Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос относно снимане с обърнат обектив
Автор: predator_83   
Дата:   02-02-14 21:00

Имам едно питане свързан със заснемане на обърнат обектив. Тялото ми е Nikon D90. Имам твърд обектив Af Nikkor 50mm f/1.8D. Какво ще ми е необходимо за да мога да снимам с него обърнат?

Изгледах това видео: How to shoot reverse lens macro photography

Благодаря на отзовалите се.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно снимане с обърнат обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   02-02-14 21:11

Oбръщащ ринг за 10лв. Търпение. Точност.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно снимане с обърнат обектив
Автор: Marillion   
Дата:   02-02-14 21:12

Дали има такива рингове за канон?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно снимане с обърнат обектив
Автор: predator_83   
Дата:   02-02-14 21:22

Обръщащия ринг трябва да е с "F" mount и с резба 52мм (на обектива резбата е за 52мм филтри), нали.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно снимане с обърнат обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   02-02-14 23:12

ДА, точно с колкото е резбата на филтъра. Няма начин да не се фокусира ръчно.
ДА, има и за Канон. Ползвам с китов 18-55, версия 1 такъв ринг. 10-15лв. с резба 58 мисля...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно снимане с обърнат обектив
Автор: gh0st_messenger   
Дата:   02-02-14 23:43

Ако имаш по-широк обектив си вземи ринг за него, по голямо приближение дава. И свекавица определено ще ти трябва ако снимаш без статив.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно снимане с обърнат обектив
Автор: piknik   
Дата:   03-02-14 00:05

"Автор: Marillion
Дата: 02-02-14 21:12
Дали има такива рингове за канон? "

Всичко има на този свят: "Те китайците деца правят, камо ли рингове..."
Питай и у Българско..., чувал съм, че са по-добри от фабрични!!!!
Не се шегувам !!!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно снимане с обърнат обектив
Автор: dimidumi   
Дата:   03-02-14 00:30

Всичко има на този свят...обаче да ви кажа, че това снимане с обърнат обектив си е голяма х**ня и става за статични обекти и без статив си е занимание безмислено. Особено ако използваш разни екстендери да увеличваш, става такова макро увеличение, че ДОФ-а е 2-3 мм при ф 11 и как мръднеш малко няма улучване на фокуса. Отделно трябва да се ползват обективи със скачаща бленда или разни стари руски с гривна за блендата...абе голяма х**ня, ама и на мен ми беше интересно в началото :) ...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно снимане с обърнат обектив
Автор: prozium   
Дата:   03-02-14 03:10

Снимането с обърнат обектив си е приключение, но напълно си заслужава.
Добре е може би да се инвестира и в една светкавица със софтбокс. С повечко търпение, изобретателност и креативност се постигат чудесни резултати с малко средства :)
Аз ползвам един 28мм и 18-55, случи се така, че и двете са с 52мм резба на филтъра и ги обръщам с един и същ прстен. Никонския 18-55 иска малко изобретателност при фиксирането на лостчето за блендата и лошото е, че не позволява затваряне на апертурата, така че винаги се снима на ф3.5 . Затова най-добре някакъв м42 28мм или 35мм с механична бленда.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно снимане с обърнат обектив
Автор: chepkata   
Дата:   03-02-14 07:27

Ми, автора е написал конкретно с кой обектив смята да снима, а той има пръстен за диафрагмата. Тъй, че гореописаните упражнения за бленда ще си ги спести.

Но трябва да се знае, че тялото няма мерене при този начин на снимане и се снима на "М". Светката също. Не е много удобно, но за 10 лева си струва заигравката. И още нещо, задната леща на обектива остава уязвима, да се има пред вид.

[shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно снимане с обърнат обектив
Автор: borisu   
Дата:   03-02-14 11:04

Два са основно вариантите.
1. Използваш обръщащ пръстен с резба (съответстваща на резбата за филтри) от едната страна и съответния байонет от другата. С въпросния обектив ще получиш приблизитрелно 1:1.

2. Обръщаш обектива пред друг, като използваш пръстен с резби от двете страни. Ако например обърнеш 50мм пред 135 ще получиш увеличение около 2.5:1.

И да, допълнителното осветление е почти задължително.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно снимане с обърнат обектив
Автор: krach   
Дата:   03-02-14 11:09

ако блендата ти не е ръчна, ще снимаш на макс отворена. Може да снимаш поредица от снимки и да наслагаш фокусите

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно снимане с обърнат обектив
Автор: predator_83   
Дата:   03-02-14 20:24

Благодаря на всички за поясненията.
Аз предимно риби снимам и ми се ще да се заиграя с тях, за да изкарам читави макро снимки, защото нямам макро обектив под ръка. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно снимане с обърнат обектив
Автор: chepkata   
Дата:   03-02-14 23:13

За риби не става! Предметното разстояние е малко (от там и ДОФа) и няма да можеш да фокусираш успешно. Според мен!




ps. това, при условие, че рибите са живи и плуват



Публикацията е редактирана (03-02-14 23:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно снимане с обърнат обектив
Автор: borisu   
Дата:   03-02-14 23:25

За риби определено не става обърнат обектив. Трябва ти или макро, или по-дълъг обектив с увеличение 1:3 - 1:4. Светлината ти е важна и колкото по-бърз фокус, толкова по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно снимане с обърнат обектив
Автор: jorro_z   
Дата:   04-02-14 12:55

И аз да допълня нещо, което малко хора го отчитат...

Обикновено чрез обърнат обектив (пред друг, дългофокусен най-често), не е трудно да постигнеш мащаб на увеличението от порядъка на 2:1, 3:1 и повече.

В тази връзка, имай предвид, че еквивалентната бленда на системата се изчислява по формулата:

Ф(екв.) = Ф(физ.)х(М+1)
където: Ф(физ.) е физически поставената стойност на диафрагмата;
М - мащаб на увеличението.

Понеже често се снима на Ф8, Ф11 и дори Ф16, с цел по-дълбок ДОФ, то един прост пример (нека да вземем посочения по-горе вариант - 50 мм, обърнат пред 135 мм):

При мащаб на увеличение 2.5:1 и поставена физическа стойност 11 на диафрагмата, то еквивалентната бленда е:

11 х (2.5+1) = 38.5

Таааааа.... да не се зачудиш, що картинката е зле....
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно снимане с обърнат обектив
Автор: borisu   
Дата:   04-02-14 21:42

Не е чак толкова зле работата. Става за статични обекти:

Хлебарка:

http://2.bp.blogspot.com/-AWsiA1bzYes/TyB5R6WGFrI/AAAAAAAAAIM/VQTkcE3Q_GM/s1600/cochroach.jpg



Стръкове пресен лук:

http://3.bp.blogspot.com/-95iFgqJSPXs/Tx8hqwuHI8I/AAAAAAAAAEI/nSHiWlUV7GI/s1600/macro4_15.jpg



Сусам:

http://1.bp.blogspot.com/-hEAqDvsc3ms/Tx8eGfiWz7I/AAAAAAAAADw/JgXYezy0Tmo/s1600/macro4_16.jpg



Тирбушон:

http://2.bp.blogspot.com/-N9RtYbcjDSo/Tx8dVYp8moI/AAAAAAAAADo/g4qBe9Z4aqI/s1600/macro4_19.jpg



Пипер някакъв:

http://4.bp.blogspot.com/-ZdjL-zRYW_I/Tx8ejrS1iDI/AAAAAAAAAD4/zDO2yh-4fQI/s1600/macro4_8.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно снимане с обърнат обектив
Автор: dimidumi   
Дата:   04-02-14 23:33

Видно от снимките на borisu , при големи увеличения ДОФ-а е толкова плътък, че трябва да се затваря на ф 8-11 за да стане горе-долу снимка (а всъщност е 11 х (2.5+1) = 38.5 ). Трудно се фокусира на толкова затворена бленда. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно снимане с обърнат обектив
Автор: shampoanta   
Дата:   05-02-14 17:38

играл съм си преди време с обърнати обективи и макро снимки

http://4coolpics.com/pics/0617/135920617092.jpg


бръмбари

http://4coolpics.com/pics/0611/135920611665.jpg


и умрели мухи с удоволствие ми позираха, изводът до който стигнах е че ДОФ-а е твърде плитък при голямо увеличение и трябват доста кадри за да се получи нещо добро сглобено, затова и си набавих една дъска, микрометър, макро шейна и почнах да експериментирам, но за да визуализирам творческите си напъни пускам снимка на установката

http://4coolpics.com/pics/edt/0017/135920611665.jpg


това е установката за заснемане на умрели мухи ,състои се от един никон на който за закачени два обектива - 200мм немски Пентакон/5/ и 85мм руский Хелиос/6/ захванати челно ,като дупето на хелиоса се явява челна леша на оптичната система ПентаХели - така се постига увеличение на обекта който снимаме 200:85= 2.4 пъти на муата ,пред оптиката е леглото на мухата представляващо поставка и сгънат на цилиндър бял лист А4 /1/ ,никона е закрепен неподвижно на макрошейна /8/ ръчно задвижвана от български микрометар със стъпка 1/100 мм /7/,кадрите се правят с ръчен дист спусък/3/ и дистанционно управление/2/ на две светкавици /4/, настройки - ръчни поради ограничението на синхрон скорост на светкавици и фотоапарат в случая - 1/250сек бленда 8,снимката е сглобка от 120кадъра със стъпка 1/20 от милиметъра ... [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно снимане с обърнат обектив
Автор: borisu   
Дата:   05-02-14 19:14

Дървеницата кефи. Моята схема беше подобна. 50мм обърнат пред 135, 2 светкавици с дифузери. Тая техника със стакването е много хитра, но трудоемка. Аз бих се захванал само заради некой много важен кадър.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно снимане с обърнат обектив
Автор: shampoanta   
Дата:   05-02-14 21:09

borisu отстрани на установката стои 135мм Никор и 58 мм Хелиос , така че горе долу на един път сме, наистина е трудоемко и ... мисля че варианта с финното фокусиране на кадри движейки фотоапарата не е оптимален, по добре е да движа обекта на заснемане , особено ако не и жив ... абе има материал за експерименти, сега напролет излизат секакви инсекти - гъсеници, ларви, бръмбари, пипируди и фърчащи гадинки [shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »