Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Мнения и споделен опит за EFSC / EFC (електронен затвор)?
Автор: Батко   
Дата:   03-02-14 16:08

Ммдаа ... днес разбрах, че апаратът ми си имал:
"Електронен затвор с предно перде"

Какво мислите за тази функция ?
Кога е полезна и кога не ?

В ръководството е написано следното, но някак си не мога да го осмисля:



• Когато снимате с висока скорост на затвора и ако е монтиран обектив с
голям диаметър, в зависимост от обекта или условията, при които снимате, е
възможно да се появят следи от движението на обекта върху снимката. В тези
случаи задайте тази опция в положение [Off].
• Когато използвате обектив Konica Minolta, задайте тази опция в положение
[Off].
• Когато изберете по-бърза скорост на затвора, в зависимост от ситуацията е
възможно яркостта на екрана да не бъде еднаква. В подобни случаи задайте
опцията в положение [Off].


Отговори на това съобщение
 Re: Мнения и споделен опит за EFSC / EFC (електронен затвор)?
Автор: chrisnoch   
Дата:   05-02-14 03:39

Явно снимаш със Сони. Не е зле да уточниш модела, въпреки че принципни разлики няма.
Преводът е ужасен! Всъщност става въпрос за "електронно предно перде". Тъй като камерата работи непрекъснато в режим "Live View" (т.е. предното перде на механичния затвор е непрекъснато отворено), сензорът трябва да се "изчисти" ("нулира") преди експонирането на всяка снимка. Това може да стане по два начина:
1. Второто перде на механичния затвор се затваря -> прекратява се достъпът на светлина към сензора и той се "изчиства". След това се отваря първото перде на механичния затвор -> започва експонирането на снимката.
2. Сензорът се "изчиства" електронно (т.е. второто перде на механичния затвор не се затваря) и експонирането на снимката започва без "намесата" на механичния затвор.
Електронното "изчистване" на сензора е достатъчно ефективно в 99% от случаите. Чрез мъглявите си инструкции (допълнително замъглени от лошия превод) Сони се презастраховат за онзи 1% от случаите, в които електронното предно перде може и да не успее да "нулира" ефективно онези пиксели, върху които е попаднала твърде много светлина преди началото на експозицията. На теория този проблем съществува, но на практика не ми се е случвало да го забележа.
Електронното предно перде намалява износването на механичния затвор - сработванията са 50% по-малко.
Не намирам никаква логика в ограничението, свързано с обективите на Коника/Минолта. Според мен такова ограничение не съществува.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения и споделен опит за EFSC / EFC (електронен затвор)?
Автор: Батко   
Дата:   05-02-14 11:54

chrisnoch, много благодаря за изказаното мнение. Мисля, че малко си пообъркал реда с пердетата, ама няма значение.

Сега открих, че mugen ( ако не се лъжа ) го е описал превъзходно:

Затвор с електронна предна завеса
[beer] [beer] [beer]

Това е много, много полезна информация!
Мен най - вече ме интересуваха предимствата:
3. Тъй като няма движение на никакви части за предната завеса вибрациите са намалени.
4. Закъснението от натисканете на спусъка до начало на експонация е съкратено. Експонацията може да започне незабавно, без да чака първата щора да се разгъне.


Отговори на това съобщение
 Re: Мнения и споделен опит за EFSC / EFC (електронен затвор)?
Автор: chrisnoch   
Дата:   06-02-14 13:53

Батко,
Хич не съм объркал реда с пердетата! Помисли малко и ще видиш, че съм прав!

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения и споделен опит за EFSC / EFC (електронен затвор)?
Автор: Konstantinov   
Дата:   08-02-14 00:54

Това е избор между електронно и механично предно или първо перде.Електронното е включено по подразбиране защото апарата се продава с обектив с бленда от 3.5 нагоре.Препоръчват при малка бленда да се включи механичното.Пробвах при обектив с бленда 1.4 ще трябва по-подробно да разгледам снимките ,на пръв поглед е еднакво,но при статични обекти,може и при електронното да има някакъв лек воал ,а при механичното образа да е една идея по остър,но най-вероятно си внушавам.Става въпрос за сони некс ф3.Тъй като апарата е евтин,отначало мислех че са спестили предното перде.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »