Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 За духа на Фото Форум
Автор: Pac   
Дата:   13-03-14 11:02

Здравейте,
Започнах да пиша поредния си отговор в една от темите, но реших, че той е достатъчно офтопик, за да стане нов топик.
Искам просто да споделя някои свои наблюдения върху форума и съвсем незлобливо да обясня какво не ми харесва тук.
Нека започна с малките, повърхностните проблеми. Твърде малко се следи за спазване на добрия тон, пълно е с епитети и лично отношение, твърде често нещата избиват на подигравка. Много малко се говори по същесвто и полезната информация се изгубва някъде в купищата оригиналности и остроумия.
По-сериозният проблем (поне според мен е проблем) е липсата на усещане за общност и нежелание да се помага на начинаещите. Аз съм част от екипа на форум за акваристика (www.aquaportal.bg). Там, когато се появи някой абсолютен новак с ужасен аквариум и нулеви познания, никой не плюе по него, напротив, бива посрещнат от екипа най-учтиво с "Добре дошъл!" и по възможно най-мекият начин се отбелязват една по една основните му грешки. Много от тези начинаещи, усетили подкрепа и възползвали се от съветите на по-опитните, за кратко време отбелязват невероятен прогрес. Освен това, общоприето е обръщението "колега", дори към хора, които от 2 дни са горди собственици на буркан и измъчена рибка. Един вид, отнасяме се с уважение към всеки, който е решил да се докосне до хобито. Естествено, когато човекът няма желание да послуша съветите и обяснява как е по-велик от тези дето си мислят, че разбират, доброто отношение се стопява, но пак няма грозни личностни нападки, просто темите се заключват в такива случаи.
Във Фото Форум целият този дух на задружност и желание за взаимопомощ почти отсъства. Чудя се дали просто егото на фотографа е толкова по-голямо от това на аквариста, или просто модераторите са изпуснати тотално юздите. Може пък просто свободата и демокрацията да са счетени за по-важни от добрия тон и възможността човек да научи нещо. Само че като се прекрачи една граница, свободата и демокрацията се превръщат в свободия и анархия.

Паздрави на всички и най-вече на няколкото човека, които въпреки нивото си, се държат като нормални хора без мания за величие!

Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: fraction   
Дата:   13-03-14 11:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: victory13   
Дата:   13-03-14 11:10

венсеремос планета хд [cool]

и аз имам въпрос... кога ще се появи тема с кратък АРТ анализ на снимка [smilie8] /темата на jino, и следващата на Нончо имаха всичкия потенциал за бегъл анализ, но не се случиха/ [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: realnoncho   
Дата:   13-03-14 11:18

Това с обсъждането на снимки може да стане в една тема, която да започне примерно от обсъждането на снимката на деня на първа страница, защото често се получават някакви диалози под самата снимка като излезе на първа, който не са удобни за участване и следене.

Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: мара   
Дата:   13-03-14 11:20

ни мой са прави анализ на парче :)
инак авторът на темата за едни неща е прав, за други - не. на времето тук имаше един форум за фотография и една свободна зона за сякви приказки. идеята беше в зоната да се излива нефотографския спам, барабар с простотиите. обаче се подкарахме как си знаем...[smilie18] [smilie18] [smilie18]
аз нямам много наблюдения над други форуми, ама първите поне 5 години тук се стараех с всички сила да съм градивна, учтива и да подхождам винаги с чувство за хумор. даже не разбрах как и кога се изпортих [smilie18]. ама все ми се чини, че са виновни другите, а аз съм си цялата в бяло [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: lorddemonic   
Дата:   13-03-14 11:25

Каквито хората такъв и форума ...

Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: fraction   
Дата:   13-03-14 11:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: DilianVelev   
Дата:   13-03-14 11:26

Браво Pac!

Лично мое мнение е, че не е от егото на фотографа. Всичко си е до човека. Просто фотографията е доста широко разпространена, и привлича хора всякакви. Вярно че не познавам никой от форума лично, може в реалния живот да се държат различно, не може да се направи точна преценка на някой само от постовете му.

Аз лично, бях останал с впечатлението че фотографите са като цяло доста позитивни личности. Но това за което говори Pac, не е присъщо на позитивен човек.

Темата така като гледам, може и да се развие добре. Ще я следя с интерес. Току виж пък съм успял да разбера защо стоят така нещата [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: мара   
Дата:   13-03-14 11:26

март месец е!

Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: fraction   
Дата:   13-03-14 11:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: stzz   
Дата:   13-03-14 11:35

Ами то форума се променя с времето!
Първоначално, обичайното беше да се споделят впечатления и опит от започналата цифровизация.
В последствие, се стигна до промяна и превес на комерсиално-рекламната функция!

[shtrak]

.........да не би фъв форума за акваристи мотивацията за споделяне да е лишена от комерсиалното?
[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: dilomski   
Дата:   13-03-14 11:43

Евала за темата, някой да им го каже като хората!
Този форум е пълен с простотии и безмислици.Тук чат-пат може и да научиш нещо, ама първо ще те подиграват, ще ти налагат мнения и светогледи и ще ти предлагат неща, за които не си питал.Да не говорим пък, че модераторатите са абдикирали тотално, форума е мега остарял като чисто софтуерна версия с ограничени функции за разлика от други форуми.Много хора искаха раздел за видеография - няма такъв все още.Но иначе самочувствие - до небесата.

Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: fraction   
Дата:   13-03-14 11:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: 5co   
Дата:   13-03-14 11:56

Мъдрец и неговият ученик седели пред вратите на своя град и гледали хората, минаващи край тях. Приближил се странник и попитал:

- Що за хора живеят в този град?

- А ти откъде идваш, там какви са хората? – питал го мъдрецът.

- Ох, само негодници и лъжци, злобни и завистливи!

- И тук е същото! – казал мъдрецът.

След време поспрял друг пътник и пак попитал какви са хората, които живеят в града.

- А какви са тези там, откъдето идваш? – попитал мъдрецът.

- Прекрасни, добри и отзивчиви! – отвърнал пътникът.

- И тук ще намериш такива. – казал мъдрецът. Странникът отминал с усмивка, а ученикът се обърнал учуден към мъдреца:

- Защо каза на единия, че тук живеят негодници, а на другия, че са добри хора?

- Защото навсякъде има и добри, и лоши хора. Просто всеки намира онова, което търси.

Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: GhostBuster   
Дата:   13-03-14 11:57

Да погледнем от добрата страна - фотографите получават стимул да учат чужди езици и да усвояват умения директно от световния опит[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: chukov   
Дата:   13-03-14 11:58

Абе аз малко извън темата ама ...

Я кажи коя е най-голямата клетва във форума с аквариумите?

Да ти хванат водораслите филоксера?
Котлен камък да завъдят рапаните?

дай някакъв нишан, че имам тук един колега фен на аквариумите, да знам как подобаващо да му отвръщам като ми се смее на крастата по фотографията [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: Havga   
Дата:   13-03-14 12:07

абе хора какво ви става?
щом е толкова гадно място защо седите тук?
мястото е такова каквото го направим, форумът се пълни с теми от потребители, а не от модератори?
снимките, които се качват са нашите снимки!
Б-тата били проблема, а аз питам А-тата какво предлагат?
Непрекъснато слушам, че нямало коментари под сниките, но като има се надава вой що коментарите са такива,а не онакива..., а какви да са? какво всъщност искаме, дали всеки поне за себе си, знае?
и като си го изясним за себе си този въпрос, да вземем да се приемем каквито сме си, без срам и претенциозност и да се радваме на хобито си и на въможността по лесен и достъпен начин да го споделяме с неограничен кръг хора....

Повечето от потребителите тук имат опит и по други сайтове, там защо не се държите така?

Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: Marillion   
Дата:   13-03-14 12:10

Нивото на форума е ужасно ниско! Не се обсъждат важни теми, свързани с проблемите на фотографите, както и липсват теми с практическа насоченост. Има хора, които освен да се заяждат и да се правят на велики с техниката си, не вършат работа и за 5 стотинки и не допринасят с нещо за развитието на форума. Тук са просто "на гости", за да видят другите "балъци" колко са прости и да злобеят.

През годините зная позицията на собствениците на сайта и политиката им относно форума и модерацията му, както и съм запознат и възможностите им и ги разбирам напълно. Съгласен съм, че това не е лека задача, с оглед психиката и манталитета на повечето пишещи тук. Собствениците НЕ МОГАТ да възпитат хората и да ги научат как да се държат един с друг, но могат да въведат спазването на елементарна етика и уважение при комуникацията между потребителите.

Факт е, и то неоспорим, че много от знаещите и можещите напуснаха форума. Едни с разправии и бурни скандали, а други тихомълком спряха да качават снимки и да пишат в теми и смятам, че вината за това е масовото заяждане на дребно, както и невъзможността на някой хора да преглътнат егото си и да признаят, че не са най-велики на света.

Лично за мен липсват правила за форума, които собствениците да въведат. Надявам се някой ден да вземат решение в тази насока. Мисля, че няма да е трудно да намерят свои хора - доброволци, за да следят за спазването им, както е в другите форуми. По време на годишните сбирки се запознавам с толкова хора, които имат и знания и възможности, да помагат за развитието на обществото на фотографите, било то с обикновена модерация във форума.

Откакто се затвори "свободната зона" спамът се пренесе тук, а това пречи на много от потребителите. Особено на начинаещите, които задават почти едни и съши въпроси, но вместо да им се помогне и да се упътят къде да търсят инфо, 8 от 10 коментара са жив спам. Никой не се е родил научен. Всеки е имал нужда от помощ и съвет.

Мисля, че фотографите не са по-лоши от всички други хора. Такива са наблюденията ми при срещите на живо с много хора от форума. Купоните са на ниво. Не съм видял някой да обижда друг или да се подиграва с това, че е начинаещ - дори напротив, всички помагат с който, каквото може.

Ако се въведе ред и се говори по същество в темите си мисля, че това ще даде тласък на сайта и той ще се развие като мястото в България, където всички фотографи ще търсят мнения и ще споделят опита си. Лично на мен не ми е много удобно да ровя по чужди сайтове и да чета по чуждестранни блогове, когато искам да науча нещо как се прави. Яд ме е, че в сайта няма специализирани подфоруми, в който да се обсъждат по-сериозно нещата и знаещите да пускат теми как се прави.

Както и да е. Пожелавам на всички да сте живи, здрави и по-позитивни! Отнасяйте се към останалите така, както ви се иска те да се отнасят с вас. И.... не забравяйте да снимате.

Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: da.fo   
Дата:   13-03-14 12:16

Marillion [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: something   
Дата:   13-03-14 12:23

Marillion, доста отдавна съм в този форум, нищо че не съм от най-активните.
Мога да ти кажа, че както част от знаещите и можещите напуснаха форума, така друга част от знаещите и можещите изгониха много нови потребители от форума с подигравки, обиди и високомерно отношение.

Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: HP   
Дата:   13-03-14 12:33

Решението е едно-писах го в друга тема:

Автор: HP
Дата: 12-03-14 22:30

Прави се платен достъп.
1-во ниво /да го наречем пакет бронз/ безплатен-включва да речем 100 снимки общо, по 5 на седмица.
2-во ниво /пакет сребро/ - 20 лв. на година. По 20 снимки на седмица, файлове 500кб

3-то ниво /пакет злато/ -неограничен брой снимки и т.н

Така който иска да изпразва карти, поне да си плаща. Който иска любителски да подходи-сайта предлага възможност. Но който иска по-сериозно - да си плати, едва ли е проблем. Тогава няма да има значение А или Б или точките.Не са чак толкова фрапиращи суми, че да има някакви проблеми за сериозни хора.

Това е решението на този етап в тази действителност. Каквито и да са правилата, цървулизацията си е цървулизация.
Така поне който иска да се занимава с фотография, който иска да плямпа простотии и да разтоварва карти из свободния форум.
Фотофорум е достатъчно сериозен сайт и дължи на сериозните си потребители място за изява.

Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: realnoncho   
Дата:   13-03-14 12:40

И какво ако е платено качването?
С какво това ще оправи липсата на поне малко контрол в самите теми?

Преди месец съм сигнализирал за спам няколко мнения в една моя тема и те продължават да си седят там. Как да пусне човек градивна тема в която да се коментира културно, като аз трябва лично да се боря и един по един да блокирам разни хора ако искам малко ред...

Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: rx   
Дата:   13-03-14 12:47

Всичко е заради едното его :) Тука всеки е най-добрия и никой не може да му отправя критика. Нещо повече - всеки е най-добрия и никой не може да отправи различно мнение по въпрос на трети човек, което да противоречи на неговото. Колкото и да си добронамерен - в такава среда обръщаш острата страна

Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: alextu   
Дата:   13-03-14 12:49


Това е! Не се самонавивайте.

Мъдрец и неговият ученик седели пред вратите на своя град и гледали хората, минаващи край тях. Приближил се странник и попитал:

- Що за хора живеят в този град?

- А ти откъде идваш, там какви са хората? – питал го мъдрецът.

- Ох, само негодници и лъжци, злобни и завистливи!

- И тук е същото! – казал мъдрецът.

След време поспрял друг пътник и пак попитал какви са хората, които живеят в града.

- А какви са тези там, откъдето идваш? – попитал мъдрецът.

- Прекрасни, добри и отзивчиви! – отвърнал пътникът.

- И тук ще намериш такива. – казал мъдрецът. Странникът отминал с усмивка, а ученикът се обърнал учуден към мъдреца:

- Защо каза на единия, че тук живеят негодници, а на другия, че са добри хора?

- Защото навсякъде има и добри, и лоши хора. Просто всеки намира онова, което търси.

Отговори на това съобщение
 Re: За духа на Фото Форум
Автор: Тед   
Дата:   13-03-14 12:57

Явно, че явлението не е частично, но при нас е силно изразено, като пишещите по-горе са маркирали някои от причините и предпоставките: проблеми с личността (голям набор вкл. липса на самооценка, претенции за върховенство, стремеж да изпъкне, чрез обида на другия и мнго други), възпитанието, държането, мерките, културата на общуване, проекция на обществото и др. Често даден спор не е фотографски, а личностен, махленски, от улицата. Дори автори с години и добри колекции се държат гаменски и вулгарен език. Но като цяло кавгата е с много подправки и нерви, в сравнение с някоя "чуждестранна" такава. При нас винаги започва с атака на личността, за да се дискредитира и от там тезата или позицията му. Този подход /аргумент се казва там/ се ползва още от древен Рим / ad hominem му е названието/ , а в днешни времена е повече от актуален.

Различията помежду ни не могат да бъдат преодолени. Фотографията не ни обединява, а ни разделя, както би било и нещо друго /аквариум, автомобилизъм и др/. Има и малко трохи в тавата, около която са се наредили тези с "професионални" фотографски претенции. Това ожесточава участниците още повече, защото има глад. В момента сме в разпад и тотален упадък.

Правила от друг фотографски форум. Да видим как действат:
All comments and discussion should be constructive, and not offensive in any way.
In some exercises I may ask you to provide some detailed feedback, and in those cases it would
be appropriate for you to so as it will be a part of the process. However, generally unless it
is asked for - by me - keep your comments to a minimum and use the critique section to offer
this kind of in-depth advice.
All discussions should demonstrate mutual respect, and I will not
hesitate remove those which I perceive as negative and hurtful.
------------------
Превод:
Всички коментари и дискусии трябва да бъдат конструктивни и да не са обидни по някакъв начин.

В някои упражнения може да поискам да предоставите подробна обратна информация, и в тези случаи това би било подходящо за вас като част от процеса.
Въпреки това по принцип, ако не бъда запитан - сведете вашите коментари до минимум и използвайте секцията за критика да предложите какъвто и да е задълбочен съвет.

Всички дискусии трябва да демонстрират взаимно уважение, и аз няма да се колебая да премахна тези, които аз възприема като отрицателни и вредни.

--------------------------
Навремето взех дейно участие в тази война - Канон-Никон, макар в началото да нямах ясни технически познания или да съм фанатик на едната марка. Почти всяка тема беше Канон вс. Никон. Помислих си, че като участвам активно и ескалирам мненията /дори и на двете страни/ до най-висока степен, рано или късно всеки ще осъзнае, че проблемът е ЗАУ и техниката не пречи /независимо от която и да е марка/ - защо мислех така, защото хубавите кадри се правеха с какви ли не апарати / и лентови ако щете/. Тогава си беше истински търкал :) Накрая и това стана, но след "студената война" явно кавгата намира вскякакви теми за изява и саморазправа. Докато ние се боричкаме, другаде напредват доста сериозно, защото не си губят времето в спорове, а технически как стават нещата.

Аз не виждам как може да бъде преодоляно това състояние.
Да има пъдар из форума, психиатър, учител, лекар....и да обикалят с пръчки.

Въпросът е какъв тон се допуска и от домакина. Много често на някого избиват нервите, чувствайки се засегнат или с неясна теза. Не се търси съдържанието на дискусията, конструктивността, търси се зрелището по риалити форматите :) [smilie6]



Публикацията е редактирана (13-03-14 12:59)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Албум преди 6 часа
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: