Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Покупка на евтин калибратор
Автор: metodiev_martin   
Дата:   19-03-14 22:37

От доста време търся някой, който да ми калибрира монитора, но търсенията ми се оказват безрезултатни.
Сега в базара видях, че се продава един евтин калибратор Pantone Huey МЕU101 и се чудя дали е добър вариант, с който сам да си калибрирам монитора.
Какви си рисковете при покупка на евтин калибратор от нисък клас? Предполагам погрешно и неправилно калибриране.
Сложна ли е операцията по самото калибриране и има ли вариант да не се справя сам?

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: imitev   
Дата:   19-03-14 23:23

По-добре iOne Display 2

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: Mogila   
Дата:   19-03-14 23:26

Защо не платиш на някого да ти го калибрира или да ти даде под наем калибратор?
Има значение дали е хубав калибратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: metodiev_martin   
Дата:   19-03-14 23:27

Намерих в продавалника и Gretag Macheth Eye One Display 2 за 88лв, но и той като име нищо не ми говори.
Могила, бих си платил, но няма на кой [smilie5]



Публикацията е редактирана (19-03-14 23:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: Mogila   
Дата:   19-03-14 23:30

Е как да няма. Пусни тема че търсиш и сигурно ще ти пишат поне 10-20 човека. Дори да не си от София, може по Еконт да ти пратят. Винаги има варианти.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: metodiev_martin   
Дата:   19-03-14 23:40

Реших да потърся в google, не намерих нищо. Писах на Асахи, но той не ми отговори. В случая не съм наясно, дали когато ползвам външен монитор свързан към лаптопа, при калиибрацията, трябва да си отнеса и лаптопа.
Калибрирането стана малко като почистването на матрицата - като цяло все по-малко сервизи извършват услугата и накрая се примиряваш сам да си я почистиш.
Все още не смея сам да си чистя матрицата, но ако евтините калибратори вършат работа, съм склонен да опитам да се науча сам да си калибрирам монитор.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: Mogila   
Дата:   19-03-14 23:45

То не е сложно. Разбира се, че трябва да си носиш лаптопа. Калибратора прави настройки на лаптопа, а не на монитора. На монитора само ти казва да променяш някои настройки и след това то си прави профил в настройките на лаптопа ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: imitev   
Дата:   19-03-14 23:48


Калибрирането е процес на настройка на монитора към оптимални параметри и последващото му профилиране на компютъра.

Какъв е монитора? Ако е WideGammut ще си имаш проблеми с натсройките...

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: metodiev_martin   
Дата:   19-03-14 23:55

[smilie5] и аз така си помислих. Един "специалист" ми обясняваше - донеси само монитора и аз ще ги го настроя; което доста ме усъмни и добре, че не му го отнесох.
Става въпрос за DELL 2412m
Някъде четох, че е хубаво калибрация да се прави поне веднъж в годината. Сметнах, че ако калибрацията е 30-40лв и разходите по транспорта са ми 20-тина, по добре да си взема някакъв евтин калибратор и сам да си калибрирам. Може и да греша със сметките, че дам ще успея да свърша въпросната работа, но така си го представям [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: imitev   
Дата:   19-03-14 23:59

В продавалника е точно iOne Display 2
Gretag = X-Rite

Мониторът ти е Wide Gammut по инфо в нета...

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: Mogila   
Дата:   20-03-14 00:29

Точно такъв монитор имам и се калибрира много добре. Няма никакви проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: metodiev_martin   
Дата:   20-03-14 00:54

Намерих обява за София, където калибрират с X-Rite i1Display Pro и пуснах запитване.
Същевременно, се замислям, дали да не си взема Gretag Macheth Eye One Display 2 - въпросният iOne Display 2 и да си калибрирам всичко живо :D:D:D:D
Единствено ме притеснява, че е втора ръка и не зная колко е работил и дали една евентуална прекомерна работа, не би повлияла на техническото състояние на калибратора.
Изгледах в ютуб един клип как се калибрира лаптоп с въпросната джаджа и изглежда изключително просто.
Предполагам, че при мониторите няма особена разлика и философия [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: Mogila   
Дата:   20-03-14 00:58

Този на X-Rite е много готин и много добре се разбира с твоя монитор:)

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: metodiev_martin   
Дата:   20-03-14 02:26

Това исках да чуя [smile]
Направо ме нави от раз [smilie5]
Със сигурност ще ми излезе по-евтино, отнолкото на всяка напечатана снимка да пускам по 1, 2 варианта "предпечат" за да видя как са цветовете и дали да ги корегирам на сляпо и пак да пробвам на ново след това, докато се получат нормални.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: gushev   
Дата:   20-03-14 08:28

Я дай някакви координати за калибрация в София.Ако има и някъде по морето(Варна,Бургас)някой нека пише на лични.Благодаря предварително ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: iasen2   
Дата:   20-03-14 12:12

Аз давам под наем , писал съм в поне 3-4 теми тука . Пращам по куриер .
За този Дел няма да имаш никакви проблеми с калибрацията . Имам Спаидър 3 Елит

Общо взето най големия проблем е после да свикнеш с топлите цветове :)



Публикацията е редактирана (20-03-14 12:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: the_cat   
Дата:   20-03-14 14:04

Колега, i1 Display 2 не се справя с калибрацията на Wide Gammut! Иначе е чудесна машинка, но определено няма да ти свърши работа, ако монитора ти е такъв. Доколкото знам i1 Display Pro се справя с калибрацията на такъв тип матрици.
А за HUEY-то - имах такова, но определено не можеш да очакваш професионални резултати от него.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: krist   
Дата:   20-03-14 15:02

"За този Дел няма да имаш никакви проблеми с калибрацията . Имам Спаидър 3 Елит

Общо взето най големия проблем е после да свикнеш с топлите цветове :)"

Е, на това калибрация ли му казваш, с топлите цветове?.. С моя
Спайдър 3 така и не успях да постигна не-топли цветове на Дел 2312HМ с всичките версии на Спайдър-софтуера, и накрая дигнах ръце, въпреки препоръките да пробвам с dispcal или както там се казваше. Като гледам нещо, което трябва да е неутрално ч/б, хич не ми харесва на тоя монитор - много повече ми харесва на служебния, некалибриран Дел..



Публикацията е редактирана (20-03-14 15:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: iasen2   
Дата:   20-03-14 15:14

ми точно това казвам аз - субективното ти отношение към цветовете ти пречи да оцениш реално нещата
Това го казвам, защото не си само ти , а и доста от клиентите ми .

Това се определя и от форумната мода и псевдо Б рейтинга .
Отвори fotolia.com или който и да микросток сайт и там няма да видиш студени цветове , неясно определени бели баланси и др , понеже там всички бози се отсяват .

Хората там си разбират от работата .
Относно монитора ти - такива монитори няма смисъл да се калибрират те не са предназначени за дизайнерска работа .



Публикацията е редактирана (20-03-14 15:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: krist   
Дата:   20-03-14 15:50

Преди време поне два пъти съм питал тук дали наистина нещата не са субективни, и в крайна сметка казваха с половин уста, че е така, както и ти си написал, още повече, че нещата, които съм печатал, стоят доста близо до това, което показва мониторът.. И все пак неутралните черно-бели неща не ми стоят добре на него. То може и да е до тонална крива по-скоро, знам ли. А, може би е добре да започна да слагам съвсем фино синьо тониране, за да ми харесат моите "неутрални" неща на него.. Иначе не разбрах последното за мониторите дето не се калибрирали за моя ли се отнасяше - ако да, ми е малко странно, тъй като, доколкото помня, разликата между 2312HM и 2412М e основно в повечето пикесли по вертикала, а гледам, че за втория монитор не каза същото по-нагоре?..


Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: iasen2   
Дата:   20-03-14 16:07

да работиш на 1000 точки по вертикала си е жива мъка .Това имах предвид . Не си струва инвестицията просто . За това писах , че няма смисъл да се калибрират , не че не може :)

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: krist   
Дата:   20-03-14 16:56

Е, хората са работили и на по-малко от хилядя точки по вертикала, пък са изкарвали резултати[smilie3] Не е перфектният монитор, но за бюджетно решение ми е ок, като изключим гореспоменатия проблем..

ЕДИТ: 2312HM има 1080 точки по вертикала, между другото[smile]



Публикацията е редактирана (20-03-14 17:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: didesignbg   
Дата:   20-03-14 17:13

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: iasen2   
Дата:   20-03-14 17:13

80 точки бонус :)
Лично аз съветвам да се почне от правенето на цветни профили на фотоапарата - това конкретно подобрява цветовете на самата снимка и резултата е видим .



Публикацията е редактирана (20-03-14 17:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на евтин калибратор
Автор: metodiev_martin   
Дата:   20-03-14 22:32

Отказах се от покупката на Gretag Macheth Eye One Display 2
Случайно днес разбрах, че моя приятел има Spider 3 express и направих калибрацията.
Разлика, почти не се забелязва, най-съществена е при червено и оранжевото, които преди калибрацията бяха неестествено ярки и наситени.
Най-вероятно допуснах грешка, като го калибрирах на изкуствена светлина, като светлината от лампата директно светеше в монитора.
Утре ще се опитам да калибрирам и лаптопа и външния монитор.
Като цяло, ако правилно съм разбрал, настройките на цветната температурата на монитора се слагат на 6500K, яркостта такава, че да не дразни очите (моята я настроих на 40%) а контраста по default и след това се пуска теста със самата калибрация.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »