Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Lytro напредва...
Автор: boni   
Дата:   22-04-14 15:46

Как мислите, ще се наложи ли тази технология?

http://www.engadget.com/2014/04/22/lytro-illum/

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: marves   
Дата:   22-04-14 16:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: ksuhorukov   
Дата:   22-04-14 16:01

Със сигурност има своята ниша, но не мисля че ще се наложи масово. Резултатът от този продукт не е подходящ за огромна част от рекламния пазар, а именно печатната реклама и предполагам ще може да се прилага само при по-интераткивно насочени продукти. От гледна точка пък на обикновените потребители, свикнали да разменят свръх популярните jpeg файлове, също няма да могат да наложат тази технология. Вероятно е въпрос на време да се разработят и нови файлови формати, подходящи за целта, но... не го виждам в близко време :).

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: Батко   
Дата:   22-04-14 16:10

В поне половината кадри в далечината няма фокус [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: allyx   
Дата:   22-04-14 16:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: axlastro   
Дата:   22-04-14 17:15

Това ще сложи край на коментари от рода "не ти е на фокус", но от друга страна, освен кроп, потребителите ще могат да предлагат и място на фокус. Ха сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: allyx   
Дата:   22-04-14 17:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: ogogogo   
Дата:   22-04-14 17:42

На мен пък ми харесва дизайна.Много изчистен и семпъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: io_bs   
Дата:   22-04-14 17:43

Интересно. Знае ли се колко е голям сензорът? Така и не можах да намеря информация по темата...

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: uri64   
Дата:   22-04-14 17:52

интересно е и има място за развитие...сега дали ще се наложи масово зависи от маркетинговата мощ....защото отдавна предлагането не се определя само от търсенето...

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: Sassho   
Дата:   22-04-14 19:02

Litro "напредва" от десет години със скростта на Duke Nukem Forever.....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: nyamago   
Дата:   22-04-14 20:38

Бъдещето на технлогията (според мен) е свързано с бъдещето на потребление на образи. Все по-малко печат и повече екрани, предимно мобилни (вкл. таблети, но и нови форм-фактори). При такъв начин на консумация, интерактивният режим от само себе си се налага като най-естествен и желан за зрителя...

И днес вече управлението с жестове върху "тъч" екран става втора природа и предлага по-интересно и приятно преживаване от статичния плосък образ в една книга или списание (или снимка на стената в галерия). Няма да мине много време (по-скоро месеци, отколкото години) и ще се появат, в последствие - ще се стандартизират - файлови формати и приложения за работа с тях.

В същата посока, мисля, ще се развива не само светлинно-фокусният модел на Lytro, но и други модели - напр. за тримерни изображения, панорамни/амбиентни сцени и пр. Всички те (ще) се разглеждат интерактивно и в дигитален вид, а не статично и двумерно на хартия...

Не че аз самият не съм 'олд скул' и не си харесвам безумно добрата стара хартия, особено с добър печат на добри образи (да не говорим, че не и "угасва батерията" и допирът с ръка е неповторимо усещане) - но натам върви светът, съпротивата е безсмислена [smilie22]
- - - - -

П.с. Сензорът на новия модел е 1 инч или, както са казали някъде из клюките "4 пъти по-голям от предишния". Скоро ще се разбере.

@allyx : Файлът е голям, но не чудовищен - доколкото разбирам, светлинното "поле" се описва с векторен модел (който не заема много място) и "фокусните равнини" са само виртуални и се създават при пост-обработката на записа или при възпроизвеждане (нещо подобно на компютърните симулации и графиката в игрите).

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: vgramatikov   
Дата:   22-04-14 21:48

На мен ми се струва ,че идеята няма бъдеще поради няколко причини.

1.Тази функционалност може лесно да се постигне софтуерно от камерите с малки сензори където често по-голямата част от кадъра е на фокус.Тоест на камерите с голяма дълбочина на рязко изобразеното пространство.Както и при смартфоните. Ако там е проблем ,когато дълбочината е малка и при литро ще е проблем.
Лесно се разфокусирва фокусиран обект. Но ако имаш дефокус софтуера не ти помага да го върнеш на фокус.

2.Поради последната причина в 1. едва ли тази технология ,ще има приложение при големите сензори.

3.Чрез софтуер (било то вграден, любителски или професионален) подобен ефект може да се постигне с всяка камера.


За мен тази технология няма бъдеще освен при устройствата с малки сензори като смартфони и камери с малки сензори.
Има и голяма доза маркетинг във цялата статия. Например ,че обективите на Канон били 24-70мм и били големи ,а техния бил 30-250 ф/2.0.

Всички знаем ,че при малките сензори вече има обективи с голяма кратност и голяма светлосила и това не е никакъв проблем.А при големите сензори вече има 18-300 обективи ,което е 27-450мм еквивалент.А една светлосила от ф/2.0 на миниатурен сензор не е никакво предимство от един 18-300 3.5-5.6 обектив на 1.5 кроп сензор. За ФФ да не говорим.


Литро казват ,че сега започват....какво започват само те си знаят ,защото аз не виждам какво са започнали ,че да продължат. За мен е въпрос на време някой да ги изчака и ако види ,че има пазар да предложи алтернативна технология и да ги съсипе.[smilie7]

Според мен да създаваш хардуерно решение на ,което вече има софтуерно такова е задънена улица. Причината е ,че второто може да не е толкова качествено но определено ще е по-евтино.



Публикацията е редактирана (22-04-14 21:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: pstoev   
Дата:   22-04-14 21:59

според мен това е сапунерска матрица и затова тази дължина на тази бленда...

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: nyamago   
Дата:   22-04-14 23:50

pstoev написа:

> според мен това е сапунерска матрица и затова тази дължина на тази бленда...

Един инч нямат много сапунерки :) Само най-добрите такива като RX100 и "безогледалките" на Никон. (И култовата Нокиа 808, малко по-малък 1/1.2").. Та дължината и блендата са си постижение, никой от посочените няма такъв обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: pmartinov   
Дата:   23-04-14 00:12

Първите прахосмукачки от циклонен тип на Джеймс Дайсън бяха отчайващо зле като ефективност,но изкараха парите за усъвършенстване на второто поколение което накара големите производители да затаят дъх.
Днес големите играчи признават,че няма по-ефективна прахосмукачка от тези на Дайсън и започнаха да правят свои разработки на същия принцип.

Днес старите телевизори с кинескопи изглеждат смешно,но те изкараха парите за новите технологии на които сме свидетели.

Всичко това го разказах за да кажа,че всичко зависи от това докъде ще се доразвие технологията на Lytro.

След като пазара се пренасити с една технология ще се търси нова разработка с нови възможности която пазара да оцени .

Lytro е точно това .


Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: Emoxide   
Дата:   23-04-14 00:15

камерата е готина, аз лично ако имах подобни пари за разхищение бих си взел една такава играчка.
Реално матрицата не е никак малка, понеже поема светлина и в дълбочина, предполагаемо е подобна и технологията която разработват от Panasonic;
тази матрица се сочеше че е към 4 пъти по-голяма като площ от първата генерация на LYTRO;
Ако паметта не ми изневерява стария модел предлага резолюция близка до 1Mpix; следователно това нещо, което никак не е дребно и не влиза в никакъв джоб ще снима на около 4Мpix;

Някъде се споменава че се работи в съгласие с Adobe и iOS т.е. ще има и конвенционални конвертори за файловете на тази машинка;

Интересно как е като динамичен обхват и цветопредаване

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: nyamago   
Дата:   23-04-14 02:40

@Pd - ей, браво бе, професоре! Добре че ни обясни всичко! [cool]

Така убедено и убедително си написал пълни нелепости, че сигурно някои са ти повярвали. Спри се и се огледай, ослушай, може и да забележиш идващия влак...


> Тази функционалност може лесно да се постигне софтуерно от камерите с малки сензори...

Не може. Ако можеше "лесно", щеше да е направено. Чети повече, по-малко пиши.

> Лесно се разфокусирва фокусиран обект. Но ако имаш дефокус софтуера не ти помага да го върнеш на фокус.

Нямаш дефокус в тези камери. Изобщо, никъде. Нямаш и фокус - в смисъла, в който ти го разбираш. Имаш поле (пространство) и в него със софтуера (да, тази разработка е предимно софтуерна, макар да има хардуерен елемент) си "правиш" фокус и дефокус където ти е нужен. Чети за пленоптиката и пленоптичните камери, за светлинните полета, и как работи светлинно-полевата фотография. И не пиши преди да си чел достатъчно (и да си разбрал, ако можеш).

> "...едва ли тази технология ,ще има приложение при големите сензори...

Ще има. Вече има. Дори Lytro (частен случай на пленоптична камера, една от много - ориентирана към ширпортреба; другите са за други цели) вече имат в новия модел 4 пъти по-голям сензор от първия. Някои може да са чели, че Adobe имат разработка (работещ прототип) на една 50 мегапиксела камера с 19 обектива...

> Чрез софтуер (било то вграден, любителски или професионален) подобен ефект може да се постигне с всяка камера...

Много бих искал да правя пленоптична фотография с моите камери. Дай, ако обичаш, линк откъде да си купя тоя софтуер?..
...

Не искам да коментирам и други безсмислици - те просто издават пълно неразбиране на проблематиката. Това е ДРУГ ВИД фотография, не работи както тази, която (мислиш че) познаваш. Повече чети, по-малко пиши!

И нямаше изобщо да отговарям и коментирам, но ме хвана срам да се мъдрят такива нелепости във фотографски форум и НИКОЙ да няма нищо против това (Може би всички са съгласни? Не мога да повярвам, че всички толкова разбират...)

Срамно е и болно, защото

ЕДИН ОТ СЪЗДАТЕЛИТЕ И ГОЛЕМИТЕ КОРИФЕИ НА ТАЗИ ТЕХНОЛОГИЯ Е НАШ СЪНАРОДНИК

Това е сериозна наука, която не е от вчера (от повече от един век, ако бъдем точни). В сегашния век, с напредването на дигиталните методи за запис и обработка на изображения, на много места се работи - и има постижения - по светлинно-полвата фотография. Няколко фирми произвеждат и продават продукти за научни и високотехнологични цели, а други разработват идейни прототипи и "способстващи" технологии. И в тази дейност, в челните редици е Тодор Георгиев , понастящем на работа в полупроводниковия гигант Qualcomm, след дълги години работа в Adobe (някой може и да е чувал за последната фирма?). Покрай другата си работа той преподава теорията на този вид фотграфия, пише научни трудове и разработва експериментални камери. Често между съавторите му е още един (по-млад) нашенец, Георги Чунев, който преподава в Университета Индиана...

Да не спамя повече, има Гугъл - намерете и прочетете. Ако не ви се четат дълбоки и трудни теории, поне прегледайте този лесен ("като за идиоти") критичен разбор на първия модел Lytro. В него разбираемо са изяснени доста неща. В сайта на Георгиев има още много за четене. (Пак забравих, че чукчите на ФФ са писатели, а не читатели [smilie2] )

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   23-04-14 09:20

Абе не може нещо, да се отрича с лека ръка така, само защото не се разбира или познава съответната материя.То така навремето подобни домашни "експерти" са громяли и цифровите сензори и са твърдяли,че никога няма да изместят филма,ама... :)

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: Emoxide   
Дата:   23-04-14 10:35

Според мен този вид фотография има голям потенциал...
Все повече фотографията се възприема визуално гледана на екрана, а да не забравяме и за развитието на визуализиращата техника, задават се органичните дисплеи с много по-широки възможности от сегашните;
не бих се учудил след около няма и 5 години да има и ФФ профи-модел, още повече тогава процесорната мощ ще позволява адекватна скорост на работа. Еквивалентната резолюция на ФФ сензор при тази гъстота на фотопоглъщащите елементи както в сегашните модели на LYTRO би била над 30Mpix; a струва ми се , без загуба на качество като се интерпретира цялата уловена светлинно-лъчева информация, чрез съответната интерполация ще има алгоритми на конвертиране позволяващи резолюции на плоско изображение значително над тези 30Mpix



Публикацията е редактирана (23-04-14 10:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: stoikovv666   
Дата:   23-04-14 11:11

Интересно! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: allyx   
Дата:   23-04-14 14:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: vgramatikov   
Дата:   23-04-14 14:59

[smilie24] nyamago

Не виждам какво в резултата получен от тази камера немога да постигна с моя апарат и софтуер за "изкуствен дефокус имитираш дефокус на обектив". Снимам на ф/8 всичко ми е на фокус и си избирам равнина ,която да остане на фокус. Софтуера върши останалото.

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: imitev   
Дата:   23-04-14 15:03

Как софтуера разбира кое се намира в равнината на фокуса?

Отговори на това съобщение
 Re: Lytro напредва...
Автор: rimohit   
Дата:   23-04-14 15:04

PD... дай снимка с твоя апарат и въпросния софт , че ми стана твърде интересно , как той разпознава равнини в едно двумерно изображение...
Ако трябва ще почерпя[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »