Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   18-02-14 12:13

Здравейте захванал съм се със снимане и копиране на чернобели филми. До сега се наказвах в банята с портативен увеличител УПА но след като видях че това геройство не е за мен реших да оборудвам за целта мазето. Речено сторено и мазето или поне една чст от него се превърна в лаболатория. Искам обаче да подменя и оборудването с някакво по свястно и понеже не знам с какво се обръщам за помощ. Раз полагам с един крокус 4. Разбрах от разни форуми че обективите им не били добри. Въпроса е може ли да се позва за копиране с неговия обектив ако го сменя с какъв да го заменя, мога ли да ползвам индустара от УПА-то. Друг голям проблем са ми копирните рамки. Тази от крокуса марка PZO за 13*18 горе долу бива но тази от УПА-то е пълен боклук. Кажете каква рамка да си купя в бг има само соц продукти от тях има ли някоя която мога да ползвам? Друга голяма дилема е с полоконтрастните филтри искам да си взема но в българия май няма. Намерих статии в нета че може да се ползва глава за цветно копиране мога да ли да позвам JANPOL? Благодаря предварително


Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: fotocolor   
Дата:   18-02-14 12:49

Вземи си някой Магнифакс или Крокус увеличител.Махни им обективити и си вземи един Helios 44-2-идеален е за копиране.Има и по добри увеличители-Rollei,Durst,Leica Focomat-има ги,но цените им са и те добри.Задължително ти трябва часовник таймер за времето.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   18-02-14 12:53

Имам си часовник, не е абсолютно точен но става, и обектив имам един. Значи наистина обектовите на крокусите не ги бива. В какво се изразяват проблемите им?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: mihajlov2   
Дата:   18-02-14 13:40

За да не се занимаваш с часовници, потърси си електронна копирна рамка. Имаше навремето едни такива руски - т.е. съветски[smilie5]
Представлява електронен уред със рамка, като хартиите се поставят върху матово стъкло. Под стъклото има фотодатчик, който с ръчка може да изместваш по цялата площ под матовото стъкло - идеята е да измериш осветеността в сюжетно важна част от кадъра. На корпуса на рамката има няколко бутона и потенциометър. Включва се в електрическата мрежа, а на нея има контакт, където включваш щепсела на увеличителя. Какъв е принципът на действие? Центрираш рамката върху плота на увеличителя при включен непрекъснато увеличител. Изключваш непрекъснатия режим на увеличителя. Слагаш в рамката на увеличителя негатив със средна плътност, добре разработен в тъмните и светлите части. Слагаш хартия в рамката. Нагласяш потенциометъра на рамката в средно положение. Натискаш първия /май беше най-левия/ бутон на електронната рамка. Увеличителят светва за някакво кратко време. Проявяваш, фиксираш и разглеждаш снимката. Ако е недоекспонирана, слагаш нова хартия и натискаш следващия бутон на рамката. После повтаряш същите действия. И така продължаваш, докато изкараш преекспонирана снимка. Тогава започваш фина настройка с потенциометъра, докато изкараш оптимално експонирана хартия. Това е. Вече си настроил електроннатаа рамка за дадения вид фотохартия. Оттук нататък само сменяш негативите в увеличителя и си копираш, без да му мислиш повече за часовници и настройки.



Публикацията е редактирана (18-02-14 13:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   18-02-14 14:04

Да това е доста интересно видях да се продава една такава и се чудех как работи. Мерси за инфото. Другото което е по важно за тази рамка добре ли е изработена хубави ли са правите ъгли стабилна ли е. Проблема с рамките е че не ми застава стабилно хартията и стои изместена макар и незабележимо и след като се прояви става видимо изкривена. Това ми е големия проблем с рамката.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: fotocolor   
Дата:   18-02-14 14:08

Полските рамки са добри.Руските не стават.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   18-02-14 14:31

Добре значи да си търся полска. Благодаря за инфото. А индустар обектива става ли с преходник на крокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   18-02-14 17:15

Не вярвай тотално на всичко, което четеш за "соц. боклуците". Цветната глава на Крокуса ще ти върши работа с поликонтрастната хартия. Обектива от УПА-та няма да ти свърши работа заради дълбочината на чашата. После няма да можеш да сменяш блендата а и фокусирането става пожелателно. Ако имаш едни 100-150 лева за "истински" обектив, ще трябва да предвидиш и закупуване на комплект филтри за цветно копиране, с чиято помощ ще можеш да печаташ на поликонтрастната хартия.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   18-02-14 20:23

А да попитам чешките обективи meopta как са като качество могат ли да се ползват.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: icikonti   
Дата:   18-02-14 20:53

Леегинко категоричен ще съм!
Всичко полско /оптика/-ИЗХВЪРЛЯШ!
Всичко руско /с изкл. на оптиката-обективи/ -ИЗХВЪРЛЯШ!
Да не ти посече акъла да вземаш ЯнполКолор!Ебаси недоразумението!!!
Чешкото в механиката го бива.В обективите, трябва да играеш Спорт Тото, за да уцелиш!Иначе в кондензорите СТАВАТ.Гледаш да има центровка на лампата на увеличителя:нагоре-надолу и по четирите посоки на компаса.
Махаш всички стъкла по пътя на увеличителя след кондензора!Слагаш му на първо време един Индустар 50/3,5-снимачен на М39 /за лайкаформат/ за десетина лева.Може и копирен такъв.
Изхвърляш цв.глава/ако си я купил/ и си купуваш на Илфорд желатинови филтри, и ги слагаш под кондензора, и над касетата за филма.
Купуваш си пластифицирана поликонтрастна хартия и кой какво ще да ти обяснява за баритната и "нормалната" или какви хубави хартии сме правили в БеГе-то едно време, НЕ ГО СЛУШАШ!
Последното е най-важното.


Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: asahi   
Дата:   18-02-14 21:19

Да не би някъде по УПА-та да пишеше, че е аналогова? А по Крокуса? Или по обективите? Или по филмите?

А сега сериозно: Ако гониш висока рязкост на копието трябва да ползваш точков източник на светлина и по-затворени диафрагми. Това ще вдигне времето за експонация, оттам и загряването на главата. Лека-полека ще стигнеш до извода, че ти трябва голям увеличител с принудително охлаждане.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   18-02-14 21:25

И аз бях стигнал до такъв извод не съм работил с крокуса на времето баща ми копираше с него и каза че бил хубав но тогава се копираха малки снимки аз аз като гледам под 13*18 не искам да правя. Сега е смазан механизма за да се раздвижи че след 25 години престой е клеясал и има нужда от сериозна профилактика и яко чистене. Дано да няма някакви поражения това ще го видя чак в събота. Хартия от БГ имам много 5-6 пакета разни видове фохар с който започнах да се уча ( Аз като бях малък само съм гледал баща ми и не съм копирал, а когато пораснах толкова че да мога да се занимавам вече снимахме цветни филми си ги правехме във фото). Качеството не е особенно добро а като се има в предвид и срока на годност изтекъл някъде 1991 година е ясен и резултата. Въпреки това след 50-60 копия и хванах цаката и се получи добър резултат. Сега си намерих FOMA SPEED 311N. Пробвах няколко листа и е добра но става прекалено контрастна. Когато мога ще кача копие да покажа.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   18-02-14 21:31

За точковото копиране имам нужда от по подробно разяснение. Не съм запознат.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: D.S   
Дата:   18-02-14 21:37


Я аз да питам за обективите. Всички ли са на 39мм резба. Смисъл - взимаш си някой какъв да е увеличител и след това си взимаш хубави обективи ?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   18-02-14 21:58

Не са УПА-то е на М39 а Крокуса е М42. Най разпространения е с М39.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: icikonti   
Дата:   18-02-14 22:28

Имам точков Крокус 69S, барабар с трафа и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: Zeno   
Дата:   18-02-14 23:03

Аналогова фотография?!
Химическа или знам ли каква?
Дигитална фотография няма, защото още няма измислен дигитален сензор в която и и да е област. Дигитализирането /цифровизацията/ е вторичен процес.
Губиш си времето с овехтели технологии.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   18-02-14 23:50

icikonti, целата тая лекция прелюдия към завоалираната обява за продажба ли беше[smilie25]? Все още не съм прочел с каква велика камера са заснети негативите, които Крокуса с неговите обективи да не може да разпечата. Аз като пълен невежа навремето, понеже не знаех колко са лоши тия обективи печатах с тях 13Х18 от негативи снимани с П6 + Флектогон и на снимките можеха да се преброят бодовете по шевовете на маратонките на моделите. Та айде не бъди толкова леекинго категоричен[smilie5]!

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   19-02-14 08:13

Ако моя увеличител стане ще си ползвам него. Единствнно обектива може да сменя ако има проблем за сравнение ще пробвам с хелиуса за да видя има ли разлика. Мерси за инфото. Няма нищо лошо в увехтелите технологии не всичко трябва да е последен писак на модата. За мен това е хоби и след като имам възможност защо да не се занимавам.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   19-02-14 12:28

Да попитам нещо малко в страни от основната тема. Колко пари излиза проявяването на рол филм 120 и къде може да се прояви и разпечата.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: sidthesloth   
Дата:   19-02-14 13:20

"Колко пари излиза проявяването на рол филм 120 и къде може да се прояви..."

4 лв. за черно-бял филм (независимо дали е рол или лайка) - фото "Ралица" на бул."Мадрид", София.


Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   19-02-14 14:20

Ти направи снимките, после копирането е лесна работа, че без снимки темата е безсмислена.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: rexnasel   
Дата:   19-02-14 14:27

quazimodo, icikonti си знае работата, и то много добре; перфекционист е, но не и без покритие! Да увеличиш от среден формат до 13Х18 е максимум 3х(ако си сложил някаква маска на пентакона и си снимал 4,5Х6). Това е да кажа, че голямоформатен Индустар 300мм е невероятен обектив(а не е!), защото мога да правя копия 50Х70 и да чета надписа на вестника на дядото на фона (при негатив 20Х25см)...
Като се научи да снима, да пробва, и стари филми, и боклучави хартии, и каквото ще; с познания по оптика и седмица изчислителни алгоритми в матлаб, може и да сглоби от чешки обектив нещо свястно... но не и да го ползва директно и да се пита къде е проблема..
Амин[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   19-02-14 15:09

Аиде не се карайте ще пробвам и ще видя какво става с различни обективи. Наистина ако не е заснето добре няма как да изглежда и после хубаво.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   24-02-14 12:51

Так да кажа че новините за моя увеличител не са много добри. Беше страшно мръсен и при почистването поради моето невежество, отлепих и намоктих вътрешния картон ма мяха сега се мести както си иска. Ще опитам да ко подлепя някак но не се знае дали ще стане. Обектива е тотал щета. Пълен е с мръсотия и е клеясал опитах да го отвооря но май не може да се разглобява или поне аз не намерих начин ( с чук може би ще стане[cool] ) но не е там работата. Сега се чудя с този ли да се опитвам да го реставрирам или да си търся друг по читав увеличител.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: fotorafi   
Дата:   24-02-14 18:57

Фенер с филтър за зелена светлина, чистота около ваните
Аз предлагам пластифицирана фотохартия ФОМА, 13/18 и 18/24 Перфектна и проявител за нея
0886 711 193

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   26-02-14 20:37

Да се похваля. Обектива е разглобен и почистен а меха е направо реставриран [smilie5] Тази седмица ще се тества системата.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: icikonti   
Дата:   27-02-14 13:01

Ако приемаш съвети:
Фокусирай на напълно отворена бленда, а копирай на такава след 5,6, но не и над 16.
Преди копиране направи да е успоредна плочката на обектива с копиращата рамка.Ако не е успоредна, ще имаш дефокус в някой от краищата на кадъра, в сравнение с центъра.Най-добре за целта кръстосай в рамката на негатива от ъгъл до ъгъл, два мохерни конеца и ги изпъни, и залепи с тиксо.Като светнеш осветлението на копира, фокусирай по власинките им първо в центъра.После погледни в ъглите.Ако има разлика във фокуса/ще размаже власинките/, значи двете повърхности /на обектива и копирната дъска/ не са успоредни.Твоят копир може да регулира само повърхността на плочката на обектива и то само в две от посоките.Пробвай да регулираш с врътката, която се намира отзад на плочката.Така поне ще излезе центровката ляво-дясно.Ако обаче имаш дефокус горе-долу на кадъра, Шъ сЪ наложи друг подход.
Това в случай, че се интересуваш![smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   27-02-14 14:27

А за по-лесно фокусиране можеш да си направиш една такава джаджа като на картинката в дясно:



https://photo-forum.net/static/site_pics/146/1393503727_Scan-140227-0001.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   27-02-14 21:47

Брей страшни сте. За това не се бях сетил icikonti благодаря много. Аз преди копирах с УПА и там нямаше опасност да се накланя всичко е заковано но тук наистина има опции за реглаж. Ще посъветвам съвета ти и ще ползвам конеца. Благодаря и на теб quazimodo аз имам фокускоп или там както се казва джаджа за по лесно фокусиране и наистина с него се прави много по лесно от колкото без.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   02-03-14 20:27

Здравейте отново. Днес пренаредих лабораторията и пуснах техниката и веднага се забеляза дефект. Значи в лупите на кондензатора имам шупли (малки балончета въздух). При максимално свита бленда едно от тях се прожектира и си личи върху бял лист. Може би няма да се забелязва на снимките но все пак да попитам имали ли сте такъв проблем или просто моя кондензатор е дефектен.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: icikonti   
Дата:   02-03-14 20:31

Не се оправя!
Изхвърли лещата от кондензора и сложи друга!Дру вариант, но ще омекотиш изображението-тури му матовото стъкло.
Какъв ти беше увеличителя?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   02-03-14 20:51

Крокус 4

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: ivansky   
Дата:   02-03-14 21:36

Фокусирай някакъв кадър, извади негатива от негативната рамка и без да въртиш ръкохватката за фокусиране затвори максимално блендата. тогава преценявай какво се вижда от кондензора. Той е доста далече от равнината в която лежи негатива и не ми се вярва чак такова балонче да има в него, че да се очертава. Ако "издърпаш" обектива нагоре към кондензора ще се очертае, но при фокусиране на кадър.......[smilie8]
И аз ползвах крокус 3 преди време, но такъв проблем не съм имал.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   02-03-14 22:08

Добре утре мислех да направя няколко копия ще пробвам. Твоя имаше ли балончета в лупите?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: ivansky   
Дата:   03-03-14 10:27

имаше, но не са ми правили проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   03-03-14 10:34

И за какво ти е максимално свита бленда?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: icikonti   
Дата:   03-03-14 10:36

Щом е полски Крокус, всичките им кондензори имат такива.И моя има.Ама личи само на "точката".Е...няма да ти е съвсем равномерно осветлението, но голяма работа.Кадъра ти също не е сив открай докрай........[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   03-03-14 10:52

По принцип е така. Благодаря ви за бързите отговори. Ще го тествам и се надявам резултата да е добър защото хвърлих много време в почистване и поправка на този варел и се надявам да не е било напразно.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   03-03-14 10:58

Аз си признавам веднага, че използвам 20% от възможностите на моя увеличител.
Така че не се шашкай, работи си смело.
На каква хартия копираш?
Важно е да имаш добър негатив.
Стандартизирай си процеса по приготвяне на негативи.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   03-03-14 11:53

Копирам на различни видове фохар и на Fomaspeed n311, но на фомата нещо се получи с много голям контраст. За съжаление все не остава време да се занимавам. Снимал съм на Tmax 400 филма ми се прояви с по едро зърно от очакваното но иначе с много добър контраст. След като нагласих лабораторията в мазето нещата тръгнаха и получих някои много добри копия на фохара. За съжаление с УПА -то се работи трудно все нещо се размества трудно се фокусира бавно се наглася негатива и други такива дреболии заради които реших да си потърся някой по свестен увеличител.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   03-03-14 12:18

Странно, аз си мислех, че с УПА-та се работи лесно?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   03-03-14 12:27

И аз така си мислех. [smile] Тази седмица ще ги сравня и двата. Може просто аз да не мога да боравя както трябва с него.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   03-03-14 14:24

УПА-та не фокусира ли автоматично? Естествено от Крокус-а ще изкараш по-добри копия. Ако имаш подръка някой Зенит, вкарай Хелиоса в употреба. На моя съм редил и Хелиос и Пентакон и Тесар, но те са за 24Х36. За 6Х6 си трябва нещо от 80мм и нагоре.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   03-03-14 14:33

Фокусира но не винаги е точно и е много чувствителен малко мръдване на ръчката и край. Хубавото е че наистина успява да нагоди добър фокус и сам при по малките размери на копията. А и при него оптиката е на ниво.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: fotorafi   
Дата:   03-03-14 18:07

Христо, пиши ЛС на dimoro, той продава чисто нов Опемус за смешни пари с няколко качествени обектива
А за пластифицирана, качествена фотохартия ФОМА, обади ми се на мен: ФОМА + химикали, ниски цени
0886-711-193

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: uri64   
Дата:   04-03-14 00:18

my.point.of.view написа:

> Аз си признавам веднага, че
> използвам 20% от възможностите на
> моя увеличител.
>

Многократно по-добре е да се използват 20% от нещо добро (в случая - увеличител), отколкото 20% от една бангия...[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   04-03-14 09:56

Да така е. А и компромисите с оптичните системи не водят до добри резултати като цяло. За съжаление аз искам за без пари да направя от нищо нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   04-03-14 10:29

Като почнете да говорите за безкомпромисност, ще рече човек, че не сте се нааквали в гащите като малки. [shtrak]

Сори за шегата :-)

Христо, покажи ни най-добрите си кадри, които искаш да копираш. Това е само от полза за дискусията.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   04-03-14 11:19

Е как да ги покаже, като не ги е изкопирал още[smilie11]?



Публикацията е редактирана (04-03-14 11:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: turntablism   
Дата:   04-03-14 11:40

Нима не могат да се сканират [smilie11] [smilie11] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   04-03-14 12:10

Имам сканирани, но сега съм на работа мога да пратя само 2. Голяма част са семейни снимки просто взех 2 филма и си ги изснимах за удоволствие. По принцип имам копирани но са малко и са правени с УПА-то
http://photo-cult.com/showpic.php?aut=hristol83&id=687863

http://photo-cult.com/showpic.php?id=687862&aut=hristol83

Има обща липса на острота заради скенера който е доста стар и не е особенно добър.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: icikonti   
Дата:   04-03-14 13:56

Аве, кво се вайкаш?
Крокуса става!Просто още не си му свикнал.Поработи с него.
Впрочем с какъв обектив копираш лайкаформата?Да не си му оставил оригиналния?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   04-03-14 14:32

За сега е с него. Мисля да сложа индустара от УПА-то но още не е дошъл преходника. Имам и един хелиус но тои има копче за блендата и то пречи да влезе в отвора.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   04-03-14 14:48

И аз като Ичиконти.
Няма нужда да припадаш.
Снимай, работи върху фотографията, другото само ще дойде.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   04-03-14 19:51

Сега тъкмо се връщам от Мазе-Лабораторията [smilie25]. Май ще го събера и ще го махна този полски варел. Аз с УПА-то правих много по резки копия. Тук обектива е ужасен изкривяванията тип възглавница изчезват чак на бленда 8 и изображението няма никаква рязкост. Иначе проблема с кондензатора го оправих маи сложих всичките лещи вътре и маи работата заспа.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   04-03-14 19:56

А и друго пробвах като сложих на мястото на оригиналния индустара но нещо не намерих фокус. Май и с него няма да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   05-03-14 00:21

плочката на обектива плоска ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   05-03-14 08:07

Плочката на обектива може би има някакъв минимален ъгъл пробвах да я регулирам но болта е клеясал. Открих и още нещо при почистването на обектива може би съм обърнал едната леща наопаки. Оправих я и днес ще го пробвам пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: icikonti   
Дата:   05-03-14 17:30

Да ти подаря един Индустар 50/3,5 бял?Копирал съм навремето с него и го махнах заради ей такива предубеждения каквито ти си търсиш в момента.Предната му леща е надраскана, но не го бърка откъм рязкост, щото е важна задната леща.Поемаш си само трЪнспорта?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   05-03-14 21:00

Благодаря много icikonti може и да го взема но само ако не ти трябва. Аз имам един на УПА-то 96у мисля че беше модела. За щастие и оригиналния на крокуса се оправи наистина съм обърнал лещата. Днес го пробвах и се получи добра картинка. Не съм копирал но предполагам резултата ще е добър за начинаещ. Благодаря на всички за обърнатото внимание. Когато имам възможност е сканирам направени копия и ще ви ги покажа. [shtrak] Послепис icikonti страшни снимки.



Публикацията е редактирана (05-03-14 21:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   06-03-14 21:06

Ето ме отново. Първа разпечатка с крокуса има няколко прашинки но иначе май си е добре според мен има добра рязкост. Остава да направя проба с вече копирана снимка и да ги сравня. Надявам се в събота да ми остане време за повече бройки.
https://photo-forum.net/i/1816057



Публикацията е редактирана (06-03-14 21:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: fotocolor   
Дата:   07-03-14 15:22

Крокуса е хубава машинка,но УПАта я изхвърли.Забъсвай си стъклата на рамката преди да сложиш филма.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   07-03-14 15:36

Има няколко драскотини по съклата. Ще пусна някоя друга снимка за да видя има ли влияние. но иначе май си е добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   11-03-14 07:57

Да изровя темата от праха. Счупен ми е червения филтър на увеличителя питането ми е може ли да се замени със снимачен червен?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: dekov   
Дата:   11-03-14 09:02

"Счупен ми е червения филтър на увеличителя питането ми е може ли да се замени със снимачен червен? "
Може, ако не засветява хартията, червени филтри много. Как се разбира ?, ами с проба, едно парче фотохария се поставя под увеличителя, засветява се през филтъра, проявява се и т.н.
Успех !


Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   11-03-14 09:30

Благодаря за инфото. Аз исках да си взема истински но цената е ракава че ще си взема 1-2 увеличителя за същите пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   11-03-14 10:17

Потърси си червен филтър за лабораторен фенер на ORWO и си отрежи парче от него. Ако не можеш сам дай го на стъклар.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   11-03-14 10:48

А супер това е истинска идея. Поне със сигорност няма да осветява.
А с такъв филтър може ли да се копира полоконтрастна хартия.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   11-03-14 12:28

quazimodo кой номер на орво е филтъра?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   11-03-14 13:24

107 ми се върти в главата, но не съм 100% сигурен.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: ivansky   
Дата:   11-03-14 18:39

лабораторния филтър е много плътен. ако имаш червен снимачен ползвай него. няма да се освети хартията със сигурност.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   11-03-14 19:00

Автор: ivansky
Дата: 11-03-14 18:39

лабораторния филтър е много плътен. ако имаш червен снимачен ползвай него. няма да се освети хартията със сигурност.
=================================================================

Moже ли малко по-подробно за плътността???

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: ivansky   
Дата:   11-03-14 20:15

изображението ще ти е толкова тъмно през него, че ще ти е трудно да кадрираш върху копирната рамка, особено ако ти е по-плътен негатива.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   11-03-14 22:02

А аз си мислех, че под червения филтър само се поставя хартията[smilie8]...

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   11-03-14 22:29

И аз мислех да си взема един снимачен. Ще се пробва.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   11-03-14 23:26

Аз на твое място бих пробвал без филтър. Щом нямаш филтър, карай така.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: uri64   
Дата:   12-03-14 00:43

А всъщност най-добре би било да си вземе свестен увеличител.....ако го беше направил в началото, вече от месец щеше да си копира и да си подсвирква....и сега постовете нямаше да са за това, как да се побългари една бангия, а за тънкостите на копирането [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   12-03-14 06:32

Аз и до сега си копирах, Филтъра ми трябва точно за тънкости. А и в момента е студено в мазето и за да се занимавам с копиране трябва 1 час подготовка за подгряване на помещението и разтворите. Това значи че имам време само събота или неделя. Пък имам по важни неща за които да си харча парите.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   12-03-14 07:46

Аз карам без филтър. Имам филтър, но не се занимавам да го ползвам. Какви снимки се получават? Като тези във видеоклипа:
Снимане с камера обскура


Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   12-03-14 08:19

Разбира се че стават. Как няма да станат. Аз в крайна сметка кадиирам и фокусирам и после си слагам листа в рамката. Всичко е супер. Благодаря за клипа хареса ми камера обскурата. Даже се замислих някой ден и аз да си направя.
Сега да спомена за какво питам за филтъра.
https://photo-forum.net/static/site_pics/105/1394604761_1982270_718737904816318_1320450211_n.jpg
Ето при тази снимка се получава следния проблем. При коректна експонация на цялото изображение се губят много детайли в отражението от съклото. До колкото разбрах това може да се коригира като доекспонирам допълнително дадена зона. Но без филтър няма как да си нагася маската.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   12-03-14 08:26

Проблем ти е хартията. Фома е хартия с малко полутон и с малка фотографска широта. Освен това вероятно си работил с хартия с твърда градация, която е още по-куца. Вариоконтрастната има (само предполагам каква ти е хартията) повече възможности да "изкара" светлите и тъмните участъци.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   12-03-14 08:51

Позна. Точно фома с нормален контрст. Аз реших че нещо не правя както трябва. Даже ми се струва че фохара има по добри полутонове от тази. Да те питам за форте поликонтрастна какво ти е мнението? Намерил съм в един магазин и се чудя дали да купя от нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   12-03-14 10:51

Опитът ми с хартии е силно ограничен до Илфорд.
С Фома опитите са по-скоро неудачни, отколкото удачни.
С Фохар вече не помня какво се получаваше. Добрите езици говорят, че с фохар с жълта опаковка ставали добри резултати.
От Илфорд съм работил с Топъл Тон барит и пластификат, мултигрейд и експрес. Експресната хартия е малко дон Кошибаре.

Преди да стигнеш до въпроса как да копираш и да ти се получава добра разработката в светлите и тъмните участъци, първо трябва да имаш добър негатив, а преди това - да си съобразил сцената с възможностите на негатива. Останалото е гимнастика.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   12-03-14 11:58

Да стигнах до извода че сцената и осветлението трябва да са съобразени с чернобелия филм. Просто при липса на цветове полутоновете са много важни. Имам снимки на които лицата на хората изглежда са недоекспонирани спрямо фона и когато се водя по фон лицата стават много тъмни. А иначе пък фона изглежда прегорял. Благодаря много за препоръките.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: icikonti   
Дата:   12-03-14 13:45

Махна ли си стъклата за негатива?Ако не си, направи го веднага и вместо тях си направи от плесиглас или достатъчно дебел картон /с дебелина като стъклата/.
Или така http://media.snimka.bg/s1/3267/032778265.jpg?r=0

Или така http://media.snimka.bg/s1/3267/032778265.jpg?r=0
http://media.snimka.bg/s1/3267/032778268.jpg?r=0

Има изключително положителен ефект!


Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   12-03-14 14:06

Мислех да го правя ще те послушам.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   12-03-14 14:58

Искам да ви попитам и още нещо. За какво се ползва точковото копиране и какво е необходимо за реализацията му. До колкото разбрах било за по детаилна картина. Но с каква лампа се осветява.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: icikonti   
Дата:   12-03-14 17:41

Точката си мисля, че не е все още за теб.
Но ти може да ме обориш!
Рязкостта на изображението се вдига в пъти при "точковия източник".Използва се предимно за лайкафилмите, защото при да речем 6/6 и нагоре детайла и все остальное си го има на негатива.
Идеята е следната-при балонната лампа /нормалната -тая с която копираш в момента/ светещата повърхностт е много голяма.Към кондензора тръгват много лъчи, обаче под различен ъгъл.Той ги фокусира и уж ги разпределя равномерно по цялата повърхност, преди да влязат в обектива.
При точковия източник е обратното-много малка повърхност на лампата-халогенна лампа за автомобил /само нажежаемата жичка/, от където тръгват сравнително успоредни лъчи!Както е известно "Ъгълът на падането е равен на ъгълът на отражението".Падащите лъчи са предимно успоредни, а не като балонната опалова лампа-хаотични и под различни ъгли. При преминаването им през негатива, няма светлина, която да идва под ъгъл към металното сребро.Среброто спира светлината, а липсата му я пропуска.
При хаотичната светлина няма как напълно сребърното зрънце да спре светлината, защото тя пада под различен ъгъл спрямо периферията му.Ще спре само в центъра.Поради тази причина отдолу върху копието ще се получи размазан контур на зрънцето.При точката няма да има контур, а рязък преход черно-бяло.
Това е общо взето.


Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   12-03-14 18:52

Разбрах. Благодаря за подробното обяснение. Мога да го пробвам с халогенна лампа на цокъл E27. На времето са ползвали лампи от коли защото не е имало такива. Може тази седмица да пусна някоя проба сега се уча и нищо не ми пречи да пробвам различни методи и да си харесам най добрия за конкретния случай.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: icikonti   
Дата:   12-03-14 19:25

Тцъ....един път промениш ли осветителната система, си остава така!Пък и центровките на "точката" са много трудоемки и не могат да се правят всеки път.По добре е да преустроиш друг увеличител и да не го пипаш повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   12-03-14 19:52

Разбрах. За сега ще си карам с опаловата лампа.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   12-03-14 19:54

icikonti за форте хартията имаш ли мнение ползвал ли си я?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: ivansky   
Дата:   12-03-14 20:23

Антоне, недей така за фомата. Да, вярно, че е окастрена малко откъм фотографска широчина, но като я проявя с един изравнителен проявител от типа на неофин блу или адокс 3 и копирам на фома, мога да претендирам, че ще изкарам доста читави копия. Фомата не е толкова кофти хартия. Христо, фортето е много хубава хартия. Ти питаш и добре питаш, но по-важното в случая е не каква марка е хартията, а кога и е изтекъл срока на годност. Копирай на каквото имаш под ръка и се кефи, а като станеш по-уверен и "усетиш" нещата си вземи някаква качествена хартия В СРОК НА ГОДНОСТ.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   12-03-14 21:11

Така съм решил да правя. Ясно ми е че като е минал срока нещата са на късмет. Аз за сега имам материал за обучение добре че има хартии с изтекъл срок.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: icikonti   
Дата:   12-03-14 21:23

Фортето беше хартия на световно ниво!
Много жалко, че чехите от Фома купиха тази конкурентна фирма и я затвориха.На Форте и филмите им ставаха за разлика от чехите, и хартията, абе въобще много добра унгарска фирма беше.
Аз съм копирал доста 30/40 на Форте, пластифицирана, поликонстрастна.Само отлични впечатления.Има лееееко зеленикав тон.
Миналата година ми попадна едно баритно Форте от 1986г. във формат 50/60.Също става, но има лек воал по краищата.Обаче изображението си го бива.
Сега от битака си взех Форте ролфилми по 50ст. бройката със срок на годност 1983 г.Мисля и тях да прекарам.Знам, че са по-добри от ОРВО.Проявявам на разни хора старите филми, непроявени 15-20 години и го виждам на практика.От руските Свема-нищо не става-там вече изображения няма.ГеДеРманското Орво бива, но е само воал и микроорганизми.Фортето има контраст и познаваемо изображение.Е има си и воала, но не непробиваем като на Свемата.
Наистина жалко за тая унгарска фабрика.Цифровизация уби най-можещите в бранша и остави чалгарите-говоря за малките и средните фирми.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   12-03-14 21:35

Сигурно е така. Аз по погрешка снимах едни вече сниман филм. Оказа се че освен някой друг нов кадър има и 10-тина останали стари снимки който не са се прецакали. И се видях отново на 5 години:).Голяма изненада беше. Качеството не е кой знае какво воала на някои е страшен но хората се познават. Беше ОРВО 125 аса. Проявих го като Агфа 100 аса на слуки защото беше сложено в някаква касета от някаква лента.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   12-03-14 22:41

Във фотосинтезис вече има и хартия.
То ще се окаже, че съм новото рекламно лице!?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   13-03-14 06:11

Няма нищо лошо в това. Каква хартия имат.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   13-03-14 08:47

24х30 см 50 листа
а/ топъл тон барит за около 190-200 лв
б/ студен тон пластификат за около 110-120 лв

Чудя се що са го взели тоя студения тон, а не са взели нормален?

Питах и ми казаха, че ще има и други размери, ама друг път.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   13-03-14 09:00

О тзи са прекалено скъпи за мен. Ако докарат по малки размери може да взема.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   13-03-14 09:29

Автор: my.point.of.view
Дата: 12-03-14 22:41

Във фотосинтезис вече има и хартия.
То ще се окаже, че съм новото рекламно лице!?
================================================================
Автор: my.point.of.view
Дата: 13-03-14 08:47

24х30 см 50 листа
а/ топъл тон барит за около 190-200 лв
б/ студен тон пластификат за около 110-120 лв

Чудя се що са го взели тоя студения тон, а не са взели нормален?

Питах и ми казаха, че ще има и други размери, ама друг път.

==================================================================

И после, що фотографията на филм била "елитарен спорт"[smilie5][smilie5][smilie5]!


Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   13-03-14 09:36

Скъпо е спор няма. Като се замислиш един черно бял кадър излиза над 1 лев. 30-тина стотинки е само филма, а хартията и химикалите ако трябва да са в срок на годност ще са към лев.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: turntablism   
Дата:   13-03-14 09:38

Ако фотографията на това копие си заслужава, цената е съвсем търпима. Според мен...

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   13-03-14 09:48

Естественно, а удоволствието да направиш всичко с 2-те си ръце без да участва копютър е несравнимо.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   13-03-14 10:10

Хубавата принтерна хартия е на същата цена, само дето после има маса пари за мастило (отпечатване) и накрая става неколкократно по-скъпо, отколкото да си го направиш в домашни условия.

Я чукнете колко струва А4 разпечатка на принтер...

Имам приятели, които снимат дигитално и като гледам как харчат пари за тела и обективи, виждам, че моя кахър с консумативите е детска песен.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   13-03-14 10:16

Автор: my.point.of.view
Дата: 13-03-14 10:10

.........

Я чукнете колко струва А4 разпечатка на принтер...

Имам приятели, които снимат дигитално и като гледам как харчат пари за тела и обективи, виждам, че моя кахър с консумативите е детска песен.

=================================================================

Печелиш приза за "виц на деня"[beer]!!! Аз пък познавам един дето пазаруваше руски телеметрици на кило, ама се спря навреме и ги разкара до един[smilie5]...

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   13-03-14 10:20

То верно голям смях : )

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   13-03-14 10:30

Погледнах актуални цени в едно фотоателие с широкоформатен печат, ми А4 разпечатка на Фотораг Барита 310 грама излиза около 12 лв (цифрите са с леко закръгление, да не правя реклама).

Аз на увеличителя А4 си го правя за 6 лв на Илфорд Топъл Тон.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: turntablism   
Дата:   13-03-14 10:32

quazimodo, какво общо има това, което си написал с разискването на цените на копията?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   13-03-14 15:22

A-a-a, той Антон реши да прокара някакъв паралел между харчлъка за дигитална техника и филмовия процес, аз само пригласям[smile]. Като ти прекарат два-три филма, за които трепериш и не извадиш нито едно копие, ако ще и 10 пъти да е по-ниска цената, какво от това[smilie11].

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: ivansky   
Дата:   13-03-14 17:52

az затова си "прекарвам" сам филмите, та после да не се сърдя на никой. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   13-03-14 18:05

Истина е, че Ваньо успя да накара филма фома да работи за него. Меко проявяване с неофин блу и после контрастна хартия фома. Хубаво черно и хубави тонални преходи. Виждали сме ги нещата на живо.
Аз с меко проявяване не се занимавам, работя така, че градация 2 или максимум 3 да е ок за мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   14-03-14 11:53

Наистина след 10-тината копия които направих на фома за проба стигнах до извода че се получава твърде голям контраст който изяжда близките до бяло и до черно полу тонове. Бях направил снимка от монитора на скала на сивото.Когато се гледа от негатива си има всички полу тонове но на хартиеното копие се губят. Тогава си сканирах негатива и го отворих adobe lightroom. Там си играх с яркост контраст и какво ли още не и сигнах до извода че контраста е прочина за проблема.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   14-03-14 12:16

Отчиташ ли, че хартията може да ти възпроизведе около 250 полутона, докато при негатива те са няколко хиляди?
И че ако скенерът ти е с Дмакс 4, то явно ще имаш доста повече от 250 полутона в скана?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: X_C   
Дата:   15-03-14 12:24

НЕ Е ИСТИНА!!!![smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   17-03-14 08:46

Здравейте Вчера направих една проба с хартия форте; Получи се общо посивяване на картината като не съм сигурен дали е от осветлението или хартията е силно воалирала. Пробвах да си светя с червена лампа и с зелен филтър като че ли с филтъра по бавно посивя в проявителя. Ето и снимка директно след плакненето: https://photo-forum.net/i/1818455

Какво осветение да ползвам за да не ми се осветява поликонтрстна хартия?



Публикацията е редактирана (17-03-14 08:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   17-03-14 08:54

Отвори хартията на тъмно, извади листче.
Светни червения фенер и дръж хартията на поне 1.5 метра от него в продължение на няколко секунди, после я бутни да се проявя до половината. След това стоп баня и фиксиране. И гледаш на светло дали воалира. Ако воалира, ти трябва друг фенер.
Пробваш и със зеления, ама той най-вероятно ще воалира.
Ако ти трябва друг фенер, вече е лесно - купуваш си фенер на Патерсон. Едно време като си купих фенер на Патерсон и се родих. Червен фенер, обаче толкова хубаво свети, все едно си на зелена светлина. И си щракаш с пръсти. Но никога не доближавай хартията на по-малко от 1.5 метра от кой да е фенер.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   17-03-14 09:12

Добре. Май ще трябва да се пробва.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   17-03-14 09:21

А някакъв соц вариант няма ли примерно на орво.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: D.S   
Дата:   17-03-14 10:46

Аз съм с 113Д, проблеми нямам. Я да питам аз нещо. Как се чистят негативи ? Сега чак видях, че във фотото където по-рано сканирах са си оставили ръцете на тях [smilie22] То не са пръсти, то не е прах ... толкова ли е трудно да навиеш един филм не знам ...

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   17-03-14 11:02

Има разни препарати за почистване. Не съм ползвал. Имаше едни стари негативи от които вадих снимки, тях ги забърсах с кърпичка за очила без да натискам много силно. От лъскавата страна няма проблем с дъх и търкане се почистиха но от страната с емулсията не посмях да си лъскам много. Колега аз също работя със 113д и с обикновенната хартия нямам никакъв проблем, Но вчера се опитах да направя копие на поликонтрастна форте и резултата е горе посочения. Затова се питам хартията ли е скапана или осветлението ми е неподходящо.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   17-03-14 11:24

Е, щом нямате проблеми с 113Д и вариоконтрастна хартия, карайте така.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   17-03-14 11:43

Може и моята хартия да е тоталка. Както и да е ще си копирам на фохара [smile]. Тъкмо му хванах цаката.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: D.S   
Дата:   17-03-14 11:54

По-скоро хартията ти е тоталка. С какъв проявител си ? Аз пробвах с някакъв от ГДР-то , А300 май беше и не съм особено доволен. На първия час почва да се окислява. Сега порачах друг да видим.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   17-03-14 12:16

Проявителя ми е на шампион Multicontrast Paper Developer.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   17-03-14 13:16

А 300 не беше ли фиксаж[smilie11].

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: ivansky   
Дата:   17-03-14 18:58

ORWO 113D и поликонтрастна......невъзможно е да не даде воал.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   17-03-14 21:37

Добре с червения на орво ще стане ли? №107 мисля че беше.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: chel   
Дата:   17-03-14 22:25

няма никакъв смисъл да питаш за нещо, за което пробата отнема 5 минути :) За всяка хартия и за всяка промяна, свързана с лампата /дистанция до хартията, отразена светлина, нова крушка, различни ватове, драскотина и тн/ може да си правиш пробичка и да елиминираш едната чуденка. За хартията - не я мисли, тази е заминала, става за експерименти с избелител само :)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: ivansky   
Дата:   17-03-14 23:41

със 107 ще стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   18-03-14 10:03

Благодаря на всички за съветите. [smile] Сега остава да поснимам. Времето вече е страхотно и ще има повече време за разходки и снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   20-03-14 10:29

Здравейте аз си оправих проблемите с увеличителя хаха взех си друг крокус 67. При него обектива е с плочка и може да се правят всякакви доработки. Без проблем сложих хелиуса и за сега може да се копира до 13X18 за по големи увеличения ще трябва да се помисли за друга плочка с по голяма дълбочина довечера ще видя и индуустара как е. Направих си и приспособления за копиране без съкла.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   20-03-14 10:43

Странни работи пишеш. Що за увеличител е този, който с обектив 58 мм може да ти изкара максимум 13х18 см?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   20-03-14 10:56

Така се получава заради разстоянието между задната леща и негатива. И аз сми мислех първоначално че това няма да е проблем но се оказа че е. http://camerapedia.wikia.com/wiki/Helios-44?file=Helios-44-formula.jpg при по големи увеличение задната леща на обектива трябва да доиде по близо до филма за да фокусира. Проблема е че не може да се проближи още. При крокуските обективи тези разстояния за други.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: radan   
Дата:   20-03-14 22:39

Само да допълня Ивански: подходящ лабораторен филтър за копиране на поликонтрастна хартия е ОРВО № 166- жълтозелен е ,но много по-тъмен от 113Д.Разбира се става и с червения 107,но червеното уморява очите и не се вижда реалната картинка.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: D.S   
Дата:   20-03-14 23:09

Абе колега аз за 40 лв. взех Опемус 5 с 50 и 80 мм. Всичко е като ново. Не знам защо се занимаваш с Упи , Крокуси и Хелиоси, но всеки сам си преценява [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   21-03-14 10:17

Всичко е нагласено и работи. Крокуса който взех е като нов. Всичко е отлично.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: MikeDimit   
Дата:   21-03-14 11:24

А някой спомня ли си кой номер лабораторен филтър на ОРВО се използваше за осветление при проявяване на филми? Имах такъв, много плътно кафяв, но даде фира, а кутийката му е изчезнала във времето.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   21-03-14 11:52

Не съм сигурен дали новите филми позволяват каквото и да било осветление.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   21-03-14 12:12

Не съм сигурен в смисъла да си светиш на филмите с лампа, на чиято светлина почти нищо не виждаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: MikeDimit   
Дата:   21-03-14 13:14

Ами вижда се. Трудно, но окото се адаптира. Можеш да прецениш докъде си с проявяването. Особено ако проявяваш планфилм.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   21-03-14 13:36

Ако може да се има вяра на колегата писал темата твоя филтър е: ORWO Нр. 108 - тъмнозелен матов, за работа с филми!

Darkroom lighting: UN 54 should be processed in total darkness. If absolutely necessary, a
safe light using an indirect 15 watt lamp can be used while processing, having an ORWO safe
light filter no. 108 (dark green), Kodak no. 3 or Ilford no. 908, but a distance of at least 75 cm
should be maintained.

Това обаче за някакв филм орво. На кодак пише да не се свети с нищо.



Публикацията е редактирана (21-03-14 13:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: icikonti   
Дата:   21-03-14 14:35

Само планфилма се проявява на неактинична светлина ORWO 108, щото е 1-3 Аса.Иначе панфилмите в никой случай!!!Ако все пак се наложи -се разтваря в чорбата десенсибилизатор.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   21-03-14 14:57

И аз не мисля че обикновенните филми могат да се осветяват с каквото и да било.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: MikeDimit   
Дата:   21-03-14 17:03

Спомена ми е, че не ставаше за всеки филм. Май беше или тъмно червен ORWO NR 1.. или да е бил тъмно зелен. Споемна ми е, че бе тъмно кафяв. Сигурно бъркам. Мерси за инфо-то!

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: icikonti   
Дата:   23-03-14 09:22

За модерната поликонстрастна хартия, която е двуслойна-светъл амбър, което е лунно жълто.
За старата фотохартия- зелен, тъмнозелен, червен филтър.
Също става и филтър за цветна фотохартия, но е доста тъмничко в лаба!
Аз копирам поликонтрастна от доста отдавна, а съм нямал през по-голямото време светъл амбър.Обикновения зелен на Орво, просто го обръщам към тавана и карам на отразена светлина.Просто не трябва да се държи отворена кутията с хартията на тая светлина.[smilie24]
В другия край на лаба съм с червен филтър, пак обърнат към стената.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   23-03-14 17:12

Супер, полезна информация.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   22-05-14 15:33

Аиде да подновя темата. Искам да попитам как да тонирам снимки? Кои какви методи ползвате?



Публикацията е редактирана (22-05-14 15:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: ilfot   
Дата:   22-05-14 16:38

За тониране навремето бях използвал боя за яйца
Става ама не е трайно копието
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: kolev68   
Дата:   22-05-14 16:39

Толкова писания и нито една снимка. Тъй ли нищо няма като резултат за толкова месеца опити ?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: chel   
Дата:   22-05-14 18:53

Тонирането е мноого обширна тема :) Първо, важно е дали тонираш за трайност (архивност), или за естетичен ефект някакъв. Второ, може да се тонира чрез повлияване на частиците сребро или чрез оцветяване на желатина. При това резултатите са много различни (и откъм архивност, и откъм това кои части на изображението "поемат" тона).
А най-практичното съображение е, доколко достъпно и лесно е тонирането :) Аз бих препоръчала като за начало да се пробваш с тиокарбамид (тиурея, thiourea) - постигат се различни оттенъци на сепия, които може да се контролират донякъде чрез съотношенията в тонера и избора на хартии. И тониращите разтвори може да си ги забърка човек сам, без големи разходи и проблеми.
А иначе, класиката пък е да си тонират хората в селен, за архивност и за повлияване на динамиката; селенът може да повлияе и на цвета, зависи как се използва. От там нататък - сплит-тониране, комбиниране на 2 тонера и т.н. :) Както всяка заигравка, и в това се крие голяма краста [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   22-05-14 21:39

Специално за kolev68:
https://photo-forum.net/static/site_pics/105/1394604761_1982270_718737904816318_1320450211_n.jpg


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1398888484_20140430-scan0004.jpg

https://photo-forum.net/static/site_pics/146/1394132455_scan0007-2.jpg



Публикацията е редактирана (22-05-14 21:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   22-05-14 21:42


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1399520009_20140507-scan0003.jpg


Имам още но не съм ги сканирал.



Публикацията е редактирана (22-05-14 21:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   22-05-14 21:54

Благодаря chel. Ще погледна в книгата как се забъркват разтворите. Все пак искам повече хора да споделят опита си. Нали за това е форума.



Публикацията е редактирана (23-05-14 08:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: Kolev68   
Дата:   23-05-14 08:49

Благодаря :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   23-05-14 13:23

А моля, не е проблем. Аз се сдобих и с хубав увеличител Axomat 5. И сега съм много доволен. Наистина има разлика в качеството, като цяло чешкия е доста по добър.



Публикацията е редактирана (23-05-14 15:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: Zeno   
Дата:   23-05-14 22:12

"Аналогова фотография", странна класификация, няма и дигитална като противовест, защото просто досега няма измислен нито един дигитален сензор.
Може би химическа е най-точното?
Ама защо се занимавате с глупости?!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: VassilK   
Дата:   24-05-14 07:59

Ми ей така....трябва да има кво да праим между апването и пийването...

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: MarinY   
Дата:   24-05-14 08:22

Zeno, желанието да се измислят нови термини, с цел, да звучи "научно" понякога е смешно. Но желанието за оригиналност си е разбираемо, човешко качество.
Основно, по видът на светочувствителния елемент, чрез който се получава началната информация (РОУ файла или негатива), делението е на филм (плака) и на дигитален сензор. От тук нататък омешването е пълно. [smilie3]

П.П.Хайде да е според носителя на информацията - филм или дигитален файл.



Публикацията е редактирана (24-05-14 08:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   24-05-14 09:22

В интерес на истината когато пусках темата не се замислих много за заглавието. Ето че стана голям проблем .[smile]. Не мисля че има чак такова значение все пак всички разбират веднага за какво иде реч. Имам основание да твърдя че е аналогова защото при дигиталната информацията от сензора се преобразува веднага в дигитален код. Който в последствие се обработва от процесора и се съхранява във файл също изграден от някакъв двоичен код. Докато при филмовата или аналогова фотография изображението не се преобразува и не се дикретизира (цифровизира) а остава съхранено на филма или копирано на хартията по оптичен път. Естествено може да се преобразува и в дигитално и да се публикува в този сайт да речем но това не е задължително.[shtrak] .

http://de.wikipedia.org/wiki/Analogfotografie



Публикацията е редактирана (24-05-14 09:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: MarinY   
Дата:   24-05-14 17:19

hristo83, нищо лошо няма в термина, просто когато две живи поколения са работили на филм, a третото сменя името, защото е "по-техничарско", просто прави впечатление.
[beer]



Публикацията е редактирана (24-05-14 17:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   24-05-14 19:58

А не до техническо просто за такова заглавие се сетих. А и както забелязах германците казват аналогова а англоезичните филмова фотография не знам кое е по правилно от двете. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: randreev   
Дата:   24-05-14 20:34

Офф топик:
Много интересно, всъщност по утвърденото мнение в момента "аналогова фотография" е разговорен термин с ненаучно значение, ако трябва да се разглежда сериозно то дори най-добрия филм не е аналогов носител на информация освен с много голямо приближение и значителна грешка. Дори светлината по начало е дискретизирана на фотони и следователно при нивата на интерес за съвременните цифрови сензори не е истински аналогов сигнал, а почти броене на избити електрони. Когато гледаме на това ниво всичко е квантово. Да при филма това не е очебийно, но все пак си е там.
Та мисълта ми, Zeno, беше, че цифровата фотография е броене с голяма точност на електрони избити от фотони, пак с голяма ефективност и точност, тоест почти изцяло цифров процес.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   24-05-14 22:00

Ха ха така, голям спор стана от едно заглавие. Да филма също има определен брой точки но това е разделителна способност. Разделителната способност я имат и очите. То като се замислиш и те са цифрови. [smile] Това според мен е безпредметен спор в който всеки има своята истина.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: uri64   
Дата:   25-05-14 01:20

> Дори
> светлината по начало е
> дискретизирана на фотони и
> следователно при нивата на
> интерес за съвременните цифрови
> сензори не е истински аналогов
> сигнал, а почти броене на избити
> електрони. Когато гледаме на това
> ниво всичко е квантово.

А т.нар. "Корпускулярно – вълнов дуализъм"?

Те фотографЯта не могат още да се разберат дали е бленда, апертура или дупка, или да речем дали е точно да се казва "скорост на затвора", та се хванали за аналогова/филмовата фотография [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   25-05-14 09:44

[smilie25] Точно казано.



Публикацията е редактирана (25-05-14 09:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: randreev   
Дата:   25-05-14 17:00

Точно казано? [smile] Някои се обърка май.
@ uri64 Е и какво за дуализма на фотоните? Имаше нещо конкретно с което не си съгласен в твърдението ми? Или обичаш да копи-пействаш термини от нета?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   25-05-14 17:21

А темата беше за фотография...[smilie18][smilie18][smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   26-05-14 10:16

Нищо нека да спорят. Явно трябва да пусна друга тема.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »