Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Нереални цветове
Автор: jellyfish1   
Дата:   20-05-14 18:26

Здравейте съфорумници. От известно време свикнах първо да прочитам доста по темата която ме интересува преди да задам някой недообмислен или недопроучен въпрос, но тук съм в задънена улица.
Фотоапаратът ми (Sony a57) ВИНАГИ вади нереални цветове когато снимам червени рози. Не знам дали е заради текстурата на розовите цветчета, или самия цвят, но същия проблем имам и с някои тоналности на синьото. Пробвах всевъзможни настройки на WB, снимам в RAW, без допълнителни ефекти и най-накрая винаги се виждам принуден да оправям нещата в Photoshop Lightroom..... Моля ако някой е имал подобен проблем и е намерил решение - да пише ... или ако има идея как може да се оправи да предлага - аз ще пробвам!

Отговори на това съобщение
 Re: Нереални цветове
Автор: quazimodo   
Дата:   20-05-14 18:41

А попита ли в другия, "истинския" форум? Просто предполагам, че там имаш по-голям шанс за смислен отговор.

Отговори на това съобщение
 Re: Нереални цветове
Автор: victory13   
Дата:   20-05-14 18:45

Извинявам се, но недоразбрах... РОУ файловете без проблеми не минават ли през Лайтрума пак?
Отправна точка при обработката е пролагането на цветовия профил на камерата в Лайтрума, и евентуално донагласяване на вкус...
Имаше тема скоро на изтъкнат специалист в Лайтрума, който питаше също как да си коригира червеното, потърси 3-4 месеца давност...
Успех [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Нереални цветове
Автор: allyx   
Дата:   20-05-14 18:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Нереални цветове
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   20-05-14 18:51

Щото каза, че накрая все в лайтрум ги оправяш, а преди това с какво ги конвертираш?

Отговори на това съобщение
 Re: Нереални цветове
Автор: jellyfish1   
Дата:   20-05-14 19:22

RAW (които всъщност имат разширение RWA :D ) се вкарват директно в Лайтрума и се експортват от там във вид на Jpeg ... Благодаря и на allyx за насоките - ще се поровя в тази посока но ТЪМНО червеното на розата излиза ЯРКО червено без никакви детайли по него... като намаля експозицията детайлите се появяват, но цвета не се променя особено...

Отговори на това съобщение
 Re: Нереални цветове
Автор: allyx   
Дата:   20-05-14 19:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Нереални цветове
Автор: boZo   
Дата:   20-05-14 19:48

Затвори магентата и после добави малко черно в червеното.

Отговори на това съобщение
 Re: Нереални цветове
Автор: iasen2   
Дата:   20-05-14 20:22

предефинирай цветния профил на фотоапарата в конвертора с цветна таблица

ако не знаеш как пиши на лични

Отговори на това съобщение
 Re: Нереални цветове
Автор: iasen2   
Дата:   20-05-14 20:28


https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/t1.0-9/1377437_515558371869872_935221659_n.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Нереални цветове
Автор: iasen2   
Дата:   20-05-14 20:30


https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/t1.0-9/1377984_518713578221018_1109780831_n.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Нереални цветове
Автор: pif   
Дата:   20-05-14 22:09

Няма да стане. Не и с този фотоапарат. Вземи си фовеон матрица ако искаш реални цветове.
По дефиниция цифровите фотоапарати не могат да снимат червено и затова снимат оранжево и казват, че е червено. Червения цвят за окото е с пик 650 нанометра. Тъмночервеното или наситено червено е 680. Окото вижда до 700 понякога до 715. Поради спецификата на инфрачервените филтри на камерите ги правят със срез на 650 нанометра. Това значи, че максимума на червения цвят за матрицата се явява на 625. 680 нанометра е на поне минус 2 бленди.
А тоя, дето е снимал дистанционното (което пробива и в 3-те цвята) и после го е турил за тъмно-червено да си пусне тото. Може с фиша от спортен тотализатор да удари 100 милиона от някое тото в щатите.

Отговори на това съобщение
 Re: Нереални цветове
Автор: allyx   
Дата:   20-05-14 22:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Нереални цветове
Автор: asahi   
Дата:   21-05-14 01:58

Кликай

Отговори на това съобщение
 Re: Нереални цветове
Автор: dave   
Дата:   21-05-14 09:26

Покажи една снимка. Почти със сигурност ти се е наситил червения канал, както предполага allyx. Това че, се появява детайл при намаляване на експозицията на практика го доказва.

Това, че затъмняването не оправя цвета води до следващия въпрос:
Монитора ти изобщо способен ли е да покаже този цвят? Ако не е wide gamut е далече от подобни дарби [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Нереални цветове
Автор: jellyfish1   
Дата:   22-05-14 20:52

http://th01.deviantart.net/fs70/150/i/2014/140/6/2/untitled_by_dimitarvasilev-d7j1gpr.jpg


http://fc04.deviantart.net/fs70/i/2014/140/4/9/untitled_by_dimitarvasilev-d7j1gr3.jpg


Фотоапаратчето съм си го взел новичко :/ ... още е на 17000 кадъра. Не му ли е рано да се преебава мъжката.
Това с нагласянето на цветовете и цветните таблици не съм го виждал и не съм го чувал досега що за животно е. Може би е крайно време да се запозная :) :D

Отговори на това съобщение
 Re: Нереални цветове
Автор: randreev   
Дата:   22-05-14 21:23

@ jellyfish1 Много "мъжката" са изгорели. Защо преекспонираш продуктова (или това е натюрморт?)?

Всеки канал, който изгори разваля и другите два цвята и като цяло всички цветове отиват заедно с детайла.

Опитай сесията пак с поне стоп и 1/3 по-ниско EV. Имаш хистограма с трите цвята още в апарата, поглеждай я!

Ред.:
@pif Не съм съгласен да се категоризира така. Има издънки в пигментите и/или инфрачервените филтри, но това е изключение, а не правило. Калибрирани със цветова таблица почти всички съвременни апарати (АПСц и ФФ) минават 98% цветопредаване на видимия спектър, според мен абсолютно достатъчно.



Публикацията е редактирана (22-05-14 21:31)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »