Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   18-02-14 12:13

Здравейте захванал съм се със снимане и копиране на чернобели филми. До сега се наказвах в банята с портативен увеличител УПА но след като видях че това геройство не е за мен реших да оборудвам за целта мазето. Речено сторено и мазето или поне една чст от него се превърна в лаболатория. Искам обаче да подменя и оборудването с някакво по свястно и понеже не знам с какво се обръщам за помощ. Раз полагам с един крокус 4. Разбрах от разни форуми че обективите им не били добри. Въпроса е може ли да се позва за копиране с неговия обектив ако го сменя с какъв да го заменя, мога ли да ползвам индустара от УПА-то. Друг голям проблем са ми копирните рамки. Тази от крокуса марка PZO за 13*18 горе долу бива но тази от УПА-то е пълен боклук. Кажете каква рамка да си купя в бг има само соц продукти от тях има ли някоя която мога да ползвам? Друга голяма дилема е с полоконтрастните филтри искам да си взема но в българия май няма. Намерих статии в нета че може да се ползва глава за цветно копиране мога да ли да позвам JANPOL? Благодаря предварително


Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: fotocolor   
Дата:   18-02-14 12:49

Вземи си някой Магнифакс или Крокус увеличител.Махни им обективити и си вземи един Helios 44-2-идеален е за копиране.Има и по добри увеличители-Rollei,Durst,Leica Focomat-има ги,но цените им са и те добри.Задължително ти трябва часовник таймер за времето.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   18-02-14 12:53

Имам си часовник, не е абсолютно точен но става, и обектив имам един. Значи наистина обектовите на крокусите не ги бива. В какво се изразяват проблемите им?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: mihajlov2   
Дата:   18-02-14 13:40

За да не се занимаваш с часовници, потърси си електронна копирна рамка. Имаше навремето едни такива руски - т.е. съветски[smilie5]
Представлява електронен уред със рамка, като хартиите се поставят върху матово стъкло. Под стъклото има фотодатчик, който с ръчка може да изместваш по цялата площ под матовото стъкло - идеята е да измериш осветеността в сюжетно важна част от кадъра. На корпуса на рамката има няколко бутона и потенциометър. Включва се в електрическата мрежа, а на нея има контакт, където включваш щепсела на увеличителя. Какъв е принципът на действие? Центрираш рамката върху плота на увеличителя при включен непрекъснато увеличител. Изключваш непрекъснатия режим на увеличителя. Слагаш в рамката на увеличителя негатив със средна плътност, добре разработен в тъмните и светлите части. Слагаш хартия в рамката. Нагласяш потенциометъра на рамката в средно положение. Натискаш първия /май беше най-левия/ бутон на електронната рамка. Увеличителят светва за някакво кратко време. Проявяваш, фиксираш и разглеждаш снимката. Ако е недоекспонирана, слагаш нова хартия и натискаш следващия бутон на рамката. После повтаряш същите действия. И така продължаваш, докато изкараш преекспонирана снимка. Тогава започваш фина настройка с потенциометъра, докато изкараш оптимално експонирана хартия. Това е. Вече си настроил електроннатаа рамка за дадения вид фотохартия. Оттук нататък само сменяш негативите в увеличителя и си копираш, без да му мислиш повече за часовници и настройки.



Публикацията е редактирана (18-02-14 13:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   18-02-14 14:04

Да това е доста интересно видях да се продава една такава и се чудех как работи. Мерси за инфото. Другото което е по важно за тази рамка добре ли е изработена хубави ли са правите ъгли стабилна ли е. Проблема с рамките е че не ми застава стабилно хартията и стои изместена макар и незабележимо и след като се прояви става видимо изкривена. Това ми е големия проблем с рамката.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: fotocolor   
Дата:   18-02-14 14:08

Полските рамки са добри.Руските не стават.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   18-02-14 14:31

Добре значи да си търся полска. Благодаря за инфото. А индустар обектива става ли с преходник на крокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   18-02-14 17:15

Не вярвай тотално на всичко, което четеш за "соц. боклуците". Цветната глава на Крокуса ще ти върши работа с поликонтрастната хартия. Обектива от УПА-та няма да ти свърши работа заради дълбочината на чашата. После няма да можеш да сменяш блендата а и фокусирането става пожелателно. Ако имаш едни 100-150 лева за "истински" обектив, ще трябва да предвидиш и закупуване на комплект филтри за цветно копиране, с чиято помощ ще можеш да печаташ на поликонтрастната хартия.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   18-02-14 20:23

А да попитам чешките обективи meopta как са като качество могат ли да се ползват.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: icikonti   
Дата:   18-02-14 20:53

Леегинко категоричен ще съм!
Всичко полско /оптика/-ИЗХВЪРЛЯШ!
Всичко руско /с изкл. на оптиката-обективи/ -ИЗХВЪРЛЯШ!
Да не ти посече акъла да вземаш ЯнполКолор!Ебаси недоразумението!!!
Чешкото в механиката го бива.В обективите, трябва да играеш Спорт Тото, за да уцелиш!Иначе в кондензорите СТАВАТ.Гледаш да има центровка на лампата на увеличителя:нагоре-надолу и по четирите посоки на компаса.
Махаш всички стъкла по пътя на увеличителя след кондензора!Слагаш му на първо време един Индустар 50/3,5-снимачен на М39 /за лайкаформат/ за десетина лева.Може и копирен такъв.
Изхвърляш цв.глава/ако си я купил/ и си купуваш на Илфорд желатинови филтри, и ги слагаш под кондензора, и над касетата за филма.
Купуваш си пластифицирана поликонтрастна хартия и кой какво ще да ти обяснява за баритната и "нормалната" или какви хубави хартии сме правили в БеГе-то едно време, НЕ ГО СЛУШАШ!
Последното е най-важното.


Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: asahi   
Дата:   18-02-14 21:19

Да не би някъде по УПА-та да пишеше, че е аналогова? А по Крокуса? Или по обективите? Или по филмите?

А сега сериозно: Ако гониш висока рязкост на копието трябва да ползваш точков източник на светлина и по-затворени диафрагми. Това ще вдигне времето за експонация, оттам и загряването на главата. Лека-полека ще стигнеш до извода, че ти трябва голям увеличител с принудително охлаждане.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   18-02-14 21:25

И аз бях стигнал до такъв извод не съм работил с крокуса на времето баща ми копираше с него и каза че бил хубав но тогава се копираха малки снимки аз аз като гледам под 13*18 не искам да правя. Сега е смазан механизма за да се раздвижи че след 25 години престой е клеясал и има нужда от сериозна профилактика и яко чистене. Дано да няма някакви поражения това ще го видя чак в събота. Хартия от БГ имам много 5-6 пакета разни видове фохар с който започнах да се уча ( Аз като бях малък само съм гледал баща ми и не съм копирал, а когато пораснах толкова че да мога да се занимавам вече снимахме цветни филми си ги правехме във фото). Качеството не е особенно добро а като се има в предвид и срока на годност изтекъл някъде 1991 година е ясен и резултата. Въпреки това след 50-60 копия и хванах цаката и се получи добър резултат. Сега си намерих FOMA SPEED 311N. Пробвах няколко листа и е добра но става прекалено контрастна. Когато мога ще кача копие да покажа.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   18-02-14 21:31

За точковото копиране имам нужда от по подробно разяснение. Не съм запознат.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: D.S   
Дата:   18-02-14 21:37


Я аз да питам за обективите. Всички ли са на 39мм резба. Смисъл - взимаш си някой какъв да е увеличител и след това си взимаш хубави обективи ?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   18-02-14 21:58

Не са УПА-то е на М39 а Крокуса е М42. Най разпространения е с М39.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: icikonti   
Дата:   18-02-14 22:28

Имам точков Крокус 69S, барабар с трафа и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: Zeno   
Дата:   18-02-14 23:03

Аналогова фотография?!
Химическа или знам ли каква?
Дигитална фотография няма, защото още няма измислен дигитален сензор в която и и да е област. Дигитализирането /цифровизацията/ е вторичен процес.
Губиш си времето с овехтели технологии.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   18-02-14 23:50

icikonti, целата тая лекция прелюдия към завоалираната обява за продажба ли беше[smilie25]? Все още не съм прочел с каква велика камера са заснети негативите, които Крокуса с неговите обективи да не може да разпечата. Аз като пълен невежа навремето, понеже не знаех колко са лоши тия обективи печатах с тях 13Х18 от негативи снимани с П6 + Флектогон и на снимките можеха да се преброят бодовете по шевовете на маратонките на моделите. Та айде не бъди толкова леекинго категоричен[smilie5]!

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   19-02-14 08:13

Ако моя увеличител стане ще си ползвам него. Единствнно обектива може да сменя ако има проблем за сравнение ще пробвам с хелиуса за да видя има ли разлика. Мерси за инфото. Няма нищо лошо в увехтелите технологии не всичко трябва да е последен писак на модата. За мен това е хоби и след като имам възможност защо да не се занимавам.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   19-02-14 12:28

Да попитам нещо малко в страни от основната тема. Колко пари излиза проявяването на рол филм 120 и къде може да се прояви и разпечата.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: sidthesloth   
Дата:   19-02-14 13:20

"Колко пари излиза проявяването на рол филм 120 и къде може да се прояви..."

4 лв. за черно-бял филм (независимо дали е рол или лайка) - фото "Ралица" на бул."Мадрид", София.


Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   19-02-14 14:20

Ти направи снимките, после копирането е лесна работа, че без снимки темата е безсмислена.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: rexnasel   
Дата:   19-02-14 14:27

quazimodo, icikonti си знае работата, и то много добре; перфекционист е, но не и без покритие! Да увеличиш от среден формат до 13Х18 е максимум 3х(ако си сложил някаква маска на пентакона и си снимал 4,5Х6). Това е да кажа, че голямоформатен Индустар 300мм е невероятен обектив(а не е!), защото мога да правя копия 50Х70 и да чета надписа на вестника на дядото на фона (при негатив 20Х25см)...
Като се научи да снима, да пробва, и стари филми, и боклучави хартии, и каквото ще; с познания по оптика и седмица изчислителни алгоритми в матлаб, може и да сглоби от чешки обектив нещо свястно... но не и да го ползва директно и да се пита къде е проблема..
Амин[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   19-02-14 15:09

Аиде не се карайте ще пробвам и ще видя какво става с различни обективи. Наистина ако не е заснето добре няма как да изглежда и после хубаво.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   24-02-14 12:51

Так да кажа че новините за моя увеличител не са много добри. Беше страшно мръсен и при почистването поради моето невежество, отлепих и намоктих вътрешния картон ма мяха сега се мести както си иска. Ще опитам да ко подлепя някак но не се знае дали ще стане. Обектива е тотал щета. Пълен е с мръсотия и е клеясал опитах да го отвооря но май не може да се разглобява или поне аз не намерих начин ( с чук може би ще стане[cool] ) но не е там работата. Сега се чудя с този ли да се опитвам да го реставрирам или да си търся друг по читав увеличител.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »