Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: BotsRevenge   
Дата:   06-02-14 20:16

Отдавна се каня да си купя ND филтри с променлива степен на затъмняване и бях хвърлил око на филтрите на Fotga. Интересно ми беше каква ще е разликата със значително по-скъпите Hoya например.

Реших да си направя тест с един такъв филтър, за да преценя до колко влияе на качеството на снимката. В случая тествах за острота. Не съм правил експеримент с контражур.

Това, което видях е, че филтърът скапва качеството на снимката значително. Резолюцията пада с много и за сериозна фотография не бих го ползвал. Явно колкото по-евтин е филтърът, толкова по-лошо е качеството.

Снимах с Olympus OM-D E-M1 + m.Zuiko 75mm f1.8 @ f4 от масивен работен статив. Направих няколко последователни кадъра и избрах най-добрия. Ето първо два 100% кропа:

http://www.stefansolakov.com/other/Fotga/1.jpg



И кадрите в пълен размер


http://www.stefansolakov.com/other/Fotga/2.jpg




http://www.stefansolakov.com/other/Fotga/3.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: realnoncho   
Дата:   06-02-14 20:20

Полезно [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: BotsRevenge   
Дата:   06-02-14 20:24

Мда, не намирах никъде тест и накрая си направих сам. Радвам се, че е полезно и за други [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: estate   
Дата:   06-02-14 20:28

Браво за инициативата .Тъкмо гледах и аз за евтин vari-ND филтър и почти бях убеден че няма безплатен обяд но сега съм 100% сигурен.Ще се събират пари няма как .....[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: Ivan.Draganov   
Дата:   06-02-14 20:36

Аз си купих през октомври такъв филтър и го тествах по родопските реки . Почти не намирам разликата в остротата ,с 2 думи останах доволен . Не съм правил тестови кадри ,просто сравнявам снимките си със и без филтъра . Та едно + мнение от мен .
FOTGA [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: simbon4o   
Дата:   06-02-14 20:40

Ако е за евтини ND400 последно колега ми насочи вниманието към HAIDA и семплите бяха интересни - като за евтин филтър. Верно не беше вариабъл ама...

Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: rx   
Дата:   06-02-14 23:32

Сигурен ли си, че си на фокус? Това ми се струва покъртително много и наистина противоречи на останалите мнения за марката, макар и евтина...

Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   06-02-14 23:38

Имам точно такава Футка нд.Потвърждавам, много е зле!!!Ама много

Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: BotsRevenge   
Дата:   07-02-14 03:31

Сигурен съм. Префокусирвах всеки път. Зле е.

Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: rx   
Дата:   07-02-14 03:40

Значи добре, че не взех такъв. Може и да е до бройка, защото уж наистина има хвалебствени отзиви в мрежата...

Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: didesignbg   
Дата:   07-02-14 08:40

Дългофокусен обектив и малък сензор е стрес тест за всеки филтър. Този очевидно че не е китка но на някой 24*36 канон с широкоъгълен обектив разликата няма да е толкова видима, особено че те техните широки си мажат. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: hotsnail   
Дата:   07-02-14 08:52

@Ivan.Draganov с какъв апарат и обектив?

@didesignbg много точно казано с някои 12МП фул фрейм и средна ръка широк обектив може и да не се вижда добре тая разлика .....тоя сензор кропнат до м43 говорим за 3-4МП. Това за сравнение колко по гъст е сензора на М1

Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: mitku   
Дата:   07-02-14 09:08

Мда... както е казал и didesignbg - колкото е по-"дългъг" един обектив и колкото по-гъста е матрицата зад него, толкова повече се скапва изображението като е "слаб" филтъра и проличават неговите слабости. Отделно и подобни евтини филтри имат лоши покрития, та и много "духове" вкарват ако има светлини в кадъра.
Аз преди години си направих подобен тест сравнение между евтината серия UV филтри на Hoya, сравнено със S-HMC и сравнено без филтър, върху Nikkor 70-300 и то на сравнително рехавата матрица на Nikon D80 тогава. На 70mm разликата не беше много съществена (макар и ясно да се забелязваше), но на 300mm беше покъртителна. С евтиния Hoya картината беше тотална мазня (ама направо ужас); а със S-HMC разлика почти не се забелязваше дали е със или без филтър. Та съм сигурен, че същото важи и за всеки друг тип филтър, като аз съм тествал и други UV и CPL и е същото, а в случая става дума за ND... но си е същото. "Безплатен обяд" - няма.
Евентуално с по-широк обектив и по-рехав сензор - може да мине без да се скапе МНОГО (но пак ще се скапе), но аз лично вече такива евтинджоси избягвам. То на него не може да се разчита реално, след като трябва човек все да се съобразява точно на кой фотоапарат и на колко милиметра, колко ще "омаже".



Публикацията е редактирана (07-02-14 09:09)

Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: krist   
Дата:   07-02-14 10:14

за евтинджос-филтрите разбрахме. някой обаче може ли да похвали скъп НД-фейдър, тестван в гореописаните условия, който освен да не скапва резолюцията, да не вкарва и разни Х-образни затъмнения в кадъра и да може да се ползва наистина пълноценно по целия диапазон от плътности?


Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: BotsRevenge   
Дата:   07-02-14 10:50

Аз си мисля да си поръчам на Hoya 3-400х ND Fader-a. Не е особено скъп и ме притеснява дали и той няма да скапва картината. Към 200лв излиза. Не е HMC или S-HMC и ми е чуденка. Хубаво ще е някой да е направил подобен тест, за да видя дали ще си дам парите на вятъра.

Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: krist   
Дата:   07-02-14 10:55

за мен питанка е също дали могат да се ползват допълнително с поляризатор и той да си се ползва по предназначение, сложен върху фейдъра


Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: ararat   
Дата:   07-02-14 11:06

B+W ND Vario

Сигурно са хубави, но цената им веднага ги прави много кисели...
Не съм ги пробвал лично.


Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: BotsRevenge   
Дата:   07-02-14 11:15

Мислех си да взема такъв - B+W, но степента им на затъмняване ме притеснява, че няма да ми е достатъчна. [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: Ivan.Draganov   
Дата:   07-02-14 11:16

Снимам с Никон Д50 и 18-55 ВР . Не претендирам за нищо ,обектива е най-скромният на Никон . Преди покупката гледахме ревюта и мнения в гугъл и наистина имаше доста положителни отзиви . Вероятно за моята матрица и резолюция на обектива филтъра си се държи добре ...

Като съотношение цена /качество си е ок ,а и си е вариофилтър .

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: krist   
Дата:   07-02-14 11:19

Е, кисели, кисели, ако трябва да вземеш поне 3 хубави, нормални, ще ти излязат горе-долу толкова, че и повече даже (поне моите три хубави Хоя струват горе-долу толкова, а ако бяха хубави Б+В, щяха да са отгоре), ще заемат повече място, ще тежат повече, ще имаш повече за чистене и ще са много по-неудобни за работа, щото тия с големите плътности пречат да кадрираш и фокусираш и трябва да ги сваляш и слагаш наново при всяка такава операция, а също така трябва да правиш врътки с исото и скоростите за междинните стъпки, които стъпки невинаги са лесни. Та, един читав фейдър, който може да се ползва и в комбинация с поляризатор, би бил голямо удобство, ама май още няма таков чудо. Ако някой знае - да казва, черпя![beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: realnoncho   
Дата:   07-02-14 11:31

Сега погледнах, че този Fotga e от най-евтините такива филтри(9 паунда гледам в ebay). За мен би било интересно да се види сравнение със нещо от среден клас (под 100лв) [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: rx   
Дата:   07-02-14 12:33

Крист, самия начин на работа на променливия филтър не може да избяга от X ефекта. Там е вече въпрос на компромис и колкото е по-дълъг обектива, толкова по-малък е (д)ефекта.

Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: mce   
Дата:   07-02-14 12:53

да, и аз горе-долу съм чел, че няма избягване, но не знаех, че на по-дълги обективи, е по-малък ефектът, макар че то е логично донякъде.. може би си заслужава тогава човек да има един поне за дългото си варио, ако е с различен диаметър на филтрите от широкото (мисля си от мойта камбанарийка в момента [smilie8]).

Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: Батко   
Дата:   07-02-14 13:05

[smilie24] за дългите и аз не го знаех.
За ултра-широките не успях да видя никаква разлика в рязкостта:

Моят тест

Според мен са ограничени ситуациите в които би се ползвал ND филтър на телеобектив, поне в сравнение с широките.

Отговори на това съобщение
 Re: За качеството на ND Fader филтрите на Fotga 2-400х
Автор: krist   
Дата:   07-02-14 13:14

Лошото е обаче, че фейдърите са от една страна по-използваеми на дълго заради по-малкото Х-ефект, но от друга страна, както написаха по-горе, пък се скапва повече качеството. Иначе вярно, може би на дълго не се налага толкова често, колкото при широко и нормално, но все пак не се знае кога може да потрябва...



Публикацията е редактирана (07-02-14 13:15)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »