно е че има стабилизация,но ти трябва да си прецениш дали ти е нужна на тези дължини.


Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: krist   
Дата:   04-06-14 14:17

Извинете, че отговарям малко хаотично, но някои от постовете преди моите ги виждам, чак след като съм постнал - има някакъв проблем с поведението на форума днес.

"По-добре 2-3 твърдака от колкото 24-70."

Точно за горното не съм сигурен. Наскоро си купих Никор 50/1.4Г и 85/1.8Г и съм доволен, особено от втория, но и двата са ми за по-специфични ситуации. Не мога да си представя в мъгла да тръгна да ги сменям постоянно. Дори и без мъгла, за пейзажи пак ми е по-удобен добър зуум, поне за моя стил на снимане, тъй като обичам бързо да сменям и пробвам различни гледни точки и фокусни разстояния.

По принцип пейзажите си винаги, когато мога, ги снимам от статив, но има случаи, в които е забранено да се ползва, или не може да се ползва, или бързам, или просто понякога ме и мързи, та стабилизацията е определено плюс.

За на-ползваната бленда - да, най-често снимам между 8 и 11, но искам и да мога да снимам на по-отворено на широко - от 28 мм. надолу, с възможност за ползване на филтри.

Между другото за Никор 28-70/2.8 четох някакви мнения, че им горели моторите - писалите в полза на него имат ли опит в тая насока?



Публикацията е редактирана (04-06-14 14:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: Giorgio.K   
Дата:   04-06-14 15:41

Sigma 24-105/f4

... и драмите ти приключват

Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: sky-fan   
Дата:   04-06-14 17:01

Моя съвет е да не робуваш не ревюта и си вземи това, което ще ти е най практично. Аз имам 24-120 и не бих го заменил за 24-70, защото 24-70 няма да ми направи снимките по-добри. След обработка едва ли ще видиш голяма разлика. Бих го взел ако ми трябва по-отворена бленда...верно качеството, броя на лещите е друг, но в крайна сметка трябва да направиш избор базиран по някакви криетерии, които отговаря на твоя стил на снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: krist   
Дата:   04-06-14 17:57

Абе тая новата Сигма 24-105/4 я гледах още преди два-три месеца, и в началото бях много въодушевен, докато не видях ревюто на фотозоната, което макар и за Канон, показва, че в ъглите не е особено цветуща работата на 24 мм., а мен това не ме кефи, въпреки впечатляващата резолюция в центъра. Аз лично бих предпочел по-равномерен пърформанс по целия кадър. За капак филтрите и са на 82 мм. като при Тамрона, на който това според мен му е основният кусур. Иначе дилемата повече дължина за сметка на светлосила спрямо Тамрона не е лека, но може би аз лично бих избрал светлосилата. Интересно Сигма дали ще изкарат 24-70/2, който също се спрягаше, и колко тежък и скъп би бил...


Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: bpavlov   
Дата:   04-06-14 19:13


Имал съм 3 броя 24-70 никори, един втора употреба и два нови от магазина. Основния проблем на този обектив е драматичното омекване извън средната една трета на кадъра, особено на 70мм. Има две генерации от тези обективи, с различни шарки и различен материал вътре на втулките. Първата версия има едно специфично затягане по средата на зумването, с изключително евтино усещане по време на движение, а и прогресивно задълбочаващо се с времето. Понякога обектива направо затяга до отказване. Тази версия обаче е доста по-добра оптически (първата версия).
При "втората" версия движението на зума е оправено, мазно, явно материалите са различни вече отвътре. Обаче оптически е развален обектива. Не съм виждал бройка, остра и на 70 и на 24 мм. Има проблеми с фронт и бекфокус, които са ненастройваеми, тоест, на 2-3 метра кове, на далеч има бекфокус, а под 1 метър дава фронт фокус. Това и при двете нови бройки, които съм имал.

При 70 мм от най-близко фокусно разстояние, обектива дотолкова омеква и аберира, че затапва и най-пластмасовите обективи с мощна преднина.

Изкривяванията са му ужасни на този обектив, не могат да се изправят в роу-конвертора. Правата линия става "чайка" след корекцията. Криви по целия диапазон почти.

Като цяло автофокуса уж му е идеален, но в процеса на работа има страшно много фира, необяснима за мен, просто измества фокуса назад с едни почти 10 см, особено при снимане на хора ф профил.

Този обектив определено не работи добре на Д700, сравнено с Д3, за новите тела не знам.

28-70 няма нито един от гореизброените недостатъци. Абсолютно остър е още от 2.8, докато 24-70 достига подобна рязкост чак при 3.5
28-70 е равномерно остър по целия кадър и в целия диапазон, няма фронт и бек фокус.

Изкривяванията почти липсват, на 28мм има съвсем леки и се изправят с едно леко движение в роу конвертора.

Бокето му е меко и с богата разработка, докарва на това от 85/1.4д и 105/2. Направо все едно си снимаш с твърдак. Много често като обработвам смесени от 28-70 и 85/1.4 снимки, съм бъркал коя с кой обектив е правена.

Моторът им гори, да, смяната в Дюселдорф излиза 850 лева, това е недостатъка.

Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: IsoIv   
Дата:   04-06-14 23:13

Ами така поставени нещата,вземай Тамрончето.За 1900 лв получаваш 5 годишна гаранция,че и стабилизация.Но трябва да тестваш за проблеми с фокуса,въпреки че досега аз с Тамрон съм нямал проблеми.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: krist   
Дата:   04-06-14 23:17

Натам отиват нещата. ще бъде или Тамронът, или Сигмата 24-105/4, ако не се разкандардирам тотално. Моля, ако на някой все още му се коментира, да е в посока сравнение на горепосочените два обектива!

Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: zbonev   
Дата:   04-06-14 23:45

[ [NRC in Taiwan] Four design drawbacks of the Nikkor 24-70mm f/2.8 lens


Отговори на това съобщение
 Re: Светъл, среден зуум за Никон FX
Автор: rorus   
Дата:   05-06-14 00:35

Olympus OMD-M1 + 12-40/2.8 = 880 грама как ти се струва:)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »