Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 обектив 300 мм
Автор: wildlife   
Дата:   14-05-14 19:38

Ами поръчах го! Nikon 300 mm f 2.8 (моля ви да не говорим за пари!) До края на месеца ми обещаха да е тук. Снимам почти само дива фауна. Ще ви бъда благодарен, ако ми помогнете с някои съвети как да го използвам пълноценно, защото сигурно ще го гледам като голям камък.

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: fly-free   
Дата:   14-05-14 19:53

Браво!

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: vgramatikov   
Дата:   14-05-14 20:00

Здравей.
Първо да ти е честит. Това е обектив за цял живот.
Имал съм Канон 300 2.8 и мога да ти дам няколко практически съвета.

1.Прочети си менуъла :)
2.Разгледай кадри в интернет правени с този обектив в различни ситуации за да разбереш какви идей може да пресъздаваш с него.
3.Задължително си купи 1.4 и 1.7 телеконвертори за да ползваш същия като 420/4 и 510/4.7 мисля ,че ставаше светлосилата.
- Когато снимаш с телеконвертори е добре да затваряш с един стоп особено с 1.7 конвертора за да имаш максимално качество на изображението.
-Използвай оригинални телеконвертори на Никон!!!
4.Купи си качествен трипод(статив) със хубава глава(за предпочитане тип люлка+плочка за нея рабира се).
-Така ще можеш да използваш по-пълноценно обектива в определени ситуации особено когато го ползваш с 1.4 и 1.7 телеконвертор.
5.Когато снимаш екшън и птици в полет избягвай бленда 2.8. Там дълбочината на рязко изобразеното пространство е малка и често ще имаш брак. В краен случай не си позволявах бленда по отворени от 3.2/3.5 когато снимаш бързо движещи се обекти.
5. Използвай правилно лимитера на обектива ,който позсволява по-бърз фокус когато предварително предполагаш на какво растояние ще са обектите от теб.
6.Използвай модовете на стабилизацията правилно.
-Може да се налага изключване на стабилизацията ,когато снимаш от статив или легнал и имаш опора.
-Ползвай я винаги когато снимаш от ръка.
7.Купи си ленскоут. Така ще запазиш обектива чист и без драскотини години наред ,а и ще бъдип по "невидим" ако не за птиците поне за хората около теб.
8.Ако камерата ти е лека си купи грип за по-добър баланс при снимки от ръка ,а и поставен на трипод.
9.Пази го от изтърване и падане във вода.
-Дори тежък дъжд, прах и пръски не са опасни за този обектив.
10.Подържай го в добър вид и си купи качествени кърпи и течности за почистване.
-Пази челната леща и винаги ползвай сенник!
11.Приближи се и използвай обектива без телеконвертори винаги ,когато можеш. Така ще имаш най-доброто качество и визия.
12.Ако не се налага не дръж си камерата винаги закачена за обектива. Махни ремъка на камерата и ползвай този на обектива!!!
-Носи техниката като носиш обектива ,а не камерата.
13. Купи си качествена чанта за обектива и аксесоарите или специален неопренов протектор за обектива.

Помни ,че един перфектно запазен такъв обектив губи малко от себестойноста си и едн ден ако случайно решиш да го продадеш ще възвърнеш поне 70% от инвестицията.


Пожелавам ти успех!!!

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: falcon   
Дата:   14-05-14 20:01

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: falcon   
Дата:   14-05-14 20:02

Малко нестадартен съвет за снимане от ръка - прави упражнения за рамене с гири..отвява оптичната стабилизация като куцо пиле домат[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: vgramatikov   
Дата:   14-05-14 20:04

falcon ..пропуснал съм го това ама нали аз нямам нужда... [smilie7] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: falcon   
Дата:   14-05-14 20:10

ха ха, шегата настрана, ама едно време като боравех с 400/5.6 яко тренировка на ръцете и раменете, техника на вадене, техника на включване..... и се отплащаше, бях като по каубойските филми, за 2-3 сек съм го извадил от чантата, дръпнал съм сенника, включил съм апарата и следя. Макар да изглежда смешно помага да се възползваш максимално от инцидентни срещи[cool]



Публикацията е редактирана (14-05-14 20:12)

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: vgramatikov   
Дата:   14-05-14 20:13

Факт... [beer]
Аз като имах 600/4 тренирах в свободното време с чанта пълна с камъни. Сега съм с 400 5.6 [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: falcon   
Дата:   14-05-14 20:16

Обектив за чудеса е 400/5.6[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: Arminius   
Дата:   14-05-14 20:33

Чудесен обектив и избор. Става и за снимане от ръка.. Поне аз съм го ползвал с часове така докато се разхождам из гората, но си иска тренинг.Последните няколко кадъра в профила са ми с него.Иначе Pd е изброил всичко подробно и не се сещам какво да добавя друго.

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: wildlife   
Дата:   14-05-14 21:53

Много благодаря за съветите, и все пак не разбрах:
1. Какво е това ленскоут?
2. Пишеш да изключвам оптичната стабилизация в някои случаи. Тя не трябва ли да бъде постоянно включена?

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: falcon   
Дата:   14-05-14 21:57

Ленс коут е калъвка за обектив, но за уайлдлайф има камуфлажни, специфични са за всеки обектив, с оглед размерите.

http://www.lenscoat.com/nikon-covers-c-1.html


Стабилизацията може да те обърка, кагато снимаш от ръка, затова е пропоръчително да я изключиш и да овладееш снимане на мускули[smilie3]

На статив, особенно с люлка глава, може да я оставиш, защото там като цяло движението е по-плавно и тя може да се справи, иначе при резки движения, каквито правиш при следене от ръка забавя фокуса и може да развалиш снимката, всичко е въпрос на личен опит[smile]



Публикацията е редактирана (14-05-14 22:02)

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: wildlife   
Дата:   18-05-14 09:29

А как се съчетават тяло кропка (D 7100) и този фул фрейм обектив?

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: Georgi_Kocakov   
Дата:   18-05-14 10:30

Губиш известен процент от визията и качествата на обектива, и то точно в оная част от предимствата му , заради , които е създаден. Нямаш бленда 2.8, където поносимата му мекота се засилва от факта , че ще бъдеш по- далечко от необходимата дистанция за фулфрейм.Тоя джам не е направен за бъде удължаван от кропфактор, за тази работа има конвертори,някои от които на това стъкло дават чудесни резултати.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: wildlife   
Дата:   18-05-14 14:18

А защо губя блендата 2.8? Нещо не мога да схвана.

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: chrisnoch   
Дата:   18-05-14 15:56

Не я губиш. На кропка обективът е по-мек и някои смятат, че на 2.8 е неприемлива остротата.

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: victory13   
Дата:   18-05-14 16:16

[smilie18] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: wildlife   
Дата:   18-05-14 17:53

Значи след време да мисля за D 800 или нещо от сорта.

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: Georgi_Kocakov   
Дата:   18-05-14 21:44

А защо губя блендата 2.8?
Поразсъждавай сам защо, не е свързано с остротата, а с ДОФ-а.[smile] , а сравнително меката картинка на 2.8 не е беля, шарпи се.

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: vgramatikov   
Дата:   19-05-14 17:56

Георги пак неподготвен :)
Според мен 2.8 е неизползваема точно на Фул Фрейм заради 2.8 блендата. 300мм е къс обектив на ФФ за уйалдуайф и ако снимаш на 2.8 дълбочината на рязко изобразеното пространсто ще е много малко.

ДОФ на български не значи нищо. DOF- depth of field [smilie18]

300 2.8 е прекрасен обектив за уайлдлайф на кропка, докато за ФФ си има по-дълги обективи 500/4 применро.

Тва че ти снимаш с такъв не означава ,че останалия свят не снима с 300 2.8 и кропка като лека комбинация и ФФ и 500/4 като универсално комбо за уайлд.

[beer] Никоня ако има мекота на 2.8 при Канон няма такъв проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: falcon   
Дата:   19-05-14 18:12

Момчета влезнахте в доста философски спорове за детайли, от които човека явно е доста далече. Нека се порадво свободно на уайлдлайфа и като усети необходимост да навлиза в тези детайли, сам ще си определи кое го устройства. Най-добре е да се гледат тестове в различните комбинации по интернет, има сигурно с лопата да ги ринеш[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: Georgi_Kocakov   
Дата:   19-05-14 19:21

Така да е, нека сте прави момчета, може и да бъркам нещо. Все пак никога не съм разбирал от фототехника....[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: Georgi_Kocakov   
Дата:   19-05-14 20:03

Между другото да вметна , че ако някога ми се използва приоритетно 300/2.8 на кропка, бих си взел система Олимпус. Там зуйкото 300/2.8
няма аналог......[smilie5] Чудя се защо силно привързаните към кропа у нас не го правят.



Публикацията е редактирана (19-05-14 20:05)

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: vgramatikov   
Дата:   19-05-14 20:24

falcon [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: обектив 300 мм
Автор: Georgi_Kocakov   
Дата:   19-05-14 20:35

Добри е напълно прав относно мотивите и желанията на автора. Темите тук обаче се четат и от други и се правят съответни изводи, чийто последствия обикновено струват пари. Всъщност въпреки нежеланието ми за спор пиша в такива ситуации. Не е невъзможно да се направи тест и да бъдат качени кадри направени с въпросния обектив на кроп и на фулфрейм на максимално отворена бленда и на няколко други. Не е и невъзможно да бъдат уеднаквени условията и заснетите обекти, както и отстоянията от тях. Естествено в неф-ове , така , че всеки да може да изравни дефолтните настройки на конвертора и да сравни.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »