Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: yanamo   
Дата:   17-05-14 20:05

Здравейте! Сравнително начинаеща съм, с Canon 650D. Основно правя портретни снимки - навън и в домашни условия с Канон 50мм F/1,4. Имам и китов 18-135мм IS STМ, който почти не съм ползвала. За първи път влезе в употреба вчера по време на фотосесия на 4 бебета (в спалнята ми), тъй като нямаше как да ги обхвана с 50мм. Много се чудя дали за подобни случаи занапред (каквито ще има!) да не взема един 35мм. Първият ми въпрос е дали да бъде твърд с F/2 или зуум, примерно 17-55мм F/2,8. Желанието ми е да го ползвам както за групови портрети, така и за пейзажи. И второ, нужно ли ми е такова нещо на този етап или съм ок с китовия 18-135? Май основното му кофти, което непрофесионалното ми око и крехък опит долавят засега е, че (разбира се) не е светлосилен. За острота не мога да говоря, защото не съм го ползвала достатъчно + нямам база за сравнение, с изк. на 50мм. Предварително ви благодаря за съветите. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: lakosta   
Дата:   17-05-14 20:09

17-55мм F/2,8 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: niki777   
Дата:   17-05-14 20:12

не ти е нужен, инвестирай в курсове и пътувания [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: imitev   
Дата:   17-05-14 20:42

17-55 2.8 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: deerstalker   
Дата:   17-05-14 20:55

Разликата между варио и твърд обектива е голяма. При фиксирания обектив имаш повече рязкост в детайлите, по добро цвето предаване към матрицата, по малко винетиране и т.н. С две думи фиксиран, широк обектив е необходимост.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: quazimodo   
Дата:   17-05-14 21:01

Сигма 18-35/1.8, от това по-светосилно няма[cool] !


Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: asahi   
Дата:   17-05-14 21:11

Има. Канон 35/1.4, Сигма 30/1.4.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: yanamo   
Дата:   17-05-14 21:31

За съжаление Canon 35мм 1,4 е отвъд възможностите ми. За това сложих пример с F/2. :) А Sigma-та тази ли е? http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=17&cat=64&product=11523&show=additional ИЛИ http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=17&cat=64&product=11754&show=additional ИЛИ ДРУГ?



Публикацията е редактирана (17-05-14 21:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: sniffe   
Дата:   17-05-14 22:15

Ами, честно казано на тялото ти в момента и с 35-цата ще ти е мъка да снимаш групови снимки в тесни пространства, става 57мм приравнен за фф. Колкото до пейзажи пак няма да ти е много удобен, дори хич.
Но за портрети 35 2 ще ти върши работа както сега, така и ако минеш на фулфрейм по - нататък. 35-цата на ФФ е супер готина дължина а и честно казано, мен лично много повече ми допада да снимам с твърди отколкото с вариота, по - горе бяха споменали основните причини.
Ти зума го имаш така или иначе, ако мислиш да снимаш сватби с кропка тогава взимай светлосилния зуум, но за пейзажи едва ли ще снимаш на 2.8 бленда... няма смиисъл според мен. Взимай една 35-ца поне ще може да я използваш на ФФ ако решиш по нататък. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: axlastro   
Дата:   17-05-14 23:59

Аз също бях обсебен от идеята за светата троица 35-50-135 и си купих сигма 30 1.4. Сега остава да си взема (отново) 85 1.8 и съм готов.


Ето една от сигма 30 1.4 А от днес, на максимално отворено.

https://photo-forum.net/i/1834585


За индивидуални портрети сигма 30 1.4 новата е уникална, но за групови снимки е малко тесен. За групови снимки ползвам 22/2, което е 35 мм на ФФ и е невероятно гъвкаво - хем е достатъчно широко за пейзажи и архитектура, хем е достатъчно дълго за портрети, стига да не се навираш много близо в човека.

Имам и сигмата, която се чудя дали да не продам но като и видя
цветовете и рязкостта особено на затворена бленда и не ми се продава. Ще ти пиша ако взема такова решение тези дни.


Малко портрети с 24 1.4 Л, на тази дължина за кроп ти трябват 15-16мм, което е близо до късия край на китовия.

https://www.flickr.com/photos/andywana/13975825702/in/pool-24l/
https://www.flickr.com/photos/pustovit/13746110265/in/pool-24l
https://www.flickr.com/photos/pustovit/13230345614/in/pool-24l
https://www.flickr.com/photos/glcheng/14004481955/in/pool-24l/

Той обаче ти е скъп. 24 2.8 IS новия обаче не е, имаше го на старо около 700 лв., ама той е нов модел, така че някой просто не му е трябвал. Ама не е 1.4

Адски е лесно да се харчат чужди пари, поради което ето и моят съвет.

Разкарай китовия обектив (в момента 18-135 STM вървят около 600-700 лв), вземи си нещо широко и по възможност по-светло и една светкавица и ако това не ти стига, си вземи канонските 35/2, 24 2.8 или новата сигма 30 1.4, който ти се иска. Някой спомена 18-35 на сигма - с нея ще си решиш проблема с пейзажите и груповите снимки и може спокойно да си продадеш китовия и не ти трябва по-широко. По-нататък махни и 50 1.4 и си вземи нещо по-дълго за портрети навън - 85 1.8 или 100/2 или пък 70-200

Това е вариант с минимална загуба - ще вложиш под 1000 лв.

А пробва ли да снимаш портрети на 100 или 135 мм навън?



Публикацията е редактирана (18-05-14 00:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: yanamo   
Дата:   18-05-14 09:20

Страхотни сте и много благодаря на всички за коментарите!

Axlastro, много благодаря за подробния отговор! Имам едно въпросче. Защо третата снимка от показаните (с 24мм Ф1.4) встрани е изкривена? Предполагам не е търсен ефект, а въпросните аберации, за които постоянно чета, че някои обективи дават? (Първата снимка пък е уникална!) И за обективите, че май нещо не доразбрах. Казваш "За групови снимки ползвам 22/2, което е 35 мм на ФФ", да не искаш да кажеш 35 на КРОПка (каквото имам аз)? А четейки на всички коментарите за тоя пусти кроп фактор сега се чудя дали да не взема 24мм (ИЛИ въпросната Сигма 30мм 1,4)?? Предполагам ще е ОК и на кропка и на ФФ (какъвто задължително ще имам, но просто трябва да почака поне година-две, че мъжът ми ще се хване за главата [smilie6] ) Продължавам с коментарите. Не споделих, че от 3 месеца се точа на канон 85мм ф1,8. Чудех се между него и 135мм, но с оглед на това, че снимам основно деца/майки, поне засега мисля, че не ми е необходим, тъй като искам да съм по-близко до обектите си, особено децата. Дългия зум не ми се продава в случай, че искам да снимам нещо надалеч, знам ли... И накрая - може ли да ми кажете дали въпросната Сигна 30мм 1,4 е някоя от двете, които съм дала по-горе в линкове или има нещо трето?

Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: axlastro   
Дата:   18-05-14 09:40

1. Снимката е изкривена не заради аберациите, а заради това, че обектива е широкоъгълен. Пробвай да снимаш група от хора от близо с твоя китов обектив на 18мм и ще го усетиш. Затова при снимане с широк обектив на хора обикновено се стремиш да са в центъра. Изобщо с широк обектив се снима адски трудно и според мен не ти трябва все още. На тази първата снимка е използвана и светкавица, и фотографа и модела са профи, така че е нормално да ахнеш.

17-55 2.8 на канон е единият ти вариант или по-евтино - тамрон 17-50 без стабилизация - http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=17&cat=64&product=1247&show=additional


Понеже и аз съм в подобно чудене в момента и снимам малко дете, забелязвам че 85 1.8 е неизбежен. Просто стават уникални портрети, но аз ползвам светкавица - на статив отстрани и забита в тавана или в стена за да не му блести в очите. Според мен трябва да разкараш китовия обектив и 50 1.4 и да си вземеш някой от тези двата светли зуум обектива + 85 1.8 и ще спестиш или отложиш на мъжа си доста разходи за фулфрейм. Ако искаш изчакай, може да реша да се разделя със сигмата по някое време.

П.П. На първо време си купи светкавица канон 430 EXII е на промоция, насочваш я в тавана или в някоя стена и изведнъж снимките ти стават по-хубави, повярвай ми.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: Pavlov   
Дата:   18-05-14 09:51

"Защо третата снимка от показаните (с 24мм Ф1.4) встрани е изкривена?"
Защото е снимано с фулфрейм. На него 24 мм е достатъчно широко, за да се виждат перспективните изкривявания.
"85/1.8 или 135/2" - след като в момента си на кропка, по-скоро първия.
Първия линк, който си дала, е за Sigma 35/1.4. 30/1.4 e вторият. Освен това има по-стара Sigma 30/1.4, която се намира втора употреба на по-ниски цени, и също не е лоша идея.


Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: yanamo   
Дата:   18-05-14 17:09

Много се чудя при положение, че имам голям зум вече дали да мисля за друг, та макар и по-светъл. По-скоро сериозно се замислям за 24мм/30мм или 25мм, но при положение, че поне още година ще съм с кропка, може би най-добре 35мм да отпадне?

Axlastro, хайде продавай Сигматаaaa. [beer] И благодаря за съветите за светкавицата. Точно това мисля да направя! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: kvakioh   
Дата:   19-05-14 00:43

Сигмата 30/1.4, стара или нова ще покрие нещата мисля. Има от Канон още 35/2IS (старата версия нещо не ми харесва, точно на 650Д я цъкам понякога), 28/2.8IS...
18-35/1.8 Сигма и аз подкрепям за нея, може би ще е най-универсалното.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: 4given   
Дата:   19-05-14 03:51

Аз снимам със Сони, но имах същата дилема и взех 35мм. Върши идеална работа с бебоците! Сега и да имам място, пак снимам с 35мм и затварям до 2.2

Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: yanamo   
Дата:   19-05-14 09:33

Много често взех да чувам хубави отзиви от обективите Сигма. Специално този 30мм 1.4 наистина ли е еднакво добър с Канонските 28мм/35мм?? Объркана съм коя марка да взема.



Публикацията е редактирана (19-05-14 10:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: kvakioh   
Дата:   19-05-14 10:30

Sigma 30/1.4 Art e по-остра от 28 и 35мм на Канон с или без стабилизация (ако изключим 35/1.4, който е на висока цена). Старата 30-ка от Сигма е над 35/2 и 28/2.8, за вариантите без стабилизация.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: quazimodo   
Дата:   19-05-14 10:35

Колкото и хубави думи да чуваш за Сигма, написано с кръв правило е, че обектив Сигма/а от известно време май и Канон/се купува с апарат, лаптоп и обстоен тест в магазина[smilie5]!


Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: kvakioh   
Дата:   19-05-14 10:49

Потвърждавам казаното за проверката.
Макар че на 100Д досега с над 15 различни обектива (поне 9 Сигми), не съм забелязал проблеми. Само с лека намеса (Enabled) oткъм вградената корекция за обектив/и.
За 550/600/650/700Д- проверката и сверката- задължителни.



Публикацията е редактирана (19-05-14 10:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: yanamo   
Дата:   19-05-14 10:54

Хммм, ок. Но ако реша да купувам от Amazon примерно? Цените са доста по-добри от тук... Има и кой да ми ги донесе от US.

И още нещо. Кажете аджеба кой широкоъгълен ще е ок както сега на кропката, така и в по-натам на ФФ? Не ми се занимава с изкривявания и редакция И на това във ФШ..



Публикацията е редактирана (19-05-14 10:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: kvakioh   
Дата:   19-05-14 10:56

При мен се случи нещо подобно, и ето че вече 5 месеца с 30/1.4Арт няма проблем.
Ако може да се докара евтино, според мен рискът си струва донякъде, защото може реално и директно да се намери някой, който да го калибрира при нужда в домашни условия. Но си зависи...

Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: axlastro   
Дата:   19-05-14 15:21

Казаното от Quazimodo е на 100% вярно - миналата седмица бях тръгнал да си купувам 85 1.8 и в два магазина пробвах по 2 бройки с три различни тела, включително 70D. Няма да казвам колко пъти имаше фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: marves   
Дата:   19-05-14 15:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам ли нужда от обектив 35мм и какъв?
Автор: axlastro   
Дата:   19-05-14 15:35

Аз имам док-а, но досега никой не ми се е обадил за калибриране и не мога да му избия парите :) Все пак имай предвид, че много малко сигми го поддържат.

До авторката на темата:
Купуването от САЩ е свързано с липса на гаранционна поддръжка в България. За сметка на много по-изгодната цена. Ти си решаваш.



Публикацията е редактирана (19-05-14 15:46)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »