Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Въпрос за видеотрик
Автор: rashev   
Дата:   26-01-14 10:52

Здравейте! Имате ли представа как се прави това нещо, дали при заснемането с камера или е монтажен трик. Тъй като не мога да го цитирам, ще обясня с думи за какво иде реч:
Фокусиран е обект, след което се приближава или отдалечава фона(перспективата), но обекта не мърда, остава си същия като позиция и размер.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: ЧЕПАТ   
Дата:   26-01-14 11:34

с внимателна преценка и фарт - движиш се спрямо обекта и въртиш 'зума' [cool]

АЕ вече е по-лесно

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: rx   
Дата:   26-01-14 12:31

http://www.youtube.com/watch?v=Amj6RiGiTOE
това ти трябва

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: Славчо1989   
Дата:   26-01-14 15:18

камерата се движи напред или назад, а в същото време въртиш зуума и така се получава ефекта

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: chrisnoch   
Дата:   26-01-14 18:38

Това е така нареченият ефект "Шемет", използван от Хичкок в едноименния филм. Най-просто казано: камерата се движи върху фарт напред или назад, като същевременно и със същото темпо се променя и фокусното разстояние на вариообектива в съответната посока - така щото композицията (крупността на основния обект в кадъра) да остане непроменена. Това е "класическият" вариант. Има и "по-модерни", които позволяват по-голяма свобода в движението на камерата - например чрез използването на роботизирани кранове.
В крайна сметка целта на такива кадри да се промени "неусетно" перспективата. Това се постига заради промяната в предметното разстояние, а не заради промяната във фокусното разстояние на обектива, както неправилно смятат някои.
Ето едно кратко видео, което обяснява основните положения:
http://www.youtube.com/watch?v=Amj6RiGiTOE

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: ando   
Дата:   26-01-14 19:19

chrisnoch, еее, браво, научил си урока [smilie5]

Автор: chrisnoch
Дата: 24-11-13 14:45

Adno,
"Дава единствено по-плитък DoF, но плитък DoF се постига и със стандартна видеокамера, ..."
- Не знам какво наричаш "стандартна видеокамера", но DoF е обратно пропорционален на диагонала на сензора. Ще рече, че по-големите сензори имат по-плитък DoF.

За "вертиго ефект" не съм чувал. Сигурно е нещо много модерно! [smilie5]



Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: wafen   
Дата:   26-01-14 20:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: rashev   
Дата:   27-01-14 12:11

Да, разбрах за какво става дума. Значи на полеви условия с любителска техника няма да стане...
И пак нищо не пречи да пробвам.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: nickey71   
Дата:   27-01-14 15:41

Става как да не става.Качваш се на велосипеда, двама те държат да не мърдаш,третия те бута напред-назад[smilie5] Ако си на полето, става по-сложно.Майтап
Принципа на Долито е- приближаваш се към обекта,в същото време отдалечаваш "зума"
И обратно- отдалечаваш се от обекта, в същото време приближаваш с "зума". И най-важното-запазваш пропорциите в кадъра,иначе няма да се получи.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: Tonidi   
Дата:   27-01-14 19:51

http://vimeo.com/84548119

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: chrisnoch   
Дата:   28-01-14 02:39

Adno,
Аз този урок съм го учил, преди ти да се научиш да ходиш! А забележката ми в другата тема беше саркастична, но ти явно не си я разбрал. "Вертиго ефект" няма, има неграмотност от твоя страна. Аман от хора, дето си мислят, че знаят английски, а всъщност дори и българският им куца - и то сериозно!

wafen,
Хичкок не доживя да снима с цифрова камера, но това не е важно. Важното е ти да доживееш времето, когато ще разбереш що е то DoF и от какво зависи. Дотогава можеш да продължаваш да плещиш глупости, не ми пречиш!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: ando   
Дата:   28-01-14 21:47

Ааа, наистина ли твърдиш, че Вертиго ефект няма? А тук твърдиш друго:

Това е така нареченият ефект "Шемет" , използван от Хичкок в едноименния филм.


Или искаш да ми кажеш, че има разлика между двете думи - вертиго и шемет? И не си мисля, че знам английски, напротив - твърдя, че не го знам! Изучавал съм други езици, но този език никога! И защото не знам как се превежда вертиго на български, затова и съм го написал така. Тази техника е известна точно с това име, умнико!

Аман от саркастични дървени философи!


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: wafen   
Дата:   28-01-14 22:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: rx   
Дата:   28-01-14 22:47

Нещо се бъркаш колега - не знам какъв ДОФ ти е в главата, но може би имаш предвид ФОВ и не знам как ще постигнеш тоя ефект с програмка... дай пример да видим.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: wafen   
Дата:   28-01-14 23:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: rx   
Дата:   28-01-14 23:54

За тоя ефект, колкото дофа е по-голем, толкоз драмата е по-голяма :) Противно на разбиранията на фотаджиите :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: wafen   
Дата:   29-01-14 00:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: rx   
Дата:   29-01-14 01:23

Е то на зелен екран и в космоса може да се лети :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: chrisnoch   
Дата:   29-01-14 15:08

wafen,
Забележката ми за DoF няма отношение към ефекта "Шемет", а към по-старата тема, в която се дискутираше връзката между DoF и големината на сензора. Като не си "светнат", къде се бъркаш?
Не са ми известни любителските програмки, за които говориш.

Adno,
Може би ефектът "Шемет" (наречен така по заглавието на филма, в който за първи път е използван) е популярен в тинейджърските форуми като "вертиго ефект", не знам. В професионалните среди такъв термин не се употребява, умнико!
Аман от дървени глави, които и английски не вдяват, но спорят за термини, които са се наложили доста преди въпросните глави да се появят на бял свят!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: ando   
Дата:   29-01-14 19:07

chrisnoch, а бе ти малоумен ли си или се правиш на такъв? Не усещаш ли, че водиш един абсолютно безсмислен спор? Филмът се казва Vertigo, а от там и въпросната техника! Това е оригиналното заглавие, дадено от авторите на филма. Според речниците Vertigo се превежда като световъртеж, а и пресъздава световъртеж! Това как е преведено заглавието на български е абсолютно маловажно в случая. И не аз споря за термините - терминът е един и същи на два различни езика.

В кои професионални среди не се употребява този термин, че не разбрах, г-н професионалисте? В професионалните среди на преводачите ли? [smilie18]

Всъщност за мен не си никакъв професионалист, а пълен профан...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: rx   
Дата:   29-01-14 19:17

Мисля, че трябва да се открие някакъв фотофорумен тепих за спаринг между членове - да може за подчертаване на аргументи да се водят юмручни срещи да си излеете мъката :) Каква е тая енергия каква е тая агресия не знам :) В крайна сметка и двамата говорите за едно и също обаче от 10 поста насам се чоплите [smilie18] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: ando   
Дата:   29-01-14 19:26

rx, да, така е - говорим за едно и също нещо, а се чоплим, защото не послушах съвета на баба ми, която ме предупреждаваше преди 30 години, че воденето на спорове с интернет тролове е занятие безсмислено... Аз бях до тук в този спор. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: chrisnoch   
Дата:   30-01-14 01:35

Adno,
Позволяваш си да се държиш грубо и неприлично! Това е глупаво и незряло.
Филмът се казва "Vertigo" на английски и "Шемет" на български. На английски е "vertigo effect", но на български НЕ е "вертиго ефект". Както вече казах, това е термин, който се е наложил като "ефектът "Шемет" доста преди ти да се родиш. Ако питаш къде се е наложил, то отговорът е: сред професионалистите, които се занимават с кино. Ти, явно, не си от тях, та затова си в неведение. Тогава защо спориш? Незнанието не е порок - за разлика от агресивното невежество. Разбра ли сега кой е профан?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: ando   
Дата:   30-01-14 13:43

chrisnoch, незряла е точно тази реплика от другата тема:

За "вертиго ефект" не съм чувал. Сигурно е нещо много модерно! [smilie5]

подхвърлена от незнание или още по-лошо - с цел да засегнеш опонента, а ти самият да изпъкнеш. За хора с поведение, подобно на твоето, се е наложил един термин - интернет трол. Криеш се зад един анонимен псевдоним и се държиш предизвикателно за да привлечеш вниманието върху себе си. А кой си ти - един снежен човек! Уважаван специалист професионалист не би се държал като теб. Та кой си ти всъщност? Имаш ли смелост да се покажеш с името и с работата си, а не с някакви празни думи?

И наистина за финал на този спор ще ти повторя едно нещо, което явно не вдяваш - професионалисти, които се занимават с кино има и извън границите на България. Филмът е с оригинално заглавие Vertigo! Споменавайки термина " вертиго ефект " ще те разберат в Америка, Франция, Германия, Русия, а дори и в Китай и Япония, казано иначе - в цял свят! Употребявайки " ефект Шемет " рискуваш да те сметнат за поредния шемет в интернет пространството. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за видеотрик
Автор: rx   
Дата:   30-01-14 14:15

Затова предпочитам винаги да употребявам чуждици отколкото да се правя на криворазбран патриот и да се опитвам с нашия език, който е дооооста беден спрямо английския, да ставам за смях. Драсни-пали-клечица [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »