Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Настройка на контраста в Capture NX2, която дава най-неутрална картинка
Автор: krist   
Дата:   24-04-14 19:38

Искам в Capture NX2 да постигна възможно най-близка картинка до това, което "вижда" сензорът, за да използвам максимума на възможностите му като динамика, но се чудя специално за настройките на контраста в Picture Controls и Quick Fix секциите на интерфейса коя стойност дава най-неутрална тонална крива - когато са на 0, или когато са на максимална отрицателна стойност. За това в Quick Fix съм почти 100% сигурен, че би трябвало да е на 0, но за другото се двоумя дали на -3 не права тонална "крива", сравнено с 0, или напротив: на -3 кривата вече да е обратно S-образна?


Отговори на това съобщение
 Re: Настройка на контраста в Capture NX2, която дава най-неутрална картинка
Автор: MarinY   
Дата:   24-04-14 20:54

Май не е много ясно, какво имаш предвид, под "неутрална крива".
Това което "вижда" сензорът, с известни уговорки, е когато всички настройки са ти занулени. От там нататък е твоето желание. За изваждане на "някакъв максимум", ползвай функцията за локални корекции, за да извадиш информацията от светлите или тъмни участъци на кадъра. А за общ контраст и наситеност, ползвай levels and curves.

П.П. Когато си в NX2, корекциите са винаги "недеструктивни", което означава, че винаги и при всякакви корекции, ти разполагаш с цялата информация, получена от машинката. Тя ще бъде "осакатена" само след запазване и четене в JPEG.



Публикацията е редактирана (24-04-14 21:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Настройка на контраста в Capture NX2, която дава най-неутрална картинка
Автор: krist   
Дата:   24-04-14 20:57

Под "неутрална крива" имам пред вид да не е нито S-образна, нито обратна S - т.е. да е права [smile], т.е. контрастът да е толкова, колкото е хванал сензорът и нито да е вдигнат повече, нито редуциран. Останалото е ясно.. Та, значи 0, а не -3, така ли да разбирам?


Отговори на това съобщение
 Re: Настройка на контраста в Capture NX2, която дава най-неутрална картинка
Автор: asahi   
Дата:   24-04-14 20:59

Снимай тестова скала с 16 градации на сивото и си нагласи каквато искаш крива.

Отговори на това съобщение
 Re: Настройка на контраста в Capture NX2, която дава най-неутрална картинка
Автор: krist   
Дата:   24-04-14 21:07

Е, защо да си играя да reverse-engineer-вам нещо, което трябва да е описано в документацията (но, не е)?[smilie3] Все пак би трябвало да има поне някой, който да го знае и да ми спести мъките [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Настройка на контраста в Capture NX2, която дава най-неутрална картинка
Автор: MarinY   
Дата:   24-04-14 21:08

Това, което ти показва програмата е резултат от настройките на камерата ти. Тези настройки в NEF са временни, колкото да виждаш картинката. Всичко може да се смени и донаточи чрез програмата.
И пак да повторя, във всеки момент разполагаш с цялата информация на сензора. Ако накрая нещо е орязано е от теб. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Настройка на контраста в Capture NX2, която дава най-неутрална картинка
Автор: MarinY   
Дата:   24-04-14 21:11

Да попитам.
А защо искаш да виждаш "както го е видял сензорът"? Сцената си я видял ти, за да я снимаш. Значи, на екрана трябва да виждаш "твоя образ", с твоето желание и представи.

Отговори на това съобщение
 Re: Настройка на контраста в Capture NX2, която дава най-неутрална картинка
Автор: krist   
Дата:   24-04-14 21:53

Знаех си, че трябваше другаде да питам [smilie5] Обяснявам: ясно ми е, че настройките в NEF са временни, и че може да си правя каквото си искам с тях. Ясно ми е и, че те поне в началото отразяват това, което е настроено в апарата. Аз снимам на Picture Style Neutral, но подозирам, че може би тая настройка не е достатъчно неутрална и за това се чудя след това, ако намаля контраста от 0 на -3, дали няма да стане още по-неутрална. А, ми трябва неутралност за случаите, в които например динамиката на сцената е много близка до възможностите на сензора - тогава всяко повишаване на контраста би дало прегаряне на светли зони, или блокиране на сенки, и за това предпочитам аз да си настройвам точната крива на контраста в такива ситуации, така че да запазя детайлите в краищата на тоналния диапазон (ако се налага). Надявам се сега да стана ясно за какво ми е![smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Настройка на контраста в Capture NX2, която дава най-неутрална картинка
Автор: MarinY   
Дата:   24-04-14 22:13

Ясно. Така както го разбирам, аз бих работил само локално, до постигане на желаното или "измукване на постижимото", а накрая, евентуално, бих поразместил curves, като последна настройка. Но не бих се облягал на някаква виртуална, супер неутрална крива, която физически не съществува.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Настройка на контраста в Capture NX2, която дава най-неутрална картинка
Автор: krist   
Дата:   25-04-14 11:07

Е, как да не съществува? Какво мислиш, че правят плъзгачите за контраст?: Прилагат някакви предварително зададени тонални криви, като в едно от положенията кривата е права[smilie3] Е, това последното положение го гоним.. Интересно, че от толкова Никон-фенове във форума няма кой да отговори смислено..[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Настройка на контраста в Capture NX2, която дава най-неутрална картинка
Автор: asahi   
Дата:   25-04-14 11:50

Като не четеш канонските фенове така ще е.

Отговори на това съобщение
 Re: Настройка на контраста в Capture NX2, която дава най-неутрална картинка
Автор: victory13   
Дата:   25-04-14 12:25

сензора вижда много, и за да визуализираш това което е видял, в най-голяма степен зависи от самата сцена... при такава с нисък контраст, може да не ти се налага изобщо да си играеш с плъзгачите /при правилна експонация/, при сцена с висок контраст, бая прави ще изкривиш докато видиш всичко... тука вече идва динамичния обхват на уредът [shtrak]
сахи, никоня ше види в чисто черното квадратче, ама най-отгоре може да има 3-4 чисто бели [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Настройка на контраста в Capture NX2, която дава най-неутрална картинка
Автор: IsoIv   
Дата:   25-04-14 14:20

https://www.youtube.com/watch?v=-BCZnrZTc4U



Отговори на това съобщение
 Re: Настройка на контраста в Capture NX2, която дава най-неутрална картинка
Автор: compur   
Дата:   25-04-14 15:55

ако става дума за конкретна снимка, моля да я качиш, за да се види!

ако говориш по принцип... то всяка снимка е с различна динамика и такова нещо като "универсален контраст" няма.

а как точно разбираш, че "динамиката на сцената е много близка до възможностите на сензора"? и какво значи "много близка"?

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »