Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Масло на сензора
Автор: dorascal18   
Дата:   23-01-14 19:37

Купих си преди горе долу 2 месеца NIKON D7100 и в момента има 3 лекета от масло на сензора-кажете ми това често ли ще става и по какъв начин се чисти? И може ли да се предотврати?

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: neuromancer   
Дата:   23-01-14 19:40

кой ти каза, че е масло?

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: Digitalgab   
Дата:   23-01-14 19:44

И други споменават тоя дефект, занеси го в сервиза!

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: Digitalgab   
Дата:   23-01-14 19:46

Виж тука: http://vmirefoto.blogspot.ca/2013/11/2013-lensrentals.html

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: dorascal18   
Дата:   23-01-14 20:06

За съжаление сервиз където живея няма.Най-близкия е на 300 км

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   23-01-14 20:10

Аз моя за една година съм го чистил поне 10 пъти.

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: Digitalgab   
Дата:   23-01-14 20:44

Чистенето на матрицата може да повреди камерата

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: deyan_de   
Дата:   23-01-14 21:03

"Чистенето на матрицата може да повреди камерата"

Както и чистенето на обектив може да повреди повърхността на лещите и др., просто трябва да се внимава, да се имат в предвид рисковете и да се съобразяват.

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: ivjordan   
Дата:   23-01-14 21:04

Не знам колко е вярна руската статия, но точно в книгата, която чета в момента (за птичарска фотография), авторът изрично препоръчва, всеки да носи винаги в себе си комплект за почистване, защото дори една подмяна на обектив в тежки метеорологични условия, неминуемо води до прах по сензора. Авторът на книгата също снима с Никон.
Така че, вероятно истината е някъде по средата.
Скоро имаше аналогична тема и тогава форумните спецове оплюха автора и, но доколкото разбрах, той си реши проблема със саморъчно почистване.

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: muzka   
Дата:   23-01-14 21:13

Не е проблем. Има и по-зле :) Аз миналата година си купих Д7000 със 15-тина фабрично направени петна. Щраках половин година, и после върнах апарата в магазина, срещу цялата сума. Иначе , много се притеснявах от проблема.
Общо взето си късметлия - само 3 петна [smilie5] . Аз сега съм с Д800Е и имам над 10 точки(прашинки) за премахване във фотошоп - 1 минута повече обработка и проблема е решен.
Така че, хич да не ти пука - снимай си, забавлявай се и остави тези грижи [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: deyan_de   
Дата:   23-01-14 21:14

Абсурдно е да си зависим от сервиз за почистване на сензора.

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: ElBandido   
Дата:   23-01-14 21:23

абе не знам, но моите наблюдения са такива, има ли тема за проблем някакъв за апарат все за никон става въпрос :) баси яката марка :)

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: ivjordan   
Дата:   23-01-14 21:26

^ Абе, хич не ми се търси, но съвсем наскоро имаше две-три теми за разни грешки, изписани на дисплея на Канон.
Но целта не е да превръщаме темата в поредната война. По-добре да се дадат правилните съвети на питащия.

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: Digitalgab   
Дата:   23-01-14 21:33

Nikon D610 - есть ли проблема с маслом на матрице?

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: a100   
Дата:   23-01-14 21:48

За съжаление и аз имах същия проблем - на около 4500-5000 кадъра се появиха петна от масло по матрицата. Пратих го в сервиз никон в София, след два дни се обади една мацка, за да ме информира, че "това е прах, а не масло (?!?) и почистването не се поема от гаранцията". Стана ми обидно и тъпо, платих си 20 кинта за почистването и така... Та - ако е прах - можеш да си го почистиш, но за масло- честно не препоръчвам. Не, че съм спец де[smile]. Мога да ти съчуствам активно, знам какво е усещането[beer].
Просто се почуствах тъпо, как ме търкулнаха от сервиза, сакън да не би някой да си помисли, че и в новия д7100 има такъв проблем. не се коси...

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: dorascal18   
Дата:   23-01-14 21:57

Е как се чисти този прах собственоръчно?Да не би да се продават специални инструменти за това!

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: ivjordan   
Дата:   23-01-14 22:01

Ами да, продават се комплекти - шпатулки, кърпички и течност. Има и много филмчета в нета. Може да се прави и с подръчни средства, но с повишен риск. Всеки сам си решава. Може и да се праща всеки път на сервиз, но при поне едно почистване годишно, а много често, доста повече, къде ще му излезе края?

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: Стоев   
Дата:   23-01-14 22:01

Духалка/гумена круша?

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: a100   
Дата:   23-01-14 22:01

Ако имаш масло - не го чисти с кита за почистване на прах, че може само да го замажеш, иначе комплекти за почистване на прах има бол - ленспен, духалки...

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: dorascal18   
Дата:   23-01-14 22:04

Благодаря ви много!!! Най-вероятно ще си купя като си дойда другата седмица в България защото тук няма такива неща!

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: juslen   
Дата:   23-01-14 22:19

Аз принципно си чистя сензора на Некса с клечки за уши и почистваща течност за обективи, първо минавам с намокрена клечка по цялата повърхност на сензора и чакам да изсъхне. После минавам добре със суха клечка и накра с духалката и сензора светва.

Но как се чисти ако има петна от масло нямам представа , може би трябва по-слециален препарат дето разтваря маслото знам ли.

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: ivjordan   
Дата:   23-01-14 22:28

Не исках да го споменавам, за да не подведа питащия, но след като се отвори въпрос, аз също съм чистил сензора с клечки за уши и 50/50 смес на метилов алкохол и дестилирана вода. Всъщност, повечето течности, които се продават са точно това - метилов спирт и дестилирана вода.
При този метод е много важно клечките да са със синтетичен памук, защото естественият е мазен (някакви етерични масла си има) и освен това, много лесно оставя влакна. Има едни стерилни клечки, които са пакетирани една по една в хартиени пакетчета (нещо като пакетчетата за захар за кафе), тия са най-добре, но трудно се намират. Най-често от познат лекар.

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: Божидар58   
Дата:   23-01-14 22:34

Винаги като чета такава тема се чудя от къде ще се вземе това масло във фотоапарата. Някак си не ми се вярва това да е масло. Според мен това са прашинки, които залепват по някакъв начин върху филтъра на матрицата примерно от конденз или нещо подобно. Масло може да има по двигател на кола, но в прецизна електроника някак не ми се вярва....

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: boni   
Дата:   23-01-14 22:39

Ех едно време имах Nikon D100. След като остаря порядъчно го ползвахме в студиото за учебен за курсовете. Помня , че му забърсвах матрицата като бърках с прръст с кърпичка за оптика [beer] [beer] [beer]
Нищо не му стана:)

Отговори на това съобщение
 Re: Масло на сензора
Автор: neillmakoli   
Дата:   23-01-14 22:39

Сервизните работници твърдят че не е масло, но каквото и да е е неприятно, а на фирма с такива претенции като Никон не й подхожда да процедира така с клиентите си..

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »